Aanslag waterschap soms te hoog Klokkenluiders van Vlissingen Rollatorsurvival serieus, maar met vette knipoog Huurdersvereniging l'Escaut groot met vallen en opstaan alleenstaanden moeten zelf geld terugvragen van Zeeuwse Eilanden Geen middenberm N57 Goeree J Politieke agenda Werkstraf voor geweldpleging Appartementen in Kortgeens hotel Stichting geeft defibrillatiecursus agenda INBRAAK dinsdag 21 februari 2006 ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG van 10.00 20.00 uur. KUNST ANTIEK Morgen kijkdag 10 12 uur. Veiling vanaf 13.30 uur. Herengracht 74, 4331 PX, Middelburg, Tel. 0118 - 650 680 www.zeeuv.vsveilinghuis.nl lAdvertentie Den Dekker Muziek «PELLE 0113-330330 TOv.dendekkermuziek.com Dinsdag 21 februari DOMBURG - Café Tramzicht, 20.00 «Politiek café over de Veerse econo mie met lijsttrekkers en ondernemers. Seekers: W. van Tatenhove (CDA), J. kslelaar (PvdA/GroenLinks), P. Over men (WD), L. de Visser (SGP/CU) en LHamelink-Menig (DTV). MIDDELBURG - Kantoor Waterschap feuwse Eilanden, 19.30 uur: Uitzen- MOS-actueel; efé Brooklyn, 20.30 uur: Politiek café tosevelt Academy. VlISSINGEN - Hotel Arion, 20.00 uur, («nkomst van de Vlissingse Bedrij- wClub, de Vereniging Winkelcentrum ■ïsingen, Vlissingen Promotie, de Ka- üvan Koophandel: Debat met lijst eers met het thema de politieke keu ren de ondernemers. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 «30 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 P-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder With Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk toen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 *460 AA GOES T«l' (0113)315500 ^(0113)315669 S-mail: redactie@pzc.nl Ternet www.pzc.nl S-mail: web@pzc.nl Acadia Berkelder jüDDELBURG - Het loont de „oeite om de aanslag van het raterschap Zeeuwse Eilanden „fd te bestuderen. Het is moge- Ejk dat mensen al jaren te veel Ok frontreinigingsheffing betalen. dens van meer dan één persoon betalen voor drie eenheden, of er nu twee of veertien mensen wonen. Die rekenmethode de verontreinigingsheffing, moe- Zo is er nog een vast tarief per goed en grond. De belastingaan- wordt door alle waterschappen ten mensen nog andere belastin- huishouden en een belasting slagen van het waterschap zijn in Nederland gehanteerd. Naast gen aan het waterschap betalen, voor eigenaren van onroerend eind januari verstuurd. ;jk huishouden wordt namelijk door Piet Kleemans tok landaard aangeslagen voor ies ijje zogenoemde vervuilingseen- er. :e(jen. Een vervuilingseenheid de gemiddelde watervervui- jg van één persoon. Alleen- laanden krijgen een hogere aan lag dan ze eigenlijk moeten be den. Als ze dat niet in de gaten ebben, betalen ze ruim 121 eu- 0per jaar te veel. Die fout is ge- aakkelijk te herstellen, maar •an moet het bij de belastingbe- alerwel bekend zijn dat de aan lag te hoog is. Volgens woord eerder L. van Dijke van het wa- ^fferschap Zeeuwse Eilanden iiaat in de bijsluiter bij de aan- te lezen waar men precies foor betaalt. Bij de aanslag zit geen aparte brief- waarin men sen gewezen wordt op het feit dat ze mogelijk te veel betalen, fe slaan mensen standaard voor drie vervuilingseenhe- zegt Van Dijke. „Omdat jat het meeste voorkomt en om- jat het voor ons het makkelijk- te is. We weten niet hoeveel isen er in een huis wonen." waterschap krijgt de gege- van energiebedrijf Delta, ra dat een huishouden aan- !uit op water, krijgt het water schap een seintje. lensen die te veel verontreini- jngsheffing betalen, krijgen vee jaar de tijd om het te veel «taalde bedrag terug te vragen, in telefoontje is daarvoor ge- coeg, zegt Van Dijke. De gege- fefls van de persoon die belt, Kirden vervolgens