Schaatsers grijpen weer mis PZC Groenewold favoriet tegen wil en dank Fabris fabelachtig Goud voor Gottwald 17 chenk wacht og steeds p opvolger Enrico Fabris verrast met goud op 1500 meter Turijn motiveert Friesinger Ploegachtervolging slotonderdeel Weer inval bij Oostenrijkers Pa bezorgt Italiaanse startplaats jChad Hedrick stopt met Ichaatsen 1-orino aooe Wüst in laatste rit Estafettegoud Duitse biatleten woensdag 22 februari 2006 JRIJN - Ard Schenk zal nog stens vier jaar op zijn opvol- moeten wachten. De legenda- he oud-schaatser kroonde i 1972 op de ijsbaan van pporo tot olympisch kam- n op de 1500 meter. Al 34 ar is geen oranje-schaatser er- geslaagd hem dat na te doen. de Oval Lingotto deed eigen- i enkele Nederlander voor de dagzege. Daarvoor de tijd van Enrico Fabris te erp. De Europees allround- pioen gleed na 1.45,97 over finish en bleef daarmee Sha- ti Davis 0,16 seconde voor. Het pis ging naar Chad Hedrick: |46,22. leen hardheid jte Nederlander was Simon ipers. De Spaarndammer vol- icht zijn race in 1.46,58 en zodoende 0,36 seconde ver van het podium. „Ik wil- vechten, maar ik miste de brdheid", zei Kuipers, die een Eaand lang uit de roulatie was ïegens een liesblessure. „Als je jjjkt waar ik vandaan kom, heb ik"het maximale gepresteerd." pupil van coach Jac Orie kon de tweede volle ronde niet oortrekken. Kuipers toonde verval van 1,3 seconde en erloor daarmee het gevecht iet zijn directe opponent Fa- „Ik probeerde door de ver jaring heen te bijten, maar ik Fabris niet bijhouden. Met rons leun je met opgeheven oofd naar huis gaan. Dat ligt iuwat anders." Cuipers, die Erben Wennemars lijfde) net voorbleef, was niet mder de indruk van de tijd van iFabris. De Noord-Hollander re- ifereerde aan de prestatie die hij december in Thialf lever- Je, toen Kuipers zijn eerste FB-zege boekte. „Ik reed daar .45,39. Teleurstellend ken Kramer was in zijn hoofd met de tien kilometer [en eindigde op de vijftiende plaats/Jan Bos schaatste rond- jnitteleurstellend. De Telfort-rij der werd als twintigste geklas seerd: .,Dit was een schijtrace." ANP door Tim Senden TURIJN - Het olympisch schaatstoernooi is inmiddels elf dagen gevorderd en nog steeds wachten de Nederlandse man nen op hun eerste gouden me daille. Ook op de 1500 meter maakten de oranje-schaatsers een diepe buiging naar hun riva len uit Italië of Amerika. Met nog één afstand voor de boeg (10.000 meter) dreigt het horrorscenario van Hamar zich te herhalen. In de Noorse plaats, waar in 1994 het olympisch schaatstoernooi werd afge werkt, bleven de Nederlandse mannen voor het laatst versto ken van olympisch goud. Des tijds liet de Noor Johann Olav Koss iedereen versteld staan door op de 1500, 5000 en 10.000 meter de zege te grijpen. In de daaropvolgende jaren do mineerden mannen als Ritsma, Romme en Uytdehaage op de in ternationale toernooien. De overheersing was zelfs zo ver stikkend dat critici zich afvroe gen of de sport nog wel levens vatbaar was wanneer alleen Hol landers de hoofdprijzen pakten. Het lijkt een eeuwigheid gele den. De komst van ex-inlineska- ter Hedrick en shorttracker Da- vis zorgde al voor een aardver schuiving in de schaatswereld. En nu rijden zelfs de Italianen de oranje-brigade voorbij. Op de 1500 meter verwierf na melijk Enrico Fabris een helden- status in eigen land door zijn tweede gouden plak te verove ren. Na de gelukkige