Sociaal contact wordt koopwaar PZC Ultieme vorm verklaart succes lil Helen Tijssen wil vooral sprankelen ■GHT 'GELICHT Vereenzaming Scholieren naar Kenia Dealer bedoelde het goed Week cel voor diefstal kaas en shag Benzinedief krijgt werkstraf Goese bijdrage op liedfestival in Amsterdam jnnrHenk Postma Voor niets gaat de zon op, zegt een Eindhovens ondernemer. Zelfs so ciaal contact is niet meer gratis. Sinds jjoit kunnen ouderen bij hem 'aan dacht' kopen. Voor 28,75 euro per uur liclpt hij de eenzame senior aan gezel schap- Treurig? „Ieder zijn vrijheid", zegt een vertegenwoordiger van de Zeeuwse ouderen, „maar ikzelf zou er van gruwen." Het leger ouderen groeit. En daarmee ook de vereenzaming. Familie en be kenden zijn er vaak niet meer. Kinde ren wonen ver weg. Of hebben het te druk. Ook personeel van verzorgings tehuizen heeft steeds minder tijd voor een praatje. „Er bestaat een nijpende, maar stille behoefte aan aandacht", zegt J. Meulemans, directeur van ,DGM Ouderen Dienstverlening BV in Eindhoven. Tot dusver hielp het bedrijf vijftigplus sers bij het zoeken naar een baan. Daar komt nu een nieuwe kernactivi- teit bij: ouderen uit hun isolement ha len. Tegen een tarief van 28,75 euro per uur levert hij iemand die bij de be jaarde op bezoek komt: voor een ge sprek, een kopje thee, een spelletje kaart of een wandeling. „Ouderwets 'winkelen, naar de film of het theater. Zolang het binnen de grenzen van het betamelijke blijft, is alles mogelijk", legt Meulemans uit. De eerste drie klanten hebben zich al aangemeld. Binnenkort geeft hij een presentatie in een verzorgingstehuis. „We willen de ouderen heel discreet, maar ook met elan te benaderen." Per soneel genoeg. Er zouden al zo'n zeven tig gegadigden zijn die tegen betaling met ouderen willen optrekken. „Dat zijn mensen die nu nog als vrijwilliger werken. Die willen er graag een betaal de baan uithalen." Zonder hulp geraken veel ouderen in een maatschappelijk isolement. Een Eindhovens bedrijf ziet daar handel in. Het biedt eenzame senioren betaald gezelschap aan. Voor 28,75 euro per uur komt iemand op bezoek om een praatje of wandeling te maken. foto Lex de Meester Sociale aandacht als handelswaar. „Het is een teken des tijds", zegt Meu lemans. „Misschien schrijnend. Maar ga eens in het verzorgingshuis kijken. Mijn oma heeft in een serviceflat ge woond. Dan zie je hoe de bewoners le ven van ontbijt naar lunch, en van lunch naar het avondeten rünthutsend gewoon." Abonnement Dus kwam hij op het idee daar com mercieel op in te springen. Er zijn, be nadrukt hij, in de wereld nog wel gek kere dingen te koop. Meulemans hoopt verzekeraars bereid te vinden zijn gezelschapsdienst in hun zorgpak- ket op te nemen. Hij mikt ook op de beurs van kinderen die hun eenzame vader of moeder willen 'verrassen' met een abonnement. Daarvoor wil hij 'cadeaubonnen' uitgeven. Zeeuwse zorginstelling zien ook dat 'de eenzaamheid onder ouderen groeit. Ze besteden daaraan dan ook steeds meer aandacht. Zo is in Zeeuws-Vlaan- deren al drie jaar een speciale project groep actief. Daarin zitten vertegen woordigers van de Stichtingen Wel zijn voor Ouderen, het Netwerk Vrij willige Thuiszorg, Stichting Welzijn, Thuiszorg, de ouderenbonden en de GGD Zeeland. De inspanningen zijn er vooral op ge richt te voorkomen dat ouderèn in een isolement raken. Medewerkers gaan bij 75-plussers op bezoek om hen te in formeren over opvangmogelijkheden en groepsactiviteiten. Project-coördi nator P. Vinke-Neve benadrukt dat in Zeeland honderden vrijwilligers klaar staan om ouderen gezelschap te hou den. Via het Netwerk Vrijwillige Thuis