gecontro- Isrd aan de hand van gegevens de gemeente. Het is niet mo- jk om die gegevens bij het versturen van de aanslag al te gebruiken, zegt Van Dijke. „We rijgen van Delta alleen de naam en het adres. De bestan den zijn niet eenvoudig aan el- haar te koppelen." Alle huishou- BURGH-HAAMSTEDE - Hand rem erop, rollator iets achter- overtrekken, rem loslaten en dan een duwtje voorwaarts. Dat is dé manier om met een rollator de stoep op te komen, zo bleek gisteren in zorgcentrum Duin oord in Burgh-Haamstede tij dens de 'rollatorsurvival', onder deel van de 'beweegweek'. Er moest een 'hellingproef' wor den gedaan, een rollatorrit over hobbelig terrein, een slalom tus sen oranje pylonen door en ook het gaan zitten op de rollator was onderdeel van de 'survival' Een activiteit met een vette knipoog. Maar tegelijkertijd wel met een serieuze ondertoon want er gebeuren nogal wat on gelukken, omdat mensen niet goed met hun rollator omgaan. Terwijl de rollator voor velen een heel belangrijk hulpmiddel is om te bewegen. ,,Het is ook heel belangrijk dat de rollator goed afgesteld staat. Daarom staat er ook een rollatorkeuring op het programma", aldus activi teitenbegeleidster Marion Sei nen. Bewegen Wat Allévo-zorgcentrum Duin oord in Burgh-Haamstede pro beert te bereiken is ouderen op allerlei manieren en op allerlei niveaus meer te laten bewegen. Want bewegen is, weet Seinen, goed voor ouderen. Het bevordert lenigheid, spier kracht, coördinatie en even wicht, maar houdt tevens de geest soepel. En door niet indivi dueel maar samen met anderen te bewegen, bevorder je ook nog eens de sociale contacten. In Duinoord is ouderen stimuleren meer te bewegen het credo voor Slalommen met de rollator tussen de kegels door. alle afdelingen. Seinen legt uit dat het er feitelijk op neer komt dat je mensen helpt door ze niet overal mee te helpen. Door men sen meer zelf -te laten doen sti- niuleer je dat ze meer gaan bewe gen en dat bevordert de zelfred zaamheid. En dat bewegen kan variëren van meedoen met gym nastiek of fitness tot zelf de af was doen die voorheen voor je gedaan werd. Seinen: „Natuurlijk zijn er be woners die niet mee willen doen aan dingen als gymnastiek. Maai- als je ze zover krijgt dat ze wél komen kijken hebben zij óók meer bewogen." In het be gin is het, weet Sèinen uit erva ring, behoorlijk wennen. Zowel voor de bewoners als het perso neel. „Maar uiteindelijk merk je dat mensen zich er prettiger door gaan voelen." De 'beweegweek' is een middel om de voordelen van meer bewe gen nog eens extra onder de aan dacht te brengen. Vandaag gaat de 'rollatorsurvival' op herha ling en treedt dansschool Rilana foto Marijke Folkertsma op. Morgen staat de recreatie zaal in het teken van sport en spel en wordt 's middags een film over de Elfstedentocht ver toond. Donderdag staat een de monstratie rolstoeldansen op het programma en vrijdag wordt de beweegweek afgeslo ten met gezelschapsspelen in de recreatiezaal. OUDDORP - De N57 op Goeree-Overflakkee krijgt geen betonnen middenberm. Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben hier om gevraagd, maar wegbeheerder Rijks waterstaat wil eerst het effect afwachten van de huidige verkeersveiligheidsmaatregelen. De Zuid-Hollandse Sta tenleden wilden de betonnen middenberm om de verkeers veiligheid te vergroten. Een betonnen middenberm gaat inhalen tegen, een van de oorzaken wan de vele ongeval len op de weg. Rijkswaterstaat heeft de N57 in december aangepast. De rijbanen worden gescheiden door een dub bele doorgetrokken streep en ter hoogte van Ouddorp is de snelheidslimiet teruggebracht naar tachtig kilometer per uur. Rijkswaterstaat verwacht dat hiermee de veilig heid op de weg