Project zonnedaken in Borsele Eensgezindheid maakt sterk PZC PZC Klas op Wielen dwingt respect af b 13 hsbestplaten vervangen door bedekking met collectoren Inhaalmanoeuvre loopt verkeerd af Vragen over Mondragon Hardrijders op de foto Belg moet rijbewijs inleveren Kleuterschool tegen de vlakte Thoolse politici praten over politieke rol van vrouwen en spaghetti Politieke agenda i Jeugdsoos viert alvast carnaval Noord-Beveland ^rMarmen van der Werf jglNKENSZAND - Landbouw- organisatie ZLTO Borsele en de gmeente Borsele willen in Bor- «|e een proefproject beginnen net het vervangen van asbest- Éten op boerenschuren door Sakbedekking met zonnecollec- vrijdag 17 februari 2006 ne-dakenproject' in de praktijk te brengen. En zo willen ze ook werk gaan maken van een bio diesel-project. De aanleiding is 'de zorgelijke situatie in de land bouw', aldus Vermue-Vermue. De teelt van suikerbieten voor de suikerproductie komt onder druk te staan en de in Borsele ook vrij belangrijke zwarte bes- senteelt heeft het niet gemakke lijk. Alternatieve teelten zijn nodig, waarbij de eerste gedachte uit gaat naar gewassen - zo.als kool zaad en ook suikerbieten - die kunnen worden gebruikt voor de productie van biobrandstof fen. Vermue-Vermue realiseert zich dat Zeeland daar wellicht niet zo geschikt voor is, omdat de grond er duurder is dan in bij voorbeeld het noorden van Gro ningen. „We moeten wel probe ren." ZLTO'er Van 't Westeinde kijkt er net zo tegenaan. Een recente proef van de coöperatie CZAV heeft duidelijk gemaakt dat de teelt van een klassiek gewas als tarwe altijd nog meer oplevert dan de teelt van koolzaad voor biodiesel. Van 't Westeinde laat zich daardoor niet ontmoedi gen. „De technieken staan niet stil." De status van Nationaal Land schap die aan de Zak van Zuid- Beveland is verleend, kan hel pen de projecten op poten te zet ten. Het behoud van een gezon de landbouwsector is ook in het belang van het landschapsbe heer. „De gemeente Borsele kan er zelf een rol in spelen", aldus Van 't Westeinde, „door het wa genpark uit te rusten voor bio diesel." Noord-Beveland heeft deze stap afgelopen jaar al ge zet. GOES - Op de A58 ter hoogte van Goes zijn gisterochtend rond acht uur twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Een automobiliste uit Zierikzee (leeftijd onbekend) wilde naar de linkerbaan gaan om de auto voor haar in te halen. Op dat moment werd zijzelf ingehaald door een 57-jarige automobilist uit Middelburg. De beide voertuigen botsten daardoor op elkaar. Door de klap van de aanrijding kwam de automobiliste te gen de middenvangrail tot stilstand. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij, hun auto's raakten bescha digd. ZIERIKZEE - De fractie Alert! van de Schouwen-Duive- landse gemeenteraad wil duidelijkheid over de belangstel ling in het bedrijfsleven voor koop van het al enkele jaren leegstaande theater Mondragon. Van de acht marktpar tijen die belangstelling toonden voor het theater heeft uit eindelijk slechts één daadwerkelijk ingeschreven. Alert! wil van wethouder W. Renden weten of hij bij de andere geïnteresseerden heeft geïnformeerd waarom zij niet heb ben ingeschreven zoniet of hij dat alsnog gaat doen. Alert! hoopt zo te weten te komen waarom de Europese aanbesteding van Mondragon mislukt is. MIDDELBURG - De politie heeft gisteren op verschillen de locaties op Walcheren gecontroleerd op snelheid. Daar bij werden in totaal 215 automobilisten bekeurd. Op de Nieuwe Vlissingseweg te Middelburg werd vandaag ge controleerd tussen negen en elf uur 's ochtends. Hier pas seerden 470 