PZC Scholen zijn slecht behuisd Plan gedwongen abortus stuit op felle weerstand Kaalslag dreigt bij rijscholen Prinses Laurentien opent Dick Bruna-huis Beatrix brengt \mnesty in contact met presidenten Kinderen zitten volgens bonden noodgedwongen thuis Bankieren via internet leidt nog tot klachten Caravaggio bezoekt Nederland Nieuwe strippenkaart vernieuwd Dales sluit weddenschap om bier Meer smokkelgeld onderschept Baarle-Nassau vergadert in België Rivierdijken in Overijssel verzwakt Rechtbank verrast met hogere straf zaak-Tolbert vrijdag 17 februari 2006 jfjpr Hans Jacobs den HAAG - Amnesty Interna tional kreeg van koningin Bea- jnx twee keer de kans om men senrechten ter sprake te bren- k jfn bij officiële ontvangsten op "paleis Noordeinde. De organisa- de mocht aanschuiven bij het di ner voor president Obasanjo ran Nigeria (2002) en het ban tel voor de Russische president poetin (2005). Amnesty wilde de Nigeriaanse president spreken over de des- lijds lopende rechtszaak tegen Amina Lawal, een jonge vrouw "die werd beschuldigd van over spel en daarvoor gestenigd zou tunnen worden. Obasanjo had geen bezwaar tegen een onder onsje met de toenmalige Amnes- ly-directeur D. Vriesendorp. Die nam tijdens de receptie voor het diner het dossier door met de president. Lawal werd tort daarna ter dood veroor deeld, maar uiteindelijk in 2003 in hoger beroep vrijgespro ken. lobby Bij president Poetin kaartte Amnesty de situatie in Tsjetsjenië aan. Volgens de au- leuisE. van Venetië en J. Luike naar van het volgende week ver schijnende Grote Lobbyboek is de uitnodiging voor Amnesty bij het diner een voorbeeld van de onderschatte lobbymogelijk- heden van de koningin. Zij kan opeen strategische manier per sonen aan elkaar koppelen. Oaardoor worden gesprekken hogelijk tussen mensen die el kaar anders nooit zouden ont moeten. Ontvangsten en diners bieden daartoe ook een uitgele- gelegenheid. Volgens pre ker Balkenende is de koningin daar de geëigende persoon voor. „Zij brengt mensen bij el kaar. dat is haar kracht. Tweede-Kamerlid Kalsbeek (Pv dA) meent dat de koningin ge past gebruik maakte van haar positie door mensenrechtenza ken die Nederlanders beroeren, onder de aandacht te laten bren- bezoeken. GPD door Jacqueline Steenwijk UTRECHT - Ten minste een kwart van de basisscholen in Ne derland heeft te weinig ruimte of kampt met achterstallig on derhoud. Hierdoor zitten tiental len kinderen thuis, krijgen ande ren les in berghokken en zijn di verse leerlingen zelfs al door ver rotte vloeren van schoolgebou wen gezakt. Dat stellen onderwijsbonden en schoolbesturen. Zij spreken van een onacceptabele situatie. „Dit is diep triest. Kinderen krijgen les in panden waar de vloer het begeeft en het plafond naar be neden komt", zegt voorzitter M. Barth van de Onderwijsbond CNV. Andere scholen kampen met een dermate groot ruimtegebrek dat zelfs het magazijn, de keuken en het berghok worden gebruikt als lokaal voor kinderen die bij voorbeeld extra begeleiding no dig hebben. Volgens de Onderwijsbond CNV en de Algemene Onderwijsbond zitten inmiddels bijna negentien honderd van de huidige 7500 ba sisscholen in de problemen. Barth vermoedt zelfs dat het om bijna de helft van alle scholen gaat. Zonder extra geld van het Rijk gaat het fout. Onwil Zij wijten de problemen vooral aan politieke onwil bij gemeen ten, maar ook geldgebrek speelt een rol. Ook zouden gemeenten slecht plannen en te weinig reke ning houden met het grote aan tal baby's dat de afgelopen ja ren is geboren. Wachten Diverse gemeentebesturen er kennen de achterstanden in de aanpak van schoolgebouwen, maar zij stellen er weinig aan te kunnen doen. Zo zegt Utrecht te weinig geld te heb ben om alle scholen aan te pakken. In deze gemeente lij ken de problemen het grootst. Bijna elke basisschool wacht hier op uitbreiding. De school met de hoogste nood wordt het eerst geholpen, de rest moet wachten tot volgend jaar, stelt die gemeente. Andere