immer briesend naar derde goud Wennemars super, super, superblij oqp Volg de Winter spelen online Invallen justitie in Oostenrijks kamp diskwalificatie zet boegbeeld van het Nederlandse schaatsen op scherp Timmer ook op 1500 meter Tsjechen ontslaan manager Klassen schrijft geschiedenis Jeugd aan macht in paardspringen Shani Davis stoïcijns naar overwinning Olga Pileva stopt met biatlon ,v t i- Hoogte- en dieptepunten. Van Schenk tot Wiist. Onze redacteuren in Turijn houden volledig op de hoogte. Niet foto's, video's en een weblog. Ook beantwoorden zij uw vragen over de Spelen. www.pzc.nl Lctie: 0113-315640 Ly.pzc.nl LilTedactie@pzc.nl L,bus 31,4460 AA Goes Eertentie-exploitatie: f „d en Midden-Zeeland: 0113-315520; WVIaanderen: 0114-372770; Kjonaal: 020-4562500. 20 februari 2006 nr Peter van der Hulst URIJN - Met een hartslag van SO slagen per minuut keek ze Marianne Timmer wist niet aar ze het zoeken moest. Ge il en gemazeld in het intema- aale schaatsen namen de ze men gisteren toch bezit van Tot de laatste rit van de joo meter was gereden. „Het is [speciaal om een medaille op •Spelen te winnen. En dan ge flirt het 11a Nagano weer. Hoe? feet ik niet. Dit is ongelofe- reageerde Timmer uitzin- igna haar gouden race. olympische intermezzo uurde acht jaar. Timmer grap- >dat ze er nog even jong uitziet Bin Nagano, waar ze de-1000 1500 meter won. Maar in de senliggende periode waren er doeg momenten om grijze ha- nvan te krijgen. De scheiding in Peter Mueller, de coach die sar kneedde tot koningin van Spelen van 1998. De misluk- poging om een eigen ploeg op zetten met alle rechtszaken ;t de beoogde trainer Wopke Vegt tot gevolg. En de tegen- llende Spelen van Salt Lake ity, waar ze vierde werd op de 500meter op 0,01 seconde van anifer Rodriguez. was dit keer aan haar ijde. Met een winnende tijd sn 1.16,05 seconden liet ze Cin- r Klassen (zilver) met 0,04 en nniFriesinger (brons) met 0,06 Konde achter zich. Beiden re en in tegenstelling tot Timmer e ploegenachtervolging en pesten dat in de opening enigs- jns bekopen. let succes van Timmer is ook fet succes van Jac Orie. Hij ont- Èimde zich na de vorige olym piade over dë gehavende ploeg van Mueller. Het duurde een halfjaar voordat hij echt hoogte kreeg van het boegbeeld van het Nederlandse schaatsen. Evenals de koningin van Calgary, Yvon ne van Gennip, staat Timmer nu op drie gouden olympische me dailles. Alleen presteerde de sprintster dat op twee verschil lende Spelen. Orie had snel door hoe hij Tim mer moest bespelen en die we tenschap gebruikte hij in de af gelopen dagen. Als een volleerd psycholoog keerde hij de in de ogen van Timmer onterechte dis kwalificatie op de 500 meter ten goede. „Ik ben eigenlijk nog steeds boos, dus pas maar op", zei de sprintster lachend, net na dat ze felicitaties van premier Balkenende in ontvangst had ge nomen. Orie: „Marianne kan haar boosheid omzetten in snel heid. Ik heb het voorval af en toe opgerakeld en haar lekker boos gehouden. Dan ragt ze lek ker door, maar goud had ik nooit verwacht." Orie kon de klapper na alle pro blemen van de laatste maanden wel gebruiken. Hij miste het ver trouwen van die andere topper in zijn ploeg, Erben Wenne- mars, en wees hem de deur. Tim mer zorgde voor de bevestiging van zijn trainingsaanpak. „Het is in ieder geval niet slecht ge weest wat we hebben gedaan. Ik ben hier afschuwelijk blij mee." De basis voor het succes lag niet alleen in de samenwerking tus sen schaatsster en coach, maar moet vooral ook gezocht worden in het privéleven van Timmer. Ze herstelde de band met haar ouders, die het niet eens waren met het huwelijk met Mueller, en vond rust bij AZ-doelman Henk Timmer. Is thuis alles in balans, dan is de 31-jarige sprintster op haar best. Ijzers Ze kan ook als geen ander naar een toernooi toeleven. „Toen ze in Turijn aankwam, veranderde ze. Dan begint ze de kleinste din gen aan te voelen. Haar finger- spitzengefühl komt dan naar bo ven." Haar gevoel sprak ook toen ze andere ijzers onder haar schoenen monteerde. Twee centi meter langer dan de vorige. „Ik had opeens weer rust in mijn slag." Iets dat ze, ondanks haar vorm, miste op het WK sprint