9 PROVINCIALE ZEEUWS Eenmaal, andermaal Gemeenten zijn woest op Zalm Duits eiland Rügen is door vogelgriep rampgebied PZC Timmer sensatie op 1000 meter Zestien doden door cartoonrellen Nigeria wmm 21 -.u heeft nog Vh dag om te biede gok Goes en Middelburg spreken te hoog ozb-tarief tegen Haniyah wordt Palestijnse premier Chinezen zoeken stageplaats Goede dag hoofdklassers Tennistoernooi gedevalueerd Mijnongeluk Blusbom ontploft in hand Goesenaar 248e jaargang no. 43 tjandag 20 februari 2006 gs nummer 1,25 Natte sneeuw? middag midd NO\5 herwegend bewolkt en op veel plaat- sa, (wat) regen, mogelijk ook natte jweu w. Maximaal 4 graden. PZC AZ raakt PSV uit het zicht internet: www.pzc.nl regionale veilingsite van BN/DeStem en de PZC pnnnze redactie binnenland GOES - Gemeentebesturen loorhet hele land zijn woe lend op minister Zalm van financiën. Zalm zei giste- endat 62 gemeenten, waar onder Goes en Middelburg, p te hoog tarief voor de jnroerendezaakbelasting iozb) rekenen. Veel van de betrokken gemeenten spre ien dat tegen. alm deed zijn uitspraken in r;t televisieprogramma Buiten af. Volgens de WD-minister lebben de gemeenten het tarief het eigenarendeel van de lab te veel verhoogd. Het wette lijke maximum is 2 procent. De j?gemeenten gaan daar volgens hm overheen. Zalm riep huisei- enaren in deze gemeenten op maanslag 'niet te betalen'. Zalm noemde de gemeente Cas- jricum met name. Daar zou de sz'o met liefst 48,6 procent zijn jn. De Castricumse wet- ouder Van Gosliga (CDA, Fi- cndên) reageerde furieus. Vol gas Van Gosliga klopt er niets rande cijfers van Zalm en heeft Castricum de ozb met 2 procent gd. Ook veel andere ge- reenten vragen zich af of Zalm Éjn cijfers wel op orde heeft. Zalm en zijn partijgenoot en col- ■ega-minister Remkes (Binnen landse Zaken) hebben de 62 ge nten vrijdag naar eigen zeg- een brief gestuurd, waarin zij hen laten weten dat hun ozb-tarief omlaag moet. Veel ge meentebestuurders zeggen nog geen brief te hebben ontvangen. Velen van hen vermoeden dat Zalm een verkiezingsstunt heeft willen uithalen: op 7 maart zijn er gemeenteraadsverkiezingen. De Goese wethouder Van 't Westeinde (WD, Financiën) heeft de brief van beide ministe ries niet gezien.Zij begrijpt niets van het verhaal. Goes heeft de afgelopen twaalf jaar de ozb altijd alleen met het infla tiecijfer verhoogd. Voor de be groting 2006 kwam dat neer op 2 procent. „We hebben ons ge houden aan de richtlijnen van de ministeries dat de ozb maxi maal met 2 procent mag stij gen", zegt Van 't Westeinde. Ook wethouder Kool-Blokland van Middelburg is verbaasd over het bericht dat Middelburg een van de gemeenten zou zijn, die een te hoog ozb-tarief heeft vastgesteld. „Al vier jaar achter een stijgt het tarief 1,5 procent van de ozb. Dat is niet meer dan het inflatiecijfer." c Een woordvoerder van het mi- oCnandpaal nisterie van Financiën wilde gis teravond niet reageren op de twijfels van de gemeentebestuur ders. „De gemeenten die op de lijst staan, hebben niet conform de regels gehandeld. Dat heb ben we met het ministerie van Binnenlandse Zaken uitgebreid onderzocht. Twee ministeries gaan niet over één nacht ijs." De Vereniging van Nederlandse Gemeenten verdiept zich nog in de zaak en wilde gisteravond niet reageren. GroenLinks-Kamerlid Vendrik vindt het dubieus dat Zalm ge meenten zo vlak voor de ver kiezingen aan de schandpaal nagelt. „Als straks blijkt dat hij bovendien zijn cijfers niet op or de heeft, wordt het echt gê nant." Vendrik wil dat Zalm morgen in de Kamer uitleg komt geven. Regeringspartij CDA is boos over zijn oproep aan mensen om geen belasting te betalen. Ismail Haniyah is door de