Zorg over afvalwaterleidingen Boer is bang meer munitie te vinden Van Dok hecht veel waarde aan politieke kleur nieuwe wethouder Lokale duikers te weinig ingezet De benen en tenen zijn weer rein Waterschap Zeeuwse Eilanden onderzoekt kwaliteit ashestcementhuizen zeeuwse almanak Modder 15 Gevluchte inbrekers aangehouden Spuitbus zet kliko's in brand Jeugd opgepakt voor mishandeling Dronken bestuurder ramt auto Brandende scooter gevonden Gemeenteraad Hulst wil debat compensatie HULST - De gemeenteraad van Hulst begint ongeduldig te wor den over eventuele compensa tiemaatregelen in het kader van deontpoldering. De raad wil zo snel mogelijk met de provincie praten of anderszins hun «ensen kenbaar maken. Burge- seesler J.F. Mulder maant de fracties tot het hebben van ge tild. ®e provincie moet nog een be- ioit nemen waar driehonderd iectare ontpolderd moet wor- ïn. Volgens Mulder had die no- &e er al moeten zijn. Hulst fim in maart een motie aan narin Hulst zich verzet tegen frontpoldering van de Herto- pHed wigepolder. wil economische com- Hisatie voor het verlies van Een extra aansluiting «r de Belgische Expresweg side partij en wel als genoeg doening. «Hulster partijen willen ech- niet wachten tot de provin- heeft. Boer Bram Lampert: „Toen ik wat beter keek, zag ik dat het munitie was. En van munitie ben ik wel onder de indruk." foto Ruben Oreel door Edith Ramakers KOUDEKERKE - Het is een tegenvaller dat het Veerse college van burgemeester en wethouders heeft besloten om slechts de archieven erop na te slaan voor onder zoek naar explosieven op het stuk land aan de Duinstraat in Koudekerke. Dat vindt eigenaar Bram Lampert. Op zijn akkerland werden in november twintig explosieven gevonden. „Deze vondst is ook niet terug te vinden in de archieven. Waarom zouden andere explosieven, als die er zijn, dan wel op schrift zijn gesteld", vraagt Lampert zich af. Hij had verwacht dat er met moderne technieken naar explosieven gezocht zou worden. „Vanachter een bureau vind je hier geen explosieven", is zijn verwach ting. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) had de gemeente geadviseerd om een zoekactie en/of een historisch onder zoek uit te laten voeren. „Het is vreemd als je hoort dat er nu gekozen wordt voor een beperkt onderzoek, als het gaat om mensenlevens." Het college van Veere maakte recent bekend dat een zoekactie te veel geld kost en te tijdrovend is. In november vorig jaar stuitte Lampert bij toeval op een aantal granaten, toen hij zijn akker ploegde. De plek stond in Koudekerke niet bekend als dumpplaats van munitie. Het stuk land ligt vlakbij de rondweg naar Biggekerke. Hij kreeg het pas vijf jaar geleden in bezit na een ruilverkave ling. Lampert rekent uit dat de akker vanaf de Tweede Wereldoorlog al zo'n zestig keer bewerkt is. Er is ook een drainage systeem aangelegd, waarbij er tot onge veer een meter diepte buizen in aange legd zijn. „Er is toen niets ontdekt. Ik heb er eerlijk gezegd geen flauw idee van of er nog iets ligt." Experts van de EOD hebben eerder het vermoeden uitgesproken dat de grond tussen de twee bunkers deel kan uitma ken van een tankgracht. Dat is een strook land die met munitie werd volge stopt om tanks te weren. Forse granaten Van de laatste vondst zijn foto's ge maakt, waarop te zien is dat enkele van de forse granaten op een rijtje in een sleuf lagen, met de toppen ongeveer 25 centimeter onder de oppervlakte. Ze had den een doorsnede van ongeveer 30 centi meter en waren bijna een meter lang. „Ik ben er normaal gesproken niet zo snel on der de indruk van als ik met mijn ploeg ergens tegenaan kom. Vroeger werd va ker van alles op het land gedumpt. Van beton, puin tot ijzer. Iedere boer maakt dat mee." Maar dit keer was het serieus. „Toen ik wat beter keek, zag ik dat het munitie was. En van munitie ben ik wel onder de indruk." Daarna wist iedereen het beter. „De een zei dat het maar goed geweest is dat ik geen ontsteking had geraakt, omdat er dan een kettingreactie kan ontstaan. Dan weet je niet waar het eindigt. Een ander