Schulz wist van falende kering PZC Tweede Kamer wijst Dekkers inkomenstoets huurders af Kraandrijver op grote hoogte onwel Experiment met ijnstof-flitspalen Vrouwen op campagne NS moeten afblijven van reisgegevens Hans Wiegel in de beklaagdenbank van de VEB {l jaren bekend dat de Maeslantkering vaak niet automatisch sluit Wintersport 0 Akkers uit Ijzertijd beschermd Controle in horeca Rotterdam Vuilniswagens op koolzaadolie Hard Gras krijgt broertje in pop Carvalho wint Jip Golsteijn-prijs Onzekerheid over kwaliteit buitenlandse specialisten dinsdag 21 februari 2006 soorRikllllM EINDHOVEN - De Vereniging Ja,, Effectenbezitters (VEB) jjjf, de aanval geopend op Rans Wiegel, een van de mach ete commissarissen bij bedrij- Volgens VEB-directeur «er Paul de Vries maakt Wie- s| een potje van zijn bijbaan- Is voor de bedrijven, inder meer bij het Eindhovense Copaco zou hij hebben gefaald. Dat bracht de VEB gisteren naar buiten. Volgens directeur De Vries faalde Wiegel, bij de WD nadrukkelijk in beeld als kandidaat-premier, als commis saris van Copaco. De aandelen van dit Eindhoven- se iet-bedrijf, in handen van de familie Reijers, gingen in 1998 gedeeltelijk naar de Amsterdam se effectenbeurs tegen een koers van 10,89 euro. Na de beurs gang raakte Copaco in een diep dal en moest het bedrijf reorga niseren. In 2004 haalde investerings maatschappij Molenwijck, even eens in handen van de familie Reijers, Copaco van de beurs. Volgens, de VEB tegen een veel te laag bod. „Wiegel is destijds als commissaris niet voor de be langen van de overige aandeel houders opgekomen", conclu deert De Vries. Het commissa riaat van Wiegel bij Copaco was volgens de VEB mede ongeluk kig nu vorige week naar buiten kwam dat het Openbaar Ministe rie Copaco wil aanpakken voor belastingfraude. De VEB heeft niet alleen kritiek op het optreden van Wiegel als commissaris bij Copaco. Hij krijgt ook onderuit de zak voor zijn rol als commissaris bij voe dingsconcern Wessanen en New- conomy, het internetbedrijf van Maurice de Hond. Daar zou hij de aankoop van een bedrijf heb ben goedgekeurd waar hij ook commissaris was. Hans Wiegel wilde gisteren niet reageren. Ook Copaco-topman Jos Reijers wilde geen commen- taar geven. GPD toFrouke Tamsma pEN HAAG - Staatssecretaris uil verkeer en waterstaat Mela- lic Schultz van Haegen weet al juds haar aantreden in 2002 jalde Maeslantkering - het deel nu dc Deltawerken in de Nieu- ie Waterweg - vaak niet auto matisch sluit. Zij heeft de Twee- je Kamer hiervan pas gisteren ipde hoogte gesteld. koud leenbrief aan de Tweede Ka mer schrijft Schultz dat het mi- lerie al in 2001 wist dat de itergestuurde, beweegba- op kering bij lange na niet aan chug Is eisen voldoet, Jüet ontwerp gaat uit van een lans van een op duizend dat de >n niet sluiten. Maar dat de lkans liefst één op negen is, sist Schultz naar eigen zeggen mingen is. Schultz sluit niet uit dat aanvullende maatregelen, zoals het ophogen van dijken achter de Maeslantkering, nodig zijn. Volgens Schultz zijn de veilig- heidsverschillen zo groot omdat de ontwerpers een te rooskleu rig beeld van de veiligheid van computers hadden. Acuut gevaar is er niet, verze kert de staatssecretaris. Dat de kering dienst weigert, wordt pas een probleem bij een verwachte hoogwaterstand in Rotterdam van ruim drieënhalve meter bo ven NAP. 'Die situatie treedt grofweg een keer in de 7000 jaar op'. Bovendien is de kering in nood gevallen ook nog handmatig te bedienen. De bouw van de Mae slantkering, die sinds 1997 in ge bruik is, heeft ruim 360 miljoen euro gekost. GPD riet Rijkswaterstaat neemt tot ko- mend najaar een aantal maatre den om de faalkans terug te brengen. Maar veiliger clan een 6p honderd wordt de Maeslant- ring nooit, schrijft de staatsse cretaris. Zorgwekkend PvdA is 'not amused' dat de rer hierover nooit is inge licht. „Dit is een hele zorgwek kende zaak", zegt Kamerlid Jan Soelhouwer. „De regio Rotter- dam ligt direct achter de Beslantkering. Dat gebied is economisch van heel grote bete kenis" PvdA en GroenLinks eisen deze rak opheldering van de staats secretaris. k moet uitwijzen hoe «root het gevaar van overstro- DEN HAAG - Ook komend jjreekeinde verwacht de ANWB ■pie drukte op de wegen van en .naar de wintersportgebieden. 