Toch nadelen aan blokrijden Wegdromen in landschappen PZC Eerste prijs voor pianist Presnyakov Optreden van Tom Barman in Waterput Masten voor hoogspanning in Sloegebied meters omhoog Treinverkeer gestremd Werkstraf voor horecageweld Boete voor dronken snorfietser Scholieren snuffelen aan HZ I ^Hal-men van der Werf 1 jjEUWDORP - Twee hoog- - ipanningsmasten in Vlissingen- Oost worden vandaag twaalf - meter verlengd. De bijzondere operatie is nodig om te voorko- men dat hoogspanningska- |e|ste dicht boven de nieuwe - Slöegoederenlijn komen te han- n jen. ilj De Sloelijn, waarvan de aanleg J «I januari is begonnen, komt it jff plaatse van de twee hoog- i- ipanningsmasten - bij de Bern- tardweg - op een zeven meter 1 hoge dijk te liggen. De ruimte tussen de kabels van je nu 39 meter hoge hoog- spanningsmasten en het goede- renspoor wordt daardoor te 1 Hein, 1 De oplossing is de masten te -1 plengen tot 51 meter. Van ochtend vroeg begint het kar- Delta Netwerkbedrijf heeft een 250 tons-kraan ingehuurd n,v 0m de masten een voor een zeventien meter op te tillen, ei Vervolgens krijgen de masten een nieuw, twaalf meter 0 hoog onderstel dat wordt vastge- i,. zet op een aangepaste funde- 15; P Windbelasting De masten worden compleet met draden opgetild. Om te voor- n.' tomen dat de kabels breken, n zijn eerst in de masten wielen ge- monteerd, waarlangs de draden )0 iffiéh en weer kunnen bewegen. Ook zijn in de masten extra n' staalprofielen aangebracht, s, Daarmee zouden ze op hun nieu we, grotere hoogte berekend zou- den moeten zijn op een grotere g, windbelasting. De nieuwe Sloelijn wordt aange- 10 legd langs de Quarlespolder, tus- in sen industrie- en havengebied it' feingen-Oost en het Zeeuwse 3, hoofdspoor bij Arnemuiden. Tussen Arnemuiden en Lewe- doip gaat de goederenlijn Rijks- 8 weg A58 kruisen. Om de bouw van een spoorviaduct over de 1 A58 mogelijk te maken, zijn af- gelopen weekeinde de rijbanen verlegd. Na het eerste fatale ongeval in september 2003 barstte de discussie los over of het wel veilig genoeg was om verkeer in één buis twee kanten op te laten rijden. De tunneldirectie denkt van wel, andere partijen zijn niet overtuigd, foto Wim Kooyman door Emile Calon De conclusie van het rapport van TNO is duidelijk: omrijden via Ant werpen is voor automobilisten vele ma len gevaarlijker dan rijden door de Wes- térsckeldetunnel. Ook als al het verkeer door één tunnelbuis wordt geleid. Blok rijden is wel iets veiliger dan al het ver keer tijdens werkzaamheden door een tunnelbuis laten rijden. Maar het risico dat bestuurders in geval van blokrijden toch om gaan rijden is aanmerkelijk, omdat ze dan tot een half uur moeten wachten voor ze door de tunnel kunnen. Daarnaast wijst het onderzoek ook nog eens uit dat tegenverkeer in één buis op de dinsdagavond en -nacht veiliger is dan gewoon door de tunnel rijden tij dens de spits. Dus vindt de NV Wester- scheldetunnel dat er geen extra maatre gelen getroffen hoeven te worden om de kasn op ongevallen tijdens tegenver keer in één buis verder te verkleinen. N. Vinke van de NV Westerscheldetun- Tunnel nel: „Alles afwegend zien wij geen re den ons beleid te veranderen." 20 september 2003 geldt voor de Wester- scheldetunnel nog steeds als een zwarte dag. In de vroege uren van die bewuste dag botste een 33-jarige Duitse automo bilist in de westbuis frontaal op een te gemoetkomende vrachtwagen en vond daarbij de dood. De man reed richting Terneuzen en belandde om onduidelijke redenen op de linkerweghelft. Dageer ste dodelijke ongeval in de tunnel vond plaats tijdens werkzaamheden zodat al het verkeer door één buis werd geleid. Sinds dat ongeval wordt er gediscus sieerd over de vraag of het niet moge lijk is om tijdens werkzaamheden in de tunnel extra maatregelen te nemen om dat soort ongevallen te voorkomen. Bur gemeester J. Lonink van Terneuzen liet zich een dag na dat ongeval kritisch uit over het afsluiten van een van de twee buizen. „We moeten tweerichting ver keer door één tunnelbuis voorkomen", zei hij in een eerstè reactie. Hij verwees daarbij ook naar adviezen van de hulp verleningsdiensten die destijds meldden dat het tweezijdig gebruik van één tun