ETA zwijgt over wapenstilstand PZC Aruba laakt dagvaarding Joran in VS Israël noemt Palestijns bestuur vanaf nu terroristische autoriteit Onbehandelbaar virus eist al 52 levens op Frans La Réunion Intellectuelen China uiten kritiek op verscherpte censuur Rusland is gedraai Iran meer dan zat flaskische beweging wil wel vredesdialoog Hoop op overlevenden in Filipijns dorp vervliegt Loterij zoekt winnaar 365 miljoen Opnieuw onrust in Niger-delta Deel Britse moslims wil sharia Stones trekken miljoen fans Overgrootmoeder weer bevallen Bosnische film wint festival van Berlijn Bof: niet-maagd verkrachten minder erg frnr Henk van den Boom 1IADRID - Na een week vol ge- luchten over een mogelijk be door de ETA maakte de Üaskische afscheidingsbewe- «ingdit weekeinde weer haar be lande omtrekkende beweging. In een verklaring die door een Baskische radiozender werd uit monden is met geen woord ge- ,0pt over het neerleggen van de zoekt naar een vreedzame oplos sing. Ook de verklaring van dit week einde wordt door sommigen ge zien als een vooraankondiging van een definitief bestand. Zapa- tero sprak een week geleden over een 'begin van het einde van het geweld in Baskenland'. Maar hij zei later ook dat een de finitieve vrede in Baskenland nog jaren verwijderd is. GPD door Olivier van Beemen PARIJS - Terwijl Frankrijk en Europa zich steeds meer zor gen maken over het vogelgriep virus H5N1, kampt het Franse eiland La Réunion in de Indi sche Oceaan met het chikungu- nyavirus, dat door muggen wordt verspreid. Hoewel meri aanvankelijk dacht dat het virus niet dode lijk was, eiste het volgens het Franse ministerie van Gezond heidszorg sinds het begin van dit jaar al 52 levens. Het be smette bovendien meer dan honderdduizend inwoners op een bevolking van ruim zeven honderdduizend. De gevolgen van besmetting zijn spier- en gewrichtspijn, griep en huiduitslag, die we ken, soms zelfs maanden kun nen aanhouden. Een behande ling is nog niet bekend. Het leven is ontregeld op het eiland ten oosten van Madagas car. Scholen hielden tijdelijk hun deuren gesloten om alle lo kalen te besproeien met insec ticiden en toeristen blijven weg. Dit weekeinde werd het eiland bovendien getroffen door zware regenval. GPD maandag 20 februari 2006 CHICAGO - Een Amerikaanse loterij is op zoek naar de winnaar van 365 miljoen dollar. De prijs viel op een Po- werball-lot dat was gekocht in de staat Nebraska. Dat heeft de Multi-State Lottery Association gisteren in Chi cago bekendgemaakt. Volgens de loterij is de prijs een van de grootste in de ge schiedenis. De hoogste prijs in de Powerball-loterij tot dusver was 340 miljoen dollar. ANP/RTR LAGOS - Nigeriaanse militanten hebben zaterdag op nieuw een serie aanvallen gepleegd op een aantal olie maatschappijen, waaronder het Nederlands-Britse Shell, in de Niger-delta. Negen buitenlandse medewerkers op een olieplatform van het Amerikaanse olieconcern Will- bros zijn ontvoerd. Het zou gaan om drie Amerikanen, twee Britten, twee Egyptenaren, een Taiwanees en een Fi- lipijn. De militanten hadden als doelwit alle oliepijpleidingen, platforms en transportinstallaties in het gebied. De groep heeft 'de totale oorlog' verklaard aan alle buitenlandse oliemaatschappijen in de delta. ANP/AFP7RTR LONDEN - Islamitische wetgeving (sharia) moet worden toegepast in hoofdzakelijk door moslims bewoonde Britse gebieden. Dat vindt 40 procent van de Britse moslims, blijkt uit een gisteren gepubliceerde enquête van de Brit se krant The Sunday Telegraph. Van