Sluisenaren hekelen staat belfort Vondst van zware bom op plek van Breskense bunker Automobilist zwaargewond Kunst om patiënt bij te laten wegdromen zeeuwse almanak Te jong Industrieweg Sluiskil afgesloten Oude veeneik naar 's Landshuis Brandstichtingszaak aangehouden Ellende lading itroorzaakt schade aan auto nwoners overwegen overname van stadhuis 1,5 n sloot langs A58 Jedrijfsbrandweren en korps Terneuzen gaan samenwerken Thuis in... Hypotheken Verzekeringen Pensioenen editie Zeeuws-Vlaanderen Rick van acht jaar uit 's-Gra- venpolder kijkt graag naar al lerlei tv-programma's. Hij heeft een oudere broer en zus, die ook graag films zien. Ech ter, de films zijn niet altijd ge schikt voor zijn leeftijd. Hij weet dan ook: niet kijken naar programma's van zes tien jaar en ouder. Laatst, toen hij 's morgens zijn bed uitkwam, vroeg zijn moeder of hij lekker geslapen had. Jawel, meldde Rick, maar hij had wel gedroomd. „Oh, waar ging die droom dan over?", wilde zijn moeder weten. „Dat weet ik niet, want het was een droom voor zestien jaar en ouder. Kunstschilder Johnny Beerens staat met zijn kinderen Berend en Ebrina voor het schilderij Buitendijkse tuin in de ziekenhuislocatie Antonius in Oostburg. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel OOSTBURG - Met de onthulling van het kunstwerk Buitendijkse tuin is giste ren de opening verricht van de gereno veerde ziekenhuislocatie Antonius in Oostburg. Johnny Beerens uit Breskens heeft een schilderij ontworpen dat voor de gelegenheid werd onthuld door zijn kinderen. Zij werden daarbij geholpen door burgemeester Jaap Sala. Beerens hoopt dat de bezoekers aan het restaurant door het zien van dit werk even kunnen ontsnappen aan de waan van de dag en kunnen wegdromen en met hun gedachten kunnen afdwalen in een van de vele verborgen hoeken en spelonken. Ziekenhuislocatie Antonius onderging het afgelopen jaar een complete meta morfose. Alle afdelingen werden aange past zodat ZorgSaam de patiënten in de streek van optimale zorg kan blijven voorzien. Antonius beschikt nu over klinische en poliklinische faciliteiten, een afdeling dagbehandeling short-stay en low-cu- re-afdeling. Op de short-stay-aideling bevindt zich het slaapcentrum waar al lerlei onderzoeken worden gedaan. De low-cure-afdeling biedt, naast zieken huispatiënten, onderdak aan bewoners van verpleeghuis De Stelle en patiënten van de huisartsenpost. Verder is het Binkhorst Eye Centre (BEC) en medCen- tric voor plastische en ethische zorg in de locatie opgenomen. Operatiekamers Volgens Johnny Tanghe, hoofd afdeling dagbehandeling, kan inmiddels ruim 85 procent van de patiënten uit West- Zeeuws- Vlaanderen op deze locatie ge holpen worden. Jaarlijks vinden er meer dan tweeduizend operaties plaats en zijn er honderd opnames per week. De twee volledig ingerichte operatieka mers zijn voorzien van de nieuwste ap paratuur. De chemokamers zijn uitge breid en voorzien van zelfreinigende toi letten. Opvallend is dat tandextracties voor geestelijk gehandicapte jongeren op de locatie worden uitgevoerd. Daarnaast is de hele afdeling in een modern jasje gestoken. De wanden heb ben een fris kleurtje gekregen en vol doen nu aan alle eisen. Alle meubilair is vernieuwd en de receptie en entree zijn vernieuwd. De totale kosten van het pro ject bedragen twee miljoen euro. Paul Rademacher, voorzitter van de raad van bestuur: „Het welbevinden van de patiënt draagt bij aan een snelle genezing. Naast licht en kleur hebben we gekozen voor kunst in de vorm van dit werk van Johnny Beerens. Regiona le kunst past in dit nieuwe geheel." factie: 0113-315649 p/w.pze.nl v. i ■rostbus 314460 AA Goes Lertentie-exploitatie: Imrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ilvs-Vlaanderen: 0114-372770; pionaal: 020-4562500. irijdag 17 februari 2006 door Raymond de Frel BRESKENS - Aan de Oude Rijksweg in Breskens is dinsdag een bom uit de Tweede