Compromisvoorstel kernprogramma Iran President's Day PZC Drie jaar celstraf voor Holocaust-ontkenner Hamas begmt met Onderhandelingen Kosovo Palestijnse regering in Siberische kilte van start Lukic verschijnt voor J oegoslavië-T ribunaal feheran kan kleinschalig verrijken voor onderzoek Oeganda klaar voor verkiezingen Ontslag kenbaar via internet ETA-lid blijft JO jaar in de cel vorming van nieuwe lussische tsaar Peking wil eind aan stroomtekorten Atoomakkoord Frankrijk en India Helft Britten babbelt met auto Dokter mag geen stropdas dragen Australië walgt van verkrachting Een op de tien medicijnen is namaak all dinsdag 21 februari 2006 v.nnme redactie buitenland ffENEN - Iran zou op kleine jhaal uranium moeten kunnen Ttrrijken ten behoeve van onder dek! Grootschalige verrijking iou echter buiten het land, in Rusland, moeten gebeuren. Directeur El Baradei van het In ternationaal Atoomagentschap IAEA, wil dit voorstel eind deze ^and voorleggen aan de gou verneurs van het agentschap. Hij ziet daarin een uitweg voor de strijd rond het Iraanse kern- jrogramma tussen het land zelf én het Westen. Het IAEA praat daarop 6 maart weer over. Iran bezit al een verrijkingsfa- iriek in Natanz. Volgens El Ba- jadei kan de internationale ge meenschap daar niet om heen. Bovendien heeft Iran recht op vreedzaam gebruik van'nucleai- lï technologie. Sancties ijlet Westen is bang dat Iran in let geheim werkt aan een kern wapen. Verrijkt uranium kan Ivoor beide doeleinden worden ■gebruikt. Al eerder besloot het IAEA de zaak-Iran aan de VN-Veiligheidsraad voor te leg gen. Die raad kan sancties af kondigen. Rusland en China, bondgenoten van Iran, hebben al aangegeven een besluit tot sancties te zullen blokkeren. El Baradei verwacht dat cle Veilig heidsraad het IAEA een breder mandaat zal geven inzake Iran. Vervolgens kan hij afspraken met Iran maken op basis van zijn compromisvoorstel. Een Iraanse delegatie is gisteren naar Moskou gereisd voor be raad over verrijkiïig van ura nium in Rusland. Moskou eist echter dat Iran eerst de eigen ac tiviteiten staakt, maar dat wil Dan niet. De Russen willen een gemeenschappelijke onderne ming voor de verrijking opzet ten. Rusland erkent echter ook de Iraanse rechten op een volle dige nucleaire productielijn, mits onder toezicht van het IAEA. Geen voorwaarden De Iraanse delegatieleider Hos- seinitash zei geen voorwaarden te accepteren. Hij verklaarde dat Iran geen afstand zal doen van het eigen recht op nucleaire technologie. Het beraad zou vooral van 'technische' aard zijn. Er zou ook gesproken wor den over deelname van China in het project. Daarnaast wil Iran zekerheid over de start van de verrijking, de levering van het eindprodukt en de locatie van de verrijkingsfabriek. Ook stelt men als eis dat het Westen in stemt met het vreedzame ge bruik van kernenergie door Iran. De Iraanse minister Mottaki van Buitenlandse Zaken zei in Brussel dat er nog steeds tijd ge noeg is voor een compromis met het Westen over Irans nucleaire activiteiten. Hij steld echter ook dat Iran hoe dan ook moet kun nen doorgaan met kernonder zoek. Met het voorstel-El Ba radei is dat mogelijk. GPD van onze redactie buitenland WENEN - De Britse historicus David Irving is gisteren door een Oostenrijkse rechtbank tot drie jaar celstraf veroordeeld voor het ontkennen van de Holo caust. Irving riskeerde een maxi male straf van tien jaar. Hij bekende gisteren de Holo caust in twijfel te hebben getrok ken en heeft daarover zijn