PZC Vroongronden nachts dicht Zorgen over afvalwaterleidingen De benen en tenen zijn weer rein Gewonde vogels zijn nog altijd welkom in Middelburgse opvang Uitspraak gemeenteraad genegeerd Burgemeester: wethouder via advertentie schaadt stad 15 Gevluchte inbrekers aangehouden Man opgepakt voor vuistslag Spuitbus klapt in klikobak Gewond bij botsing tegen boom Politie vindt brandende scooter Modder tie: 0113-315649 Liyw.pzc.nl Sail:redactie@pzc.nl roslbus 314460 AA Goes Mvertentie-exploitatie: Lord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7 euws-Vlaanderen: 0114-372770; gonaal: 020-4562500. maandag 20 februari 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland aw Marcel Modde JEN'ESSE - Het nieuwe fiets- (D wandelpad over de Vroon- {ionden bij Renesse is 's nachts «rboden terrein voor onbe voegden. In tegenstelling tot een ilric jaar oude bepaling van de gemeente Schouwen-Duive land, wordt het gebruik op ge- wg van de landinrichtingscom missie en de provincie nu toch beperkt. Wethouder W. Renden (verkeer) legt niet op de hoogte te zijn van de maatregel, die volgens bemin strijd is met eerdere toe- igen van de provincie. Wel it hij dat er op ambtelijk ni veau overleg is geweest, maal lat bij die gelegenheid door de eemeente is afgeraden het pad assen zonsondergang en zons- :pgang verboden te verklaren veor passanten. Renden houdt rast aan een 24-uurs-openstel- i |ng en vindt dat de bordjes waarop de beperkte toegang bij bet begin van het pad wordt ver meld, moeten worden wegge- Als de provincie het niet doet,doe ik het zelf!" Koeien Volgens gedeputeerde M. Kra mer en beleidsmedewerkster PRouwendal van de provincie is echter wel degelijk in overleg met de gemeente en gebiedsbe- neerder Staatsbosbeheer tot de invoering van het beperkte ge bruik besloten. Dat is gebeurd in de landinrichtingscommissie enkele weken geleden, aldus Rouwendal, in het bijzijn van wethouder A. Croné. Kramer spreekt zelfs van 'een wens van de gemeente die we hebben ge honoreerd'. Rouwendal verwijst in dat verband naar de vrees voor overlastsituaties in het va kantieseizoen. Sinds de sloop van de Vroonweg en de aanleg van het Vervangen de fiets- en voetpad lopen er in het aaneengeschakelde natuur gebied koeien vrij rond. Het tra ject sluit aan op de uitgaans- en kampeerzone van Renesse. De landinrichtingscommissie wil voorkomen dat er 's nachts onge lukken of vernielingen gebeu ren. „We moeten niet hebben dat er iemand uit het café komt, in het donker tegen een koe aan rijdt en pas de volgende morgen wordt gevonden." Hoewel het fietspad wordt afgesloten met een hek, gaat dat hek niet op slot, zegt Rouwendal. Het ver bod is volgens haar hoofdzake lijk een middel om te kunnen op treden wanneer dat nodig is. Croné bevestigt dat hij weet van de afspraak. Ook kent hij de kei harde garantie die zijn voorgan ger G. van cle Velde-de Wilde drie jaar geleden gaf, dat het pad dag en nacht open zou blij ven. Berichten over een nachte lijke" afsluiting stuittep toen op hevige weerstand in de gemeen teraad en dwongen de wethou der verhaal te halen bij de pro vincie. Overleg met gedeputeer de Kramer resulteerde toen in de verzekering dat alleen de ge meente bepaalt of het pad 's nachts dicht moet. Volgens de wethouder gaat het in dit geval ook niet om een ver bod het gebied te betreden, maar veeleer om een 'ontmoedi ging'. „Naar wat ik heb begre pen, is het niets meer dan een vrijblijvende aanbeveling het ge- bied voor eigen veiligheid tus sen zonsondergang en zonsop gang niet te betreden. "In die trant hebben we er tenminste al tijd over gesproken. Er worden ook geen bekeuringen uitge schreven als je dat wel doet." De kwestie is aangekaart door P. Lubbers, wiens moeder in het VLISSINGEN - Burgemees ter A. van Dok-van Weele van Vlissingen heeft in haar vaste column in het magazine voor de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten (VNG) hét voor stel van D66 en Groen links om wethouders te werven, afgewezen. Ze