Van den Pol mist hoogte en vriend Verkwanseld aan de commercie PZC Daniel Sanchez in superpartij langs De Bruijn Italianen kussen heilige grond Jisca Docters enige lichtpuntje op NK Tranen bij Goese atlete na mislukt kampioenschap in Gent RUGNUMMER Leipheimer wint proloog in Californië Spotje Internet maandag 20 februari 2006 door Euqène de Kok GENT - Het was treurnis troef met de Zeeuwen op het nationaal kampioenschap in- dooratletiek in Gent. Van de zes atleten die in actie kwa men, haalde er niet één het po dium. Een lichtpuntje was Jis ca Docters uit Terneuzen. Zij haalde met een persoonlijk re cord een finaleplaats op de 60 meter horden. In de eindstrijd werd de twin tigjarige atlete achtste en laat ste, maar Docters was vooral blij met haar persoonlijke re cord, dat ze in de series had gelopen. In die voorronden deed ze 9.02 seconden over de zestig meter horden. Daar mee haalde ze ruim tweetien- de van haar oude toptijd (9.21) af. Ze kwalificeerde zich als zevende voor de fina le. „Dat persoonlijk record had ik totaal niet verwacht" glun derde ze. „En het was eigen lijk een verschrikkelijke race! Maar toen ik die tijd zag, was ik het snel vergeten." „Toch", zei ze kort na haar fi nale, „baal ik een beetje. Ik weet dat het nog sneller had gekund." In de eindstrijd was de rol van Docters snel uitgespeeld. Ze raakte de tweede horde, verloor erg veel snelheid en was kansloos. Rustig liep ze de race uit. „Die tijd, man!", zei ze, terwijl ze lacherig een wegwerpgebaar naar het sco rebord maakte. Daarop stond 9.81' seconden achter haar naam. „Dat gaat helemaal nergens over! Het waren echt de zenuwen", gaf ze toe. „Ik stond te trillen in de start blokken. Het was de eerste keer dat ik een wedstrijd in zo'n stadion liep." Daar moeten er meer op vol gen, hoopt de atlete die op de zestig meter sprint niet ver der kwam dan de series. De studente bewegingsweten schappen heeft veel vooruit gang geboekt in de laatste twee jaar. Die progressie is toe te schrijven aan haar opge voerde trainingsarbeic! jn Terneuzen trainde ik bij Scheldesport altijd twee of drie keer per week en zat ik op een punt dat ik niet verder kwam. Daarom heb ik vong jaar besloten zes keer te gaan trainen." Dat doet ze sinds twee jaar bij Atletiek Maastricht. Behal ve op de zestig meter horden is Docters ook actief op de sprint, het verspringen en het speerwerpen. Met de speer werd ze op de laatste Neder landse kampioenschappen outdoor derde. Zich specialiseren op één on derdeel wil ze niet. „De mees te aandacht gaat naar de hor den, maar ik doe het 't liefst allemaal. Zolang ik die ande re dingen er een beetje be hoorlijk bij kan doen, wil ik dat ook blijven doen." Buiten de boot Behalve Docters startte Ma- rij e Jansen uit Goes ook op de zestig meter horden. Hoewel ze tweede werd in haar serie, kwalificeerde ze zich niet voor de finale. Haar tijd (9.16) was de negende in de se ries. Jansen viel daarmee net buiten de boot. „Jammer, maar ik ben niet ontevreden. Dit was mijn eerste horden wedstrijd van het seizoen." De oud-atlete van het Goese AV'56 haalde bij het versprin gen wel de eindstrijd. Daarin speelde ze slechts een bijrol. Jansen werd zesde met een af stand van 5.65 meter, veertig centimeter minder dan winna res Jessica Keizer. De rol van de Zeeuwse vrou wen was' al bescheiden in Gent, die van de mannen was te verwaarlozen. Geen enkele Zeeuwse atleet kwam in beeld. Michiel Willaert uil Clinge maakte in zijn heat de tweede valse start, waarop diskwalificatie volgde. De Hulstenaar Alex Ward stond wel op de startlijst, maar ver scheen niet in de startblok-' ken. Hij had te veel last van een hamstringblessure. door Euqène de Kok GENT - Snikkend stapte Esther van den Pol zaterdag van de atle tiekbaan in Gent. De Nederland se kampioenschappen indoorat- letiek brachten voor de Goese polsstokhoogspringster en ver- springster totaal niet wat ze er van had gehoopt. De enige Zeeuwse medaillekandidate zag al haar illusies van begin tot ein de in rook opgaan. Ze had een paar uur eerder nog een diepe zucht van opluchting laten horen, keek haar trainer