Doedelzak is dominant PZC Moderne Jago is gevaarlijke intrigant Nb 30 Sjaak Bral is bloedlink op de maatschappij woensdag 22 februari 2006 Cabaretier Sjaak Bral zegt over zijn voorstelling Bloedlink!: „Ik wil intelligente mensen iets dommer maken, en domme mensen iets intelligen ter." De nieuwe theatervoorstel ling van Sjaak Bral is vrijdag te zien in het Scheldetheater van Terneuzen en zaterdag in de Middelburgse Stadsschouw burg. De boomlange Haagse cabare tier spuugt een flinke dosis gal over alles dat hem niet zint in de maatschappij. De voorstel ling speelt zich af in de wachtka mer van een gevangenis: het nie mandsland tussen de hemel en de hel. Een gedetineerde komt vrij, maar vraagt zich af of het binnen niet veel beter is dan bui ten. De wereld is de afgelopen zes jaar drastisch veranderd. Vervolgens wordt de bezoeker meegezogen in de wereld van Sjaak Bral. De maatschappij moet het ont gelden in deze voorstelling. Is het werkelijk zo slecht gesteld met 07is land? „Feitelijk is er weinig aan de hand. Terrorisme is bijvoor beeld van alle tijden. Angst re geert niet, maar domheid en laf heid wel. Er wordt willens en wetens druk uitgeoefend om de burgers klein te houden en be volkingsgroepen tegen elkaar uit te spelen. Verdeel en heers, het werkt nog steeds." Je gaat behoorlijk tekeer tegen misstanden in de maatschappij. „Wim lbo zei ooit: cabaret is het zout in de pap van de gezapig heid. Ik ben misschien wat uitge schoten met het zoutvaatje. Maar de samenleving wordt har der, dat vraagt een hardere aan pak. Zonder onnodige grofheid trouwens, schelden om het schel den, daar hou ik niet van. Be hoorlijk kruidig taalgebruik wel, maar daar zijn we in Den Haag erg goed in." De gedetineerde die je speelt is een echte anti-held. Die man is als Don Quichotte: hij wil de wereld laten zien dat zij in dwaling verkeert. Daarom heb ik de invalshoek gekozen van een gevangene: iemand die wél ziet wat er om hem heen ge beurd, maar er niets aan kan doen, hij zit immers opgeslo ten." Sjaak Bral speelt Bloedlink!, vrijdag in het Scheldetheater van Terneuzen (aanvang 20.00 uur) en zaterdag in de Stadsschouwburg van Middel burg (aanvang 20.00 uur). Sjaak Bral spuwt zijn gal. foto Marsel Loermans De Tannahill Weavers behoort tot de oudste nog steeds actieve Schotse folkgroepen. e Tannahill Weavers bestaan in 2007 veertig jaar. Met de Battlefield Band be hoort de formatie daarmee tot de oudste nog actieve Schotse folkgroepen. Na ruim twintig jaar komt de groep, genoemd naar de Schotse wever en dichter Ro bert Tannahill (1774-1810), weer naar Zeeland voor een optreden, zondag in het Arse naaltheater. Wezenlijk is er weinig ver anderd bij de Tannahill Weavers. Naast zanger-gitarist Roy Gullane maakt ook medeop richter Phil Smillie (fluiten, whistles, bodhran, zang) onon derbroken deel uit van de groep. Gitarist, bouzouki- en keyboard speler Les Wilson is, met een tus- senpoze van twee jaar, al twin tig jaar vast groepslid. Fiddler John Martin kwam de formatie vijftien jaar geleden versterken. Maar Tannahill Weavers ver sleet meer doedelzakspelers dan alle andere instrumentalisten bij elkaar. Huidig piper Colin Mel ville houdt het met zes jaar op vallend lang vol: Het geluid van het Schotse vijf tal wordt voor een groot deel ge domineerd door de klanken uit de highland bagpipes. Behalve in de kenmerkende snelle, krach tige instrumentalen is het instru ment prominent aanwezig in de wat langzamere balladen. „Ik vind het geen keurslijf. Soms was het een beperking, vooral door de stemming van de doedelzak. Dan was een lied net iets te hoog of te laag om te zin gen. Het heeft zich in de loop der jaren vanzelf opgelost omdat ik vocaal een groter bereik heb ontwikkeld", legt Gullane uit. Het concept is dus gedurende de lange loopbaan gelijk gebleven, toch zijn er wel enkele nuances vindt Gullane. „We spelen veel beter dan vroe ger. Niet meer zo ruw en ongepo lijst. Vooral