Huisverbod straf voor geweld binnen gezin illicit! nun O „f EICijJ 0ere,ormMnle ^Christenunie www.sgpcuveere.nl PZC Europa verscherpt maatregelen tegen vogelgriepvirus Jonge duif moet naar buiten toe Ritsma neemt afscheid met bronzen medaille Auto /i Ministers willen burgemeesters uitvoerende rol geven Zorgpremie stijgt volgens CPB ruim 10 procent Kilometerheffing voor alle wegen VN eisen sluiting Guantanamo Bay Ouders gewezen op risico internet Lierse ontslaat spelers en trainer to)bewolking, weinig ruimte voor de an en op steeds meer plaatsen buien. Uaxima 7 graden. »8e jaargang no. 41 jijdag 17 februari 2006 bsnummer€ 1,25 chtJjm^middag internet: www.pzc.nl ijnnrJaco van Lambalgen HAAG - Mensen die teregeld hun partner of hun kinderen slaan of dreigen «rof geweld te gebruiken, loeten hun eigen huis uitge- iet kunnen worden om een tijdje af te koelen. De burge- meester moet zo'n huisver- bod voor maximaal tien da rn opleggen. (Advertentie) VACATURES Bent u de Shopmanager die Ritel Electronics in Goes zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. in te grijpen bij huiselijk ge weld. Dat is aan de politie, al dus de VNG. Donner en Remkes verwerpen de kritiek van de VNG. Zij wil len juist dat de burgemeester preventief kan ingrijpen, dus voordat, iemand daadwerkelijk zijn partner mishandelt. Een vermoeden van huiselijk geweld is al genoeg voor een verbod. Ui teraard mag een burgemeester dat alleen instellen als er duide lijke aanwijzingen zijn dat het in een gezin dreigt mis te gaan. Die kunnen komen van de poli tie, die steeds bij echtelijke ru zies geroepen wordt, maar ook van andere instanties, waar bij voorbeeld meldingen van kinder mishandeling binnenkomen. De rechter kan een huisverbod zo nodig verlengen tot vier we ken. GPD door Michel Reijns DEN HAAG - Het Centraal Planbureau (CPB) verwacht dat de premies voor de zorgverzeke ring volgend jaar ruim 10 pro cent stijgen. Het CPB heeft dat aan het kabinet gemeld, zo be vestigen ingewijden gisteren'. Dit jaar bedraagt de premie ge middeld gemiddeld 1038 euro. In 2007 kan die volgens het CPB oplopen tot 1160 euro. Een stijging van de premies werd al verwacht. Door de ste vige concurrentie hebben zorg verzekeraars dit jaar de pre mie zo aantrekkelijk moge lijk proberen te houden om zo veel mogelijk klanten te trek ken. Via de zorgtoeslag worden la ge inkomens gecompenseerd voor hogere zorgpremies. Voor de midden- en hoge inkomens geldt dat niet. Een hogere zorgtoeslag betekent een finan ciële tegenvaller voor het kabi net. GroenLinks wil volgende week dinsdag tijdens het mondelinge vragenuur in de Tweede Kamer opheldering vragen aan minis ter Hoogervorst van Volksge zondheid. ANP pit staat in een wetsvoorstel i minister Donner (Justitie) Remkes (Binnenlandse Za al dat het kabinet vandaag be preekt. )let een dergelijk verbod hopen fe ministers huiselijk geweld in fedammen. Uit onderzoek is ge- dat het goed werkt als daders een tijdje uit het gezin ge taald worden en onder begelei- in de tien dagen dat iemand niet aar huis terug mag, moet hij be handeld en begeleid worden, zo staat in het plan. In die periode hij ook geen contact heb ben met de' andere gezinsleden. De dader mag zelf kiezen waar jeert, maar hij moet zijn adres wel doorgeven aan de poli tie. