?zc Grotere rol bedrijven bij imago Scholieren zijn het vooral erg eens Eén kinderziekenhuis nog niet aan de orde Kapelse bedrijven willen voordeel bij aanbestedingen Vlissinger wil niet naar de gevangenis statenfracties stemmen in met onderzoek naar doorstart Zeeland-promotie 15 Stage lopen bij •(deputeerde Ijkt nuttig ïulsterse wint oorronde dictee Couplet Wilhelmus ingezongen Voorlichting over lijnen op weg Nieuwe geneeskunde in Dirksland Verliefde man dronken in auto Lezingen Four Freedoms in Middelburg ^Frankde Klerk 0 HAAG - Een 68-jarige 3D uit Vlissingen, die wegens ?|jng door de Middelburgse ditbank is veroordeeld tot een jrcelstraf, stond gisteren voor 1 Haags gerechtshof. De man •1 hoger beroep aangetekend, 3dat hij niet naar de gevange- r,ffil. Hij vreest een verblijf in Jcel niet te overleven vanwege iislechte gezondheid. - k advocaat, M. Kalle, pleitte grom voor een werkstraf, elek- dinsdag 21 februari 2006 tronisch huisarrest en eventueel een boete. De Vlissinger zelf leg de met veel gebaren uit hoe slecht hem zijn korte voorarrest in de gevangenis is bekomen. De man jammerde dat hij een aan val van suikerziekte en een me dicijnvergiftiging heeft gehad. Hofaanklager S. Minks vond echter dat de man zo lang en zo veel gestolen goederen heeft ver handeld, dat een boete of een werkstraf een te lage straf voor hem is. Hij eiste tegen de Vlissin ger ook een jaar gevangenis straf. De man is veroordeeld omdat hij vanaf 1998 grote hoeveelhe den gestolen spullen zou hebben gekocht van junks. Volgens de hofaanklager is de auto van de man regelmatig gesignaleerd bij het Vlissingse huiskamerproject voor drugsverslaafden. Ook zou hij spullen hebben gekocht van junks aan wie hij een kamer ver huurde in het pand van zijn kof fieshop, Purple. De gekochte spullen sloeg de Vlissinger op in een loods aan de Gildeweg. Bij een inval van de politie lagen daar enorme hoeveelheden spul len zoals zes tafelgrills, een lap top en elektrische tandenbor stels. Hofaanklager Minks wees op een verklaring van een ver slaafde, die zei dat hij voor twin tig euro vier gestolen dekbed overtrekken aan de Vlissinger had verkocht. Een andere ver slaafde verklaarde dat zij haar gestolen elektrische tandenbor stels voor hetzelfde bedrag kwijt kon. Zelf zei de Vlissinger dat hij slechts enkele mensen die in de problemen zaten aan geld heeft geholpen. „Ik heb de mensen te veel geholpen zodat ik er zelf problemen door heb gekregen", klaagde de man. De voorraad op geslagen spullen in de loods was volgens zijn advocaat het gevolg van een verzamelwoede. „Als de televisies bij de Aldi goedkoop waren, kocht hij er drie tegelijk zonder dat hij ze nodig had." De verdachte meldde dat hij de televisies gratis uitleende aan zijn huurders, en dat hij nog voor een geen tien cent iets uit de loods heeft doorverkocht. Uitspraak volgt over twee we ken. tor.Jeffrey Kutterink ÜDDELBURG - Het is geen Digeraaakte zaak dat er een ^uwe imagocampagne komt. och stemmen de Staten in met #n tussenstap: een onderzoek 3ar hoe het verder moet met Welkom in Zeeland'. Komt er vervolg, dan moet het «drijfsleven met de billen bot. Üfcvoor het CDA in de Staten gat een vervolg niet voor hon- gd procent vast. „Uit de stu- gdie Berenschot Communica- 3 gaat uitvoeren, moet nog gar blijken of we verder moe gaan", betoogde B. Feijtel lermiddag tijdens de Staten- immissie Economie en mobili- „Als dat al het geval is, 1 jjoet het