in de vocale harmo nieën zijn we enorm Die worden door fans nu als een van onze kernkwaliteiten be noemd." De eerste jaren van het bestaan, toen nog met de later zo succes volle zanger/componist Dougie MacLean in de gelederen, toerde de groep voornamelijk in eigen land. Sinds 1974 wordt veelvul dig het buitenland bezocht. De groep valt daarbij bijzonder in de smaak van het Nederlandse publiek. Gullane woont zelfs sinds 1985 onafgebroken in Gro ningen. „De eerste keer dat we hier kwa men was het gewoon de juiste tijd en de juiste plek. Folkmu ziek was heel populair in Neder land. Sindsdien hebben we zo wat ieder jaar een tournee ge daan. Misschien komt het om dat de Nederlandse en Schotse cultuur dichter bij elkaar ligt dan menigeen denkt. Het eten en de gewoontes van de mensen lijken op elkaar. De grappen over Schotten en geld gelden evenzo voor de Nederlanders. De binding met de Schotse mu ziek heb ik nog steeds, maar mijn kijk erop is veranderd. Ik ben te lang. weg om de mensen nog goed te kennen en anders om ook. De jonge Schotten vra gen zich af wie die muzikanten van de Tannahill Weavers zijn, die zonder bass en drums spe len." Gullane geeft toe dat het werken er niet makkelijker op geworden is. „De gages zijn .nauwelijks ver hoogd, de kosten daarentegen zijn gestegen. Vroegen toerde je zes maanden en was je zes maan den thuis. Nu moeten we meer spelen om aan hetzelfde inko men te geraken. Ik houd het vol omdat ik nog steeds van de Tan nahill Weavers en het geluid ge niet. En we zijn onze wilde ha ren kwijt. Niet helemaal. Het blijft een feest met ons, maar we drinken minder en gaan vroeger naar bed. Tot zes uur in de mor gen doorzakken is verleden tijd." Marius Roeting Tannahill Weavers, zondag vanaf 15.00 uur in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Als schrijver moet je volgens Paul Feld je eigen lijnen trekken. „Historie, het nu en de toekomst moet je een verbinte nis laten aangaan. Om een ge voel van urgentie te delen met •het publiek", zegt de tekstschrij ver en regisseur van het toneel stuk Jago, de Wraak. Deze productie van de Utrecht se theatergroep Growing up in Public is donderdagavond te zien in Podium 't Beest in Goes. Jago is een van de meest duiste re toneelfiguren uit de interna tionale toneelliteratuur. Hij speelt de kweller in Shake speare's bekende tragedie Othel lo. Jago is de intrigant die zijn bevelhebber, de Moor Othello en diens geliefde Desdemona sluw uit elkaar drijft. In de mo derne variant van Paul Feld zet Jago de donkergekleurde, femi nistische rechter Mona en haar geliefde, de moslim-immigrant Noah, tegen elkaar op. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Condoleez- za Rice lijkt model te hebben ge staan voor Mona. De eigentijdse Jago wordt door Marcel Faber neergezet als een stoere en ei gengereide cowboy. Hij is agent van de geheime dienst en gevan gen gezet vanwege bovenmatig geweld tegen moslimstrijders en moet voor de militaire recht bank verschijnen. Ook de mo derne Jago laat zijn duivelse brein op volle toeren draaien, gebruik makend van menselijke Dennis Költgen als Noah en Daphne de Bruin als Mona in Jago, de Wraak. foto Reyn van Koolwijk zwakten en politieke motieven. Aan het einde van Shake speare's tragedie wordt Jago ge vangen genomen en weigert hij in te gaan op motief en achter gronden van zijn sabotage. Zijn laatste woorden zijn 'Uit mijn mond geen woord'. In de versie van Paul Feld lijkt Jago wat meer geleerd te hebben van de geschiedenis. Feld verbindt in zijn toneeltek sten graag politieke thema's en documentaire feiten en fanta sie. Het resultaat met deze pro ductie is een hedendaags poli tiek steekspel. Naast Marcel Faber spelen Den nis Klötgen de Othello-achtige rol van Noah en Daphne de Bruin is rechter Mona (naar Desdemona). De muziek voor deze voorstelling is gemaakt door Joop van Brakel. Ali Pankow Jago, de Wraak, door Groioing Up in Public, donderdag