koning en koningin al gekroond PZC PZC Pubers wekken verbazing op de schans Goud Italiaans estafetteteam Wilhelm voor derde keer op hoogste tree Van Haperen mag remmen bij Jurg 19 [ainodt en Kostelic veroveren hun vierde gouden medaille Super G vrouwen dag verplaatst Kunstrijdster overweegt primeur Cheek geeft weer aan Right to Play Sluiting in teken van carnaval Olympisch team dagje uit Janica Kostelic OQp Kjetil Andre Aamodt Vreemde kwetsuur bij kunstrijdster maandag 20 februari 2006 SAN SICARIO - De Super G voor vrouwen tijdens de Olympische Winterspelen is verplaatst naar vandaag. Door de hevige sneeuwval en het slechte zicht kon de wed strijd gisteren niet doorgaan. Het was niet de eerste keer dat de Winterspelen hinder on dervonden van de slechte weersomstandigheden. Eerder was de combinatie bij de wouwen ook al verplaatst, net als de Super G bij de mannen, die zaterdag werd stilge legd en later op de dag in zijn geheel opnieuw werd afge werkt. ANP TURIJN - De Japanse kunstrijdster Miki Ando wil als eer ste vrouw tijdens de Winterspelen een viervoudige sprong in haar kür opnemen. „Als ik me goed voel, ga ik het pro beren", zei de achttienjarige Ando gisteren, twee dagen voor het begin van het vrouwentoernooi. De nummer zes van het afgelopen WK was de eerste kunstrijdster ooit die tijdens een internationale wedstrijd een gelukte viervoudige sprong demonstreerde. Met deze viervoudige Saltsjov haalde ze in 2002 het Guiness Book of Records. ANP/AFP TURIJN - Joey Cheek heeft ook zijn prijzengeld van zater dag, 15.000 dollar voor plek twee op de 1000 meter, afge geven aan de organisatie Right to Play. Eerder deed de Amerikaan dat al na zijn zege op de 500 meter. Wereldwijd kwamen er reacties. „Veel mensen hebben be sloten ook iets te doen. Een aantal bedrijven heeft mijn bod gematched. Vooral in de Verenigde Staten en Neder land heeft het veel losgemaakt." Cheek was blij met zil ver, tweede achter landgenoot Shani Davis. „Mijn rijtje is compleet. Brons in Salt Lake City, hier goud en zilver. Dat is prachtig. Ik kan er mee thuiskomen." ANP TURIJN - De sluiting van de Olympische Winterspelen staat komende zondag in het teken van carnaval. De toe schouwers in het Stadio Olympico en de vele kijkers voor de televisie krijgen een bonte show vol acrobaten, cama- valsmaskers en clowns in de geest van de legendarische Italiaanse régisseur Federico Fellini voorgeschoteld. „De sluiting zal een Italiaans feest worden met een hoofd rol voor de toerististische, culturele en kunsthistorische hoogtepunten van Italië", keek regisseur Balich vooruit. De bezoekers van het stadion krijgen bij de ingang mas kers uitgereikt die ze tijdens de show kunnen dragen. „Het publiek zal een actieve rol spelen om de carnavals sfeer in het stadion op te roepen." ANP/SID TURIJN - Chef de Mission Eddy Verheijen heeft besloten vandaag met de (nagenoeg) complete olympische ploeg die verblijft in Turijn een dagje uit te gaan. Verheijen neemt de sporters mee de bergen in, ze gaan ge zamenlijk eten en aan het einde van de middag staat een bezoek aan het bobsleeën voor vrouwen gepland. In de stad zelf staan geen wedstrijden met Nederlanders op het programma. Het schaatsen heeft een rustdag. ANP van onze sportredactie PRAGELATO - De Italiaanse langlaufers hebben gisteren tij dens de Olympische Winterspe len goud gewonnen op de 4x10 kilometer estafette. Onder luide toejuichingen versloegen zij Duitsland en Zweden. Italië had ruim vijftien seconden voor sprong op de Duitsers. Het ver schil tussen zilver en brons be droeg slechts drietiende secon de. Het Franse team diende na de ra ce een protest in bij de jury. Bij de laatste