spijt betuigd. Het ontkennen van de massamoord op de joden in de Tweede Wereldoorlog is een mis drijf in Oostenrijk. Irving deed zijn uitspraken over de Holo caust zeventien jaar geleden. Zijn advocaat Elmar Kresbach verzocht de rechtbank om cle mentie, omdat zijn cliënt zijn op vattingen had veranderd en geen gevaar vormde voor de de mocratie in Oostenrijk. „Ik ben zeer geschokt", zei Irving nadat hem de straf was opgelegd. Het hele proces duurder slechts één dag, en de aanklager liet slechts één getuige opdraven. Advocaat Kresbach ging onmid dellijk namens Irving in beroep. Bij aankomst bij de rechtszaal zei Irving dat hij zijn standpunt had gewijzigd. Hij zei 'geen Ho locaust-ontkenner' te zijn en gaf toe dat gaskamérs hebben be staan en 'miljoenen Joden zijn gestorven'. „Dat staat niet ter discussie. De aantallen ken ik niet, ik ben geen Holocaust-des- kundige. Geschiedenis is een voortdurend groeiende boom, hoe meer je weet en hoe meer do cumenten beschikbaar komen, des te meer je leert. En ik heb veel geleerd sinds 1989", zei Ir ving. De aanklacht tegen Irving (68) betreft een toespraak en een in terview in Oostenrijk in 1989. Daarin ontkende hij het bestaan van gaskamers in het concentra tiekamp Auschwitz. GPD/RTR LONDEN - De werknemers van sn Britse fabrikant van auto- en wasmachineonderdelen heb ben via een advertentie op een inlernetniarktplaats gemerkt dat zij zouden worden ontsla- Indie advertentie werden de ma- dnnes van hun bedrijf te koop aangeboden, deelde de vakbond Amicus gisteren mee. Dedirecteur van het bedrijf zet- leeerst de machines te koop op internet en lichtte daarna pas ajnpersoneel in over het op han denzijnde ontslag. ANP/AFP SIADRID - Het Spaanse hoogge- i rechtshof heeft gisteren be paald, dat een ETA-lid die voor talnjke zware misdrijven tot r aan accumulatieve cel- werd veroordeeld, niet eerder vrij mag komen dan in 020. De ETA-prominent Henri Parot begon in 1990 aan zijn ge vangenisstraf wegens zijn rol in !6 moorden, 166 moordaansla gen en een bomaanslag tussen igen. Men 1990. ANP/RTR neld, itge- KAMPALA - Een aanhanger van de partij van de Oegandese president Yoweri Muse veni, de Nationale Weerstands Beweging (NRM), toont haar enthousiasme voor de sterke man van het Oost-Afrikaanse land. In Oeganda worden komende donderdag de eerste verkiezingen in 25 jaar gehouden waaraan meer dan één partij kan meedoen. De bevolking zal waarschijnlijk overwe gend op de oppositie stemmen. foto Radu Sigheti/RTR tor-Egbert Stoel m - In de Palestijnse gebie- kiis de Hamas-beweging giste- '3 begonnen met de vorming oneen nieuwe regering. De ra fale islamitische partij, die in zaterdag geïnstalleerde par ent een grote meerderheid fcft, wil over twee weken een jalilieregering presenteren. van Harnas hadden gis mond een ontmoeting met indent Mahmoud Abbas. Die bun kandidaatpremier, Is- Haniyah, officieel wagen Been kabinet te formeren, knias, dat uit is op de vernieti- -l? van Israël, won in januari verkiezingen en verdreef de atah-meerderheid van presi- BtAbbas uit cle volks vertegen- wrdiging. De partij, die nau- bestuurlijke ervaring wil graag een zo breed mo ve regering vormen. Al voor officiële onderhandelingen jonnen,-moest Harnas een te- incasseren. De radicale lOSKOU - De tsarenfamilie af io 1918 door de bolsjewie- tavverd vermoord, kan met de 'Ndige wetgeving niet worden 'Veld als slachtoffer van poli- He repressie. 