WC Bouwers praalwagens eensgezind Hofdame houdt prins in het gareel Ook ouderen komen aan hun trekken tijdens festiviteiten Iedereen geniet als Tragelcliënten hun feestje vieren oncurrenten in optochten, maar collega's tijdens voorbereiding Carnaval Hulst is wél populair dinsdag 21 februari 2006 door Gino van den Broecke LAMSWAARDE - Wie denkt dat carnaval alleen voor jon ge mensen is, heeft het dui delijk mis. De ouderen wor den door de diverse stichtin gen in leutminnend Zeeuws- Vlaanderen absoluut niet ver geten. Raad van Elf, prinsen en an dere carnavallers betrekken de oudere inwoners van ste den en dorpen nadrukkelijk bij hun festiviteiten die bol staan van plezier, verkleed partijen, dweilbandjes, op tochten en andere opvallend heden. De Sasse Betekoppen houden in hun programma jaarlijks rekening met de ouderen in hun Betestad en brengen op vrijdagmiddag traditiege trouw een bezoek aan verzor gingstehuis La Redoute, waar bij dit jaar de Belgische zan geres Sabrina de microfoon in de hand neemt en de bewo ners van een sfeervol optre den voorziet. „We drinken dan als Raad van Elf en lekkere bak koffie, maken een praatje en pro beren toch elk jaar weer om de mensen een plezierige middag te bezorgen en als het even kan de polonaise in te zetten", aldus prins Michel angelo I, die voor het tweede jaar in Sas van Gent tijdens het leutfeest van vrijdag tot dinsdag de scepter zwaait en de 'baas' is in de stad. Fruitmand Daarnaast worden ook de zieken niet vergeten door de carnavalsstichting, want 's avonds krijgen namens de Sasse bevolking alle mensen die ziek thuis danwel in streekziekenhuis De Honte liggen een fruitmand. Deze worden dan persoonlijk door de prins en zijn raadsleden op tal van plekken overhandigd. Als op dinsdag in de Betestad de kinderen de straat op gaan, is gemeenschapshuis De Speye voor de ouderen dé plek van handeling tijdens de 55+ middag. „Dan moeten wij als Raad ons verdelen en is ook Sabri na wederom van de partij. Dat blijkt altijd bijzonder aan te slaan en rond een uur tje of vier zijn het hele gevolg en ikzelf aanwezig om er een dolle boel van te maken en in polonaise onder muzikale klanken door De Speye te gaan. De sfeer en het samen zijn onder elkaar maakt het altijd erg gezellig", vertelt Mi chelangelo over het ouderen- gebeuren in 'zijn' carnavals- stad. Ouderen Prins PeeWee van De Mossel- krauwers uit Philippine en zijn gevolg gaan jaarlijks langs bij verzorgingstehuis Ter Schorre in Temeuzen om de bewoners afkomstig uit het Mosseldorp met een be zoekje te verblijden. Zij laten daarmee zien, dat ook tijdens het carnaval de oudere inwo ners van weleer niet uit het hart van de dorpelingen zijn verdwenen. Op andere plekken in- Zeeuws-Vlaanderen wordt voorafgaand aan en tijdens het carnavalsfeest, op verschil lende manieren eveneens stil gestaan bij leutfestiviteiten met ouderen in een centrale rol. Zo was er op 11 februari als voorproefje voor het komen de leutfeest in Lamswaarde al een succesvol bejaardenbal in gemeenschapscentrum De Luifel. Daar genoten de ouderen van hun jaarlijks gezellig middagje vol muziek en spelletjes, waarbij de boerenkapel de muzikale sfeer in de zaal toeterde. Ook hier lieten de ouderen zien, dat ook zij zeker op hun eigen manier een gezellig carnavals feest kunnen vieren. jrEdydeWitte rvf. lila [KANT - Wagenbouwers we- ïllll o pottenkijkers hel liefst tot 11, „aval. Zeker als andere groe it,, een glimp van het bouw- tffl „k proberen op te vangen, jden ze do deuren gesloten. Kconcurrentie is immers groot -leeft geweldig. heb- .de grote loods aan de Magda- ke'c- 'astraat in Heikant staat open- veie id echter hoog in het vaandel, r jt i carnavalsverenigingen tim- ;ren hier onder de paraplu a ^camavalswagenbouwvereni- ed;t :oDe Magdalenastraat al en- gnji ie maanden koortsachtig aan een a praalwagen. Tijdens de op- Die chten is het ieder voor zich. ige ildens het bouwen staan de invers indien nodig wel direct Eg ijrom de concurrent een hel- 1 be. gd hand te bieden. „Het is één grote familie die zeker goed a geheimen voor elkaar ikai", zegt Angelo