ergunning voor nieuwe N57 Bostelaar is er nog één van hier PZC Sea-invest/Zuidnatie naar Vlissingen-Oost Neergang economie Veere moet stoppen Vlissingen heeft een stadsmanager nodig tast volgens provincie natuurgebieden Veere niet aan agenda Winkeldief aangehouden Diefstal onder het oog van agenten Man moet opdraaien voor klap Bedrijfsongeval in Cadzand dMfieke agenda fffMariia Berkelder JDDELBURG - De provincie j een vergunning verleend Cr de aanleg van de nieuwe ksweg N57 van de A58 naar pëcrsegatdam. t betekent niet dat de aanleg de weg kan beginnen. Mor- behandelt de Raad van Sta ket beroep dat bezwaarma- hebben ingediend tegen het lingsplan voor het Veer- van de weg. Het bestem- dan voor het Middelburg- r'deei is al goedgekeurd, en aparte vergunning van de tovincie is noodzakelijk omdat ie weg bij Vrouwenpolder door u' vlak langs beschermde na- irgebieden loopt. Duingebied Manteling van Walcheren is Advertentie ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG VEILING Aanvang 13.30 en 19.00 uur. KUNST ANTIEK Kijken mogelijk tot 12.00 uur. Herengracht 74, 4331 PX, .Middelburg, Tel. 0118 - 650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl (Advertentie) Vlij zijn verhuisd m Middelburg naar Goes Amundsenwcg 15 Tel. 0113-233365 »»\\.vandendongcnparkct.nl een beschermd natuurmonu ment. Voor het Veerse Meer en het kustgebied gelden strenge re gels die vogels, andere diersoor ten en hun leefgebied moeten be schermen. Wie in zulke gebieden wil bou wen, moet aantonen dat die bouwactiviteiten geen schade toebrengen. „Het duingebied wordt doorsneden", zegt B. Bouwman van de provincie. „Dat wordt het nu ook al, maar het tracé wordt iets breder. Rijkswaterstaat heeft moeten aangeven welke waarden er in het gebied aanwezig zijn, of ze worden aangetast en hoe erg het is." Geen aantasting Volgens de provincie is er van aantasting van de leefgebieden geen sprake. De schade aan de Manteling valt naar het oordeel van de provincie mee. Boven dien moet Rijkswaterstaat maat regelen nemen om. ervoor te zor gen dat de schade"'beperkt blijft. Zo zal er bijvoorbeeld niet wor den gewerkt tijdens het broed- seizoen. Het verlenen van de vergunning staat los van de procedure die nog loopt bij de Raad van State, hoewel aantasting van de na tuur ook bij die procedure door bezwaarmakers als argument te gen aanleg van de weg wordt aangevoerd. Net als voor het be stemmingsplan, geldt voor deze vergunning een bezwaarproce dure, die tot aan de Raad van STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - De Klepperhoeve, 14.00 - 15.30 uur: Knuffelmiddag tot 8 jaar; DOMBURG - Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf 50 jaar; OOST-SOUBURG - De Regenboog, 13.30 - 15.30 uur: Kinderkarnaval (5 t/m 10 jaar) VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Bejaardensoos; VLISSINGEIM - Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power yoga. State kan gaan. Als bezwaarma kers niet zo ver gaan, kan de pro cedure binnen een paar maan den zijn afgerond. De Raad van State doet vermoe delijk binnen drie maanden uit spraak over het gedeelte van de weg dat over het grondgebied van de gemeente Veere loopt. Rijkswaterstaat wil begin vol gend jaar met de aanleg van de weg beginnen. Drie jaar later moet de weg klaar zijn. Onderdeel van de nieuwe N57 is een tunnel onder het Kanaal door Walcheren, ten oosten van Middelburg. Door die tunnel moet een deel van de verkeers problemen bij de Schroebrug zijn opgelost. De meeste containers komen of gaan per binnenvaartschip of kustvaarder. foto Peter Nicolai door Ben Jansen NIEUWDORP - De vestiging van het samen werkingsverband Sea-invest/Zuidnatie aan de Scaldiahaven in Vlissingen-Oost is goed voor ongeveer tweehonderd banen. De Vlaamse havenbedrijven kiezen voor Zee land om een betere positie te krijgen op de