zorg, en organisaties als het Rode Kruis en De Zonnebloem kan een be roep op hen worden gedaan. Daar naast zijn professionele zorginstellin gen en ouderenbonden actief. De Hulster ouderenwerker A. Wal- hout ging in Hulst al bij vele 75-plus sers op huisbezoek. Het commercieel initiatief in Eindhoven jaagt haar schrik aan.Ze prijst zich gelukkig dat er in Hulst nog volop vrijwilligers klaar staan, en ook buren, neven en nichtjes, om bij te springen als dat no dig is. „Maar daarmee los je niet alles op. Ouderen missen vaak vooral een partner. Ze hebben behoefte aan lief de en genegenheid." Secretaris J. Neve van de Anbo Zee land gruwt van het idee dat hij voor so ciaal contact zou moeten betalen. „Ie- cfer z'n vrijheid, maar als ik m'n ouders zo'n cadeaubon zou geven, zou ik met het schaamrood op m'n kaken staan." woensdag 22 februari 2006 15 GOES - Mieke Wesdorp uit 's-Heer Arendskerke, leerlin ge van het Buys Ballot College in Goes, vertrekt vandaag naar Kenia, waar ze samen met 46 andere scholieren uit t het hele land actie gaat voeren voor beter onderwijs. Ze bezoekt onderwijsprojecten en legt haar ervaringen vast op beeld en papier. Op het Buys Ballot College word actie gevoerd om het on derwijs in Kenia ook financieel te steunen. De verrichtin gen van Mieke en haar reisgenoten zijn te volgen op de website www.edukans.nl. MIDDELBURG - Een veertigjarige inwoner van Terneu- zen speelde gisteren in Middelburg open kaart over zijn betrokkenheid bij de handel in verdovende middelen. „Het was de bedoeling om daklozen op te vangen, maar het werd een dealeradres", gaf de verdachte toe het laat ste kwartaal van vorig jaar zich te hebben ingelaten met het dealen in cocaïne en heroïne. Politierechter A. Janssens-van Kampen zag verzachtende omstandigheden en legde de Terneuzenaar een beperkte werkstraf op: 140 uur werkstraf, waarvan 100 uur voor waardelijk. Zo was de man uit zijn woning gezet door de Woningstichting, heeft hij te" kampen met een psychische stoornis en is hij lang niet meer in aanraking geweest met justitie. De politie observeerde in de Terneuzense binnenstad en deed 9 december een inval in zijn woning. Officier van jus titie R. Jeuken was te spreken over cle houding van de man, maar vond het dealen bewezen. Hij eiste 140 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Raadsman E. Smit vond dat zijn cliënt al genoeg was gestraft met de uitzetting. De Terneuzenaar is teruggevallen in zijn drugsverslaving en kreeg als tegenprestatie voor het dealen een half bolle tje coke. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 55-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad voor een winkeldiefstal ver oordeeld tot een week cel. De Middelburger stal 21 decem ber vorig in de plaatselijke supermarkt twee pakjes shag en een stuk kaas, ter waarde van acht euro en acht euro cent. De verdachte heeft een strafblad en kreeg voor eerdere! winkeldiefstallen al boetes opgelegd, maar dat station was volgens de politierechter dit keer gepasseerd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 24-jarige inwoner van Zierikzee voor diefstal van benzine zeventig uur werkstraf opgelegd. De motorrijder tankte vorig jaar in november en decem ber bij benzinestations in Oosterland zonder af te reke nen. De Zierikzeeënaar doofde de lichten van zijn motor als hij bij de tankstations zijn tank volgooide. Door goed speurwerk van een van de pomphouders kwam de politie de dader op het spoor. Aan twee pomphouders moet hij 48 en 45 euro betalen. üjssens beeld Muis, met op de achtergrond enkele van haar schilderijen. foto Willem Mieras jgorRolf