Jpzc Gemeente leert dankzij klachten 1 iS 8 Senioren moeten zich laten horen Honderdjarige verveelt zich nooit Burgemeester roept jongeren op vooral wel te gaan stemmen Diefstal onder het oog van agenten Illegalen gepakt in Oosterland Man moet opdraaien voor klap Vliegveld verkoopt aandelen Politieke agenda Vragen LSD over traagheid burgerinitiatief mbtenaar moet reikwijdte eigen handelen beseffen agenda woensdag 22 februari 2006 s 1 1 MIDDELBURG - De aanhouding van een 27-jarige vrouw die gisteren terechtstond in Middelburg, was te danken aan de oplettendheid van twee agenten. Zij zagen haar vorig jaar op 31 mei in Goes samen met een man uit een winkel komen, kort nadat het poortalarm was afge gaan. Met versnelde pas liep het duo verder. En passant gaf de vrouw een tas met twaalf gestólen overhemden aan haar kompaan. De politiemannen uit Utrecht, die in Goes met een observatieoefening bezig waren, ontging niets. Even later volgde de aanhouding. Ondanks hun gedetailleerde verklaringen bleef de Eindho- vense de diefstal ontkennen. De eis van dertig uur werk straf werd overgenomen door de politierechter. Haar me deverdachte, een 37-jarige inwoner van Eindhoven, kreeg bij verstek vier weken cel opgelegd. De man zat nog in zijn proeftijd toen hij de winkeldiefstal beging. Beiden hebben een reputatie op het gebied van winkeldiefstallen. „Ik heb mijn verleden tegen"„sputterde de vrouw tegen. OOSTERLAND - De politie heeft gisterochtend bij Oos terland acht illegale Roemenen aangehouden. Het gaat om zeven mannen en een wouw in leeftijd variërend van 26 tot 44 jaar. De Roemenen waren aan het werk op naar verluidt een agrarisch bedrijf in de polders buiten Ooster land. Het achttal is aangehouden door medewerkers van de politie, vreemdelingendienst en de arbeidsinspectie. Hoe lang de Roemenen daar al aan het werk waren is niet bekend. De Illegale werknemers zijn overgebracht naar Torentijd in Middelburg en worden later uitgezet. De eige naar van het bedrijf moet nog door de politie worden ver hoord. MIDDELBURG - Was het ernstige letsel van de Duitser te wijten aan de klap van de 53-jarige inwoner van Goes? De politierechter vond gisteren van wel. Zij veroordeelde de Goesenaar tot negentig uur werkstraf, waarvan twin tig uur voorwaardelijk. Het slachtoffer moet hij 800 euro schadevergoeding betalen. De aanleiding tot de mishande ling, vorig jaar 11 augustus in een café in Goes, was niet helemaal duidelijk. Volgens een getuige gedroeg de Duit ser zich irritant en viel hij die avond bezoekers lastig, on der wie de verdachte. Die gaf gisteren op zijn beurt toe de Duitse gast een klap te hebben gegeven. „Maar het is nooit mijn bedoeling geweest om hem het ziekenhuis in te slaan." Door de klap viel het slachtoffer op een glas. De man liep daarbij een slagaderlijke bloeding op en het glas sneed een pees door. Het slachtoffer werd direct naar het ziekenhuis vervoerd. De officier van justitie eiste negen tig uur werkstraf. ARNEMUIDEN - Zeeland Airport gaat meer aandelen uitgeven om extra geld binnen te halen voor de aanleg van een verharde baan en de bouw van nieuwe hangars. Een groep van vier bedrijven krijgt 48 procent van de aan delen in handen en moet daarvoor 420.000 euro betalen. De bedrijven zullen gezamenlijk optreden en worden dus één aandeelhouder. Om welke ondernemingen het gaat, wilde directeur P. Geysen van Zeeland Airport niet be kendmaken. