Duidelijkheid over recreatie nodig PZC Dromen van rijden met een oude loc Scholen moeten netwerken kiezen Tekort stageplekken Chinese studenten espannen verwachtingen bij oorronde Nederlands dictee 1'oordelta mag niet op slot door komst van zeereservaat 13 Iravestietengala Sas van Gent formele avond irijmetselaars Hulst slaat modderfiguur Vlissinger gewond na mishandeling Man verliest macht over stuur Vier zeehonden teruggezet SOfRenéSchrier GISSINGEN - De Hogeschool flland is dringend op zoek iar stageplaatsen voor de Chi- tit studenten. Momenteel stu- jren er. vooral aan de economi- ((,e opleidingen, ongeveer 250 tinezen aan de HZ maar lang j(l iedereen heeft een stage- I laats. loofd van de dienst marketing de HZ, E. de Serrano, be- rijpt het niet van de Zeeuwe be- injven maandag 20 februari 2006 „Iedereen heeft inmiddels wel door dat China een land in op komst is. Dat slaat op eco nomisch gebied enorm zijn vleu gels uit. De mensen die nu bij ons op school zitten, zijn straks functionarissen bij de Chinese overheid en in het Chinese be drijfsleven. Als die tijdens hun studie kennis hebben gemaakt met het Zeeuwse bedrijfsleven, grijpen ze daar gemakkelijker op terug dan op een bedrijf dat ze niet kennen in een land dat ze niet kennen. Dus als je nu een stagiaire neemt, dan investeer je in de toekomst. Die mensen gaan bedrijven oprichten. Dat zijn zonen en dochters van hoge functionarissen in China. Vorig jaar hadden we hier een jongen wiens vader hoofd was van een spoorwegbedrijf in een Chinese provincie. Die man had veer tigduizend man onder zich." Om de studenten toch stage-er- varing op te laten doen heeft de HZ noodgedwongen zelf stage projecten in het leven geroepen. Op die manier volgen vijftien Chinese studenten stage. Er wordt nog voor vijf mensen een stageplaats gezocht. Het aantal Chinezen dat les aan de HZ volgtj.zal de komende ja ren wat fluctueren. Dat heeft te maken met de bekostiging van de beurzen voor de buitenlandse studenten. In 2007 worden al leen de beurzen van studenten uit EU-landen of daaraan geli eerde landen bekostigd. Slechts voor een beperkt aantal kan dan nog bij wijze van uitzondering een beurs verkregen worden. De toekenning daarvan is afhanke lijk van de grootte van de school en hoeveel er daarvoor al onder wijs aan de school volgden. Dat zullen er voor de HZ enkele tien tallen zijn, is de verwachting. Om dat aantal omhoog te bren gen, is J. Mandos, voorzitter van de raad van bestuur, in Den Haag aan het lobbyen. Daar naast worden er nog studenten verwacht die zelf (of hun ouders) de studie bekostigen. Ook zijn er uitwisselingen met Chinese scholen, die hele of ge deeltelijke opleidingen van de HZ inhuren. Daarover worden momenteel contracten afgeslo ten. rRinusAntonisse p HDDELBURG - De komst van zt in zeereservaat in de Voordelta yo er niet toe leiden dat het ge- id voor toerisme op slot gaat. lp korte termijn moet er dan ik duidelijkheid komen over voor de recreatieve [tlor, iüstelt het dagelijks provincie- gtuur in een notitie over het pereservaat, dat ruim 12.000 Klare tussen Nieuwe Water den aanzet stormvloedkering bsterschelde gaat beslaan. Het bedoeld als compensatie voor ies aan natuurwaarden door leg van de tweede Maasvlak- fel dagelijks provinciebestuur srkt op dat het zeereservaat name op Schouwen-Duive- id voor het toerisme grote ge- iolgen kan hebben, zowel voor j fe recreanten als de onderne- ;ers. Nog onduidelijk is wat de tonomische effecten zijn en de chade die daarmee gepaard Het mag niet zo zijn dat iraks elke ondernemer apart de schade moet gaan aantonen, kerigens is het zo dat een reser- nat niet alleen maar