KL kan kampioenschap vergeten Boosheid geeft Loy vleugels Audina voltooit Europese trilogie j itkinson weerstaat u publiek en David Schalken meldt zich af voor Rotterdam [Ikmaarders klampen zich na verlies tegen FC Utrecht vast aan opportunisme Wereldrecord atlete Soboieva Mooie seizoensafsluiting De Knegt Springruiter Frühmann positief Gouden medailles taekwondoka's Krajicek verliest dubbelfinale Vermakelijke actie Nelisse 1D0 Den Haag 14 akt eindelijk teer eens zege 'erde titel Moya Schorsing van acht jaar voor snookerspeler Mauresmo verdedigt titel met succes maandag 20 februari 2006 21 MOSKOU - Jelena Soboleva heeft zaterdag tijdens de na tionale indoorkampioenschappen in Moskou het wereldre cord op de 1500 meter verbeterd. De Russische atlete fi nishte na 3 minuten en 58,28 seconden. Het oude record stond sinds februari 2003 met 3.59,98 op naam van de Amerikaanse Regina Jacobs. ANP/AFP OOSTMALLE/VORSELAAR - Met een zege in de laatste wedstrijd van het seizoen heeft Gerben de Knegt het meest succesvolle jaar in zijn loopbaan afgesloten. De veldrijder uit Goirle zegevierde gisteren in Oostmalle in de slotrace van de Gazet van Antwerpen Trofee. Zijn Bel gische ploeggenoot Sven Nys. die zich al van de klasse mentszege had verzekerd, eindigde als tweede, voor we reldkampioen Erwin Vervecken. De Knegt legde zaterdag in Vorselaar met zijn vierde plaats achter Nys al beslag op de tweede positie in de eindstand van de Superprestige. Het was de beloning voor een sterk seizoen waarin hij zijn eerste overwinning in de Superprestige boekte. Nys liet in Vorselaar nog maar eens zien wie de beste veldrijden van het seizoen was. Met zijn overtuigende overwinning (de 27e) stelde de Kannibaal uit Baal voor de zesde keer in zijn loopbaan de eindzege in de Superprestige veldrijden veilig. Bij de vrouwen in Oostmalle won Daphny van den Brand, voor wereldkampioene Marianne Vos en de Duitse Hanka Kupfemagel. ANP WENEN - De Oostenrijkse springruiter Thomas Frühmann heeft positief gereageerd bij een dopingtest. Bij een routinecontrole door de internationale bond FEI werd in zijn urine het verboden middel hydrochlorothia- zid aangetroffen. Volgens Frühmann zit dit middel in me dicijnen die hij wegens te hoge bloeddruk gebruikt. Frühmann werd zes jaar geleden om dezelfde reden ook al eens positief getest, maar werd later vrijgesproken. Hij won dit seizoen de wereldbekerwedstrijden in Geneve. Leipzig en Vigo. ANP/DPA DALLAS - De Nederlandse afvaardiging bij de US Open taekwondo heeft in Dallas twee gouden medailles vero verd. Yvonne Oude Luttikhuis was succesvol in de zwaar ste gewichtsklasse van de vrouwen. De Almelose versloeg in de finale de Canadese Diana Peregoudova met 5-4. Bij de mannen bekroonde Rafik Zohri zijn debuut met goud in de klasse tof 62 kg. De Haarlemmer was in de eindstrijd met 6-5 te sterk voor de Duitser Daniel Manz met 6-5. ANP ANTWERPEN - Michaëlla Krajicek is er gisteren niet in geslaagd het dubbeltoemooi in Antwerpen op haar naam te schrijven. Samen met haar Franse partner Stephanie Foretz verloor ze met twee keer 1-6 kansloos van de Russische/Sloveense combinatie Darina Safina en Kateri- na Srebotnik. Krajicek verloor in het enkelspel al in de eerste ronde van de Zwitserse Patty Schnyder. ANP die de handen vol had aan de fy siek sterke Nelisse en later zijn dartele vervanger Fortune. Met Stijn Schaars, die na zijn heup operatie ten koste van Molhoek terugkeerde in het elftal, was de verdediger een van de weinigen die thuis gaf bij AZ. Het meren deel van de spelers ontliep zijn verantwoordelijkheden of miste de vorm. Van Gaal sprong na de zesde ne derlaag van AZ onder zijn be wind niet uit zijn vel. Hij zocht de weinige positieve kanten van een verloren middag. „Er zit wel veel mentaliteit in deze ploeg. Maar dat is wat anders dan mentale hardheid." Ondanks de slechtste prestatie in de toch al teleurstellende laat ste weken houdt Van Gaal moed voor de