zege op de ploegachtervolging bleef de Ita liaan ook op de schaatsmijl de topfavorieten voor. De Amerika nen Shani Davis (tweede) en Chad Hedrick (derde) kregen het 'andere eremetaal. Simon Kuipers werd beste Nederlan der. De Spaarndammer eindig de 'als vierde. Wereldrecord Aangezien Hedrick op de tien ki lometer in het bezit is van het wereldrecord, is het zeker moge lijk dat de Nederlandse mannen de Winterspelen van Turijn zon der goud beëindigen. Toch wil topsportcoördinator Ab Krook dan niet spreken van een deba cle. „Natuurlijk, het is altijd te leurstellend als je geen goud wint. Maar het toernooi is dan niet mislukt", vindt de Loosd- rechter. „Sven Kramer heeft al zilver, Erben Wennemars pakt brons. Dat betekent dat je er nog steeds goed bij blijft ho ren." Het zijn zalvende woorden van de bondscoach die er na Turijn een punt achter zet. Maar de rea liteit is hard. Zowel in 1998 als in 2002 stelden de Nederlandse mannen driemaal goud veilig. Dit jaar hadden de manschap pen zelfs nog een extra kans, om dat het onderdeel ploegachteiv volging werd toegevoegd. „Ik zeg dit niet om het goed te pra ten, maar het veld is veel inter- nationaler geworden", bena drukt Krook. Jarenlang smeekten schaatsken- ners en critici om meer buiten landse tegenstand, zodi'a een EK of WK weer was afgesloten met een volledig Nederlands po dium. Nu de oranje-overheer sing ten einde is, balen de Hol landse schaatsfans ervan dat hun traditionele feestje wordt bedorven. Bondscoach Krook ziet dat an ders. Ten eerste vindt hij niet dat de Nederlandse mannen een mokerslag hebben gekregen. Ten tweede ziet hij de grote lijn: „De sport wordt volwassen." ANP Enrico Fabris legt de laatste meters af van zijn gouden 1500 meter. foto Jerry Lampen/Reuters TURIJN - Anni Friesinger kijkt in Turijn alweer vier jaar vooruit. De Duitse schaatsster overwoog lange tijd om in 2008 de actieve sport vaarwel te zeggen. De Olympische Spelen hebben haar echter op andere gedachten ge bracht. „De sfeer is hier fantastisch en dat geeft mij weer zin om door te gaan", aldus de 29-jarige Friesinger. „Vancouver 2010 behoort daarom zeker tot de mogelijkheden." De stad aan de Canadese westkust organiseert over vier jaar het belangrijkste wintersportevenement ter wereld. Fries inger wil de komende jaren wel duidelijke keuzes maken. „Misschien ga ik alleen maar sprinten of me specialiseren op een van de langere afstanden." GPD TURIJN - De ploegachtervolging bij het schaatsen, in Tu rijn voor het eerst olympisch, wordt over vier jaar in Van couver aan het einde van het programma gehouden. Bron nen binnen de overkoepelende organisatie ISU hebben dat dinsdag in Turijn gemeld. Op het huidige olympisch toernooi vond het teamonder deel al halverwege de eerste week plaats. Uit veel landen kwam daarop kritiek. Schaatsers moesten een afweging maken. Rijden in de ploeg kost extra kracht en kan ten koste gaan van individuele prestaties. Bijvoorbeeld Shani Davis liet daarom het teamonderdeel schieten. Door de Amerikaanse media werd hem dat bij zonder kwalijk genomen. Davis concentreerde zich op de volgende afstand, de kilometer. Die won hij vervolgens met overmacht. ANP TURIJN - De autoriteiten hebben opnieuw een inval ge daan bij de Oostenrijkers. Er werd gezocht naar bewijs voor doping, dit keer bij de langlaufers in Pragelato. De onderkomens van de atleten en hun