de ondervraagden ik 41 procent tegen dergelijke moslimenclaves in Groot-Brit- tannië. Van de'vijfhonderd geënquêteerde moslims zegt 60 pro cent dat Britse moslims steeds meer vervreemden van de Britse en westerse maatschappij. Een vijfde van de onder vraagden uitte zijn sympathie voor de motieven van de zelfmoordenaars die vorig jaar in Londen aanslagen pleeg den. Wel keurde bijna iedereen de aanslagen zelf af. ANP RIO DE JANEIRO - Ruim een miljoen personen zijn zater dagavond in Rio de Janeiro afgekomen op een gratis con cert van de Rolling Stones. De Britse popgroep speelde öp het beroemde strand van Copacabana. Volgens waarnemers ging het om de grootste show in de 44-jarige geschiedenis van de band, en om een van de best- bezochte rockconcerten ooit. Het Braziliaanse optreden van de Rolling Stones maakte deel uit van hun A Bigger Bang-wereldtournee, die vorig jaar begon. ANP/AFP REDDING - In de Verenigde Staten is een 62-jarige blin de overgrootmoeder bevallen van een gezonde zoon. Zij is een van de oudste vrouwen ter wereld die een kind heeft gebaard, aldus artsen in de Californische stad Redding. Janise Wulf, blind vanaf haar geboorte, was al moeder van twaalf kinderen. Zij heeft twintig kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. Haar jongste telg kwam zaterdag met de keizersnee ter wereld. De vrouw werd zwanger na kunstmatige insemi natie. ANP/AFP door Erwin Tuil ling van de partij. Dat het blad weigerde een voorgeschreven lq- PEKING - Opnieuw is de Chine- vend artikel te plaatsen over se regering in eigen land bekriti- een partijfunctionaris deed seerd vanwege haar verscherpte Bingdian in de ogen van de par- censuurbeleid. Een groep van tijleiding ook geen goed. dertien academici en redacteu- De druppel die de emmer deed ren heeft in het weekeinde in overlopen was een artikel, eind een open brief de partijtop, in- vorige maand, van Yuan Weishi, clusief president Hu Jintao, op- historicus aan de Zhongshan geroepen in actie te komen. Zij Universiteit in Guangzhou. Hij noemen de censuur 'illegaal, on- trok de officiële geschiedschrij- verstandig en ze ontneemt bur- ving op scholen in twijfel. Zo gers him fundamenteelste recht zijn volgens de communistische op vrijheid van meningsuiting partij de opiumoorlogen van de en het grondwettelijk recht op negentiende eeuw tussen Euro- persvrijheid'. pese grootmachten en het keizer lijke China uitsluitend te wijten De aanleiding voor de kritiek is aan het agressieve gedrag van de aanhoudende rel rond het v-het Westen. De Bokseropstand weekblad Bingdian, Freezing van 1900, die aan honderddui- Point. Tot eind vorige maand zenden Chinezen het leven kost- werddit verspreid als supple- te, wordt in de officiële leer een ment van de China Youth Daily, 'voorbeeld van patriottisme' ge- de krant van de jeugdafdeling noemd. Volgens Yuan is die ge- van de partij. Het blad publi- schiedschrijving bezijden de ceerde over tal van controversie- waarheid en heeft een gevaar lij- Ie onderwerpen als corruptie, ke nationalistische tendens. De rechteloosheid en over democra- kwalijke rol van het keizerlijke tie in Taiwan. Bingdian was hof wordt vergoelijkt, terwijl de daardoor al in het vizier geko- westerse landen alle schuld voor men van de propaganda-afde- de ellende krijgen. GPD door Carel Goseling het verkeerde pad op gaan. Tehe ran heeft, sinds het Russische MOSKOU - Zij zeggen het in plan bekend werd, zijn mening Moskou nog net niet hardop, hierover talloze keren herzien, maar