zei dat deze granaten geen kwaad meer kunnen. Die onduidelijkheid maakt je onzeker." Hij wil over ongeveer een maand het land op om suikerbieten in te zaaien. „Ik kom dan niet dieper dan ongeveer 3 centi meter. Daarover maak ik me niet erg on gerust. Maar in oktober, november moet ik weer ploegen. Dan wil ik duidelijk heid hebben." De gemeente verwacht binnen twee maanden het onderzoeksresultaat te heb ben, waarna vervolgstappen worden be paald. toorEdith Ramakers IlSSINGEN - Burgemeester I van Dok-van Weele van Vlis- Pgen heeft in haar vaste co- in het magazine voor de weniging van Nederlandse Ge- jttnten (VNG) het voorstel van Wen GroenLinks om wethou- ws te werven, afgewezen. Ze jtodt het geen goede ontwikke- wanneer er minder waarde Wnjt gehecht aan de politieke ,tUr van de kandidaat dan aan jp of haar managementkwali- nten. k schrijft dat ze het jammer P" vinden als de lokale demo te zou worden vertaald in *pcaueratie, Want dat gebeurt ^ens haar als de politieke ge meenheid van wethouders van belang wordt gevonden ~n hun kennis van bijvoor- *ld de gemeentefinanciën. .'=3 Dok-van Weele meent dat beter voor een stad is wan- •*r de motivatie om in een ge- meotebestuur zitting te nemen, voortkomt uit politieke en maat schappelijke idealen. Van Dok-van Weele vindt dat het om politici gaat en niet om amb tenaren. Op de personeelsadvertentie die de twee Vlissingse partijen heb ben geplaatst, hebben inmiddels vijftien kandidaten gereageerd. GroenLinks en D66 schrijven in een reactie op de column dat ze het met Van Dok-van Weele eens zijn dat het wethouder schap naast besturen ook een po litieke dimensie heeft. „Lef en politieke gedrevenheid, het heb ben van maatschappelijke idea len staan ook bij ons voorop." De oppositiepartijen vinden ech ter dat de komende vier jaar veel waarde gehecht moet wor den aan managementkwalitei ten, omdat Vlissingen diep in de financiële problemen zit. „We verkeren in een bestuurlijke en organisatorische crisis", schrij ven ze. Vlissingen kampt met een begrotingstekort van circa zes miljoen euro. „Voor bestuur ders valt er de komende tijd wei nig meer eer te behalen dan het weer gezond maken van de ge meentelijke financiën." De partijen betreuren het boven dien dat er al jaren dezelfde poli tieke coalitie de macht heeft: PvdA, CDA en WD. „Wethou ders komen uit hun midden. Daardoor ontstaat verkokering van de politiek en geschuif met ambtenaren Op het stadhuis naar gelang politieke kleur." Bevlogen Volgens GroenLinks en D66 heb ben de sollicitanten gemeen dat het stuk voor stuk bevlogen en talentvolle mensen zijn met een grote staat van dienst in allerlei maatschappelijke en politieke organisaties. „Deze procedure geeft juist de mogelijkheid om daarnaast te selecteren op mana gement- en bestuurskwalitei ten." Na de verkiezingen van 7 maart willen de partijen de kandi daat-wethouders inbrengen, waarna de gemeenteraad be slist. RENESSE - De kop is er af, het mag lente wor den. Op het strand bij Renesse hebben zaterdag zo'n tweehonderd paardenbenen genoten van de reinigende werking van het zoute zeewater. De eerste straö in de jaarlijkse reeks van zes volgens goed Schouws gebruik vond plaats onder grote pu blieke belangstelling. Volgens mede-organisatrice Rieneke Koeleman komen elk jaar weer meer mensen kijken naar het traditionele evenement. „Zowel op het strand als bij het latere ringsteken op de Lange Reke. Dat is toch ook een beetje waar de rijders het voor doen." Het aantal rijders bleef dit jaar echter on der de maat, wat mogelijk te wijten was aan de slechte weersvoorspelling, denkt Koeleman. foto Marijke Folkertsma ;,j«tie: 0113-315649 -uw.pzc.nl 5nail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes idvertentie-exploitatie: ïmrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ews-Vlaanderen: 0114-372770; (^aal: 020-4562500. mandag 20 februari 2006 editie Walcheren wtrMaurits Sep jjIDDELBURG - De asbestce- sfntleidingen die Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft aange- Ijgd voor de afvoer van afvalwa- blijken