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De .gemeente Schouwen-Duiveland heeft alle nieuwe, jonge kiezers een brief gestuurd om te gaan stemmen op 7 maart. In totaal zijn er 1323 brieven de deur uitgegaan, ondertekend door burgemeester J. Asselbergs. Het initiatief is bedoeld om het belang van de gemeenteraads verkiezingen nog eens te onder strepen, aldus beleidsambte naar E. van Brummelen. De brief is gericht aan alle inwo ners die sinds de vorige verkie zingen in 2002 achttien jaar zijn geworden. Asselbergs houdt zich voor ogen dat gemeentepolitiek niks is voor jongeren. Daar zet hij te genover dat de gemeente denkt dat de jonge kiezer over veel za ken een duidelijke mening heeft. „Een mening die voor ons waardevol is. Bijvoorbeeld over huisvesting, veiligheid op straat, sport- en andere vrije- tijdsvoorzieningen, en het hore- cabeleid van Schouwen-Duive land." Meebeslissen De gemeente wil politiek daar om meer onder de aandacht van de jeugd brengen, zo wordt be nadrukt in de brief. Door een stem te laten horen tijdens de verkiezingen, kunnen jongeren meebeslissen over onderwerpen die ook hen direct raken. Daar naast worden er dit jaar nog twee bijeenkomsten georgani seerd, waar jongeren hun visie kunnen geven op het toekomsti ge jeugdbeleid van Schou wen-Duiveland. De bedoeling is dat die ideeën ook daadwerke lijk worden meegenomen bij het maken van de plannen. Van daag wordt in het mfc en het ge meentehuis een politieke jonge- WOENSDAG 22 FEBRUARI ZIERIKZEE - politieke jongerendag in het MFC in Zierikzee. ZATERDAG 25 FEBRUARi Zierikzee - Het CDA bezoekt de wijk Poortambacht in Zierikzee. MAANDAG 27 FEBRUARI ZIERIKZEE - Alert! organiseert in het ge meentehuis een thema-avond over bio brandstoffen tijdens de commissiever gadering Ruimte en Milieu, aanvang 20.00 uur. rendag gehouden voor de volgen de generatie kiezers. Vier jaar geleden werd een soort gelijke brief verstuurd aan het jonge kiesvolk. Of dat effect heeft gehad, is volgens Van Brummelen niet bekend. De kieswet verbiedt om de stemre- gistratie voor andere doeleinden te gebruiken dan puur de verkie zingen. Resultaatmetingen kun nen daarom alleen steeksproefs- gewijs buiten het kieslokaal. Dat is in 2002 niet gebeurd, al dus Van Brummelen. ZIERIKZEE - Zierikzeeënaar J. van der Nagel, die als eerste op Schouwen-Duiveland een burgerinitiatief heeft ingediend, staat niet alleen. De frustraties die hij heeft over het uitblijven van - gemeentelijke - actie op zijn visie op het Havenkwartier zijn aangekomen bij Leefbaar Schouwen-Duiveland. De frac tie voelt burgemeester en wet houders over deze kwestie aan de tand. Ligt er al een masterplan voor de wijk Havenkwartier of - zo niet - wanneer wordt dat ge maakt? En wie maakt dat plan dan wel en op welke manier? Het zijn en kele vragen die fractievoorzitter W. Stouten van LSD heeft naar aanleiding van het bezoekje dat Van der Nagel vorige maand bracht aan het raadsleden spreekuur. Daar constateerde de indiener van het burgerinitiatief - dat door 81 inwoners werd gesteund - dat er een jaar na indiening van zijn burgerinitiatief nog niets is veranderd. De lokale partij vraagt nu duide lijkheid over de gang van zaken en wil weten wat het college con creet sinds die tijd allemaal heeft gedaan. LSD wijst boven dien op het ontmoedigende ef fect van het uitblijven van een reactie op een dergelijk burger initiatief. „De fractie van LSD zou het betreuren dat anderen daarom afzien van deze moge lijkheid." nnrAli Pankow jKlKZEE - Eenenveertig bur- ILrs hebben het afgelopen jaar 1 officiële klacht ingediend de gemeente Schou- [pn-Duiveland. Dat is er één Ijnder dan het jaar daarvoor en Jt helft minder dan in 2000. In |t