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft al laten weten dat zij vindt dat het niet ik van de burgemeester is DEN HAAG - De landelijke kilo- meterheffing in 2012 zal op alle Nederlandse wegen gelden. Als alleen op snelwegen een kilome- lerprijs zou worden gevraagd, dan wijken automobilisten mas saal uit naar provinciale wegen, waardoor het fileleed zich ver- Dat heeft minister Peijs van Ver leer gisteren gezegd. „Als het linten de snelwegen gratis is, dan gaan wij die massaal mij den. Daarom moet er straks oorelke gereden kilometer wor sen betaald." Een heffing op al- wegen is ook nodig om het tggevallen belastingdeel te mpenseren. Tegelijk met de in hering van de heffing worden amelijk de Motorrijtuigenbelas- ingenBPM afgebouwd. GPD Goud Zilver Brons 6 2 1 AARHUS - Twee Deense pathologen in beschermende kleding ontleden een mogelijk met het vogelgriepvirus besmette zwaan in Aarhus. Om verdere verspreiding van de gevaarlijke H5Nl-va- door Raymond de Frel en Martijn de Koning GOES - Niet alleen eigenaren van commerciële pluimveebe- drijven hebben last van cle po gingen van minister Veerman van Landbouw om het vogel griepvirus buiten de deur te houden. Ook duivenmelkers en beheerders van de kinderboer derij moeten dieren ophokken. Het begrip voor de regels is bij de één groter dan bij de ander. riant in Europa te voorkomen heeft de Europese Com missie gisteren ook strengere maatregelen afgekon digd. Als op een plaats vogelgriep wordt aangetroffen, dan moet de omgeving in een straal van 10 kilometer grondig worden gecontroleerd. Lidstaten waar besmet ting plaatsvindt, kunnen voortaan een veel groter ge bied, bijvoorbeeld een provincie, tot risicogebied ver klaren. Postduivenhouder Rinus Ars uit Lewedorp maakt zich grote zorgen over de verplichtingen die minister Veerman duiven melkers oplegt. Vanaf maan dag hebben de vogels, net als ander pluimvee, huisarrest: ze mogen hun hok niet verlaten. Dat kan voor de jonkies een groot probleem worden, legt hij uit. „Veel duivenhouders kweken in de winter. Die krijgen rond deze tijd jonge dui ven. Na een maand moeten die het hok uit, om spelenderwijs te wennen aan hun omgeving. Als ze pas op latere leeftijd kunnen uitvliegen, weten ze de weg terug niet meer en gaan er heel veel verloren." Ars, ei genaar van zeventig duiven, heeft het kweken een jaartje overgeslagen. „Ik zag de proble men al een beetje aankomen." Jo Melis uit Zoutelande heeft er geen begrip voor dat zijn 250 vogels de lucht niet in mo gen. „Het is totaal overbodig. Uit verschillende onderzoeken is gebleken dat duiven ongevoe lig zijn voor vogelpest. Boven dien komen ze nauwelijks in contact met andere vogels. Ze vliegen immers alleen maar, landen nergens. De duif is een machtig sterk dier, mensen on derschatten dat wel eens." Het is daarom dat minister Veerman de postduif niet tot het pluimvee rekende. Maar volgens een woordvoerder van het ministerie staat het niet vast dat de duiven immuun zijn voor vogelpest. Veerman wil daarom geen enkel risico nemen en ook de postduif in het hok houden. Dat betekent geen tentoonstellingen, mark ten, wedstrijden en trainingen. Ars kan de beweegredenen van de minister wel volgen. „Hij kan geen enkel risico nemen. Ik heb daar begrip voor." Hij vindt inenten een oplossing. Zijn collega Melis ziet daar minder in. „Dat klinkt alle maal wel mooi en aardig, maar dan moeten ze eerst maar eens bewijzen dat het noodzakelijk is. Enten kost duivenmelkers handenvol geld." Beide duivenhouders hopen dat de postduiven snel dispen satie krijgen. Ars: „Als we ze er maar even uit mogen laten. Dat zou al een hoop narigheid voor komen." Want dat de dreiging nog lang niet voorbij is, daar over zijn ze het eens. „Dan moet eerst de trek voorbij zijn", schat Melis in. „Dat duurt wel een maandje of drie." Ze