coaches werden 's avonds vanaf omstreeks acht uur gedurende twee a ch'ie uur onderzocht. De Oostenrijkse ski-official Markus Gandler noemde de actie een schandaal. De eerste zoektocht bij de Oostenrij kers werd zaterdag verricht. ANP/DPA SAUZE D'OULX - De vader van de Italiaanse snow- boardster Corinna Bocéacini heeft er met doortastend op treden voor gezorgd dat zijn dochter tijdens de Olympi sche Winterspelen van Turijn mag meedoen aan de paral lelreuzenslalom De Italiaanse teamleiding had Boccacini van de deelne merslijst afgehaald en haar startplaats vergeven aan Isa- bella Dal Balcon. Zij vocht bij het sporttribunaal CAS in Lausanne met succes het besluit aan om haar geen start plaats te geven. Vader Boccacini werd woest toen hij hoor de dat zijn dochter de dupe zou zijn. „Of de Italiaanse ski federatie geeft mijn dochter haar plek terug, of ik ga net als Dal Balcon naar het CAS", zei hij tegen dagblad Gaz- zetta dello Sport. De 20-jarige Boccacini, van beroep politieagente, krijgt nu weer de plaats van landgenote Lidia Trettel. Hoe de winnares van brons van Salt Lake City 2002 daar op haar beurt op heeft gereageerd, was gisteren nog onbekend. ANP/RTR JRIJN - Chad Hedrick stopt ladit seizoen vrijwel zeker met patsen. De voormalig rolschaatser werd i2003 schaatser om olympisch 'iampioen te worden. Hij heeft Cat doel nu bereikt. Hedrick am- ïieert een carrière als acteur in Hollywood. „Ik heb het gevoel it het tijd is om deze bladzijde anteslaan." Oak Derek Parra, de olympisch iampioen op de 1500 meter in D2, stopt na de wereldbekerfi- mlevan 3 tot 5 maart in Heeren- reenmet schaatsen. De 35-jari- fe Amerikaan die een paar saanden geleden is gescheiden, «d zijn privéleven op orde krij ten. Joey Cheek, olympisch kam pioen op de 500 meter, kondigde vorige week ook al zijn afscheid maar de Nederlandse schaatsers zijn voorlopig nog iet van Shani Davis (23) af. ben nog zeer gemotiveerd. Misschien ga ik nog zó lang pór dat ik de nieuwe Veld kamp kan worden." GPD turïjn 2006 Meer over de WINTERSPELEN op de PZC-site: www.pzc.nl dóór Peter van der Hulst TURIJN - Renate Groenewold bedankte Anni Friesinger met een knipoog' en ook op haar ploeggenote Ireen Wiist reageer de ze' lacherig. Beiden zien in de winna res van het olympisch zilver op de drie ki lometer de grote favoriete voor de 1500 meter van vandaag. „Waarom?", vraagt Groenewold zich af. „Ik heb dit seizoen op die afstand nog niet één keer gewonnen. Ik behoor tot de outsiders." Groenewold lijkt zich in Turijn in de ano nimiteit te begeven. Een vergelijking met vier jaar geleden dringt zich snel op. De Groningse ergerde zich na de Spelen van Salt Lake City aan het feit dat de media meer oog hadden voor Gretha Smit dan voor haar. Smit presteerde niet beter dan Groenewold: zij won zilver op de vijf, Groenewold zilver op de drie kilometer. In Turijn eiste Ireen Wüst tot nu toe de meeste aandacht voor zich op. De Bra bantse versloeg over 3000 meter Groene wold en plaatste zich daarmee in het cen trum van de belangstelling. De inwoonster van Rolde kan zich er niet meer over opwinden. „Goud winnen is natuurlijk wat anders dan zilver. Intus sen zijn we ook weer vier jaar verder en ben ik vier jaar ouder. Er zijn andere din gen waar je je beter druk om kunt ma ken." Hoogtepunten Groenewold heeft sinds Salt Lake City sportieve hoogtepunten en persoonlijke dieptepunten