containermarkt. Zeven van de tien contai ners die aan de Scaldiahaven worden verla den, komen of gaan per binnenvaartschip of kustvaarder. .Vertegenwoordigers van Sea-invest en Zuid natie kwamen zich gisteravond voorstellen aan hun nieuwe buren. In het verenigingsge bouw in Nieuwdorp troffen ze vijftig belang stellenden die over het algemeen welwillend kennisnamen van de plannen van de Vlamin gen. Alleen de mededeling dat het overslag bedrijf aan de Scaldiahaven 24 uur per dag en zeven dagen in de week in bedrijf zal zijn, veroorzaakte wat wenkbrauwgefrons. Zal dat in het weekeinde geen geluidshin der opleveren, informeerde een van de aan wezigen. „Valt wel mee", suste Ludo De Nijs van Sea-invest. „In het weekeinde ligt het vervoer per vrachtwagen en per trein zo goed als stil. Dan zullen er alleen activitei ten zijn die te maken hebben met de aan- en afvoer per zeeschip." De combinatie Sea-invest/Zuidnatie gaat er van uit dat op de terminal veertig personen in administratieve functies komen te wer ken en veertig tot zestig in de technische en de operationele sector. De indirecte werkge legenheid (vrachtwagenchauffeurs, binnen vaartschippers, dienstverleners en toeleve ranciers) wordt op tachtig tot honderd ba nen geschat. Met de containeroverslagfacili- teiten die Sea-invest en Zuidnatie aan de Scaldiahaven gaan inrichten, mikken ze op rederijen waarvoor de Westerschelde Con tainer Terminal een maatje te groot is. Niet temin rekenen ze erop dat de WCT er komt. De plannen voor de grote containerterminal aan de Westerschelde waren juist een be langrijke réden om voor vestiging in Vlissin gen-Oost te kiezen. De combinatie heeft het over een multipurpose haven, geschikt voor verschillende soorten lading, maar mikt toch vooral op containers. Dat is, zoals De Nijs het zegt, de verpakking van de toe komst. Het water biedt de beste mogelijkhe den voor de aan- en afvoer van containers naar en van de Scaldiahaven: 35 procent per kustvaarder en 35 procent per binnen vaartschip. Verder gaat naar de verwach ting van Sea-invest/Zuidnatie 15 tot 20 over de weg en 10 tot 15 procent per spoor. De Vlaamse havenbedrijven veronderstellen dat het transport over de weg op den duur zal afnemen en per spoor zal toenemen. Hoe is dat te rijmen met de aanzegging van staatssecretaris Van Geel dat er minder trei nen over de Zeeuwse lijn mogen rijden, wil de een bezoeker van de informatiebijeen komst weten. Het antwoord: daarover pra ten havenschap Zeeland Seaports en railbe heerder Prorail met de staatssecretaris. De bouw- en de milieuvergunning voor het nieuwe havenbedrijf - een milieueffectrap port is niet nodig - komen binnenkort in de inspraak. De eerste fase moet in het voor jaar van 2008 klaar zijn. woensdag 22 februari 2006 wil MIDDELBURG - In de Lange Delft in Middelburg is dins dag om 17.00 uur een 37-jarige man uit Terneuzen aange houden. Hij had even daarvoor in een winkel aan de Sint Janstraat een shirt van 7.9,95 euro gestolen. De winkelier had de diefstal in de gaten en toen de man wegliep, ging hij er achteraan. In de Lange Delft kreeg hij hem te pak ken. Hij kon de dief tegen de grond werken en heeft hem, samen met enkele omstanders, in bedwang gehouden tot de politie arriveerde. Onder de jas van de man zat het shirt, wat vuil is geworden en daardoor onverkoopbaar. De Temeuzenaar heeft de schade vergoed en is aan het be gin van de avond weer in vrijheid gesteld. MIDDELBURG - De aanhouding van de 27-jarige vrouw die gisteren terechtstond in Middelburg, was te danken aan de oplettendheid van twee agenten. Zij zagen haar vo rig jaar op 31 mei in Goes samen met een man uit een win kel komen, kort nadat het poortalarm was afgegaan. Met .versnelde pas liep het duo verder. En passant gaf de vrouw een geprepareerde tas met twaalf gestolen over hemden aan haar kompaan. De