PZC- Hulst roept van jurist Status quo of stoelendans in raden Terneuzen heeft eigen Holland House Lijsttrekkers Sluis willen allemaal meer woningen bouwen Onderzoek Reynaertland Plan Morres voor zomer concreter Opnieuw aanvraag speeltuintje Oude benzinepomp geen bouwval VVD: betaal scholen van bouw woonwijken wRhfiila van Doorsselaer HulsT - De gemeente Hulst laat een jurist onderzoeken of exploitant F. Lievens van Rey- nacrtland het contract naleeft. Zo niet, dan bevriest Hulst mo- «elijk de subsidie aan Lievens Jfzegt de gemeente alle banden taLievens op. Wethouder F. van Driessche moest Progressief Hulst gister avond in de raadsvergadering op drie van de vier heikele pun ten over Reynaertland in het ge- Sjkst, ellen. Wat de gemeente betreft han- jelt Lievens niet altijd volgens als van het contract dat de nte aan hem heeft gesteld, toen hij het zwembad in 1999 overnam van de gemeente. ;ens de overeenkomst mo de tarieven van Reynaert land alleen worden verhoogd na goedkeuring door de gemeente, dan enkel als de stijging niet meer bedraagt dan het zoge nde Consumenten Prijs In- cijfer (CPI) van het voor gaande jaar. De prijsstijgingen die Lievens voor dit jaar heeft doorgevoerd, ajn volgens Progressief zeker met conform de CPI en het con tract tussen de gemeente en Rey naertland. De gemeente Hulst zit met de materie in de maag. Van Dries sche stelt dat „het vanuit het standpunt van de gemeente ge- vreemd is" dat nu inder- met een ander prijsindex cijfer wordt gerekend. Tot en'met 2005 voerde de be- jfsleider van Reynaertland indexering door, uitgaande van het CPI 'alle huishoudens'. Lievens heeft het toepassen van de indexering per dit jaar over genomen van zijn bedrijfsleider en rekent nu met het CPI 'huur sportaccommodaties', een we zenlijk verschil. Volgens Van Driessche vindt Lievens dat hij in zijn recht staat. „Lievens be stempelt het hanteren van een ander indexcijfer als een ruimte in het contract." Progressief Hulst, dat zelf een advocaat in de arm nam om het contract tussen Lievens en de ge meente eens door te lichten, vindt ook het gelijk aan haar kant als het gaat over de over dracht van aandelen. Lievens heeft in 1999 zijn handtekening gezet onder de bepaling dat hij tot 2010 de aandelen van Rey naertland niet mag verkopen of overdragen, zonder vooraf schriftelijke toestemming van de gemeente. Volgens Progres sief rusten er hierdoor verplich tingen op de natuurlijke per soon Lievens. Sinds medio april 1999 is Het Mauritshof BV in IJ- zendijke als enige aandeelhou der van Reynaertland geregis treerd. Ook stelde Progressief vraagte kens bij de overdracht van de ho- reca-exploitatie per 1 april 2003. De partij vroeg zich bf of dat wel gerechtvaardigd is. Van Driessche zal ook op dit punt een jurist naar de zaak laten kij ken. „Blijkbaar zit er op meer punten ruimte in het contract." De andere fracties complimen teerden Progressief met het grondige doorspitwerk en eisten dat Pluist maatregelen tegen Lie vens neemt als inderdaad blijkt dat hij niet volgens de afspra ken werkt. De PvdA wil dat Hulst de mogelijkheid tot het in dienen van een schadeclaim on derzoekt. Progressief Hulst zag nog het meest in het bevriezen van de subsidie aan Lievens (nu jaarlijks ruim 200.000 euro) of het contact met hem ontbinden. vrijdag 17 februari 2006 zl3 HULST - De gemeente Hulst streeft ernaar nog voor de zomer spijkers met koppen te slaan over de uitbouw van Morres Wonen tot brede meubelboulevard en de koppe ling van dat winkelcentrum aan de omgeving van De Sta tie in Hulst. Dat blijkt uit informatie aan de leden van de commissie Economie. De uitwerking van de vorig jaar ge presenteerde Retailvisie tot voorontwerp bestemmings plan, is in een ver stadium. Morres Wonen wil in opper vlakte verdubbelen tot volwaardige woonboulevard. Aan sluitend daarop moet het winkelklimaat in het centrum van