Carnaval is 't leukste van het dorp De Hanzehatters kennen liun plaats in carnavalstij d Arti was vroeger een katholiek koor programma carnaval zuid-beveland, oud-vossemeer en omstreken jeugd van Kwadendamme weet wat feestvieren is Verwachting en 's avonds ook bezoek aan zieke mensen in het dorp door prins en hof dames. vrijdag 24 februari 14.30 uur, Kindercarnaval, verenigingsge bouw. 19.00 uur, Kerkdienst. 21.00 uur. Het carnavalsbal met medewer king van de carnavalsband De Deurdouw- ers. zaterdag 25 februari 13.00 uur: Kerkplein, sleuteloverhandiging, megastunt. 14.00 uur: Kerkplein, begin optocht. 20.00 uur: Kinderdisco, vanaf 10 jaar en ouder, aansluitend carnavalsbal, café De Goe de Verwachting. zondag 26 februari 16.00 uur: Hollands hits-festival, café De Goe de Verwachting. Pikpot (Kwadendamme), Kan 't nog gek'er. Carnavalsvereniging De Pikpotters vrijdag 24 februari 14.30 uur: Schoolbezoek. 18.30 uur: Halve natte avond, café 's Lands Welvaren. zaterdag 25 februari 14.00 uur: Carnavalsoptocht. 16.00 uur: Carnavalsbal, café 's Lands Welva ren. zondag 26 februari 17.00 uur: Slotakkoord, café 's Lands Welva- 18.00 uur: Kindershow goochelaar-clown-mu- sicus Peter Steijaart. Groot Pesööt (Oud-Vossemeer), Op ons kuh je bouwe. Carnavals vereniging De Viooientrappers vrijdag 24 februari 's Morgens: Bezoek aan Pluus. 13.00 uur: Bezoek basisscholen. 18.00 uur: Lampionoptocht door het dorp. 20.30 uur: Polderkoaitjebal, café-zaal Hof van Holland. zaterdag 25 februari 12.49 uur: Carnavalsoptocht en vlooiencircus. 20.30 uur: Carnavalsbal, café-zaal Hof van Hol land. Paerehat ('s-Heerenhoek), 't Lopt op rolletjes. Carnavalsstichting De Koenkelpot vrijdag 24 februari 11.00 uur: Carnaval op de Crèche met de jeugdnar en de jeugdprinses. 13.0 uur: Schoolcarnaval in De Jeugdhoeve, vanaf 15.15 uur met ouders. 18.30 uur: Officiële start van het carnaval met de onthulling van Jikke in de Bierdulve. 18.33 uur: Bonte avond met playback show en kleurwedstrijd in De Korenbeurs. 20.00 uur: Prijskaarten in de eetcafé Kroon en live muziek in café Heieen 20:30 uur: Twaalfde Opwermbal in de Gevel tjes. zaterdag 25 februari 14.30 uur: Vertrek van de kinderoptocht vanaf het Zwarte Plein. 15.15 uur: Kinderbal in De Jeugdhoeve, met prijsuitreiking voor het mooist versierde huis en om 17.00 uur prijsuitreiking aan deel nemers kinderoptocht. 20.00 uur: Carnavalsbal in De Jeugdhoeve, met om 21.00 uur de prins en zijn gevolg. start van de kroegentocht en carnavallen in al le cafés. zondag 26 februari 14.00-16.00 uur: De grote carnavalsop tocht vanaf de Burgemeester van Hor- sighstraat. 17.00 uur: Prijsuitreiking grote optocht in De Bierdulve. 20.00 uur: Carnavalsbal in De Jeugdhoeve, met om 21.00 uur de prins en gevolg, carna vallen in alle cafés. maandag 27 februari 21.00 uur: Kroegentocht prins en zijn gevolg, carnavallen in alle gelegenheden in De Bier dulve. 23.11 uur: Ceremonieel verbranden Koenkel pot sluit carnavalsseizoen 2006 af, waarna het nafeesten kan beginnen. Krabbegat (Bergen op Zoom), Me kom me n 'uit 'n goei nest woensdag 22 februari 20.00 uur, Wagetjes kijke, rondje langs bouw- kotten in centrum. zondag 26 februari 14.00-19.00 uur: Dweilbandfestival, evene mentenzaal De Stoelemat, Westersingel 40. 