gemeen ten verwijzen naar de wettelij ke procedures die te lang zou den duren. Het ministerie van Onderwijs stelt niets aan het probleem te kunnen doen, omdat het onder houd aan schoolgebouwen niet de verantwoordelijkheid is van het departement, maar van de gemeenten. GPD Aantal overvallen blijft afnemen den HAAG - Vorig jaar zijn op- [tiieuw minder overvallen ge pleegd. Vergeleken met 2004 daalde het aantal overvallen met 10 procent, naar 2148. Ten opzichte van het jaar 2000 daal de hel aantal overvallen zelfs mei een kwart. UTRECHT - Prinses Laurentien heeft samen met Dick Bruna het Dick Bruna-huis geopend. Het huis is onderdeel van het Centraal Museum in Utrecht en staat hele maal in het teken van het leven en het werk van de Utrechtse tekenaar en geeste lijk vader van Nijntje. Prinses Laurentien werd gisteren door Bruna en museumdi recteur P. Terreehorst rondgeleid. Naast de kinderboekjes van het beroemde ko nijntje en haar vrienden bevat de collectie ook ruim tweeduizend boekomslagen, honderd affiches, originele schetsen en tientallen briefkaarten en prenten van zijn hand. foto Lex van Lieshout/ANP Dat blijkt uit de landelijk data- bank van de politie voor overval- ben ramkraken. Het aantal doden bij bij deze vennen van criminaliteit daalde vorig jaar van zestien naar ze- ven. Wel steeg het aantal gewon- y ij den bij overvallen, van 370 naar 392 ais de politie is de daling van het aantal overvallen in alle sectoren waar te nemen. Vooral ie tabakszaken (van 81 naar m M, de benzinestations (van 184 Bpar 159) en telefoonwinkels van 39 naar 25) zijn in 2005 ander overvallen. Het aantal overvallen op woningen daalde licht, van 589 naar 575. De politie schrijft de afname on- ier meer toe aan betere veilig heidsprocedures bij bedrijven en de komst van bovenregionale fechercheteams. GPD DEN HAAG - Eén op de acht ge bruikers van internetbankieren heeft problemen. Bij ABN Amro en de Postbank heeft zelfs een vijfde van de klanten problemen met het internetbankieren. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond. Vooral het inloggen, het verstu ren van opdrachten en het op starten van het programma stuit op problemen. De Consumentenbond voegt er aan toe dat Fortis- en Rabobank- klanten duidelijk minder proble men hebben. Over het algemeen vinden de ge bruikers internetbankieren wel veilig. GPD W°U EN W/|T |<T ER- TEGEN 2.ELFM.EPËUjD £M door Willem Meyboom ROTTERDAM - In Rotterdam is fel gereageerd op de uitspraak van wethouder Van den Anker over gedwongen abortus. De WD vindt het voorstel onaccep tabel, het CDA is verbijsterd. Op de weblog van de wethouder van onder meer volksgezond heid zijn uiteenlopende reacties binnengekomen. Van den Anker (Leefbaar Rotter dam) wil gedwongen onderbre king van de zwangerschap voor kinderen van verslaafde ouders, (Antilliaanse) tienermoeders en verstandelijk gehandicapten uit de taboesfeer halen. Zij baseert haar stelling op onderzoeken waaruit blijkt dat kinderen die in zo'n situatie worden geboren, een onaanvaardbaar en aantoon baar risico lopen om op te groeien zonder liefde en affec tie, in een sfeer van geweld, ver waarlozing, mishandeling en seksueel misbruik. Het CDA noemt de opmerkin gen van Van den Anker respect loos. „Als Leefbaar Rotterdam dit bij de volgende collegeonder handelingen inbrengt, dan zal het CDA niet aan zo'n college meedoen", zei CD A-raadslid K. Duys. Op haar weblog werd haar opmerking onder meer ver geleken met praktijken uit de nazi tijd waarbij gedwongen abortus usance was. Er zijn ook mensen die hun in stemming betuigen. Zij zijn het ermee eens dat mensen die niet voor zichzelf kunnen zorgen, hun rechten moeten worden ont nomen. Eerder pleitte Van den Anker voor verscherping van de wet BOPZ, die opname regelt van mensen in een psychiatrische in richting. Die is volgens haar veel te soepel. Veel mensen, ook verslaafden zijn de controle kwijt over hun leven en die moe ten desnoods tegen hun zin wor den