jaar registreerde de gemeen- |nog 82 klachten. burgemeester Assel- ts dient elke klacht gezien te irden als een gratis advies, ik klachtencoördinator I. Hil- ïbrant benadrukt dat de ge meentelijke organisatie lering at te trekken uit de klachten de kwaliteit van de dienst- lerlening voor de burgers conti- :j te verbeteren. Helderheid dienen de ambtenaren meer 9' helderheid te krijgen over hoe ier zij met een klagende burger binnen meedenken bij het zoe- ien naar oplossingen voor een ïpaald probleem. De medewer- icrs dienen te weten hoever hun bevoegdheid reikt binnen het jverleg over een bemiddeling- Hildebrant adviseert •ie ambtenaren ook te beseffen dat de burger in veel gevallen iet op de hoogte is van wettelij- te procedures. .Geef hem daarover in voorko mende gevallen uitleg. Dit voor joint onbegrip", aldus de klach- - tencoördinator. (Advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN Wij zijn verhuisd m Middelburg naar Goes Amundscnwcg 15 Tel. hl 13-233365 www.vandendongenparkct.nl STREEKACTIVITEITEN OUWERKERK - De Stelle, 19.30 uur: fegadering Vekabo (Kampeerboeren); ZIERIKZEE - Pieter Zeeman, 13.30 uur: imakkampioenschap basisscholen; klHarmonie 14.30 uur: Anbo-muziek. Advertentie ZEEUWS VEILINOHUIS VANDAAG VEILING Aanvang 13.30 en 19.00 uur. KUNST ANTIEK I Kijken mogelijk tot 12.00 uur. Herengracht 74, 4331 PX, 1 Middelburg, Tel. 0118 - 650 680 J www.zeeuwsveilinghuis.nl i" Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 «00 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 [Fax; 0111-454657 tfnail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet «leemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl Ook geeft zij aan dat afspraken met de burger zoveel mogelijk nagekomen moeten worden. In dien dat om gegronde redenen niet kan, moet dat ook tijdig worden medegedeeld. Van de 41 geregistreerde klach ten zijn er zes niet in behande ling genomen. In vier gevallen viel de reactie niet binnen het zo geheten klachtrecht en in twee gevallen had de klacht betrekk- king op gedragingen van langer dan een jaar daarvoor. De klach tencoördinator heeft 35 klach ten in behandeling genomen, waarvan er twee zijn behandeld door de klachtencommissie. Waardering „Een positieve ontwikkeling in vergelijking met voorgaande ja ren", vindt de burgemeester. Ook heeft hij waardering voor het feit dat de klachten ruim bin nen de daarvoor gestelde ter mijn van zes weken in behande ling zijn genomen. Uit de regis tratie blijkt dat burgers vooral klagen over zaken als: het te laat beantwoorden van brieven, toezeggingen niet nakomen, on voldoende dienstbetoon of on heuse bejegening, onvoldoende belangenafweging, schenden van zorgvuldigheid, het ver strekken van onvoldoende infor matie en het schenden van de zorgvuldigheid. Burgercontacten Volgens Hildenbrant ligt het voor de hand dat het merendeel van de klachten betrekking heeft op de afdelingen met veel burgercontacten. Het afgelopen jaar blijkt het aantal klachten over de afdelin gen Ruimte en Milieu en Werk, Inkomen en Zorg sterk is ver minderd. Een lichte toename_ van de klachten is echter te zien op de afdeling Openbare Wer ken. Hoe burgers kunnen reageren op een onbehoorlijke behande ling door een ambtenaar of op het niet of onvoldoende ant woord krijgen, staat uitgelegd in de folder 'Klagen helpt' of op de internetsite www.schou- wen-duiveland.nl. De eeuwelinge wordt gefeliciteerd door burgemeester J. Asselbergs. