Islamoloog: moslims willen samenleving omverwerpen Schuldenmaker onder toezicht Veelplegers gaan ook in proefverlof door met strafbare zaken Deining in VVD om recht op beledigen 3 Ruzie ontaardt in schietpartij Gebakje Periodieke inkomenstoets huurders Samba Schutte wint cabaretprijs Te weinig Max Havelaar-koffie Senior met 180 over de snelweg Slachtoffers overval urenlang vast Vijf miljoen mensen kiezen andere zorgverzekeraar PvdA wil bewindvoerder voor mensen met een gat in hun hand lolleeder zou iet op De Mol Van den Ende lebben gemunt maandag 20 februari 2006 Overlevenden Flora-drama 1999 p lebben klachten ÏOVENKARSPEL - Van de i, Cl3 overlevenden van de legionella- besmetting op de Westfriese Flo- 1204 ra in 1999 ondervindt 91 pro- - tent nog altijd klachten. Dit "j llijkt uit onderzoek door het In- 0 j| ilitinit voor Psychotrauma en |5 ,(j Ie Universiteit Utrecht. 6 21! 15 lü Eet onderzoek is uitgevoerd on- ier drie categorieën legionella- ig pj dichtoffers: die van het drama 1018 a 1999, mensen die in de perio- 16 IS evarj2000 tot en met 2002 be- Bet raakten en slachtoffers die 120 03 en 2004 geïnfecteerd iQBakten. Het leeuwendeel van 16 2» imensen in de laatste twee ca- 618 goneen liep de besmetting op tjiens buitenlandse vakanties. Hfcn de Flora-slachtoffers onder- m tót ruim 91 procent nog altijd nstige problemen in het socia- 'metioneren, ruim 89 procent $een slechte mentale gezond- ad te hebben en 50 procent fclt zich niet vitaal. Ruim een Jart heeft ernstige lichamelij- pklachten. besmetting op de Westfriese Fora eiste 32 levens. ANP DORDRECHT - Fractieleidster van D66, Lousewies van der Laan, deelt zaterdag op haar veertigste verjaardag gebakjes uit in winkelcentrum Crabbehof in Dordrecht. Zij voert campagne met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen op 7 maart. foto Robin Utrecht/ANP LINNE - Een ruzie tussen twee groepen mannen in de nacht van vrijdag op zaterdag in een seksclub in Linne is de oorzaak van de schietpartij later op de ochtend. Dit maakte de Lim burgse politie gisteren bekend. De woordenwisseling ontaardde in een vechtpartij. Een van de mannen trok daarbij een vuur wapen en dat ging af. Een 35-ja- rige man uit Roermond is daar door in zijn been geschoten. De man is na behandeling in het zie kenhuis naar het politiebureau gebracht. De politie hield der tien mannen aan. ANP EPL PRo&i ~r iets- Nederland bevindt zich in de voorhoede van de jihad, zegt de Amerikaanse islamoloog Daniel Pipes. Harde maatregelen zijn volgens hem vereist. door Jeroen Hoorn DEN HAAG - „Niet alleen extre misten zijn gevaarlijk. Grote groepen moslims willen de wes terse samenleving omverwerpen en vervangen door een islamiti sche." Daniel Pipes, auteur van zo'n tien boeken en talloze arti kelen over moslims en de islam, huldigt standpunten die je in Ne derland alleen aantreft in de rechtermarge van de politiek. In de Verenigde Staten liggen de zaken anders. Links Amerika beschuldigt Pipes van moslim- haat, maar bij president George Bush en diens regering vindt Pipes een gewillig oor. Afgelo pen weekeinde sprak Pipes in Den Haag op een conferentie over de islam, georganiseerd door de LPF ter nagedachtenis aan Pim Fortuyn, die zondag 58 jaar zou zijn geworden. Sinds de moord op Theo van Gogh volgt Pipes de ontwikke lingen in Nederland op de voet. „Nederland is een geval apart. Het is het enige westerse land waar het geweld van islamiti sche extremisten niet willekeu rig is. Iedereen kan het slachtof fer worden van een aanslag op een bus of een trein, zoals in Londen en Madrid is gebeurd. In Nederland gaan zij alleen ach ter je aan als je kritiek hebt op de islam. Dat is minder geweld dadig, maar veel effectiever." Nederland is bovendien een van de landen waar je volgens Pipes al kunt zien waar het in de toe komst met Europa naartoe gaat. „Wij staan voor de vraag: wordt