Corporatie wordt huismeester Koudekerkse boer bang meer munitie te vinden Mikke is op het ergste voorbereid Woningbouwverenigingen worden maatschappelijk ondernemer 4. jmrnfeA Gewond bij botsing tegen boom Aanrijding op Westwal Goes Gevluchte inbrekers aangehouden Man aangehouden voor vuistslag Aanhouding na mishandeling Informatieavond iieuvv sportief project Borsele Maïs? Dat kippenvoer hoeft er niet in! editie Bevelanden-Tholen zeeuwse almanak Modder De jongeman uit Terneuzen, die luistert naar de Franse vertaling voor Jan, had het al lemaal prima geregeld. Een etentje voor twintig perso nen, met keuze uit vier me- nu's, in een splinternieuw en bejubeld etablissement. De sfeer was prima, tot hij de zoveelste hap van zijn voorge- recht nam. De carpaccio was tot dat moment heerlijk ge- I weest en de verbazing was dan ook groot toen hij ineens een deel terug in zijn bord spuugde. „Er zit modder in", bezwoer hij zijn vrienden, j van wie er zes hetzelfde aten, maar die niets vreemds had- den opgemerkt. „Proef maar, i ik meen het!" Op die uitnodiging ging van zelfsprekend niemand in. Hoe wel zijn bord al bijna leeg was, kreeg de organisator van het etentje toch een nieuwe carpaccio van de chef-kok. Zonder blikken of blozen be gon hij aan zijn tweede por tie, tot de blinkende bodem van het bord zichtbaar was. Grote vraag was of er echt modder in zijn eerste bord had gezeten. Zijn tafelgeno ten hielden het erop dat hun vriend gewoon twee keer voor de prijs van één had willen eten. De hoofdrolspeler genoot er zichtbaar van. „Ik denk dat ik als dessert een zandtaartje neem..." Neuzen tussen boedel Amac 1 R ,'s-GRAVENPOLDER - Een 23-jarige automobilist, van wie de politie de woonplaats niet bekend heeft, gemaakt, is in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt toen hij tegen een boom reed op de Groeweg in 's-Graven- polder. Een passante bracht de man naar het Oosterschel- deziekenhuis in Goes, waar ook een bloedproef is afgeno men. Hij moest ter observatie in het ziekenhuis blijven. GOES - Op de Westwal in Goes vond gisteravond om kwart over negen 's avonds een aanrijding plaats tussen een bedrijfsauto en een personenauto. Terwijl de 30-jari- ge bestuurder van een personenauto een 28-jarige be stuurder van een bedrijfsauto inhaalde week de bestuur der van die bedrijfsauto naar links uit zonder richting aan te geven. Bij de aanrijding die volgde raakten beide voertuigen beschadigd. Niemand raakte gewond. OOSTERLAND - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de N59 ter hoogte van Zierikzee twee man nen aangehouden. De mannen, 21 en 22 jaar oud en af komstig uit Gouda, probeerden rond tien over half twee in te breken in een bedrijfspand in Oosterland. Ze werden op heterdaad betrapt door een bewoner en sloegen op de vlucht. De getuige lichtte de politie in en kon tevens door geven in welke auto de verdachten waren weggereden. RENESSE - Een 19-jarige Rotterdammer is in de nacht van zaterdag op zondag in Renesse aangehouden. Hij zou een 22-jarige inwoner van de gemeente Schouwen-Duive- land in het gezicht te hebben geslagen. Het slachtoffer hield aan de klap een gebroken tand en een bult over. De mishandeling vond plaats in een horecagelegenheid. De Rotterdammer werd rond twee uur 's nachts op de Hoge- zoom aangehouden. Waarom hij de Schouwen-Duivelan- der had geslagen, was gisteren nog niet duidelijk. MIDDELBURG - Op de Londensekaai in Middelburg zijn zaterdagnacht rond twee uur twee Arnemuidenaren van 16 en 17 aangehouden op verdenking van mishandeling van een 16-jarig meisje en een 19-jarige jongen uit Oost-Souburg in de Middelburgse Bellinkstraat. Het meis je was in haar buik geschopt en de jongen werd zodanig geschopt en geslagen dat hij niet goed meer op zijn benen kon staan. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Coby Louwer- se van vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg vangt nog steeds nieuwe gewonde zwanen, eenden of ganzen op. Maar ze noemt de situatie rondom het vo- gelriepvirus wel riskant. „Ik ben terughoudend en ik wil pre cies weten hoe de vogel aan zijn verwondingen is gekomen." Ze krijgt veel telefoontjes van mensen die hun gezonde hobby- dieren kwijt willen, Ze zeggen dat ze geen vogels zijn gaan hou den om ze op te hokken. „Maar gezonde vogels vang ik niet op. Ik vrees dat die vogels uitgezet worden in de duinen of mis schien terechtkomen bij een kin derboerderij." Ze begrijpt de wrevel van de hobbyist. Want zelf heeft ze er ook moeite mee om de kooien af te dekken met een zeil en de de deuren naar buiten voor de wa tervogels op slot te doen. „En als het nu allemaal zin zou hebben... Als je zeker zou zijn dat de vogelgriep daardoor niet uitbreekt, wordt het eenvoudi ger ze op te hokken", zegt ze. De Mikke ligt in het park Too- renvliedt en dat is een ideale ver blijfplaats voor eenden, zwanen en veel vogels. „Ook die kunnen natuurlijk met een poepje van een trekvogel in contact komen. En net zag ik nog vijf krielha- nen aan de rand van Middel burg rondlopen." Maar haar vogels zal ze afscher men, zolang als nodig is. „Dat is geen vraag voor mij. Ik vind dat we het risico op besmetting van de vogelgriep zo klein mogelijk moeten maken. Je moet er toch niet aan denken dat er echt een pandemie uit zal breken." En wat gebeurt er dan met al die vogels die ze opvangt? „Stel dat een kilometer verderop een kip de vogelgriep heeft. Dan worden ook mijn vogels ge ruimd. Mag ik dan nog merel- tjes opvangen? We vangen toch zo'n drieduizend dieren jaar lijks op en we brengen per jaar zeven- tot achthonderd vogel tjes met de hand groot. Het mi nisterie heeft daar nog niets over gemeld. Die onduidelijk heid is heel vervelend." Sinds de vorige ophokperiode doet Louwerse mee aan een on derzoek van de Erasmusuniver- siteit in Rotterdam naar het vo gelgriepvirus of andere varian ten. Ze maakt van alle nieuwe vogels een uitstrijkje. „Daaruit blijkt dat we hier tot op heden vogelgriepvrij zijn", zegt ze. 0113-315649 L/.pzc.nl ■^redactie® pzc.nl ■=ibus 31,4460 AA Goes Lrtentie-exploitatie: "\fd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ivs-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. „aandag 20 februari 2006 kHarmen van der Werf nSEINKENSZAND - Ongezond Iron, overgewicht, rondhangen til verveling, ook onder Borsel- jnnv jongeren schijnt het voor te reien. Met een nieuw sportief cote zoject wil de gemeente Borsele fe in samenwerking met ik iportZeeland iets aan gaan idj ®n- i'dag fanavond wordt in gemeen- egei itlapscentrum De Stenge in see Mnkenszand vanaf half acht' i avonds een informatiebij een- heb- ast gehouden over dit sport- ons Rject. Het moet een. brede op- van hijgen, vandaar de naam: ikt? öirt-, onderwijs- en spoi't-pro- ,'aar p' a se-- Si ministerie van Volksgezond- lijkê si Welzijn en Sport heeft er toen ió voor beschikbaar en Borse- wl daarin meedelen. De infor- ölieavond