Groot verschil in ozb bedrijven Zorg moet van CDA bereikbaar blijven PZC Elke Zeeuw moet minstens 250 te besteden hebben Rolls onder de aardappelrooiers als koopje weg Kinderartsen: zorg in Goes gewaarborgd 13 LdELBURG - De Middel de rechtbank heeft zware bitiek op de regelgeving rond- ;(D het containervervoer per Ichip van gevaarlijke stoffen. De beide wetten waarin dat ver- nier is geregeld, zijn niet op el- jaar afgestemd en hier en daar ülfs tegenstrijdig aan elkaar. Rechtbank vindt regels containervervoer te vaag Vlissingen duurste, Schouw en-Duiv eland goedkoopste gemeente COS Zeeland il meer geld in provincie Treinverkeer gestremd na ongeval Meldkamer krijgt vogelmeldingen Wind spelbreker verhoging masten Gevaarlijke teek is blijvertje bij nader inzien woensdag 22 februari 2006 ■lyrrFmile Calon jnidie reden sprak de meervou- dige economische kamer van de rechtbank gisteren acht partijen op de belangrijkste punten vrij van het organiseren van vervoer over het Schelde-Rijnkanaal, zonder dat ze daar de juiste la dingpapieren voor hadden afge geven aan de schippers. Twee weken geleden probeerde het Openbaar Ministerie aan te to nen dat er veel niet klopt bij het vervoer van die stoffen over het Schelde-Rijnkanaal. Veel sche pen zouden niet in het bezit van de juiste papieren, zodat bij een calamiteit de hulpdiensten niet adequaat kunnen optreden. Om daar een eind aan te maken werden vier bedrijven gedag vaard die nauw betrokken zijn bij dat vervoer, alsmede vier mensen die die vrachten daad werkelijk plannen. Twee bedrij ven werden op ondergeschikte punten veroordeeld tot boetes van 10.000 en 3000 euro, waar van de helft voorwaardelijk. Twee weken geleden eiste de of ficier van justitie nog aanmerke lijk hogere boetes. De hoofdverdachte, Barge Plan ning Center (Sliedrecht), werd vrijgesproken van alle ten laste gelegde feiten. Dat kantoor re gelt tachtig procent van het con tainervervoer tussen Antwerpen en Rotterdam. Volgens de offi cier laat het de economische be langen boven veiligheid gaan. Of dat werkelijk zo is werd giste ren niet duidelijk omdat het be drijf volgens de bestaande re gels niet fout handelde. Ook de medewerkers van dat kantoor, zowel de bedrijfsleider als drie plannen, werden vrijgesproken omdat volgens de wet ze niet ver antwoordelijk zijn voor het ont breken va de juiste papieren aan boord van de schepen. Dat zijn de eigenaren en de schip pers zelf, zo blijkt uit de motive ring van de rechtbank. tor Jeffrey Kutterink jüDDELBURG - De gemeente lijke tarieven lopen voor Zeeuw- ifondernemers sterk uiteen. De uroerendezaakbelasting (ozb) 5het laagst op Schouwen-Dui- rtland en bet hoogst in Vlissin- ;(n; een verschil van 157 pro cent. Dat blijkt uit de eerste uitkom en van een onderzoek dat de jamei- van Koophandel voor Zeeland houdt naar de verschil- in in gemeentelijke tarieven. De Kamer onderzoekt onder an- ierede ozb, leges voor bouwver gunningen en de toeristenbelas- üng- .We hebben geen afspraken ge naakt met minister Zalm over let tijdstip waarop we dit be tend maken", verzekert woord loerder M. Volleman van de Ka- ner van Koophandel. Hij doelt cpde uitspraken van Zalm over tehoogte van de ozb voor parti culieren, De Kamer van Koophandel heeft de ozb voor niet-woningen waar bedrijven onder vallen - rt gemeente vergeleken. Om dat goed te kunnen doen wor- :m de tarieven per 2500 euro az-waarde uitgedrukt. De kos- akunnen dus aanmerkelijk op to. Ondernemers op Schouwen-Dui- Tdand