in Podium 't Beest, Goes, aanvang: 20.30 uur. VRIJDAG Show Camut Band uit Spanje presenteert Life is Rhythm1. Afrikaanse percussie, tapdans, zang en dans worden gecom bineerd. De band is in 1995 ontstaan uit een samenwerk®' tussen een choreograaf, een tapdanser en de leider van een° Afrikaanse percussie- en dansgroep. De voorstelling is ujt. verkocht. •Theater de Mythe Goes, 20.00 uur Cabaret Sjaak Bral brengt opnieuw zijn programma Bloedlink! Zes jaar geleden werd hij opgesloten in de gevangenis. Hij keek toe hoe Nederland veranderde in die tijd. Vandaag nu, hij naar buiten. Maar wil hij nog wel?" 'Bloedlink!is gere-' gisseerd door theatermaker en meesterverteller Fred Delf. gaauw. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Klucht Toneelvereniging De Plattelanders speelt de komedie Pjoir Ivanov Zie woensdag. •Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Cabaret Richard Groenendijk speelt De adem van de nachtchinees. Komische verhalen, bizarre personages en snedige one-li- ners en innemende liedjes. •Meulvliet, Tholen, 20.15 uur Toneel Het Middelburgs Theater speelt Glazen speelgoed. Een praatgrage en dominante moeder regeert egoïstisch en hardhandig over haar verlegen dochter en haar rebelse zoon zonder rekening te houden met hun gevoelens. De vader is lang geleden weggelopen om zijn geluk in de wijde wereldlt realiseren. In een poging een romance te regelen vóórhaar dochter nodigt ze een collega van haar zoon uit voor een etentje. Met Marianne Sinke, Babara Kouwijzer, Peter Bool. en Paul Clijnck. Regie: Dick Zwitser •Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Hooi! koorts Drie bands, een zanger en twee dansacts staan in de vijfde voorronde van HooÜKoorts. De deelnemende acts zijn Bloody Hell uit Hulst met hard rock, Djazarhoo uit Zuid-Beveland met alternatieve rocka het Schouwse Side Walk Stone met rock. R&B en pc komen van zanger Nigel Brown. De dansgroepen Katcheü Godsoldiers presenteren streetdanceOok verzorgen de Zeeuwse breakdancers van Kialastyle een optreden. •De Zandput, Serooskerke, 20.00 uur ZATERDAG Dans en slagwerk Dans- en slagwerkorganisatie Color Guard Nederland houdt een voorronde voor het Nederlands kampioenschap. De deelnemende korpsen zijn Beatrix (Hilversum), Juliana (Middelburg), Sensation (Amersfoort), The Pride (Huizen), Avant Courir (Almere), Jong Leven (Brunssum), Passie(Zoe- termeer), Xpression uit Hellemes (Frankrijk), Young Avalan- ce (Vlaardingen), Bussy Fingers (Den Haag), Excelsior (Goes) en Vintage uit Bristol (GB). •Sportpunt Zeeland, Goes, 18.00 uur Klucht Toneelvereniging De Plattelanders speelt de komediePjotr Ivanov Zie woensdag. •Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Musical The Blues Brothers zijn terug. Jim de Groot en Bob Fosko presenteren als Elwooden Jake Blues The Official Tribute To The Blues Brothers. In na volging van Dan Aykroyd en John Belushi brengen ze opei gen wijze de bizarre broers tot leven met een zeskoppige band en drie waanzinnige Bluettes. Met hits als Everybody Needs Somebody To Love, In The Midniqht Hour en Soul Man. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Blues Anke Angel treedt op met haar band. tHet repertoire van de zangeres en pianiste varieert van en sobere ballads. •Dorpshuis De Pompweie, Kortgene 20.00 uur Cabaret Arno van der Heyden speelt Wie maakt me los?* Zijn zevende programma draait om de zonden. Hebzucht,ij delheid, woede, luiheid, jaloezie, wellust en vraatzucht be dreigen onze beschaving. Met muzikale begeleiding van Bsi Mulder (piano) en Hendrik-Jan Vermeulen (gitaren). •Kaj Munk, Hansweert, 20.00 uur Cabaret Sjaak Bral brengt opnieuw zijn programma Bloedlink!' Zie vrijdag. •Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur 'de zv kwiji llonl zijn zoek «e zomp Rebe teled agf' !owb over eenv leva keuri Voor nood: blieir waar gieri} I spelb subtil leken .