nadelen ael zich meebrengt. Het' kan de hoge natuurwaar den ook kansen bieden, 'mits 1 fel goed beleefbaar wordt ge- i raakt voor de toeristen', consta teert het dagelijks provinciebe- tuur \adelen zijn er ook voor de vis serij ai daarmee voor de werkge legenheid. De vissers verliezen in elk geval visgronden. Het be oogde reservaat vormt een be langrijk visgebied op voor Zee land belangrijke soorten als tong, schol en garnalen. Daar naast is sprake van afgeleide ge volgen door zandwinning en wij ziging van de larvenstroom rich ting Waddenzee. Als de aanwijzing van het zeere servaat doorgaat, zijn er ook minder in het oog springende ac tiviteiten waardoor een streep gehaald wordt. Zoals winnen van delfstoffen, het oprichten van bouwwerken zoals windmo lens en platforms en militaire ac tiviteiten. Verboden toegang Binnen het zeereservaat komen rustgebieden waarvoor het hele jaar verboden toegang geldt (be halve met vergunning): Hinder- plaat, Bollen van de Ooster en Bollen van 't Nieuwe Zand. Rustgebied Brouwershavense Gat, waar de roodkeelduiker zwemt, is van 1 november tot 1 mei gesloten. De onzekerheid over het zeere servaat wordt nog vergroot door dat tegelijkertijd gewerkt wordt aan het maken van een beheer- plan voor de Voordelta. Dat is een eis op grond van de Europe se habitatrichtlijn. Het gebied is voorgedragen als te beschermen leefgebied voor planten en die ren. Het dagelijks provinciebestuur vindt dat het plan voor het zeere servaat en het beheerplan Voor delta het beste in elkaar gescho ven kunnen worden. Dat voor komt meer onduidelijkheden. Het mag niet zo zijn dat de ene SAS VAN GENT - Travestiege- zelschap La Vie En Rose ver til! op zaterdag 8 april Het Ga lavan het Jaar in partycentrum DeVlaandcren in Sas van Gent. ïolgens de organisatoren is dit lil hoogtepunt van het jaar in fclravestiescene. Alles staat op in het teken de travestie sbarets uit vervlogen tijden, is wordt een avond vol zang dans. fraaie kostuums en :ende parodieën, hel seizoen 2006/2007 trekt zeischap met een bijzonde- show langs de Nederlandse iters. Op 8 april is in Sas van tolt een voorproefje te zien. •J darten zijn al in voorverkoop 5' ïknjgbaar. Meer informatie: Mmtlavieenrose.com. )ES - De Vrijmetselaarsloge italdis in Goes houdt woensdag 20.00 uur een informele ld in het logegebouw De aan de Beestenmarkt in Éiuge wil belangstellenden indruk geven van de histori- achtergronden van de vrij- «larij en de milde mist op- rondom de huidige vrij- laarspraktijk. De vrijmet- ij als organisatie bestaat in Nederland 250 jaar. Sommige bezoekers van de open dag van de Stoomtrein Goes- Borsele komen vooral om het antieke materieel te bekijken, zoals de oude locomotief. foto Dirk-Jan Gjeltema door Frank Balkenende GOES - Treintjes blijven trekken, voor al bij mannen. De Stoomtrein Goes-Bor- sele (SGB) houdt zondag dan ook een handvol vrijwilligers over aan de con ducteurs- en figurantendag. De SGB telt zo'n 160 vrijwilligers. Aan machinisten is geen gebrek. Wel aan conducteurs, rondleiders, lokettisten en figuranten, mensen die in historische kledij meereizen met de stoomtrein en zo het rijdend museum opvrolijken. Daai*voor houdt de SGB elk jaar een wervingsdag. „Daarnaast lopen hier het hele jaar door mensen binnen die bij de SGB als vrijwilligers aan de slag willen", zegt diensthoofd medewer kers en organisatie, Reinier Zondervan. Enkele tientallen geïnteresseerden ko men zondag naar de remise van de SGB in Goes. Sommigen om het antieke ma terieel te bekijken, zoals loc Borsele, waarvan de ketel wordt schoonge maakt, wat gepaard gaat met enorme wolken stoom. Naijl-effect Vijf voelen er