De Mikke houdt vogels binnen pzc PZC Werk, kind en ook nog politiek? Zuidzaksedijk blijft een mooie dijk met slecht fietspad Opvang neemt wel nog steeds nieuwe gewonde dieren op 11 Carnavalsavond inHansweert Keurvogels Taxatiedag Taizé-viering Man aangehouden voor vuistslag Terneuzense (82) opgelicht Zorgwet dupeert grensarbeiders Gewond bij botsing tegen boom Auto uitgebrand in Terneuzen Bluesbox in Tramzicht agenda maandag 20 februari 2006 I ;nnrFriith Ramakers I yffiDELBURG - Coby Louwer- van vogel- en egelopvang De jlikke in Middelburg vangt nog (leeds nieuwe gewonde zwanen, j(nden of ganzen op. Maar ze noemt de situatie rondom het vo- jelriepvirus wel riskant. „Ik ken terughoudend en ik wil pre- eies weten hoe de vogel aan zijn verwondingen is gekomen." Ze krijgt veel telefoontjes van mensen die hun gezonde hobby- Üeren kwijt willen, Ze zeggen catze geen vogels zijn gaan hou- om ze op te hokken. „Maar >u,jnde vogels vang ik niet op. wees dat die vogels uitgezet worden in de duinen of mis schien terechtkomen bij een kin- derboerderij." Ze begrijpt de wrevel van de Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurïts Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET pzc.nl E-mail: web@pzc.nl hobbyist. Want zelf heeft ze er ook moeite mee om de kooien af te dekken met een zeil en de de deuren naar buiten voor de wa tervogels op slot te doen. „En als het nu allemaal zin zou hebben... Als je zeker zou zijn dat de vogelgriep daardoor niet uitbreekt, dan wordt het eenvou diger om ze op te hokken", zegt De Mikke ligt in het park Toor- envliedt en dat is een ideale ver blijfplaats voor eenden, zwanen en veel vogels. „Ook die kunnen natuurlijk met een poepje van een trekvogel in contact komen. En net zag ik nog vijf krielha- nen aan de rand van Middel burgrondlopen." Maar haar vogels zal ze af schermen, zolang als nodig is. „Dat is geen vraag voor mij. Ik vind dat we het risico op be smetting van de vogelgriep zo klein mogelijk moeten ma ken. Ik heb angst voor de dieren en ook voor de mensen. Je moet er toch niet aan denken dat er echt een pandemie uit zal bre ken." En wat gebeurt er dan met al die vogels die ze opvangt? „Stel dat een kilometer verderop een kip de vogelgriep heeft. Dan worden ook mijn vogels ge ruimd. Maar hoe dan verder? Mag ik dan nog mereltjes opvan gen? We vangen toch zo'n drie duizend dieren jaarlijks op en we brengen per jaar zeven- tot achthonderd vogeltjes met de hand groot. Het ministerie heeft daar nog niets over gemeld. Die onduidelijkheid is heel verve lend." Sinds de vorige ophokperiode doet Louwerse mee aan een on derzoek van de Erasmusuniver- siteit in Rotterdam naar het vo gelgriepvirus of andere varian ten. Ze maakt van alle nieuwe vogels een uitstrijkje. „Daaruit blijkt dat we hier tot op heden vogelgriepvrij zijn", zegt ze. HANSWEERT - Wie warm wil draaien voor het carnavalsfeest find deze maand, kan volgende seek zaterdag alvast terecht in Hansweert. f Dweilband Scheldedweilers, on- [eel van muziekvereniging eldegalm, houdt die zater- in samenwerking met Zaal .andia een 'grote carnavals- id'. Zaal Zeelandia aan de lanaalstraat is vanaf 20.30 uur Prins Lex uit Hanzehat (Goes) en zijn Raad van Elf ko men om 22.00 uur het feest op luisteren. In hun kielzog nemen lij een tweede dweilband mee, Ooronsnoe. KRABBENDIJKE - De Vogel- menden Krabbendijke en om- «treken houden woensdagavond om 19.45 uur een dialezing in dorpshuis De Meiboom in Krab bendijke. J. de Nijs, vogelkeur- meester uit Dinteloord, is de spreker. Hij neemt dia's mee die zijn gemaakt tijdens het bonds- kampioenschap in Apeldoorn. mm-;. GOES - Historisch Museum De in Goes houdt dins- februari een taxatiedag voor munten, postzegels, bank biljetten en ansichtkaarten. Deskundigen zijn aanwezig spul- te taxeren. Plet mu- seum'in Goes zit aan de Singel- 13. Voor de