politiemannen uit Utrecht, die in Goes met een observatieoefening bezig wa ren, ontging niets. Even later volgde de aanhouding. Ondanks hun gedetailleerde verklaringen bleef de Eindho- vense de diefstal ontkennen. De eis van dertig uur werk straf werd overgenomen door de politierechter. Haar me deverdachte, een 37-jarige inwoner van Eindhoven, kreeg bij verstek vier weken cel opgelegd. De man zat nog in zijn proeftijd toen hij de winkeldiefstal beging. Beiden hebben een reputatie op het gebied van winkeldiefstallen. „Ik heb mijn verleden tegen'V, sputterde de vrouw tegen. MIDDELBURG - Was het ernstige letsel van de Duitser te wijten aan de klap van de 53-jarige inwoner van Goes? De politierechter vond gisteren van wel. Zij. veroordeelde de Goesenaar tot negentig uur werkstraf, waarvan twin tig uur voorwaardelijk. Het slachtoffer moet hij 800 euro schadevergoeding betalen. De aanleiding tot de mishande ling, vorig jaar 11 augustus in een café in Goes, was niet helemaal duidelijk. Volgens een getuige gedroeg de Duit ser zich irritant en viel hij die avond bezoekers lastig, on der wie de verdachte. Die gaf gisteren op zijn beurt toe de Duitse gast een klap te hebben gegeven. „Maar het is nooit mijn bedoeling geweest om hem het ziekenhuis in te slaan." Door de klap viel het slachtoffer op een glas. De man liep daarbij een slagaderlijke bloeding op en het glas sneed een pees door. Het slachtoffer werd direct naar het ziekenhuis vervoerd. De officier van justitie eiste negen tig uur werkstraf. CAD ZAND - In een horecabedrijf aan de Kanaal weg in Cadzand vond gisterochtend rond half twaalf een bedrijfs ongeval plaats. Een 65-jarige man uit Brecht (B) viel, tij dens het bouwen van een stellage, ongeveer tien meter naar beneden waarbij hij terechtkwam op glaswolpane- len. De ambulance en de traumaheli werden gewaar schuwd. De man is met de heli naar een ziekenhuis in Brugge gebracht, de aard van zijn verwondingen is niet bekend. De arbeidsinspectie is in kennis gesteld. B raderdag 23 februari J MDELBURG - Kerkcentrum de Mor- f pier;20.00 uur: Debat Stromenwijk IZsnd; IOC Zeeland, Merwedestraat, 10.00 f apolitieke markt, 13.00 uur: politiek turn met vertegenwoordigers van di- rapartijen. OOSTKAPELLE - Halve Maan, 20.00 m lijsttrekkersdebat. ffljdag 24 februari «IGGEKERKE - Dorpshuis, 13.30 - uur: PvdA op bezoek, met tTwee- I ^Kamerlid L. Blom; j* tOMBURG - 15.30 - 17.00 uur: PvdA -Boekt verpleeghuis Simnia en woon- agcomplex Brouwershof; $Tramzicht, 19.30 - 20.30 uur: PvdA 'kbat met jongeren. EDDELBURG - Desafinado, 16.30 -rPolitiek café. ÜSSINGEN - De Concurrent, 17.00 I r politiek café met PvdA-voorzitter Wüel van Huiten. f tórdag 25 februari ftDELBURG - Jeugdhonk 't Tref- vanaf 22.00 uur: Bezoek Groen- ■•c Bezorgklachten: <3800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Redactie Walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 «30 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk boende Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Te|: 10113)315500 (0113)315669 pap redactie@pzc.nl •NTERNET '^w.pzc.nl Email: web@pzc.nl door Selma Osman DOMBURG - De ondernemers willen veel en de gemeente is ge bonden aan (te) veel regels. Die twee zaken vallen niet zo makke lijk met elkaar te combineren, bleek gisteravond tijdens het po litieke cafe over de Veerse econo mie in Domburg. De Federatie van Ondernemers verenigingen, Koninklijke Hore ca Nederland, Recron en Veka- bo hadden de Veerse lijsttrek kers uitgenodigd voor een dis cussie. Iedereen is het erover eens dat er iets moet gebeuren om de neergang van de toeris tische economie het hoofd te bie den. Maar de gemeente belandt nogal eens in een spagaat. J. Bostelaar (PvdA/GroenLinks) zou als het over toeristisch be leid gaat veel over willen laten aan de ondernemer. Maar aan de andere kant vindt