'f Russische rechtbank heeft -•gisteren bepaald. Een ver fa- Helidvan de laatste tsaar Ni- Kaas Romanov (de tweede) 'ist dat de keizerlijke fa- Ve officieel als slachtoffers 1 repressie werden aange- ANP/AFP Islamitische Jihad, die in cle nacht van zondag op maandag door een Israëlische actie een lei der op de Westelijke Jordaanoe- ver verloor, weigerde tijdens in formele gesprekken mee te doen. De beweging is bang dat een regering door akkoorden met Israël zal worden gehin derd. Waar Harnas zich het laat ste jaar aan een bestand met Is raël hield, voerde de Islamiti sche Jihad recent nog aanslagen uit op het grondgebied van de joodse staat. Dreigend Terwijl een Israëlische legerheli- kopter dreigend overvloog, voer de een vertegenwoordiging van Harnas overleg met het Volks front voor de Bevrijding van Pa lestina (PFLP). De linkse organi satie wil waarschijnlijk wel deel nemen aan zo'n regering, dat in ruil voor de steun gevangen mili tanten zaT vrijlaten. Onderhandelingen tussen Ha rnas en aartsrivaal Fatah moe ten nog beginnen. Beide vechten een openlijke machtsstrijd uit. De regering benoemde gisteren een Fatah-lid tot hoofd van de interne veiligheid. Daardoor zit ten nu aan het hoofd van alle veiligheidsorganisaties Fa- tah-aanhangers Harnas op zijn beurt maakte een einde aan maatregelen van het 'oude' parlement, dat vorige week op de valreep nog beslui ten in het voordeel van Fatah nam. De nieuwe voorzitter van het Palestijnse parlement, een Hamas-lid, zette maatregelen die onder meer president Abbas meer macht gaven voorlopig in de ijskast. ANP/AFP/RTR door Marloes de Koning BELGRADO - Het was niet van harte, maar de Serviërs en Alba nezen uit Kosovo zaten gisteren voor het eerst met elkaar om ta fel. De onderhandelingen over Kosovo moeten binnen een jaar duidelijkheid brengen over de toekomst van de Servische pro vincie die sinds 1999 onder inter nationaal bestuur staat. De Albanezen willen vaart zet ten achter de gesprekken. Zij maken 90 procent uit van de be volking van Kosovo. Ze zien de bijeenkomsten in Wenen onder leiding van de Finse VN-gezant Ahtisaari als de laatste stap naar onafhankelijkheid. De Albanese delegatie onder lei ding van minister voor lokaal zelfbestuur Lutfi Haziri, voelt zich gesterkt door een groot deel van de internationale ge meenschap. Verschillende rege ringen hebben zich daar voor uitgesproken. De Contactgroep, een club van grote landen die zich intensief met de toekomst van Kosovo bemoeit, heeft bo vendien benadrukt dat de uit komst van de onderhandelingen aanvaardbaar moet zijn voor de bevolking van Kosovo. Serviërs hebben minder haast. MOUNT VERMONT - Bill Sommerfield, die voor Amerikaanse president George Washing ton speelt, neemt zijn hoed af als de Old Guard ('de oude wacht') achteruit lopend passeert op de historische locatie Mount Vermont, vlak bij Washington. De VS vierden gisteren door het hele land President's Day met parades en praal- optochten. foto Mannie Garcia/RTR Zij beschouwen het gebied als het historische hart van hun na tie en willen geen wijzigingen van de grenzen. In Kosovo lig gen veel middeleeuwse Ser- visch-orthodoxe kloosters en kerken en woont nog altijd een Servische minderheid. Een inter nationale troepenmacht van ruim 17.000 soldaten houdt de Albanezen en de overgebleven Serviërs uit elkaar. In 1999 verdreef de Navo het Servische leger met een 78 da gen durend bombardement. De Navo greep in, omdat het Servi sche leger en de politie in Kos ovo grof geweld gebruikten te gen het Albanese rebellenleger (UCK) en