de Russische machtheb- Van instemming naar afwijzing, bers hebben het behoorlijk ge- en omgekeerd. Het feit dat het had met de nucleaire ambities Westen achter het Russische van Iran. Vandaag komt een ho- plan ging staan, voedde het wan- ge Iraanse delegatie naar de Rus- trouwen in Iran. sische hoofdstad om te praten Inmiddels is Iran begonnen zelf over een Russisch plan om voor de verrijking van uranium voor Iran uranium te verrijken. te bereiden. President Ahmadi- nejad heeft al aangegeven dat Het idee ligt al een half jaar op Iran hoe dan ook zelf uranium tafel. De Russen zagen daarin wil verrijken, een mogelijkheid Iran van een Hij gebruikte een mogelijke Rus- nucleaire 'eenmansactie' af te sische boycot daarbij als argu- houden en het Westen tegemoet ment. Bij verrijking in Rusland te komen. Het Westen verdenkt ontbreekt immers de garantie Iran er immers van stiekem aan dat Iran onder alle omstandighe- een kernbom te werken, reden den het eindproduct in handen voor de verrijkingsactiviteiten, krijgt. Door de verrijking in Rusland te Rusland geldt tot nu toe als laten plaatsvinden, onder Rus- bondgenoot van Iran. Het heeft sisch toezicht, zou voorkomen ook grote economische belangen moeten worden dat de Iraniërs in het land. GPD Welzeggen de separatisten dat 'dialoog en onderhandeling de enige weg zijn voor een oplos- ;gng van het conflict'. De rege- inng-Zapatero heeft, zoals ge bruikelijk, niet gereageerd op communiqué. „Het enige [waar wij op wachten is een ver- jlaring waarin het geweld defi nitief wordt afgezworen", aldus woordvoerder. Het stand punt van opeenvolgende Spaan regeringen is altijd geweest t er alleen wordt onderhan deld als de ETA de wapens neer- legt- Verscherpt Het debat over mogelijke vredes onderhandelingen is de laatste weken verscherpt. Vooral de or ganisatie van slachtoffers is lang dat de regering-Zapatero concessies doet aan de bijna dui zend ET A-leden die in de gevan genis zitten vanwege de moor den op hun familieleden. Ook de .conservatieve Volkspartij van iüajoy verzet zich fel tegen de 'te [tolerante' vredespolitiek van [premier Zapatero. Geen slachtoffers iDeETA die al veertig jaar met ■gewapend geweld vecht voor een onafhankelijk Baskenland, jheeft. al meer dan 850 doden op haar geweten. Sinds het aan- i treden van de regering-Zapa- jtero zijn er geen slachtoffers meer gevallen. Analisten zien dit als een teken dat de ETA BERLIJN - De Gouden Beer van liet 56e Filmfestival van Ber lijn is bij verrassing 'gewonnen door de Bosnische film Grbavi- |)van cineaste Jasmila Zbanic. Hel betreft een in Sarajevo spe- drama over traumatische gen van vrouwen die wer den verkracht, en daardoor j «vanger raakten, tijdens de bur geroorlog in Joegoslavië. De Speciale Jury Prijs werd ge- -bonken aan de door Jafar Pa alt geregisseerde Iraanse film ie (over meisjes die niet «aar voetbal mogen kijken) en èe door Pernille Fischer Chris- geregisseerde Deense Sim En Soap (over een vrouw 'die een mishandelende man ont vlucht om zich in de armen te [storten van een travestiet die 'omgebouwd' wil worden). Geen enkele Amerikaanse film werd ook maar het minste prijs- iegegund, zelfs niet Robert Alt aians hilarische country-mu- aek-komeclie A Prairie Home Die andere favoriet bij veruit de aeeste waarnemers, The Road io Guantanamo, van de Britten Bichael Winterbottom en Mat thitecross, kreeg een Zilveren Beer voor beste regie. Met deze ab wordt opgeroepen de mili- to basis op Cuba te sluiten raai' Amerikanen terreurver