Streep door goud na valpartij Geen crosser zonder gebroken botten Medaillewinnares Olga Pileva betrap op gebruik doping Italië en Duitsland écht blij met goud Oostenrijkers troeven Duitsers af Baverel-Robert wint op sprint Skeletonzege voor Zwitserse Zwarte handel floreert in Turijn Geen Nederlanders op vrijdag Na uitschakeling in halve finale is er brons voor achtervolgingsploeg Hedrick: ik verlies niet meer Smigun wint weer, Pedersen breekt record OO Miller: gebruik doping door druk van buitenaf Glas ontevreden over trainingen door Peter van der Hulst TURIJN - Ottavio Cinquanta oe fende grote druk uit om de ploe- genachtervolging op de Olympi sche Spelen van Turijn te krij gen. De voorzitter van de Inter nationale Schaatsunie (ISU) keek daarom gespamien toe hoe het nieuwe onderdeel zou aan slaan. „Ik heb een risico genomen en was er best nerveus over. Uitein delijk hebben de inspanningen zich uitbetaald. Niet alleen door de zege van de Italiaanse mannen, maar ook door de en thousiaste reacties van het pu bliek." Enrico Fabris onderstreepte het belang van een schaatswed strijd voor een paar duizend uit zinnige tifosi. „De support was fantastisch en als je dan wint is het nog mooier." De vreugde bij de Duitse vrou wen deed niet onder voor die van de Italianen. Claudia Pech- stein voegde tijdens haar vijfde Spelen opnieuw een gouden me daille aan haar totaal toe. Ze staat nu op vijf goud, één zilver en twee brons. Daarmee is ze nog niet de olympische koplo per. Lidia Skoblikova won tij dens de Winterspelen van Squaw Valley (1960) en Inns bruck (1964) zes keer goud. Dat de ploegenachtervolging er zelfs voor zorgt dat de diepste haatgevoelens verdwijnen, bleek bij de bloemenhuldiging op het middenterrein van Oval Lingotto. Pechstein troostte haar grote rivale Anni Friesin- ger, die in tranen was uitgebar sten. „Je hoeft maar één fout te maken en alles is voorbij. Men taal is dit onderdeel daarom veel zwaarder dan fysiek. De laatste dagen, weken en jaren trokken als een film aan me voorbij en dan reageer ik emotio neel." Cinquanta zal ervan hebben ge noten. GPD vrijdag 17 februari 2006 PRAGELATO - Het Oostenrijkse team Pragelato olympisch goud behaald in de van de noordse combinatie. Het viertal ging bij ste onderdeel, de 4x5 kilometer estafette Duitsland voorbij. De Duitsei-s, die na het aan de leiding gingen, vei-overden zilver. De daille ging naar Finland. Mario Stecher werd de Oostenrijkse held toen laatste helling de beslissende demarrage plaatste, schudde de Duitser Jens Gaiserwan zich af. Zo Stecher het werk van zijn ploegmaats Michael Christoph Bieler en Felix Gottwald perfect af. ANP [URI CES ANA - Het olympisch goud op de 7.5 kilometer Ion ging gisteren naar Florence Baverel-Robert. De Fr; !Pe'c (jaise verwees de Zweedse Anna-Carin Olofsson naar^in" zilver. Brons was voor Lilia Efremova uit Oekraïne. Bale. 'uis rel-Robert was vooraf zeker geen topkandidaat RE ülle goud. In het wei'eldbekerklassement is ze terug te vindei op plaats 23. Zij dankte haar zege vooral aan scherp scht?*r' ten. De biatlete raakte vanaf 150 meter alle doelen. Olofsson miste precies één keer en dat kostte haar g strafronde en het goud. Ze had op de finish minder da San,e twee seconden achterstand. Ook Efremova zat kort act w'eet ter Baverel-Robert, minder dan zeven seconden. Titelvè dedigster Kati Wilhelm uit Duitsland kwam niet verd; e dan de zevende plaats. ANP/RTR roork reek pjkfi] CES ANA PARIOL - De Zwitserse Maya Pedersen h«S ^al' gisteren in Cesana Pariólj goud gewonnen op het onder. ![l1, deel skeleton voor vrouwen. Zij was de uitgesproken fa\( iV'c riete op dit onderdeel van het sleeën. De Britse Shell 5 'ri Rudman won het zilver en de Canadese Melissa Holling W worth-Richards het brons. 