zijn ook bang dat alle pro- Op de kinderboerderij in Terneuzen wordt gewerkt om het pluim vee af te schermen van overvliegende trekvogels. foto Peter Nicolai foto Henning Bagger/RTR blemen liefhebbers afschrikt om duiven te nemen. „We heb ben zoveel gedoe gehad de laat ste jaren", zegt Ars. In 2001 gin gen wedstrijden niet door van wege de mond- en klauwzeer crisis. Twee jaar later viel het begin van het vluchtseizoen door dreiging van vogelpest in het water. „Mensen die nu dui ven hebben, geven dat niet makkelijk op", denkt Melis, „Maar nieuwe mensen komen er op deze manier niet veel bij. Die durven het niet aan." Ook de beheerders van kinder boerderijen hebben extra werk door de nieuwe regels. Ze wa ren gisteren druk in de weer om alle eenden en pauwen in hokken te krijgen. De meeste kippen zaten nog binnen in ver band met vorige ophokplich- ten. Beheerder Jan van Os van de kinderboerij in Temeuzen: „De volière moet ook worden afgedekt. Met een blauw zeil willen we voorkomen dat er nog vogelstront door het gaas kan glippen. We zijn er natuur lijk een tijd mee bezig, maar ie dereen, ook de verstandelijke gehandicapte cliënten van de Stichting Tragel (die dagelijks op de kinderboerderij vertoe ven), beseft dat we moeten voorkomen dat zieke dieren an dere beesten besmetten." TURIJN - Rintje Ritsma greep gisteravond op de Olympische Spelen in Turijn op de ploegach tervolging zijn zesde olympi sche medaille. De 35-jarige schaatser heeft nu in •vijf deelna mes twee keer zilver en vier keer brons gewonnen. De Fries, die er in 1992 al bij was, had graag afscheid geno- heijen ten val. Italië won daar- men met goud, maar dat zat er door de tweestrijd en ging door niet in. In de halve finale, waar- naar de finale. Het gastland in Ritsma zelf niet reed, kwa- won die vervolgens ook. Canada men Sven Kramer en Carl Ver- pakte het zilver, Nederland het brons. De Oranje-equipe ver sloeg in de kleine finale Noorwe gen. pagina's 18 en 19 Olympische Winterspelen Corvette Z06 A t, sloopkogel eist ruimte De Verenigde Naties hebben opgeroepen tot onmiddellij ke sluiting van het Amerikaanse detentiekamp Guantana mo Bay op Cuba, waar vijfhonderd terreurverdachten vastzitten. Amerika overtreedt op Guantanamo alle inter nationale rechtsnormen. Dat staat in een gisteren versche nen VN-rapport. Het Witte Huis in Washington zei dat sluiting niet aan de orde is. E-mailen en chatten kunnen tot grote problemen leiden. Kinderen gaan daar vaak niet mee naar hun ouders, maar naar iemand anders die ze vertrouwen. Ouders denken dat ze tekortschieten, omdat ze niet begrij pen waar hun kind mee bezig is. Het Buys Ballot College besloot over dit on derwerp een infor matie-avond voor ouders te orga- imË niseren. I a De Belgische voet balclub Lierse SK heeft de hulptrainer en twee spelers op staande voet ontsla gen. De reden hier voor is volgens voor zitter Theyskens hun betrokkenheid bij het gokschandaal in het Bel gische voetbal. Varia: 2: Binnenland: 3; Feiten Meningen; 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18, 19, 20 en 21; Redactie 8i Reactie: 22; Auto: ^3 en 25 (Advertentie) Advertentie O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste ;es maanden geen proefabonnement gehad, Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso (€20.551'. O per kwartaal mei automatische incasso 59.751* per jaar met automatische incasso (€229.201*. (posHbankrekeningnummer Kijk op v/ww.pzc.nl/abonneren. bel gratis 0800 0231231 of stuur deze ben naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1