islamitische beweging Ha rnas voorgedragen als pre mier van de nieuw te vor men regering van de Pales tijnse gebieden. Hij zei dat het Palestijnse volk niet schrikt van de financiële maatregelen die de Israëli sche regering gisteren heeft afgekondigd tegen de Pales- tijnen, als antwoord op de verkiezingszege van Harnas vori ge maand. Chinese studenten aan de Hogeschool Zeeland hebben moeite met het vinden van een stageplaats. E. de Serrano, hoofd dienst marketing van de school, begrijpt de hou ding van de bedrijven niet. Chinese studenten een leer- plek aanbieden is investeren in de toekomst, ver klaart hij. De studenten gaan later bedrijven op- *8 richten en hebben vaak invloedrijke ouders. Hoek pakte in de strijd tegen degradatie uit de hoofdklasse A belangrij ke punten. De Zeeuws- Vlamingen versloegen Katwijk met 2-1. Kloetinge bleef in Am sterdam overeind tegen de ama teurs van Ajax: 1-1 mL O Het tennistoernooi in Rotterdam, dat vandaag begint, kampt met afzeggingen. Gisteravond laat meldde Rafael Nadal zich af met een blessure bij toernooidirecteur Ri chard Krajicek. Eerder verdwenen Federer, Ljubicic, Sa- fin, Gasquet, Schalken, Verkerk, Hrbaty, Mon- fils, Baghdatis en Lopez al van de deelnemers- «f lijst. I Varia: 2: Binnenland: 3; Gezondheid; 4; Buitenland: 5; Radio 8e Televisie 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 17, 18, 19, 20, 2122, 23, 24, 25, 26, 27 en 28 mm mm mm mm van onze redactie buitenland KANO - In Nigeria zijn zater dag bij protesten van moslims te gen spotprenten van de profeet Mohammed zestien mensen om gekomen. Ook in andere plaat sen in de wereld, zoals Bengha zi, Islamabad, Istanboel en Lon den gingen moslims de straat op om te demonstreren. De Deense tekenaar Kurt Wes- tergaard die enkele van de om streden spotprenten maakte, zei geen spijt te hebben. Met zijn te keningen wilde hij duidelijk ma ken dat de 'spirituele munitie' voor terrorisme vanuit de islam komt. De Jyllands-Posten heeft in een pan-Arabische krant ex cuses gemaakt voor de ophef die de tekeningen in de moslimwe reld veroorzaken, maar niet voor het publiceren van de car toons zelf. ANP/AFP/RTR pagina 3 deining in VVD door Henderiekus Wiltjer BERGEN - Het Duitse eiland Rügen in de Oostzee, waar de vo gelgriep is geconstateerd, is tot rampgebied verklaard. De ge vaarlijke variant H5N1 heeft in middels ook het Duitse vaste land bereikt. De ziekte werd in een buizerd en een zilvermeeuw gevonden die waren aangetroffen in de deelstaat Mecklenburg-Vorpom- mem. Daarmee komt het aantal besmettingsgevallen in Duits land op 61. Het virus duikt in steeds meer landen op en is inmiddels ook in India, Frankrijk en Iran gecon stateerd. Op Rügen is begonnen met het afmaken van duizenden eenden, ganzen en kippen. Op het eiland zijn al 59 vogels met het virus ge vonden. In eerste instantie wor den vogels in de directe omge ving van de vindplaatsen ge ruimd. Op Rügen zijn achthon derd pluimveehouderijen met meer dan vierhonderdduizend dieren. Leger De deelstaatregering heeft het leger ingeschakeld om een verde re verspreiding te voorkomen. Een eenheid van de Bundeswehr heeft de gebieden afgegrendeld waar de afgelopen week besmet te dode vogels zijn gevonden. Voertuigen worden bij het verla ten van het eiland grondig ont smet. Het Franse ministerie van Land bouw bevestigde het gevaarlijke virus in een wilde eend te heb ben gevonden. Nog eens vijftien wilde vogels worden getest op de ziekte. Frankrijk is de groot ste pluimveeproducent van de EU en ligt op een kruispunt voor trekvogels. Inmiddels is het H5Nl-virus in zes landen van de Europese Unie aangetroffen. Dit weekein de werden twee