meegemaakt. Begin 2004 veroverde ze de wereldtitel allround. Een aantal maanden daarna overleed haar vader. Ook haar relatie liep op de klippen. Dat alles miste zijn uitwerking op het ijs niet. Groenewold moest in december van dat jaar de natio nale allroundtitel aan Moniek Kleins man laten. Op het EK in Hamar reikte ze Renate Groenewold inspecteert een schaats tijdens de laatste training in Turijn. niet verder dan de vijfde plaats en het WK in Moskou sloot ze als zevende af. De 29-jarige schaatsster is in Turijn weer op topniveau. Haar teleurstelling was dan ook groot toen ze de olympische titel op de drie kilometer aan Wüst moest laten. Anni Friesinger is dat alles niet ontgaan. „Voor mij is Renate de favorie te voor de 1500 meter. Ze is in vorm, is fitter omdat ze geen 1000 meter reed en getergd omdat ze slechts zilver haalde. Ze is hongerig, wil het goud pakken." Wraakgevoelens zijn Groenewold vreemd. „Ik laat me daar niet door lei den. Natuurlijk was die tweede plek een teleurstelling. Ik kwam hier voor goud, maar er zijn nog twee afstanden waarop ik uit de voeten kan." Naast de 1500 me ter komt de Groningse zaterdag ook nog uit op de vijf kilometer. Groenewold vindt het geen bezwaar als ze vanmiddag als een van de eerste favo- Gianni Romme draagt een karren- Nacht aan olympische ervaring met irii mee. Romme, tweevoudig kam den van 1998 in Nagano, bekijkt de Spelen tussen de trainingen door thuis Uithoorn. »[k heb genoten van mijn ploeggenoot «toon Kuipers, een jongen met wie ik Nu goed contact heb. Simon reed goed, maar miste de échte vorm die nodig is te winnen. Zo eerlijk is het gewoon, ban ik de tijd van Simon zag, wist ik ®t het moeilijk zou worden om een me- te halen. abris daarentegen was fabelachtig, •tochtig zo relaxed als hij begon. Eerst inhouden, dan een dijker van een ronde en dat dan kunnen doortrekken tot het einde. Het deed me een beetje denken aan Söndral in zijn goede tijd. Dat doortrekken tot het einde kunnen maar enkele schaatsers. Gisteren waren het toch meer de all- rounders die dat deden. Dat heeft met de omstandigheden te maken. Het ijs is niet dusdanig dat je als sprinter bruut kunt openen en dan kunt doorglijden tot het einde. Het is op het einde toch werken geblazen. Jan Bos opende veel te langzaam en kwam niet meer in zijn slag. Hij kwam gewoon niet op gang. Je kunt ook té re laxed beginnen. Ook de Noren vallen fêtMttnê turïjn 2006 tegen in Turijn. Ik ken Peter Mueller een beetje en weet hoe hij zijn schaat sers kan aanvuren. Waarom het nu niet met ze lukt, heeft toch misschien met verkeerd pieken te maken. Ze waren al vroeg in het seizoen heel goed, vooral die jongens van de lange afstanden. Het is ze niet gelukt dat vast te houden. Dat is Peter Midler al eerder overkomen. Voor de sprinters zit het toernooi er nu op. Ze kunnen gaan re laxen, een beetje bij andere sporten gaan kijken en een beetje blijven trai nen. Voor mij als langeafstandsrijder lag dat in het verleden anders. In Nagano kwam ik de eerste en de laatste dag in actie. Dan moet je twee weken lang ge focust blijven. In Salt Lake kwam ik al leen de laatste dag in actie, terwijl ik wel vanaf de eerste dag aanwezig was. Dat zou ik nu toch anders doen. Zoals Bob de Jong nu, die er tussenuit is ge weest naar Collalbo. Zelf ben ik hard aan het trainen. Ik stond gisteren om 8.45 uur al op het ijs van