de islam Europeser of wordt Eu ropa islamitischer? Het laatste is het waarschijnlijkst. Je ziet het aan de ophef rond de Deense spotprenten. Er gaan veel stem men op die bepleiten dat je de profeet niet moet beledigen. De EU wil zelfs regels opstellen om te voorkomen dat dit opnieuw gebeurt. Islamitische normen worden geleidelijk aan geaccep teerd." De extremisten zijn een kleine minderheid onder de moslims. „De meeste moslims zwijgen. Deels omdat zij bang zijn voor de extremisten, deels omdat zij in hun hart ook vinden dat de is lamitische cultuur superieur is. Het is de radicale minderheid die de agenda bepaalt. Je kunt hen vergelijken met de fascisten en de communisten in hun begin periode. De Russische commu nistische partij was klein, maar uitstekend georganiseerd. Hun revolutie slaagde." Wat moet er volgens u gebeu ren „Het is essentieel om de intellec tuele omgeving aan te pakken waaruit bijvoorbeeld Moham med B. voortkomt. Dat vereist nieuwe maatregelen, zoals het deporteren van radicale imams en het sluiten van boekhandels waar extremistische literatuur wordt verkocht." U gaat nogal selectief om met de vrijheid van meningsuiting. Wes terlingen mogen de profeet bele digen, maar moslims mogen niet zeggen dat zij het Westen niks vinden. „Er zijn grenzen aan de vrijheid van meningsuiting. Het gaat hier om pogingen om de bestaan de orde aan te tasten. In de ja ren vijftig hebben de communis ten dat in de VS geprobeerd. Toen hebben wij allerlei maatre- doorTom van Meerten en Anne van der Vliet AMSTERDAM - Mensen die zich veelvuldig schuldig maken aan strafbare feiten, gaan daar mee ook door tijdens hun proef verlof. Zij zijn wat dat betreft onverbeterlijk. Dat blijkt uit een zaterdag verschenen onder zoeksrapport waarvoor de poli tie Amsterdam-Amstelland deze 'veelplegers' heeft ondervraagd. Het komt geregeld voor dat het politiekorps het zwaarste type 'draaideurcriminelen' tijdens proefverlof vier tot vijf keer moet arresteren omdat zij op nieuw de fout ingaan. Het gaat dan om criminelen die voor twee jaar opgesloten zitten in de Inrichting Stelselmatige Daders (ISD). Korpschef B. Weiten van de poli tie Amsterdam-Amstelland zegt dat dit aangeeft dat er knelpun- ten zitten 'in het systeem na ons', terwijl vaak naar de politie wordt gekeken als het om deze categorie misdadigers gaat. De - politie concludeert dat het Open- baar Ministerie en de rechterlij- ke macht bij de strafeis en de strafoplegging meer rekening moet houden met het gedrag van veelplegers. Het OM liet we ten dat het pas reageert op het rapport als justitie het heeft kunnen inzien. In de regio Amsterdam-Amstel land zijn 5800 veelplegers actief (16 procent van de criminelen). Zij zijn echter verantwoordelijk voor 63 tot 68 procent van de cri minaliteit. Voor het onderzoek werden tweehonderd veelplegers onder vraagd. Iemand krijgt dit stem pel als hij in een jaar ten minste drie keer wordt verdacht van een misdrijf. ANP Islamoloog Daniel Pipes wordt door links Amerika beschuldigd van moslimhaat, maar bij president Bush en diens regering vindt Pipes een gewillig oor. foto Frank Jansen/GPD gelen genomen om de versprei ding van de communistische ide ologie te voorkomen." Dat leidde tot een heksenjacht onder leiding van senator Joe McCarthy. „McCarthy ging wild en on verantwoordelijk te werk, maar het idee dat aan zijn campag ne ten grondslag lag, was het beschermen van het land. Daar was niets verkeerds aan." GPD door Erwin Buter UTRECHT - WD-fractievoor- zitter Van Aartsen heeft dit weekeinde geprobeerd de ophef binnen de partij over het recht op beledigen te sussen. Van Aartsen en Kamerlid Hirsi Ali zeiden onlangs dat beledigen een grondrecht is, waardoor zij in aanvaring kwamen met partij coryfee Wiegel. Na Wiegel nam zaterdag ook asielwoordvoerder Visser af stand van Hirsi Ali en Van Aart sen. Visser legde uit