'Dangaan zo'n 200.000 Nederlan- M Iers uit Zuid-Nederland op va- jj iantie. ANP li 1.04'i ZAANSTAD - Een kraandrijver in Zaanstad is tijdens zijn werk op hoogte onwel ge worden. Hij werd met een marinehelikopter van de meer dan dertig meter hoge kraan gehaald en naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam vervoerd. Volgens de politie werd de man onwel tijdens het hijsen voor een bouwwerk aan de Westzijde. Eerst is met een hoogwerker geprobeerd hem uit zijn cabine te helpen. De grond bleek ter plekke echter te zacht om de hoogwerker stabiliteit te geven. De heli kopter bracht vervolgens uitkomst door een brancard te laten zakken. foto Bart Homburg/GPD x Bogers 15 li PEN HAAG - Nieuwe fijnstof- Is !'lers 8ekoppeld aan flitspalen T'ften sterk vervuilende auto's i vrachtwagens uit het verkeer meters zijn ontwikkeld door uTU Delft en een eerste proef mee vindt plaats in Den Haag. ie palen zijn in eerste instantie idoeld om inzicht te krijgen iclke voertuigen het zwaarst etvuilen. Op den duur kunnen ievervuilers ook een boete krij- gen. Op verschillende plaatsen in het land staan al snuffelpalen om fijnstof te meten. Nieuw aan de paal van de TU Delft is dat deze behalve roetdeeltjes ook koolstofdioxide meet, dat een be ter beeld van de vervuiling geeft. Bovendien is de appara tuur zo verfijnd, dat deze uit een rij wachtende of rijdende au to's en vrachtwagens de vervui lers die normen overtreden, kan pikken. De eerste proef met de paal wordt gehouden aan de Veerkade in het centrum van Den Haag. GPD door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Huurders met een hoog inkomen en een lage huur hoeven hun huis niet te verla ten. Een grote Kamermeerder heid van CDA, PvdA en D66 wil dat die huurders met rust wor den gelaten. Minister Dekker van Volkshuisvesting wilde juist maatregelen nemen om dit zogenoemde 'scheefwonen' aan te pakken. Dekker wil een inkomenstoets voor huurders. Elke vijf jaar moet gekeken worden naar hun inkomen. Als dat in verhouding tot de huur te hoog is, wil de mi nister maatregelen treffen, hoe wel ze nog niet weet welke. Men sen op straat zetten, wil ze in elk geval niet. Een extra heffing zou wel een mogelijkheid zijn. Als dergelij ke huurders dan vertrekken, ko men er uiteindelijk goedkope huurwoningen beschikbaar voor mensen met een laag inko men. Nu wordt alleen bij het af sluiten van een huurcontract na gegaan wat iemand verdient om te beoordelen of die in een be paalde huurwoning mag wonen. Huurdersbelangenvereniging de Woonbond en hoogleraar volks huisvesting P. Boelhouwer van de Technische Universiteit in Delft zien evenmin heil in het plan. Van de politieke partijen is alleen de VVD niet afwijzend. Het CDA meent dat de minister, eerst andere problemen moet aanpakken. „Laat haar eerst het woningtekort oplossen", aldus CD A-Kamerlid Van Bochove. Dekkers plan staat volgens hem haaks op de Kamerwens om in woonwijken een gemengde be volking te krijgen. „Die komt er juist door mensen met verschil lende inkomens in een buurt te laten wonen", aldus Van Bochb- ve. „Dat bevordert de leefbaar heid." Ook de PvdA en D66 den ken dat Dekker met haar plan de sociale scheiding van bevol kingsgroepen groter maakt in plaats van kleiner. De WD meent dat met een inkomens toets wel te voorkomen is dat mensen huizen bezetten die zijn bedoeld voor huurders met een kleine portemonnee. „Maar wat doe je als ze in verhouding te goedkoop wonen? Je kunt men sen niet uit him huis zetten, maar