de Bruijn ras i*CVDe Statie uit Hulst. Met alk n maat Patrick van Bunder zó ratelt hij de wagen van de atie in elkaar. Al 22 jaar zet- alk beide techneuten hun beste d;' eentje voor bij deze carna- s e Lïclub. Links en rechts wor- lk- nze geflankeerd door de crea- n de svan De Kleppies en 't Zee- beide uit Clinge. mi 2edeugd staat in het midden", .jkjj apt de Bruijn. „We bouwen fe nu al zes jaar in deze loods, gait een de voormalige brandweer- to; üerae aan het Oranje Bolwerk [Hulst tegen de grond ging, wa ved a we onze bouwlocatie kwijt. -kikkig konden we ook onze trek in deze loods nemen. Het 'riffi hier knus en vooral gezellig, nste k geweldige onderlinge sfeer ifiuleert het bouwen. Je komt «ere keer weer met frisse iem- eed naar de loods. Vooral op jr al iterdag is het hier lekker druk. me- ]an kun je natuurlijk meer dan doordeweeks in de ifonduren." iakmanschap rolijke muziek galmt door de lods en de kannen koffie staan raor het grijpen. In eerste in- itantie gaan de bouwers zelf aan de slag met hun ideeën. Activiteiten als lassen, schil deren, polyesteren en afwerken met schuim behoren min of meer tot de standaard werk zaamheden van het wagen- bouwersgilde. Als het mechanis me aan bod komt om onderde len te laten bewegen, gaan ver schillende bouwers him licht al eens opsteken bij de buren. De spreuk 'vakmanschap is meester schap' gaat immers niet voor ie dereen op. De Bruijn: „Voor een tipje hier of een sleuteltje daar zijn we zeker niet te beroerd. We hebben net ook even geklust aan de wagen van BC De Papa gaai van onze maten Bout en Pietje. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat we flink wat ener gie steken in een praalwagen van de concurrentie. Daarvoor is onze tijd te kostbaar. Zoals zo vaak komt het bouwen jaarlijks op dezelfde mensen neer. En die zijn bij ons op één hand te tel len. Maar we klagen niet, daar voor doen we dit werk te graag." Kraan De samenwerking neemt grote vormen aan als het gaat om het opbouwen en later weer afbre ken van de wagen buiten de loods. „De uitrijhoogte be draagt ruim vier meter en onze wagen wordt zo'n acht meter hoog", rekent Van Bunder even snel uit. „Daarom huren we sa men een kraan in die de laatste dagen voor de eerste optocht op het terrein voor de loods komt te staan. Dan worden indien no dig onder het motto 'vele han den maken licht werk' de pop pen en ander hoge onderdelen met vereende krachten gemon teerd. Om een stukje veiligheid te garanderen slaan we even eens de handen ineen. Iedere ver eniging moet twee brandblus sers bij de hand hebben. De jaar lijkse keuring van deze appara tuur wordt ook weer gezamen lijk betaald. Zelfs eventuele re paraties aan de loods behoren tot het gemeenschappelijke be- lang." De werkzaamheden worden in de laatste week afgesloten met Angelo de Bruijn (voorgrond) en Patrick van Bunder (rechts, met pet) bij de wagen van concurrent CV De Papagaai. foto Peter Nicolai een gezellig onderonsje" van alle bouwers. Dan wordt proviso risch een bar gemaakt en wor den de kelen gesmeerd met enke le pilsjes. De dames van de vere nigingen komen met een paar frituurpannen aanrukken en ver zorgen dan een hapje. Dit zelfde ritueel herhaalt zich enkele we ken na carnaval als in de loods een grote verkoop markt wordt gehouden. Van heinde en verre komen dan leutverenigingen een kijkje nemen of er iets van hun gading te koop is. Van Bun der en de Bruijn hopen wel dat de gemeente Hulst de loods nog jaren voor de bouwers kan be houden. „Dan heb je tenminste vooraf ook al lol. En wees eer lijk als deze locatie verdwijnt dan zullen toch weer een aantal clubs er de brui aan geven. Hulst heeft het carnaval hoog in het vaandel staan. Ze weten nu van ons dat een geschikte bouw plaats daarvoor de basis moet zijn." door Gino van den Broecke CLINGE - Het vieren van het carnavalsfeest roept altijd beel den op van hossende, feestende en vrolijke mensenmassa's in straten, pleinen, zalen en cafés. De organisatie van dergelijke festijnen is echter voor sommige doelgroepen wel degelijk ver schillend, zo ook bij verstande lijk gehandicapten. Stichting