Hulst een oppepper krijgen door in het gebied tussen Morres (voormalig Karweiterrein) en de binnenstad tien duizend vierkante meter nieuwe winkels te bouwen. Over de verder te ondernemen stappen vindt volgens de ge meente begin maart nadere afstemming plaats met verte genwoordigers van de provincie en het midden- en klein bedrijf (MKB). Daarbij worden ook afspraken gemaakt over de adviserende rol die MKB in het vervolgtraject gaat spelen. Ondertussen vinden al gesprekken plaats met geïnteresseerde projectontwikkelaars. De gemeente hoopt nog voor de zomervakantie een ontwikkelingsover eenkomst af te sluiten voor het plangebied. WESTDORPE - Het is onduidelijk welke afspraken zijn gemaakt en welke toezeggingen zijn gedaan voor de aan leg van een speeltuintje in de buurt van de Graafjansdijk en Axelsestraat in Westdorpe. Daarom is aan een inwoner gevraagd opnieuw een aanvraag in te dienen voor een speelvoorziening. Burgemeester en wethouders van Ter- neuzen antwoorden dat op vragen van raadslid C. Freeke (LCF). Volgens de bewoners heeft de voormalige gemeente Sas van Gent toegezegd dat er een speelvoorziening zou wor den aangelegd in Westdorpe, maar daar is sindsdien niets meer van vernomen. Ambtenaren van de nieuwe gemeen te Terneuzen kunnen niet achterhalen wat er destijds be loofd is. In de directe van omgeving van de Graafjansdijk/Axelsestraat wonen zo'n veertig kinderen. De dichtstbijzijnde speeltuin is een paar kilometer verder op. Om er te komen moeten kinderen over de verkeersge- vaarlijke dijk fietsen. Eén van de buurtbewoners is bereid gevonden zijn weiland beschikbaar te stellen voor realisa tie van een speeltuintje. TERNEUZEN - Het leegstaande tankstation aan de Gui- do Gezellestraat in Terneuzen is bouwtechnisch niet aan te merken als een bouwval. Dat antwoordt het college van B en W aan raadslid C. Freeke (LCF). Hij wil dat het vervallen pand tegen de vlakte gaat, omdat het volgens hem niet aan weistandsgrenzen voldoet. De locatie ligt in een gebied met repressief welstandstoezicht. De eigenaar kan alleen worden verplicht iets aan de situatie te doen als er sprake is van een welstandsexces. Hoewel de voor malige benzinepomp al jarenlang staat te verpauperen, is dat volgens burgemeester en wethouders niet het geval. „Bovendien is er geen sprake van een bouwval. Daarom kan niet handhavend worden opgetreden", aldus B en W. Wethouder A. van Waes (ruimtelijke ordening) liet eerder al weten dat hij net als pandeigenaar De Pooter Olie vindt dat er iets met het pand moet gebeuren. De gemeen te werkt planologisch mee aan de vestiging van een bloe- menspeciaalzaak. door Jan van Zuilen OOSTBURG - Ondanks dat de verkiezingscampagne juist de ge legenheid is om de verschillen te benadrukken zijn de lijstrek kers van de politieke partijen in Sluis het in grote lijnen over een ding best eens. Dat is dat er wo ningen gebouwd moeten wor den. Die eensgezindheid kwam gister avond tot uiting in het lijsttrek kersdebat van BN/DeStem in het Ledeltheater in Oostburg. De stelling van discussieleider P. Oggel was dat het voornemen om de komende jaren zo'n ne genhonderd woningen te bou wen, niet realistisch is en daar om gedoemd is om te misluk ken. „Is dat geen bouwen voor leegstand?", zo prikkelde Oggel de lijsttrekkers. Nee, zei WD-lijsttrekker en wethouder J. Provoost, die als eerste reageerde. Hij betoogde dat zijns inziens de plannen wel degelijk realistisch zijn. „Door goede woningen te bouwen, breng je beweging in de woning markt. Goed aanbod creëert be hoefte. Als we maar genoeg mooie woningen in de aanbie ding hebben, komen de mensen vanzelf wel", aldus Provoost. Hij kreeg bijval van die andere lijsttrekker/wethouder, L. Wille van de PvdA. Die .tekende daar wel bij aan dat als over een paar jaar blijkt dat de woningbehoef te niet zo groot is als de ambi ties, de gemeente bereid moet zijn