voertuigen de radar, waarvan 21 harder re den dan de toegestane 80 kilometer per uur. Op de Schroe- weg in Middelburg werd 's middags gecontroleerd. Van de 659 gecontroleerde voertuigen reden 78 te hard. Op de A58 ter hoogte van Nieuw- en Sint Joosland passeerden 1759 voertuigen, 116 reden er te hard. SLUIS - Van een 32-jarige Belgische automobilist is don derdagavond bij een alcoholcontrole op de N58 bij Sluis het rijbewijs ingevorderd. Uit de blaastest bleek dat hij ruim twee maal de toegesta ne hoeveelheid alcohol had gedronken. Hij ontving tevens een dagvaarding om zich voor de rechtbank te komen ver antwoorden. ZIERIKZEE - De lokalen van de kleuterschool van de ka tholieke Willibrordusschool in Zierikzee gaan binnenkort tegen de vlakte. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft t daartoe een sloopvergunning verleend. Op de plaats waar de kleuter-lokalen staan komt de fietsenstalling. Het schoolplein wordt, in samenhang met deze veranderin gen, meteen herbestraat. De sloop van de kl'euterlokalen aan de Hoge Molenstraat is een gevolg van de uitbreiding van het gebouw van de katholieke basisschool. De ver grootte en vernieuwde school werd begin november feeste lijk geopend. door Mieke van der Jaqt SINT MAARTENSDIJK - Waar om zitten er zo weinig vrouwen in de politiek? Hoe kun je er voor zorgen dat het er meer wor den? Het zijn vragen die een kwart eeuw geleden al gesteld werden, maar nog steeds is slechts 25 procent van de politi ci in lokale, provinciale en lan delijke besturen, vrouw. De PvdA Tholen deed gisteren avond een nobele poging om het antwoord bp beide vragen te vin den en, anders dan 25 jaar gele den, kwamen ook mannen en vrouwen vanuit de hele breedte van het politieke veld meeden ken. Gedeputeerde Maria le Roy deed een poging om vrouwen te motiveren, door in het kort haar eigen politieke loopbaan te schetsen: eerst de oprichting van een PvdA-afdeling, deelna me aan de gemeenteraadsverkie zingen, een raadszetel en vervol gens de overstap naar de Staten van Zeeland. Dat Le Roy het uiteindelijk tot gedeputeerde schopte, was voor haarzelf niet meteen logisch. „Maar ik dacht: moet ik nou de gene zijn die uit zichzelf onder dat glazen plafond blijft han gen? Nee, toch zeker! Het is best een toer om werk, gezin en poli tiek te combineren, zeker omdat je je sociale contacten extra goed moet onderhouden. Doe je dat niet, dan kom je te ver van mensen af te staan. Maar wees erop berekend dat een vrouw veel meer tegen het licht wordt gehouden dan een man. Nooit heb ik aan een man horen vra gen: kun je dit wel aan? Valt het te combineren met je kinderen? Bij mij hielden ze daar niet over op. Welnu, mochten ze twijfe len; ik zal ze een poepje laten ruiken!" Kwetsbaar Onder leiding van Fiek Smits kamp, zelf door de wol geverfd als PvdA-raadslid en wethouder in Middelburg, gingen Thoolse lijsttrekkers, vrouwelijke kandi daten en vrouwen die bestuur lijk actief zijn op Tholen in de bat over een aantal stellingen. Zijn vrouwen in de politiek kwetsbaarder dan mannen? Is de drempel voor hen hoger en zijn vrouwen niet veel meer ge richt op het compromis en der halve geneigd beter te luisteren? De Thoolse wethouder Marian ne Velthuis kon getuigen dat de drempel tamelijk hoog is. Voor dat ze in de raad werd gekozen zat de gemeenteraad van Tholen nog comfortabel 's middags te vergaderen. Veel raadsbijeen- komsten werden ook om 17.00 uur gepland, zodat de mannen vanuit het werk meteen door konden. Als ze thuiskwamen stonden de piepers toch wel op tafel. De politiek is dus niet per definitie ingericht op