dachten wederrechtelijk vast- louden en martelen. GPD WE - Het Italiaanse Hof van Gassatie vindt verkrachting van wouw minder erg als het «htoffer geen maagd meer is. Bat blijkt uit het vonnis in een laak van een veertigjarige man zijn veertien jaar oude stief - .dochter onder bedreiging met ge- Ndd had verkracht. Jiat meisje was volgens de rech- ,ers 'seksueel veel ervarener dan oen van een meisje van haar ™ftijd kan verwachten', omdat l-\ al seksueel contact met ande- r? mannen had gehad. Daarom ^den de gevolgen van het sek- ^el geweld voor haar minder gijpend zijn. krant La Repubblica noem- f het vonnis zaterdag 'een mokkend oordeel'. ANP SAINT BERNARD - Ricordo Sibunga zit naast het ziekenhuisbed van zijn dochter Rosmarie in Saint Bernard. Het zesjarige meisje klom afgelopen vrijdag in een boom toen een modderstroom het Filipijnse dorpje Guinsaugon trof. Haar moeder wordt nog vermist. Reddingswerkers hebben maar weinig hoop meer nog overlevenden te vinden in Guinsaugon op het eiland Leyte. De zoekactie is gisteravond voortgezet. Het dorp met achttienhonderd inwoners verdween onder een laag modder van tien meter. In de aanhoudende regen richten reddingswerkers zich vooral op een basis school waar op het moment van de ramp 250 leerlingen en medewerkers aanwezig wa ren. Volgens onbevestigde berichten hebben leerlingen na de ramp sms'jes gestuurd waarin om hulp werd gevraagd, maar in het weekeinde is niets meer van hen verno men. Volgens de Nationale Rampen Coördinatie Raad zijn 68 lichamen uit de modder gehaald en worden officieel nog 941 dorpelingen vermist. Vijftig lichamen werden gis teren in een massagraf begraven. Deze maatregel was noodzakelijk om de uitbraak van ziektes in het vochtige klimaat te voorkomen. foto Bobby Yip/RTR door Nina Jurna WILLEMSTAD - Op Aruba is geschokt gereageerd op de dag vaarding van Joran van der Sloot in de Verenigde Staten. „De hetze is nu compleet", al dus Antonio Carlo, een van de advocaten van Van der Sloot. De familie van de Amerikaanse tiener Natalée Holloway, die vo rig jaar mei op Aruba verdween, heeft de aanklacht ingediend te gen de Nederlander Joran van der Sloot en diens vader Paul. De ouders van Holloway be schuldigen Joran van mishande ling, seksueel misbruik en we- derrechtelij ke vrijheidsberoving van een minderjarige. De vader wordt ervan beticht gefaald te hebben bij zijn toezicht. De 18-jarige Joran zat vorig jaar enkele maanden vast op Aruba op verdenking van betrokken heid bij de verdwijning van Na- talee Holloway. Zijn vader Paul, een rechter in opleiding, werd enkele dagen vastgehouden, om dat hij zijn zoon zou hebben ge probeerd te beschermen. Uitein delijk werd Joran vrijgelaten we gens gebrek aan bewijs. Maar toen hij vorige week in het ge heim naar de Verenigde Staten vloog voor een interview met de Amerikaanse zender ABC, werd hij gedagvaard. Schadevergoeding „Natalee Holloway's ouders heb ben een civielrechtelijke zaak aangespannen en dat is rechts geldig, maar zij kunnen hem niet vasthouden", aldus advo caat Carlo. Volgens hem kunnen de ouders van Natalee weinig meer dan een schadevergoeding eisen, zeker geen celstraf. De zaak komt waarschijnlijk in maart voor. Carlo wil zich niet uitlaten over het feit of het wel zo verstandig was van zijn cliënt om naar Amerika te vliegen voor het in terview. „Maar gezien mijn af wezigheid daar op dit moment zegt het u misschien genoeg, en kunnen er conclusies getrokken worden. Ik had dit al vermoed. Ik heb ze afgeraden om te