betalen het minst (5,01 airo). Vlissingen is het duurst (12,87 euro). \'a Sehouwen-Duiveland vol len Veere (5,23 euro) en Sluis (5 30 euro). Vlissingen is de eni ge Zeeuwse gemeente die per 2500 euro woz-waarde meer ES - Het bestuur van COS Mand is teleurgesteld over de ioogtevan de subsidie die Gede biteerde Staten wil geven. Het tfiitmm voor. internationale sa- tenwerking krijgt dit jaar 53.000 euro. COS stelt in een kief aan Provinciale Staten tinstens 80.000 euro nodig te lebben. Erecteur P. van Vooren: „We rijgen er steeds meer taken bij. ris kort zijn wij een Linkis-lo- 3. Dat houdt in dat "we regiona- organisaties ondersteunen, jvoorbeeld met advies en cur- isen. Vorig jaar deden ruim rig groepen daar een beroep Toch wil de provincie dit sr niet verder gaan dan een ïg van het budget van 1 euro. „Terwijl ze wel van ks verwacht dat we ons opstel als vertegenwoordiger van regionale organisaties", sft Van Vooren aan. bt nu toe slaagde COS er altijd 'om genoeg geld te verwerven. i directeur vraagt zich af of tl de komende jaren ook lukt. 'de brief wijst het centrum er der op dat 'vergelijkbare in- in' veel meer subsidie te- moet mogen zien. Van wren: „Een instantie als TVN msulentschap Zeeland krijgt •3-000 euro. Terwijl die zich it op educatie en voorlich- &net als wij." dan 10 euro rekent. Na Vlissin gen volgen Goes (9,89 euro), Ter- neuzen (9,36 euro), Middelburg en Noord-Beveland (beide 8,51 euro). Ondernemers betalen dit jaar ge middeld 11 procent meer aan ozb dan vorig jaar. Uitschieters zijn Noord-Beveland (+57 pro cent) en Sehouwen-Duiveland (+22 procent). De Kamer van Koophandel vergelijkt ook de le ges voor bouwvergunningen en de toeristenbelasting. Voor een verbouwing van 25.000 euro be talen ondernemers tussen de 300 en 600 euro aan leges. Voor de vergunning van een bouw werk van een ton zijn bedrijven tussen de 1200 en 2374 euro kwijt. Dit verschil loopt verder op als de bedragen hoger wor den. Voor een vergunning voor een gebouw van een miljoen euro, variëren de leges van 6100 euro (Reimerswaal) tot meer dan 20.000 euro (Borsele). De verschillen in de tarieven voor de toeristenbelasting zijn minder dramatisch. Borsele heft als enige Zeeuwse gemeente geen toeristenbelasting. Hulst en Reimerswaal rekenen 50 euro cent per toerist per hotelover nachting en zijn daarmee het goedkoopst. Sluis heeft de belas ting 5 procent verhoogt en komt als eerste Zeeuwse gemeente uit boven de euro; 1,02 euro. „De Kamer van Koophandel on derzoekt de verschillen om ge meenten in de gaten te houden", zegt Volleman. „We gaan de ko mende maanden de Zeeuwse cij fers vergelijken met de landelij ke." De Kamer van Koophandel pre senteert medio april alle resulta ten van het onderzoek. Volle bak in de Zeelandhallen tijdens de veiling van failliete boedel van Amac. i-glClaudia Sondervan door Rob Paardekam GOES - Het liep gisteren storm in de Zee landhallen voor de veiling van de boedel van het failliete bedrijf Amac in 's-Hee- renhoek. Ondanks de drukte vond de vei lingmeester de geboden bedragen soms wat tegenvallen. „U zit te slapen", klonk het regelmatig. Amac, producent van aardappelrooiers, ging in november vorig jaar failliet. Daar door verloren 45 werknemers hun baan. De malaise in de akkerbouw wordt als voornaamste reden van het faillissement genoemd. De afgelopen drie dagen kon de boedel van het bedrijf bekeken worden. Het was druk. Kennelijk hadden veel mensen iets van hun gading gezien, want