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze verveelt zich nooit, ook al hoort en ziet ze slecht. De gisteren honderd jaar geworden GrHage-van Dongen weet nog van het leven te genie ten. De eeuwelinge vierde haar verjaardag in familiekring. Wat je moet doen om zo'n hoge leeftijd te bereiken? Ze weet het echt niet. Ze weet wel dat ze al tijd hard gewerkt heeft en dat ze daar nooit slechter van is ge worden. Ze werkte op het land en kreeg later een betrekking als dienstbode. Eerst bij een boer, later bij een schoolmees- v ter. Haar op 59-jarige leeftijd overleden echtgenoot was boe renknecht. Het inkomen? Vijf gulden per week. En daar ging dan één gulden huur af. Geen vetpot. „Maar ze wist van elk dubbeltje een kwartje te ma ken", aldus één van haar zoons. Ze wist van aanpakken. Tot haar zeventigste jaar deed ze huishoudelijke werkzaamheden bij de buurvrouw. Af en toe werd het werk haar wel eens te veel, herinneren haar kinderen zich. „Dan zat ze sokken te stop pen en dan zag je haar op gege ven moment beginnen te knikke bollen. Kreeg ze de stopnaald te gen haar neus en schoot ze weer wakker." Pacemaker Mevrouw Hage is' geboren Zie- rikzeese en was getrouwd met wijlen Jan Hage. Na het huwe lijk, dat voltrokken werd in Zie rikzee, verhuisde het echtpaar naar Noordgouwe. Tot twee keer toe moesten ze het dorp noodgedwongen verlaten: tij dens de Tweede Wereldoorlog en de watersnoodramp van 1953. Hoe sterk ze is, blijkt uit het feit dat ze pas zeven jaar in zorgcen trum Borrendamme woont. Tot haar 93e woonde ze nog zelfstan dig in Noordgouwe. Op haar 95e werd nog met succes een pace maker geplaatst. Het echtpaar Hage krèeg drie zo nen waarvan één inmiddels over leden is. Mevrouw Hagé is oma van zeven kleinkinderen en over grootmoeder van twaalf achter kleinkinderen. Ze vierde haar honderdste ver jaardag in haar kamer in Borren damme. Namens de gemeente Schouwen-Duiveland kwam burgemeester J. Asselbergs haar feliciteren met het behalen van de mijlpaal. Op Schouwen-Duiveland is het prettig wonen voor ouderen door Melita lanting BURGH-HAAMSTEDE - „Het is voor ouderen prettig wonen op Schouwen-Duiveland." J. Hendrikse uit Burgh-Haamste- de hoeft daar niet lang over na te denken. Maar een paradijsje wil hij het (nog) niet noemen. „In een paradijs mankeert er niets aan en dat is hier niet het geval." De senior staat volop in de be langstelling deze verkiezingen. Iedere partij heeft in het verkie zingsprogramma wel een paar regels aan deze bevolkingsgroep gewijd. Logisch, want Schou wen-Duiveland heeft veel senio ren. Vaak mensen die er bewust voor hebben gekozen om hier na de pensionering te gaan wonen. Het is een actieve groep. Men sen willen dingen zien, beleven en - als het wat moeizamer gaat - de nodige zorg krijgen. Maar heeft de lokale politiek - ondanks alle fraai geformuleer de teksten in de verkiezingspro gramma's - wel voldoende oog voor deze groep? Hendi'ikse is iemand die daarover met ver stand van zaken kan praten. Hij is een zeer actieve senior en kent het eiland en de bewoners van haver tot gort. Hij is actief in de seniorenraad, actief in de adviesraad welzijnshuis en de cliëntenraad van de gemeente (de vroegere cliëntenraad socia le dienst). Daarnaast is hij der tig jaar raadslid geweest. Eerst in de raad van Noordwelle, later in Westerschouwen. En hij heeft de nodige andere vrijwilligers- klussen geklaard. Altijd beter De vraag of de politiek voldoen de doet voor de senioren noemt hij 'een moeilijke vraag' en gaan deweg het gesprek blijkt dat het hier niet zo slecht gaat, maar dat het altijd beter kan. „De wo ningbouw is wel aangepast. Daar heeft de gemeentepolitiek