daarbij ook burgers aanvielen. De Albanezen wer den toen al jaren onderdrukt. Na afzonderlijke gesprekken van beide partijen in november 2005 met Ahtisaari, zaten de de-" legaties in Wenen voor het eerst tegenover elkaar. De start van de gesprekken werd eind janua ri een maand uitgesteld na de dood van de Kosovaarse presi dent Rugova. Albert Rohan, de rechterhand van Ahtisaari, leid de de eerste bijeenkomst. Ahti saari had voor het officiële be gin met beide partijen een apart werkontbijt'. Als eerste wordt lo kaal zelfbestuur besproken. De Serviërs vrezen dat discrimi natie door de Albanezen na een eventuele onafhankelijkheid er ger wordt. Ze willen zelf beslis sen over onderwijs, gezondheids zorg en politie, benadrukte de Servische delegatieleider Slobo dan Samardzic. Volgens de Alba nezen betekent te veel decentra lisering dat de provincie in twee ën wordt gedeeld.GPD PEKING - De Chinese autoriteiten verwachten dat er dit jaar een einde komt aan het jaarlijks terugkerende pro bleem van stroomtekorten. Volgens The China Daily van gisteren komt er meer elektriciteit beschikbaar, omdat er meer centrales gaan draaien. Bovendien zijn er maatregelen genomen om de grote en groeiende vraag naar stroom in te dammen. De opstomen- de economie van de volksrepubliek is een enorme energie verslinder. Sinds 2000 zijn er geregeld tekorten geweest, waardoor delen van de industrie verplicht werden stil ge legd. ANP NEW DELHI - India en Frankrijk gaan samenwerken bij de productie van nucleaire energie. De twee landen tekenden hierover gisteren een akkoord tijdens een bezoek van de Franse president Chirac aan In dia. India en Frankrijk stelden dat 'uitsluitend voor vreed zame doeleinden' een pact voor samenwerking is geslo ten. ANP/AFP LONDEN - Bijna de helft van de Britse automobilisten voert geregeld een gesprekje met de auto. Ze geven een schouderklopje tijdens de rit en na afloop volgt er vaak een complimentje. Dat blijkt uit een onderzoek onder 2000 automobilisten. Ongeveer 40 procent vindt dat zijn auto een karakter heeft en zelfs in staat is zich beroerd te voelen. Eén op de vijf Britten maakt zich zorgen over de gevoelens van zijn voertuig. De onderzoekers ontdekten dat vooral vrouwen hun auto een koosnaampje geven. ANP/RTR LONDEN - Artsen moeten geen stropdassen dragen, om dat die het risico van besmetting met gevaarlijke zieken huisbacteriën vergroten. Dat zegt de British Medical Asso ciation (BMA), waarin driekwart van de Britse artsen ver enigd is. De BMA stelt dat stropdassen geen nuttige func tie hebben bij cle behandeling van patiënten en dat zij een paradijs voor bacteriën zijn omdat ze zelden gewassep worden. Alleen al in Groot-Brittannië sterven elk jaar 5000 men sen aan ziekenhuisinfecties. Dat kost de staatsgezond- heidszorg meer dan een miljard pond (ongeveer 1,5 mil jard euro) per jaar. ANP/RTR CANBERRA - Een dementerende Australische vrouw van 98 jaar is verscheidene malen verkracht door een perso neelslid van een bejaardenhuis in de deelstaat Victoria. Dat berichtten verscheidene Australische media gisteren. De betrokken man, die door de politie is opgepakt, zou de afgelopen jaren meer vrouwen hebben verkracht of an derszins seksueel hebben misbruikt in het huis. De zaak heeft in Australië inmiddels geleid tot een verhit debat over ouderenzorg en toezicht op bejaardenhuizen. Australische politici hebben al gepleit voor nieuwe wetge ving om vooral dementerende ouderen in bejaardenhui zen te beschermen. ANP