nelbuis als een zeer groot gevaar werd gezien. Vier maanden later, na het wegebben van de eerste emoties, meldden Lonink en de Terneuzense wethouders dat er voorlopig geen reden was om tweerich- tingverkeer door één - tunnelbuis niet toe te staan. Het wachten was volgens hen op een studie van de Raad van de Transportveiligheid. Dat rapport verscheen begin vorig jaar en concludeerde dat extra maatregelen genomen moesten worden als het onver mijdelijk was om tegenverkeer door één tunnelbuis te laten rijden. In een reactie stelde directeur T. Buis van de NV Wes- terscheldetunnel dat hij geen reden zag het veiligheidsregime bij bij tweerich- tingverkeer door één tunnelbuis verder aan te scherpen. Volgens hem is het vei ligheidsniveau bij tegenverkeer in één buis vergelijkbaar is met het niveau dat geldt voor de Zeeuwse autowegen. Hij legde de aanbevelingen van de Raad voor de Transportveiligheid dan ook naast zich neer. Hij benadrukte daar naast dat het onderhoudsschema al was aangepast. Sinds bijna twee jaar werd er geen onderhoud meer uitgevoerd in de nacht van vrijdag op zaterdag, maar wel in die van dinsdag op woensdag - volgens de NV de rustigste nacht. Ook paste het tunnelbedrijf de frequentie aan; van twaalf uur onderhoud in de twee weken naar zeven uur in de vier weken. Daarnaast gaf Buis TNO opdracht toch eens goed te kijken naar alle maatrege len die genomen kunnen worden om de veiligheid tijdens de werkzaamheden in de tunnel te verhogen. Het onderzoeks instituut heeft, risicoanalyses gemaakt van een zestal opties, variërend van te genverkeer voor al het verkeer tot en met blokverkeer voor alleen personen auto's terwijl vrachtverkeer via Antwer pen moet omrijden. Uit het rapport blijkt dat blokrijden, onder ideale om standigheden, de veiligste manier is om tijdens werkzaamheden door een tunnel buis te rijden. Er kleven, echter wel na delen aan omdat, afhankelijk van de rij richting, de juiste ventilatierichting moet worden gekozen. Dat betekent dat elk half uur de ventilatoren in een ande re richting moeten blazen. Dat is vol gens Vinke een ingewikkeld proces dat met zorgvuldig moet gebeuren. Ook Lonink geeft aan dat op basis van alle onderzoeken het goed is dat de NV blijft -vasthouden aan het huidige sys teem. „Want aan blokrijden zijn toch de nodige risico's verbonden." Hij doelt dan onder meer op het alsnog rondrij den via Antwerpen omdat niet iedereen bereid zal zijn te wachten tot hij door de tunnel kan. En daarnaast vreest hij voor onrustig rijgedrag van de blokrij- ders. Die zullen deels de 'verloren tijd' willen inhalen en daardoor zo snel als mogelijk door de tunnel en over de ande re wegen gaan rijden. dinsdag 21 februari 2006 17 GOES - Het treinverkeer tussen Goes en Kruiningen-Yer- seke heeft gisteren rond de middag twee uur stil gelegen vanwege een aanrijding aan de Oostmolenweg. Omdat de trein die daarbij betrokken was, stil kwam te staan bij de spoorwegovergang aan de Buys Ballot straat, bleven de spoorbomen daar twee uur lang dicht. Dat heeft niet tot chaotische toestanden geleid. De treiri- passagiers hebben ruim twee uur in de trein moeten wach ten. MIDDELBURG - Een 22-jarige vrouw uit Vlissingen is gisteren in Middelburg voor een incident in een cafetaria veroordeeld tot tachtig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Aan de eigenaar moet ze voor schade aan de kassa 434 euro betalen. Politierechter I. Woltring ver oordeelde haar broer, een 25-jarige inwoner van Almere, wegens het mishandelen van de horecabaas bij verstek tot negentig uur werkstraf. In de strafmaat van de man werd; ook een winkeldiefstal, huisvredebreuk en het plegen van verzet bij zijn aanhouding meegewogen. Voor het opger ven van een valse naam aan de politie kreeg hij 120 euro boete opgelegd. De vrouw was vorig jaar 5 december in Vlissingen na een avondje stappen naar het cafetaria gegaan. Nadat ze had' besteld wilde ze nog meer etenswaren, onder meer voor haar broer, bijbestellen. Toen de verdachte te kennen werd gegeven dat ze op haar beurt moest wachten, maak te ze stennis. Aan een cafetariamedewerker en twee jonge bezoekers deelde de vrouw zonder enige aanleiding klappen uit. Ze sloeg