PZC toeren aan kust tellen ook mee Weerfanaat wil het liefst op tornadojacht Grof breekwerk bij Blaauwe Hoeve erbetering communicatie moet Waterdunen meer draagvlak geven Terneuzense Sparkspolder inbeeld voor golfbaan Voorwaardelijk voor mishandeling Geweld op camping bestraft Appartementen in Kortgeens hotel Veroorzaker ongeluk aangehouden LCF wil gevaarlijke stoffen weren van Sasse Westkade zeeuwse almanak Historisch Lactie: 0113-315649 nv.pzc.nl iaail:redactie@ pzc.nl Slbus 314460 AA Goes \ertentie-exploitatie: rd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ajvvs-Vlaanderen: 0114-372770; lonaal: 020-4562500. nsdag 21 februari 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen rFrank van Cooten DIS - Boeren aan de kust van l-Zeeuws-Vlaanderen wor- veel intensiever betrokken jrojecten zoals Waterdunen reskens. De gebiedscommis- trekt hiermee lering uit de rige kritiek van de agrari- sector over de grondverwer- i van het Bureau Beheer dbouwgronden (BBL) in het ied. fe opdracht is boeren in het stgebied kansen te bieden", ltgedeputeerde T. Kramer, te- s voorzitter van de Gebieds- Emissie. „We gaan meer maat- sk leveren." rrariérs in het gebied tussen skens en Groede staakten in smber de medewerking aan ■ierdunen, een groot recrea- <a natuurproject waar hon- eden hectares landbouwgrond lor nodig zijn. Volgens hen ïdt onvoldoende rekening ge- ïjden met hun belangen. tlerschap amer, tevens voorzitter van Gebiedscommissie, belooft ïterschap. De Werkgroep ^ondzaken van de Gebiedscom- Éae heeft een advies gemaakt phet voortaan beter te doen. advies is door de Gebieds- diinissie overgenomen. Jleconclusie van de werkgroep 5 dat we anders moeten om- piet de spelregels van de Mndverwerving", zegt Kra ter. „Het BBL zit momenteel in sa te strak keurslijf om tege- noet te komen aan de wensen dn de boeren. De regels zijn te e. Dat gaat dus verande- mmissie probeert «doorEugène Verstraeten KNEUZEN - De groep .investeerders die in de ge- Ineente Terneuzen een golf- Ibn wil aanleggen heeft [let oog nu laten vallen op |deSparkspolder bij Spui. ihet 145 hectare grote ge- tussen de Spuiweg, itersdijk en de Graaf lansdijk zou een 27 holes ilfbaan aangelegd wor- en, gecombineerd met de Ww van een aantal recrea- ïwoningen. lanvankelijk kwam initia- ïfnemer Wim de Meijer Rotterdam op de prop- i met een plan voor een hectare groot golfter- n ten zuiden van de braakman. Aan de realise- dag op die plaats bleken diter nogal wat haken en jen te zitten. De gemeente sft toegezegd te willen leedenken over de gol- lanplannen. Meijer vraagt nu offici- medewerking voor de pisering van een golf- n met recreatiewonin- in de Sparkspolder. De alfbaan zal op een dusda- !ge manier worden inge st dat er nieuwe ecologi- natuur ontstaat, op oppervlakte die min even groot is als de Üvlakte die specifiek de sport is bestemd, ^oft De Meijer. Een golf- 'an heeft volgens hem te- is een 'boswachtersfunc- een toegevoegde waar voor een gebied waar ®naal gesproken weinig ffnsen komen. iar waar mogelijk zal de fcnleg van het, golfterrein [orden gecombineerd met aanleg van openbare Hrzieningen voor wande- h en fietsen, ook zijn er nodige waterpartijen in 1 plan opgenomen, om T.iwateropvang bij calami- stente dienen. ?°lf is één van de weinige frten die men op gevor mde leeftijd kan spelen", ®rijft de initiatiefnemer. Ihermee kan de gemeente e aantrekkingskracht en «baarheid vergroten." boeren aan de kust er van te overtuigen dat ook met hun be langen rekening wordt gehou den. De vrees dat ze hun grond tegen een veel te magere prijs moeten verkopen, is volgens Kramer ongegrond. „We kennen alle belangen, ook die van de landbouw, evenveel gewicht toe. Een groot deel van het kust gebied blijft landbouwgrond." Maatwerk wordt dus de op dracht van het Bureau Beheer Landbouwgronden en de Ge biedscommissie. „Als we onder handelen over een bedrijfsver- plaatsing is het zaak een aantal goede landbouwbedrijven in het achterland als het ware in de achterzak te hebben om boeren een goed alternatief te kunnen bieden. Ook zijn we béreid een hogere prijs te bieden dan de re guliere agrarische prijs voor landbouwgrond als de grond wordt gebruikt voor recreatie. Recreatiegrond heeft immers een hogere waarde. De meerop brengst wordt wel verdeeld over alle betrokken boeren." Kramer bezweert ook dat boe ren die in het kustgebied willen blijven, kansen krijgen om hun bedrijf voort te zetten. „Zo gaan we inventariseren of boeren bij voorbeeld bereid zijn nieuwe re creatiegebieden te beheren. Ook is er een budget innovatieve pro jecten voor verbreding