wel wat voor om vrijwilli ger bij de SGB' te worden. Zondervan: „De meesten willen conducteur wor den, eentje figurant. Er is ook een na ijl-effect. Sommigen die hier zijn ge weest, melden zich na verloop van tijd aan. Maar goed, vijf nieuwe vrijwilliger is mooi." i De gegadigden kregen een rondleiding en werden geïnformeerd over taken bij de SGB. „Mensen moeten wel weten dat een conducteur minimaal tien ritten per jaar moet maken. Dat is noodzakelijk om routine op te bouwen." Een conducteur is bovendien een druk baasje. Het begint 's morgens met het schoonmaken van het treinstel. Vervol gens dient hij kaartjes te knippen, als gastheer en -vrouw reizigers te informe ren en zorg te dragen voor hun veilig heid. Aan het eind van de dag moet op nieuw de bezem door de wagons. De SGB rijdt van de eerste zondag van april tot de eerste zondag in oktober. De rit voert van Goes naar Hoedekens- kerke, waar een minispoorbaan ligt, en weer terug naar Goes. Tijdens de zomer maanden stoomt de SGB elke dag (een paar keer) heen en weer. Voor vrijwilli gers gaat daar veel tijd inzitten. Toch ontstaan er geen gaten in de personeels bezetting. Zondervan: „Er zijn mensen die er gewoon een week vrij voor ne men. Ze vinden het een leuke hobby. Voor de verdiensten moet je het niet doen, het is liefdewerk, oud papier." Vutters Onder de vrijwilligers bevinden zich veel vutters. Veelal mensen die graag sleutelen. Niettemin beschikt de SGB over een kweekvijver. Bij het eindpunt in Hoedekenskerke werken veel jonge vrijwilligers bij de minispoorbaan. Dat is een opstapje naar het echte werk. „Voor hen is het toch een droombeeld: rijden met zo'n grote loc." MS - Marc de Smit uit Phi- ÏP'nc won zaterdag in de raad- 2a' van het belfort van Sluis de torronde van het Groot Neder- *ds Dictee in de categorie spe ken. Hij maakte acht fou- l'de groep liefhebbers ging de ^winning naar Louis Keste- uit Middelburg. Hij maakte "enige het dictee foutloos. J'houder Rein Leeritfaar van ^meente Sluis had zich in de -r~.voor- fei(t. Rond half negen was hij uanwezig in de kelder van het 0ft om zich geestelijk klaar ••naken. „Na vorig jaar en na Aandacht voor mij kan ik al kaar afgaan.", vertelde hij. ■ïn Vanuit Hulst waren vader en zoon, Frank en Timo de Ruys- scher naar Sluis afgezakt. Ook vorig jaar waren ze van de par tij. „Vorig jaar was mijn zoon be ter dan ik. Ik hoop het nu wat beter te doen", aldus Frank de Ruysscher. De nestor van de groep was de 86 - jarige pastoor in ruste Jos Monballiu. „Ik heb vastgesteld dat het geheugen toch wat terug loopt. Ik heb wel het geluk dat ik Grieks en Latijn gestudeerd heb. Vooral bij de woorden met -th- erin." Vlak na de beproe ving, op het moment van de prij suitreiking stelde hij: „Als ik als laatste uit de bus kom, heb ik an deren tenminste een dienst be wezen." Na afloop was wethouder Leent- faar niet zo zeker van zijn pres tatie. „Het valt tegen als je er zit. De leeftijd begint toch mee te spreken. Vorig jaar heb ik het zonder veel voorbereiding in de finale met 31 fouten zo slecht niet gedaan. Nu hoop ik het toch beter gedaan te hebben." Toen voorzitter Hans Enkelaar van Sluis Promotie rond de klok van twaalf uur de uitslag be kend maakte bleek Leentfaar 11 fouten gemaakt te hebben. Hier mee behaalde hij de derde plaats in de categorie liefheb bers. Bij de miniemen ging de over winning naar Chris van Waes uit Schoondijke, met 19 fouten. Meike van Rooy uit Breskens won bij de brugklassers. In totaal werd het dictee in Sluis door 62 deelnemers ge maakt. beheermaatregel (voor het reser vaat) op de andere (voor het be heerplan) gestapeld wordt, on derstreept het