dat vrijheid van meningsuiting juist niet be tekent dat je zo maar alles mag zeggen. „Voorop staat dat ie mand die zich beroept op een vrijheidsrecht de plicht heeft er verantwoord mee om te gaan. Bij wat hij doet, heeft hij reke ning te houden met anderen", al dus Visser. Hirsi Ali verkondigde haar standpunt anderhalve week gele den in Berlijn tijdens een pers conferentie over de verontwaar diging die is ontstaan na de pu blicatie van spotprenten over Mohammed. Vrijheid van me ningsuiting betekent dat beledi gen mag, aldus Hirsi Ali. Van Aartsen noemde haar optreden 'woest goed', maar Wiegel liet duidelijk weten het niet eens te zijn met Hirsi Ali. Zaterdag, tijdens de aftrap van de WD-campagne voor de ge-, meenteraadsverkiezingen in het Utrechtse Tivoli, probeerde Van Aartsen de boel te sussen. Visser zou over iets anders praten dan -7 Hirsi Ali. „Hirsi Ali heeft ge- sproken over de rol van de over heid naar burgers. De overheid kan niet zeggen wat een krant wel en niet mag publiceren." Visser zou hebben gesproken over de rol tussen burgers onder ling en dat is volgens Van Aart sen heel iets anders. Van Aartsen vindt het terecht dat de Deense regering weiger de de krant die de spotprenten publiceerde, te straffen. Hij steunt daarmee Hirsi Ali. Voor Van Aartsen geldt de vrijheid van meningsuiting als 'een libe- raai grondprincipe'. „Devolledi- ge fractie schaart zich achter dit standpunt." GPD NOORDWIJK - Huurders van een goedkope woning met een redelijk tot goed salaris, kunnen een periodieke inko menstoets tegemoet zien. Zo wil minister Dekker (Volks- huisvesting) het verschijnsel scheefgroei bestrijden. Dek ker zei gisteren deze huurders iedere vijf jaar op inkom- sten te willen controleren. Voorwaarde is wel dat er vol- 4 doende aanbod is aan duurdere huurwoningen. Voor het eerst zal dat in 2008 worden gemeten. Momenteel wordt alleen naar het inkomen van huurders gekeken als zij een nieuwe woning betrekken. Gaan zij la ter goed verdienen, dan betalen zij relatief 'te weinig' huur, stelt Dekker. ANP LEIDEN - Samba Schutte heeft "zaterdag het 28e Leids Cabaretfestival gewonnen. De 23-jarige Utrechter nam het in de finale op tegen zijn plaatsgenoot Ralph Sigmond en tegen Willemijn Smeets uit Den Bosch. Schutte won zo wel de jury- als de publieksprijs. Schutte is half Nederlands en half Mauritanisch. Hij groeide op in Ethiopië. ANP WAGENINGEN - Bijna de helft van de gemeenten schenkt geen Max Havelaar-koffie, blijkt uit onderzoek dat GroenLinks gisteren presenteerde in Wageningen. Van de gemeenten schenkt 58 procent 'eerlijke' koffie en 43 procent 'eerlijke' thee. De kans dat dergelijke cacao, wijn, sinaasappalsap of fruit in de kantines te vinden is, is veel kleiner. Het onderzoek in opdracht van GroenLinks en de Stich ting Duurzame Solidariteit strekte zich uit tot de tien grootste gemeenten en tachtig andere gemeenten. ANP LELYSTAD - Een automobiliste van 79 jaar gedroeg zich zaterdag als een wegpiraat. Zo scheurde de vrouw met. ruim 180 kilometer per uur over de A6, haalde zij rechts in en negeerde zij meerdere stoptekens van de politie. De vrouw uit Drachten werd bij Bant in de Noordoostpol der opgemerkt door een agent. Pas na een achtervolging van tientallen kilometers kon zij bij Lelystad door twee motorrijders aan de kant worden gezet. Zij moest haar rij- bewijs ter plekke inleveren. ANP ARNHEM - Een overval op een sporthal in Arnhem heeft ertoe geleid dat twee medewerkers buiten de hal urenlang in de nacht aan elkaar vastgebonden hebben gezeten. Vol gens de politie overvielen drie gemaskerde mannen de sporthal in de wijk Rijkerswoerd zaterdagavond om 23.30 uur. Dat gebeurde toen de twee medewerkers, een 46-jari- ge man en vrouw, het pand aan het afsluiten waren. De twee werden met een steekwapen bedreigd. Zij moes ten de hal weer in en een van hen kreeg klappen. De over