vindt het geen goede ont wikkeling wanneer er min- !der waarde wordt gehecht aan de politieke kleur dan aan managementkwalitei ten. Ze schrijft dat ze het jam mer zou vinden als de loka le democratie zou worden vertaald in bureaucratie. Want dat gebeurt volgens haar als de politieke gedre venheid van wethouders van minder belang wordt gevonden dan hun kennis van bijvoorbeeld de ge- meentefinanciën. Dok-van Weele meent dat het beter voor een stad is wanneer de motivatie om ineen gemeentebestuur zit ting te nemen, voortkomt mt politieke en maatschap pelijke idealen. Van Dok van Weele vindt dat het om politici gaat en niet om 'ambtenaren. Na een winter van in de stal staan, worden de paardenbenen op Schouwen-Duiveland met de lente in het vizier schoongewassen in de branding. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde RENESSE - De kop is er af, het mag lente worden. Op het strand bij Renesse hebben zater dag zo'n tweehonderd paarden benen genoten van de reinigen de werking van het zoute zeewa ter. De eerste straö in de jaarlijkse reeks van zes volgens goed Schouws gebruik vond plaats onder grote publieke belangstel ling. Volgens mede-organisatri ce Rieneke Koeleman komen elk jaar weer meer mensen kijken naar het traditionele evene ment. „Zowel op het strand als bij het latere ringsteken op de Lange Reke. Dat is toch ook een beetje waar de rijders het voor doen." Het aantal rijders bleef dit jaar echter onder de maat, wat mogelijk te wijten was aan de slechte weersvoorspelling, denkt Koeleman. Afdaling De weg naar het strand vanaf manege Grol oogt zo aan het eind van de winterperiode grauw, kaal en nat. De lentebo des houden zich nog verstopt, of het moet het waterige zonnetje zijn dat voorzichtig door het wolkendek prikt. De talrijk ver spreide hopen paardenpoep ge ven de achteropkomende stoet belangstellenden een ietwat olympisch tintje: afdaling met hindernissen. De neus hooghar tig in de lucht - geen vreemd ver schijnsel aan de Schouwse goud kust - wordt dan ook genade loos afgestraft. Bij de duinovergang van de Jan van Renesseweg deelt dominee Ikterschap Zeeuwse Eilanden onderzoekt kwaliteit asbestcementbuizen fcorMa IDDELBURG - De asbestce- mtleidingen die Waterschap tuwse Eilanden heeft aange- f>d voor de afvoer van afvalwa- f' blijken veel minder lang •e gaan dan gedacht. Daar- bestaat het gevaar dat ver- ®heinigd afvalwater in de bo- «n terechtkomt. ichap Zeeuwse Eilanden daarom dit jaar onderzoe- hoeveel van ie leidingen er I aangelegd en of zij nog in to staat verkeren. Daarna joi'den de leidingen vervangen. Rondere aandacht is nodig Oor de betonleidingen op 'ouwen-Duiveland. Uit con troles die daar al zijn uitge voerd, blijkt dat veel van de bui zen beschadigd zijn. Toen de transportleidingen voor afvalwater zijn aangelegd, ging het waterschap ervan uit dat ze veertig tot vijftig jaar gebruikt zouden kunnen worden. Nu is gebleken dat ze veel minder duurzaam zijn. Dagelijks be stuurslid A.- Ruijtenberg schat hun levensduur op 'ongeveer de helft'. Ongewenst De leieüngen van asbestcement en beton blijken veel sneller dan verwacht te worden aangetast door zwavelwaterstof, een gas dat vrijkomt uit rottend afval water. Als de leidingen kapot- gaan, komt het verontreinigde water dat door de buizen stroomt in de bodem terecht, en mogelijk in het grondwater. Vol gens Ruijtenberg is dat niet meteen gevaarlijk voor de volks gezondheid, maar wel 'een onge wenste situatie'. Ruijtenberg benadrukt tevens dat het asbest waarvan de leidingen zijn gemaakt, niet meteen een gevaar vormt. „As best is gevaarlijk als het in de vorm van stofdeeltjes vrijkomt. Maar de buizen van asbestce ment zijn net zo min gevaarlijk als asbesthoudende platen op da ken." Het waterschap heeft de laatste jaren tijdens de afbraak of reno vatie van oude waterzuive ringsinstallaties met regelmaat schade ontdekt aan oude asbest cement- en betonleidingen. Op die momenten zijn de buizen ver wijderd en vervangen door ande re, aldus