een aantal keren'zo hard op de kassa dat die beschar digd werd. Tiaar broer sloeg de eigenaar. Op de beelden van de camera was te zien dat de Vlissing- se zomaar in de aanval was gegaan en daarbij wild om zich heen sloeg. Officier van justitie H. Benaissa eiste te gen de vrouw tachtig uur werkstraf. De politierechter leg de daarvan de helft voorwaardelijk op. MIDDELBURG - Een 56-jarige inwoner van Goes is gis teren voor dronken rijden op een snorfiets conform de eis veroordeeld tot 300 euro boete en drie maanden voorwaardelijke rijontzegging. De man reed 25 mei vorig jaar in Goes een voetganger aan. Uit de blaastest bleek dat hij bijna drie keer zO veel alcohol had gedronken als is toegestaan (640 micro gram). VLISSINGEN - Ruim 1200 havo- en vwo-scholieren van in totaal negen Zeeuwse scholen brengen deze week een kennismakingsbezoek aan de Hogeschool Zeeland. Ze zul len vooral meekrijgen hoe de HZ zich op de praktijk richt. In de verschillende laboratoria en praktijkruimten van de opleidingen op het gebied van techniek, chemie, waterma nagement, economie, communicatie, informatica en perso neel en arbeid kunnen scholieren door het uitvoeren van lesopdrachten en informatie kennismaken met diverse ho gere beroepsopleidingen (die tegenwoordig bacheloroplei dingen heten). foor Rolf Bosboom DEN BOSCH - De achttienjari gs pianist Svjatoslav Presnya kov afkomstig uit Oost-Sou- Durg, heeft zondagavond een eer- sieprijs gewonnen tijdens de re- jiofinale van het Prinses Chris tina Concours. Deze werd gehou- fon in het provinciehuis in Den Bosch. fon het concours deden onge- ïtei' tachtig musici uit de regio Biid 1 mee. De jury selecteerde 'Bt de kandidaten negen finalis- *n, die zondagavond in drie ca lorieën streden om de prijzen, wsnyakov won een eerste prijs j -Acategorie 3, bestemd voor jon- scren die op het conservatorium fc of een vooropleiding vol- fo. Aan de eerste prijs is een ;°iltuurweekeinde' in Wenen ^bonden. Als extra prijs kreeg Jj een solo-optreden bij Het Bhbants Orkest. Bovendien leg- fo de pianist beslag op de pu blieksprijs, die bestaat uit een jjBddag les van een bekende Ne- forlandse musicus naar keuze, fomen met Kimberly Egberts ®Trio Trifoglio gaat Presnya- wdoor naar de zogeheten Dag ,Jn de Genomineerden, op zater- aë11 april in het provinciehuis 111 Den Haag. Dan strijden de jrootste talenten uit de regiofi- *s om een plaats in de lande- Ife finale, die op zondag 9 W in het Lucent Danstheater, eveneens in Den Haag, wordt ge houden. Tijdens de regiofinales worden ook aanmoedigingsprijzen en eervolle vermeldingen uitge reikt. Celliste Marlon Dek (18) uit Goes kreeg in Den Bosch een eervolle vermelding. Svjatoslav Presnyakov is een be kende van het Prinses Christina Concours. In 2002 won hij, even als violist Mathieu van Bellen uit Hulst, al de eerste prijs in de landelijke finale, waaraan hij het jaar daarvoor ook had deel genomen. De jury prees hem des tijds als een sterke muzikale per soonlijkheid en een pianotalent van hoog niveau. De pianist, zoon van gitarist Igor Presnyakov, werd geboren in de Oekraïne, maar verhuisde later naar Nederland. In 1998 begon hij met pianolessen, waar bij zijn talent al snel werd onder kend. Hij belandde bij de afde ling voor jong talent op het Rot terdams Conservatorium en la ter op de vooropleiding in Am sterdam. Sinds hij in 2004 zijn havo-diploma behaalde, stu deert hij aan het Conservato rium van Amsterdam. Presnya kov won al een groot aantal prij zen. op diverse concoursen. Sa men met Marlon Dek kreeg hij twee jaar geleden de Muziek prijs van de Zeeuwse Jeugd. BERGEN OP ZOOM - Tom Bar man, frontman van de vermaar de Belgische popgroep dEUS, geeft donderdag een akoestisch optreden in muziekzaak De Wa terput in Bergen op Zoom. De band staat volgende week dinsdag eenmalig in de Heine- ken Music Hall in Amsterdam. In de aanloop daarvan speelt Barman in De Waterput solo een aantal nummers van het jongste album van dEUS, Pocket Revolution. De cd werd onlangs nog bekroond met drie Zamu Awards, de Belgische Edisons. Waterput-klanten rie pen Pocket Revolution uit tot het beste album van 2005. Bar man (1972) is behalve als muzi kant en songwriter actief