1 lant Pedersen zette in haar twee manches twee keer een baat ')vei, record neer en triomfeerde met een totaaltijd van 1.59,( Tijdens de trainingsritten was de Zwitserse ook steeds] !"se snelste geweest. ANP ophe embi TURIJN - De zwarte handel in olympische kaarten blij!P" in Turijn floreren. De politie van de Italiaanse stad ha gisteren opnieuw een handelaar gearresteerd. Elf anti .personen werden aangeklaagd. Ze verkochten aller kaarten boven de kostprijs. Zo'n drieduizend tickets\J vei'schillende olympische evenementen werden in bi genomen. De verdachten hadden niet de I naliteit. Handelaren uit Amerika en Canada begrijpen niet w; om de Italiaanse politie hen vervolgt. In hun land is handel in kaai'ten onder een bepaald bedrag legaal. Al TURIJN - Vandaag komt bij de Winterspelen van Tn geen enkele Nedexiander in actie. Dat is voor de ee keer sinds de opening. Het schaatstoeimooi kent eeniu dag. Het bobsleeën begint morgen pas. Dan komt kai Nf1 Glas met de. tweemansbob in cle baan. ANP door Danny van den Broek TURIJN - Een massale kreet van ontzetting galmde gisteren door de Oval Lingotto. Erben Wennemars stond rechtop. Sloeg vol ongeloof de handen voor het gezicht. Langs de kant smeet bondscoach Ab Krook woedend het rondebord weg en hing zijn collega Gerard Kemkers machteloos in de kus sens. Een fatale val van Sven Kramer in de halve finale sloeg de ach- texvolgingsploeg een zekere gou den medaille uit handen. Met nog drie ronden te gaan, had Ne derland net een aanval van de Italianen afgeslagen. De voor- sprong was weer opgelopen tot iets meer dan een seconde,. Nog één keer aanzetten, consolide ren en de buit (een finaleplaats tegen Canada) was binnen. Maar het volgende moment stap te Sven Kramer op een blokje en sleepte hij kopman Carl Verhei- jen mee in zijn val. Alles was in eens voorbij. De ploeg - met Mark Tuitert als vervanger voor Erben Wenne mars - herpakte zich daarna knap door in de troostfinale Noorwegen te kloppen, maar het dal waar de mannen van Krook in zaten was veel te diep om het brons te koesteren. Twee jaar geleden hadden Carl Verheijen en Erben Wennemai'S elkaar eens diep in de ogen geke ken. De ploegachteivolging, dat moest het worden in Turijn. Op dat onderdeel lag een zekere gouden medaille te wachten. „Ik heb die jongens bezig gezien", zei een zwaar aangeslagen Ab Krook. „Erben en Carl zijn de grondleggers van deze ploeg. Zij hebben de kar getrokken. Vanaf de zomer zijn ze er honderd pro cent mee bezig. Voor het hele team is dit verschrikkelijk. Maar ik vind het vooral erg voor die twee." In een aparte kleedkamer had den ze de noodlottige buiteling verwerkt. Nauwelijks een uur la ter wachtte de strijd om het brons tegen de Noren. „Ik had het even helemaal gehad", zei Kramer. „Dat me zoiets moet overkomen. Op het belangrijk ste moment van het jaar..." De beklemmende stilte die daar na viel, werd snel doorbroken. Door de anderen. „Het was een emotioneel moment", wist Rint- je Ritsma. „Bij schaatsen hoor je te.blijven staan. Maar dit was een bedrijfsongeval. Sven gaat natuurlijk niet expres op een blokje staan. Het had dan ook geen zin om te gaan zwartepie ten. Eén ding is vanavond wel weer duidelijk geworden: even goud ophalen bestaat niet bij de Olympische Spelen." Wennemars had het liefst bij Krook hoogstpersoonlijk de gou den medaille om de nek gehan gen. „Voor hem was dat een prachtig afscheidscadeau ge weest. Hij heeft er zoveel voor gedaan. Hem had ik het echt ge gund." „Voor die jongens vind ik het veel erger", zei de bondscoach maar weer eens. „Ik hoopte zo dat het een nachtmerrie was. Dat ik wakker zou worden en het allemaal nog moest begin nen." Hij hield zijn mobieltje omhoog. „Ik kreeg net een sms' je van Ineke, mijn vrouw. 'Toch gefeliciteerd met je medaille. Al is die donker van kleur. Over een half jaar zul je hem mooi vinden."' De rijzige, meestal stoïcijnse Ab Krook wilde nog iets zeggen, maar schoot vol. En brak. Dwars doormidden. GPD TURIJN - Een dag na de verras sende uitschakeling van de Vere nigde Staten op de ploegachter volging, is Chad Hedrick weer vol zelfvertrouwen. De Ameri kaanse schaatser, die zijn droom om vijf gouden medailles te winnen in rook zag opgaan, beloofde zijn landgenoten dat hij niet meer zou verliezen. „Je kunt Chad Hedrick één keer ver slaan, maar een tweede keer lukt dat niet." Amerika veiioor woensdag in de kwartfinale van Italië. Die ne- derlaag was te wijten aan KC Boutiette die in de slotronde moest lossen bij Hedrick en Charles Leveille. De Italiaanse ploeg kwam bijna gelijktijdig binnen. Na