Ruijtenberg. Hoeveel buizen nog wel in het beheersge bied van Zeeuwse Eilanden (ge heel Zeeland boven de Wester- schelde) liggen, weet hij niet. „Dat gaan we nu uitzoeken." Kosten Vervolgens worden inspecties uitgevoerd om te beoordelen of de buizen nog in goede staat zijn, danwel mankementen ver tonen. Zwakke of kapotte leidin gen zullen worden vervangen. L. van der Kallen, lid van het al gemeen bestuur van Zeeuwse Ei landen, waarschuwt voor de ho ge kosten die gemoeid zullen zijn met het verwijderen en ver vangen van de asbestcement- en betonleidingen. Dat weet hij uit zijn ervaringen als bestuurslid van andere waterschappen. Volgens Van der Kallen hebben andere waterschappen er meestal voor gekozen alleen lei dingen te vervangen die in an dermans grondgebied liggen. Als daar iets misgaat, is het wa terschap namelijk aansprakelijk voor de schade. Vanwege deze zorgplicht vindt hij dat die lei dingen wel vervangen moeten worden als ze beschadigd zijn. „Maar laten we er geen regel van maken dat we alles gaan op ruimen." Neuzen tussen boedel Amac De tekst op het onderbord betreft volgens wethouder Croné een advies, geen verbod. „We gaan daar ook geen bekeuringen voor uitschrijven als je het wel doet." foto Marijke Folkertsma aanliggende gebied woont. Hij heeft een e-mail gestuurd aan de raadsleden. Voor de vier be langhebbenden aanwonenden is een aparte regeling getroffen, al dus Rouwendal. Piter Goodijk gevulde Jacobus- koeken uit, gebakken in schelp- vorm ter gelegenheid van het vijfhonderdjarig jubileum van de gelijknamige kerk in de. bad plaats. Beoogd wordt dat de koe ken de rijders meer kracht ge ven om hun paarden in toom te houden in de koele branding. Voor wie de dominee volgt in het zeebad om, in vergelijk met de paardenbenen, ook het stal- stof tussen de mensentenen af te spoelen, wacht eveneens het ver hevene baksel. Na een kort intermezzo aan de zacht kabbelende vloedlijn, wendt de groep van 55 rijders de teugels en draaft over het strand richting Haamstede. Een kleine drie uur later arriveren ze weer in Renesse, waar ze, voorgegaan door de muziek van Luctor et Emergo en kinderen op boerenkarren, worden inge haald voor de officiële opening van het straöfeest en het begin van de ringrijdwedstrijden. Mooiste Stella Bolier blijkt van de ring- stekers over de beste oog-hand coördinatie te beschikken en ver gaart de meeste punten. Bij de kinderen sleept Remco van de Vet de eerste ringsteekprijs in de wacht. Het mooist versierde paard staat dit jaar op naam van Miranda de Jonge, waar Lelie en Julia Valk onder de kinderen de harten van de jury stalen. OOSTERLAND - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de N59 ter hoogte van Zierikzee twee man nen aangehouden. De mannen, 21 en 22 jaar oud en af komstig uit Gouda, probeerden rond tien over half twee in te breken in een bedrijfspand in Oosterland. Ze werden op heterdaad betrapt door een bewoner en sloegen op de vlucht. De getuige lichtte de politie in en kon tevens door geven in welke auto de verdachten waren weggereden. RENESSE - Een negentienjarige man uit Rotterdam is in de nacht van zaterdag op zondag in Renesse aangehou den. Hij wordt er van verdacht een 22-jarige inwoner van de gemeente Schouwen-Duiveland in het gezicht te heb ben geslagen. Het slachtoffer hield aan de klap een gebro ken tand en een bult over. De mishandeling vond plaats in een horecagelegenheid. De Rotterdammer werd even la ter rond twee uur die nacht op de Hogezoom door de poli tie meegenomen. Waarom hij de Schouwen-Duivelander had geslagen, was gisteren nog niet duidelijk. VLISSINGEN - Enkele bewoners van de Anjelierenlaan in Vlissingen zijn zaterdagnacht opgeschrikt door een knal. Er bleken enkele kliko's in een portiek in brand te staan. De politie heeft met een brandblusser de vlammen gedoofd, waarna de brandweer alles nog heeft nageblust- De brand is ontstaan door een spuitbus die ontploft was door de warmte in een van de klikobakken. 