is ervoor bedoeld smet vertegenwoordigers van r:o kinderopvang, sportver- 8-sl sgingen, peuterspeelzalen, 'fe graden én jongeren een M inplan te bedenken voor een üsidieaan vraag. s gemeente Borsele wil zich «I het project vooral richten For- 'pde coördinatie en organisatie sportactiviteiten binnen bre- ïscholen. Jan Minnaard stopt na 36 jaar als kok in zorgcentrum Ter Weel. Toch blijft hij wel naar Ter Weel komen. „Voor jongeren met een werkstraf. Die komen hier al lange tijd in de keuken werken en dat blijft zo. Ik ga ze begeleiden." foto Willem Mieras 4door Rob Paardekam YERSEKE - Yersekenaren zijn volgens Jan Minnaard, die na 36 jaar stopt als kok in zorgcen trum Ter Weel, recht voor zijn raap. Als ze het eten niet lekker vinden, zeggen ze dat gewoon. Het komt gelukkig vaker voor dat ze wel smullen van de war me maaltijd. „En dan zeggen ze het ook", aldus Minnaard. De geboren Kapellenaar spreekt steevast over Vredelust en niet over Ter Weel. Logisch, want zo heet het zorgcentum nog maar net. Minnaard genoot zijn koks opleiding tijdens zijn diensttijd en werkte in het verleden een tijdje als brood- en banketbak ker. Na ook nog een paar jaar in Ter Valcke in Goes te hebben ge kookt, kwam hij in 1970 in het gloednieuwe Vredelust aan de Damstraat terecht. Hij kan zich zijn eerste Pasen in het zorgcen trum nog goed herinneren. Hij had geen idee dat het in Yerseke traditie is om dan krentenbrood met kreukels te eten en dus stond dat niet op het menu. Dat heeft hij geweten. „Ik ben er de zelfde dag nog achteraan ge gaan", vertelt Minnaard. „En de volgende dag hadden de mensen alsnog hun krentenbrood met kreukels." In de beginjaren dienden de be woners veelal te eten wat de pot schafte, al werd er in beperkte mate best rekening gehouden met wat mensen echt niet lekker voriden. Tegenwoordig kan er el ke dag worden gekozen uit drie menu's en om het voor de koks nog moeilijker te maken, kun nen de bewoners ook nog afwis selen door uit elk menu iets te nemen. „Voor de mensen is dat natuurlijk heel fijn", beseft Min naard. „Maar voor ons in de keu ken betekent het dat we vele uren achter de computer door brengen om alle wensen in te voeren. En om eerlijk te zijn, kook ikliever." De kok zegt dat de mensen'vroe- ger veel meer verwend werden. Zo kregen ze elke ochtend een ei tje; iets wat vandaag de dag niet meer gebeurt. Minnaard weet nog dat hij op een dag van hoger hand te horen kreeg dat hij de ei eren minimaal zeven minuten moest laten koken in verband met de gevaarlijke salmonel la-bacterie. „Er zat hier een oude schipper en die was daar helemaal niet blij mee, want hij hield van een zachtgekookt ei. 'Ze moeten degene die dat be dacht heeft doodschieten', riep hij dan." Kippenvoer Minnaard heeft in de loop der ja ren veel nieuwe gerechten op de kaart zien verschijnen. Van een vegetarische schotel of een Hon gaarse salade moesten de men sen vroeger niets hebben. „Nu is het de gewoonste zaak van de wereld.om ergens maïs door te doen", vertelt de kok. „Maar als ik dat dertig jaar geleden deed, zeiden ze: dat kippenvoer moet ik er niet in hebben." Ondanks de toegenomen variatie is het oerhollandse menu van aardap pelen, een stukje vlees en groen te volgens Minnaard nog altijd het populairst. De vertrekkende kok denkt zijn werk en het contact met de bewoners best te zullen gaan missen, maar hij heeft zoveel andere bezigheden dat hij zich niet zal vervelen. „Ik blijf hier ook komen", zegt hij. „Voor jongeren met een werkstraf. Die komen hier al lange tijd in de keuken werken en dat blijft zo. Ik ga ze begelei den." Goed nieuws voor mevrouw Min naard: Jan zal straks ook thuis de potten en pannen wat vaker ter hand nemen. Nu gebeurt dat zelden, omdat hij al een hele och tend heeft staan koken. Ter Weel biedt Minnaard dins dag 28 februari een afscheidsre ceptie aan. Iedereen is welkom tussen 19.00 en 21.00 uur. .