van de landbouw." Deze scenario's moeten uiteinde lijk leiden tot een breder draag vlak onder de boeren voor Wa terdunen. „Als het aanslaat, kan dit als voorbeeld dienen voor an dere projecten aan de kust." Het advies van de Werkgroep Grond zaken wordt in maart bespro ken met de in december opge richte Stichting Verbeterde Ge- biedsaanpak Breskens-Groede. Bij deze stichting is een groot aantal verontruste boeren aange sloten. „We laten de boeren aan de kust zeker niet in de kou staan", zegt Kramer. We gaan veel beter overleggen." Het Bureau Beheer Landbouw gronden heeft momenteel de helft van het zoekgebied voor door Harold de Puysseleijr HULST - Het oude verzorgingshuis van de Blaauwe Hoeve in Hulst is over drie weken volledig met de grond gelijk ge maakt. Slopers zijn eind vorige week begonnen met het afbreken van het gebouw. Dat breekwerk gaat op sommige plaatsen met grote sprongen vooruit. Maar in de buurt van het restaurant, de receptie en de kapel is omzichtigheid geboden, om dat het gebouw daar intact moet blijven. Op het vrijkomende terrein komt een (pa- ra)medisch centrum te staan met ruimte voor een huisartsenpraktijk, een apo theek, een kapsalon en een supermarkt. Verder vestigen zich hier (para)medische voorzieningen zoals fysio- en ergothera pie in. Bovendien wordt er de gecombineerde huisartsenkliniek en een 'low-cure her stelafdeling' ondergebracht. Die afdeling is een nauwe samenwerking tussen de stichting Curamus, het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen en de huisartsen in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. De verwach ting is dat de bouwactiviteiten binnen twee maanden kunnen beginnen. Het (para)medisch centrum en zes groeps woningen naast dit gebouw moeten over anderhalf jaar gereed zijn. Daarna volgt de laatste fase in de vernieuwbouw van het tehuis. foto Camile Schelstraete door Paul Begijn IJZENDIJKE - Wanneer een he vig onweer losbarst en de mees te mensen naar binnen vluch ten, weet weerfanaat Jeroen de Jong (28) uit IJzendijke niet hoe snel hij buiten moet hemen. Ge fascineerd door alles wat met het weer te maken heeft, be heert hij sinds twee maanden een internetsite. Daarop houdt hij het weer in Zeeland - en om streken - van minuut tot minuut in de gaten. De regenmeter, windmeter, ba rometer en de luchtvochtigheids- meter. Met een eigen weersta tion op het dak van zijn schuur zorgt hij er voor dat geen enkel weerfeit ontbreekt op www.weenooord.net. Ruim twee jaar nadat De Jong vanuit Amsterdam in Zeeuws-Vlaande ren neerstreek, kwam hij erach ter dat er weinig informatie be schikbaar is over het weer in Zeeland en Vlaanderen. „Daar wilde ik dus mee aan de slag." Extreem Al sinds zijn kinderjaren volgt De Jong het weer op de voet. Vooral onweersbuien maakten al snel veel indruk. „Sindsdien ben ik alleen maar meer van het weer gaan houden. Vooral ex treem weer trekt me. Want sneeuwstormen, tornado's en he vig onweer zorgen nu eenmaal voor meer spektakel dan een grijze nevelige dag." De Jong beschikt tegenwoordig ook over een bliksemdetector. Daarmee kan hij inslagen bin nen een straal van zeshonderd kilometer meten. „Zeeland is een provincie waar regelmatig doden vallen tijdens onweer. Vo rig jaar nog vielen twee dodelij ke slachtoffers die rechtstreeks werden getroffen door de blik sem. Mensen zeggen wel eens dat onweer onverwacht is, maar er zijn zoveel kenmerken waar- Zenuwachtig Guus Hiddink tekent voor 0-0-gelijkspei Waterdunen verworven. „We hebben al een stevige grondposi- tie." Boeren vragen zich overigens af waarom het zoekgebied zo groot moet zijn. Dat veroorzaakt vol gens hen veel ongerustheid over voortzetting van de bedrijfsvoe ring. Volgens Kramer is bewust voor een groot zoekgebied gekozen om grondspeculaties te voorko men. „We weten dat speculan ten nu al in het gebied actief zijn." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. WoL tring veroordeelde gisteren een 43-jarige inwoner van Westdorpe voor huiselijk geweld tot twee weken voor waardelijke gevangenisstraf. De man zei 12 augustus vo rig jaar zijn echtgenote met de vlakke hand te hebben ge slagen. De spanningen waren volgens hem hoog opgelo pen toen zijn vrouw vernielingen in de woning aanrichtte. Officier van justitie H. Benaissa eiste tegen de verdachte naast de twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf ook nog veertig urn- werkstraf. In de uitspraak werd reke ning gehouden met het blanco strafblad van de Westdor- penaar. MIDDELBURG - Een achttienjarige inwoner van Breda is gisteren in Middelburg voor openlijke' geweldpleging