gisteren stroomden de Zeelandhallen vol voor de veiling van de spullen. Er werden ruim duizend zaken te koop aangeboden. Zo veilingmeester, die ook besefte dat het een lange dag ging worden, probeer de de veiling wat op te leuken door af en toe lollig uit de hoek te komen. „Zo, van die rommel zijn we af", riep hij na de eer ste ronde, waarin waarin zaken als een decoupeerzaag, een ventilator en ver schillende gereedschapswagens van de hand werden gedaan. Echt interessant - zeker qua bedragen - werd het om twee uur 's middags. Toen kwamen de 'rijdende zaken' aan bod. Voor de meeste heftrucks werd enkele duizenden euro's geboden, maar het ech te hoogtepunt vormden de echte Amacs. Voor diverse wagenrooiers werden bedra gen tussen de 25.000 en 40.000 euro neer geteld. De absolute topper was de spiksplinter- foto Dirk-Jan Gjeltema nieuwe vierwielaangedreven hydrostati sche zelf rijdende bunkerrooier, die een waarde van 260.000 euro heeft. Dat hij slechts 100.000 euro opbracht, stelde de veilingmeester een beetje teleur. „Stel je nou toch eens voor dat je hiermee de straat in komt rijden", riep hij naar een twijfelaar. „Dat is toch geweldig?" Uit eindelijk besloot hij de rooier samen te verkopen met een nieuwe loofklapper. Ze brachten 155.000 euro op. „Echt een koopje", aldus de meester. „De Amac is toch de Rolls Royce onder de oogstmachi- nes." door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De voorgenomen fusie van de Oosterscheldezie- kenhuizen en het Ziekenhuis Walcheren speelt een rol in de marge van het debat dat de Tweede Kamer vandaag voert over de Wet Marktordening Ge zondheidszorg (WMG). CDA-Ka- merlid Omtzigt wil van minister Hoogervorst (WD, Volksgezond heid) de garantie dat de zorg be reikbaar en toegankelijk blijft. In het nieuwe zorgstelsel wordt meer overgelaten aan de markt. Om het toezicht daarop te rege len is de WMG opgesteld. Tij dens de schriftelijke vragenron de over de nieuwe wet heeft Omtzigt de voorgenomen zieken- MES - De Goese kinderartsen wen de bezorgdheid van de ver- wgkundigen van de kinderaf- *}ing over de voorgenomen be ziging. Wel vinden ze de ma- lfr waarop het kinderteam van Goese ziekenhuis die zorg Weldkundig heeft gemaakt, Z brieven aan provinciale en Olijke politiek, jammer. Uzegt kinderarts B. Gerritsen namens zijn collega-art- Volgens Gerritsen is de be leid van de verpleegkundi- fl terecht, maar is er voldoen- Hbmte om te overleggen met "et ziekenhuismanagement de uitvoering van de bezui- „Als vier ton bezuinigen is, maar vijf ton een am- van een afdeling bete kent, is de ruimte er voor over leg." De samenvoeging van de kraam- en kinderafdelingen hoeft niet te leiden tot verlies van speciale deskundigheid, zegt Gerritsen. „Het is in feite al één afdeling met twee gangen. Natuurlijk is de zorg voor een zwangere met complicaties an ders dan die voor een premature baby van 32 weken, maar er zijn nu ook verpleegkundigen die in beiden zijn opgeleid en inzet baarzijn." De kinderartsen beschouwen zich evenzeer lid van het 'kinder team' als de 35 verpleegkundi gen, benadrukt de arts. Hij haalt aan dat afgelopen herfst de afdeling na een visitatie van de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde een 'su bliem' rapport kreeg. „We kun nen de kwaliteit van de kinder- neeskunde waarborgen en zelfs verbeteren." De teruggang van het aantal bedden op de afde ling noemt hij in lijn met de ont wikkelingen op de afdeling. „Er gebeurt steeds meer polikli