een promotiecampag- ■i worden en geen imagocam- slecht voor. Daar helpt een cam pagne, dus ook niet aan." De WD, tegenstander van een imagocampagne, kan zich wel vinden in een promotiecampag ne. „Doe je dat goed, dan veran dert het imago automatisch mee", aldus C. Bierens. „We zijn niet altijd voorstander van het inschakelen van wéér een bu reau, maar we willen nu wel dat het goed wordt onderzocht." D66 ziet dat anders. „Wéér het zoveelste bureau en rapport", riep P. van Veen. „Hoeveel lig gen er al? Bedenk een kapstok, bijvoorbeeld de senior-games en speel daar op in." Volgens GroenLinks is er niets mis mee om Zeeland te promo ten. Maar, benadrukte M. Wiers- ma, de kans dat het bedrijfsle ven geld op tafel legt, is klein'. Een kritische noot die SGP'er C. Polderman ook kraakte. „Het be drijfsleven moet niet met onzin komen als 'we leveren know-how'. Het moet echt fors meebetalen." De Partij voor Zeeland ziet- dat ook niet snel gebeuren. Die gooi de daarom de kont tegen de krib. „De provincie houdt zich al vijf jaar met de campagne be zig en dat heeft niets opgele verd. Ga naar de ondernemers en zeg: doe het zelf maar. Laat het ze dan ook betalen." Gedeputeerde M. Le Roy (PvdA, economie) haalde opgelucht adem dat het onderzoek van Be renschot niet werd getorpe deerd. „Het bedrijfsleven leun de met-de vorige campagne te makkelijk achterover. Dat moet veranderen", erkende ze. Berenschot Communicatie komt voor de zomer met zijn bevindin gen. Als er al een nieuwe cam pagne komt, moet de slogan 'Welkom in Zeeland' in de prul lenmand, vinden WD en Chris tenunie. CU-Statenlid D. Visser zei al een goed alternatief te heb ben: ,,'k ga je zien in Zeeland." Tussenstap pit het onderzoek 50.000 euro ijsiis niet erg. „Zonder deze Kssenstap komen we er niet jf, aldus Feijtel. Het CDA 1 een voorwaarde: het be- èijfsleven moet dit keer wél ïïédoen. PiPvdA en de WD denken er over. De twijfel bij die srnjen is nog groter. „Het hou- csvan een imagocampagne is aluxeprobleem", zei PvdA'er l de Koster. „Groningen heeft an de slogan 'Er gaat niets bo- i®Groningen'. Maar die pro- ricae staat er economisch )®DELBURG - Provinciale Slatenleden zouden eens wat va- itrhet dagelijks reilen en zeilen rade provincie moeten meema- 1. Het is leerzaam en interes sant om zo een stukje van het be- Ifidsproces mee te krijgen. die conclusie komen Wiersma en L. Harpe van Groenlinks nadat ze een dagje udden meegelopen met de gede- rierden H. van Waveren en J. lond. Dat was op hun ei- a verzoek. Nadat een fractie- ïdewerker van het CDA hen icens was voorgegaan, wilden ook wel eens stage lopen bij I-deputeerde Staten. Ze kregen indruk dat de gedepu- rien verstoppertje hebben ge- fal en bepaalde beslissingen a weekje hebben uitgesteld =dat de twee GroenLinks-Sta- Eleden aanwezig waren, orpe kwam aan het eind van -dag tot de slotsom dat hij als katenlid wat meer contact zou sten hebben met de ambtena- a. Verder zou hij er eens bij fa zijn als de gedeputeerden dit belangrijke beslissingen Beten nemen. Ook het bijwo- iavan een vergadering van het tdlege van Gedeputeerde Sta- Wijkt hem wel wat. Wiersma is het hele- H niet zo'n gekke gedachte E enkele geïnteresseerde Sta deden mee te nemen als een deputeerde op werkbezoek «t, Wat Wiersma er verder heeft meegekregen, is dat Rwerk van een gedeputeerde ;entoe heel saai kan'zijn. I W niklaas - De Hulsterse hueriek van Heugten heeft in ®t Niklaas (B) de voorronde 