in Heerenveen. Ze greep daardoor vorige maand net naast de me dailles. „Maar nadat ik voor het eerst op het nieuwe materiaal had gereden, zei ik meteen te gen Jac: 'Dit wordt mijn red ding'." GPD TURIJN - Marianne Timmer start bij de Winterspelen van Turijn woensdag ook op de 1500 meter. NOCNSF heeft de winnares van het goud op de kilometer gister avond in overleg met de schaatscoaches aangewezen. Op de 1500 was nog een plaats vacant, wegens het afvallen van Wieteke Cramer. Zij werd het slachtoffer van de re gel dat Nederland met maximaal tien schaatsvrouwen op de Winterspelen mag uitkomen. PRAGELATO - Een fout in de opstelling is de manager van de Tsjechische estafetteploeg skilopen gisteren fataal geworden. Kvetoslav Zalcik zette per abuis de verkeerde slotskiloper op de startlijst. Op het moment dat de fout werd ontdekt was terugdraaien niet meer mogelijk. Tsje chië verloor het brons in de slotfase. Milan Sperl was de man die het laatste deel van de 4 x 10 km estafette zou afleggen. Zalcik gaf echter de naam van reserve Dusan Kozisek door. De fout was kort voor de ra ce niet meer te herstellen. Extra pijnlijk werd het toen de Tsjechen na het derde deel van de wedstrijd de derde plaats bezetten maar door het optreden van Kosizek naar de negende plaats duikelden. „Zalcik heeft een fatale fout gemaakt", zei een woordvoerder van het Tsjechisch olym pisch comité. „Hij is naar huis gestuurd." TURIJN - De Canadese Cindy Klassen heeft gisteren ge schiedenis geschreven door als eerste vrouw uit haar land drie olympische medailles te winnen. Klassen eindigde als tweede op de 1000 meter, achter Marianne Timmer, maar voor de favoriete Anni Friesinger. Klassen - in 2005 atlete van het jaar in Canada - won eer der deze spelen zilver bij de ploegenachtervolging en brons op de 3000 meter. Kassen geldt in Canada een beet je als de hoop in bange schaatsdagen. Ze kwam uit op drie onderdelen en was goed voor drie medailles, terwijl Jeremy Wotherspoon nog steeds geen eremetaal heeft ge wonnen. HEIKANT - De jeugd is aan de macht in de wereld van het Zeeuwse paardspringen. Tijdens het kampioenschap in Heikant gingen alle titels naar jonge ruiters. In de hoog ste klasse ZZ greep Chayenne Wiskerke de macht. De amazone uit Kruiningen leek met de hengst Lorraine op de titel af te stevenen maar greep die uiteindelijk met haar nieuwe merrie Lacooche. pagina 27 jeugd eist alle springtitels op lURIJN - De Amerikaanse jchaatser Shani Davis won za- rdag, na een rumoerige week sarin zijn vaderlandsliefde in aijfel werd getrokken, olym- schgoud op de 1000 meter. fcad Hedrick creëerde vorige sek een mediahype rond Da- weigering om in de Ameri- anse achtervolgingsploeg uit komen. De Texaan suggereer- ■dat.de zwarte schaatser uit licago een gebrek aan vader- idsliefde heeft en eigenlijk nmindere Amerikaan is. ivis wilde om drie redenen Tfet voor het Team USA uitko- lm turijn 2006 tDe belangrijkste overwe- was dat hij nooit met de i*g heeft getraind. Het was ;,;'r hem ook bezwaarlijk dat d schema maar één rustdag achtervolging en de 1000 tfer toestond. Davis: „Er zijn Wndien twee schaatsers 'Ml en Leveille) die uitslui- jd zijn geselecteerd voor de vervolging. Ik heb gezegd wit iemands plaats af te pak- «tik heb woord gehouden." *1000 meter is de afstand die 1 Jis_ het meest dierbaar is. tls jongen van twaalf zei ik s bij wijze van grap dat ik Episch kampioen op de 1000 fl?r wilde worden." Davis si kalm onder de commotie. 'izei niet dat Hedrick hem no- ■I bad in de achtervolgings- sg om zijn persoonlijke doel record van Eric Heiden, i' maal goud - te realiseren, tot is een mening van één per- ik neem hem niets kwa- p :,eun voor zijn zonderlinge ge- Inkreeg Davis na zijn afgete- Je zege op de 1000 meter 389 seconden) van Joey ®®k (1.09,16) en Erben Wenne- (1.09,32) die respectieve- tenks en rechts van hem op jodium stonden. GPD Anthony Fokkerstraat 77. Goes Tel. 0113-275757 - www.autodagevos.nl door Marc van Veen SAN SICARIO/PRAGELATO - De olympische familie heeft bij de Winterspelen kennis ge maakt met de keiharde doping- jacht in Italië. Medewerkers van de Italiaanse justitie hielden za terdagavond