nisch. Bovendien heeft Goes een zeer lage opnameduur, gemid deld 4,8 dagen tegen 7 lande lijk." Steeds meer kinderen wor den thuis verzorgd met bijstand van de kinderverpleegkundigen uit het Kinderwijkteam in sa menwerking met Stichting Thuiszorg Nederland. Mensen zijn bezorgd over hun baan inde Oosterscheldezieken- huizen, erkent Gerritsen. „For matie en functies worden kri tisch bekeken, maar er wordt on gelooflijk zorgvoldig mee omge gaan," vindt hij. De ondernemingsraad levert de ze week haar commentaar op de reorganisatieplannen. Daarna neemt de raad van bestuur een besluit over de uitvoering, zegt voorzitter van de raad van be stuur H. Simons. „Onder het per soneel wordt gekeken of er wen sen leven tot werktijdverkor ting, of mensen elders willen werken of vervroegd stoppen met werken. Op die manier wil len we voorkomen dat we onno dig mensen, ontslaan. Deze ma nier van werken kost meer tijd, maar het is een hele goede maat regel." De bezuinigingen leiden volgens Simons tot een brede discussie over het vormen van grotere af delingen en bredere inzetbaar heid van personeel. „Dat is een respectabele discussie. De aan leiding is financieel, bezuinigin gen zijn vervelend en kosten col lega's; daar baal ik ook van." huisfusie in Zeeland, zonder die expliciet te noemen, onder de aandacht van Hoogervorst ge bracht. Drie ziekenhuizen (vergelijk: Vlissingen, Goes en Zierikzee) in een regio zijn voornemens te fuseren, waardoor een regionaal monopolie ontstaat en het dichtstbijzijnde ziekenhuis op vijftig kilometer afstand komt te liggen van een aantal mensen in de regio, stelde Omtzigt. Wel ke van de drie toezichthouders (minister, Nederlandse Zorgau toriteit en Nederlandse Mede dingingsautoriteit) is bevoegd in te grijpen? Klopt het dat elk van de drie de fusie mag blokke ren? Dat waren enkele van Omt- zigts vragen. Nma Hoogervorst antwoordde dat al leen de NMa bevoegd is fusies te beoordelen, op grond van de Me dedingingswet. Dat is precies de procedure die nu loopt. De uit spraak over een nieuw Zieken huis Zeeland wordt in mei ver wacht. De NZa heeft niets over fusies te vertellen: Ook Hoogervorst kan een fusie niet blokkeren. Wel kan hij op grond van de Wet Toelating Zorginstellingen (WTZi) de be reikbaarheid van zorg afdwin gen. „Indien de bereikbaarheid in het geding is, kan ik de fusie partners desnoods dwingen loca ties voor spoedeisende hulp open te houden door een voor schrift van die strekking", aldus Hoogervorst. In december, tij dens een debat over de WTZi, gaf Hoogervorst op ongeruste vragen van de Kamerleden Kant (SP) en Vietsch .(CDA) al aan dat hij ingrijpt als de bereik baarheid van de ziekenhuiszorg in Zeeland in gevaar komt. Omtzigt vindt dat zijn vragen 'nog niet afdoende' zijn beant woord. Daarom wil hij er van daag in het' debat op terugko men. Natuurlijk zijn concen traties toegestaan, maar het is een groot verschil of een fusie plaatsvindt in Amsterdam of in Zeeland." Overigens wil Omt zigt ook het vizier richten op een mogelijk regionaal monopo lie van zorgverzekeraars. „Pa tiënten moeten een keuzemoge lijkheid houden. Dat houdt ook de zorgaanbieders scherp. Ik denk bijvoorbeeld aan opname in een verpleeghuis. Het is één ding of je dertig kilometer moet reizen voor een dagbehandeling. Maar als je gedwongen wordt over een flinke afstand te verhui zen, ben je je hele sociale omge ving kwijt." KAPELLE - Het treinverkeer op de Zeeuwse lijn is gister morgen gestremd geweest door