511 het Groot Nederlands Dic- R gewonnen. r -.r- Deelnemers aan het Jeugddebat overleggen met elkaar tijdens een pauze. De Zeeuwse jongeren waren opvallend eensgezind; felle discussies bleven uit. foto Ruben Oreel door Martijn de Koning MIDDELBURG - Een beetje tam, vond Statenlid F. Babijn de scholieren die meededen aan de Zeeuwse voorronde van het Nationaal Jeugddebat. Ook ge spreksleider G. van Heukelom, gedepu teerde van Jeugdzorg, oordeelde dat 'het best iets feller had gemogen'. De jongeren bleken het op bijna alle pun ten met elkaar eens, waardoor discussie meestal uitbleef. Zo'n dertig middelbare scholieren gin gen op initiatief van de Nationale Jeugd raad in de Statenzaal in debat met le den van Provinciale Staten. Naast CDA' er Babijn waren dat de PvdA'ers E. Ha- geman en P. Hamelink. De jeugd was het onderling vaak eens. Met de politici lang niet altijd. Zo noemde scholiere Theresa Statenlid Hamelink 'oppervlakkig' en vroeg Mar- nix zich hardop af of de politici de leer lingen wel serieus namen. De heren za ten een paar keer te gniffelen om hun ei gen grapjes, waardoor ze, merkte de jon gen geïrriteerd op, ongeïnteresseerd overkwamen. Maar dergelijk felle op merkingen waren zeldzaam. Discussie was er nauwelijks; debatten bleven be perkt tot losse opmerkingen. Toch kregen de jongeren wel het één en ander voor elkaar. De scholieren, ver deeld in drie fracties, deden per groep een voorstel over een bepaald onder werp. Het clubje dat de uitgaansmoge lijkheden in de provincie besprak, boek te een succes. „Jongeren hebben vervoersproblemen als ze willen uitgaan", stelden woord voerders Bastiaan en Davy vast. „Er is nauwelijks openbaar vervoer in die uren." Terwijl, pleitte de fractie, het in zetten van meer bussen het aantal be schonken deelnemers aan het verkeer zou verminderen. Het alternatief van de gedeputeerde, geen alcohol drinken, bleek voor de meesten geen optie. Op de fiets gaan, zoals Babijn opperde, von den vooral de meisjes te onveilig. De groep stelde voor een commissie van jongeren in te stellen, die over oplossin gen gaat praten. Ze vroeg om subsidie en een begeleider. Het lukte: de Staten leden reageerden enthousiast en zegden toe dat de commissie er zou komen. De andere twee fracties hadden minder geluk. De ene pleitte voor het organise ren van jeugdevenementen om jongeren met verschillende culturele achtergron den bij elkaar te brengen en zo het on derlinge respect te vergroten. De PvdA' ers vroegen zich af of het organiseren van activiteiten daaraan meehelpt. Ze gaven aan eerst concretere plannen te willen zien, voordat ze hun steun uit spreken. Ook het plan van de derde groep, via evenementen jongeren in contact bren gen met organisaties voor vrijwilligers werk, kon niet op steun van de politici rekenen. Ook hiervoor gold: eerst meer details, voordat er beloftes worden ge daan. Tien van de deelnemers plaatsten zich voor de finaleronden van het Natio naal Jeugddebat. Komend najaar mo gen ze naar Den Haag om met een aan tal ministers in discussie te treden. Lagerhuis Naast het Nationaal Jeugddebat was er gisteren ook een Zeeuwse voorronde van de debatcompetitie Op weg naar het Lagerhuis, georganiseerd dooi^ de VARA. Daarin gingen scholieren per school met elkaar in discussie. De jury, die onder leiding stond van gedeputeer de J. Suurmond, vond Het Goese Ly ceum de beste. Die school vertegenwoor digt Zeeland volgende maand tijdens de