als filmregisseur. In 2003 maakte hij zijn debuut met Any Way the Wind Blows. Het optreden don derdag begint rond 13.30 uur. door Anita Tournois .Svjatoslav Presnyakov tijdens zijn winnende optreden op het Prinses Christina Concours. HULST - Post Art is de naam van de nieuwe galerie in de Minderbroederstraat in Hulst. Het eerste deel van die naam verwijst naar het verleden, want het gebouw fungeerde eer der als postkantoor. De komen de tijd zullen kunstenaars er hun intrek nemen. De eerste drie exposanten, Frans Kegels, Herman Thielens en Silvia van Kampen, maken alle drie deel uit van de commissie die de ex posities behartigt. Deze commissie werkt onder de vlag van de Stichting Bevor dering Stadsontwikkeling Hulst. Op initiatief van deze stichting is het voormalig post kantoor door een team van vrij willigers geschikt gemaakt als expositieruimte. Aan het leeg staande pand is de afgelopen maanden dan ook flink ge werkt en zaterdag kon de eer ste tentoonstelling beginnen. Olieverfschilderijen op doek van Thielens en Van Kampen, beiden woonachtig in Hulst, sie ren de wanden. Her en der in de ruimte staan beelden in brons of brons met glas van Ke gels uit Sas van Gent op sok kels. De bijdrage van Van Kampen kent een grote diversiteit: van landschappen, bloemen en een portret tot straattaferelen, een onderwerp dat het merendeel van haar werk uitmaakt. Straatbeelden, geschilderd in een palet van bruintinten, han gen naast beelden van deuren in felle kleuren. „Ik hou van oude hoekjes en plekjes in ste den als bijvoorbeeld Antwer pen en Gent, steden die ik in het weekend vaak bezoek", zegt Van Kampen. „Met Gent heb ik een bijzondere band, om dat ik er monumentale kunst en schilderen aan het Sint Lu cas studeerde. Foto's die ik dan maak, vormen de basis voor mijn schilderijen. Zoals deze deuren, gemaakt naar aanlei ding van reizen naar Grieken land. Ik viel voor de vrolijke tinten die daar het straatbeeld bepalen." Thielens is al twintig jaar be hept met scheppingsdrang. Hij bekwaamde zich in disciplines als tekenen, pastel, aquarel, olieverf en grafische technie- aldus Thielens. „Als ik thuis kom, maak ik snel een schets of aquarel. Vervolgens kan het soms maanden duren eer dat beeld weer bij me opkomt. De ze composities zijn dan ook spontaan geschilderd. Dat bete kent niet dat zo'n schilderij zo klaar is, want ik wil alles zo goed mogelijk tot zijn recht la ten komen, anderen deelgenoot maken van die mooie ervaring of bepaalde sfeer. Maar wat ik vooral wil laten zien is het ein deloze, dat men in mijn land schappen kan verdwijnen, kan wegdromen." Kegels is pas vijf jaar geleden ken, aan de academies van Sint Niklaas en Antwerpen. Beeld houwen vormt op het moment de nieuwste uitdaging. Zijn olieverfwerken op doek, land schappen en stillevens, varië ren van abstraherend tot realis tisch. „Ik werk graag realis tisch. Zo ben ik begonnen. En zoals je ziet kom ik er weer op terug in mijn laatste twee wer ken." Het schilderij van het houten kastje en de schoorsteen met stillevens zijn inderdaad ge schilderd in de stijl van de oude meesters. Zijn landschap pen daarentegen kennen een ei gen compositie met een rede lijk strakke vlakopdeling, zoals te zien in Ochtendgloren. Vele lagen verf zorgen voor een gede gen opbouw in een palet dat be staat uit contrasten van tegen over elkaar liggende tinten of van licht en donker; soms vurig en kleurrijk, dan weer ingeto gen of dreigend, naargelang het jaargetijde of onderwerp. Spontaan „Landschapsbeelden die in druk maken of me verrassen, zoals hier bijvoorbeeld dit veld vol slangenkruid bij Nieuw- vliet, sla ik op in mijn hoofd", Tentoonstelling t/m 13 maart in Post Art, Minderbroederstraat 3 in Hulst. Geopend: za.-ma., 13-17 uur. Ochtendgloren van Herman Thielens. begonnen met het vervaardi gen van bronzen. Hij legde zich eerder toe op te kenen, schilderen en zeefdruk ken en bekwaamde zich als res taurateur. Momenteel heeft glas zijn hart gestolen en vor men zijn laatste werken bijna allemaal een combinatie van glas en brons. Zijn werk is rank en lichtvoetig, met als voornaamste inspiratiebron nen mens en natuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43