opgenomen. „Dat is voor hun eigen bestwil", aldus Van den Anker. Coalitiegenoot de WD vindt dat voor vrouwen het recht op zelfbeschikking en de integriteit van het lichaam geldt. „De over heid hoort zich afzijdig te hou den van deze vergaande be moeienis en invloed op de per soonlijke levenssfeer", aldus de liberalen. Oppositiepartij PvdA noemt het probleem dat Van den Anker aanhaalt 'serieus'. „Wij hebben een jaar geleden al een rapport uitgebracht over dit onderwerp. Van den Anker heeft het toen terzijde geschoven", reageert fractievoorzitter B. Cremers. De aanpak die de wethouder voor stelt, vindt Cremers een 'provo catie die zijn doel volledig voor bij schiet'. „Iedereen heeft het recht op vrije keuze als het om abortus gaat", aldus Cremers. Oost-Europa O. Kaya, fractievoorzitter van GroenLinks vindt het idee van Van den Anker veel te ver gaan. „Ze moet zich maar kandidaat stellen voor een land ergens in het oosten van Europa. Mis schien kan ze meteen een oplos sing bedenken voor het groeiend aantal ouderen", zegt Kaya. Fractievoorzitter R. Sörensen van Leefbaar Rotterdam zegt het eens te zijn met zijn wethou der, maar hij vindt het tijdstip waarop zij het idee naar buiten bracht ongelukkig. „Zij krijgt nu van alles naar haar hoofd ge slingerd. Maar om dingen duide lijk te maken moet je het soms hard stellen." ANP AMSTERDAM - Medewerkers van het Van Gogh Museum in Amsterdam hangen een schilderij op van Caravaggio. Het gaat om De bekering van Maria Magdalena uit circa 1599. Het opgehangen werk, dat is uitgeleend door The Institute of Arts in Detroit, maakt deel uit van de Rembrandt-Ca- ravaggio-expositie die volgende week vrijdag wordt geopend. Het is voor het eerst in ruim vijftig jaar dat Caravaggio weer in Nederland te zien is. foto Juan Vrijdag/ANP DEN HAAG - De nieuwe strippenkaart, die per 1 januari was ingevoerd, wordt vernieuwd. De huidige versie bleek fraudegevoelig, omdat de stempeltijd niet altijd leesbaar was. De kaart was aan de linkerkant voorzien van een zwarte balk met daarin de nummers van de strippen. Wanneer de kaart op zijn kop in een stempelautomaat gestoken werd, was de stempeltijd door die zwarte balk niet te zien. Zo konden passagiers de hele dag op één stempel reizen. De nieuwe strippenkaart gaat op 1 maart in. ANP LEEUWARDEN - Geert Dales, de burgemeester van Leeuwarden, verwedt er een jaar lang bier drinken om, dat hij er het komende jaar in slaagt vaker in het nieuws te komen dan de lokale studentenvereniging Osiris. Dales betaalt de bierconsumptie van de studentenvereni ging, met 450 leden, over heel 2007 als zij er dit jaar in sla gen om vaker in het nieuws te komen dan hijzelf. Omge keerd mag de burgemeester aan jaar lang gratis drinken op de sociëteit van Osiris als hij meer media-aandacht krijgt. GPD SCHIPHOL - De Koninklijke Marechaussee heeft vorig jaar, in vergelijking met 2004, bijna twee keer zo veel cri mineel geld van smokkelaars op de luchthaven Schiphol in beslag genomen. In totaal is in 2005 5.675.000 euro afgepakt van geldsmok- kelaars. Dat liet een woordvoerder van de marechaussee gisteren weten. In totaal zijn 43 smokkelaars aangehou den. In vrijwel alle gevallen gaat het om geld dat is ver diend met drugshandel. ANP BAARLE-NASSAU - De Nederlandse gemeente Baar le-Nassau wil haar raadsvergaderingen de komende an derhalf jaar op Belgisch grondgebied houden. Het ge meentehuis van Baarle-Nassau wordt dan verbouwd. Het Cultureel Centrum, gezamenlijk eigendom van de Ne derlandse gemeente Baarle-Nassau en de Belgische ge meente Baarle-Hertog, komt voor de gemeenteraadsverga deringen het meest in aanmerking. De gemeente krijgt vol gende week uitsluitsel over het plan. ANP ZWOLLE - Dijken langs de rivieren in Overijssel verto nen zwakke plekken. Ze zijn aangetast door jarenlang in tensief agrarisch gebruik en door de wortels van zwakke bomen. De veiligheid wordt hierdoor bedreigd, zo bleek uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van