door Th.omas Verfuss en Clemens Ingwersen BUENOS AIRES - De Bosni sche Serviër Milan Lukic is gis teren op een vliegtuig naar Euro pa gezet waar hij zal worden overgedragen aan het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag. Dit is gisteren van justitiële bron in Buenos Aires vernomen. Lukic werd vorig jaar opgepakt in Argentinië. Het tribunaal ver denkt hem van betrokkenheid bij de moord op zeker 140 mos lims tijdens de oorlog in Bosnië (1992/95). Lukic heeft zich niet verzet tegen zijn overdracht naar Den Haag, waar hij zijn on schuld wil aantonen. Een Servische rechtbank heeft Lukic al bij verstek veroordeeld tot twintig jaar cel voor de moord op zestien moslims. Ook Servië wilde de uitlevering van Lukic, maar deze verzette zich daartegen. Lukic was een commandant van een groep paramilitairen, de Witte Adelaars, in de Bosnische oorlog. Hij is er samen met zijn neef Sredoje Lukic en Mitar Va- siljevic van beschuldigd vooral in en rond het Bosnische Vise- grad wreedheden en talrijke moorden te hebben gepleegd te gen moslimburgers. Pensioen Servië-Montenegro heeft giste ren overigens toegegeven dat Vo- jislav Kostunica, destijds presi dent van Joegoslavië, in 2002 persoonlijk het.decreet heeft ge tekend waarbij Ratko Mladic een pensioen van de staat kreeg. Dat heeft minister Rasim Ljajic, die de samenwerking van Ser vië-Montenegro met het Joego- slavië-Tribunaal coördineert, gisteren gezegd tegen het onaf hankelijke Belgradose radio- en tv-station B92. Belgrado heeft het decreet over het pensioen van de voormalige Bosnisch-Ser- vische legerleider Mladic (en an dere officieren) naar het tribu- (Adv.ertentie) naai in Den Haag gestuurd, al dus Ljajic. Mladic wordt al jaren gezocht. Hij wordt, naast zijn politieke baas Karadzic, gezien als hoofd verantwoordelijke voor de geno cide van Srebrenica in 1995. Bel grado staat onder grote interna tionale druk om Mladic op te sporen. Kostunica is inmiddels premier van de deelrepubliek Servië. ANP/AFP GENEVE - De Wereldgezond heidsorganisatie, WHO, heeft al zijn 191 lidstaten opgeroepen 'onmiddellijk en onverbiddelijk' op te treden tegen het groeiende aanbod nep-medicijnen, die vaak erger zijn dan de kwaal. 's Werelds hoogste gezondheids orgaan waarschuwt dat tien pro cent van alle pillen die de mens heid slikt namaak is met veelal funeste gevolgen voor de volks gezondheid. Dit geldt vooral voor arme landen, waar medica menten in vervalste verpakking tussen specerijen of kleding op de markt te koop worden aange boden. Maar ook in de geïndu strialiseerde landen bloeit een le vendige handel in afgeprijsde wondermiddelen als nep-Viagra of afslankers, die niet door zorg)- verzekeraars worden vergoed'. Zo werd vorige maand in Calri fornië nog een partij van duizen den imitatie Tamiflu pillen uil China in beslag genomen. Dë Zwitserse farmagigant Roche heeft vooralsnog het wereldmo nopolie voor dit gewilde medica ment tegen 'menselijke' vogel griep. De georganiseerde mis daad heeft in namaak-pillen, die een fractie of helemaal niets van een medicinale werkstof be vatten, een lucratief alternatief gevonden voor activiteiten als drugshandel of valsemunterij. „Er is een fortuin mee te verdiep nen zonder veel risico," zegt Harvey Bale, directeur van IPF- MA, het internationale samen werkingsverband van de farma ceutische industrie. De wereld wijde jaaromzet van de crimine le pillendraaiers is 29 miljard eu ro. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5