aflossing zouden de Fransen gehinderd zijn door een Zweedse langlaufer. Televisie beelden zouden daarbij het be wijs vormen. De jury besliste la ter op de dag dat de uitslag ge handhaafd bleef. Een jurylid had het „incident" waargeno men en verklaard dat een dis kwalificatie niet aan de orde was. Frankrijk eindigde als vier de, ruim twintig seconden ach ter Zweden. De zege van de Italianen was vooral te danken aan de derde langlaufer, Piller Cottrer, slot- skiër Zorzi hoefde alleen maar te continuëren en kon al ruim voor de finish een Italiaanse vlag aanpakken om zijn vreugde te uiten. De Noren, titelverdedigers en wereldkampioenen, stelden óp- nieuw teleur in Pragelato met de vijfde plaats. Het gedemorali seerde Oostenrijkse team werd op een ronde achterstand gelo pen en haalde daarom als enige de eindstreep niet. De vierde skiër, Johannes Eder, kwam niet meer in actie. „Het had ook geen zin. Met twintig politie agenten in je slaapkamer mid den in de nacht, hoe kun je dan nog aan een wedstrijd deelne men?" zei Eder. De Oostenrijkse biatleten en langlaufers wai'en zaterdagavond laat opgeschrikt door een inval. De speurders zochten schijnbaar naar doping- producten. Vrouwen Op de estafette bij de vrouwen (4x5 kilometer) ging de overwin ning naar Rusland. In Pragelato bleven zij zaterdag Duitsland (zilver) en Italië (brons) voor. De laatste Russin, Evgenia Med- vedeva-Abroezova maakte in de laatste klim het verschil en be zorgde daarmee zichzelf en haar teamgenotes Natalia Baranova, Larisa Koerkina en Julia Tsje- palova het goud. Wereldkam pioen Noorwegen miste voor het eerst sinds 1976 het podium. De Noren wachten nog steeds op het eerste goud op het door hen vaak gedomineerde langlaufen. ANP van onze sportredactie CESANA - De Duitse biatlete Kati Wilhelm heeft zaterdag tij dens de Olympische Winterspe len goud gewonnen op het onder deel 10 kilometer achtervolging. Wilhelm, al in het bezit van twee gouden medailles uit Salt Lake City 2002, miste onderweg maar één van haar twintig scho ten en bleef haar landgenote Martina Glagow voor. Het brons was voor de Russin Albi- na Achatova. Wilhelm startte zaterdag 18 seconden achter de Frangaise Baverel-Robert, die donderdag de 7,5 km sprint had gewonnen. Wilhelm was op dat onderdeel zevende geworden, maar ditmaal was ze zowel langlau fend als schietend ongenaak baar. „Ik had mezelf meer kans gegeven op de sprint, maar ik ben niet nerveus geworden. Er waren nog twee kansen om goud te winnen", zei Wilhelm. „Ik was bepaald niet gelukkig na donderdag, maar ik heb me helemaal gefocust op deze race. Het feit dat Martina tweede wordt maakt deze dag helemaal bijzonder." Vincent Defrasne ging met de hoogste eer strijken bij de man nen. De Franse biatleet troefde op de 12,5 kilometer achtervol ging de Noor Ole Einar Bjomda- len en de Duitser Sven Fischer af. ANP I^Roel Wiche met- seSTRIERE/SAN SICARIO - 3i«e peWinterspelen zijn pas halver- ihal- «ege. maar dc koning en konin- ipge- rüTvan het skipaleis zijn al ge vilde (roond. De onverslijtbare Noor the- sjetil Andre Aamodt en de sne|. Kroatische vedette Janica Koste- or'orj jf verrijkten zaterdag hun toch veel J indrukwekkende oeuvre met niej ïn vierde olympische gouden -Jas geJaille. Nooit eerder vertoond 3 de geschiedenis van het ski- WOf. was dat beide kam penen vrijwel gelijktijdig het jecord vestigden. Aamodt pro longeerde rond half drie zijn ti- loj in de Super G. Een half uur later won Kostelic de combina- jie (slalom/afdaling). Daarmee held elke vergelijking op. De ai- abele Noor is een oude vos, die ;et liefst in de schaduw blijft r-n publiciteitskanonnen als Hermann Maier (zilver) en Bode