achtste finales in Amsterdam. Heugten, die al enkele ge- |fae jeugdboeken heeft ge- feven, won deze voorronde M categorie liefhebbers, falagochtend is er ook in een voorronde geweest. An- j te voorronden zijn georgani- N door het Davidsfonds in 'faise steden. De finale is 11 teft in het Vlaams Parlement fassel. Anneriek van Heug- die werkt als receptioniste Multicultureel centrum Den faert in Hulst, hoopt over «Weken in de finale te zitten. door Claudia Sondervan GOES - Het oude plan voor con centratie van de kindergenees kunde in één Midden-Zeeuws ziekenhuis is niet terug op het toneel. Maar het samenbrengen van bepaalde medische functies op één punt is een voorname re den voor fusie tussen de Ooster- scheldeziekenhuizen en Zieken huis Walcheren. Dat stelt Vlissings directeur J. van den Blink. Hij noemt als voorbeeld neonatologie, de zorg rond vroeggeboren baby's. Dat vertaalt zich in één couveuseaf deling op één locatie voor beide ziekenhuizen. Alleen samen heb ben de ziekenhuizen genoeg draagvlak in patiëntenaantal en specialistische kennis om zorg op voldoende niveau te geven, stelt Van den Blink. Er is volgens hem 'op dit mo ment geen sprake van' een nieu we concentratiepoging voor kin dergeneeskunde en klinische verloskunde. Voorzitter van de Raad van Be stuur van de Oosterscheldezie- kenhuizen en van het toekomsti ge Ziekenhuis Zeeland, H. Sim ons, zei afgelopen weekeinde toe te willen naar één kinderzie kenhuis. Hij deed die uitspraak in reactie op de brandbrief die het team van de afdeling kinder geneeskunde in zijn ziekenhuis stuurde aan Provinciale Staten. Het afdelingsteam vreest voor verschraling van de zorg, door een bezuiniging van een half mil joen euro. Dat geld moet opge bracht worden door samenvoe ging van de kinder- en kraamaf- deling. Gedeputeerde voor medische zorg M. le Roy wilde maandag nog niet reageren op de brief die het Goese kinderteam aan de provincie zond. Zij wilde eerst overleg met haar ambtenaren omdat de schriftelijke nood kreet van het verplegend perso neel aan de provinciebestuur ders erg ongebruikelijk is. Commotie Eind 2001 lanceerden de zieken huizen voor het eerst het plan om de ziekenhuisopnamen voor kinderen en de bevallingen die onder leiding van een specialist gebeuren, te verplaatsen vanuit Ziekenhuis Walcherennaar Goes. Directe aanleiding toen was het chronisch gebrek aan kinderartsen in beide ziekenhui zen. De politieke commotie die daardoor onstond, leidde bij de creet van toenmalig minister van Volksgezondheid Bomhoff tot het einde van dat concentra tieplan én de voorgenomen fusie per 2004.De bezuinigingen ad vier miljoen euro die de Ooster- scheldeziekenhuizen dit jaar doorvoeren, en waar de kinder afdeling zo bezorgd over is, moet ervoor zorgen dat de zie kenhuisfusie per 2007 financieel gezond doorgaat. Hoe de medische zorg over de vestigingen Goes en Vlissingen van Ziekenhuis Zeeland wordt verdeeld, wordt in juni duide lijk. Het functieverdeelplan zal in belangrijke mate steunen op de rapportage van de Zeeuwse zorgregisseur, professor P. Vier hout. Daarin komt te staan op welke manieren de Zeeuwse me disch specialisten willen samen werken en hun zorg willen ver beteren. Dat rapport wordt op woensdag 19 april in de Mythe in Goes gepresenteerd. „We heb ben in het pverleg tussen de ra den van bestuur over het functie verdeelplan gebrainstormd, ver der is het plan nog niet. Maar over drie maanden is het er," stelt