Wereld oorlog ontdekt. De Engelse vijf honderdponder werd op drieën halve meter diepte gevonden op het terrein waar tot voor kort een mortierbunker stond. De bom wordt voorlopig nog niet gedemonteerd, omdat de kans aannemelijk is dat er in de ko mende weken nog meer explosie ven worden gevonden. De bom is inmiddels veiligge steld en afgedekt met zand, zo dat er geen gevaar is voor de om geving. „Omdat de bom zo diep ligt, kunnen we volstaan met het afdekken met zand, maar voor de zekerheid hebben we ook een met zand geladen con tainer op de vindplaats gezet. Permanente bewaking is niet no dig", zegt gemeentewoordvoer ster S. de Kievit. Bouwvakkers troffen de bom aan tijdens voorbereidende grondwerkzaamheden. Het ter rein wordt momenteel door aan nemingsbedrijf Bodac B.V. klaargemaakt voor bebouwing. Woongoed Zeeuws-Vlaanderen wil in het plangebied Roode Pol der huizen bouwen, maar een veelbesproken mortierbunker gooide lange tijd roet in het eten. De Stichting Bunkerbe- houd belette de sloop van de bunker lange tijd, maar trok uit eindelijk toch aan het kortste eind. Burgemeester J. Sala van de ge meente Sluis bracht de inwo ners van Breskens en Boerenhol gistermiddag per brief op de hoogte van de vondst. „Na over leg met de politie, brandweer, het Rode Kruis, de Stichting Woongoed en de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) heb ik besloten de voorbereidingen voor de demontage van de bom te starten. Maar de daadwerke lijke demontage doen we niet voordat de grondwerkzaamhe den op het terrein volledig zijn afgerond. De kans is namelijk aanwezig dat er tijdens de werk zaamheden meer explosieven worden gevonden", aldus Sala. Mocht dat het geval zijn, dan worden alle explosieven in één keer gedemonteerd. Sala: ^Daar mee voorkomen we dat we de in woners in korte tijd verschillen de keren overlast bezorgen. Over vier weken verwacht ik meer zekerheid te hebben." In 2000 werd in de Prinses Bea- trixstraat in Schoondijke een soortgelijke bom gevonden. Toen moesten inwoners uit de gehele woonwijk en omgeving worden geëvacueerd. Of dat ook in Breskens zo zal zijn, durft De Kievit nog niet te zeggen. „Het ligt voor de hand dat direct om wonenden tijdelijk ergens an ders moeten worden onderge bracht. Waar de grens wordt ge trokken, hangt van de mogelijke vondsten in de komende weken af", aldus De Kievit. De bewoners van Breskens en Boerenhol worden binnenkort uitgenodigd voor een voorlich tingsbijeenkomst. SLUISKIL - De Industrieweg (N686) bij Sluiskil wordt van maandag 20 februari tot en met vrijdag 24 februari volledig afgesloten en is dus gestremd voor al het door gaande verkeer. Reden daarvoor is de aanleg van brand- blusleiding ter hoogte van de Yara ammoniakverlading. De stremming gaat maandagochtend om acht uur in en duurt naar verwachting tot vrijdagnamiddag vier uur. De tijdelijke afsluiting is noodzakelijk, omdat voor de aanleg van de leiding een sleuf over de gehele breedte van de weg moet worden gegraven. Bezoekers van Yara moeten zich zoals gebruikelijk aanmelden bij poort 1. Voor bezoe kers die uit de richting Axel komen betekent dat echter wel dat ze moeten omrijden over de Tractaatweg en de omleidingsroute '6' moeten volgen. Dat geldt ook voor mensen die naar het bedil jf Heros moeten. Voor het gewo ne vrachtverkeer dat komt laden en lossen blijft poort 2 van Yara gewoon operationeel. Het verkeer vanaf Terneu zen moet echter wel omrijden over de Tractaatweg. Voor al het andere doorgaande verkeer wordt een omleidings route aangegeven. HULST - De oeroude veeneik die vorig jaar door natuur kenner Richard Bleijenberg is gevonden in het Verdron ken Land van Saeftinge, krijgt in de loop van dit jaar een plaats in de tuin van het 's Landshuis in Hulst. Volgens de gemeente is er genoeg bewijs verzameld voor de stel ling dat er achtduizend jaar geleden mensen leefden in het gebied dat nu het Verdronken Land van