nieuwe gevallen in Oostenrijk gemeld. In Italië werd het tiende geval in de cen trale provincie Umbrië aange troffen. Eerdere besmettingen waren in het zuiden. Afschermplicht In Nederland houden pluimvee houders zich al goed aan de af schermplicht die vanaf vandaag geldt. Dat blijkt uit onderzoek van de Algemene Inspectie dienst (AID) bij zestig bedrij ven. Vanaf vandaag voert de AID het aantal controles op en wordt er ook bij particulieren een kijk je genomen. ANP/AFP RTR/DPA MEXICO CITY - Na een explo- een kolenmijn in het noor den van Mexico zitten 66 mijn werkers vast onder de grond. Er vielen bovengronds zeven ge wonden. Dat deelden reddings- :s gisteren mee. Lokale meldden dat de explosie och voordeed toen mijngas ont- GPD/RTR .fcitsland Verenigde Staten iZuid-Korea Mi Frankrijk •island tolwegen l Canada ^Zwitserland 'htoerland Vlieden -.China '•Kroatië Australië Hfinland llsjechië ^Bulgarije Groot-Brittannië Goud Zilver Brons Marianne Timmer kan haar ogen niet geloven als ze op het scorebord kijkt. Ze dacht aanvankelijk dat haar tijd (1.16,05) niet genoeg was voor goud, maar na de slotrit bleek dat toch wel het geval. foto Robert Vos/ANP van onze sportredactie TURIJN - Exact een week na de surprise van Ireen Wüst, heeft ook Marianne Tim mer voor een daverende verrassing ge zorgd op de Olympische Winterspelen van Turijn. Acht jaar na haar olympisch goud in Na gano veroverde de rijdster van Postcode Loterij wederom de olympische titel op de 1000 meter. Timmer noteerde in de elf de rit een tijd van 1.16,05 en was daar mee slechts 0,04 seconde sneller dan Cin dy Klassen, die tot dan toe de beste tijd had neergezet. Terwijl iedereen ver wachtte dat titelfavorieten als Chiara Si- mionato of Anni Friesinger daaronder zouden duiken, bleef Timmers tijd staan. „Ongelooflijk", was de eerste reactie van Timmer, die meteen coach Jac Orie in de armen vloog. De schaatsster uit Heiloo was de Spelen nog begonnen met een dis kwalificatie op de 500 meter. Na dat inci dent voorspelde Orie al dat Timmer die negatieve energie kon omzetten in agres sie. Hij kreeg gelijk. Oranje beleefde in Turijn weer een 'Super Sunday'. Brons Erben Wennemars had zaterdag na mens Nederland al voor de vijfde me daille gezorgd door op de kilometer brons te winnen. De grote favoriet Sha- ni Davis won als verwacht het goud. De overheerser van de kilometer in dit sei zoen schaatste 1.08,89. De Amerikaanse kampioen op de 500 meter, Joey Cheek, veroverde zilver (1.09,16), Wennemars won de slotrit tegen Jan Bos in 1.09,32. ANP pagina's 17, 18 en 19 Olympische Spelen GOES - Een 36-jarige Goese naar is zaterdagmiddag rond twee uur in de Oosterschelde- straat in Wemeldinge gewond geraakt toen een blusbom in zijn hand ontplofte. De man raakte gewond aan zijn middenrif en de vingers van zijn linkerhand zijn er slecht aan toe. Hij is met een ambulan ce naar het ziekenhuis ge bracht. Het is nog onduidelijk hoe de blusbom in de hand van de Goe senaar heeft kunnen explode ren. Een dergelijke bom hoort te ontploffen als hij in een brandje wordt gegooid en blust het vuur met vrijkomend schuim, Advertentie O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. CJ Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D pet maand mei automatische incasso 20,55)* D per kwartaal met automatische incasso (€59.75)". O per iaar met automatische incasso 229.201*. met gratis PZC-paraplu het alfabet van Zeeland Handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In de colofon leest u er meer over Kijk op nwn.pzc.nl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.4480 WB Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1