taxaties kan ledereen er de laatste dag van fe bruari terecht van 12.00 tot 16.00 uur. &0ETINGE - In de Geertes- fókinKloetinge wordt zondag avond 26 februari om half acht 0 Taizé-viering gehouden. De bijeenkomst vindt plaats in de '■ijl van het oecumenisch bezin- lingsklooster in het Franse Tai- iémet bezinnende teksten, een voudige liederen en stiltes. Er is Ken preek en geen dominee. Sinds de vorige ophokperiode doen de vogels van De Mikke mee aan een onderzoek van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam naar het vogelgriepvirus of andere varianten. Daaruit blijkt dat de dieren er tot op heden vogelgriepvrij zijn. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vandaag be gint de campagne van minister Aart-Jan de Geus om meer vrou wen in de gemeenteraad te krij gen. In Middelburg wil dat niet zo lukken. Als de partijen na de verkiezingen net zoveel zetels krijgen als nu, komen er zelfs twee vrouwen minder in de raad. Negen van de 29 raadszetels worden nu bezet door een vrouw. Saskia Szarafinski is lijsttrekker voor de PvdA bij de komende verkiezingen. Zij is één van de honderd vrouwelijke raadsleden in Nederland die meedoet aan de campagne. „Het is een belangrijke actie", zegt ze. „De afgelopen periode waren vrouwen in de minder heid. Niet bij ons, maar wel bij andere fracties. Ik vind dat je ervoor moet zorgen dat mensen zich vertegenwoordigd voelen, dat de gemeenteraad representa tief is. De helft van de Neder landse bevolking bestaat uit vrouwen. Het lijkt me logisch dat je dat in de politiek terug ziet." Afspiegeling Oud-wethouder en raadslid Joan van Dijk-Sturm (WD) is het met haar eens. „De gemeen teraad moet een afspiegeling zijn van de bevolking. Dat bete kent bijvoorbeeld ook dat er mensen van verschillende leef tijden in moeten zitten." Hannie Kool-Blokland (CDA) is wethouder en lijsttrekker. Zij stapt samen met onder'anderen Szarafinski vrijdag in de trein om campagne te voeren. „Het bestuur moet een afspiegeling zijn van de samenleving", zegt ook zij. „In België moet bij de volgende verkiezingen de helft van de kandidaten een vrouw zijn. Dat vind ik persoonlijk te ver gaan. Het is ook wat lastig. Er komen te weinig vrouwen naar voren. De groep is te klein." Volwassen De nieuwe WD-fractie heeft geen vrouwen op verkiesbare plaatsen. Van Dijk-Sturm zelf houdt er na de verkiezingen mee op. „De enige vrouw die we hebben kunnen vinden staat op plaats acht, op haar verzoek. We hebben er echt alles aan ge daan, maar het merendeel van de wouwen die we hebben bena derd kiest voorlopig voor car- Het wordt tijd voor een vrouwelijke premier, vindt Hannie Kool-Blokland. rière en kinderen. Met de afspra ken die ze daarover hebben ge maakt, kunnen ze er niet ook nog eens twintig uur politiek bijdoen. Als je een goede oplei ding hebt gedaan, wil je daar na tuurlijk ook iets mee doen. Zelf ben ik ook pas na mijn veertig ste de politiek ingegaan. Toen waren mijn kinderen al volwas sen." De kinderen van Szarafinski zijn tien, twaalf en vijftien. Zij ondervindt zelf dat het lastig is om aHes te combineren. „Voor veel mannen die werken staat de pot met eten klaar. Die kun nen aanschuiven en meteen 's avonds naar een vergadering. De vergaderingen zijn ook vaak aan het eind van de middag, om tegemoet te komen aan de men sen die werken. Maar dat is ook precies de tijd dat de kinderen uit school komen. Werken wordt als belangrijker gezien dan de zorg voor kinderen. Je bent thuis, dus dan kun je wel komen, zeggen ze dan." Vrouwen melden zich minder snel spontaan aan, heeft Szara finski gemerkt. „Je moet er als partij echt aan werken, ze wil len vaker gevraagd worden. Vrouwen twijfelen ook vaak of ze het wel kunnen." „Mannen zijn wat haniger", beaamt Van Dijk. „Dat doen we er wel even bij, zeggen ze. Vrouwen wegen de consequenties beter af, voor al voor