•nalis «en blik komt brug een p nlosie iarak en hu ken 2 sleep val. mach ROTTERDAM Jagged Soul. Jagged Soul is voortge vloeid uit Urbanformatie U-turn. Het debuutalbum zal dit voorjaar uitkomen. Dizzy wo 22.00 uur. Bambie 10. Een hoopvolle voorstel ling over cynisme. Theater Lanta ren Venster wo en do 21.00 uur. De Kruistochten (van Alan Ayck- bourn). Toneelgroep Amsterdam. Een broer, zijn twee zusters en hun partners brengen een weekend met elkaar door in het ouderlijk huis. Als blijkt dat de jongste zuster dat weekend een romantisch tripje had gepland met haar non-conformisti sche zwager raken alle veilige opvat tingen over huwelijk en huwelijks trouw op drift. Rotterdamse Schouwburg wo, do, vrij en za 20.15 uur. Giphart, Chabot en Bril. Al sinds Homerus trekken schrijvers de we reld in om voor hun publiek aan te treden. Ronald Giphart, Bart Cha bot en Martin Bril zijn in het voet spoor van deze schrijvers gespron gen met een hilarisch, ontroerend en hartstochtelijk programma vol li terair variété. Fortis Theater a/d Schie - 20.15 uur. Een nacht uit het leven van de stad. John Buijsman speelt vijf monolo gen uit het holst van de nacht. In de stad na sluitingstijd komen vijf stadsbewoners voorbij die hun ver haal aan ons vertellen. De muziek geeft de nachtelijke stad een geluid. Rotterdamse Schouwburg vrij 20.30; za 00.00 uur. Haj Mohamed Bajedoub en Abderra- him Souiri. Haj Mohamed Bajedoub en Abderrahim Souiri zijn in Marok ko actief als muezzin. Zij worden bijgestaan door negen Marokkaanse musici. Concert- en congresgebouw de Doelen, vrij 20.15 uur. Voicst support: zZz. Zelf willen ze niet graag in een hokje gestopt wor den, maar toch krijgen ze vaak het stempel ADHD-rock uit Amster dam opgeplakt. Nighttown, vrij 20.00 uur. African Diva's Unplugged. The Afri can Diva's worden begeleid door een band van topmusici en spelen af wisselend en samen hun favoriete Afrikaans repertoire. Soms verstild dan weer "in full stving" zingen de dames de sterren van de hemel. For tis Theater a/d Schie za 20.15 uur. Lounge Art Ensemble. Peter Erski- ne begon met drums op vierjarige leeftijd. Met saxofonist Bob Shep- pard en bassist Dave Carpenter vormt hij het trio Lounge Art En semble. Theater Lantaren/Venster za 21.00 uur. Gitanos de Granada: La Nueva Generación. Een authentiek flamen co-dansspektakel! Isala Theater, Grote Zaal za 20.15 uur, Rotterdam se Schouwburg zo 17.00 uur. The South Jazzband. Meer dan 42 jaar muzikaal bestaan! Een zeer hoog muzikaal niveau en geweldig teamgeest bracht deze band veel be kendheid op verschillende festivals. C5 Jazz, zo 15.00 uur. Talent Night 2006. Stichting Epito me Entertainment presenteert ieder jaar Talent Night, een talentenjacht in de zalen van gerenommeerde theaters. De deelnemers in deze voorronde variëren van zangers en rappers tot tapdansers en rock bands. Theater Lantaren/Venster zo 19.00 uur. The New Diamonds. Uniek en één malig concert! Blue Diamond Riem de Wolff komt terug en hoe! Samen met zijn zoon Steffen geeft hij een éénmalig concert. Concert- en con gresgebouw de Doelen, zo 11.00-12.45 uur. 25 Ta Life (US) support: Last Ho pe (HU) I-Reject. Een nieuw al bum, een nieuwe formatie, hetzelf de heftige geluid. Nighttown, Thea ter di 20.00 uur. Meesterpianist Piotr Anderszewski. Anderszewski en concertmeester Ja- niczek leiden de confrontatie tussen het genie Mozart en Stravinsky's slinkse omgang met de klassiekers. Scottish Chamber Orchestra Scot tish Chamber Orchestra o.l.v. Piotr Anderszewski - piano (Mozart) en o.l.v. Alexander Janiczek - concert meester (Stravinsky). Stravinsky - Dumbarton Oaks, Mozart - Piano- concert in A KV414, Stravinsky - Eight instrumental miniatures, Mo zart - Pianoconcert in c KV491. Con- cert- en congresgebouw de Doelen, di 20.15 uur. De getemde feeks. Noord Neder lands Toneel. Katharina is een wilde meid. Petruchio heeft zich tot doel gesteld deze feeks te temmen. En de feeks wórdt getemd. Rotterdamse Schouwburg di 20.15 