veroordeeld tot zestig uur werkstraf, waarvan twintig uur voorwaardelijk. Politierechter I. Woltring sprak twee mannen uit Vught van 19 en 20 jaar vrij, omdat het niet duidelijk was of ze 22 juli vorig jaar op camping De Pan- nenschuur in Nieuwvliet betrokken waren geweest bij de vechtpartij. De achttienjarige man gaf gisteren toe het slachtoffer, een campingmedewerker, een schop te heb ben gegeven. Van het overige kon hij zich niet veel meer herinneren, omdat hij die avond veel alcohol had gedron ken. De campingmedewerker wilde een meisje helpen dat werd lastiggevallen. Er hadden zich nog meer jongens be moeid met het incident, maar hun identiteit kon niet meer worden achterhaald. KORTGENE - In voormalig ApartHotel Het Veerse Meer aan de Hoofdstraat in hartje Kortgene komen zeventien koopappartementen. Het hotel, dat zes jaar geleden de deuren opende in nieuwbouw tussen de Hoofdstraat en de Weststraat, trok te weinig gasten om rendabel te draaien, aldus onroerend goed-exploitant D. Lucas van De Veerse Hoek BV in Kortgene. Het hotel is al in november gestopt. De twee- en driekamer-koopappartementen variëren in oppervlakte van vijfenveertig tot zestig vierkante meter en in prijs van 85.000 tot 140.000 euro. In het hoofdge bouw aan de Hoofdstraat is een lift aanwezig. MIDDELBURG - Een onbekende automobilist is gister avond rond half acht in Radenhove in Middelburg aange houden op verdenking van het doorrijden na een ongeval De man, die weigerde zijn identiteit bekend te maken, had om 19.10 uur een vrouw op een scooter aangereden op de Koningin Wilhelminastraat. Ze raakte lichtgewond. door Eugène Verstraeten SAS VAN GENT - Het vracht verkeer met gevaarlijkse stoffen over de Westkade in Sas van Gent moet worden verboden. Het verkeer moet omgeleid wor den via een zogenaamde 'bom-route'. Raadslid C. Freeke (LCF) pleit daarvoor in schriftelijke raads vragen. De LCF ziet die oplos sing in een bord 'verboden voor vrachtverkeer met gevaarlijke stoffen' en het omleiden van de vrachtwagens via de brug, Vrachtverkeer dat van de ande re kant komt zou dan omgeleid kunnèn worden via de tunnel bij Zelzate en de Tractaatweg. Verder vindt Freeke dat het in formatiebord dat ter hoogte van het assurantiekantoor staat nog al 'ondoordacht' geplaatst is. Dit omdat het tegenover een aantal woningen staat en in de zomer pal naast plezierjachten. Veel vrachtverkeer stopt bij het bord om de weg te zoeken. De chauffeurs laten de motor draaien. Volgens Freeke kan het bord beter bij de grensovergang geplaatst worden. „Nu keert men achteruit de Tramstraat in, met alle opstoppingen en gevaar lijke situaties van dien." Advertentie aan je het kunt herkennen. Met mijn nieuwe aanwinst wil ik de mensen ruim van tevoren waar schuwen." De afgelopen weken benaderde De Jong verschillende gemeen ten in Zeeland om mee werken aan een project met zijn bliksem detector. Door samenwerking te zoeken wil hij hen tijdig op de hoogte stellen van naderend on weer en onheil. „Tot nu is de respons teleurstel lend. Zelfs een klein bedrag om kostendekkend te kunnen wer ken was al te veel gewaagd", zegt hij met spijt in zijn stem. Weerfanaat Jeroen de Jong: „Misschien kunnen we met de verdere opwarming van de aarde hier over een paar jaar ook wel de eerste zware tornado verwachten." foto Camile Schelstraete De site van De Jong heeft dage lijks gemiddeld honderdvijftig bezoekers. Op topdagen is dat vaak vierhonderd. „Wanneer er sneeuwval wordt verwacht, merk je dat de mensen zenuw achtig beginnen te worden. En dat is dan goed te zien aan het aantal bezoekers." De Jong hoopt in de toekomst nog eens op tornadojacht te gaan. „Tornado's spotten in Amerika. Dat is de droom van ie dere weerliefhebber. En wie denkt dat het weer hier saai is, heeft het mis. „Ook in Europa komen steeds vaker tornado's en windhozen voor. Misschien kunnen we met de verdere op warming van de aarde hier over een paar jaar ook wel de eerste zware tornado verwachten." Niels, een negenjarige Middel burger, scharrelde afgelopen iceekeinde lekker in de tuin. Op zoek naar interessantig- heidjes, zoals avontuurlijke jongens van zijn leeftijd ple gen te doen. Als inwoner van de geschiedrijke hoofdstad van de provincie is hij als van nature alert op bodemschat ten. En zo die van tijd tot tijd opduiken bij de nabijgelegen veste, waarom dan niet in zijn tuin „Pap!!! Main!!!", schalde het plots door het hof. „Ik heb een historische munt gevon den!!!" Apetrots kwam Niels zijn vondst tonen. Hij had nog gelijk ook. Het was een kwartje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39