Bosboom SOES - Het is een bijna uitbun- !?e expositie. De kleur en tocht van het veelzijdige werk M Helen Tijssen uit 's-Graven- Mcr, nu te zien bij Kunstuit- MiDcBevelanden, zijn nauwe- jto te negeren. Ijssen, in 1969 geboren in -uitsland, volgde begin jaren Wig de kunstacademie in rt tocht. „Daar ben ik tien jaar ig Stden weggegaan. Nadien is y even wat stil geweest rond kunst, maar sinds korte to is het weer helemaal terug komen." heeft ze een duidelijke ver eng voor. „Ik heb veel meer -torlijke rust en evenwicht ge vonden. Ik ben nu heel bewust met mijn leven bezig. Dat geeft me ook veel energie. Ik heb me zelf aangeleerd om daar gebruik van te maken. Het is een onuit puttelijke bron die ik steeds op nieuw kan aanboren. Ik werk nu ook heel snel, doe veel din gen tegelijk." De tentoonstelling in Goes is daar het bewijs van. De zaal is rijk gevuld met zeer recent werk. Opvallend is de reeks gro te schilderijen: expressief van toon, soms neigend naar het sur realistische of zelfs abstracte, maar vooral zeer karakteristiek in kleurgebruik. „Ik heb de ex positie Colours of Joy genoemd, vreugdekleuren. Dat is het ge volg van het feit dat ik het ook zo voel en dat ik gelukkig ben." Vaak zijn op de schilderijen vor men van bloemen en bladeren te herkennen. „Dat sprak me wel aan. Ik wil iets neerzetten wat goed begrijpelijk is, maar vooral moet het sprankelend zijn. Daar bij werk ik vrij intuïtief. Ik zag een lap stof liggen en dacht: dat is wel leuk om te combineren met het schilderij. Daar heb ik nu een hele serie van gemaakt. Zo probeer ik elke keer iets nieuws te verzinnen." Er zijn ook kleine werken te zien, waarop telkens dezelfde wat merkwaardige figuren te rugkeren. „Het zijn natuurwe zens. Ik heb ze eerst getekend, toen met de computer inge kleurd en er later weer kleine schilderijen van gemaakt. Het idee voor die wezens komt hele- jjj^S - De Goese tekstdichter Kreeft is met zijn tekst ceder geselecteerd voor het Merdams Kleinkunst Festi jn dut in april wordt gehou- nderdeel van het festival is het van het Nieuwe Lied, op aPril in het Werkteater in Amsterdam. Zowel professione le als niet-professionele tekst dichters kunnen daaraan deelne men. Het thema was dit jaar 'De liefde en andere relaties'. Uit de 360 inzendingen zijn er twaalf gekozen, onder wie de tekst van Kreeft. De geselecteer de teksten worden door compo nisten op muziek gezet en die avond door bekende Nederland se artiesten uitgevoerd. Kreeft is behalve als tekstdich ter actief als zanger en cabare tier. In 2002 haalde hij een der de plaats tijdens het Leids Festi val van het Levenslied met het nummer Eva. maal van binnenuit. Ze beelden voor mij innerlijke rust en ver stilling uit." In de ruimte staan verder twee beelden van Tijs sen, waaronder het kleurrijke Muis, vervaardigd van stof. „Het is helemaal gemaakt in mijn stijl, met die voortdurende herhaling van vormen. Dat is ook te herkennen op mijn schil derijen." Een opvallend beeld is ook In blijde verwachting, een eigenzin nige verbeelding van de vormen van een zwangere vrouw. „Dat is tot stand gekomen tijdens een workshop. De opdracht was het maken van een torso, maar dat vond ik saai, dat kan iedereen. Ik wilde er juist iets spannends van ma ken." De uitgebeelde zwanger- schap is voor Tijssen meerdui dig. „Met 'in blijde verwach ting' wil ik vooral aangeven dat ik mezelf geestelijk heb ontwik keld en dat er daardoor iets nieuws zal ontstaan. Het beeld heeft voor mij daarom een bij zondere betekenis." Expositie: 'Colours óf Joy', werk van Helen Tijssen, t/m 5 maart bij Kunstuitleen De Bevelanden, West- rval 45, Goes. Geopend: wo.