-^Frank Balkenende ;0ES - Woningcorporaties ver- iieden hun werkterrein. Zo l'J. iordt de Regionale Woning- Hinvvereniging Samenwerking jffS) behalve verhuurder ook fimeester van de brede school jde Goese Polder. Ook met de gaarheid in wijken be- oeien corporaties zich steeds la- ^regelt de RWS al het beheer air een aantal zorginstellingen I gscholen, waarbij de corpora- K diensten inhuurt voor bij- morbeeld de schoonmaak. In de jjd ;rede school in de Goese Polder, I m september 2007 de deuren sat. wil de RWS een stapje Her gaan. „Daar stellen we 2 eigen huismeester aan, die verhuur van de ruimte gaat ;n en roosters zal indelen. Jok zorgt die voor het onder lid. Tegelijkertijd kan zo'n hismeester een doorverwijsrol J tnjgen. We zitten als corporatie jsen netwerk van instellingen, rarom zouden wij burgers niet He weg kunnen wijzen?", zegt fecteur M. Sas. Bataljon huismeestersrol is vrij faro voor de RWS, maar zal ze- ÈTuitdijen, denkt Sas. „Vanuit 1 skwaliteit die we in huis heb- de p zullen we steeds meer f acili- Ée taken voor derden uitvoe- isr'Het is niet zo dat de corpo ratie straks een bataljon huis- asters in dienst heeft. Sas ver- ïïcht dat er wel een paar wor- aangesteld, maar beheer- fes kunnen ook worden inge luid Het ministerie van VROM ver- \angtdat corporaties hun werk terrein verbreden. Ze moeten meer dan alleen verhuurder zijn. De RWS groeit in haar rol als maatschappelijk ondernemer. Zo helpt de corporatie de door vrijwilligers opgezette Goese voedselbank om professioneler te werken. Dat gebeurt vanuit het idee dat het huurders zijn die in sociale nood verkeren. Sas sluit niet uit dat corporaties zich in de toekomst vergaand met welzijn en leefbaarheid gaan bemoeien. Filosoferend: „Misschien moet een woning bouwvereniging een stuk op bouwwerk gaan verzorgen en daarvoor wellicht fuseren met welzijnsinstellingen. Daarbij hoef je als corporatie niet per se alle deskundigheid in huis te hebben. Die kun je ook inhu ren." Betrouwbaar Nu komt dat niet allemaal uit de koker van de RWS. „Sommi ge zaken komen spontaan naar ons toe. We worden kennelijk als een betrouwbare partner ge zien." R B Wonen (werkzaam in Rei- merswaal en Borsele) probeert dorpen leefbaar te houden door er onder kostprijs te investeren. „Vooral kleine kernen hebben een beetje hulp nodig. Dat is een continue proces",,zegt directeur P. van Luijk. Zo is R B Wonen eigenaar van een supermarkt in 's-Gravenpolder en onderneemt de corporatie, samen met mid denstanders, pogingen in Kwa- dendamme een supermarkt van de grond te krijgen. Verder praat ze mee over de toekomsti ge brede school in Yerseke West. Er is al het beheer van tal van (senioren)complexen, in acht ge vallen voor de vereniging van ei genaren. Maar eigen huismees7 ters? nee, zover is R B Wonen nog niet. De beheerderspoot van de corpo ratie groeit hard. De RWS is sinds kort eigenaar, -verhuurder en beheerder van de Erasmus- flat in de Goese Polder, een wooncomplex voor senioren. Voor gehandicaptenstichting Zuidwester