Van den Blink. Toelichting Op 1 juni moet vervolgens het fu siedocument voor het nieuwe Ziekenhuis Zeeland er zijn. De de fusie tot Ziekenhuis Zeeland kan van start als de Nederland se Mededingingsauthoriteit (NMa) er zijn zegen aan geeft. De NMa heeft echter nadere toe lichting gevraagd, waardoor dat besluit nog boven de markt hangt. De uitspraak van de NMa zou in mei moeten komen, verwacht Van den Blink. Tot die tijd blijven de documenten voor de holding die sinds januari dit jaar boven de twee ziekenhui zen is gesteld, nog zonder hand tekening. PIANSWEERT - Het juniorenelftal van Hansweertse Boys en het gemengd zangkoor Hansweert hebben gistermid dag samen een nieuw couplet van het Wilhelmus ingezon gen. Dat is geschreven door schrijver Otto Veenhoven uit Waarde, die zich ergert aan het feit dat voetballers van het Nederlands elftal het volkslied nooit meezingen, om dat ze de tekst maar niks vinden. Het nieuwe couplet moet daar verandering in brengen. „We vonden het een leuk initiatief", zegt secretaris D. Kap van Hansweertse Boys. „Het ergert mij ook wel dat die voetballers nooit meezingen." MIDDELBURG - De nieuwe belijning op wegen is nog lang niet voor iedereen duidelijk. Daarom komt er een tweede voorlichtingscampagne om de belijning op de Zeeuwse wegen uit te leggen. Gedeputeerde A. Poppe- laars (CDA, verkeer) maakte dat gistermiddag bekend tij dens de commissie Economie en Mobiliteit. De wegbeheer- ders zijn vorig jaar begonnen met de aanpassing. De lij nen moeten aangeven hoe hard automobilisten mogen rij den. Maar lang niet iedereen weet wat de lijnen precies be tekenen. Daarom komen er nu advertenties in kranten, folders, borden langs de wegen en stickers op hectometer- paaltjes. DIRKSLAND - Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland begint per maart met twee nieuwe specialis men: klinische orthopedie en plastische chirugie. De plas tisch chirurg is J. Sonneveld, specifiek bedreven in esthe tische en reconstructieve chirurgie. De nieuwe orthopeed J. Roorda neemt per maart de orthopedische behandelin gen over die tot nu toe werden gedan vanuit het Ika- zia-ziekenhuis te Rotterdam. Roorda gaat onder meer gro te knie-, heup- en schouderoperaties verrichten. De laat ste drie jaar heeft het ziekenhuis het aantal medisch spe cialismen sterk uitgebreid, van 41 naar 54 nu. Vorig jaar voegde het ziekenhuis op Goeree-Overflakkee nog de spe cialismen nefrologie (nierziekten) en reumatologie toe. Het aantal opnamen in het Van Weel-Bethesda Zieken huis steeg de afgelopen drie jaar met ruim een kwart tot 6200; het aantal polikliniekpatiënten steeg met ruim 20 procent tot 38.000 nieuwe bezoeken in 2005. MIDDELBURG - Een 31-jarige drankrijder uit Antwer pen meende gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter een goed motief te hebben. „Ik ben hope loos verliefd. Dan vergeet ik alles en ga ik drinken", was zijn uitleg. De Belg realiseerde zich wel dat zijn verliefd heid hem voor de tweede keer in Zeeuws-Vlaanderen par ten had gespeeld, want nog niet zo lang geleden was de man al eens in de fout gegaan. Gisteren moest de verdach te zich verantwoorden voor een drankrit op 6 december in Hulst. Hij had bijna vier keer zoveel alcohol gedronken als is toegestaan. Bovendien reed hij terwijl hij een rijver bod had. De officier van justitie eiste tachtig uur werk straf, die de man in Nederland zou moeten verrichten. Po litierechter I. Woltring