hun privéleven." De voorlichting moet eerlijk zijn, vindt ze. „De politiek legt een aardig beslag op je tijd. Wij laten mensen vaak meekijken bij de fractie, zodat ze aan het werk kunnen proeven. We ho pen dat ze er op die manier be langstelling voor krijgen." Stootje Dat ze een vrouw is, heeft voor haar functioneren als politicus nooit een rol gespeeld, vindt Van Dijk-Sturm. „Ik heb het nooit als een belemmering erva ren. In mijn carrière voordat ik politiek actief was, heb ik jaren lang als enige vrouw tussen de mannen gewerkt. Ik heb me er nooit zo op voor laten staan dat ik een vrouw was, ik wilde het gewoon goed doen. Wel heb ik altijd het gevoel gehad dat je net een beetje meer je best moet doen als vrouw. Je moet tegen een stootje kunnen." Szarafinski merkt dat de man nen in de raad soms wat moeite hebben met de fractie van de PvdA, waarvan vijf van de zes leden vrouwen zijn. „Er wordt vaak lacherig op gereageerd. Het is blijkbaar iets bijzonders. Bij het CDA is nu maar één foto Ruben Oreel vrouw. Daar hoor je helemaal niemand over." „Politiek moet om de inhoud gaan, niet om de persoon", zegt Van Dijk-Sturm. „Ik heb nooit misbruik gemaakt van het feit dat ik een vrouw ben. Vrouwen hebben wel een groot voordeel: ze zijn wat her kenbaarder. We kleden ons vaak vrolijker dan mannen, we lopen niet in saaie grijze pak ken. Daar moet je op gepaste wijze gebruik van maken." Kool-Blokland vindt het feit dat ze een vrouw is niet rele vant voor haar functioneren als politicus. „Ik heb altijd ge werkt, mijn moeder heeft altijd gewerkt. Voor mij is het heel normaal om te participeren in de samenleving. Je moet op pres taties beoordeeld worden, niet op het feit dat je een vrouw bent. De tijd is gelukkig voorbij dat een vrouwelijke politicus een bijzonderheid was. Ik denk dat de kans groot is dat de mi nister-president binnenkort een vrouw is. Ik denk dat de tijd daar rijp voor is." RENESSE - Een 19-jarige Rotterdammer is in de nacht van zaterdag op zondag in Renesse aangehouden. Hij zou een 22-jarige inwoner van de gemeente Schouwen-Duive- land in het gezicht te hebben geslagen. Het slachtoffer hield aan de klap een gebroken tand en een bult over. De mishandeling vond plaats in een horecagelegenheid. De Rotterdammer werd rond twee urn* 's nachts op de Hoge- zoom aangehouden. Waarom hij de Schouwen-Duivelan- der had geslagen, was gisteren nog niet duidelijk. TERNEUZEN - Een inwoonster van Terneuzen is gis termiddag tussen twee uur 's en tien voor half drie de dupe geworden van een oplichter. Een man belde in het Oostelijk Bolwerk aan bij de 82-jarige vrouw en stelde zich voor als een personeelslid van de ING-bank. Hij vroeg de bankpasjes en pincodes van de bewoners onder het voorwendsel dat hij nieuwe pasjes zou regelen. Dit zou nodig zijn in verband met een diefstal van bankpasjes die een maand eerder zou hebben plaatsgevonden, be weerde hij. De vrouw gaf de spullen mee en schakelde pas later de politie in. De oplichter was beleefd, netjes ge kleed en legitimeerde zich met een paspoort. Na poli- tie-aangifte werd de bankpas van de vrouw geblokkeerd. Onduidelijk is of de oplichter geld heeft kunnen pinnen. TERNEUZEN - Gepensioneerde grensarbeiders die in Ne derland wonen maar in België hebben gewerkt, worden sterk benadeeld door de nieuwe Zorgverzekeringswet. Volgens onderzoek door de Stichting Grensarbeid en de Sociale Verzekeringsbank gaan de netto-inkomens van de ze groep er zo'n twintig procent op achteruit. De tegenval ler geldt voor gepensioneerde Nederlandse grensarbei ders die hun pensioen ontvangen uit hun voormalige werkland, aangevuld met een kleine Nederlandse AOW-uitkering. Tot de nieuwe zorgwet in werking trad, werd deze oud-grensarbeiders, die uitsluitend of hoofdzakelijk een oudedagsuitkering uit België genieten, de mogelijkheid geboden een zorgverzekering