om de plannen naar bene den bij te stellen. En waar al die mensen dan van daan moeten komen die die nieu we huizen kopen? Veel van bui ten, vooral uit de Randstad, be toogden L. Flikweert (CDA) en A. Rosendaal (Nieuw-West). „We hebben ze veel te bieden: ruimte, een mooie omgeving, nauwelijks criminaliteit en op redelijke afstand werkgelegen heid in Zeebrugge en de Kanaal zone", aldus Rosendaal. C. Bolijn (Dorpsbelangen Toe risme) tekende daarbij wel dat die nieuwkomers ('mensen die hier genoten hebben van een va kantie en hier graag voor altijd willen wonen of Zeeuws-Vla mingen die terugkeren') wel hun eisen hebben. „Die komen niet voor een twee-onder-een-kap- woning of een appartement naar hier. Die willen meer", al dus Bolijn. W. Gijsel (Gemeentebelangen) en F. Babijn (eigen lijst) waren nog het meest scepsis. „Je moet wel bouwen, maar dan mondjes maat" zei GijselBabijn onder streepte als enige voluit de stel ling van discussieleider Oggel. „Ik vrees inderdaad dat we vóór leegstand bouwen", zei hij. door Frank van Cooten OOSTBURG - De WD in de ge meente Sluis wil de bouw van brede scholen, deels financieren met de opbrengst van nieuwe woonwijkjes. Aan projectont wikkelaars en/of woningbouw verenigingen wordt gevraagd mee te betalen aan de bouw van een nieuwe school in een dorp. „Er zijn diverse constructies te bedenken om de bouw van bre de scholen te financieren", zegt kandidaat-raadslid W. Verher- brugge. „Dorpen als Zuidzande, Cadzand, Waterlandkerkje, Hoofdplaat en Nieuwvliet ma ken zich zorgen over de toe komst van hun school. Een nieuw woonwijkje bij een brede school past volgens Ver- herbrugge ook bij de wens van veel dorpen voor nieuwbouwhui zen, om zo de West-Zeeuws- Vlaamse jongeren kansen te bie den in hun geboortestreek te blijven. Het door ontwikkelaars mee la ten betalen aan brede scholen past in het 'pleidooi van de WD voor een rood-voor-roodrege- ling. Nu is het in de gemeente Sluis zo geregeld, dat ontwikke laars voor elke hectare extra be bouwing ook moeten investeren in de aanleg van nieuwe natuur (rood-voor-groenregeling). Zij kunnen volgens de WD echter ook investeren in behoud van het cultuurhistorisch erfgoed en onderwijs. Ook de PvdA is in het verkiezingsprogramma voor stander van de vorming van een restauratiefonds, mede te voe den door projectwikkelaars. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Terneuzen heeft zijn eigen Holland House. Het Terneuzense Holland House is een ontmoetingscentrum voor spor ters en in sport geïnteresseerden. Het pand je aan de School weg (tegen de kruising Vlooswijkstraat-Noordstraat aan) is dus niet in de eerste plaats bedoeld om feest te vieren bij Hollandse of Zeeuwse sportsucces- sen. Initiatiefnemer H. Siersema is ook oprichter van Assist, de stichting ter ondersteuning van jong Zeeuws-Vlaams sporttalent. Net als Assist staat ook het Holland House in dienst van regionale sporters die beter willen worden. Daarnaast willen beide instellingen Zeeuws-Vlamingen trots laten zijn op hun- (top)sporters. Om de sportbe leving" "te laten groeien wil het Holland House ook met een grote groep Zeeuwen naar de Olympische Spelen in China over 2,5 jaar. Met een reisbureau en een bank is een reis- en spaarprogramma opgezet om mensen te interesseren voor een reis naar de Spelen. Het opzetten van een speciaal cultureel pro gramma door T. Chi, voormalig eigenaar van een Chinees restaurant op de Terneuzen se Markt, maakt de trip nog aantrekkelij ker. Siersema: „Het zou aardig zijn om met een paar honderd Zeeuwen sporters aan te moedigen tijdens de zomerspelen van 2008." Hét boegbeeld van Zeeuwse sporters is de- turner Anthony van Assche. De nu 16-jarige Sassenaar is zeven jaar terug toen sponsors het jonge talentje aan zijn lot overlieten door Assist bij de hand genomen. Mede door dat de Terneuzense stedelijke scholenge meenschap De