Lokale duikers te weinig ingezet PZC PZC Tribunezitters zijn stugge volhouders V erkiezingsmachine op volle toeren tijdens open dag gemeente .11 Oost-Indiëvaarder Roompot kan betrekkelijk eenvoudig worden gered agenda Kerkje Lutheranen 250 jaar ïkma-avond NA over WMO Politieke agenda Terneuzense (82) opgelicht Aanhoudingen voor mishandeling Brandweer blust autobrand Zorgwet dupeert grensarbeiders Biobrandstof centraal op informatieavond maandag 20 februari 2006 i^nrMarcel Modde ZIER1KZEE - Commerciële duikbediijven kunnen helpen bij het in kaart brengen en het behoud van het Zeeuwse mari- lierae verleden. Vaak kan dat oocdkoper en effectiever dan nu gebeurt door overheidsinstellin gen als het Nederlands Instituut toorScheeps- en Onderwater^r- iheologie (Nisa), aldus R. Weit- iel en F. Talie van respectieve lijk het Zierikzeese Subcom en bet Archeologisch Duik Team (ADT). De beroepsduikers vinden dat erveel meer gebruik zou moeten iforden gemaakt van de lokale s van scheepswrakken. Uit drukkelijk zonder afbreuk te willen doen aan werk en inzet van het Nisa, is de inzet van plaatselijk bekende duikbedrij- volgens Talie en Weitzel I flexibeler. Daardoor kan sneller resultaat -.orden geboekt tegen een vaak kgere kostprijs. In plaats van Jet eigen duikteam twee maan- BRUINISSE- Dorpshuis, 19.30 uur: Dis- tussiebijeenkomst concept-structuurvi- jieBruinisse. Advertentie ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG van 10.00 - 18.00 uur. KUNST ANTIEK Morgen kijkdag 10.00 - 20.00 Veiling op woensdag 22 febr. Herengracht 74, 4331 PX, Middelburg, Tel. 0118-650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel; 0111 -454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE 28 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 A E-mail; redactie@pzc.nl iNTERNET vrww.pzc.nl F-rnail: web@pzc.nl den op pad te sturen, kan het Ni sa het voorwerk overlaten aan de ingehuurde partij en zelf vooral als kenniscentrum opere ren. Bedrijven als Subcom en ADT beschikken over een keurkorps van gediplomeerde freelance duikers. Alle disciplines zijn aanwezig, zegt Talie: „Van een (gestudeerd) maritiem archeo loog tot vondstverwerkers, foto grafen en zelfs iemand van het ministerie van Defensie die be voegd is voor het detecteren van explosieven." Daarnaast beheert de aan ADT verbonden Stichting Natte Ar cheologische Projecten (Snap) een uiteenlopend arsenaal appa ratuur om de onderzoeken on derwater uit te voeren en wrak ken in beeld te brengen. De orga nisatie is sinds de oprichting in 1999 betrokken geweest bij di verse projecten in binnen- en buitenland. „En als een provincie of gemeen- ZIERIKZEE - Het gebouw van de Lutherse kerk op Schou- wen-Duiveland bestaat 250 jaar. Dat is gisteren gevierd met een originele Lutherse dienst en een receptie. Het gebouwtje aan het Gat van West Noord Westen is ooit ge bouwd op de fundamenten van. kasteel Ravestein. Was het in 1617 nog een Schotse kerk, in 1713 werd het gebouwtje toege kend aan de Lutherse gemeenschap. Veertig jaar later begon de gemeenschap te groeien en in 1856 werd de huidige kerk, na een grondige verbouwingin gebruik genomen. De Lutherse kerk is inmiddels weer toe aan een grondige restau ratie. Het zoute water dat tijdens de Ramp de kerk overspoelde heeft veel schade aangericht. De kalk valt van de muren. De laat ste restauratie dateert van 1990. „Als het meezit kunnen we nog dit jaar beginnen", zegt T. van der Bijl van de kerk. De Lutherse gemeenschap op Schouwen-Duiveland is klein en telt ongeveer zestig zielen. „Ruim dertig