veel minder lang nee te gaan dan gedacht. Daar- loor bestaat het gevaar dat ver- outreinigd afvalwater in de bo- jein terechtkomt. Ruijtenberg benadrukt tevens dat het asbest waarvan de leidin gen zijn gemaakt, niet meteen een gevaar vormt. „Asbest is ge vaarlijk als het in de vorm van stofdeeltjes vrijkomt. Maar de buizen van asbestcement zijn net zo min gevaarlijk als asbest houdende platen op daken." Het waterschap heeft de laatste jaren tijdens de afbraak of reno vatie van oude waterzuive ringsinstallaties met regelmaat schade ontdekt aan oude asbest cement- en betonleidingen. Op die momenten zijn de buizen ver wijderd en vervangen door ande re, aldus Ruijtenberg. Hoeveel buizen nog wel in het beheers gebied van Zeeuwse Eilanden (geheel Zeeland boven de Wes ter schelde) liggen, weet hij niet. „Dat gaan we nu uitzoeken." Vervolgens worden inspecties uitgevoerd om te beoordelen of de buizen nog in goede staat zijn, danwel mankementen ver tonen. Zwakke of kapotte leidin gen zullen worden vervangen. L.. van der Kallen, lid van het al gemeen bestuur van Zeeuwse Eilanden, waarschuwt voor de hoge kosten die gemoeid zullen zijn met het verwijderen en vervangen van de asbestce ment- en betonleidingen. Dat weet hij uit zijn ervaringen als bestuurslid van andere water schappen. Aansprakelijk Volgens Van der Kallen hebben andere waterschappen er meest al voor gekozen alleen leidingen te vervangen die in ander mans grondgebied liggen. Als daar iets misgaat, is het water schap namelijk aansprakelijk voor de schade. Vanwege deze zorgplicht vindt hij dat die lei dingen wel vervangen moeten worden als ze beschadigd zijn. „Maar laten we er geen regel van maken dat we alles gaan op- door Marcel Modde ZIERIKZEE - Commerciële duikbedrijven kunnen helpen bij het in kaart brengen en het behoud van het Zeeuwse mari tieme verleden. Vaak kan dat goedkoper en ef fectiever dan nu gebeurt door overheidsinstellingen als het Ne derlands Instituut voor Scheeps- en Onderwaterai'cheo- logie (Nisa), aldus R. Weitzel en F. Talie van respectievelijk het Zierikzeese Subcom en het Ar cheologisch Duik Team (ADT). De beroepsduikers vinden dat er veel meer gebruik zou moeten worden gemaakt van de lokale kennis van scheepswrakken. Uit drukkelijk zonder afbreuk te willen doen aan werk en inzet van het Nisa, is de inzet van plaatselijk bekende duikbedrij ven volgens Talie en Weitzel flexibeler. Daardoor kan sneller resultaat worden geboekt tegen een vaak lagere kostprijs. In plaats van het eigen duikteam twee maan den op pad te sturen, kan het Ni sa het voorwerk overlaten aan de ingehuurde partij en zelf vooral als kenniscentrum opere ren. Bedrijven als Subcom en ADT beschikken over een keurkorps van gediplomeerde freelance duikers. Alle disciplines zijn aanwezig, zegt Talie: „Van een (gestüdeerd) maritiem archeo loog tot vondst verwerkers, foto grafen en zelfs iemand van het ministerie van Defensie die be voegd is voor het detecteren van explosieven." Daarnaast beheert de aari ADT verbonden Stichting Natte Ar cheologische Projecten (Snap) een uiteenlopend arsenaal appa ratuur om de onderzoeken on derwater uit te voeren en wrak ken in beeld te brengen. De orga nisatie is sinds de oprichting in 1999 betrokken geweest bij di verse projecten in binnen- en buitenland. „En als een provincie of gemeen te een keer iets willen laten on derzoeken, maar er is geen geld voor, dan doen we het ook", al dus Talie. Levert die speurtocht iets op, legt Weitzel verder uit, dan komen er namelijk fondsen vrij en zo kan dan toch nog een graantje worden meegepikt. Ze verwijzen naar het onder zoek naar de Oost-Indiëvaarder De Roompot voor de Walcherse kust. Het Nisa (vallend onder het mi nisterie van VWC) heeft nog geen budget voor het afdekken tegen verder verval van het in 1853 vergane schip. De jongeman uit Terneuzen, die luistert naar de Franse vertaling voor Jan, had het al lemaal prima geregeld. Een etentje voor twintig perso nen, met keuze uit vier me nu's, in een splinternieuw en bejubeld etablissement. De