laat je ze dan een toeslag betalen zodat ze uiteindelijk zelf wel gaan verhuizen?", werpt WD-kamerlid Veenen- daal op. Volgens de Woonbond is scheefwonen geen groot pro bleem. „Het geldt voor ongeveer 15 procent van de huurwonin gen", zegt een woordvoerder. Dat stelt ook prof. dr. P. Boel houwer, die volkshuisvesting do ceert aan de universiteit van Delft. Volgens hem levert het plan van Dekker weinig op. „Je krijgt eenzijdig samengestelde buurten. De toets vergt een enor me bureaucratie. Wie gaat die toets uitvoeren? Er zijn maar weinig scheefwoners meer, om dat de huren de laatste jaren flink zijn gestegen. De gemiddelde huur in Neder land bedraagt zo'n 350 euro. Dat is echt niet laag." De bezit ter van een koopwoning ver woont gemiddeld 19 procent van zijn inkomen, voor een huur der ligt dat op 24 procent, aldus Boelhouwer. GPD ROTTERDAM - Burgemeester Opstelten (1) van Rotterdam gisterochtend in gesprek met Beat rijs Tolk (r) van de Stadspartij. Recentelijk riep minister De Geus van Sociale Zaken en Werkge legenheid Nederlandse mannen op 'om bij de ge meenteraadsverkiezingen op 7 maart op een vrouw te stemmen, zodat de gemeenteraad een betere afspiegeling van de bevolking wordt'. Tijdens de campagne reizen honderd vrouwelij ke raadsleden uit tien verschillende gemeenten met de trein twee weken lang kriskras door het land. De landelijke treinestafette startte giste ren op het Centraal Station van Rotterdam. De raadsleden gaan met andere reizigers in ge sprek over de noodzaak van meer vrouwen in de gemeenteraad. foto Robin Utrecht/ANP WEKEROM - Om archeologisch waardevolle akkers uit de Ijzertijd te beschermen, heeft de stichting Geldersch Landschap en Geldersche Kasteelen twaalf hectare grond gekocht bij Wekerom. De akkers vormden destijds een van de grootste akkersys temen in Nederland. Ze zijn zeer goed bewaard gebleven, maar de hedendaagse landbouw vormt een bedreiging. De akkers zullen na de aankoop plaatsmaken voor gras land. De akkers vallen onder de Archeologische Monu mentenwet en worden aangeduid als Celtic Fields. ANP ROTTERDAM - Een groot deel van de Rotterdamse hore ca krijgt de komende weken een extra inspectie op brand veiligheid. De brandweer, DCMR Milieudienst en de Dienst Stedenbouw, Wonen en Verkeer controleren de feestzalen, discotheken en cafés op brandveiligheid en de veiligheid in en om het gebouw. Ruim 350 instellingen worden onder de loep genomen, zei een woordvoerder van de brandweer gisteren. De actie duurt zes weken. Daarna volgen onder meer het onderwijs, verpleeghuizen en ziekenhuizen. ANP WAGENINGEN - In Wageningen en Ede rijden vanaf de ze week vier vuilniswagens op koolzaadolie als brandstof. Dat meldden de twee gemeenten en afvalcombinatie De Vallei gisteren. De twee daarvoor verantwoordelijke wet houders tankten gisteren de eerste vuilnisauto vol. Het gaat om een proef om de uitstoot van roet terug te dringen. De gemeente Noord-Beveland ging vorige maand Ede en Wageningen voor in het laten rijden van dienstvoertuigen op koolzaadolie. ANP AMSTERDAM - Het literaire tijdschrift Hard Gras krijgt er een broertje bij en wel een die houdt van popmuziek. Het vier keer per jaar verschijnende poptijdschrift Wahwah van uitgeverij Nieuw Amsterdam wil vooral lite raire ruimte bieden aan de diepere achtergronden van het maken van muziek. Wahwah ligt vanaf vandaag in de winkels en zal iedere keer ongeveer 130 pagina's bevatten. Aan het tijdschrift in boekvorm werken onder anderen Jan Kuitenbrouwer, Thomas Verbogt, Peter Buwalda en Jasper Plenderson mee. ANP AMSTERDAM - Hester Carvalho, als journaliste werk zaam voor NRC Handelsblad, is de winnares van de Jip Golsteijn Joumalistiekprijs 2006. De journaliste kreeg gis teren in de Amsterdamse poptempel Paradiso een oorkon de en een bedrag van 2500 euro uit handen van de vorige winnaar, Jean-Paul Heek. Doel van de Jip