wel voldoende aan gedaan." Maar hij vindt dat de Schouwse politici ook kansen laten liggen. „Wij zijn als seniorenraad bij een voorlichting van de provin cie geweest over het opplussen van woningen. Daar gebeurt 'hier niets mee." Het opplussen van woningen be tekent dat een bestaande wo ning door middel van kleine aan passingen langer geschikt is voor ouderen om in te wonen. Ouderen vermaken zich in de kantine van de sporthal. Dat kan door bijvoorbeeld beu gels aan te brengen bij het toilet of een verhoogde toiletpot te plaatsen. Maar ook een stroeve vloer in de natte cel, of het plaat sen van een leuning aan weers zijden van de trap kan een hulp middel zijn om langer zelfstan dig te blijven wonen. En juist het langer zelfstandig wonen staat hoog in het vaandel bij de lokale partijen. Onder meer de WD, Leefbaar Schouwen-Duiveland, SGP, D66 en het CDA reppen hier over in het programma voor de komende vier jaar. Daarom vindt Hendrikse het belangrijk dat de gemeenteraad iets met het opplussen gaat doen. „In Veere is het al goed geregeld. Daar is een speciale commissie die (op vrijwillige basis) bij men sen thuis gaat kijken. Dat zou hier ook best kunnen." Opplussen van huizen geldt ove rigens niet alleen voor huurwo ningen. Ook ouderen die in een eigen huis wonen zouden een dergelijk advies kunnen krijgen, alleen moeten die de aanpassin gen dan wel zelf betalen. De seniorenraad, als adviesor- gaan naar de politiek, is volgens Hendrikse van belang. Alleen zou de politiek daar wat actie ver in kunnen zijn. „De raad is nu acht jaar actief en de gemeen teraad heeft maar sporadisch om advies gevraagd. Dat zou meer moeten. Participatie is meer dan alleen luisteren." Overigens steekt hij - als lid van de seniorenraad - ook de hand in eigen boezem. „We moeten ook meer naar buiten treden. Er wordt aan gewerkt maar het kan nog beter." Activiteiten voor ouderen zijn er op het ei land volgens Hendrikse wel vol doende. Alleen is de toekomst van vele clubs wel een punt van zorg. Vooral de wat kleinere ver enigingen voor ouderen zoals de bridgeclub, klaverjasvereni- ging, bejaardensoos of zangclub kunnen het in de toekomst moei lijk krijgen als de huren van de dorpshuizen omhoog gaan. „Die mogen van mij wel gecompen seerd worden maar daarover is nog veel onduidelijkheid. De ene wethouder zegt dat er wel mogelijkheden zijn, de andere zegt dat we niet gaan compense ren. Ik denk dat met name de verenigingen op de kleinere dor pen het straks moeilijk krijgen om het hoofd boven water te houden omdat die weinig leden hebben." Hendrikse pleit ook voor meer promotie van finan- foto Marijke Folkertsma ciële steun voor de zwakkeren in de gemeente. „Geef meer be kendheid aan de bijzondere bij stand. Je hebt senioren die geen volledige AOW hebben. Dan ben je dus wel aangewezen op de bijzondere bijstand. Maak als Schouwen-Duiveland nu eens een brochure en leg die neer bij alle huisartsen en biblio theken. Dan geef je meer be kendheid want mensen weten nu lang niet altijd de mogelijk heden. En de mentaliteit van de Zeeuwen speelt misschien ook wel een rol. Een Zeeuw houdt niet zo gemakkelijk de hand op." Ondanks de kritiekpunten denkt Hendrikse dat de politiek wel oog heeft voor de senioren. En de senior zelf kan daar ook aan bijdragen „Want de senio ren kunnen wel mopperen, maar ze moeten zich ook laten horen. Als ik zie hoe weinig mensen wat zeggen tijdens de bijeen komst met de politiek eerder de ze week valt me dat eerlijk ge zegd wel een beetje tegen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39