uur. Zoeken naar Mohammed. Theater groep Maqam Lamaqul. Raamvertel ling over twee islamitische acteurs die door dreigementen hun voorstel ling over de profeet Mohammed en zijn negen vrouwen bijna in het wa ter zien vallen. Met Sabri Saad el Hamus. Rotterdamse Schouwburg di 20.30 uur. ANTWERPEN Est. Theaterstuk met tekst van Eugene Savitzkaya rond tijdsdruk door Collectief Transquinquen- nal. do. vr. en za. Monty 20.30 uur. Beats. Muziektheater naar een con cept van Josse De Pauw met tekst van Mare Didden, muziek en drums van Roland en Percy Jones en ac teurs van het Toneelhuis in vorm van jamsessie, do. vr. en za. Tokio 20.00 uur. Trojaanse vrouwen. Toneelstuk naar Euripides, bewerkt door Johan Boonen. wo. do. en vr. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur Musycloop. Theaterstuk van Pierre Plateau, over muzikant Guy Valan. do. vr. en za. Klokhuis 20.30 uur. Placa de Catalunya. Theaterstuk naar Yves Caspar over de gedachten van Werner en Fre, dertigjarige mannen die elk jaar ergens anders in het buitenland Nieuwjaar vieren, dit maal in Barcelona, vr. en za. Het Appeltje 20.30 uur. Boter bij de vis. Blijspel van Mi chael Cooney over een man, die ont slagen is en fraudeert met fictieve huurders, vr. za. en zo. Noordthea ter 20.15 uur Vakantie zonder zorgen. Klucht van Francis Joffo met tal van persoons- en situatieverwisselingen in een cha let in de Ardennen, do. vr. en za. E.W.T. 20.30 uur, zo. 15.00 uur. Voorstellingen in het Fakkelthea ter: Je negeert de waarheid, musi cal over rekruten in de oorlog, tekst en muziek van Sam Verhoeven met orkest o.l.v. Pol Vanfleteren, vr. en za. rode zaal 20.30 uur, zo. 15.00 Voorstellingen in de Arenberg: Terug Normaal, theatershow door Els De Schepperbegeleid door vier muzikanten, wo. t/m zo. 20.15 uur; Jazz Singer's Night - You're my Fla me, voorstelling door jong talent, zo. 20.30 uur; Romeo en Julia, thea terbewerking, naar Shakespeare, door de Vlaamse theatergroep Fast Forward, ma. 20.15 uur Voorstellingen in het Zuiderpers- huis: Orquesta Tipica Fernandez Fierro, concert met hedendaagse tango uit Buenos Aires, wo. 20.30 uur; Roetes- festival, concert met Afrikaanse mu ziek door Jan Blohm Band, do. 20.30 uur; Urmila Sathyanarayanan Ensemble, dans met Bharata Nat- yam, een klassieke (tempel) dans uit Zuid-India, vr. 20.30 uur; Rodhan Al Galidi, literaire ontmoeting met schrijver uit Zuid-Irak, di. 20.30 urn* Concerten in de Bourla: Beats Soiree met Mare Diddens en Josse De Pauw, wo. 20.00 uur; Sexte- to Tanquedia, di. 20.00 uur Concerten en voorstellingen in De Singel: Dave Burrel/Joe McPhee Duo, con cert in reeks All that jazz, met pia nist Burrel en McPhee, tenor- en so praansaxofoon en trompet, wo. 20.00 uur; De Donderdagen #9 met muziek, dans, performance en video, do. 20.00 uur; Curating the Library, boekpresentaties door Jef Geys en Teresa Margolles, do. 20.00 uu Antje Weithaas, viool en Tabea Zis merman, altviool, concert met we van Mozart, Spohr, Bartok en Marl nu, vr. 20.00 uur; Koor en Orka j Collegium Vocale Gent o.l.v. Pril:! pe Herreweghe, concert met wa van Bach en Buxtehude, za. 20J uur; Pastorale,concert met w van Henderickx, Elgar, en Beeth ven door het Symfonie Orkest Was! deren o.l.v. Etienne Siebens m® Pieter Wispelwey, cello, zo. 15.» Recital Sophie Marilley. Lunchco: cert met werk van Poulenc, Dunhi Williams, Gurney, Chausson en Wi ton door mezzosopraan Marilley, t Marie Claude Roy, piano. wo. Elzen veld 12.30 uur. In 't Midden. Theatershow met cab ret door Raf Coppens. do. en vr, Zuiderkroon 20.15 uur. De Kreuners XXL 2006. Derde co cert van Vlaamse rockgroep in Sp® paleis, za. Sportpaleis 20.30 uur. Spring in concert, za. zo. ma. en1 Kon. Elisabethzaal 14.00 en U Disney on Ice. Mickey en Min® magische reis: Nederlands® show op schaatsen, do. en vr. r» ders Expo 19.00 uur, za. 1' 143.0 en 19.00 uur, zo. 11-W 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 30