Golsteijn Joumalistiekprijs is 'het twee jaarlijks bekronen van bijzondere journalistieke produc ties op cultureel gebied'. De eerste prijs werd in 2004 aan Heek toegekend. De onderscheiding werd in het leven ge roepen na de dood van Jip Golsteijn, die als cultuurjour nalist werkte voor De Telegraaf. ANP door Saskia Gaster DEN HAAG - Gynaecologen en cardiologen uit Hongarije, Est land, Slovenië of Polen kunnen direct in Nederland aan de slag. Ze hoeven alleen de taal vol doende te leren. De kwaliteit van specialisten die hun oplei ding in andere Europese landen hebben gevolgd is echter niet ge garandeerd. Dat zei professor L. Eijsman van de Medisch Specialisten Re gistratie Commissie (MSRC) gis teren. De MSRC is de organisa tie die de vereiste registratie van specialisten in Nederland re gelt en hun opleiding contro leert. Deze week praat de Twee de Kamer over buitenlandse werknemers in de zorg in Neder land. Eijsman waarschuwt al lang dat de MSRC haar controlerende taak niet kan uitoefenen door een richtlijn uit Brussel die voor schrijft dat de lidstaten eikaars artsendiploma's moeten erken nen. Specialisten in Nederland worden gedurende hun volledi ge opleiding gevolgd. Dat kan niet met artsen die in het buiten land worden opgeleid. Boven dien kennen zij het Nederlandse zorgstelsel niet. Eijsman: „Het publiek heeft recht op de garantie dat mijn handtekening betekent dat de specialist hetzelfde niveau heeft als zijn in Nederland opgeleide collega. Maar die garantie kan ik niet geven voor een gynaeco- looguit bijvoorbeeld Estland, omdat ik de opleiding niet kan toetsen. Daar hebben wij de mo gelijkheden niet toe. Een politie- inspecteur uit Hongarije heeft toch ook niet dezelfde rechten in Amstei-dam?" Minister Hoogervorst (Volksge zondheid) ziet er geen probleem in, bleek gisteren uit zijn brief aan de Tweede Kamer. Volgens hem is er ook geen garantie van bekwaamheid als een specialist met een Nederlands diploma voor het eerst wordt ingeschre ven. De minister vindt dat de specia listen en hun werkgevers verant woordelijk voor hun vakbe kwaamheid. Mocht het uit de hand lopen, dan is er altijd nog de weg naar de Inspectie voor de Gezondheidszorg en het me disch tuchtcollege. Eijsman noemt die houding een 'beetje te liberaal'. ANP door Eric de Bie DEN HAAG - De Nederlandse Spoorwegen mogen alleen de reisgegevens van klanten vast leggen als daarvoor vooraf toe stemming is gegeven door de rei zigers. Anders schenden de NS de privacy van klanten. Het Col lege Bescherming Persoonsgege vens (CBP) heeft dat de NS la ten weten. Bij de invoering van de nieuwe OV-chipkaart willen de NS be ginnen met het bewaren van in dividuele reisgegevens en die vervolgens commercieel exploi teren. Op die manier kunnen klanten op maat gesneden aan biedingen krijgen, is het idee van de NS. In een interview met de Volks krant zegt. CBP-voorzitter Ja cob Kohnstamm echter dat dit niet door de beugel kan. „De NS moeten aantonen wat de nood zaak is deze op personen herleid- bare ï-eisgegevens te bewaren. Alleen commerciële redenen zijn niet genoeg." Volgens Kohn stamm moeten de NS de klant eerst vragen of zijn gegevens mo gen worden gebruikt. Als dat niet gebeurt, zal het CBP het aanleggen van een databestand met reisgegevens verbieden, waai-schuwt de voorzitter. Het college kan eventueel boetes op- De NS bieden de klant straks de mogelijkheid zijn gegevens te la ten schi-appen als hij bezwaren heeft. Dat kan op elk moment via de website. Daarmee houdt het bedrijf zich aan de wet, vindt commercieel directeur Bert Meerstadt. „Wij kennen on- ze klanten goed. We doen er re- - gelmatig onderzoek naar. Wij weten dat ze geen bezwaar zul len maken tegen het opnemen van hun gegevens." De NS wach ten nu eerst de brief met eisen van het CBP af. Die woi'dt deze week verstuurd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3