r|| buurvrouw neemt schuld op zich )e 1500 meter is van Ard en Keessie Marianne moet nog wel het volkslied leren Medicamenten en spuiten gevonden bij Oostenrijkers 21 iVennemars 'j rijdt tegen 1 (Morrison Raich winnaar reuzenslalom forino aooB GO )roeders en Pennings over de kop op verraderlijke olympische bobbaan Fazio ontmoet achternicht Maxima Pechstein niet op 1500 meter Veldkamp stopt definitief Dorfmeister pakt haar tweede goud dinsdag 21 februari 2006 1IJN - Erben Wennemars Hut vandaag bij de Winterspe ls in Turijn op de 1500 meter de Canadees Denny Mor is de laatste keer dat Wenne- in actie komt. Hij heeft al tee bronzen medailles, vero- op de 1000 meter en de ^achtervolging. ig: 1. Gao (Chn), 2. Anesi (Ita) leythausen (Dui), 3. Sanfrantel- (lla) - Rojler (Zwe), 4. Dankers •m) - Beliajev (Kaz), 5. Dall- (Dui) - Mun (Kor), 6. Schnei- 'IDuij - Donagrandi Ita), 7. Kra- (Ned) - Warsylewi.cz (Can), S. (ZKo) - Lehmann (Dui), 9. wl(Rus) - Li (Chn), 10. Nakaji- 'IJap) - Ushiyama (Jap), 11. Bok- (Noo) - Niedzwiedz/ci (Pol), 12. a (Jap) - Lee (Kor), 13. Sugimo- - Rosendahl (Fin), 14. Wet- 16Vooj - Skobrev (Rus), 15. p d-Larsen (Noo) - Cheek Si). 16. Bos (Ned) - Andersen 17. Fabris (Ita) - Kuipers 18. Morrison (Can) - Wenne- (Ned), 19. Parra (VSt) - Elm 20. Lalenkov (Rus) - Hed- *(VSt), 21. Kibalko (Rus) - Da mt). ANP Gouden medaillewinnares Marianne Timmer poseerde gisteravond na de huldiging op Medal Plaza uitgebreid met haar inderhaast uit Nederland overgekomen vriend Henk Timmer. foto Catrinus van der Veen/GPD door Peter van der Hulst TURIJN - „Marianne zo te zien stralen, dat maak je nooit meer mee." Henk Tim mer, vriend van de gouden medaillewin nares van de 1000 meter, genoot van de huldiging op Medal Plaza. Met dank aan Louis van Gaal. De trainer van AZ gaf zijn doelman vrijaf om de ceremo nie in hartje Turijn mee te maken. „Er zijn maar weinig trainers die dat doen. Fantastisch." Een dikke zoen én Timmer in de armen van Timmer, de fotocamera's flitsten achter het immense podium op Plaza Castella onophoudelijk. Het stel glom van trots. Marianne: „We weten van el kaar wat je allemaal voor je sport moet doen. Ook de mindere momenten maak je met zijn tweeën mee en dan is het toch fantastisch om dit samen te bele ven." Henk Timmer mocht van Louis van Gaal de maandagtraining over slaan. Na een telefoontje van Marianne zei de coach: 'Ga maar'. Via München vloog de doelman naar Tu rijn, waar hij door zijn vriendin werd opgehaald. Vandaag keert hij weer in Nederland terug. „Ik heb genoten' van het meisje", reageerde Henk opgetogen. „Maar ze moet wel het volkslied meezin gen. Dat doe ik ook altijd, met de hand op de borst. Ach, ik zal de tekst nog wel een keer met haar doornemen." Timmer dacht er op het ereschavot niet over na. „Het is zo'n onbeschrijfelijk gevoel als je daar staat, dan denk ik niet aan zin gen. Als je iedereen verslaat als ze op hun best zijn, dan beleef je dit moment zó diep. Ik ben hier zo lang mee bezig geweest, dan is het bijzonder dat je daar mag staan." Toch had de diva van het Nederlandse schaatsen bij het verlaten van het po dium oog voor haar moeder. Jantien Timmer volgde in tranen de ceremonie en kreeg uit dank de bloemen. Vader Lu cas zat even verderop naast Gerrit Tim mer - de vader van Henk - op de tribu ne en was de nuchterheid zelve. „Het was best leuk", oordeelde hij over de huldiging. „Ik word hier niet emotio neel van. Dat heb ik eerder als het fout gaat." Volgeboekt De vergelijking met de twee gouden olympische medailles die Marianne in Nagano