een razzia in het Oostenrijkse kamp van biatle- ten en langlaufers. De carabinie ri kwamen in actie, nadat het in ternationaal olympisch comité IOC had besloten onverwachte dopingcontroles bij een tiental Oostenrijkse atleten te gaan uit voeren. Voorzitter Ljungqvist van de me dische commissie van het IOC benadrukte dat er feitelijk twee afzonderlijke operaties hadden plaatsgevonden in het Oosten rijkse kamp in San Sicario en Pragelato. Het IOC hield er on verwachte dopingcontroles en had de Italiaanse justitie daar over keurig geïnformeerd. „We hebben niet gevraagd om justiti eel optreden", aldus de Zweed. De strengste dopingvorsers ter wereld grepen het buitenkansje echter direct aan om drie uur lang huiszoekingen te doen. De resultaten van de razzia worden in de komende dagen verwacht, maar de schrik zit er inmiddels wel in bij iedereen. De Italiaanse overheid en het IOC ï'uzieden in de aanloop naar Turijn lange tijd hoe de jacht op doping tijdens de Win terspelen zou moeten plaatsvin den. Atleten die de dopingwetge- ving in Italië overtreden, lopen sinds 2000 het risico maximaal drie jaar achter de tralies te ver dwijnen. Artsen, begeleiders en sporters die in dopingmiddelen handelen kunnen zelfs zes jaar in de cel verdwijnen. Ondanks de geruststellende woorden van het IOC dat geen enkele atleet de gevangenis van binnen zou zien bij geconstateerde overtre dingen, was niet iedereen gerust op een soepel verloop van de Winterspelen. Terecht bleek za terdagavond tegen midder nacht. Aanwijzingen De actie bij de Oostenrijkers volgde op informatie die het we reldwijde antidopingbureau Wa- da deze week aan het IOC had doorgespeeld na een onver wacht bezoek aan Oostenrijkse sporters kort voor de start van de Winterspelen. Controleurs van Wada misten begin januari weliswaar de langlaufers in Ramsau, maar vonden wel aller lei aanwijzingen die wezen op gebruik van bloeddope. Vervol gens werd de connectie met de Oostenrijkse trainer Walter Mayer gelegd. Mayer was de spil in een doping- schandaal na de Olympische Winterspelen in Salt Lake City, vier jaar geleden. Schoonmaak sters vonden destijds na afloop van het evenement injectienaal den en lege bloedzakken op de kamer van Mayer. De bonds coach werd vervolgens door de internationale skifederatie FIS levenslang geschorst. Dat werd na beroep teruggebracht tot tien jaar. Tevens mocht hij zich niet meer in een officiële functie op de Spelen laten zien tot en met Vancouver 2010. Boos Toen de geruchten de afgelopen dagen sterker werden dat de trainer, die sinds 2004 weer in dienst is van de Oostenrijkse ski- bond, zich in Turijn zou ophou den sloegen alle stoppen door bij de officials van het IOC. Mayer bracht, gaven de Oosten rijkers gisteren toe, als pri- vé-persoon een bezoek aan de bi- atleten en skilopers. Het IOC be sloot tot ingrijpen. Ljungqvist het gisteren een kaart zien met een foto van het Oostenrijkse team skilopers in gezelschap van Mayer. „Voor ons reden ge noeg op te treden." De Oostenrijkers reageerden boos op de actie, maar gistermid dag maakte de toonaangevende Italiaanse sportkrant Gazzetta dello Sport openbaar dat een Oostenrijkse atleet in zijn wan hoop een tas met inhoud het raam uit wierp toen de dopingja- gers op bezoek kwamen. De in houd van de gevonden zak wordt inmiddels onderzocht. Bij de acties zijn geen arresta ties verricht, Mayer zou echter volgens diverse bronnen onder werp zijn van een justitieel on derzoek. Hij wachtte dat niet af en verdween terug naar zijn va derland, waar hij gisteravond werd gearresteerd. De Oosten rijkse politie wilde hem aanhou den bij een routinecontrole, maar Mayer reed door. Hij ram de vervolgens een politiewagen die hem de weg versperde. Onge deerd kwam Mayer uit de auto, maar hij kon vervolgens wel mee naar het bureau. ANP Marianne Timmer reed vorige maand nog onrustig op het WK sprint in Heerenveen, maar had in Turijn het juiste ritme weer te pakken. foto Max Rossi/RTR Sprinter pakt brons op 1000 meter na bewogen voorbereiding op Spelen Voor Gerard Kemkers ivas Er ben Wennemars vier weken gele den nog een schaatser met een groot vraagteken. Zaterdag vond de coach de