Rede deelneemt aan het Lan delijk Overleg Onderwijs Topsporters heeft Van Assche zijn sportcarrière voort kunnen zetten. Hij doet het momenteel zo goed dat deelname aan de Spelen in Beijing er dik in zit. Absolute top De begeleiding van Assist en het Holland House hoeft niet voor iedere sporter tot de absolute top te leiden, benadrukt Siersema. „Het gaat er om dat iedereen die dat wil de gelegenheid krijgt de top van zijn mogelijk heden te halen. Daarnaast vinden wij het leuk om zoveel mogelijk mensen enthou siast te maken voor sport." Het pandje van het Holland House is van de gemeente Terneuzen. Siersema en de zijnen mogen het gebruiken tot de Kop van de Noordstraat wordt heringericht. Het was de bedoeling om de officiële opening te laten samenvallen met de opening van sportcen trum Vliegende Vaart. De zwemsters Inge de Bruijn en Hinkelien Schreuder, judoka Edith Bos en de Zeeuwse turners Anthony van Assche en Carlo van Minde zijn vandaag in Terneuzen en hadden behalve de opening van het sportcentrum ook die van het Holland House kunnen opluisteren. „Maar er is zulk slecht weer voorspeld dat alle festiviteiten,in het water zouden vallen. We vieren de officiële opening wel in april of mei. Voor die datum moet de etalage wel worden ingericht en hopen we een terugtel- apparaat te installeren waarop is te zien hoe lang het nog duimt voor de olympische vlam in Beijing wordt ontstoken." VVD wil snel invulling Bierkaai HULST - De gemeente Hulst moet ervoor zorgen dat een 'at tractieve invulling' van plan De Nieuwe Bierkaai binnen vier jaar gerealiseerd wordt. Dat is een van de speerpunten het verkiezingsprogramma de WD in de aanloop naar ie gemeenteraadsverkiezingen. Dok vinden de liberalen dat er dossing moet komen voor. ie verkeersproblemen bij het kruispunt het Scharnier. In een tienpuntenplan maakt de WD verder duidelijk, dat de gemeen te de uitbreiding van toerisme en (verblijfs)recreatie moet sti muleren. Dat moet zijn beslag v door de dijkrecreatie aantrekkelijker te maken, en professionele organisatie- joor het Plan Perkpolder. Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaandereim Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtem@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBaréman Raymond de Frel René van Stee frits Bakker (sport) öaudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel:(0H3)3i55oo Fax:(0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl 'internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Initiatiefnemer H. Siersema bij het Holland House in Terneuzen. Effect van landelijke peilingen en plaatselijke blunders op verkiezingen onvoorspelbaar door René Hoonhorst foto Peter Nicolai TERNEUZEN - Sommige par tijen beginnen er al een jaar van te voren mee. Andere wachten tot het laatste moment. Maar al le partijen profileren - uit over tuiging, zelfbehoud of 'zelfverde diging' - zich uiteindelijk zo goed mogelijk. Met nieuwe, spec taculaire ideeën, goedkope lok kertjes, prachtige dan wel opge poetste plannen en met het inne men van populaire standpunten die het goed doen bij de goege meente. Dat de meeste beloftes gouden bergen zijn, die al wegzakken voor ze oprijzen uit het vlakke Zeeuws-Vlaamse land weten (bijna) alle partijen zelf ook wel. Maar om zoveel mogelijk gemeenteraadszetels te kunnen bezetten, moet je jezelf nou een maal verkopen. Politiek is een spel en zeker vlak voor verkie zingen moet dat met bravoure worden gespeeld om met zoveel mogelijk pionnen van eigen kleur verder te kunnen. Optimisme De mogelijkheden van de eigen partijen worden meestal hoog ingeschat. Een politicus moet tenslotte optimisme uitstralen, overtuigd als hij is van het eigen gelijk. Bescheidenheid levert geen zetels op. Dus leggen de deelnemende partijen aan ver kiezingen de lat hoog als het om het te behalen aantal stoeltjes in de raadzaal gaat. Een