Bram Kreijkamp op de tribune van de Topsporthal Vlaanderen eens aan en glimlachte als een boer met kiespijn. Dat was toen Esther van den Pol (23) de aan- vangshoogte van 3.30 meter had gehaald in het polsstok hoogspringen. Het gebeurde pas in haar derde en laatste poging, waar deze hoogte normaal geen problemen oplevert voor de uit Goes afkomstige atlete. Haar persoonlijke record staat op 3.65 meter. Daarmee plaatste ze zich als vijfde voor het Neder lands kampioenschap indoorat- letiek. Zaterdag leek echter alles Van den Pol moeite te kosten. Ook tij dens de volgende stap op 3.50 meter bleef de lat pas na twee eerder mislukte pogingen lig gen. Toen de lat nog eens tien centimeter omhoog ging, leek het tij te keren voor de Zeeuwse atlete. Die klus klaarde ze in twee keer. Maar 3.70 meter was te hoog gegrepen. Akelig dicht Tijdens twee van de drie pogin gen zat ze er akelig dichtbij. Bei de keren schampte Van den Pol met haar lichaam op het laatste ogenblik de lat. Klaar was ze. Een zesde plek. En dat terwijl een deel van haar tegenstanders amper in actie was gekomen. De latere winnares (met 4.00 meter) Rianna Galiart uit Uitgeest had slechts, één keer haar trainings pak uitgedaan, toen Van den Pol het al definitief aantrok. Trainer Bram Kreijkamp van Phoenix, de Utrechtste atletiek vereniging waar de Goese 'traint, was mild in zijn oordeel. „Als je in acht neemt hoe Esther zich voelt, is het oké gegaan", zei hij. „Ze was lang gebles seerd aan haar duim. Tijdens die periode hebben we wel rede lijk kunnen trainen, maar ze heeft geen wedstrijdritme. Bo vendien klaagde ze vanochtend dat ze moe was. Je ziet vandaag dat ze net dat beetje extra mist. En dat heb je juist nodig op een kampioenschap." „Zij heeft dat bijvoorbeeld wel", wees de trainer naar zilve ren medaillewinnares Yvette Caldenhove uit Halsteren, toen ze juichend over de 3.85 meter ging. Kreijkamp: „Het gebrek aan wedstrijdritme zag je zeker in het begin bij Esther. Haar laatste sprong op 3.70 meter was technisch haar beste sprong. De eerste pogingen wa ren veel te wisselvallig en ze had er enorm veel nodig. Daar door had ze al veel energie ver spild toen het spel nog moest be ginnen." Advies De oefenmeester hoopte voor de titelstrijd dat Van den Pol over de 3.80 meter zou gaan. „Ach, dat was in dit veld nog geen me daille geweest", relativeerde hij. Voormalig Nederlands kam pioen Sabine Verbeek uit Voor burg pakte met 3.85 meter het brons. „Het is voor Esther nu zaak de teleurstelling snel te verwerken. Ze moet zo meteen lekker gaan verspringen", gaf hij zijn leerlin ge, die liggend op haar rug naast de polsstokbaan wachtte op het volgende onderdeel, als advies. Van lekker verspringen was bij Van den Pol echter ook geen sprake. Het werd een nog grote re desillusie dan het polsstok hoogspringen. Vooraf leken er kansen op een podiumplaats te zijn. Ze had zich als vierde ge kwalificeerd met een afstand van 5.95 meter. Maar in de wed strijd - waar de gedoodverfde kampioene Karin Ruckstuhl door eén blessure ontbrak - maakte de Zeeuwse twee ongel dige sprongen en kwam ze in haar laatste poging tot 5.37 me ter. Dat was bij lange na niet ge noeg voor een plek in de finale. Van den Pol eindigde op de tien de en laatste plek. Even bleef ze nog kijken naar de finale, maar al snel liep ze snikkend het mid denterrein af. Haar tranen kon ze iets later moeilijk verklaren. „Natuurlijk baal ik van vandaag", zei ze ter wijl ze met haar trui het laatste beetje vocht van haar gezicht veegde. „Eigenlijk zit ik al een paar weken niet lekker in mijn vel. Ik was geblesseerd en ben nog steeds niet helemaal fit. Op dat soort momenten mis ik mijn vriend. Helaas zit hij al een paar maanden voor zijn werk in Ja pan. Ik had graag gewild dat hij hier nu zou zijn. Nu wordt het rotgevoel alleen maar erger." Terwijl er langzaam weer een glimlach op haar gezicht ver scheen, blikte ze terug op haar mislukte toernooi. „Met de pols stok ben ik heel slecht begon nen. Voor die eerste hoogtes had ik al veel te veel moeite. Toen ik klaar was met de polsstok, heb ik wat kunnen rusten. Ik