waterschap Groot Salland over tweehonderd kilometer rivierdijken in het gebied. Ook enkele waterwerende kunstwerken voldoen niet aan de eisen. De schutsluis in Hasselt sluit niet helemaal en heeft bovendien slechte voegen in de muren. In totaal ne gen waterwerken bleken niet veilig genoeg. Het water schap trekt twee miljoen euro uit om verbeteringen aan te brengen. ANP door Rik Elfrink EINDHOVEN - Veel rijschool houders dreigen failliet te gaan door de sterk afnemende klandi zie. Dat zegt L. Schreuders, se cretaris van branchevereniging Bovag-VAN, waarbij zevenhon derd rijschoolhouders zijn aan gesloten. Volgens Schreuders valt de da ling van het aantal rijlessen af te leiden uit de hoeveelheid aan gevraagde (her)examens. „In 2002 gingen nog 427.000 men sen op voor het B-rijbewijs, het brevet om in een personenauto te mogen rijden. Vorig jaar wa ren dat er nog maar 350.000. Het begin van 2006 laat een ver dere afname zien." Schreuders zag ook de markt voor vrachtwagen- en motorrij lessen de hfgelopen jaren instor ten. „Motorrijles is uit de gratie. In drie jaar tijd daalde het aan tal examens van 55.000 naar on der de 40.000. Motorrijles is een luxe product. In tijden dat het economisch wat minder gaat, neemt het aantal klanten af." Intussen vertaalt het dalende aantal lesuren zich nog niet in een terugloop van het aantal rij schoolhouders. Nederland telt er 5300. Schreuders: „Voor drie duizend van hen vormt het ge ven van autorijles een nevenacti viteit. Ik verwacht dat na 2007 een groot deel van deze rij schoolhouders het bijltje erbij neer zal gooien. Dan treedt nieu we wetgeving in werking die be paalt dat rijschoolhouders elk jaar dure cursussen moeten vol gen om les te kunnen blijven ge ven. Dat zal niet iedereen willen en kunnen betalen." Prijsstunters Een structureel probleem bin nen de branche vormen de prijs stunters. „Vooral door de komst van internet kunnen mensen de prijzen goed vergelijken", zegt de Bovag-secretaris. „Maar de prijs is niet het beste vergelij kingsinstrument. Onlangs lie pen we in Apeldoorn tegen een rijschoolhouder aan die 23 euro per lesuur vroeg. Dat kan na tuurlijk nooit rendabel zijn. Zo iemand komt er vroeg of laat achter dat zijn bedrijf niet le vensvatbaar is." Demografische ontwikkelingen spelen de autorijschoolhouders ook al niet in de kaart. Het aan tal 18- en 19-jarigen krimpt de komende jaren. Daarnaast zijn ouderen en allochtone vrouwen terughoudend met het nemen van rijles. GPD door Rob Zijlstra GRONINGEN - De 47-jarige man die verantwoordelijk wordt gehouden voor de dood van de twee kinderen van zijn vriendin, die zelf zwaargewond raakte, is gisteren veroordeeld tot achttien jaar cel en tbs. Het Openbaar Ministerie was uitgegaan van doodslag, maar de rechtbank ziet in het familie drama in Tolbert, op 1 augustus vorig jaar, een tweevoudige moord en een poging tot moord. Het verschil: geen twaalf jaar ge vangenisstraf met tbs, maar achttien jaar en tbs. Het gebeurt niet vaak dat de rechtbank een veel hogere straf oplegt dan de eis. Anders dan de opvatting van officier van justi tie M. Wolters, vindt de recht bank dat er tijdens de moordpar tij op de twee kinderen Daniel (2) en Damaris (4) meerdere mo menten zijn geweest dat de ver dachte tot bezinning had kun nen komen. Dat dat niet gebeur de, wijst erop dat er sprake moet zijn geweest van kalm be raad en voorbedachten rade, twee vereisten om van moord te kunnen spreken. „Om te moor den heeft hij spullen gepakt. Hij heeft dus steeds kunnen naden ken", aldus de rechtbank. De rechtbank week op nog een punt af van het OM. Deze laat ste acht de verdachte op advies van het Pieter Baan Centrum, sterk verminderd toerekenings vatbaar. De rechtbank houdt het op verminderd toerekenings vatbaar. De daad wordt hem door de rechters iets zwaarder aangerekend dan het OM doet. De verdachte gaat zeer waar schijnlijk in hoger beroep. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3