14.30-17.00 uur: Vastavendwandelingen, stich ting Bezichtiging Monumenten, Toerisme Ber gen op Zoom, Grote Markt 1 maandag 28 februari 14.00 uur: Carnavalsoptocht. Tuiiepetaonestad (Roosendaal), Leeve de leut zaterdag 25 februari 13.15 uur: Carnavalsoptocht. sof Willem van Dam GOES - Carnaval een podium wor losbollerij en billenknijpe- tj'Nééééh, schudt Erwin Mijns- kfgen enigszins misnoegd het tód. Carnaval is geen syno- van plat vertier. Het is ge- een gezellig feest voor KDsen die van een goede grap leengoed glas houden. En dat bt wel eens een keertje uit de hndwil lopen, tsja.... ten feestbeest is Erwin Mijns- zegt hij zelf - altijd al ?n beetje geweest. „Maar dan plop de goede manier, hé?" zijn kindse jaren mocht hij gnaar het carnaval gaan en hoe ver hij het schopte: hij f-flt een reeks van jaren in het stuur van de Goese carnavals- ïffliging Arti en nog niet zo *l lang geleden ldom Mijnsber- ®(38 jaar, in het dagelijks be- san milieuspecialist in het Oos- jscheldeziekenhuis) op in de Irarchie en werd hij gepromo veerd tot adjudant. Een carna valsadjudant regelt veel, zo niet alles. Hij heeft een belangrijke inbreng in de samenstelling van het programma, ziet erop toe dat alles volgens schema ver loopt én houdt de carnavals prins voortdurend Zitten zijn knoopjes goed; staat zijn steek recht; drinkt hij niet te veel bier?') in het oog. Zelfs de leek zal begrijpen dat het hier om een positie van im portantie gaat. Tel daarbij op dat een carnavalsadjudant ('Je moet voeling hebben met de car navalsvierders, met de dweil bands, met de Raad van Elf) te vens een allemansvriend moet zijn en de conclusie is duidelijk: deze functionaris staat voor een nagenoeg onmogelijke taak. Schaduw Toch verheugt hij zich er zeer op om de komende dagen in de schaduw van prins Lex I te mo gen verblijven. Die prins Lex I; een jaar of wat geleden was hij na negen dienstjaren afge zwaaid, maar nu maakt hij zijn rentree. Want Lex wil - net als Prins Freek destijds - minimaal de heilige elf jaar volmaken. Nog niet zo heel lang geleden lag het carnaval in Goes nage noeg op apegapen. Erwin Mijns- bergen: „Het zat echt tegen het randje aan." Zelfs de meeste verstokte cama- valsliefhebber in Goes vroeg zich hardop af: 'Moeten we hier nog wel mee doorgaan?' Mijns- bergen: „Maar de bezoekjes van de Raad van Elf aan de scholen, het kindercarnaval, de burge meester die elk jaar weer van achter zijn bureau kwam om ons de sleutel te overhandigen - dat heeft ons op de been gehou den." En zo kan Goes ook dit jaar weer het carnaval in. Het voorbije weekeinde werd al vast een aperitief genuttigd. De Raad van Elf bracht bezoekjes aan diverse (Mnder)carnavalsbij- eenkomsten in Goes en Hans- weert. De komende dagen (zie programma) brengen - voor wie het carnaval bemint - veel ver tier: een 'nasi-bal', de intocht van prins Lex I, een uitreiking van de 'ludiekste dweil', kroe gentochten en natuurlijk een heuse carnavalsoptocht. De Hanzehatters kennen hun plaats. Zij zullen nooit kun nen concurreren met nabijgele gen carnavalsoorden als Bergen op Zoom of - in mindere mate - 's Heerenhoek. Maar dat kan Erwin Mij n^ber- gen helemaal niks schelen; als het maar gezellig wordt. Goes zal nooit kunnen concurre ren met nabijgelegen carnavals oorden als Bergen op Zoom of - in mindere mate - 's Heeren hoek. Maar dat kan de liefheb bers helemaal niks schelen; Als het maar gezellig wordt. foto Willem Mieras dinsdag 21 februari 2006 swb 19 Oud-Vossemeer heet tijdens de carnavalsdagen Grööt Pesööt. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Paerehat, Gróót Pesóót, De Pikpotters en Arti Carnaval. Dorpen en verenigingen hebben de gekste namen, maar waar ko men die eigenlijk vandaan? Oud-Vossemeer heet tijdens de carnavalsdagen Grööt Pesööt. „Dat is afkomstig van het-ge hucht Botshoofd, dat vlakbij het dorp ligt", zegt I. Slokkers. „In de volksmond wordt Botshoofd vaak Pesööt genoemd. Oud-Vos semeer is dus Grööt Pesööt." De carnavalsvereniging heet De Viooientrappers, omdat het café waar de oprichting plaatsvond op steenworp afstand van de zo geheten Vlooieberg lag. Wat dat dan precies voor berg was? Slok kers: „Ik heb verschillende men sen gebeld, maar we weten het niet." Goes is de Ganzénstad, maar omdat veel Zeeuwen nogal moei te hebben met de G, en die vaak als H uitspreken heet de stad tij dens carnaval het Hanzehat. E. Mijnsbergen van Arti Cai*na- val legt uit waarom de vereni ging zo heet: „Lang geleden was er een rooms-katholiek koor dat 'Arti et Amicitiae' heette. Dat koor organiseerde wel eens een carnavalsavond. Nadat het ter ziele is gegaan, is een groep mem sen onder de naam Arti verder gegaan als carnavalsvereniging. 's-Heerenhoek is inmiddels om gedoopt tot Paerehat, vernoemd naar een oude kreek aan de rand van het dorp. De carnavals vereniging heet De Koenkel pot. „Je moet daarbij niet den ken aan het instrument", zegt F. Moison. „Koenkelen is een kleine vorm van roddelen. De 'pot' staat voor de kachel." Dat Lewedorp tijdens carnaval 't Kraaienist heet en de carna valsvereniging De Kraaiepik- kers valt te verMaren door de vroegere naam van het dorp: Noord- Kraayert. In Kwadendamme zijn De Pik potters actief tijdens carnaval. Het dorp heet dan Pikpot. „Pik pot is de benaming van een pol der die vroeger bij Kwadendam me lag", is de simpele verkla ring van A. Menheere. „In dat poldertje stond destijds een oud en scheef gepotdekseld schuur tje. Dat staat nu in ons logo." aval in 's-Heerenhoek. foto Willem Mieras Hanzehat (Goes), Me draaie de rol len om. Stichting Arti carnaval donderdag 23 februari 19.00 uur: Bezoek aan Huize Den Berg. vrijdag 24 februari, 13.00 uur: Bezoek aan Bisschop Ernstschool. 14.00 uur: Bezoek aan Holtkampschool. 20.00 uur: Sjokkerfestival Nasibal met diverse dweilbands, café Baarends. zaterdag 25 februari 13.30 uur: Inhalen prins en zijn gevolg, café Baarends. 14.00 uur: Ontvangst bij stadhuis door burge meester Dick van der Zaag. 20.00 uur: Bonte avond, open podium carna valeske acts, café Baarends, zondag 26 februari 13.30 uur: Kinder- en familiebal in feestzaal van De Betho, Klein Frankrijk, met prijzen voor de leukst verklede kinderen en veel muziek. 22.00 uur: Kroegentocht langs Goese cafés. maandag 27 februari 14.00 uur: Gehandicaptencarnaval in Pake Sa ke. 21.00 uur: Kroegentocht met o.a. bezoek aan het gouwe ouwe carnavalsbal in café Mid-City. dinsdag 28 februari 13.30 uur: Optocht Hanzehat, inschrijven 12.30 uur en prijsuitreiking in café Baarends, aansluitend carnavalsmaaltijd en kroegen tocht met óm 23.45 uur sluiting bij stadhuis. Kraaienist (Lewedorp), D'r zit mu ziek in. Carnavalsvereniging De Kraaiepikkers donderdag 23 februari 21.00 uur. Bouwersbal in café De Goede ft/teb 'n toe- toe- toeter ipm'n waterscooter, lmmee toe- toe- toeter haar jou Meb 'n toe- toe- toeter cpm'n waterscooter, mme toeter ik naar elkè mw. farmer! van der Werf PDENDAMME - De hit van ^broeders Ko, Ik heb 'n toeter 5 fn'n waterscooter, schalt orde jeugdsoos van Kwaden- junme. Het is vrijdagavond rtn na zeven uur. Nog een reek te gaan en dan is het echt pavak komend weekeinde, fientallen leerlingen van de ugr. Heyligersschool in het jjrp hebben zich verzameld, ütgedost in vrolijke carnavals- Deding. Met de paplepel is het itningegoten. mnemijn Meeuwse (11) en Ma- :;nSteijn (11) zijn er al. Manon «at honderduit. Annemijn