Tragel organiseert in Clinge al meer dan twintig jaar haar eigen carnavalsfeest. Cliën ten met een verstandelijke be perking gaan er dan een aantal dagen lang even 'lekker tegen aan'. Met een prinsenbal, disco en een presentatiemiddag waar bij cliënten en personeel van di verse groepen verkleed een the ma uitbeelden, zit het program ma goedgevuld in elkaar. Van uit de diverse locaties in Hulst, Clinge en Terneuzen komen dan zo'n honderdvijftig gasten naar 't Palet op het terrein van De Sterre om het leutfeest met el kaar te vieren. „Bij de organisatie komt best veel kijken. Zo kunnen cliënten zich opgeven voor een plekje in de Raad van Elf die we elk jaar formeren. Half januari stellen we die waag pas, want anders kan het wel eens tot stressreac ties, euforie en andere proble- HULST - Voorzitter Jan Kant van de Hulster carnavalsvereni ging AHC de Vossen herkent de situatie zoals die wordt ge schetst in de landelijke pers niet. Daarin werd gesteld dat het carnaval in Limburg minder populair is geworden. Volgens Kant geldt dit niet voor Hulst. In tegendeel: „Hier ken nen we juist de tegengestelde trend." Uit onderzoek van de Hoge Hotelschool Maastricht bleek een aantal weken terug dat het carnaval sinds de jaren negentig in een dalende trend zit. Volgens Jan Kant is de op komst steeds hoger en hij ver wacht dat deze stijging zich zal voortzetten. men leiden bij cliënten en dat willen we voorkomen natuur lijk", zegt Els Balemans, die als consulente vrijtijd verantwoor delijk is voor het camavalspro- gramma. De donderdagavond voor carna val staat bij Tragel altijd in het teken van de Raad van Elf en dan worden de 'gelukkigen* door prins Richard den 18e (het is immers het achttiende jaar dat hij voor de cliënten als prins actief is) officieel geïnstalleerd met een medaille, het omdoen van de cape en het opzetten van de steek. „Het is schitterend om dat elk jaar weer te mogen en kunnen doen. Die gasten genie ten er enorm van en ik niet min der", legt Richard van de Lavoir uit. Hij is als vrijwilliger al meer dan twintig jaar actief bij Tragel ên regelt samen met Dirk Rooms de zaakjes tijdens het carnavalsfeest. „Die donderdagavond is altijd supergezellig en heerlijk druk. De Baréelen zijn ook altijd van de partij om de wolijke noot te toeteren en de sfeer is super en iedereen host, danst en feest er lustig op los. Daar doe je het dan uiteindelijk toch voor en dat geeft voldoening", geeft Rooms aan. Hij is zelf jarenlang lid geweest van de Raad van Elf in Hulst. „Dat is echter in niets te vergelijken. Dit hier is zo echt en zo puur. Het genot dat die mensen hier uitstralen is ge woon prachtig. In Hulst was al les volgens strak schema vastge legd, maar hier is het allemaal improviseren en dat is heerlijk om te doen!" Naast Van de Lavoir en Rooms zijn er nog drie vaste vrijwilli gers die hun eigen carnavals feest altijd in dienst stellen van de cliënten bij Tragel. Omér de Rudder zorgt tijdens de dagen voor de muziek, Mar- cella Café en ook Jenny de Bel verlenen trouw altijd hand en spandiensten. „Die mensen zijn goud waard voor ons, want het is toch niet niks om voor het gemêleerde gezelschap wat onze cliënten toch zijn een carnavals feest probleemloos te laten verlo pen hoor. Daar komt heel wat bij kijken, maar het plezier dat ze beleven geeft ons elk jaar weer een supergoed gevoel en daar gaat het om", aldus Els Ba lemans. limiboek van Kloorianen is in goede handen |;ofEdy de Witte Zffli LOOSTERZANDE - Wat be- iill een vrouw om tijdens het imaval vier dagen lang als een ffldje achter haar man aan te 101 In? De 41-jarige Dolores b zou best eens een avondje der haar wederhelft op stap j met een groepje vrou- bbijvoorbeeld leut maken op I bal masqué in Klooster- de. Maar deze vlieger gaat genoeg niet op. Als an en toeverlaat sta ik tij- as het zottenfeest als hof- ffivoor het tweede jaar aan tijde van mijn man Martin, zwaait eveneens voor het seizoen onder de naam nzs'. Tinus de scepter over de Wanen in Kloosterzande. sica Vuick loopt dan voor evenwicht aan de andere -van de prins mee", legt