wedstrijd van zondag te gen PSV. Als AZ, met acht pun ten achterstand en bevrijd van de grootste druk, niet kansloos wordt geacht door zijn trainer. GPD ALKMAAR - Het was de macht der gewoonte die Robin Nelisse gisteren in de uitwedstrijd tegen AZ (2-3) tot een vermakelijke ac tie verleidde. Tot grote hilariteit van het Alkmaarse publiek wil de de spits van FC Utrecht na zijn wissel in de zeventigste mi nuut dromerig plaatsnemen in de dug-out van zijn voormalige club. „Ik denk dat hij een paar oude bekenden zag en even de hand wilde schudden", sprak zijn hui dige trainer Foeke Booy na af loop met een brede grijns. „Maar hij was echt niet in de war, hoor." Nelisse stond vijf jaar onder con tract bij AZ. Sinds dit seizoen speelt hij voor FC Utrecht. Met het derde doelpunt, uit een straf schop, was de voormalige Rotter dammer medeverantwoordelijk voor de eerste thuisnederlaag van AZ in deze competitie. ANP •RiMjd Ramler I0AAR - Een dikke maand atiq! nJer dan vorig seizoen, maar vani izo machteloos, heeft AZ gis- atste. sn afscheid genomen van de snpetitie. De ontluistering van «rste thuisnederlaag, 2-3 te- 'pese' i FC Utrecht, doet bovendien endt ergste vrezen voor de Uefa a,i» nretura van donderdag tegen AZ, tisSevilla, als AZ net als gis- 54, ten na rust hooguit opportu- i mie heeft om zich aan vast te nmelj wipe van- half, si zijn niet zozeer de cijfers te- >son.' c Utrecht die doen vermoeden van s na donderdag alleen de Ga- nal- sde Cup theoretisch nog rest iquin mogelijke prijs. De pijnlijke a lit jang in de eerste helft recht- eind* adigt zelfs de voorspelling eek», ;de handen aan het einde van ?ruii (seizoen opnieuw leeg zullen ichli gebogen hoofden en een sr verder gereduceerd zelfver- ouwen stapten de spelers van de kleedkamers in voor de j, Dat de ruggen daarna nog chad, dgszins werden gerecht en de Mör- jerlaag door puur geluksvoet- ititie, jnog deels te dragen viel, was mop stbij LMEL0 - Bij ADO Den Haag Hö, ia gisteren eindelijk weer eens HSyi widen gelachen. Na acht neder- hroiii gen op rij boekte de ploeg in basis; yo een 3-1-overwinning op ipcci' iracles. volgens AZ-trainer Louis van Gaal niet meer dan geforceerd positivisme. De titelkansen zijn sinds giste ren verkeken. Dat doet de trai ner nog het minst. „Omdat het beeld dat AZ kampioen kon wor den alleen door de media werd geschetst. Maar ik wist dat de kwaliteit van de selectie niet in verhouding staat met dat ver wachtingspatroon." Zijn spelers zien dat anders. „Als je hoog staat, is het normaal om de doel stelling bij te stellen. En dat is intern ook gebeurd", aldus Joris Mathijsen. „Deze mokerslag doet verschikkelijk pijn", sprak Henk Timmer. „De competitie is voorbij. Mij kan het niet zo veel schelen of we nu tweede worden of vijfde." De keeper bleef na de oorwas sing door Utrecht nog langer dan hij al gewoon is in de kleed kamer. De frustratie was bij Timmer hoog opgelopen na het zien van zo veel knulligheid. De klap van Betis was nog niet ver werkt, zo zocht Van Gaal naar een oorzaak voor de schrijnend slechte eerste helft van gisteren. Toen AZ de doelpunten, net als in Spanje, weer erg makkelijk en steeds door eigen falen om de oren kreeg. Elk foutje Het vormverlies in Alkmaar gaf Utrecht genoeg lef om over het hele veld één tegen één te spe len. Wetende dat elk foutje AZ fataal kon worden. En de afge vallen titelkandidaat deed in de eerste helft niets goed. Leen van Steensel, laatste man van Utrecht, mocht na een cor ner vrij inkoppen. Adil Ramzi, nota bene door AZ aan Utrecht verhuurd, rondde een prima aan val in stijl af. En Robin Nelisse, vorig seizoen nog spits in Alk maarse dienst, mocht Timmer vanaf de penaltystip naar de ver keerde hoek sturen, omdat Dwight Tiendalli even eerder ge vloerd was door Tim de Cler. De back van AZ moet door zijn vier de gele kaart bovendien de wed strijd van zondag tegen PSV mis sen. „Een club als AZ mag in eigen huis niet op zo'n manier worden