gaat de corporatie het beheer doen van bestaande en toekomstige gebouwen (zoals een nieuw tehuis in Goês-West). Ook zijn er contacten met Stich ting Maatschappelijk Werk Oos- terschelderegio (SMWO) over het beheer van gebouwen. Op het gebied van meerjaren- onderhoud van gemeentelijke gebouwen is Noord-Beveland al klant Van de RWS. Dat de banden innig zijn, blijkt uit het feit dat de RWS straks in Kamperland een nieuw dorpshuis mag bouwen en verhu ren. Goes overweegt de RWS in te schakelen voor het onderhoud van het nieuwe stadskantoor. De RWS heeft tenslotte voor het plannen van meerjarenonder- houd specialisten in dienst. MEdith Ramakers iOUDEKERKE - Het is een tegenval- 3 dat het Veerse college van burge- :fester en wethouders heeft besloten f slechts de archieven erop na te ysn voor onderzoek naar explosieven Het stuk land aan de Duinstraat in Wlekerke. Dat vindt eigenaar Bram ^Pert. Op zijn land werden in no- ®ber twintig explosieven gevonden. fee vondst is ook niet terug te vin- in de archieven. Waarom zouden were explo'sieven, als die er zijn, dan f °P schrift zijn gesteld", vraagt j^ertzich af. 1 verwacht dat er met moderne «deken naar explosieven gezocht •J worden. „Vanachter een bureau ie hier geen explosieven", is zijn pachting. li Explosiever! Opruimingsdienst I" had de gemeente geadviseerd 151 een zoekactie en/of een historisch j^oek uit te laten voeren. „Het is als je hoort dat er nu gekozen wordt voor een beperkt onderzoek, als het gaat om mensenlevens." Het colle ge van Veere maakte recent bekend dat een zoekactie te veel geld kost en te tijd rovend is. In november vorig jaar stuitte Lampert bij toeval op een aantal granaten, toen hij zijn akker ploegde. De plek stond in Koudekerke niet bekend als dump plaats van munitie. Geen flauw idee Lampert rekent uit dat de akker vanaf de Tweede Wereldoorlog al zo'n zestig keer'bewerkt is. Er is ook een drainage systeem aangelegd, waarbij er tot onge veer een meter diepte buizen in aange legd zijn. „Er is toen niets ontdekt. Ik heb er eerlijk gezegd geen flauw idee van of er nog iets ligt." Experts van de EOD hebben eerder het vermoeden uitgesproken dat de grond tussen de twee bunkers deel kan uitma ken van een tankgracht. Dat is een strook land die met munitie werd volge stopt om tanks te weren. Van de laatste vondst zijn foto's ge maakt, waarop te zien is dat enkele van de forse granaten op een rijtje in een sleuf lagen, met de toppen ongeveer 25 centimeter onder de oppervlakte. Ze hadden een doorsnede van ongeveer 30 centimeter en waren bijna een meter lang. „Ik ben er normaal gesproken niet zo snel onder de indruk van als ik met mijn ploeg ergens tegenaan kom. Vroeger werd vaker van alles op het land gedumpt. Van beton, puin tot ij zer. Iedere boer maakt dat mee." Maar dit keer was het serieus. „Toen ik wat beter keek, zag ik dat het munitie was. En van munitie ben ik wel onder de indruk." Hij wil over ongeveer een maand het land op om suikerbieten in te zaaien. „Ik kom dan niet dieper dan ongeveer 3 centimeter. Daarover maak ik me niet erg ongerust. Maar in oktober, novem ber moet ik weer ploegen. Dan wil ik duidelijkheid hebben." De gemeente verwacht binnen twee maanden het onderzoeksresultaat te hebben, waarna vervolgstappen wor- Boer Bram Lampert: „Toen ik wat beter keek, zag ik dat het munitie was. En van den bepaald. munitie ben ik wel onder de indruk." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29