De krant behoeft geen orakel I SANI-DUMP STAAN! ■.H.WI. 1 O JARIG EXTRA KORTINGEN OP 0NZ1 TOCH AL LAAGSTE PRIJS NIET ALLEEN DE GOEDKOOPSTE MAAR NU OOK DE GROOTSTE I 0=0= veilingkranten.nl KOOPZONDAG Volkl carv ski's door A.J. Snel Beroering en discussie. De Deense krant Jyllands-Posten publiceert, alweer maanden geleden, een reeks spot prenten waarop de profeet Mohammed figureert. In landen waar islamitisch fundamentalisme heerst, loopt het volk te hoop. In Nederland blijft het bij de batten over de vraag of de prenten al dan niet publicabel zijn. Een opmerkelijke bijdrage aan dat dis puut komt van Pieter Broertjes, hoofdre dacteur van de Volkskrant en voorzitter van het Genootschap van Hoofdredac teuren. Hij roept de kranten in Neder land op de cartoons te plaatsen als blijk van loyaliteit aan de Deense collega's. De aansporing wordt ex cathedra ver strekt. Broertjes doet dat wel vaker. Ver moedelijk overmand door gemankeerde emoties, bemoeit hij zich zomaar ineens met zaken die hem in het geheel niet aangaan en waarvoor het genootschap hem generlei mandaat heeft gegeven. Dat laatste weten de ontvangers van de boodschap lang niet allemaal, dus wordt hij door deze en gene serieus ge nomen. De Dappere Dodo van het ge nootschap voegt met zijn opwekking een blindganger toe aan de discussie die als gevolg van oververhitting toch al niet van vreemde smetten vrij is. Ik heb dat de afgelopen week ervaren. De'Provinciale Zeeuwse Courant heeft de cartoons niet geplaatst en er zijn nog al wat lezers geweest die daarover op heldering wensten of die daar kantteke ningen bij plaatsten, soms zeer kriti sche. Ik loop. om de beslissing van de redactie van de PZC te verklaren, de meest gehoorde opmerkingen langs en geef er per stuk een reactie bij. De redactie van de PZC zou de prenten op grond van hun nieuwswaarde heb ben moeten afdrukken. Nieuwswaarde is wel een zwaar, maar niet het enige criterium bij het maken van keuzen. Los daarvan, in de tekst die over de cartoons en de daarbij ont stane heisa werd geleverd, werd helder en klaar beschreven waar het om ging. Door de cartoons te publiceren had de redactie van de PZC kunnen duidelijk maken hoeveel waarde ze hecht aan het recht op vrijheid van meningsuiting. De redactie van de krant is zich van dag tot dag bewust van het belang van arti kel 7 van de grondwet waarin de vrij heid van meningsuiting wordt gewaar borgd. Evenwel, het is, net als in het wegverkeer, in het maatschappelijk ver keer niet altijd even wijs zijn rechten tot gelding te brengen. Wie altijd voor rang neemt op de momenten dat hij daar recht op heeft, zal onnodig schade berokkenen en ondervinden. Het niet plaatsen van de prenten is hy pocriet als je bedenkt dat andere kran ten ze wel afdrukken en dat ze zo op het internet te vinden zijn. Het feit dat overal van alles te vinden is, bijvoorbeeld in de sfeer van porno grafie betekent niet dat de krant ge houden is'materiaal door te geven. Waarmee overigens de Deense cartoons niet zijn vergeleken met porno. Jullie passen censuur toe door je lezers de cartoons te onthouden. De redactie van de krant maakt dage lijks een selectie uit een zeer groot aan bod van beelden en teksten. De lezers geven er, door de krant trouw te blij ven, blijk van dat ze vertrouwen heb ben in de ambachtelijke vaardigheden van de redactie. Het is gemakzuchtig bij iedere keuze waarmee men het on eens is, iets over censuur te roepen. De voorzitter van het genootschap van hoofdredacteuren doet een beroep op het gevoel van loyaliteit van de redac ties van kranten. Wij matigen ons niet aan te veronder stellen dat de redactie van Jyllands-Pos ten op onze steun zit te wachten. En als wij ons loyaal willen tonen, dan zijn er elegantere manieren dan voor echoput te spelen. De voorzitter van het genoot schap zou overigens als eerste moeten beseffen dat redacties van kranten hun eigen verantwoordelijkheden wensen te nemen en niet afwachten tot enig ora kel spreekt. Jullie zijn bang voor de mogelijke effec ten van publicatie. Nee. Wij zijn niet bang. Het beleid van de PZC is niet altijd even duidelijk. Als dat zo lijkt, komt dat doordat vrij wel nergens gulden regels met eeuwig heidswaarde voor zijn. De redactie zal steeds opnieuw, per geval en naar tijd en omstandigheden afwegingen maken om tot beslissingen te komen. EZ i 1 .M J - BERGEN OP zoom FEBRUARI 10.00-17.00 Nu of nooit! Profiteer tijdens het feest van niet één... of twee... maar van drie keer voordeel! 