afgeslacht", stelde Mathijsen, ayes puntenaantal van ADO mpe rjn daarmee op 21. Dat helpt age. Hagenaars niet. van de zes- Ie plek af, maar wel zijn nu aria (24 punten) en NAC (25) ihet vizier. De Bredanaars ver- iu jren in Tilburg de derby tegen hoed-j Hem II. De ploeg van trainer Zwamborn won met 2-0. e bij-! Soda JC versloeg thuis Heeren- du| een met 2-1 en Groningen was iaeigen stadion met 1-0 te sterk t H iwrRKC Waalwijk. ANP Henk Timmer, die hier redt, moest in het duel met FC Utrecht drie doelpunten incasseren. foto Koen Suyk/ANP foorGer Hendriksen 11 MA LUMPUR - Vanessa At- bson is hard op weg de eerste shed laats op de wereldranglijst te etbsi, meren. De 29-jarige Haagse sratond zaterdag in de finale - a het Maleisisch Open wereld- )rer$ mpioene Nicol David op- hu:- raw en bovendien haar fana- iat «I de fans in de voor het eerst i pw* «verkochte squashtempel van hd sala Lumpur, an he! nerse, Sanson versloeg David, in ei- rboffll island uitgegroeid tot de be- aantt ignjkste sportheldin, overrid en nd met 9-7 4-9 9-1 9-3. Het he ühaar negentiende titel op de Tour en haar tweede over- aing op de Maleisische op Twee weken geleden was de avcffl tvoudig Nederlands kampioe- heda J rons Zwiers j« Uilenhoed jü Boedapest rilt! oprie indoe-' «fSDAPEST - Claudia Zwiers ertei iCarola Uilenhoed hebben gis- irlcMj HDbeiden brons gewonnen op 's 1 judotoernooi voor vrouwen ie Hongaarse hoofdstad Boe- jtst iet® categorie tot 78 kilogram ifli« b de (ierde plaats voor de irige Zwiers. De Haarlemse 3 -de de derde plek met de Ko lt 'm- anse Geyung-Mi Joung. De derH ast m deze categorie was voor Wakazawa uit Japan. Ze ver min de finale Yurisel Labor- wt Cuba. de categorie boven 78 kilo be es' 5 ride zwaargewicht Carola «hoed de derde plek samen a pk™13 Prokofjeva uit Oek- 1 De eerste plaats was voor ep0* Japanse Mika Sugimoto. de lagen tade- - '6 voor Na Young Kim uit Rf'V *a ANP/AFP ijftie* wete? FEN0S AIRES - De Spaanse r "lllsser Carlos Moya heeft 'es''e derde keer in zijn car- e, J !,ehet ATP-toernooi van Bue- m BA*es gewonnen. ^foale versloeg de voorma- ""Jj fnun®er één de Italiaan Fi- J0, «Jandro met 7-6 (6) en r. 995 behaalde Moya zijn ,i«tf Pr°fzege in Buenos Aires. ir'0*! won ook in 2003. ANP ne in de eindstrijd van het Apawamis Open in de staat New York ook al de beste. „Ze is echt geen supermens, hoor", zei Atkinson na afloop te gen de pers. Ze doelde in eerste instantie op de inspanningen die beiden in de halve finale had den moeten leveren. David stond tegen Natalie Grinham een uur op de baan, de Neder landse was veel sneller klaar met Madeline Perry. Dat ver klaarde voor een deel haar fysie ke overwicht. Bij de favoriete ging de lamp na twee games langzaam maar zeker uit. Na 42 minuten was de partij voorbij. Tot teleurstelling van de vele liefhebbers. De hal waar de gla zen kooi stond opgesteld zat bomvol ook al kostten de kaart jes meer dan 12,50 euro, voor Maleisische begrippen een klein kapitaal. De toeschouwers maakten een kabaal alsof het verplicht was door gratis toe gang. Het deerde Atkinson niet. „Geweldig toch, dat publiek. Ik heb er geen last van, ik ben er aan gewend. Als Nicol in Neder land had gespeeld, was haar het zelfde overkomen. Het was al leen wel erg warm op de baan, veel warmer dan de voorgaande dagen. Daarom probeerde ik het spel ook te vertragen en niet el ke kans voor een volley te pak ken." ANP LONDEN - De internationale professionele biljart en snooker associatie WPBSA heeft de Au straliër Quinten Hann voor acht jaar geschorst. Hij kreeg de straf opgelegd we gens het bewust beïnvloeden van de resultaten van zijn snoo kerwedstrijden. De bond acht het bewezen dat de nummer 22 van de wereld vo rig jaar geld heeft geaccepteerd om een partij bij de Chinese Open te verliezen. Naast de straf moet de 28-jarige Hann ook de kosten van het proces be talen, omgerekend een bedrag van 15.000 euro. Hoewel Hann omkoping altijd heeft ontkend, liet