aanzienlijk is verbeterd. MIDDELBURG - Een achttienjarige inwoner van Breda is gisteren in Middelburg voor openlijke geweldpleging veroordeeld tot zestig uur werkstraf, waarvan twintig uur voorwaardelijk. Politierechter I. Woltring sprak twee mannen uit Vught van negentien en twintig jaar vrij, omdat het niet duide lijk was of ze 22 juli vorig jaar op camping De Pannen- schuur in Nieuwvliet betrokken waren geweest bij de vechtpartij. De achttienjarige man gaf gisteren toe het slachtoffer, een campingmedewerker, een schop te heb ben gegeven. Voor het overige kon hij zich niet veel meer herinneren, omdat hij die avond veel alcohol had gedron ken. De campingmedewerker wilde een meisje helpen dat werd lastiggevallen. Er hadden zich nog meer jongens be moeid met het incident, maar hun identiteit kon niet meer worden achterhaald. KORTGENE - In voormalig ApartHotel Het Veerse Meer aan de Hoofdstraat in hartje Kortgene komen zeventien koopappartementen. Het hotel, dat zes jaar geleden de deuren opende in nieuwbouw tussen de Hoofdstraat en de Weststraat, trok te weinig gasten om rendabel te draaien, aldus onroerend goed-exploitant D. Lucas van De Veerse Hoek BV in Kortgene. Het hotel is al in november gestopt. De twee- en drieka mer-koopappartementen variëren in oppervlakte van 45 tot 60 vierkante meter en in prijs van 85.000 tot 140.000 euro. In het hoofdgebouw aan de Hoofdstraat is een lift aanwezig. KAPELLE - Naast reanimatiecursussen geeft de nieuwe Stichting Reanimatie en AED (Automatische Externe De- fibrillatie) Noord- en Zuid-Beveland nu ook defibrillatie- cursussen. Bij AED worden met defibrillators schokken toegediend aan een patiënt met een hartinfarct. De metho de kan de overlevingskans verhogen naar zeventig pro cent. De stichting Reanimatie en AED Noord- en Zuid-Be veland is voortgekomen uit Vrienden van de Hartstich ting in Kapelle, Werkgroep Noord-Beveland in Kortgene en Stichting Reanimatie in Borssele. De stichting gaat uit van de hartstichting. Aanmelding of informatie via Ankie Francke tel. 0113-342243 of Joke Blankenstijn 0113-301602. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De huurdersver eniging van de Vlissingse corpo ratie l'Escaut (HVL) viert haar twintigjarig bestaan. Zij heeft een geschiedenis in de corpora ties Basco en Schelde Woongroep, die in 2002 zijn ge fuseerd tot l'Escaut. „We heb ben heel wat bereikt, maar niet zonder vallen en opstaan", blikt voorzitter C. Zuijdweg terug. In het kielzog van de fusie van de corporaties gingen ook de be langengroeperingen samenwer ken. „Dat was een periode met veel spanningen en rottigheid", zegt Zuijdweg. „Onze fusie is niet van een leien dakje gegaan. Een van de oorzaken lag in de cultuurverschillen van de twee corporaties en in de verschillen van opvatting hoe leden verte genwoordigd moeten worden." De HVL beweegt op het 'terrein van beleid en beheer' van 1' Es- caut. „Dat betekent dus dat we veel achter de schermen wei- ken. Daardoor is niet altijd zichtbaar wat we doen." Sociaal statuut De vereniging heeft bijvoor beeld het sociaal statuut uitge breid. „Voordeel hiervan is dat huurders weten waaraan ze toe zijn bij groot onderhoud, renova tie of een ingrijpende verbete ring van het huis. Daaraan kun nen financiële vergoedingen voor de huurders zijn verbon den. Het zijn rechten voor de huurders en verhuurders. Ook de directie van l'Escaut weet aan welke spelregels ze zich moet houden," Kritische volgers van de huur dersvereniging vinden dat' de HVL te veel aan de hand van de directie meeloopt. „Onzin. Dat verhaal wordt de wereld inge- strooid door Paap en Roelse van Belvos (Belangenbehartigers in Vlissingen tot (her)Ontwikke- ling Stadsgebieden). Wij