Do- suit. tff sprake van jaloezie of vor- nMartin en Dolores ook tij zet carnaval na vijf jaar hu ll nog steeds een hechte enheid? Jaloers ben ik semiet", reageert ze fel. „Als [hei,-, sin bijvoorbeeld in zijn hoe- dertien vrouwen moet kus- ;?ak ik vanzelf ook wel mijn PIKf;f-®ee- Liefst zoen ik dan na- bjk elf mannen. Zo blijf ik ■ans altijd een streepje voor. proberen elkaar wel de loef asteken. Voor de leut ben ik i le vinden. Nu is het lol rpen als hofdame. Anders K toch met de vrouwen van „jifc -dsleden achter de Klooria- «anhuppelen. Als hofdame tegelijk de vinger aan de '«ouden) en er mede voor zor- óatTinus zijn taak naar be- uitvoert. Tenslotte is hij Mhangbord van de Klooria- Zo vlak bij hem kan ik hem .J sou wei eens een kneepje ge- aisiets dreigt te ontsporen." a- ióee om Dolores als hofda me passen kwam van prins «zelf. 1 broek aan Mitioneel mag een prins zelf 'hofdames kiezen", vertelt «utvorst. „Nou, dat was voor "wet moeilijk. Dolores vol- jduiielijk aan alle door mij 'de eisen. Ze ziet er op zijn h mede het voortouw bij de Martin Joos, Prins Tinus van de Kloorianen, heeft zijn vrouw Dolores als hofdame. foto Peter Nicolai polonaises en blijft alert als er ongemerkt van het draaiboek wordt afgeweken. Laten we het zo stellen dat zij tijdens het carnaval de broek aan heeft. Bovendien ben ik ook nog smoorverliefd op haar. Met Dolores aan mijn zijde sta ik stevig in mijn carnavalsschoe nen. Misschien komt bij mij wel een stukje jaloezie bovendrij ven. Mijn beide hofdames zijn gepokt en gemazeld voor deze job. In mijn dromen zou ik het liefst met twee jonge stukken van twintig aan mijn zijde lo pen. Maar voor dit serieuze werk zijn Dolores en Monica twee loten uit de loterij. Het lclikt gewoon goed met zijn drie ën." De hofdame heeft zich ook wel eens afgevraagd of ze deze taak niet aan een jongere meid moet overlaten. Dolores: Maar toen stribbelde Martin flink te gen. Dat streelt me clan weer. Bo vendien zijn de reacties van de buitenwacht ook lovend. Wie ben ik clan om mezelf in te rui len voor een jonge griet? We doen het uiteindelijk voor het welslagen van het carnaval op Kloosterzande. Onlangs gaf een jong gastje van een jaar of zes tien me tijdens een wagenbou wersbal op Kloosterzande wel zo'n compliment dat er geen en kele twijfel meer is. 'Je bent de mooiste hofdame uit de omge ving' zei deze jeugdige fan met weliswaar een hoofd als een biet. Daar is een wouw nou net gevoelig voor." Door zijn Dolores aan de hand mee te nemen is de Klooria- nenprins er ook van verzekerd dat hij dagelijks een frisse outfit kan aantrekken. Want zelf moet Dolores ook haar eigen uit rusting op orde hebben. Zo zal er in de carnavalsnachten in hui ze Joos wel eens een wasje ge draaid worden. De hoogwaar digheidsbekleder van de Kloo rianen heeft zijn hofdames inge fluisterd dat zij gedrieën de kar moeten trekken. „Dat betekent vooraan in de polonaises en met de meute mee hossen en sprin gen", stelt Dolores. „Conditioneel kan ik dat sowie so goed af. Daarbij is actief car naval vieren een uitstekende af- slankcursus. Vorig jaar raakte ik zo drie Mlo kwijt. Er mogen er nu best ook weer een paar af. Hoewel ik graag een alcoholisch drankje achterover sla, krijgt een plat watertje tijdens 'dienst tijd' de voorkeur. Met een taken pakket op zak maak ik me op voor het zottenfeest. Een hofda me moet van alle markten thuis zijn. Het bemoederen van de jeugdprins, het vertroetelen van oudjes op het carnavalsfeest van de bejaarden, het aanzwengelen van het Mndercarnaval en voor al zorgen dat de boel niet stil valt. Als er toch even een pauze valt voor een toespraak of huldi ging moet je weer zorg dragen voor de papieren en versierselen die bij dergelijke plechtigheden horen." Na het carnavalsfeest gaat Dolo res Joos zichzelf toch eens kri tisch analyseren. „Je moet ook alert blijven op je eigen functio neren. Wie wéét is Tinus me als hofdame zat. Dan kap ik ermee. Als hij mij thuis maar in zijn ar men blijft sluiten dan heb ik in ieder geval geen reden om ja loers te worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45