won, ging naar zijn mening mank. „Dit is anders. In Nagano was de verrassing veel groter dan nu." Jan tien was emotioneler: „Mijn haren gingen tij dens haar race overeind staan." Turijn wilden ze niet missen. In een week tijd zijn ze al vijf keer van hotel verhuisd. Jantien: „Alles was volgeboekt. We zijn net zigeuners." Dat ze de huldiging beleefden met de oudei's van Henk was bijzonder. De rela tie met de vorige man van Marianne, schaatscoach Peter Mueller, leidde tot een tijdelijke familiebreuk. Niet alleen deed het zeer dat de twee in het geheim in Las Vegas trouwden, ook de houding van Mueller viel Lucas Timmer zwaar. „Hij ging zich met allerlei zaken be moeien." Jantien ziet sinds de relatie met Henk Timmer verbeteringen. „Ma rianne moet balans in haar leven heb ben en die heeft ze nu." Na de gouden race werd er volop gespeculeerd over een huwelijk tussen de twee. Henk: „Het is allemaal larie. Mart Smeets was eens op visite en toen we het er over hadden zei ik dat Marianne maar eerst goud naar huis moest brengen. Als ik haar vraag, dan doe ik dat op een rustig moment, als we samen zijn." Dat het met de liefde wel goed zit, bleek uit een hartstochtelijke kus vlak voor een batterij flitsende camera's. De ze gen van vader Lucas voor een huwelijk hebben ze. Op gebruikelijke nuchtere toon: „Misschien, als het zo ver is, krijg ik ook een uitnodiging." GPD PROGNOSE 1500 meter mannen Dinsdag-21 februari, 16.00 uur Shani Davis (V.S.) Enrico Fabris (Italië) Wereldrecord: Olympisch record: Nationaal record: Baanrecord: turijr» 2006 Meer over de WINTERSPELEN opdePZC-site: www.pzc.nl SESTRIÈRE - Benjamin Raich is gisteren in Sestrière olympisch kampioen op de reuzenslalom geworden. De Oostenrijkse skiër haalde over twee runs de totaaltijd 2.35,00. De Fransman Joël Chenal veroverde met 2.35,07 zilver. Brons ging naar de Oostenrijker Hermann Maier: 2.35,16. Raich, winnaar van de wereldbeker op de reu zenslalom, kwam bovendrijven na een vijfde plaats in de eerste run. Zijn tweede optreden was spectaculair. Het be tekende de eerste olympische titel voor de 27-jarige Oos tenrijker en meer dan een goedmaker voor zijn uitvallen in leidende positie op de tweede slalomrun van de combi natie. ANP door Alexander van Eenennaam TURIJN/WENEN - De opgejaag de biatloncoach Walter Mayer lijkt een psychisch wrak, de Ita liaanse justitie heeft spuiten en medicamenten gevonden en Oos tenrijkse functionarissen doen er alles aan hun land schoon te praten. Dag drie van een olympi sche dopingsoap. De Oostenrijkse politie stelde de 48-jarige Mayer gisteren in vrij heid. Zondag was de biatlontrai- ner opgepakt toen hij voor een politiecontrole wilde vluchten. Mayer is wel aangeklaagd, voor onder meer verkeersovertredin gen, het ontvluchten van de con trole en het weigeren van een blaastest. De maximumstraf voor de vergrijpen waarvan Mayer wordt beschuldigd, is drie jaar cel. Mayer ging gisteren na zijn vrij lating vrijwel gelijk door naar de psychiatrische afdeling van een kliniek in Klagenfurt. „Hij zit er volledig doorheen", zei voorzitter Peter Schröcksnadel van de Oostenrijkse skifederatie OSV. De OSV overweegt, indien de Italiaanse justitie met slui tend bewijs komt, de verant woordelijken ook nog eens zelf aan te klagen. De skifederatie ontsloeg Mayer zondag al op staande voet. Mayer was de di recte aanleiding voor de inval van de politie in het kamp van de Oostenrijkers. Mayer is ge schorst tot Vancouver 2010 we gens bloeddoping in Salt Lake City (2002), maar verscheen plot seling wel in Turijn. Het