leden en nog eens dertig doopleden." De gemeenschap blijft desondanks in Zierikzee eigen diensten houden. De Lutherse kerk heeft zich landelijk aangesloten bij de PKN, de Protestantse Kerk in Nederland. foto Marijke Folkertsma te een keer iets willen laten on derzoeken, maar er is geen geld voor, dan doen we het ook", al dus Talie. Levert die speurtocht iets op, legt Weitzel verder uit, dan komen er namelijk fondsen vrij en zo kan dan toch nog een graantje worden meegepikt. „Wanneer je zo samen een mooi stukje werk kunt leveren, dan is ieders doel toch bereikt?" Bij overheidsinstanties over heerst echter nog de koudwater vrees voor inschakeling van com merciële duikbedrijven, onder vinden Talie en Weitzel. Ze ver wijzen naar het onderzoek naar de Oost-Indiëvaarder De Room pot voor de Walcherse kust. Het Nisa (vallend onder het ministe rie van VWC) heeft nog geen budget voor het afdekken tegen verder verval van het in 1853 vergane schip. Nisa en provincie vrezen echter voor verlies aan kwaliteit en fre quentie van archeologisch on derzoek, mocht in verband met een reorganisatie worden beslo ten het veldwerk uit te beste den. Het tegendeel is echter waar, aldus de zegslieden van Subcom en ADT. Gemiste kans Zou het lot van De Roompot door gebrek aan geld en man kracht verder worden overgela ten aan de natuurkrachten en plunderaars, dan is dat volgens hen een gemiste kans. Niet dat de tussen 1841 en 1844 in Zierik zee gebouwde vrachtvaarder zo verschrikkelijk belangrijk is voor de maritieme geschiedenis, zegt Talie. „Er liggen in de Noordzee en de Zeeuwse wate ren zat oudere wrakken die een stuk interessanter zijn, omdat we uit die periodes praktisch hé lemaal nog niets weten over de toegepaste scheepsbouwcon- structies." Weitzel: „Maar als je de mogelijkheid hebt het schip af te dekken en te beschermen tegen een snel verval, moet je dat zeker niet nalaten. Wellicht vinden ze hèt over vijftig jaar net even interessanter om er die per in te duiken, omdat ze er dan toevallig wél meer over wil len weten. ZIERIKZEE - De Partij van de Arbeid houdt 28 februari een •avond over de Wet Maat schappelijke Ondersteuning. Centraal tijdens de bijeenkomst slaat de PvdA-notitie Samsam, aaarraee de partij wil inspelen op de nieuwe wet. Drie deskundigen zijn uitgeno- om de WMO toe te lichten: G.van der Sluis (Allévo), D. van Teen (Centrum Indicatiestelling Zoig) en F. Babijn (ambtenaar Schouwen-Duiveland) spunt van de notitie i is dat iedereen die ge holpen wil worden bij uiteenlo- icnde taken in en rond het huis, betaling terecht kan bij Samsam. thema-avond begint om il.OOuur in FiZi in Zierikzee. Schitterend meneer Asselbergs een keer 'pissig' te zien worden door Ali Pankow en Marcel Modde ZIERIKZEE - Hij zit er heel vaak, maar niet bij elke vergade ring. 'Als ze twee uur over een wipkip gaan lullen', houdt Cor Verkaart ('zeg maar 'De Neal- de', zo kent iedereen me') het voor gezien. Maar als de poli tiek over sportzaken of bezuini gen praat, zit hij op de tribune. Negen van de tien keer komt Verkaart (Zierikzee) daar ook Carla de Paepe (Nieuwerkerk), Kees Heule en Fred Zoeteweij (beiden uit Bruinisse) tegen. Tribunezitters zijn stugge vol houders. Commissie- en raads vergaderingen willen wel eens uitlopen zonder dat het echt spannend wordt. „Bovendien, die stoelen op de tribune zitten verschrikkelijk", zegt De Paepe. Wat die tribunezitters nou eigen lijk, bezielt, leggen ze uit aan de PZC-stamtafel. Voor Kees Heule is het een prin cipekwestie. „Ik ben fractievol ger voor Leefbaar Schouwen- Duiveland (LSD) en vind dat ik alle zaken goed moet bijhou den." Zijn dorpsgenoot Zoete weij is ietsje minder trouw dan Heule. Hij is ook niet echt vast betrokken bij een partij, maar sympathiseert wel met LSD. „Ik zit al vanaf m'n 25e, sinds de tijd dat ik nog in Yerseke woon de, op de tribune bij raadsverga deringen. Het is gewoon leuk om de politiek te volgen", zegt Zoeteweij. Verkaart - zijn sympathie ligt bij GroenLinks - zit vooral de laatste twee jaar, sinds hij deel uitmaakt van de Cliëntenraad Werk Inkomen en Zorg, veelvul dig op de tribune. Hij wil zelf ho ren hoe besluiten die inwoners persoonlijk raken, tot stand ko men. „Je kunt dan ook zien dat meneer Asselbergs een keertje pissig wordt, als de raad einde lijk eens wat met dat dualisme doet en tegen het voorstel tot sluiting van de brandweergara ge Kerkwerve stemt. Dat vind ik dan schitterend." De Paepe: „Ik woon hier nu acht jaar en zit sinds die tijd op de tri bune, omdat ik vind dat politiek ons allemaal raakt. Verder train ik raads- en Statenleden elders in het land en zal ik dus zeer goed op de hoogte moeten zijn van wat elke fractie denkt", luidt haar motivatie. De Paepe is lid van de WD. Wat zou ze De trouwe tribunezitters: Kees Heule, Carla De Paepe, Fred Zoeteweij en Cor Verkaart. verbeterd willen zien hier? „Dat er eens écht discussie komt tus sen de partijen onderling. Dat ze een onderwerp op de agenda krijgen en tot een goed eind brengen. Vragen stellen aan wet- houders en burgemeester is non sens. Dat doe je maar als voorbe reiding op je werk! Verder moe ten ze duidelijker spreken en el kaar moeten aankijken. Niet die kopjes naar beneden en tekst op lezen." Volgens De Paepe benutten de partijen op lokaal niveau te wei nig hun netwerken en halen raadsleden te weinig hun infor matie uit de samenleving. „In het duale systeem moet je als lo kale politicus met je rug naar het gemeentehuis gaan staan, met je gezicht naar de burgers toe." Heule en Zoeteweij pleiten voor meer respect van de raadsleden naar de mensen die komen in spreken. Die pleidooien dienen serieuzer genomen te worden, vinden beiden. Ook waar het de raadsleden onderling betreft, vindt De Paepe. Als voorbeeld noemt ze het 'uitstekende be toog' van J. van Steensel (SGP) voor toetsing van subsidies aan goede smaak en goede zeden. Volgens haar een gemiste kant onderlinge raakvlakken te creëren, doordat de meeste frac ties de discussie direct afhiel den. Verder uit ze waardering voor 'die jongeman van die een mansfractie' (Raats) die een de bat over zendmasten op de agen da wist te krijgen. „Raads- en commissievergade ringen zouden nooit langer dan drie uur mogen duren", gooit Heule als verbeterpunt in het midden. Hij krijgt bijval van de anderen. Zo blijft er ook nog tijd voor de nazit en die is vol gens Zoeteweij beslist ook van belang. Hij kon daar onlangs tenminste nog wethouder Ren den eens aanspreken. „Ik erger me rot aan dat roestige stukje damwand bij die nieuwe brug in Bruinisse", liet hij hem even we ten. Tot nu toe heeft dat overi gens niet geholpen. Verkaart stapt tijdens de nazit zeker op het raadslid van Groen Links af om feedback te geven over haar optreden. „Een misser van onze fractie was dat het voorstel van LSD ten behoeve van meer geld voor Poppodium Brogum destijds niet werd ge steund", verzucht hij. foto Dirk-Jan Gjeltema Volgens De Paepe zou zo'n mis ser voorkomen kunnen "worden als het voorbeeld van de gemeen te Almere wordt gevolgd. „Daar discussiëren ze eerst inhoude lijk over alle agendapunten, hou den daarna een