hij het be langrijk om het bijzondere van Veere (stranden, duinen, land schap) te behouden en dus oplos singen te bedenken voor minder gunstige ontwikkelingen die af breuk doen aan de pluspunten. Samenwerken lijkt hem de bes te optie. Met een kleine verhoging van de toeristenbelasting kan een fonds worden opgericht om slechte accommodaties op te knappen, betoogde hij. Een toe hoorder uit de zaal vond dat de gemeente dan eerst maar eens met een goed toeristisch actie plan moet komen. L. de Visser van de SGP was het daarmee eens. Hij noemde het huidige plan niet meer dan een opsom ming. „Een analyse waarom de toerist niet meer komt en een vi sie ontbreken", zei De Visser. WD'er P. Overmeen wees op het succes dat is bereikt met de kadernota kamperen, waarin campingeigenaren meer vrijheid wordt gegeven. „Toen zijn we tot de overtuiging gekomen dat de sector zelf de zaken beter kan regelen dan de politiek." Hij is van mening dat de gemeen te, rekening houdend met de be langen van al haar inwoners, de ondernemers moet steunen door snel te zijn en te helpen in het woud van regels. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Toeristenbelas ting, reclamebelasting, een stro perig ambtenarenapparaat en een onveilige, verpauperde en vooral lege binnenstad. Klach ten hebben ondernemers in Vlis singen genoeg. Alleen willen ze er zelf liever niets aan doen. Je moet als rooie rakker van goe de huize komen, wil je het goed doen op een lijsttrekkersdebat in een zaal vol ondernemers. Echt vól; de discussieavond werd immers gehouden door de Vlissingse Bedrijven Club, de winkeliersvereniging, Vlissin gen Promotie en de Kamer van Koophandel. Dus als Ellie Wal- rave van de PvdA zegt dat elk ozb-dubbeltje wordt geïnves teerd in de stad, schudt Hotel Arion even van lachende en boe-roepende ondernemers. Én als Ben Carstens van Progres sief Ondernemend Vlissingen zegt dat hij en zijn collega's zich door de gemeente weinig serieus genomen voelen, is iedereen het daar roerend mee eens. Na zijn zinsnede dat Vlissingen de mooiste, maar vooral ook de saaiste boulevard van Neder land heeft, moeten de meesten even slikken. Maar als Ellie Wal- rave daarop zegt geen onderne mer te kennen die het aandurft er een discotheek te vestigen, is dat toch weer de schuld van de gemeente. Wat Vlissingen nodig heeft, is een stadsmanager, von den de ondernemers. Iemand die naar hen luistert en die het on dernemen mogelijk maakt. Een strandwacht voor de binnen stad. De WD, die knikte mee. Alleen, wie moet die stadsmana ger leveren? De gemeente na tuurlijk, was vanuit de zaal te horen. Maar die moet toch juist op ambtenaren bezuinigen, her innerde spreekstalmeester Jaap van der Doef de ondernemers nog maar even op retorische wij ze. Tja tja tja... En toen waren ze er nog niet uit. Westkappelse wethouder kan rekenen op flinke steun uit woonplaats door Selma Osman WESTKAPELLE - Als de voor tekenen niet bedriegen kan PvdA/GroenLinks-wethouder Jan Bostelaar rekenen op flink wat steun uit zijn woonplaats Westkapelle. Politieke kleur komt nog steeds op de eerste plaats, maar daarnaast blijkt dal Westkappelaars graag op een dorpsgenoot stemmen. „Dat is er tenminste nog één van het dorp", reageert Leunis Dekker als hij zijn keuze voor Bostelaar motiveert. „Die heeft", denkt de bouwvakker, „toch nog wat meer met het dorp te maken." Zijn collega Ja nus Brasser denkt daar anders over. „Ik stem gewoon op de SGP en over de rest maak ik me niet druk. Sinds de herindeling maakt het niet zoveel uit." De herindeling in 1997 maakte een einde aan de dorpspolitiek. Dekker en een aantal andere Westkappelaars denken met weemoed terug aan de tijd dat je politici nog op straat kon aan spreken. „Nu moet je naar Dom burg." Daar hebben de meesten geen zin in. Aannemer Piet van Vaardegem geeft zijn stem aan de