Hiller (opnieuw uitgevallen). Ja- mee soa Kostelic is een supertalent zijs set ülmsterrengedrag, met een schrikbewind van jaren in het vooruitzicht. De Kroatische eiste alle aan dacht op, maar het was toch écht Aamoclt die het mooiste ver- te vertellen had. Om te be ien: hij is zowel de jongste sis de oudste winnaar van de Su- per G. De 34-jarige skifanaat, dieals vierjarige kleuter geen se- snde miste van de Noorse Stu- o'S po Sport, greep lichtjaren gele- - in 1992 - zijn eerste goud. Jen jaar later pakte hij in Salt r* take City zijn tweede en derde 'olympische titel. Daarnaast góndhij nóg vier keer op het po- Sum. Gevoegd bij de kofferbak an eremetaal die hij op WK's heeft Aamodt liefst twintig medailles. Ook al een record. Al zal hij ne en daarvan nooit meer hen. De Noor leende ze twee aan vader Finn. Prompt werden ze gestolen. De er zaterdag mee la chen „Pa rijdt nu rond in een Porsche Cayenne." Aamodt schreef geschiedenis na een dag vol verwarring. De Su- (Ci Janica Kostelic is er onderhand aan gewend: een gouden medaille laten zien aan haar Kroatische fans. foto Alessandro Bianchi/RTR Kjetil Andre Aamodt is het middelpunt van de feestvreugde, nadat hij wederom de Super G heeft gewonnen. foto Leonhard Foeger/RTR Winnares goud combinatie. Geboren: 5 januari 1982 in Zagreb. Lengte: 1,75 m. Gewicht: 76 kg. Andere successen: olympisch goud slalom, reuzenslalom en combinatie Salt Lake City 2002, zilver super-G 2002, wereld kampioene afdaling 2005, wereldkampioene slalom 2003 en 2005, wereldkampioene combinatie 2003 en 2005, winnares we reldbeker algemeen 2001 en 2003, winnares wereldbeker sla lom 2001 en 2003, winnares wereldbeker combinatie 2001, 2003 en 2005. per G werd 's ochtends wegens sneeuwval afgebroken toen ze ventien skiërs naar beneden wa ren geraasd. De snelste, Pierre Dalcin, ging 's middags bij de herstart helemaal over de rooie. De Fransman miste een poortje en stak na de finish een middel vinger op. Aamodt bleef ijzig koel en zette een superieure tijd neer. Alleen Oostenrijks kandi daat-heilige Hermann Maier (op 0,13 seconden) kwam in de buurt. Toen gevraagd werd wan neer beide dertigplussers met pensioen gaan, had de Noor snel zijn antwoord klaar. „Hermann en ik vechten in 2014 nog om het goud." Zover zal het niet komen, al ge nieten beiden een reputatie van Comeback Kid. De 'Herminator' miste Salt Lake na een zwaar motorongeluk. Aamodt pakte zijn eerste goud nadat hij door een virus elf kilo was afgeval len. In 2003 was hij een jaar uit de roulatie toen hij zijn enkel turïjn 200ó brak. Hij vocht zich terug, zoals hij zich ook de afgelopen week terugvocht. Wegens een blessu re kon hij, zoals-ie zelf kurk droog zei, 'slechts op een kinder piste trainen'. Het bleek de idea le voorbereiding. Dat uitgere kend Anton Sailer het goud om zijn nek hing, deed de dag bol staan van symboliek. De Oosten rijkse legende is met zijn drie olympische titels nu uit de ge schiedenisboeken gewist. Wie Janica Kostelic straks uit Winnaar goud Super G. Geboren: 2 september 1971 in Oslo. Lengte: 1,75 m. Gewicht: 90 kg. Andere successen: olympisch goud Super G en combinatie Salt Lake City 2002, olympisch goud Super G Albertville 1992, zilver afdaling en combinatie Lillehammer 1994, brons Super G Lillehammer 1994, brons reuzenslalom Albertville 1992, we reldkampioen reuzenslalom 1993, wereldkampioen combinatie 1997, 1999 en 2001, wereldkampioen slalom 1993. Winnaar- acht wereldbekers (algemeen 1994, Super G 1993, reuzenslalom 1993, slalom 2000, combinatie 1994,1997,1999 en 2000). de recordlij sten wil gummen, moet van heel goede huize ko men. De wispelturige ster uit Kroatië is pas 24 jaar, maar