ruime schorsing voor overleg, ook met het pu bliek. Dat doen ze in groepjes in aparte kamertjes - zogeheten carrousels - en stemmen daarna pas over alle voorstellen." Als de Paepe die werkwijze hier weet te introduceren, krijgt ze de handen van haar buren op de tribune in ieder geval op elkaar. MAANDAG 20 FEBRUARI BURGH-HAAMSTEDE - dorpshuis De Schutse, Lagerhuisdebat voor senioren WOENSDAG 22 FEBRUARI ZIERIKZEE - politieke jongerendag in het MFC in Zierikzee ZATERDAG 25 FEBRUARi ZIERIKZEE - Het CDA bezoekt de wijk Poortambacht in Zierikzee TERNEUZEN - Een inwoonster van Temeuzen is gis termiddag tussen twee uur 's en tien voor half drie de dupe gewoi'den van een oplichter. Een man belde in het Oostelijk Bolwerk aan bij de 82-jarige vrouw en stelde zich voor als een personeelslid van de ING-bank. Hij vroeg de bankpasj es en pincodes van de bewoners onder het voorwendsel dat hij nieuwe pasjes zou regelen. Dit zou nodig zijn in verband met een diefstal van bankpasjes die een maand eerder zou hebben plaatsgevonden, be weerde hij. De vrouw gaf de gevraagde spullen mee en schakelde pas later de politie in. De oplichter was beleefd, netjes ge kleed en legitimeerde zich met een paspoort. Na poli- tie-aangifte werd de bankpas van de vrouw geblokkeerd. Onduidelijk is of de oplichter geld heeft kunnen pinnen. MIDDELBURG - Op de Londensekaai in Middelburg zijn zaterdagnacht rond twee uur een zestien- en een zeven tienjarige jongen, beiden afkomstig uit Arnemuiden, aan gehouden op verdenking van mishandeling van een zes tienjarig meisje en een negentienjarige jongen uit Oost-Souburg in de Middelburgse Bellinkstraat. Het meis je was in haar buik geschopt en de jongen werd zodanig geschopt en geslagen dat hij niet goed meer op zijn benen kon staan. Hij is met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. TERNEUZEN - Op de Reuzenhoeksedijk bij Temeuzen is zaterdagmiddag een auto uitgebrand. De brandweer moest eraan te pas komen de brand te blussen. De brand is ontstaan door kortsluiting onder de motorkap. Er vie len geen gewonden. TERNEUZEN - Gepensioneerde grensarbeiders die in Ne derland wonen maar in België hebben gewerkt, worden sterk benadeeld door de nieuwe Zorgverzekeringswet. Volgens onderzoek door de Stichting Grensarbeid en de Sociale Verzekeringsbank gaan de netto-inkomens van de ze groep er zo'n twintig procent op achteruit. De tegenvaller geldt voor gepensioneerde Nederlandse grensarbeiders die hun pensioen ontvangen uit hun voor malige werkland, aangevuld met een kleine Nederlandse AOW-uitkering. Tot de nieuwe zorgwet in werking trad, werd deze oud-grensarbeiders die uitsluitend of hoofdzakelijk een oudedagsuitkering uit België genieten, de mogelijkheid geboden een zorgverzekering te kiezen in België. Zij wer den door de Sociale Verzekeringsbank en het College voor Zorgverzekeringen vrijgesteld van de Nederland se verzekeringsplicht. Die vrijstelling werd alleen ver leend als de Belgische sociale verzekeringsuitkering per maand tenminste gelijk was aan zeventig procent van de minimumloongrens plus een minimale vakantietoeslag. Sinds de nieuwe zorgwet is ingevoerd, verleent het Colle ge van Zorgverzekeringen niet langer vrijstelling. „Uit het onderzoek is gebleken dat deze nieuwe uitgangspun ten bijzonder zware, inkomensgevolgen hebben voor oud-grensarbeiders", zeg I. Cools namens de Stichting Grensarbeid. door Marcel Modde ZIERIKZEE - „Dat moeten ze hier veel vaker doen!" De har tenkreet van één van de bezoe kers van de open dag van de ge meente Schouwen-Duiveland zegt