vrouwen, hoe hard de mannen, ook de Thoolse-, ook roepen dat de helft vrouw zou moeten zijn. Benadering Vrouwen, was toch de conclusie, hebben een andere benadering, meer gericht op het compromis, al wil dat niet zeggen dat man nen niet luisteren. Margreet de Wolf, kandidaat voor de Chris tenunie wist het mooi te ver woorden. „Kijk naar een man en je ziet dat hij op een wafel lijkt: allemaal geordende vakjes waar een ding tegelijk in kan. Een vrouw is meer als een bord spagetti. Je trekt aan een sliert je en het hele bord komt mee." Ze bevestigde daarmee het beeld dat Fiek Smitskamp al gaf: als je een gezin kunt bestie ren, zorgen dat iedereen overal op tijd is, voldoende eten en aan dacht krijgt en 's avonds tame lijk happy in zijn bed kruipt, kun je ook de politiek wel aan. Je wordt er dan alleen ook voor betaald. Maandag 20 februari KAPELLE - Gemeenschapscentrum De Vroone aan de Vereekestraat - 20.00 uur. Ondernemersdebat van de Kamer van Koophandel en de Thoolse onder nemersverenigingen. THOLEN Gemeenschapscentrum- Meulvliet aan de Zoekweg - 20.00 uur. Ondernemersdebat van de Kamer van Koophandel en de Thoolse onderne mersverenigingen. Dinsdag 21 februari KAPELLE - Zorgcentrum Cederhof aan de Cederlaan -19.30. Lijsttrekkersdebat. Donderdag 23 februari WEMELDINGE - Dorpshuis De Wemel aan het Dorpsplein - 19.30 uur. Verkie zingsdebat, op touw gezet door Stich ting Bewonersbelangen Wemeldinge. Zo kunnen we twee vliegen in jénklap slaan", prijst R. van 't jfesteindé van de ZLTO Borsele idee aan. „De landbouwers ^en van die asbestplaten af. Ze vormen niet direct een ge- Rar, maar er kan altijd wel iets Jan asbest afspringen. En als je ie platen vervangt door dakbe dekking met zonnecollectoren is iel helemaal mooi. Het gaat in iorsele om grote oppervlakten fin opslag- en koelloodsen. Met Èe zonnecollectoren zal je niet ürect aan het elektriciteitsnet ninnen leveren, maar de opge- vekte energie kan goed van pas ïomen bij de eigen bedrijfsvoe ring." Bij een melkveehouderij in 's- Heer Abtskerke is gebleken dat i at werkt. Het bedrijf heeft veel Jj| >arm water nodig voor de melk- 3 installatie. Met een zonneboiler het voor dertig a veertig procent in de energiebehoefte te voorzien. Van 't Westeinde is enthousiast over dat resultaat. „Wordt dit in Borsele en elders in het land joed aangepakt, dan hebben we helemaal geen tweede kerncen- rale nodig", haakt hij in op de door staatssecretaris Van Geel [CDA, milieu) nieuw leven inge blazen discussie over kernener- gie- DeBorselse wethouder M. Ver mue-Vermue (CDA, ruimtelijke ordening) wil een 'zonne-daken- oroject' in Borsele niet bij die discussie betrekken. Zij ziet er vooral een kans in om de land bouwsector een handje te hel pen. „Zo werken we aan een duurzamere landbouw en het kan tot lagere kosten leiden, wat in de huidige tijd ook niet weg is." Borsele en de ZLTO gaan samen eenvoorstel maken om het 'zon- KWADENDAMME - De jeugd soos Kwadendamme neemt van avond alvast een voorproefje op bel carnaval van volgend week einde. Het feest voor alle schoolkinde ren vanaf zes jaar tot en met groep acht, begint om 19.00 ma in de jeugdsoos op de eerste ver dieping van dorpshuis De Burcht. Pnns Geert den Eerste, de hof- dames en Raad van Elf van car- navalsvereniging De Pikpotters 3 bomen een half uur later om de I sfeer te verhogen. Het feest voor de jeugd duurt tot 21.00 uur. Daarna wordt het 1 feest voortgezet voor alle bouw- groepen en jongeren uit Kwa dendamme. Be entree is gratis. Bezorgklachten: 0800-0231231 I op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt RobPaardekam toen de Vries (sport) Harmen van der Weff centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 pax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl - P-mail: web@pzc.nl door Mieke van der Jaqt BIEZELINGE - Het is muisstil in de klas, als groep 7 en 8 van de christelijke basisschool De Linge in Biezelinge het verhaal van Kees Jan van de Klooster ho ren. Hij heeft een videofilm mee genomen waarop te zien is hoe hij een afdaling doet op één ski, hoe hij met een parachute uit een vliegtuig springt en hoe hij zich in een rolstoel een weg door het dagelijks leven baant. Klas op Wielen staat er op het trailertje achter Van de Kloos ters auto. Er zitten elf rolstoelen in, waarmee de leerlingen na de pauze aan den lijve zullen onder vinden hoe het is om te leven met een handicap. De Klas op Wielen komt om de twee jaar naar De Linge. Directeur J. Lu- teijn vindt het belangrijk dat de leerlingen zich realiseren dat mensen met een beperking volle dig kunnen meedoen in de sa menleving. „Het voornaamste is respect." vindt Luteijn. „Als Kees Jan vertelt hoe mensen soms zijn rolstoel beginnen te duwen zonder te vragen of ze misschien even kunnen helpen, begrijpen ze dat dat niet kan. Op de film hebben ze al gezien dat Kees Jan veel meer presteert dan de gemiddelde sporter." De uitleg in de klas gaat er in als koek, maar het oefenen met de rolstoelen in het gymzaaltje is nog veel leuker. Van de Kloos ter doet voor hoe je moet balan ceren. Het ziet er simpel uit, maar doe het maar eens na. De ene na de andere leerling kiept met rolstoel en al achterover óp Het va'lf nog niet mee; balanceren in een rolstoel. De ene na de andere rolt achterover op een mat. een zachte mat. Ook een hinder nisbaantje is niet gemakkelijk: Krijg die kleine voorwieltjes maar een9-net genoeg omhoog om een stoepje op te komen of een hindernisje als een kabel te nemen. Sommige leerlingen hebben het snel in de vingers, maar anderen zouden nog eens moeten oefe nen. Dat kan niet meer. Deze ochtend is veel sneller afgelopen dan een normale ochtend met re kenen en taal. Meester Luteijn merkt het elke foto Willem Mieras keer weer: tijdens de bezoekjes van Klas op Wielen leren de kin deren veel meer over respect en sociale acceptatie dan tijdens een godsdienstles. teit Noord-Beveland debatteert over zulke zaken en het maat schappelijk ondernemen leeft in de hoofden van de eilanders. De noodzaak is er ook. Noord- Beveland wordt niet voor niets Peeland genoemd: uitermate ge schikte klei voor suikerpeeën, maar iedereen weet dat er met suiker binnenkort weinig meer te verdienen valt. In de hele ak kerbouw gaat het allesbehalve goed, maar Noord-Beveland ontleent een groot deel van zijn charme aan de openheid van het landschap. Met vereende krachten kon de afgelopen ja ren een visie worden gemaakt over de wijze waarop de Peelan- ders hun eiland gaan exploite ren. Natuur en recreatie aan de randen langs het water, waar bungalowparken en natuurge bieden zijn. In het midden kan het agrarisch gebied door een zogenaamde groen-blauwe slin ger van oost naar west doorsne den worden. Daar kunnen boe ren nevenactiviteiten ontwikke len, gericht op de recreant. Cruijckelcreke Inmiddels is voor iedereen dui delijk dat eendracht macht maakt. Noord-Beveland won het gevecht om het bedrijventer- reintje Cruijckelcreke bij Wis- senkerke. Weliswaar mede dooi de aftocht van opponent minis ter Jan Pronk. De overtuiging bestond dat veel milieu-onvrien delijke bedrijven binnen de ker nen zaten te springen om het be drijventerrein, dat in strijd was met de nog niet