wereld- antidopingbureau Wada gaf dat door aan de politie. De inval was grootscheeps en een van de Oostenrijkers gooide een tas met inhoud het raam uit. De politie nam hem in beslag. Een officier van justitie ver klaarde tegenover de Oostenrijk se omroep ORF dat er meer dan honderd spuiten en dertig ver pakkingen met medicamenten waren gevonden, evenals appa raten voor bloedtests en -trans- fusies. Onder de medicijnen zou den middelen tegen astmatische aandoeningen en antidepressiva zijn. Volgens justitie in Italië was de inval in nauwe samen werking met Wada en het IOC gepland, maar het IOC zegt dat het pas op zaterdagavond van de inval hoorde. ANP/RTR Simon Kuipers (Ned.) Chad Hedrick V.S. Derek Parra V.S. Erben Wennemars Ned. Enrico Fabris Italië fnrRoel Wiche [SANA - De bobsleesport raagt koele kikkers, maar gis mond bleef geen spaan heel 0 die theorie. Hevige emoties rerrompelden Ilse Broeders en •anette Pennings nadat ze op snelle en omstreden olympi- he baan van Cesana een zware ash hadden gemaakt. De bob an Nederland 1 vloog in de eer- f de beste run over de kop en iokte over een afstand van ze- ar vierhonderd meter op de int naar de finish. fout had gemaakt in bocht elf, halverwege het 1435 meter lan ge ijskanaal. Daardoor gleed ze te link naar de veertiende bocht, de scherpe Curva Chaberton. De pilote trachtte de misser te corri geren, maar dat had een ave rechts effect. Direct maakte de bob een salto mortale. „Ik heb niet goed gereageerd. Een crash wens je niemand toe, een olympi sche crash al helemaal niet. Het is niet zozeer de angst die ons overmant, een crash overleef je wel. Het is meer de hevige teleur stelling die we voelen. Dit moe ten we echt verwerken." Het duo overwoog alsnog te star ten voor de tweede run. In de bobsleewereld is het niet onge bruikelijk zo snel mogelijk na een schuiver weer in de torpedo te stappen, om angstgevoelens de baas te kunnen. Maar bonds coach Harald Czudaj en team arts Tjeerd de Vries gaven hun veto. Tot opluchting van de geë motioneerde bobsters. Broeders: „We zijn nu niet stabiel, we kun nen geen weloverwogen besluit nemen. Ik ben blij dat anderen dit voor ons hebben gedaan." Het drama gebeurde uitgere kend voor de ogen van een forse delegatie van de Nederlandse olympische ploeg. Eddy Ver- heijen, chef de mission, had een bus geregeld die vanuit Turijn de bergen was ingetrokken om 's middags te skiën en 's avonds de twee Oranje-bobs aan te moe digen. Prins Willem-Alexander liet de klim naar Cesana aan zich voorbijgaan, maar de olympiërs Rintje Ritsma, Niels Kerstholt en Moniek Kleinsman zaten wel op de tribune. Daar keken ze vertwijfeld toe hoe de olympische droom van Neder land 1 letterlijk crashte. Nederland 2 Door alle commotie sneeuwden de twee runs van Nederland 2, Eline Jurg en Kitty van Hape ren, helemaal onder. Met een voorlopige twaalfde plaats (in een veld van vijftien, de twee Duitse ploegen leiden) konden ze niet aan de verwachtingen voldoen. Het gelegenheidskop pel gaf toe dat de brokken van het andere Nederlandse team hun race had beïnvloed. Jurg: „Als je zoiets twee minuten voor je start ziet, slaat je hart over. Dat gaat in je lijf zitten." Niettemin kondigde de Utrecht se pilote aan niet ook nog in tra nen uit te barsten. „Ik moet me nu volledig afsluiten. Net als Kitty. De knop moet om. We krijgen immers nog een tweede dag. Daarna kunnen we alles wegspoelen." GPD juster Pennings, die met het [d omlaag zat en niks zag, itte meteen na afloop in tra- uit. De 28-jarige studente geneeskunde kreeg flinke ■kppen en kneusde haar schou- flE pdote Broeders stapte onge- Hferd uit de ongeluksbob, maar het ook niet droog. Zeker toen Kitty van Haperen, ester van Nederland 2 en bui sde Winterspelen teamgenote r.het tweetal, na haar race ar- [iterde. Terwijl de benen tril- hing het trio minutenlang eikaars armen. „Dit is het al- daatste scenario waaraan je knkt", beefde Pennings na. Ilse roedem had het over een 'zwa- mentale klap'. „Ik heb al seeënhalf jaar geen crash mee maakt. Dit is zó schrikken." chuld idatze enigszins tot haar posi- kven was gekomen, nam de iiurvrouw ruimhartig de [luidop haar schouders. Broe- irs bekende dat ze een stuur- TURIJN - Eindelijk is het dan zover. Bij de schaatswed strijden in de Oval Lingotto heeft de Argentijnse schaat ser Fazio prinses Maxima ontmoet. De twee, familie van elkaar, hebben elkaar de hand geschud. Fazio maakt sinds enige tijd de (vooral Nederlandse) schaatsbanen on veilig. Hij haalde nadrukkelijk de publiciteit. Niet vanwe ge wereldrecords, wel omdat Maxima zijn achternicht is. Persoonlijk hadden de twee elkaar echter nog nooit ont moet. Fazio is als toeschouwer aanwezig in Turijn. ANP TURIJN - Claudia Pechstein start morgen bij de Olympi sche Winterspelen niet op de 1500 meter. De Duitse schaatsster heeft al enige tijd last van haar luchtwegen en heeft daarom besloten zich volledig op de 5000 meter van zaterdag te richten. „Ik heb op de 5000 meter een groot doel voor ogen. Om dit te bereiken is mij afgeraden op de 1500 meter mee te doen", lichtte Pechstein haar besluit toe. Ze kan op de 5000 meter voor de vierde keer op rij de olympische titel pakken. Landgenote Sabine Völker ziet wegens vormgebrek af van de schaatsmijl. ANP/DPA TURIJN - Schaatser Bart Veldkamp komt vrijdag bij de Winterspelen van Turijn op de 10.000 meter voor de laat ste keer uit in een officiële wedstrijd. De Haagse Belg heeft gisteren bekendgemaakt definitief te stoppen. Hij neemt momenteel voor de vijfde keer deel aan de Olympi sche Spelen. In 1992 won hij in Albertville goud op de 10.000 meter. Twintig jaar geleden stond hij voor het eerst aan de start bij een internationale wedstrijd. ANP SAN SICARIO - Ze zou na dit seizoen stoppen met een erelijst waar je u tegen kunt zeggen. Maar Michaela Dorf meister bewaarde haar grootste successen voor het laatst. De veelvoudig wereldkampioene en wereldbekerwinnares won gisteren in San Sicario, vijf dagen na haar zege op de olympische afdaling, haar tweede gouden medaille, dit maal op de super-G. Dorfmeister moest er door haar concurrente Janica Koste- lic (zilver) op geattendeerd worden dat ze toch echt goud had veroverd. „Ik had geen idee. Mijn naam stond wel op het scorebord maar verder niets. Ik realiseerde me pas wat er gebeurd was toen Janica naar me toe kwam. 'Je hebt gewonnen', zei ze." ANP 1.42,78 1.43,95 1.43,51 I i 1.46,46 S SS Verkerk (zilver in 1964, '3<1 in 1968): „In de aanloop yde Olympische Spelen van cnoble in 1968 kreeg ik een $uk met de fiets. De ketting sd7.0 over mijn been. Schaat- -was er even niet meer bij. ik zes weken in een roei- f gezeten. Ard en ik werden £n°g eens verkouden. Kregen een penicillinekuur. Ook bevorderlijk voor je condi- 1 moest tegen de Oostenrijker |mann Strütz. Na honderd -erhad ik hem al los gereden. ar had ik dus niet veel aan. ::n rit stond 's ochtends ge- rid Dat wachten, daar kon ik Rtegen. Ben ik het dorp inge- *n Toen ik terugkwam was matste rit net geweest. Ik ™'en zag mezelf op het score- nog bovenaan staan, ra! 