kan de slivovitsj om de haverklap ontkurken. Ze haalde zaterdag op de combinatie haar vierde gouden medaille op, haar vijfde olympische plak in totaal. Grote rivale Anja Paerson (Zweden) pakte slechts brons. De zege van Kostelic was niet zo vanzelfsprekend als het leek. Eerder liet ze het koninginnen- nummer, de afdaling, schieten wegens een 'te hoge hartslag'. Maar zaterdag was ze ongenaak baar. „Ik ski altijd goed als ik me ziek voel." De skister met de extravagant gelakte nagels is hard op weg de historie te herschrijven. Ze haal de in haar carrière overwinnin gen op allevijf de disciplines. Wederom een (gedeeld) record, al weegt dat niet op tegen een olympische mijlpaal. Kjetil Aamodt kan dat beamen. GPD TURIJN - Viktoria Voltsjkova ziet noodgedwongen af van deel name aan de Olympische Winter spelen. De Russische kunstrijd er heeft een 'veterblessure' op- slopen. Kün$ VMSm cÉt - 12,5,5 Door het dichtknopen van haar daatslaarzen had ze een blaar ;en op haar linker middel- rager. Die was, volgens bonds- k corzitter Valentin Pisejev, zo afstoken geraakt dat Voltsjko- )issc', ra voor behandeling naar het M ziekenhuis moest, k ',De infectie breidde zich steeds Rrder uit naar haar arm en ver oorzaakte een flinke zwelling. mi jkrooet waarschijnlijk nog vier fegen in het hospitaal blijven", ia ®hij. 275 Viktoria Voltsjkova werd al niet of de medaillekandidaten gere id bij de wedstrijd die mor- jS (korte kür) en donderdag 2321 vrije kür) gehouden wordt. Vier Ifgeleden eindigde de Russin Salt Lake City als negende, 'tsjkova kwam ook al op vier Ks op het laagste treetje van '104 Podium. ANP/RTR -214 sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 F-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Fnts Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) (coördinator noord) Bauke Boersma Boeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes 'et (0113)315500 anK> [ax: (0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl (nternet vww.pzc.nl T-mail: web@pzc.nl van onze sportredactie CESANA PARIOL - Kitty van Haperen mag tijdens de Olympische Winterspelen als remster in de bobslee van Eline Jurg stappen. De Brabantse dwong zaterdag morgen tijdens de tweede trainingsdag van de vrouwen olympische deelname af door met Jurg een starttijd van 5,32 se conden neer te zetten. Van Haperen was daarmee sneller dan haar concurrente Urta Rozenstruik, die in de eerste run met Jurg tot 5,37 seconden kwam. Van Haperen was dolgelukkig na haar run. Ze viel Jurg in de armen. De remster won in januari in Oberhof al een testwed strijd, maar kreeg later te horen dat ze alsnog een beslissingswedstrijd met Ro zenstruik moest afwerken. Van Haperen maakt normaal gesproken deel uit van het team van Ilse Broeders, de tweede Nederlandse pilote. Rozen struik is al twee seizoenen remster bij Jurg, maar miste een groot deel van het vorige seizoen door de ziekte van Lyme. Ze was bij de test in Duitsland als derde geëindigd, maar werkte vervolgens een goed Europees kampioenschap met Jurg af De beslissingswedstrijd had al veel eerder moeten plaatsvinden, maar een crash van Jurg in Altenberg zorgde voor uitstel tot zaterdag. „Dit heeft veel ener gie gekost. Een goede tijd met slappe po ten. Ik was zo zenuwachtig",, stamelde Van Haperen na haar winst. Rozen struik, die door het lot als eerste moest starten, baalde op de baan in Cesana Pa- riol. „Ik wist dat dit kon gebeuren. Ik heb een tweede kans gekregen. Dit is een duidelijk verschil. Balen." De in Paramaribo geboren atlete had in de nacht ervoor amper geslapen. „Het had een stuk beter gekund. De timing was niet optimaal." Dat laatste beaamde Jurg. „Maar