vallers gingen op zoek naar een buit en de medewerkers moesten hun waardevolle spullen afstaan. De daders na men de man en vrouw vervolgens mee naar buiten en bon den hen aan elkaar vast. Pas tegen vijf uur konden zij zich losmaken en de politie waarschuwen. ANP iS[EricdeBie 0 MAC - Bijna één miljoen üerlanders stappen deze j; 110g over naar een andere I «verzekeraar. Daarmee komt jt aantal overstappers op ruim jlmiljoen mensen. Zorgverze- „„s zeggen voorbereid te joop ie overschrijvingen. „De verzekeraars hebben extra mensen aangenomen en er wordt constant overgewerkt", aldus koepelorganisatie Zorgver zekeraars Nederland (ZN). Tot 1 maart kan de huidige zorgverze kering worden opgezegd. ZN verwacht dat in de derde week van maart alle veranderingen zijn verwerkt. Eerder werd bekend dat mensen die zijn overgestapt naar een an dere zorgverzekeraar, zeker een maand moeten wachten voordat zij hun reeds betaalde premie te rugkrijgen van de oude verzeke raar. Door de enorme verschui vingen in verzekeringsland is het niet haalbaar dat geld bin nen de beloofde tien dagen te rug te storten. Uit een afgelopen weekeinde ge publiceerd onderzoek van TNS Nipo blijkt dat een kwart van de Nederlanders inmiddels een andere zorgverzekeraar heeft ge nomen. Dat komt overeen met de verwachting die begin vorige maand is uitgesproken. Vooral geld is een belangrijke reden om over te stappen. Van de onder vraagden geeft 45 procent dat aan. Daarnaast speelt een aan trekkelijk collectief aanbod via de werkgever vaak een rol. Van de ondervraagden denkt 12 pro cent bij de nieuwe verzekeraar betere zorg te krijgen. GPD ^rHenkvan Lierop 0HAAG - De PvdA wil men- nmet een gat in hun hand te- 1 zichzelf in bescherming ne- n door hen onder toezicht te taatsen van een bewindvoer- Het is aan de bewindvoer- om elke maand vaste lasten als huur, energie en verzekerin gen te betalen. Dit staat in het 'Actieplan Schul den voorkomen en Schulden be strijden' van Tweede Kamerlid Noorman-Den Uyl. Zo'n bewindvoerder 'kan nodig zijn' om te voorkomen dat men sen, die voor het einde van de maand door hun geld zijn, 'af glijden naar onherstelbare schul den', aldus het actieplan. De PvdA pleit er bovendien voor dat iedereen in aanmer king moet kunnen komen voor schuldhulpverlening. Veel ge meenten staan mensen in de bij stand niet toe om een minnelij ke schikking te treffen, omdat ze te weinig 'aflossingscapaci teit' hebben. Mensen die niet in de bijstand zitten kunnen via de rechter van hun problematische schulden afkomen, maar het ka binet wil dat onmogelijk gaan maken voor mensen met een jaarinkomen boven de 30.000 eu ro, aldus Noorman-Den Uyl. De PvdA vindt dat iedereen ge bruik moet kunnen maken van een minnelijke regeling of des noods een regeling via de rech ter. In het actieplan pleit de PvdA ook voor een verbod op 'agressie ve' reclame voor dure leningen en voor verdere verlaging van de maximumrente van 16 procent op consumptief krediet. ANP I foj HAAG - De vermeende cri- Bsele organisatie van topcrimi- $t\ Willem Holleeder zou hel j '003 ook hebben gemunt op Jt mediaondernemers John de Kolen Joop van den Ende. i Heineken-ontvoerder had in P fet jaar plannen gemaakt voor jé ontvoering van Van den En- 3 i (bk was Holleeder van plan De 'P ti af te persen door hem te be- sigen met het ontvoeren van jnzoon. Betrouwbare bronnen hebben lel ANP bevestigd dat hierover sn verklaring in het strafdos- m Ertegen Holleeder zit. De politie waarschuwde beide pediagrootheden voor het drei gende gevaar. Dat gebeurde na- dat de inmiddels geliquideerde aslgoedhandelaar Willem Ends- iia de recherche over de plan ten van Holleeder had verteld. Eerder werd bekend dat De Mols zoon Johnny het risico liep te worden ontvoerd. Destijds wérd nog aangenomen dat daar Jpegoslaven achter zaten. ANP I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3