hoopte op het verspringen wat goed te kunnen maken, maar maakte di rect al twee ongeldige sprongen. In die derde nam ik het zekere voor het onzekere. Ik zette veel te vroeg af." Van de Pol gaat zich nu richten op het buitenseizoen. De trainin gen moet ze combineren met een promotieonderzoek aan de facul teit scheikunde van de universi teit Utrecht. „Het zal druk wor den. Promoveren is een fulltime baan. Maar de atletiekbaan is vlakbij, dus het moet te doen zijn. Ik ga me meer richten op het polsstokhoogspringen. Ooit wil ik de vier meter halen." Ook zint Van den Pol op revan che op de Nederlandse kam pioenschappen outdoor in juli. „En dan zorgt mijn vriend maar dat hij erbij is." Esther van den Pol verspilde erg veel energie met het polsstokhoogspringen. Dat brak haar op bij het verspringen. foto Camile Schelstraete O le Einar Bjorndalen is op de ranglijst van de beste olympische wintersporters al ler tijden een plaatsje opge schoven. De Noorse biatleet is door het zilver op de 12,5 kilo meter achtervolging nu de nummer vier. Bjorndalen is met vijf goud en twee zilver de Duitse schaats ster Claudia Pechstein voorbij, al kan deze nog terugslaan. Hij heeft alleen zijn befaamde land genoot Björn Dahlie (skiloop) en de Russinnen Ljoebov Jegor- ova (skiloop) en Lidija Skobli- kova (schaatsen) nog voor zich. Een grote stap voorwaarts maakten de alpineskiërs Kje- til-Andre Aamodt en Janica Kostelic, die'hun vierde olym pisch goud bijschreven. door Joop van den Oudenhoven GOES - Het dubbele program ma in de eredivisie driebanden heeft Delta/Ockenburgh maar de halve winst opgeleverd. Na de winst op Aartsbouw volgde gisteren een kleine nederlaag te gen koploper Van Wanrooij. Het meest opvallend was de grote ne derlaag van Jean Paul de Bruijn tegen Daniel Sanchez: 50-20 in vijftien beurten. Het Zeeuwse team heeft door het verlies weer wat minder kans op de play-offs. De groot ste concurrent voor de vierde plaats, Europa Biljarts, pakte in het dubbele weekeinde een punt meer dan Ockenburgh en ver groot daarmee de voorsprong op drie punten. In de eredivisie zijn nog vijf wedstrijden te spelen. De Zeeuwen maakten zaterdag een prima start. Vooral het op treden van Jean Paul de Bruijn en Roland Forthomme wekte vertrouwen. De Bruijn veegde Barry van Beers in een sublieme partij met een moyenne van 1.923 van tafel. Het gaf hem ver trouwen voor de confrontatie van een dag later tegen Daniel Sanchez. Het pakte echter anders uit voor de Hulstenaar. Sanchez speelde een supersnelle partij. Hij klop te De Bruijn in slechts vijftien beurten, een kunstje dat de Spanjaard ook al had geflikt in de finale van het WK in Lugo. Ook toen was De Bruijn het slachtoffer. Machteloos „Tegen Sanchez was vandaag geen kruid gewassen", besefte De Zeeuwse driebander. „Ik heb niet het gevoel dat ik slecht heb gespeeld, maar in zo'n wedstrijd sta je machteloos." Met twee series van twaalf in de achtste en dertiende beurt van Sanchez was het verschil in de toppartij snel gemaakt. Henk Habraken tekende voor een van zijn betere periodes dit seizoen. Met twee overwinnin gen was hij de grootverdiener voor zijn ploeg. Zaterdag werd Johan Loncelle gekleineerd, gis teren moest Clemie van Wan rooij eraan geloven. Roland Forthomme deed zater- Md HEIN! Itven, É\ei dag de speciaal ingezette Tonnv )on Carlsen de das om en werd ea dag later net verslagen door Mec Torbjöm Blomdahl. Het kostte de Zweed wel alle moeite van es wereld om Forthomme van zid af te schudden. Ad Koorevaar liet het zaterdag 'aav in de slotfase afweten tege» ^;aPs Christ van der Smissen. Dat set nario herhaalde zich gisterenIfc |avor gen Van Erp. Na 36-27 te liet- «t ben voorgestaan kwam de jonge Nec' thuisspeler met twee series vans: kr. zes terug in de strijd en bereikte ®rt- bij 50-44 de finish. Koorevaar kwam in de nabeurt met een se- &nd rie van zes nog knap op gelijke -j- 1 hoogte, maar de winst was toen Nvt al voor de thuisploeg. !