sfeer was prima, tot hij de zoveelste hap van zijn voorge recht nam. De carpaccio was tot dat moment heerlijk ge weest en de verbazing was dan ook groot toen hij ineens een deel terug in zijn bord spuugde. „Er zit modder in", bezwoer hij zijn vrienden, van wie er zes hetzelfde aten, maar die niets vreemds had den opgemerkt. „Proef maar, ik meen het!" Op die uitnodiging ging va.n- zelfsprekend niemand in. Hoe wel zijn bord al bijna leeg was, kreeg de organisator van het etentje toch een nieuwe carpaccio van de chef-kok. Zonder blikken of blozen be gon hij aan zijn tweede por tie, tot de blinkende bodem van het bord zichtbaar was. Grote vraag was of er echt modder in zijn eerste bord j had gezeten. Zijn tafelgeno ten hielden het erop dat hun vriend gewoon twee keer voor de prijs van één had willen eten. De hoofdrolspeler genoot er zichtbaar van. „Ik denk dat ik als dessert een zandtaartje neem..." faterschap Zeeuwse Eilanden «at daarom dit jaar onderzoe- kfji hoeveel van die leidingen er ijl aangelegd en of zij nog in :0ede staat verkeren. Daarna worden de leidingen vervangen. Bijzondere aandacht is nodig war de betonleidingen op Schouwen-Duiveland. Uit con ges die daar al zijn uitge roerd, blijkt dat veel van de bui- nbeschadigd zijn. leende transportleidingen voor ilvalivater zijn aangelegd, ging iel waterschap ervan uit dat ze sertig tot vijftig jaar gebruikt suden kunnen worden. Nu is sbleken dat ze veel minder èiuizaam zijn. Dagelijks be stuurslid A. Ruijtenberg schat 'san levensduur op 'ongeveer de •dit'. Ongewenste situatie De leidingen van asbestcement abeton blijken veel sneller dan lawacht te worden aangetast door zwavelwaterstof, een gas fct vrijkomt uit rottend afval ler. Als de leidingen kapot- ;>an, komt het verontreinigde ■sater dat door de buizen stroomt in de bodem terecht, en mogelijk in het grondwater. Vol gens Ruijtenberg is dat niet meteen gevaarlijk voor de volks gezondheid, maar wel 'een onge wenste situatie'. Neuzen tussen boedel Amac OOSTERLAND - De politie heeft in de nacht van zater dagnachtvrijdag op zaterdag op de N59 ter hoogte van Zierikzee twee mannen aangehouden. De mannen, 21 en 22 jaar oud en afkomstig uit Gouda, probeerden rond half twee in te breken in een bedrijfs pand in Oosterland. Ze werden op heterdaad betrapt door een bewoner en vluchtten na hun ontdekking op de vlucht. De getuige lichtte de politie in en kon tevens door geven in welke auto de twee verdachten waren weggere den. VLISSINGEN - Enkele bewoners van de Anjelierenlaan in Vlissingen zijn zaterdagnacht opgeschrikt door een knal. Er bleken enkele kliko's in een portiek in brand te staan. De politie heeft met een brandblusser de vlammen ge doofd, waarna de brandweer alles nog heeft nageblust. De brand is ontstaan door een spuitbus die ontploft was door de warmte in een van de klikobakken. MIDDELBURG - Op de Londensekaai in Middelburg zijn zaterdagnacht rond twee uur een 16- en een 17-jarige jon gen, beiden afkomstig uit Arnemuiden, aangehouding op verdenking van mishandeling. Ze zouden een 16-jarig meisje en een 19-jarige jongen uit Oost-Souburg in de Middelburgse Bellinkstraat onder handen hebben genomen. Het meisje was in haar buik ge schopt en de jongen werd zodanig geschopt en geslagen, dat hij niet goed meer op zijn benen kon staan. Hij is met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. WESTDORPE - Een 39-jarige automobilist uit de gemeen te Terneuzen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Graaf Jansdijk in Westdorpe een geparkeerde auto ge ramd. De politie ontdekte dat de man dronken was en dat hij zonder rijbewijs rondreed. Hij is verhoord in het politie bureau en is daarna weer in vrijheid gesteld. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend rond half drie op het Jaagpad in Vlissingen een brandende scooter aangetroffen. Rondom de bromfiets werden diverse stuk ken gereedschap gevonden en een brandstoftank. Er wa ren geen personen aangetroffen. JoorSheila van Doorsselaer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9