zouden ook niet onze uiterste best doen voor onze leden. Dat is ook on zin. Wij komen op voor onze le den. Maar als je niet rollebol lend met de directie over straat gaat, dan concluderen sommi gen dus dat je geen kritische vol ger bent." Zuijdweg zegt dat hij het samen werkingsmodel boven het con flictmodel laat prevaleren. In zijn opvatting bereik je dan het meeste. „Ik roep huurders niet opzichtig op tot actie. Met de di rectie hebben we uiteraard wei eens meningsverschillen, maar daar wil ik uitkomen via over- leg." De s huurdersvereniging heeft 2365 betalende leden! „Dat is 36 procent en dat is hoger dan het landelijke gemiddelde." Hij vindt het belangrijk om veel leden te hebben om een vuist te kunnen maken tegenover de di rectie. Flats Onlangs was er rumoer ontstaan bij de Regenboogflats in de Vlis singse wijk Paauwenburg. De huurders hoorden via via dat er een woonzorgzone zou komen en dat er een aantal appartemen ten uit de verhuur gehaald zou worden. „We hebben toen plaatsgenomen in de klankbord groep van de flats en begrepen dat er slecht gecommuniceerd was door het management van l'Escaut." De HVL heeft daarover met de directie overlegd en negatief geoordeeld over de handelwijze van l'Escaut. „De directie moet advies over dit soort zaken bij ons inwinnen. Ze heeft ons ad vies niet in de wind geslagen, maar de beslissing bijgedraaid en beter overleg gevoerd met de huurders." De HVL zegt het algemene be lang van de huurders te verte genwoordigen. „Maar we laten deindividuele huurder niet in de steek. Die klachten horen we graag van de buurtcomités of zelfstandige huurdersverenigin gen." STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Wijkcentrum Palet: 13.30 - 16.30: Seniorenclub, met oa bil jarten, kaarten, koersbal en sjoelen; 13.45 - 15.15 uur: Themamiddag belas tingzaken voor mantelzorgers; OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 10.00 -11.00 uur: Yoga; Wijkcentrum De Zwaan, 19.30 uur: Bin go; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar. VLISSINGEN - Open Hof, 16.15 uur: Po wer yoga; 20.15 - 21.30 uur; Oerdansles- sen. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Bijna alle finan ciële geheimen van de gemeente vallen in hun grijpgrage han den. Cijfers vormen hun fascina tie; het liefst zo rood mogelijk. Ze zijn een pain in the ass voor stadsbestuurders en misschien daarom wel door verschillende politieke partijen gevraagd om voor hen in de raad te zitten. Klokkenluiders van Vlissingen: de heren Paap en Roelse. Tot een Watergate-affaire is het nog niet gekomen. Een vergelij king met wat het journalisten duo Woodward en Bernstein te weegbracht, de val van de Ame rikaanse president Nixon, gaat daarom wellicht wat ver. Maar dat Co Paap en Ron Roelse als luizen in de gemeentelijke pels van Vlissingen kruipen, is duide lijk. Maar wie zijn nou eigenlijk de mannen die elke raadsvergade ring gniffelend in de banken zit ten, van raadsleden alleszeggen de knipogen krijgen toege speeld en bij collegeleden het met heel wat minder vriendelij ke blikken moeten stellen? Co Paap en Ron Roelse, die zijn het brein achter de Stichting Belvos. Die behartigt de BELan- gen in Vlissingen tot (her)Ont- wikkeling Stadsgebieden. Ofte wel: ze houden de ambities van Vlissingen goed in de gaten. Paap zat vroeger in de machina le houtbewerking. Bij de Basco (de woningcorporatie die vier jaar geleden fuseerde met Schel de Woongroep tot l'Escaut) zat hij in de huurdersraad. Paap kent Roelse nog uit zijn Bas- co-tijd, de plek waar Roelse op klom van administratieve hulp tot onderdirecteur. Met de fusie kon hij zich niet verenigen. Roelse vertrok en is sindsdien werkloos. Net als Paap. Tijd