misschien niet zo veel. De volle publieke tribune tijdens de twee politieke spreekbeurten van de negen deelnemende par tijen aan de raadsverkiezingen des te meer. Het draaide zaterdag allemaal om de naderende stembusgang. In de centrale hal staan in ken merkend kleuren kramen van de negen spelers in het veld uitge stald, voorzien van program ma's en kleine cadeaus om de gunst van de burger te winnen. In de burgerzaal schuiven de po litieke vertegenwoordigers aan voor een spreekbeurt over poli tieke speerpunten en een discus sie met het publiek. Een rondje langs de bestuurstafel toont di verse vreemde gezichten, naast de al langer zittende raadsle den. Lang geen getrouwe afspie geling van hoe de raad er na 7 maart zou kunnen komen uit te zien, maar de kans dat een aan tal van die nieuwkomers straks wederom aanschuift, is reëel. D66 is één van die beukenden op de poort van Deukenstein. Waar C. van den Berge voor de SGP de nadruk legt op aan dacht voor de zwakkeren in de samenleving, schuift zijn colle ga-lijsttrekker A. Hijgenaar het partijprogramma demonstratief terzijde. Zijn voornaamste speer punt is dat de bestuurders van Schouwen-Duiveland bij zich zelf ten rade gaan en de politie ke bedrijfsvoering verbeteren. Te beginnen met een openbare coalitievorming en de aanstel ling van wethouders op basis van kwaliteit in plaats van loya liteit. Op die noodzaak aan kwa liteit hamert ook de primus in- terpares van GroenLinks, T. de Gelder. Geen loze verkiezingsbeloftes roept de nummer één van PvdA, B. van de Sande-Troost voorop. De sociaal-democraten wordt dan wel eens draaikonterigheid verweten, de partij staat borg voor een solide en solidaire be sluitvorming, verwerpt Van de Sande de scoringsdrang van sommigen. In dat verband wordt met name richting Alert! gekeken, met J. van Felius voor op. De partij die Mondragon even dacht te redden maar dë hoogte van de gouden bergen schromelijk heeft overschat. Net als het CDA de 'verkwanse ling' van de dorpshuizen mag worden verweten, sneerde Van Felius terug richting lijsttrek- kend-wethouder R. van der Wek ken. Leefbaar Schouwen-Duiveland zoekt het in het defensief. Aan voerder W. Stouten kan nog steeds niet verkroppen dat LSD ondanks de opkomst vanuit het niets tot vier zetels in 2002 bui ten de coalitie is gehouden. Daarmee was bij voorbaat elke kans op vernieuwing bekeken, hoopt hij op een herkansing. De partij die nog steeds het meest te verliezen heeft (want de groot ste) is de WD. Strak in het keurslijf van het verkiezingspro gramma, liet WD-er H. Coo- mans zich niet verleiden tot ge kleurde uitspraken en zweeg na zijn vijf minuten spreektijd. De eerste en enige die op de tribune de lachers op z'n hand kreeg, was (veelzeggend) de laatste in rij: J. van den Berge van de ChristenUnie. Hij belooft plech tig alle speerpunten uit het ver kiezingsprogramma ('dat overi gens is uitverkocht') na te zullen komen. „Mits wij een meerder heid krijgen." Een groei dus van twee naar twaalf zetels. ZIERIKZEE - De fractie van Alert! organiseert op 27 februa ri een thema-avond over bio brandstoffen. Wat zijn de moge lijkheden en kansen voor pro ductie van deze energiebron. M. Jak van Altran Technologies zal een toelichting geven. De bij eenkomst vindt plaats tijdens de reguliere commissievergadering ruimte en milieu. Iedereen die dat wil kan inspreken of infor matie aan de raadsleden ver strekken, wel is het noodzake lijk om dat vooraf te melden bij de fractie van Alert!. De bijeen komst begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35