te kiezen in België. Zij wer den door de Sociale Verzekeringsbank en het College voor Zorgverzekeringen vrijgesteld van de Nederland se verzekeringsplicht. Die vrijstelling werd alleen ver leend als de Belgische sociale verzekeringsuitkering per maand tenminste gelijk was aan.zeventig procent van de minimumloongrens plus een minimale vakantietoeslag. Sinds de nieuwe zorgwet is ingevoerd, verleent het Colle ge van Zorgverzekeringen niet langer vrijstelling. „Uit het onderzoek is gebleken dat deze nieuwe uitgangspun ten bijzonder zware inkomensgevolgen hebben voor oud-grensarbeiders", zeg I. Cools namens de Stichting Grensarbeid. 's-GRAVENPOLDER - Een 23-jarige automobilist, van wie de politie de woonplaats niet bekend heeft gemaakt, is in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt toen hij tegen een boom reed op de Groeweg in 's-Graven- polder. Een passante bracht de man naar het Oosterschel- deziekenhuis in Goes, waar ook een bloedproef is afgeno men. Hij moest ter observatie in het ziekenhuis blijven. van de bloemdijk. De gemeente zit er bovenop als hoeder van de eigen inwoners. De provincie is partij als eigenaar van de Hein- kenszandseweg. „Wij geven geen prioriteit aan dat pad", meldt een woordvoer ster van Zeeuwse Eilanden, „ten zij de gemeente met een plan komt." En met geld. De gemeente Borsele gaat dat net iets te ver. Een opknapbeurt van het fietspad kan wellicht meeliften met woningbouw bij de Zuidzaksedijk, is een idee dat leeft. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Het fiets pad over de Zuidzaksedijk bij Heinkenszand is dringend aan een opknapbeurt toe, maar wie o wie gaat dat voor elkaar bok sen? De gemeente Borsele, het waterschap Zeeuwse Eilanden, de provincie en Natuurmonu menten, ze hebben er allemaal mee te maken. De Zuidzaksedijk loopt van de Heinkenszandseweg (de door gaande weg van Heinkenszand naar 's-Heerenhoek) tot bij de Stenevate, waar het gemeente huis van Borsele is. Het pad op de dijk is vooral in trek als 'sluiproute' voor fietsers die van Nisse naar Heinkenszand willen of andersom. Ze moeten anders een kleine kilometer omrijden via de Dorpsstraat. Dat is te ver voor kinderen uit Nisse en andere dorpen die naar zwembad Stelleplas bij Hein kenszand willen. Die pakken de Zuidzaksedijk, ook al is het fietspad erover bar slecht. Ga ten en kuilen zitten erin. Nie mand doet er iets aan, niet in het minst omdat er vier instan ties bij het fietspad betrokken zijn. Het waterschap Zeeuwse Eilan den gaat over het pad en Natuur monumenten over de bermen TERNEUZEN - Op de Reuzen- hoeksedijk bij Terneuzen is za terdagmiddag een auto uitge brand. De brandweer moest eraan te pas komen de autobrand te blus sen. Het vuur is ontstaan door kort sluiting onder de motorkap. Er vielen geen gewonden. DOMBURG - In Café Tramzicht in Domburg treedt zaterdag 25 februari de Bluesbox op. De vijf mansformatie speelt klassieke bluesmuziek en rock-'n- roll. Aanvang: 21.30 uur. Niet rijp Van Garderen en Dekker wil er huizen op zeer ruime kavels bou wen. Maar, laat ontwikkelaar J. van Garderen weten, de tijd is er nog niet rijp voor. In Hein kenszand wordt al zoveel ge bouwd. De Zuidzaksedijk blijft er kort om voorlopig bij liggen zoals die nu is: een mooie dijk met een slecht pad. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis Biggekerke, 14.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 9.15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: Bewegen voor ouderen; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur; Kung Fu voor jongeren en volwassenen. Advertentie ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG van 10.00 - 18.00 uur. KUNST ANTIEK Morgen kijkdag 10.00 - 20.00 Veiling op woensdag 22 febr. Herengracht 74,4331 PX, Middelburg, Tel. 0118 650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11