dagelijks provin ciebestuur. De provincie wil samen met de gemeente Schouwen-Duiveland optrekken om de Zeeuwse belan gen te verdedigen. Half dit jaar is verschijning van een ontwerp plan voor het zeereservaat voor zien. HULST - De gemeente Hulst heeft een modderfiguur ge slagen voor het aanschijn van heel Nederland. Dat vinden de fracties in de Hulster gemeenteraad. In een televisie programma is het voornemen van Hulst om de parkeer wachters uit te rusten met een camera breed uitgemeten. „Het is ons gelukt over te komen als de meest bezoekers- onvriendelijke gemeente van heel Nederland. Foei!", zegt WD-fractieleider L. Reijns. Namens Progressief Hulst schamperde F. de Vries dat dergelijke publiciteit niet erg goed is voor het imago van Hulst. De PvdA vraagt zich af wat Hulst gaat doen met die foto's van dashboards. Vol gens burgemeester J.F. Mulder worden die opgeslagen op schijf en pas bekeken als er een bezwaar binnenkomt. Hulst rust de parkeerwachters uit met camera om fraude met parkeerkaartjes tegen te gaan. VLISSINGEN - In de Hercules Segherslaan in Vlissingen is zaterdagavond rond elf uur een 45-jarige man uit Vlis singen mishandeld door drie mannen. Dat gebeurde toen hij een horecagelegenheid in de Hercules Segherslaan ver liet. Zij belagers sprongen op zijn rug en hij werd tegen* de grond gewerkt. De 45-jarige man werd zo ernstig mis handeld, dat hij een armbreuk, hoofdletsel en knieletsel opliep. De drie mannen hadden eerder op die avond de zelfde horecagelegenheid bezocht. KOUDEKERKE - Op de Middelburgsestraat in Koudeker- ke is zaterdagmorgen rond acht uur een 21-jarige automo bilist uit Middelburg gewondgeraakt toen hij de macht over het stuur verloor. Dat gebeurde in de rechterbocht bij de Kriekeweg. Met de linkervoorkant raakte hij een dikke boom en werd uit de auto geslingerd. Hij reed op dat moment in de richting van Middelburg. De auto kwam tientallen meters verderop op het fietspad en de bei*m tot stilstand. De bestuurder is met onbekende ver wondingen naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn auto is ge heel vernield. RENESSE - Op het strand van het Watergat bij Renesse zijn gisteren vier jonge zeehonden teruggezet in de Noord zee. De dieren waren in december aangespoeld bij Wester- schouwen, Domburg, Ouddorp en Hoek van Holland. Coördinator J. van der Hiele van de Eerste Hulp Bij Zee zoogdieren (EHBZ) vermoedt dat de zeehonden, toen nog slechts enkele weken oud, bij storm van de zandplaat zijn gespoeld en door uitputting op het strand zijn beland. In het zeehondencentrum Pieterburen zijn de dieren aan gesterkt en op gewicht gekomen. Inmiddels wegen ze rond de 45 kilo en daarmee zijn ze sterk genoeg om zelf standig te kunnen overleven in de Noordzeedelta, aldus Van der Hiele. Ter hoogte van het Watergat leeft een groep van zo'n tachtig grijze zeehonden op een zandplaat. De vier jonge zeehonden zijn van dezelfde soort. De men sen die hen in december hadden gevonden (onder wie een medewerker van de Dierenambulance Schouwen-Duive land uit Bruinisse) gaven hen gisteren weer de vrijheid door de deuren van de transportkooi te openen aan de vloedlijn. Langs de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust spoe len regelmatig verzwakte en dode zeehonden aan. door René Schrier MIDDELBURG - Alles wat zich in Zeeland met basisonderwijs bezighoudt, van zorgverlening, justitie en maatschappelijk werk tot schoolbegeleidingsdien sten, moet met elkaar in contact worden gebracht. Daarmee moet voorkomen worden dat de instellingen langs elkaar heen werken of dubbel werk doen. Om dat te bereiken is het Regio naal Overleg PlatfoiTn (ROP) op