was milder gestemd en legde een voorwaardelijke werkstraf van 120 uur op. De man was zichtbaar opgelucht met de uitspraak. het feit dat Kapelse bedrijven het vaak moeten afleggen tegen ondernemingen van buiten de gemeente, terwijl ze maar een net iets hogere offerte hebben uitgebracht. Ze zouden graag een voorkeursrecht willen heb ben. Dat ging G. Burger (CDA) iets te ver. „Ik vind niet dat we te gen een onderneming van bui tenaf kunnen zeggen: u bent goedkoper, maar we kiezen toch voor het Kapelse bedrijf. Dat is ook niet eerlijk." door Rob Paardekam KAPELLE - Het ondernemers debat in Kapelle was gister avond niet echt spannend. Al leen toen het over het Kapelse aanbestedingsbeleid ging, leef de de discussie even op. De lijsttrekkers van CDA, SGP, ChristenUnie, PvdA en WD gin gen gisteren in de Vroone in dis cussie over tal van onderwerpen die met ondernemen te maken hebben. Over de meeste zaken waren ze het wel eens, maar toen ging het plots over het aan bestedingsbeleid. Enkele onder nemers in de zaal klaagden over MIDDELBURG - De Roosevelt Academy en de Provincie Zee land houden in de aanloop naar de uitreiking van de Four Freedoms Awards een aantal le zingen. De Four Freedoms Awards worden zaterdag 13 mei in Middelburg uitgereikt. Woensdag 1 maart houdt A. Nicolaï (staatssecretaris Bui tenlandse Zaken voor de WD) een lezing met als titel Reflec tions on a Liberal Europe. Dat gebeurt in de Burgerzaal van het stadhuis, vanaf 15.30 uur. De lezing wordt gevolgd door discussie Woensdag 15 maart is er in de filmzaal van de Provincie een le zing van E. Bakker (Clingen- dael) over Terrorism and Non- Pr olif er ation. De lezing begint om 13.30 uur. De volgende lezing die op het programma staat is woensdag 5 april. Dan houdt D. Leurdijk een verhaal met als titel The UN, Nato and International Se curity. Leurdijk is Verenigde Na ties-expert van het instituut Clingendael en gespecialiseerd in politieke en militaire VN-za- ken. Deze lezing wordt gehou den in de filmzaal van de Provin cie en begint om 13.30 uur. De lezingen worden in het En gels gehouden en zijn voor ieder een toegankelijk. Schildersklus Toch gaf wethouder J. Hersel- man (WD) toe dat hij niet altijd voor de laagste aanbieding gaat. Hij noemde een schildersklus, waarbij de Kapelse ondernemer zo'n honderd euro hoger zat dan die van buiten de gemeente op een totaalbedrag van rond de twintigduizend euro. Hij heeft het toen aan het Kapelse bedrijf gegund. „En daar worden we echts door niemand over terug gefloten", meende hij. PvdA-lijsttrekker R. Lambeck waarschuwde dat de gemeente daar toch mee op moet passen en ook vanuit de zaal kwam die boodschap. „Je begeeft je op een hellend vlak, want waar ligt de grens?", vroeg een man zich af. Die woorden waren niet besteed aan WD-raadslid P. Arken bout. „De wethouder heeft dat heel goed gedaan", riep hij. Percentage Eén man in de zaal stelde voor om eens na te denken over een percentage. Drie of vier procent bijvoorbeeld. Zoveel zouden Ka pelse ondernemers boven een an der mogen zitten om de klus toch te krijgen. De meeste poli tieke partijen leken er wel wat voor te voelen om daar eens over te praten als het aanbeste dingsbeleid over een tijdje wordt besproken. Advertentie Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier i Biczdingsestraat 102A.4421 BV Kapelle j Tel. 0113-342383. fax 0113-340044

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15