vigerende vijfde nota ruimtelijke ordening. Bo vendien zat de gemeente al ja ren op een milieustraat te wach ten. Het terrein is er, de milieu straat ook, maar de bedrijven zijn nog niet verhuisd. Wat de gemeente ervan heeft kunnen leren, is dat geharrewar ner gens toe leidt; gezamenlijk op trekken daarentegen wel. De Noord-Bevelanders kunnen merken dat het beter gaat. De jaarlijkse lasten per huishou den zijn omlaag gegaan, star ters kunnen eindelijk een huis kopen en er is geld beschikbaar voor dorpsvernieuwing. De ge meente kan voor senioren het vervoer naar sociaal-culturele activiteiten betalen en sinds kort lijkt er zelfs enig jeugdbe leid op gang te komen. De keerzijde van de medaille is dat er weinig campgane te voe ren overblijft. Eendracht werkt, maar niet op de campagnespie ren. door Mieke van der Jaqt de kerkdijken in het westen te genover de liberalen en de arbei ders in het oosten, de boeren te gen de burgers, tegen de natuur beschermers en de recreanten. Dat is over. Waar bij de vorige verkiezingen de contouren van de voormalige gemeenten Wis- senkerke en Kortgene nog zicht baar en voelbaar waren, lijkt de gemeentelijke herindeling van 1995 nu echt voltooid. Het heeft wat gekost. Binnen het gemeentehuis moest er een reorganisatie aan te pas komen om de ambtenaren met hun ver schillende achtergronden door elkaar te husselen. Ook bestuur lijk ging Noord-Beveland door een diep dal. Overal in Zeeland werd hardop gesproken over een nieuwe herindeling: Noord- Beveland bij Goes, Veere of wie het hebben wilde. Dat gevaar is afgewend. Na alle strubbelin gen bleek dat eensgezindheid op méér invloed heeft dan al leen op de gezelligheid. Het be stuur was het over één ding eens: Noord-Beveland moest Ineke de Wilde uit Colijnsplaat op haar koe verbeeldt de twee pijlers van Noord-Beveland: recreatie en landbouw. foto Dirk-Jan Gjeltema zelfstandig blijven. Er kwam een nieuwe burgemeester, een ander managementteam, wisse lingen in het college en zie: de zaak begon te marcheren. Ach terstanden in de ruimtelijke ont wikkeling worden ingelopen, in de raad zoeken bestuurders niet meer het conflict maar vooral de consensus, financieel gaat het beter en de gemeente pro beert eendrachtig de sterke kan ten te ontwikkelen. Voor z'n tijd is dat niet. Boeren en burgers hadden al veel eer der in de gaten dat natuur en landschap, landbouw en recrea- Kernen: Kamperland, Wissen- kerke, Geersdijk, Colijnsplaat, Kortgene en Kats. Aantal inwoners: 7201 Burgemeester: C. van Liere (WD) Wethouders: A. van der Maas tie goed samen voor een beter Bruto Noord-Bevelands Pro duct kunnen zorgen. De Socië- (SGP), J. Meulenberg-op 't Hof (CDA) en C. Schippers (WD). De laatste twee vertrekken. Gemeenteraad: 13 zetels, ver deeld over Noord-Bevelands Be lang 4, CDA 4. WD 2, PvdA 2 en SGP 1. WISSENKERKE - Mocht Noord-Beveland ooit om een symbool verlegen zitten, dan hoeft de gemeente niet ver te zoeken. In Colijnsplaat verenigt Ineke de Wilde in haar hobby de twee belangrijkste dobbers waarop de gemeente drijft: re creatie en de agrarische sector. Ineke de Wilde rijdt koe. Ze zet een cap op, zadelt de brave koe Inge en draaft een rondje door de wei. Niks overdreven deftigs, maar wel heel bijzonder. Het besef dat landbouw en re creatie elkaar kunnen verster ken, is inmiddels goed doorge drongen in de Noord-Beveland- se samenleving, maar nog niet zo lang geleden stonden de twee nog lijnrecht tegenover elkaar. Toen was Noord-Beveland nog een eiland van tegenstellingen: Wissenkerke tegen Kortgene,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31