gericht. Voorzitter is R. de Jong, werkzaam bij het RPCZ: „He laas gebeurt het nogal eens dat mensen langs elkaar heen wer ken. Daarnaast moeten we be werkstelligen dat een - leerling met problemen in Hulst dezelf de zorg en aandacht krijgt als een leerling in Middelburg." Het initiatief heeft de steun van gedeputeerde G. van Heukelom. Hij gaf het platform meteen twee opdrachten mee. De eerste is; zorg voor één loket voor on derwijs en zorg dat kan bijdra gen aan regionale afstemming en samenwerking. De tweede op dracht luidde; realiseer een dek kend aanbod van onderwijszorg- arrangementen in Zeeland. Uit de woorden van De Jong blijkt dat er flinke vaart achter het initiatief wordt gezet. Voor de zomervakantie moet het aan de slag zijn. Het is niet de bedoeling is dat weer een nieuw bureau wordt opgericht met allerlei functiona rissen die geld kosten. Volgens De Jong is het de bedoeling dat scholen hun eigen netwerken op richten. Het gaat er daarbij voor al om dat de mensen van de ver schillende instellingen elkaar le ren kennen en zo hun activitei ten op elkaar af kunnen stem men. Maar niet alleen de scho len moeten de deskundigen ken nen; de therapeut, de politie man, het maatschappelijk werk kennen de school ook. Het Regio naal Overleg Platform zal de re gierol op zich nemen. Kevin Buysse (midden) luistert goed naar de instructies voor het dictee in Sluis. foto Camile Schelstraete Advertentie Digitaal telefoneren? Altijd doen. Maar dan wel met DSP: de eerste en voordeligste Zeeuwse telecom provider telefoon. De abonnementskosten bedra gen slechts €7,95 per maand. Landelijk bereik Ons systeem is op alle mogelijke inter netverbindingen te gebruiken. Hierdoor zijn wij niet aan een bepaalde regio gebonden. Digitaal telefoneren met DSP kan zodoende door heel Nederland. Ook voor bellen naar het buitenland biedt DSP zeer voordelige mogelijkheden. 6 redenen om over te stappen naar digitale telefonie van DSP Verreweg de voordeligste oplossing Al maandenlang een bewezen toppro duct Eén abonnement, meerdere lijnen Landelijke dekking Interessante buitenlandopties Aansluiting uiterlijk twee weken na aanmelding U wilt ook gebruikmaken van de zeer voordelige digitale telefoniedienst van DSP? Ga dan naar http://voip.dsp-nl.com en meld u aan. Meer informatie vindt u ook op www.cybercom.borsele.net. DSP, de VoIP provider met de glashelde re verbinding! DSP-Holland, Middelburg T: 0118 633233 Digitaal telefoneren met telecom provi der DSP is al geruime tijd een overwel digend succes. Deze vorm van telefonie werkt via uw bestaande Zeelandnet internetverbinding of ADSL. Makkelijker en voordeliger kan het niet! Enkele maanden geleden startte DSP, de eerste Zeeuwse telecom provider, met VoIP telefonie: bellen via het internet. Inmiddels mogen we spreken van een overweldigend succes. Middels een con verter of gateway kunt u uw bestaande telefoontoestellen, antwoordapparaten, nummermelders en dergelijke gewoon blijven gebruiken. Supervoordelig bellen Het starttarief voor elk gesprek is 3,3 eurocent. Voor gesprekken met vaste nummers door heel Nederland betaalt u op werkdagen 1,6 cent per minuut en in het weekend 0,6 cent per minuut. Gesprekken met mobiele nummers kos ten 16,5 cent per minuut. Telefoongesprekken van klanten van DSP onderling zijn gratis! Eenmalige basiskosten De eenmalige basiskosten voor de beno digde apparatuur bedragen slechts 109,90. Kiest u voor installatie door een monteur, dan bedragen de basiskos ten 135,00. Maakt u gebruik van ISDN apparatuur, dan zijn de basiskosten iets hoger, tenzij u overstapt op een VoIP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13