ï^c Aartsbouw - Dclta/Ockenburgk 2-6: Tonny Carlsen - Roland For- thomme 30-50, 31; Barry m '£ole' Beers - Jean Paul de Bruijn 28-55, Elginj 26; Johan Loncelle - Henk Habra- |j-pSr ken 32-50, 39; Christ van dersm i^p sen - Ad Koorevaar 50-41,31 Van Wanrooij - Delta/Ockenburgli gei 5-3: Torbjöm Blomdahl - Roland For- pde c thomme 50-46, 27; Daniël Sanchi- jjjp, - Jean Paul de Bruijn 50-20. IS Clemie van Wanrooij - Henk Ha braken 28-50, 37; Jean van Erf-, Ad Koorevaar 50-50, 29. SAN FRANCISCO - Led Leipheimer heeft gisteren de proloog van de ronde van Californië gewonnen. De Amerikaan van Ge- rolsteiner was de snelste over 3,1 kilometer in de straten van San Francisco. Hij had voor het traject 1 minuten en 53,43 seconden CJ)I nodig. De tweede plaats was voor zijn landgenoot Bobbj Julich, die 4.58,19 nodig had. Derde werd nog een Amerikaan, George Hm- ai capie reed de opening van de ronde in 4.59,11 ANP Onder druk van NOCNSF heeft de KNSB een reclamespotje uit de ether gehaald. Volgens de sportkoepel overtreedt de bond de marketingre- gels van het internationaal olympisch comité. Inmiddels heeft de KNSB la ten weten dat er van enige opzet geen sprake is geweept. De schaatsbond probeerde met de spot sponsors te wei-ven en gebruikte daarbij de naam 'olympisch'. Dat mag niet volgens de regels. De Olympische Winterspelen van Turijn zijn op internet populair der dan Athene in de zomer van 2004. De officiële website van de organisato ren kreeg woensdag 50 miljoen hits, tien procent meer dan hun Griekse collega's op het vergelijkbare mo ment. Vergeleken met Salt Lake City is de belangstelling via internet ver vijfvoudigd. Ook de televisie trok gedurende de eerste vijf dagen grote groepen lief hebbers, het meest in Italië zelf. In de andere Europese landen zijn de kijk cijfers tot dusver goed. De zendge machtigden in de Verenigde Staten, Japan en China zijn eveneens zeer te vreden, ondanks het tijdverschil met Turijn. NBC trok woensdag 17,9 mil joen kijkers. PRAGELATO PLAN - De langlaufers van Italië kussen vlak na hun huldiging bij de estafette heilige grond: het hoogste treetje van het podium. Daarop kregen Cristian Zorzi, Pietro Piller Cottrer, Fulvio Balbusa and Giorgio Di Centa (vlnr) het derde goud voor het gastland omgehangen, foto Everett Kennedy Brown/EPA door Eric Korver De Elfstedentocht zou voortaan zo maar in Harlingen kunnen ophou den. De wedstrijdleiding van de alter natieve versie in Finland besloot zater dag in ieder geval maar 120 kilometer in plaats van tweehonderd te rijden. De reden: barre kou en een televisieuit zending. Voor die kou viel wat te zeggen. Het was bar, zaterdagmorgen in alle vroeg te. Daar was een dag eerder al enigs^ zins voor gevreesd. „We hebben de grens gesteld bij zeventien graden on der nul", meldde hoofdscheidsrechter Kerst Woudman. Volgens Roelof Breedewold, arts bij het brandwondencentrum in Bever wijk, is het dan bij windstilte nog ver antwoord te starten." De thermometers op het meer stonden om vijf uur op 23 onder nul. Woud man: „En de gevoelstemperatuur lag zelfs nog enkele graden lager. We heb ben lessen geleerd van de wedstrijd in 2000, waaraan veel rijders bevroren ledematen overhielden." Het gevolg was dat de start werd ver plaatst van zeven naar tien uur. Op merkelijk was echter dat de race met een ook met tachtig kilometer werd in gekort. Dat had niets te maken met veiligheid, maar met pure commercie. De race moest gisteren op televisie, en het vliegtuig van de cameraploeg ver trok in de loop van de middag weer uit Kuopio. „Sponsors hebben belang bij de televisieminuten", meldde de organisa tie. „Daarom is deze concessie ge daan." Kwalijk is dat daarmee de eigen sport verkwanseld wordt. Veel rijders kwa men puur voor de 200 kilometer naar Kuopio. Casper Helling, vorige maand nog wihnaar in Oostenrijk, was dan ook woest. „Ik kom hier voor de wed strijd naartoe, niet om op televisie te komen. Dit kunnen ze eigenlijk niet maken. Een alternatieve Elfsteden tocht is 200 kilometer. En die hadden we vanaf tien uur gewoon kunnen rij den." Het tekent de spagaat waarin het marathonschaatsen zit. De laatste jaren groter gegroeid, maar nog altijd te klein om eisen te durven stellen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 28