Saeftinge wordt genoemd. Daar stond toen ook een bos. „Daarvan getuigt niet alleen het dikke veenpakket dat nog steeds op het zand ligt", zegt voorlichter M. van Bunder van de gemeente. „Ook de overblijfselen van bomen die nu in het zand worden aangetroffen, vormen daarvoor het bewijs." De restanten zijn de afgelopen jaren verzameld door Bleijenberg. Vanuit de Westerschelde bij Saeftinge zijn ondertussen enkele van die overblijfselen geborgen. Blei jenberg haalde met medewerking van Rijkswaterstaat een jaar geleden twee boomstammen uit het zand van de Westerschelde. Het grootste en meest complete deel is on geveer vier meter lang en ligt nu opgeslagen op het ter rein van de gemeentewerkplaats aan de Absdaalseweg. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren gemeend de strafzaak tegen een vijftigjarige inwoner van Vogelwaarde te moeten aanhouden. De verdachte wordt een poging tot brandstichting en een aantal bedrei gingen verweten. De rechtbank wil een aanvullende rap portage van de gedragsdeskundigen om meer inzicht te krijgen in het gedrag van de man in verband met een mo gelijke straf. De zaak is aangehouden tot 4 mei. arW SLUISKIL - Op de N252 in Sluiskil is gistermiddag de auto meen 28-jarige vrouw uit de «ente Sluis beschadigd door ling die van een aanhangwa- ;<n nas gevallen. -"te kd drie uur reed de vrouw IN Bi personenauto met aanhang- fHy ngen, geladen met hout, tege- oei De vrouw zag de aanhang- ragen slingeren en week uit sar rechts. Tijdens het passe- a viel een deel van de lading but op het wegdek waarna de Momobiliste over het hout 24 Kd. De bestuurder van de auto aanhangwagen is doorgere- 4' b zonder zijn identiteit be ad te maken. •jarige vrouw heeft met g standers het hout van de weg Pel» ^ald. ^rRaymond de Frel «HS - Een groep Sluisenaren cenveegt een stichting op te ichten om het belfort in hun ud over te nemen van de ge rente Sluis. De inwoners vin- adat liet stadhuis sinds de ge- seeotelijke herindeling in 2002 [mei aan de binnen- als buiten ge ten prooi valt aan verwaar de kd-wethouder J. du Fossé lan terde het plan deze week tij- as een lijsttrekkersdebat in ais. fijoverwegen een stichting op richten, die het belfort bij- -orbeeld voor een symbolisch utiiag van één euro kan over een van de gemeente Sluis, lp die manier kunnen we één ja de mooiste gebouwen van Vtderland behouden, want nu ïordt het echt verwaarloosd. het ambtelijk personeel is i sinds de gemeentelijke her- bezig ons belfort te Tukrachten. Je moet op de bo- ïverdieping eens in de burge- gesterskamer kijken. Die ïordt momenteel op een schan- manier gebruikt. Die ka- ser staat sinds de komst van ït projectbureau - eind vorig jar-vol met bureaus", aldus DuFossé. Hakker schudden DeSluisenaar wil met zijn sug- jötie de politici en ambtenaren 'sakker schudden. „We moeten üluurlijk eerst weten of het überhaupt kan om het belfort in sn stichtingsvorm draaiende te Wen. En eigenlijk ambiëren «e helemaal geen stichtings vorm. Maar als je de huidige staal, de raadzaal buiten be schouwing gelaten, van het ge bouw ziet, krijg je toch tranen in je ogen? Een stichting zou kunnen opdraaien voor het on derhoud en verhuur van de ruim tes. We moeten toch iets, want de gemeente Sluis doet er nu he lemaal niets aan." Du Fossé (73) en drie sympathi santen zijn er niet op uit om de huidige staat van het belfort tot een verkiezingsitem te maken. „We willen eerst eens wat reac ties peilen. Wellicht volgt er daarna een brief naar de ge meente. Kijk, als de gemeente Sluis nu zegt dat ze het gebouw gaan aanpakken, is het prima. Dan komt er helemaal geen stichting. Vooralsnog merk ik dat onze zorg door veel Sluisena ren wordt gedeeld, terwijl men sen uit de voormalige gemeente Oostburg daar minder gevoel bij hebben. Is ook logisch. Als ze te gen mij zeggen dat ze het een en ander met de jachthaven van Breskens gaan doen, denk ik ook eerder: het zal