een ongeval voor Kapelle. De intercity van Vlissingen naar Amsterdam kon na een uur de reis vervolgen, nadat het spoor was vrijgegeven Het ongeluk gebeurde even na kwart voor negen. De trei nenloop is omstreeks kwart voor elf volledig hervat. MIDDELBURG - De alarmcentrale van de regionale brandweer krijgt met enige regelmaat telefoontjes van mensen die in de vrije natuur een of meerdere dode vogels hebben gevonden. Vooral afgelopen weekeinde kwamen er wat van die meldingen binnen, aldus chef alarmcentra le J. Rotte. Zijn medewerkers raden die bellers aan om de dode vogels vooral niet aan te raken en contact op te ne men met de Algemene Inspectiedienst (AID). De meldka mer van die dienst wordt in tegenstelling tot die in Mid delburg 'werkelijk overvoerd met meldingen van dode vo gels', aldus R. Vincken van de AID. Hij stelt dat het aan het einde van de winter niet bijzonder is om dode vogels te vinden. Zolang het om kleine vogels en om een beperk te hoeveel gaat, is er volgens hem geen reden tot bezorgd heid. Elke dode zwaan en elke dode reiger is wel ver dacht, zo vervolgt hij. Die kunnen gestorven zijn als ge volg van het vogelgriepvirus. „Dode ganzen en eenden zijn verdacht als het er vijf of meer zijn en andere dode vo gels zoals meeuwen, zeemeeuwen en spreeuwen als het er meer dan twintig zijn." NIEUWDORP - Het verlengen van twee hoogspannings masten langs de Bernhardweg-West in Vlissingen-Oost is gisteren uitgesteld vanwege de harde wind. Delta Net werkbedrijf gaat het morgen opnieuw proberen. De weers verwachtingen zien er dan beter uit. Gisteren was het windkracht vijf a zes en dat was voor de operatie te veel. Ook voor vandaag zijn de voorspellingen niet goed ge noeg. De twee hoogspanningsmasten moeten met twaalf meter worden verlengd vanwege de aanleg van de nieuwe Sloegoederenlijn die ter plaatse op een zeven meter hoge dijk komt. Als de masten niet worden verhoogd, komen de elektriciteitslijnen te laag boven het spoor te hangen. UTRECHT - De vooral voor honden gevaarlijke teken soort die eind vorig jaar in het grensgebied van Brabant en Zeeland is aangetroffen heeft zich in Nederland geves tigd, zo blijkt uit onderzoek van de Universiteit Utrecht. Het gaat om de Dermacentor reticulatus, die tot enkele ja ren geleden niet in Nederland voorkwam, maar vooral in Frankrijk en in Slowakije leefde. Onderzoek heeft uitge wezen dat de teek veel voorkomt in het oosten van Zee land en in West-Brabant. Het gaat vooral om nieuw na tuurgebied in de vorm van verwaarloosde weiden. De te ken zitten zowel op planten als op rundvee, zoals Schotse hooglanders, op pony's en op paarden. Zo werden begin november teken gevonden op honden die kort daarvoor in Zeeland waren geweest. Tot nu toe hebben de dierenart sen meer dan 2000 teken opgestuurd. Hoe het komt dat de teek op zon grote schaal in het oosten van Zeeland en West-Brabant voorkomt, is niet bekend. Mogelijk zijn dat de teken meegekomen met geïmporteerde Franse koeien. door Claudia Sondervan GOES - „We willen het over eu ro's hebben, niet over papier." Patiëntenplatform Het Klaver- bad en Zeeuws armoedeplat- form Splinter praten met de Ver eniging van Zeeuwse Gemeen ten over de armoedeaanpak in Zeeland. Het doel: geen Zeeuw moet minder dan 250 euro per maand te besteden hebben aan eten, kleding en verzorging. „We willen met de nieuwe men sen in de Zeeuwse gemeentera den aan de slag", zegt Klaver bladconsulent A. Kooiman. Op 13 maart komen Het Klaver