-za. 13-17 uur, zondag 5 maart 13-17 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Als bezieling en vorm elkaar vinden, kan een ro man als 'Knielen op een bed van violen' van Jan Siebelink het re sultaat zijn. Beter dan de auteur zelf wist interviewer Frans Meu- lenberg gisteravond in Zierik zee de literaire sensatie van dit boek te verklaren. Jan Siebelink was hier op uitno diging van boekhandel De Vries. Ruim driehonderd men sen kwamen erop af en voor de overige honderd belangstellen den was zelfs de aula van Scho- lengroep Pontes Pieter Zeeman te klein. Siebelink debuteerde al in 1975 met de verhalenbundel 'Nacht schade', schreef vervolgens enke le belangwekkende romans en oogstte erkenning, maar het overrompelende succes kwam vorig jaar met 'Knielen op een bed van violen'. Dit boek werd bekroond met de AKO Litera tuurprijs en is nu genomineerd voor de Libris Literatuurprijs. Wat maakt dit boek meer dan het voorgaande werk van Siebe link? In een boeiend gesprek ging Meulenberg met de auteur op zoek naar het antwoord. Zelf ziet de schrijver de verklaring ervoor in het biografische karak ter van deze roman. Hij be schrijft daarin de geloofsstrijd van zijn vader die in de ban raakte van de strenge orthodoxe groepering van de paauweanen, afstammelingen van de zestien- de-eeuwse militante reformato ren. „Dit boek is me in grote ma te overkomen", gebruikt Siebe link een uitspraak van Gerard Reve om aan te geven dat zijn ouders weliswaar model hebben gestaan, maar dat de romanper sonages Hans en Margje groten deels hun eigen leven zijn gaan leiden. „Waar gebeurd, is geen ex cuus", stelt Meulenberg daar een andere uitspraak van Reve tegenover. „Hoe ontstijg je het anekdotische van de ervaring en vind je de juiste ,vorm en toon voor een roman als deze? Moet je daar bijvoorbeeld dertig jaar voor wachten?", wil hij van Sie belink weten. De auteur blijkt het pasklare antwoord niet direct voorhan den te hebben, maar schetst wel een beeld van de romanschrijver die ten behoeve van de vorm moet weghalen en snoeien. Zelf deed hij dat ook letterlijk. „De nacht voor het terugzenden van de laatste drukproef heb ik twee grote passages en twee volledige hoofdstukken geschrapt", zegt Siebelink. Hij trekt daarmee fraaie paralellen met zowel de snoeicursus van de jonge Hans in de roman als met diens ge loofsopvatting: „Hoe meer je de kiem martelt, hoe meer vrucht hij zal dragen." Psalm 119 Het op de valreep schrappen, verklaart voor veel lezers waar om het boek uiteindelijk 84 hoofdstukken heeft gekregen in plaats van de 88 zoals de bedoe ling was, evenveel als het aantal coupletten van psalm 119 die in het verhaal' een belangrijke rol speelt. Wellicht aardig om te weten voor de liefhebbers: de geschrap te passages zijn inmiddels sa mengevat in het boekje 'Zaailin gen van violen' uitgegeven door Stichting Boekenstad Brede- voort. Siebelink hoopte met het schrij ven van 'Knielen op een bed vio len' voor zichzelf duidelijk te krijgen wat zijn vader bezielde. „Daar heb ik de antwoorden niet op gevonden, maar ik heb wel het gevoel met dit boek een missie op deze aarde te hebben vervuld", aldus de schrijver. Het antwoord op de vraag wat 'Knielen...' tot een succesroman maakt, komt aan het einde van het gesprek dus van de intervie wer: „Bezieling en vorm die el-1 kaar vinden." Volgens Meulen berg is dat interessanter dan de werkelijkheid. Siebelink kan zich daarin vinden en zegt: „Ik luister liever naar jou dan naar mezelf." Schrijver Jan Siebelink (rechts) in gesprek met Frans Meulenberg. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15