daarmee verklaar je niet het verschil van vijfhonderdste. Ik kan hier goed mee leven. Ik wil straks bij de wedstrijden zo hard mogelijk starten. Dat gaat dus met Kitty gebeuren." ANP door Roel Wiche PRAGELATO - De een kan zó met de Tiener Toer mee. De an der ziet eruit als een studiebol die nog wacht op zijn eerste blauwtje. De bonenstaken Tho mas Morgenstern (19) en Andreas Kofier (21) zouden op geen enkel schoolplein opvallen. Totdat een adelaarsvlucht zater dag hun leven op slag verander de. Slechts gescheiden door mi niem verschil schonk het duo Oostenrijk het grootste succes op de grote schans sinds 1976. De ontknoping kwam 's avonds op zo'n moment dat de tijd leek stil te staan. Nadat niemand in het verlichte bergmassief rond Pragelato verder was gevlogen dan 131,5 meter, maakten de laatste twee deelnemers zich op voor hun ultieme sprong. Toen de eerste, Thomas Morgenstern, op zijn ski's landde, ging een golf van extase over de tribunes heen: 140 meter! Een minuut later keken de twee duizend toeschouwers opnieuw ademloos toe. Vriend en kamer genoot Andreas Kofier deed het onmogelijke en evenaarde de vlucht op een halve meter na. De jury moest vervolgens de winnaar aanwijzen: Morgen stern goud, Kofier zilver. De marge in het totaalklassement (276,9 tegen 276,8 punten) was slechts één keer in de olympi sche geschiedenis zo klein. Evenals het publiek keken de grote favorieten met open mond toe. Het Finse zweefvliegtuig Janne Ahonen stelde zwaar te leur met een negende plaats. De beste schansspringer van het laatste decennium greep zo, evenals in 1998 en 2002, op nieuw naast een olympische me daille. De Tsjech Jakub Janda, leider in de wereldbeker en nog zwijgzamer dan een oester, ein digde een plaats lager. Lars By- stoel, de Noorse held van de klei ne schans, reikte deze keer niet verder dan het brons. Reglementen De Oostenrijkse coup kwam en kele jaren nadat de reglementen in het schansspringen flink zijn aangescherpt. Veel atleten dreig den zichzelf uit te hongeren, om dat ze dan langer de zwaarte kracht konden weerstaan. De in ternationale bond greep echter in en stelde regels op voor een juiste verhouding tussen lengte, gewicht en ski's. Wie daartegen zondigt, krijgt een startverbod. Morgenstern en Kofier bleven keurig binnen de normen, al houdt het niet echt over. De nieuwe olympisch kampioen weegt 63 kilo, bij een lengte van 1.81 meter. De winnaar van het zilver 'torst' hetzelfde gewicht, maar is één centimeter kleiner. Dat het toch mis kan gaan, be wees de Japanse veteraan Hara- da op de kleine schans. De goud vink van Nagano (team) werd uitgesloten omdat hij 200 gram te licht was. Harada sloeg zaterdag de grote schans over, maar hij had zich toch geen enkele illusie hoeven te maken. Want volgens Morgen stern hadden goddelijke krach ten bepaald dat Oostenrijk voor het eerst sinds 1976 (Karl Schnabl en Anton Innauer) goud en zilver scoorden. „Het is bijna op de dag af dertig jaar la ter. En twee jongens uit hetzelf de land en dezelfde streek eindi gen aan de top. Dit moet van bo venaf geregeld zijn." Dat juist hijzelf als de krachtig ste adelaar uitverkoren werd, kon ook nauwelijks toeval zijn. Morgenstern won als 16-jarige scholier al een World Cup. Niet veel later werd hij in Oostenrijk getrakteerd op de 'Zilveren Theepot' als de beste skivlieger van het land. Bij terugkomst over een week zal hij onge twijfeld een veel groter cadeau krijgen. Evenals maatje Kofier. „Ik weet gewoon niet wat ik moet zeggen. Dit is waanzin- nig."GPD Thomas Morgenstern overbrugt in zijn tweede sprong liefst 140 meter. foto Gero Breloer/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19