zeteltje meer dan de vorige keer moet er altijd wel inzitten. Zelfreflectie en zelfkritiek kunnen verliezers nog altijd na de verkiezingen uit de kast halen. Het optimisme vóór de verkie zingen leidt er steevast toe dat gemeenten hun raadzalen flink zouden moeten uitbreiden - of in elk geval het aantal zetels fors verhogen - als alle voorspel lingen uit zouden komen. Ook de conferentiezalen van Sluis, Hulst en Terneuzen zouden heel wat meer dan 19, 21 en 31 raads- zetels moeten gaan tellen als de deelnemende partijen het aantal zetels halen dat ze voorspellen. Voor raadsvolgers - regelmatige bezoekers van vergaderingen, geïnteresseerde burgers en me diavertegenwoordigers - is dat optimisme niet altijd te volgen. In Zeeuws-Vlaanderen is de af gelopen drie jaar na de herinde ling niet veel schokkends ge De deelnemende partijen aan verkiezingen leggen de lat hoog als het gaat om het te behalen aantal stoeltjes in de raadzaal, zoals hier in Sluis. foto Peter Nicolai beurd. De drie nieuwe gemeen ten hebben de herindelingsperi kelen redelijk doorstaan, maar dat succesje kan moeilijk aan één partij worden toegeschre ven. Terugkijkend zijn er ook nauwelijks winnaars te vinden, die op eigen kracht iets realiseer den of op wier initiatief iets moois tot stand is gekomen. Op positiepartijen, die nog net zo goed zijn te onderscheiden als vóór invoering van het dualis1 me, signaleerden regelmatig mis standen, maar echte oplossin gen boden ze niet of nauwelijks. Serieus Een enkeling profileerde zich wel, zoals de oud-LPF'ers Cees Freeke (Terneuzen) en Francois Babijn (Sluis). De eerste wierp zich op als de enige echte belan genbehartiger van in de knel ko mende burgers. Of de mensen die hem als enige politicus zien die hen serieus neemt op hem stemmen nu er vlak voor de ver kiezingen onenigheid in de Lijst Cees Freeke is uitgebroken, is de grote vraag. Zijn rechter hand Paula Stoker -what's in a name', gekscheerde Freeke zelf al - betichtte hem van dictato riale neigingen, en tegen dicta ten en vooringenomen bestuur ders zet de LCF zich nou net zo af. Babijn kwam de afgelopen drie jaar telkens met mooie planne tjes voor de dag. Hij trachtte on derdak te vinden bij Gemeente belangen, maar werd daar op de valreep geweerd. Nu wil hij via een eigen lijst in de Sluise'raad komen, maar op die lijst staat niemand anders dan hijzelf. Een achterban lijkt hij dus niet te hebben. Maar in Sluis kampten PvdA en CDA met interne strub belingen en gingen WD en Ge meentebelangen niet zonder slag of stoot uitelkaar. In Hulst riep wethouder De Deeltere (Groot Hulst) dan weer algeheel ongenoegen over zich af door de raad niet te informe ren over woningbouw, terwijl de enige WD'er politiek de mond werd gesnoerd door zijn werkgever. Of partijen ook worden afgere kend op interne twisten of aan toonbare blunders is nog maar de vraag. Het CDA zit landelijk in de hoek waar de klappen val len, D66 nog meer. De PvdA zit weliswaar in de lift, maar scoor de drie jaar geleden heel wat be ter in Zeeuws-Vlaanderen dan destijds op grond van landelijke 'successen' mocht worden ver wacht. De WD verloor in Ter neuzen zoveel dat ze deze keer haast wel een paar zetels er bij moet krijgen. Sores De meeste partijen is verlies aan te praten door de sores van de afgelopen maanden. Maar het aantal zetels blijft hetzelfde. Terneuzen houdt er 31, Hulst 21 en Sluis 19. Hulst en Sluis ver welkomen beide een nieuwe spe ler op de verkiezingsmarkt, Ter neuzen verliest er één door de fusie van TOP en GBK. De ze tels worden na de verkiezingen allemaal weer bezet. Niet ie deréén kan verliezen, er moeten dus ook - meer of minder be scheiden - winnaars zijn. Een klein stoelendansje en wat coalitieveranderingen zijn moge lijk, maar tot politieke aardver schuivingen leiden die hoogst waarschijnlijk niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43