1e Stoomcabine/Whirlpool aktie. Spectaculaire aanbiedingen op de stoomcabines van o.a Riho, Schavis, Wilux, Ri-jo, Villeroy Boch. 2e Ballonprikaktie met extra kortingen van 3 t/m 10%. (bij aankoop van een badkamer van minimaal =0 2500,-)* 3e Extra kortingen tot 10% aangeboden op bijna alle A-merken, o.a. Grohe, Villeroy Boch en Sphinx keramiek, Hüppe en Wilux etc. Voorbeeldkorting: Kranen Sani-Dump korting Extra leverancierskorting Extra Ballonkorting max 10% villeroy Boch wand closet (wit) Grohe Rapid-SL inbouwreservoir Grohe afdekplaat normaal 623 A-MERKEN SANITAIR TEGÉ' AA^OTIITT BODEMPBIJtf van Konijnenburgweg 7 Bergen op Zoom Tel.: 0164 - 210 74fl Huifakkerstraat 10 Breda - Noord Tel.: 076 - 593 7100 Bosscheweg 253a Tilburg 013 - 582 13 91 vrijdag 17 februari 2006 22 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur®pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internetwww.pzc.nl. Een positief hoekje deze week. De krant zal vast niet totaal vlekkeloos gemaakt zijn in de afgelopen zes dagen, maar blijk baar deed de redactie toch wei nig verkeerd. Of de lezers waren massaal in een vergevensgezin de stemming. Hoe het zij, wij ontvingen milde steunbetuigin gen en zelfs een enkele toe juiching. Die kwam van Rob van Eijkelen- burg uit Middelburg. PZC-car- toonist Cor de Jonge tekende voor de krant van vorige week zaterdag een Renault 4 uit de ja ren zeventig die lelijk in een vrije val was geraakt en aan alle kanten onderdelen verloor. Het Renaultje stond symbool voor D66 Zeeland; voorheen van de kroonjuwelen. Van Eijkelen- burg: „Als rechtgeaard D66'er zal ik Cor de Jonge noch de PZC voor de rechter slepen, laat staan uw hoofdkantoor bestor men. Humor is goud waard, een dag niet gelachen is een verlo ren dag." Tabloid Dan ijlen nog wat reacties na over het voornemen de PZC op tabloid-formaat uit te brengen. Drs. J. T. M. van Leeuwen uit Middelburg verzekerde ons dat daarmee het 'feel- good-gehalte van de PZC enorm zal worden vergroot'. Kijk, dat zijn aanmoe digingen waarbij we ons heel good feelen. (§®(Kal JDö(§™i ui' 'Alles heeft zo zijn eigen kanten, zelfs interviews met olifanten' no teerde Leo Vroman ooit. Wie zo nu en dan eens nadenkt over dé'tlii' I) gen des levens, komt tot de slotsom dat bewering van de grote dich' ter onweerlegbaar is. Dagelijks blijkt zulks. Zo werd het nieuws d-1 de Band Zonder Naam podia en studio's gaat mijden zeer wisselend n ontvangen. Van diverse zijden werd het bericht mij aangereikt als Goed Nieuws, maar via de beeld- en geluidmakende media kwam? er ook nogal wat reacties in mineur. Alles heeft zo zijn eigen kan ten. Onlangs maakte ik in deze rubriek gewag van een boze reactie af komstig van een lid van de Socialistische Partij, woonachtig te' Vis senkerke. De SP'er had zich zeer gestoord aan een bericht in de PZC over Harry van Bommel, een van zijn partijgenoten in de 1W de Kamer. Van Bommel had zich laten ontvallen dat hij, mochthii ooit een ton winnen, gaarne een Jaguar zoii aanschaffen. De man uit Wissenkerke, Joop van Dijk kon de berichtgeving daarover niel waarderen. Er werd, vond hijgesuggereerd dat de SP'er die zich voordoet als een oprechte idealist, in werkelijkheid net zo'n platte'' graaimentaliteit vertoont als hij zegt af te keuren. Mens Auto Er volgde een reactie van Peter de Neef, ook al uit Wissenkerke, waar de SP blijkbaar mag bogen op een menigvuldige aanhang. Dj Neef: „Ik ben ook al jaren lang SP'er en stoor mij hier totaal niet aan, immers een SP 'er is ook maar een mens en een Jaguar is ook maar een auto. Ik heb Harry van Bommel ook enkele keren ontmoet en gesproken en weet dat hij als tiener al aan brommers lag te sleutelen in het schuurtje bij hem thuis, waarschijnlijk doelt hij nu op zo'n schitte-' rende klassieke Jaguar - helemaal niet vreemd dat hij daar van droomt. Dat dit niet vreemd is bewijst een ander SP-lid in ons cL, dat al jarenlang in het bezit is van een schitterende Jaguar E-typc' en deze nu in restauratie heeft. Zelf ben ik meer gek op oude Fiats en Lada's..." Kip Dan, uit het Verenigd Koninkrijk, enig goed, 'oud nieuws'. Een ma uit het Engelse Benton at tijdens zijn gouden bruiloft een vijftig jaar oude kip. Het bruidspaar kreeg de ingeblikte lekkernij in 1956 als huwelijks cadeau. „Ik heb altijd gezegd dat ik de kip op mijn gouden huwelijk zou eten", liet de 73-jarige Engelsman de Britse zender BBC weten. De ingeblikte kip werd al die tijd in het keukenkastje bewaard. Vol gens eigen zeggen was hij na de bijzondere maaltijd nog steeds'ki plekker' en heeft hij geen last van zijn maag gekregen. Een voedsel- expert van de palford universiteit liet weten dat ingeblikt voedsel in principe oneindig houdbaar is. Gemiddeld blijven ingeblikte maaltijden volgens de expert echter niet langer dan zes maanden ij het keukenkastje staan. Leuke Brit daar in Benton. Volg hem niet na. Lezersredacteur A.J. Snel ontvangt graag goed nieuws van lezers om door te geven aan andere lezers. Hoe hij bereikbaar is, staat linksboven in het colofon van deze rubriek. m pa; ter lus Citaat: Bomen is verleden tijd van balken. Dé regionale veilingsite van BN/DeStem en de PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22