ge noeg dus om in de financiële si tuatie van hun stad te duiken. Belvos bokste in 2003 al met de Werkgroep Bezwaar Middenge bied tegen het verdwijnen van duizenden goedkope huurwo ningen en de lage verhuiskosten die mensen meekregen. „We hebben toen gemerkt dat men sen het er snel bij laten zitten", zegt Paap. „Ze komen niet voor zichzelf op en durven niet te vechten tegen het strakke regi me bij l'Escaut. Dat doen wij dan wel." Inmiddels zien de heren liever vertrouwelijke stukken over het financiële beleid van Vlissin gen. Interne correspondentie, gniffel. Natuurlijk zeggen ze dat niet. Paap: „Een poosje te rug kwam de raadsgriffier naar me toe. Of wij soms toegang heb ben tot intranet van de gemeen te. Ik heb heel hard gelachen. Je vraagt een inbreker toch ook niet of hij je sleutel heeft?" Maar wat bezielt ze toch, om de dag door te brengen met rappor ten en notulen? Om zich soms dè hele dag met die cijferbrij be zig te houden? Voor Roelse is het puur hobby. Voor Paap idea lisme. „Ik denk altijd maar zo: ooit zijn er mensen naar Brussel gegaan om te strijden voor mijn alleenstaandenuitkering. Voor de AOW hebben ze ook moeten vechten. Dan mag je best iets te rugdoen." En daarbij: de mannen zijn aar dig gefrustreerd over het colle- (Advertentie) COLIJN BELLEN 0113-213720 ^erkend BEVEILIGINGSBEDRIJF Lewestraat 43 Goes/Kloetinge www.coliinbv.nl ge dat de stad de afgelopen pe riode heeft geleid. „Het wil over al bouwen. Bouwen, bouwen, bouwen. Het ene project is nog niet af, of er is alweer een ander prestigeproject. De Dokkersha- ven kannibaliseert al het ande re. Dat dilemma speelt in meer steden. In Middelburg doen ze het beter. Wethouder De Vries heeft het door. In Vlissingen wordt de jeugd vergeten. Daar waaien ze allemaal uit naar ste den waar ze wel een goedkope starters woning kunnen krij gen." Miljoenentekort Als het om het miljoenentekort van Vlissingen gaat, vallen Paap en Roelse van de ene ver bazing in de andere. „En de bur ger, die staat steeds verder van de politiek. Niet vreemd ook, aangezien die moet betalen voor het wanbeleid van het col- lege." Ideeën over hoe het beter kan, hebben ze best. „De complete cultuur op het stadhuis moet op de schop. Alles heet een beleids plan, een concept-visie, een on derzoek. En de burger snapt er niks meer van. Neem de beslis singen nou eens samen met de bevolking. Dat doen ze in Alme- re ook. En dat wérkt." foto Lex de Meester Maar zo gefrustreerd dat ze di rect hun stempas hebben ver scheurd? Dat nooit! „Natuur lijk stemmen wij. Wat rechtser dan voorheen. We zijn zelfs door verschillende partijen be naderd om voor hen in de raad te zitten. We hebben geweigerd. Dan kunnen we ons werk niet meer uitoefenen. En er is ge noeg te doen. Maar eerst togen de heren voor iets anders naar het stadhuis. Geld willen ze zien. Alleen nu even niet voor sociale woning bouw. Nee, ze willen subsidie voor hun stichtingswerk. (Advertentie) Ron Roelse (links) en Co Paap. een tik op de vinger door de pro vincie. Jaarrekeningen, nieuws brieven, rapporten. Als er maar cijfers instaan. En die zijn róód. Dat had Belvos al vroeg in de gaten. De stichting deed elke keer beroep op de Wet op Open baarheid van Bestuur. Roelse wob-te wat af, de afgelopen ja ren. „Er kwam steeds meer bin nen. Via commissie beroep en bezwaar, uit de wandelgangen, maar er werd vooral ook gelekt. En dat wordt nu nog steeds. Bij de gemeente worden ze voor zichtiger. Steeds vaker zijn ver gaderingen besloten, steeds meer rapporten verdwijnen in de vertrouwelijke trommel. Maar wij krijgen ze toch wel. Wie lekt?" Roelse en Paap wisselen weer eens een blik uit. Wéér dat ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13