acht breeduit. Ze gaan ervoor, pais iedereen in de jeugdsoos, ,p de eerste verdieping van bshuis De Burcht. Ze zijn on- jr.aïkaar en kennen elkaar alle- naal, Niet één valt er buiten de i loot. Hoewel, één meisje is al aan ai begin van de avond geval- a Een vriendin brengt haar s3r huis, nog voordat prins Deert den Eerste, zijn hofdames 3 de Raad van Elf van carna- - nisvereniging De Pikpotters lianen zijn. De ongelukkige bilt. Het kindercarnaval is ten slotte één van de hoogtepunten p het jaar, zeker voor de op School gekozen lrinderprins, rinses en -nar. Hossen kunnen ze als de besten, fegeremd. Op Ik heb 'n toeter sunn waterscooter van Gebroe- rasKo gaat de zaal uit z'n dak. De vloer beweegt mee. En maar Êeezingen: leerlingen van groep acht mo gen dat. De keuze van de prin ses was gemakkelijk. Judith'Al- lemeMnders (11) was de enige die zich opgaf. „'Ja, ja', zeiden de andere meisjes, 'jij wordt het toch'." Waarom? Judith zou het niet weten. Marnix Franse en Rob de Winter (allebei ook 11) hebben ervoor 'gestreden' om prins en nar te worden. En ze wonnen. Vrijdagavond staan ze gedrieën bijna onherkenbaar verkleed in café 's Landswelvaren te wach ten, tot ze met het officiële gezel schap van De Pikpotters naar de jeugdsoos mogen. Het gezicht van nar Rob is prachtig beschil derd. Marnix en Judith zien er als prins en prinses supernetjes uit. Ze zijn zenuwachtig. Carna val is niet alleen leutig, het is ook bloedserieus. In optocht gaat het tegen acht uur naar de jeugdsoos, een paar honderd me ter verderop. Het feest kan nu écht beginnen, want iedereen is binnen. Groot bed Judith, Rob, Annemijn, Marnix en Manon, ze weten niet beter dan dat ze carnaval hebben ge vierd. „Al met m'n tweede zat ik met mijn familie op een kar met de optocht", vertelt Manon. Ju dith: „En ik ook al." Manon: „Met z'n allen lagen we in een groot bed." Alle vijf doen ze al weer jaren mee aan de kinder carnavalsoptocht, tussen de gro te wagens van de Flierefluiters, de Prutsers en hoe al die volwas sen bouwgroepen ook mogen he ten. Zelf van alles in elkaar knutselen, kleren naaien. Vanaf de elfde van de elfde, 11 novem ber, zijn ze ermee bezig. Want er vallen prijzen te winnen. Mar nix zegt terloops: „Vorig jaar waren wij eerste, met een kas teel.", Wat voor een kasteel? „Ge woon, een kasteel." Manon en Annemijn haalden de vierde prijs binnen, met een schoon heidssalon. „Flinke klodder gel in 't haar, confetti erbij en Maar." Zaterdag, de dag van de optocht in Kwadendamme die volgens hen 'zeker zo groot is als. zon dags in 's-Heerenhoek', is alles en iedereen 's avonds in café 's Landswelvaren te vinden. Zelf drinken ze hooguit een sneeuwwitje, bier met veel se ven up. Op 't laatst zijn ze wel drijfnat van het bier. „Dat kap- ,pen ze over je heen." En: „Je kunt 's avonds laat schaatsen in de cafézaal, zo'n laag bier ligt er op de vloer." Carnaval is 't leukste van het dorp, vinden ze allevijf, een dorp waar naar hun idee toch al zoveel te doen is. Rob somt wel tien dingen op, van het bluesfes tival, mini-bikeraces tot en met koninginnedag en de kermis. Maar carnaval, dat is het hoogte punt. Annemijn baalt al van vol gend jaar. „Shit, dan gaan we weer met carnaval naar de win tersport." Annemijn en Manon zitten in groep zeven. Zij mochten op school nog niet meedoen aan de verkiezingen van de kinder prins,-prinses en -nar. Alleen Annemijn Meeuwse (links) en Manon Steijn vooraan op het kindercarnaval in jeugdsoos Kwadendamme. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19