Thialf. Ik ga niet naar Turijn, ik heb daar niets te zoeken. In Nederland kan ik ideaal trainen én de Olympische Spelen zien. Ik verheug me alweer op de 1500 voor vrouwen. Ik ben heel benieuwd naar Marianne Timmer. Ze heeft één keer een heel goede 1500 gereden, dat was in Nagano. Wie weet kan ze het acht jaar later nog één keer herhalen. Maar ik verwacht ook veel van Ireen Wüst. Haar tweede ronde op de 1000 was de snelste van al lemaal. Als ze dat vandaag ook kan, is ze één van de belangrijkste kansheb bers." PROGNOSE 1500 meter vrouwen Woensdag 22 februari, 17.00 uur Renate Groenewold (Ned.) Marianne Timmer (Ned.) Wereldrecord: Cindy Klassen Olympisch record: j Anni Friesinger Nationaal record: Ireen Wüst Baanrecord: j Anni Friesinger Can. Dui. Ned. Dui. 1.51,79 1.54,02 1 1.54,93 1 1.57,32 S foto Catrinus van der Veen/GPD rieten in actie komt. „Ik zie dat als een voordeel, omdat ik dan mijn eigen race kan rijden. Ik voel me goed, maar dat geldt ook voor heel wat andere rijdsters. Maar favoriet is weer wat anders. Ik ben nou niet een uitgesproken 1500-meter- schaatsster." Veel slechter dan in Salt Lake City kan ze het in ieder geval niet doen. Groene wold kwam toen op de schaatsmijl ten val. GPD door Alexander van Eenennaam PRAGELATO - De Oostenrijker Felix Gottwald heeft olympisch goud behaald op het onderdeel sprint van de noordse combina tie. Gottwald stond na het schans springen twaalfde, maar in de 7,5 kilometer skiloop maakte hij zijn achterstand goed. De Noor Magnus Moan veroverde zilver, de Duitser Georg Hettich won brons. Gottwald (30) begon zijn toernooi in Turijn met zilver op de 90 meterschans/15 kilometer, het onderdeel dat Hettich won. Moan won toen brons, waardoor beide podia alleen in volgorde verschilden. In de landen wed strijd behoorde Gottwald tot het Oostenrijkse kwartet dat olympisch kampioen werd. Het- TURIJN - Ireen Wüst heeft op de 1500 meter gunstig geloot. Ze rijdt in de laatste rit tegen de Ja panse Maki Tabata. In de voor laatste race staat de titanen strijd tussen Anni Friesinger en Cindy Klassen gepland Belangrijkste ritten: 5. Lee (Kor) - Timmer (Ned), 14. Baris- jeva (Rus) - Van Deutekom (Ned), 15. Groenewold (Ned) - Groves (Can), 17. Friesinger (Dui) - Klassen (Can), 18e rit: Wüst (Ned) - Tabata (Jap). ANP tich won toen zilver met Duits land. Na het springen van de ho ge schans ging Hettich aan de leiding. De Duitser kwam 133,5 meter ver, terwijl Gottwald op 123 bleef steken. De Finse favo riet Hannu Manninen viel sterk tegen, bij het springen werd hij zestiende (121,5 meter) en bij het skilopen kwam hij niet ver der dan plaats twaalf. ANP SAN SICARIO - De Duitse biat leten hebben voor de vierde keer goud gewonnen op de 4 x 7,5 kilometer estafette. Het viertal had op de streep ruim 20 seconden voorsprong op Rusland. Het brons ging naar Frankrijk, dat Zweden net af troefde. Duitsland won het on derdeel eerder in 1992, 1994 en 1998. Michael Greis haalde als slotlo- per het vierde goud binnen. On danks acht missers bij het schie ten maakten de Duitsers hun fa- vorietenrol waar. Greis won eer der deze Spelen al de 20 kilome ter. Sven Fischer, de derde lo per, had al goud op zak van de 10 km sprint. Startloper Ricco Gross werd een van de succes volste Duitse atleten in de ge schiedenis met inmiddels zijn vierde gouden plak. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17