hij eerder de ze week weten zijn loopbaan te beëindigen. ANP/RTR door Eric Korver KUOPIO - In de vroege och tend, nog voor de eerste zonne stralen over het Finse Kuopio vielen, was het humeur van Tristan Loy al danig verpest. Geen tweehonderd kilometer de ze dag, kreeg de Franse mara thonschaatser te horen. Enkele uren later stond Loy in opper beste stemming op de hoogste trede van het podium. Tussen die opmerkelijke omslag in zijn gemoedstoestand zaten honderdtwintig ijskoude kilome ters. Tachtig kilometer minder dan gebruikelijk, en het maxi male dat de KNSB gezien de bar re kou en de noodzaak van tele visiebeelden toestond. Dat was aanvankelijk tegen het zere been van Loy, die zich volledig had gericht op de langste af stand. Maar naderhand zag de 32-jari- ge Fransman zelfs een voordeel tje in de verandering. „Over tweehonderd kilometer weet je nooit wat er gebeurt, maar ik wist zeker dat ik over deze af stand tot het einde voluit kon gaan." Dat was precies wat Loy deed, hoewel hij de eerste ron den zijn twijfels had. Het ijs was te goed en het tempo lag te hoog, oordeelde hij. Daarna kwam de race zijn kant op. Hij vond na ruim veertig kilometer een plaatsje in de eerste serieu ze kopgroep van de dag, maar die verliet hij al snel weer: aan de voorkant. Nadat hij bijna zes tig kilometer op kop reed, zag de rest Loy pas weer terug aan de finish. Sluipmoordenaar Een prestatie van formaat, want hoewel de afstand was ingekort, was de tocht op het Kallavesi- meer zeker geen wandelingetje in het park voor het peloton. door Leo van de Ruit ANTWERPEN - Amelie Mauresmo is op het ogenblik de beste tennisster van de wereld. De 26-jarige Francaise verdedigde in Antwerpen met succes haar titel in de Diamond Games. In de finale versloeg ze de als eerste geplaatste pu bliekslieveling Kim Clijsters met 3-6 6-3 6-3 in 1 uur en 48 minuten. Voor Mauresmo was het de derde grote tennisti- tel op rij, na het Australian Open in Melbourne en Parijs. Onderwijl bleef ze in vijftien tennis- partijen ongeslagen. In totaal was het Maure- smo's 22e toernooizege in 39 finales. Door haar tweede zege op rij in Antwerpen neemt Mauresmo een optie op het met diaman ten bezette racket ter waarde van 850.000 euro. Volgende week wordt ze de nieuwe nummer één van de wereldranglijst als ze in Dubai de fi nale weet te halen. ANP foto Yves Herman/RTR Niet voor niets noemen de rij ders de race rond Kuopio wel eens een sluipmoordenaar. Op het oog ziet het er allemaal vriendelijk uit, maar de gemene kou, valpartijen en de eenzaam heid maken een rijder langzaam kapot. Zo was het ook zaterdag. De favorieten moesten zich stuk voor stuk gewonnen geven. Al leen de eenzame Fransman hield stand, alsof niets hem kon deren. Slechts nummer twee Ar jen Becker en René Ruitenberg bléven enigszins in de buurt. Maar wat heet in de buurt als de achterstand vijf minuten be draagt. Zijn solo was wonderlijk. Zoals het hele verhaal van Loy eigen lijk wonderlijk is. De man uit Bignan in Bretagne maakt pas voor het tweede jaar deel uit van het peloton, nadat hij in het najaar van 2004 naar Nederland kwam. Voor die tijd maakte hij faam als skeeleraar. Langebaan Maar zijn skeelerteam stopte er mee, en Loy vond $at hij toe was aan een nieuwe uitdaging. „Schaatsen vond ik altijd al mooi. Daarom besloot ik naar Nederland te gaan om eens te zien wat ik kon." Dat is inmid dels bekend. Loy kan veel, voor al op natuurijs. Dat toonde hij vorig jaar al meteen met een der de plaats in Oostenrijk. Dit seizoen maakte hij zelfs een uitstapje naar de langebaan. Loy debuteerde in Noord-Ameri ka namens Frankrijk in de we reldbeker. Loy reed vijf kilome ter in Calgary en Salt Lake City, maar reisde een illusie armer te rug. „Het was niets. Ik had niet de vorm, het werkte niet." Erger dan die conclusie was dat hij twee maanden had wegge gooid en doodop terugkeerde naar Nederland. „Dat hele avon tuur had mijn vorm verwoest." De basis