's-GRAVENPOLDER - Een 23-jarige automobilist, van wie de politie de woonplaats niet bekend heeft gemaakt, is in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt toen hij tegen een boom reed op de Groeweg in 's-Graven- polder. Een passante bracht de man naar het Oosterschel- deziekenhuis in Goes, waar ook een bloedproef is afgeno men. Of de bestuurder te veel had gedronken, meldt de po litie niet. Plij moest ter observatie een nacht in het zieken huis blijven. VLISSINGEN - Omstreeks half drie zondagochtend heeft de politie op het Jaagpad in Vlissingen een brandende scooter aangetroffen. Rondom de bromfiets werden diver se stukken gereedschap gevonden en een brandstoftank. Er waren geen personen aangetroffen. en veel vogels. „Ook die kunnen natuurlijk met een poepje van een trekvogel in contact komen. En net zag ik nog vijf krielha- nen aan de rand van Middel burg rondlopen." Maar haar vogels zal ze afscher men, zolang als nodig is. „Dat is geen vraag voor mij. Ik vind dat we het risico op besmetting van de vogelgriep zo klein mogelijk moeten maken. Ik heb angst voor de dieren en ook voor de mensen. Je moet er toch niet aan denken dat er echt een pande- mie uit zal breken." En wat gebeurt er dan met al die vogels die ze opvangt? „Stel dat een kilometer verderop een kip de vogelgriep heeft. Dan worden ook mijn vogels ge ruimd. Maar hoe dan verder? Mag ik dan nog mereltjes opvan gen? We vangen toch zo'n drie duizend dieren jaarlijks op en we brengen per jaar zeven- tot achthonderd vogeltjes met de hand groot. Het ministerie heeft daar nog niets over gemeld. Die onduidelijkheid is heel verve lend." Sinds de vorige ophokperiode doet Louwerse mee aan een on derzoek van de Erasmusuniver- siteit in Rotterdam naar het vo gelgriepvirus of andere varian ten. Ze maakt van alle nieuwe vogels een uitstrijkje. „Daaruit blijkt dat we hier tot op heden vogelgriepvrij zijn", zegt ze. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Coby Louwer se van vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg vangt nog steeds nieuwe gewonde zwanen, eenden of ganzen op. Maar ze noemt de situatie rondom het vo- gelriepvirus wel riskant. „Ik ben terughoudend en ik wil pre cies weten hoe de vogel aan zijn verwondingen is gekomen." Ze krijgt veel telefoontjes van mensen die hun gezonde hobby- dieren kwijt willen, Ze zeggen dat ze geen vogels zijn gaan hou den om ze op te hokken. „Maar gezonde vogels vang ik niet op. Ik vrees dat die vogels uitgezet worden in de duinen of mis schien terechtkomen bij een kin derboerderij." Ze begrijpt de wrevel van de hobbyist. Want zelf heeft ze er ook moeite mee om de kooien af te dekken met een zeil en de deu ren naar buiten voor de watervo gels op slot te doen. „En als het nu allemaal zin zou hebben... Als je zeker zou zijn dat de vogelgriep daardoor niet uitbi-eekt, dan wordt het eenvou diger om ze op te hokken", zegt ze. Angst De Mikke ligt in het park Too- renvliedt en dat is een ideale ver blijfplaats voor eenden, zwanen zeeuwse almanak De jongeman uit Terneuzen had het allemaal prima gere geld. Een etentje voor twintig personen, met keuze uit vier menu's, in een splinternieuw en bejubeld etablissement. De sfeer was prima, tot hij de zoveelste hap van zijn voorge recht nam. De verbazing was groot toen hij ineens een deel van zijn carpaccio terug in zijn bord spuugde. „Er zit modder in", bezwoer hij zijn vrienden, van wie er zes het zelfde aten, maar die niets vreemds hadden opgemerkt. „Proef maar, ik meen het!" Op die uitnodiging ging van zelfsprekend niemand in. Hoe wel zijn bord al bijna leeg ivas, kreeg de organisator van het etentje toch een nieuwe carpaccio van de chef-kok. Grote vraag was of er echt modder in zijn eerste bord had gezeten. Zijn tafelgeno ten hielden het erop dat hun vriend gewoon twee keer voor de prijs van één had willen eten. De hoofdrolspeler genoot er zichtbaar van. „Ik denk dat ik als dessert een zandtaartje neem..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33