juiste knop pen op de afstandsbediening en leidde hij de sprinter naar het brons op de 1000 meter. door Danny van den Broek TURIJN - De enorme bronzen medaille is zojuist over de hoof den van drieduizend uitzinnige schaatsfans naar het podium in het Holland House gesurft. In de dampende feestzaal hangt Freddy Wennemars de enorme plak om de nek van zijn grote broer. Erben voelt de arm om zijn schouder, hoort de menigte 'We are the champions' brullen en knakt. Daar staat hij dan. Samen met zijn broertje. Wennemars doet geen moeite meer zijn emoties de baas te blijven. De spannin gen na zijn verwijdering uit de ploeg van Jac Orie, de spannin gen van 'ben ik op tijd klaar voor de Spelen' toen Gerard Kemkers hem onder zijn hoede nam en de spanningen van de 1000 meter-race tegen zijn oude kameraad Jan Bos. Ze verlaten gierend zijn lichaam. Drie uur eerder zat hij samen met Gerard Kemkers op een bankje bij de baan. De coach week die laatste minuten voor de race geen moment van zijn zijde. „De 500 meter was een op warmertje geweest. Dit was on ze eerste echte grote race sa men. Ik ken hem nog beperkt. Maar ik weet wel dat je bij Er ben de spanning moet controle ren. Daarom was Sven Kamer overdag bij hem. Voor de aflei ding. Anders stuitert hij van de zenuwén het hele appartement door", wist Kemkers. De tactiek werkt tot vlak voor het begin van de race. Maar dan dreigt een incidentje alles te ver storen. Wennemars wil zijn arm band hebben, maar de official vindt dat te vroeg en weigert. „Op dat moment was het goed dat ik er naast zat. Door Elke (Felicetti, zijn Italiaans vrouw en voormalig schaatsster) ken ik bijna elke vrijwilliger op de baan. Deze official ook. Een keer vriendelijk vragen en ik had die armband." Oude kameraad Vijf minuten later ziet Kemkers hoe zijn pupil in de laatste bin- nenbocht onder Jan Bos door glijdt en in 1.09,32 over de streep raast. Niet genoeg om de winnende tijd van Shani Davis (1.08,89) te kloppen of voor zijn vriend Joey Cheek (1.09,16) te blijven, maar wel genoeg om het brons te veroveren. Bos (1.09,42) eindigt teleurgesteld als vijfde. Wennemars voelt mee met zijn oude kameraad. „Jan is een fan tastische sportman. Toen ik hele maal in de put zat, hoorde ik dat hij het geen probleem vond als ik bij zijn ploeg kwam trainen. Hij zei dat tijdens de Erben Wennemars ligt op de kruising al voor op Jan Bos, die als vijf de eindigde. foto Catrinus van der Veen/GPD WK sprint. Jan verkeerde in bloedvorm. Had mij helemaal niet -nodig. En dan toch die steun. Dat heb ik enorm gewaar deerd." Hij had iets van de oude vriend schap gevoeld. Uit de tijd dat ze samen de sprintwereld verover den in 1998. Jan werd wereld kampioen, hij derde. Maar daar na was de verwijdering geko men en waren ze allebei hun ei gen weg gegaan. „Het wordt tijd SAN SICARIO - Dopingzon- daar Olga Pileva heeft haar af scheid van de biatlonsport aan gekondigd. De dertigjarige Russische kreeg vrijdag een schorsing van twee jaar opgelegd wegens een posi tieve test na de vijftien kilome ter en moest haar zilveren olym pische medaille inleveren. „Ik kom niet meer terug", liet Pi leva optekenen in de Russische krant Sovjetski Sport. „Ik wil me meer op mijn dochter gaan richten. Ik heb haar in haar ne gen levensjaren maar drie jaar gezien." ANP/SID dat we de mooie dingen weer herinneren. En de rest vergeten, Ik heb mezelf leren kennen in de afgelopen vier weken. Ik kan het niet alleen. Ik heb mensen om me heen nodig." Even denkt hij weer aan het dal waar hij ingezeten heeft. „Vier weken geleden stond ik op het ijs in Deventer. Ik had geen coach meer, geën ploeg. Alle ze kerheden waren weg. Het liefst was ik toen op vakantie gegaan. Weg van de mensen die me had den laten vallen, terwijl ik van hen juist steun had verwacht. Maar nu ben ik super, super, su perblij met deze bronzen medail le. En nou pak ik er op de 1500 meter ook een." Kemkers hoort de uitspraak en zegt: „Typisch Erben. Maar ik beschouw hem op de afstand eerder als de un derdog. Maar je weet het niet. Dit zijn de Olympische Spelen. Een underdog kun je ook laten bijten." GPD Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17