blad, Splinter, Maatschappelijk Werk, kerken en de platforms ar me kant bijeen om een voorstel voor een plan van aanpak te ma ken. Dat voorstel komt op tafel bij het College Zorg en Welzijn, waarin de wethouders sociale za ken praten over de Wet Maat schappelijke Ondersteuning die per januari 2007 ingaat. Het is hoog tijd voor een provin- ciebrede armoedeaanpak, vindt Kooiman. „Niemand weet pre cies hoe de inkomensverhoudin gen in Zeeland liggen. Gemeen ten kennen de inkomens van uit keringsgerechtigden en mensen die voorzieningen aanvragen. Woningbouwcorporaties reke nen voor hun woonaanbod met leeftijdsgroepen, maar niet naar inkomens. Alleen de Belasting dienst heeft overzicht." Gemeen ten mogen met de Belasting dienst samenwerken om fraude op te sporen, maar dat moet ook ten goede kunnen, vindt Kooi man: om te lage inkomens te vin den. Steeds meer mensen raken in geldnood doordat ze meer kwijt zijn aan ziektekosten, woonlas ten en zorg. Steeds meer mensen die na een uitkering aan het werk gaan voor iets meer dan bijstandsgeld verliezen inko men, omdat ze buiten aanvullen de bijstandsregelingen vallen. Een groeiende groep mensen raakt onder de norm die de voed- selbanken voor hulp hanteren en heeft dus minder dan hon derdvijftig euro per maand te be steden aan boodschappen en kle ding. „Ik ben enorm geschrok ken van dat bedrag", stelt Kooi man. In overleg met Nibud en kredietbanken heeft Het Klaver blad zelf een minimale norm be paald voor 'vrij besteedbaar' in komen, dat wil zeggen voor le vensbehoeften na aftrek van vas te lasten. Dat ligt honderd euro boven de voedselbanknorm voor een alleenstaande. Voor elke vol gende volwassene in het gezin rekent Het Klaverblad nog eens honderd euro daarbij, voor elk kind vijftig euro. Met die minimumnorm moeten gemeenten concrete acties on dernemen, eisen de belangenbe hartigers. Eén gelegenheid daar toe doet zich binnenkort al voor in de gemeente Borsele. Die ont wikkelt met steun van de provin cie en Het Klaverblad een kaart waarmee ambtenaren aan het lo ket kunnen navragen of mensen die om ondersteuning vragen wellicht meer nodg hebben. De Borselse kaart met een over zicht van ondersteuningsregelin gen moet een voorbeeld worden voor eigen kaarten bij alle Zeeuwse gemeenteloketten. Het is een van de manieren om een beter gebruik van regelingen als de bijzondere bijstand te ma ken, zegt Kooiman. Te vaak hou den de gemeenten geld over uit dat potje, dat vervolgens onge bruikt retour gaat naar het Rijk. Kooiman: „Ik weet van één ge meente die een wijk is ingetrok ken om daar bij mensen van wie vermoed werd dat ze het nodig hadden, aan te bellen met een aanbod bijzondere bijstand. Daar zijn ze gestopt na één wijk. De pot was leeg." Welke gemeente dat was, wil ze niet zeggen om nieuwe initiatieven niet te ontmoedigen. In het artikel over het boekje dat Hul stenaar A. Broekmans heeft geschreven over de besluitvorming rond de exploi tatie van een fietsvoetveer tussen Krui- ningen en Perkpolder, is een storende fout geslopen. Mensen die belangstel ling hebben voor dit gratis boekwerkje, kunnen dat niet afhalen op het adres Wilhelminalaan 10 in Hulst, maar op het adres Wilhelminalaan 21 In het artikel over de van heling ver dachte Vlissinger (dinsdag 21 februari, pagina 15) is een fout geslopen. De man in kwestie heeft niets te maken met de exploitatie van koffieshop Purple. Hij was eigenaar van het pand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13