'uiten .'den kenden we nog niet. treden altijd buiten. In Lahti I et hij het EK van 1967 min ^aden. Blokjes lagen er in e hjd wel. In Amsterdam en we een marathonschaat ser die bij Heineken werkte. Hij nam altijd de doppen van de biervaten mee. Die gebruikten we als blokjes. Als je er op viel kon je twee weken niet zitten. Bij het EK in 1966 hadden ze van die ronde zeepblokken van Palmolive gebruikt. De Noor Per Ivar Moe stapte toen op zo'n blok. Weg kampioenschap. Hij liep alleen maar over die zeep blokken te klagen. Hebben we hem de rest van het toernooi Per Palmolive genoemd." „Voor de 1500 meter tip ik Fa bris. Ik hoor iedereen praten over Simon Kuipers, maar die ken ik niet. Hij heeft toch een liesblessure gehad? Overkwam mij bij het EK van 1972 in Da- vos. Op de 500 en 1500 kon ik geen gas geven, maar de tien ki lometer won ik wel. Hedrick is natuurlijk ook een kanshebber. Alleen zoals hij rijdt... Die korte slag. Dat gehark. Het ziet er niet uit. Komt door die klapschaats. Op de gewone schaats had hij zo niet uit de voeten gekund. Nee, geef mij maar die Shani Davis. Zoals die jongen schaatst, echt heel mooi om te zien. Davis. Dat is ook een kanshebber." GPD Ard Schenk (zilver in 1968, goud in 1972): „Vanuit het all- rounden heeft de 1500 meter een historische betekenis. Het was vroeger de sleutelafstand van de meerkamp, daarom vin den we die afstand zo mooi. Vroeger werd vanuit het allroun- den geselecteerd voor de Olympi sche Spelen. Want het schaatsen draaide elk jaar om het EK en WK allround, de Winterspelen deden we er eens in de vier jaar bij." „Het wordt nu steeds moeilijker om de 1500 meter te winnen, om dat er steeds meer specialisten zijn. Wij zijn als Nederlanders vrij traditioneel ingesteld. We hebben wel een groot arsenaal aan schaatsers, maar niemand die zich echt specialiseert op de 1500 meter. Simon Kuipers zou het kunnen. Als je olympisch goud wilt op deze afstand, dan moet je specialiseren." „Zelf vind ik de 3000 meter de mooiste afstand. Het aardige van die afstand is de vraag of de schaatser in elkaar dondert of niet. Er zit snelheid, techniek, ritme en duurvermogen in. Je moet haast voor die afstand ge schapen zijn. Misschien komt de 3000 meter er nog eens bij op de Olympische Spelen, als onder deel van de kleine meerkamp. Je krijgt dan niet meer, maar wel een veel breder scala aan deelne mers." „Ik heb zelf geen bijzondere her innering aan mijn olympische 1500 meter in Sapporo. Ik weet niet eens meer wie mijn tegen stander was. Ik had in elk geval niets aan hem. Achteraf merk je pas dat ik door die drie gouden medailles zo ongeveer vereeu wigd ben. Maar twee weken na die Spelen van 1972 won ik in Oslo het WK allround door alle- vier afstanden te winnen. Dat vond ik veel leuker." „Omdat de wedstrijden tegen woordig in een hal worden verre den en er voor alle deelnemers gelijke omstandigheden zijn, is de 1500 meter in sportief op zicht veel interessanter gewor den. Voor Nederland wordt het een hele toer om een schaatser op het schavot van de 1500 me ter te krijgen. Chad Hedrick, Shani Davis en Enrico Fabris zijn gevaarlijke concurrenten." GPD Kees Verkerk en Ard Schenk wonnen op de Olympische Spelen van 1968 en 1972 de 1500 meter. De schaatsmijl is daarna nooit een Ne derlandse afstand geworden, want na 1972 won telkens een buiten lander de gouden medaille. Verkerk en Schenk vertellen in twee mo nologen over de 1500 meter. Ard Schenk (links) en Kees Verkerk tijdens de Winterspelen van 1972 in Sapporo. Schenk won drie gouden medailles. foto Hansen/EPU/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21