gaan, maar ze wilden toch." In een uitzending van Nova afge lopen weekeinde, noemde Joran van der Sloot Natalee Holloway een 'opdringerig' en 'geen super lief' meisje. Op Aruba, waar de uitzending ook te zien was, zijn de uitlatin gen het gesprek van de dag. „Het komt overeen met het beeld dat we hier al maanden van deze dame hebben", zegt een bareigenaar op Aruba. „Zij wordt wel steeds als onschuldig afgeschilderd, maar dan zou zij de eerste tiener zijn die hier komt en niet drinkt, drugs neemt of uit haar dak gaat." De dagvaarding van de familie Hol loway wordt 'absurd' gevonden. De komst van Joran van der Sloot naar Amerika werd overi gens door privé-detectives door gespeeld aan de familie Hollo way. Jorans ouders waren eerder naar Amerika vertrokken om hun zoon te steunen in het inter view met ABC. In de Arubaanse media werd gis teren fel uitgehaald naar de Amerikanen die sinds de ver dwijning van de Amerikaanse tiener uitsluitend negatief be richten over het eiland. 'Waar om accepteren de Amerikanen niet dat dit meisje niet meer te rugkomt? Er zijn duizenden ver miste kinderen in de Verenigde Staten waar nooit meer naar ge zocht wordt', schrijft een lezer in een ingezonden brief in de krant. GPD door Henderiekus Wiltjer RAMALLAH - Een dag na de beëdiging van het nieuwe Pales tijnse parlement heeft de Israëli sche regering gisteren strafmaat regelen afgekondigd tegen de Pa lestijnse Autoriteit. De islamiti sche beweging Hamas, die een nieuwe regering mag gaan vor men, verschilt van mening met de Palestijnse president Abbas over de te volgen koers. Waarnemend premier Olmert van Israël zei dat met een Ha- mas-meerderheid in het parle ment 'de Palestijnse Autoriteit de facto is veranderd in een ter roristische autoriteit'. Israël zal geen contact hebben met een re gering waarin Harnas zit. Olmert kondigde een aantal sancties af die eerder bekend waren geworden. Zo houdt Is raël per direct maandelijks 50 .miljoen dollar aan douaneheffin gen achter en zijn de grenscon troles verscherpt. Humanitaire hulp aan de Palestij nen mag doorgaan. De strafmaatregelen zijn min der hard dan verwacht. Een Is raëlische regeringsbron zei dat de sancties later alsnog kunnen worden aangescherpt en dat de regering rekening heeft gehou den met internationale druk om de Palestijnen niet te hard te treffen. Ismail Haniyah, die door Harnas is voorgedragen als premier, zei dat de stappen zijn bedoeld 'om de Palestijnen op de knieën te krijgen', maar dat ze 'het Pales tijnse volk niet afschrikken'. Volgens hem willen Arabische en islamitische landen de Pales tijnen helpen. Israël wil pas met Harnas praten als die partij het bestaansrecht van Israël erkent, oude verdra gen nakomt en de gewapende strijd opgeeft. Abbas was gisteren in Ga- za-Stad voor overleg met de Ha- mas-top. Haniyah zei vooraf dat alles besproken kan worden. Bij de installatie van het parle ment een dag eerder kwamen de meningsverschillen tussen Ab bas en Hamas over de te volgen weg echter duidelijk naar voren. De president liet in zijn rede tot het parlement weten dat onder handelingen met Israël 'de eni ge strategische, pragmatische politieke keuze is' van de presi dent en de regering. Hij stelde dat de nieuwe regering verdra gen uit het verleden met Israël moet respecteren. Harnas wees de oproep direct van de hand. ANP Israëlische militairen doorzoe ken bij Nablus een door het le ger vernield Palestijns huis. foto Abed Omar Qusini/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5