PvdA. Westkapellaar Bostelaar maakt een grote kans, laat hij doorsche meren. „Als hij me tevreden kan stemmen." In Westkapelle Her rijst klinkt tijdens het biljarten eenzelfde waarschuwing door. Bostelaar kan op de steun van oud-steenzettér/constructiewer ker Frans Boone rekenen 'als-ie zijn best doet'. Tot aan de verkie zingen weet je het maar nooit, zegt Boone. „Kijk naar wat Zalm dit weekeinde gepresteerd heeft." Boone (78) stemt zijn he le leven al PvdA en woont zestig jaar in Westkapelle. Een optel sommetje van die twee is gauw gemaakt. „Hier zit Bostelaar en dat is toevallig een Par- tij-van-de-Arbeidsmannetje." Voorzitter Paulus de Witte van de biljartclub Oudjes Op Stoot (OOS) denkt dat vijftien van de vijfentwintig personen die dins dag aan het biljarten zijn op 7 maart kiezen voor de wethouder uit Westkapelle. Zelf doet hij dat ook. „Hij is hier een graag geziene persoonlijkheid", ver klaart De Witte. Op 7 maart biljarten de mannen van OOS een middagje niet, dan staan de stemcomputers in het Voorzitter Paulus de Witte van biljartclub Oudjes Op Stoot (OOS) denkt dat ruim de helft van de clubleden op 7 maart kiest voor wethou der Jan Bostelaar uit Westkapelle. foto Lex de Meester dorpshuis. Stemmen op een dorpsgenoot lijkt vooral een ge voelskwestie te zijn. Argumen ten kunnen de voorstanders niet aandragen. Biljarter en oud-ge- meentesecretaris Kees van Her cules blijft realistisch. „In een gemeente met dertien kernen, kun je niet zeggen dat iemand er speciaal voor Westkapelle zit. Hij moet alle belangen van de gemeente Veere dienen." Zo denkt Jan Bostelaar, tien jaar wethouder in de oude ge meente Westkapelle en vier jaar in de gemeente Veere, er ook over. Hij is er juist alert op om niet aan dorpspolitiek te doen. „Bovendien moet je oppassen dat je niet emotioneel gaat be sturen, want dat zou je objectivi teit kunnen schaden." Bewust zijn de Veerse wethouders geen kernwethouder van de plaats waar ze wonen. Op die manier lid stellen. Die constatering brengt Huibert Wattel van de ondernemersvereniging er niet toe om zijn politieke keuze een andere richting te geven. „Ik ga niet switchen omdat ik een be kende op een andere lijst zie staan. Ik denk dat politieke lij nen belangrijker zijn." Wel ge looft hij dat er voordelen zijn als de lijnen wat korter zijn. „Als je het ontbreken van Vrou- wenpolderse raadsleden als een gemis ervaart, moet je zelf raads lid worden," vindt hij. Maar hij weet ook dat de meeste onderne mers daar geen tijd voor heb ben. Zelf gooit hij het over een andere boeg. Samen met vier an deren is Wattel een paar maan den geleden lid geworden van de WD. „Want, wil je wat poli tieke invloed hebben, dan kun je je er beter mee bemoeien, dan aan de zijlijn gaan roepen." „In de Zwakke-Schakéls-discus- sie heb je natuurlijk een beeld van hoe Westkapelle er uit zal gaan zien. Maar dat beeld heb ik ook bij Zoutelande, omdat ik dat dorp ook goed ken." Voor uit, hij heeft wel een zwak voor het gaaischieten in Westkapelle. „Daar kijk ik met andere ogen naar, als naar bijvoorbeeld een voetbalvereniging ergens an ders. Ik heb er zelf aan meege daan." „Maar", laat hij daar meteen op volgen, „dat wil niet zeggen dat ik de gaaischieters ga bevoordelen. Stel dat met het gaaischieten iets zou gebeuren, dan kan ik hooguit mijn kennis van dat gebeuren naar voren brengen." Westkapelle is met een wethou der en twee raadsleden vertegen woordigd in Domburg. Vrou wenpolder moet het zonder wet houder, burgemeester of raads- raken ze ook betrokken bij loka le kwesties in de dorpen waar ze wel kemwethouder van zijn. Voor Bostelaar zijn dat: Koude- kerke, Domburg, Vrouwenpol der en Gapinge. De wethouder moet even naden ken .over de vraag of hij zich makkelijker focust op Westka pelle dan op de andere kernen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11