wel." Burge meester J. Sala wil nog geen toe zeggingen over het onderhoud van het stadhuis doen. „Er zijn nu nog ambtenaren in het bel fort aan het werk. Zolang de cen trale huisvesting van het ambte lijk apparaat in Oostburg nog niet is afgerond, blijven zij zit ten. Als het vernieuwde gemeen tehuis in Oostburg een feit is, zullen we bekijken welke nieu we functie het belfort kan krij gen. Het is nog te vroeg om aan te geven in welke vorm (bijvoor beeld een stichting) die nieuwe functie gestalte moet krijgen." .7\I - On MP AfSS nnnr Fl IflpnP \/PrQtrflPtPn rmcypvallpn mot lofcjol pn cnfTWMl- KoHrinron mnoiliib- roplicaor- fiinntio ic r\07Q tacilr n Koirla Flo oomayiurnrUinM nu „not-rfn öiEMUIDEN - Op de A58 gisterochtend twee auto's de weg geraakt en in de »t beland. Even na half zeven jochtends raakte een 32-jarige a uit Steenbergen ter hoogte sArnemuiden met zijn wagen Ie berm en verloor de macht mil °et stuur- Bij Goes verloor j,. -21-jarige Vlissinger de con- "T-f over zijn auto. Dat gebeur en een andere auto inhaal- Beiden bleven ongedeerd. utüe er door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De Terneuzen- se gemeentelijke brandweer en de bedrijven Broomchemie en Zuidchemie hebben samenwer kingsovereenkomsten afgeslo ten. In deze overeenkomsten zijn af spraken gemaakt over het leve ren van extra en aanvullende brandweerzorg. Het gaat om het inzetten van gaspakdragers bij incidenten met gevaarlijke stof fen op het betreffende bedrijf. Broomchemie en Zuidchemie zijn chemische bedrijven die val len onder het Besluit Risico's Zware Ongevallen (BRZO), de Nederlandse opvolging van de Europese Seveso-richtlijnen. Volgens deze richtlijnen moeten beide bedrijven een bedrijfs brandweer hebben die afge stemd is op de risico's van het bedrijf. Dat betekent dat de be treffende bedrijfsbrandweer op geleid en uitgerust moet zijn om te kunnen optreden bij brand, ongevallen met letsel en ongeval len met gevaarlijke stoffen op het bedrijfsterrein. „Gezien de organisatie en om vang van de bedrijven is dit een moeilijke opgave", zegt de ge meente. „Met name het optre- den in gaspak, 24 uur per dag en 7 dagen in de week, is door de bedrijven moeilijk realiseer baar." Na uitvoerig overleg is overeenstemming bereikt om de ze taak gezamenlijk uit te voe ren met de Terneuzense gemeen telijke brandweer. Brandweer Terneuzen zal met zijn snel inzetbaar gaspakteam, dat sinds december vorig jaar in functie is, deze taak van beide bedrijven overnemen. In de sa menwerkingsovereenkomsten zijn afspraken vastgelegd met betrekking tot type incident, alarmering, opkomst bij alarme ring, begeleiding van in te zet ten eenheden en vergoeding van extra gemaakte onkosten. De samenwerking die nu vastge legd is, past volgens de gemeen te binnen het Terneuzense be leid dat erop gericht is om waar mogelijk op het gebied van inci denten en rampenbestrijding, sa men te werken met de bedrijven en organisaties in de Kanaalzo- Advertentie i* »ww.project-verhuizingen ril door René van Stee TERNEUZEN - Bij een eenzij dig ongeval op de Mr. F. J. Haar- manweg in Terneuzen is gister middag een 49- jarige automobi list uit Terneuzen zwaargewond geraakt. Komend vanuit de rich ting van de N61 belandde de man door nog onbekende oor zaak met zijn voertuig in de lin kerberm. Na een stuurcorrectie kwam hij terug op zijn eigen weghelft, waarna hij even ver derop frontaal op een boom ter hoogte van verpakkingsprodu cent Elopak reed. De auto botste ook tegen de boom die er naast stond. De bestuurder zat bekneld in zijn auto. De brandweer moest hem bevrijden uit het wrak. Het slachtoffer is per traumahelikop ter vervoerd naar het zieken huis in Gent. Over de aard van zijn verwondingen was gister avond nog niets bekend. foto Camile Schelstraete RISICOBEHEER Stolionsslroot 2-4, 433) JB Middelburg, Tel.: 0118 - 615151

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41