voor de zege van zater dag legde hij vooral in Oosten rijk. Ondanks, of beter gezegd: omdat hij daar niet in actie kwam. „Ik had lang en hard ge traind voor de Weissensee, maar een val in Zweden leverde een knieblessure op." Loy zette er ten einde raad zelfs de spuit in. Het mocht niet ba ten. „Ik was teleurgesteld en boos tegelijk." Kwaad was hij in Finland nog steeds, en dat werd er niet beter op na de me dedeling van de wedstrijdlei ding. „Alle boosheid heb ik in mijn race gelegd. Ik wilde hier per se winnen." GPD doorSven Remijnsen DEN HAAG/THESSALONIKI - Mia Audina heeft haar Europe se trilogie voltooid. De badmin- tonster was al regerend Euro pees kampioene in het enkel- en dubbelspel. Gisteren in Thessa loniki won ze met de Nederland se vrouwenploeg ook het EK voor landenteams. De finale tegen Engeland was gisteren al na drie van de vijf partijen gespeeld: 3-0. Neder land won alle enkel wedstrijden: Yao Jie klopte Tracy Hallam (21-19, 21-16), Mia Audina ver sloeg Elizabeth Cann (21-15, 21-15) en Judith Meulendijks was tegen Jill Pitard goed voor het derde en beslissende Neder landse punt (21-15, 21-14). Dankzij de finaleplaats had Ne derland zich al geplaatst voor het WK voor landenteams, dat eind april begint in Japan. Eer der die maand, van 8 tot en met 16 april, heeft in Den Bosch eerst nog het individuele EK plaats. Daar verdedigt Audina haar titels in het enkel- en dub belspel (met Lotte Bruil). De 26-jarige Audina stond zater dag aan de basis van de Neder landse zege in de halve finale. Ondanks verliespartijen van Yao Jie en Judith Meulendijks won Nederland met 3-2 van Duitsland. De punten werden binnengehaald door Mia Audi na en de dubbels Audina/Bruil en Meulendijks/Beenhakker. Dit koppel was in drie games net te sterk voor Piotrowski en Xu (21-12, 17-21,23-21). Engeland versloeg in de andere halve finale Denemarken met 3-0. In de kwartfinale had Ne derland met dezelfde cijfers af gerekend met Schotland. De Nederlandse mannen eindig den als vierde, een prestatie die net niet goed genoeg was voor één van de drie te verdienen WK-plaatsen. Nederland ver loor gisteren in de troostfinale met 3-1 van Engeland. Denemar ken was in de finale met 3-0 te sterk voor Duitsland. GPD door Cilya van der Kooy ROTTERDAM - Sjeng Schalken heeft zich gisteren afgemeld voor het ABN Amro-toernooi. De Limburgse tennisser bleek bij de training te veel last te heb ben van een 'oude' blessure aan de achillespees. Schalken verrichtte zaterdag nog de loting en had zichzelf in de eerste ronde gekoppeld aan Raemon Sluiter. Even later trok ook de Cyprioot Marcos Baghda- tis zich terug wegens een lies blessure en gisteravond volgde de Spanjaard Rafael Nadal. De afmeldingen van Schalken, Baghdatis en Nadal zijn de zo veelste tegenvallers voor toer nooidirecteur Richard Krajicek. Van Nederlandse kant trokken Peter Wessels en Martin Ver kerk zich eerder al terug uit het toernooi. Maar er waren ook af meldingen van de toppers Roger Federer en Marat Safin, plus nog een reeks anderen. Op zater dagavond kwam daar ook de Fransman Sebastien Grosjean nog bij. „Dit is voor ons én Sjeng flink balen", reageerde Krajicek. „Hij was fit en zeer gemotiveerd naar Ahoy' gekomen en we had den een spetterende wedstrijd op het programma staan. Aan de andere kant moeten we niet vergeten dat we nog steeds twee toptienspelers in het toernooi hebben: Davidenko en Ferrer." Bergamo Schalken had in Nederland zijn rentree op de ATP Tour willen maken. Wegens fysieke tegen slag speelde hij vorig jaar juli in Indianapolis zijn laatste wed strijd op het hoogste niveau. Hij leek op de weg terug met zijn goede optreden eerder deze maand in het challengertoer- nooi in Bergamo. Schalken haal de in Italië de halve finales. De blessure aan de achillespees speelde gisteren echter weer te veel op en dwong hem zijn terug keer op de ATP Tour uit te stel len. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21