Hedrick, maar vóór Boutiette. En omdat de tijd van de derde schaatser telt, was Amerika uitgeschakeld. „Maar ik voel-me nog steeds goed", vertelde Hedrick, die goud won op de 5000 meter en later nog uitkomt op de 1000, 1500 en 10.000 meter. „Ik ver wacht goed te presteren en meer goud te veroveren. Ik wil bewij zen dat ik de beste schaatser van de wereld ben." ANP PRAGELATO - De Estse lang- laufster Kristina Smigun heeft al haar tweede gouden olympi sche medaille van Turijn bin nen. Ze won gisteren de 10 kilo meter klassieke stijl in een tijd van 27 minuten en 51 seconden. Smigun wqn eerder deze Spelen de 2x7,5 kilometer achtervol ging. Zilver en brons gingen naar Noorwegen. Favoriete Marit Björgen, de drievoudig wereld kampioene die deze winter bijna alle wereldbekerwedsti'ij- den won, was dolgelukkig met haar zilveren plak. Ze finishte in 28.12. Haar landgenote Hilde Pedersen pakte het brons (28.14). Zij mag zich met haar 41 jaar de oudste vrouwelijke medaillewinnaar in de historie van de Winterspelen noemen. Pe dersen is om precies te zijn 41 jaar en 189 dagen en passeerde ruimschoots de vorige record- houdster. De Russin Raisa Sme- tanina was 39 jaar en 354 dagen toen ze in Albertville (1992) eer ste werd met de estafetteploeg op de 4x5 kilometer. ANP Sven Kramer (rechts) is gevallen en sleept Carl Verheijen (midden) mee. Voor Erben Wennemars (links) heeft het dan al geen zin meer om door te rijden. foto Catrinus van der Veen/GPD Nieuw olympisch nummer snowboarden even gevaarlijk als spectaculair Iedereen heeft wel eens een arm, rib, schouder of been gebroken. En er is al een dode gevallen. De snowboardcross, de nieuwste discipline van de Winterspelen, is even gevaarlijk als spectacu lair. Maar het publiek stond gis- teren op de banken: met vier man tegelijk door de altijd verra derlijke Ibrahimovich-bocht! „Dit is high suspense. door Roel Wiche BARDONECCHIA - Er staat al tijd een medisch peloton klaar. Boven, bij de start, een delega tie van het Rode Kruis. Klaar om razendsnel met mitella's en brancard omlaag te zoeven. En beneden, niet ver van de finish, een ambulance. Tenminste, dat verzekert Dieter Krassnig, fulltime snowboarder en ideaal proefkonijn voor aspi rant-chirurgen. De 22-jarige Oostenrijker brak een arm, een scheenbeen, werd volgestopt met titanium platen en vloog als toegift vijf meter door de lucht na een mislukte jump. Gevolg: een whiplash en twee maanden geen beweging meer in zijn lijf. De snowboardcross, waarbij vier acrobaten tegelijk over een smal parkoers vol obstakels denderen, is dus geen sport voor watjes. Krassnig: „Iedereen die ook maar een greintje angst heeft, moet -hier niet aan be ginnen. Maar het publiek vindt dit prachtig. Dit is high suspen se," Sliding Je kunt deze middag, tijdens de eerst snowboardcross in de olympische geschiedenis, moei lijk zeggen dat hij overdrijft. Ne gentien keer raast een kwartet waaghalzen van de steile flan ken bij Bardonecchia, met boch ten als de Ibrahimovich (zeer tricky!), de Toilet Box (hellings- hoek veertig procent) en de Speedway (vier bulten achter el- kaar). Zestien keer crasht er ie mand, met als hoogtepunt de prachtige sliding waarmee de Canadees Jasey Jay Anderson Sensatie is verzekerd op de cross, het nieuwe onderdeel bij het snowboarden. zijn directe concurrent onderuit veegt. Het aantal bod.ych.ecks was deze keer wel erg royaal, verzucht hij na afloop. „Met zo veel goede boarders mag dat niet gebeuren. Maar gevaarlijk blijft het. Onder de achttien jaar zou ik dit aan iedereen ver bieden." Voor wie het nog niet wist: de cross is de meest spectaculaire, maar ook de meest gevaarlijke discipline van het snowboarden. De halfpipe (aiiistieke sprongen in een halve pijp) en de parallel slalom (één-tegen-éénduel langs de poortjes) staan al langer op het olympische programma. Maar het nieuwste nummer lijkt nu al, gezien de oh's en de ah's op de tribunes, populairder. E)e formule is raak gekozen, 's Ochtends is er een soort indivi- turi in 2006 duele tijdrit. De 32 boarders met de snelste tijd racen 's mid dags in viertallen over de piste. De twee besten gaan door naar de volgende ronde, totdat er een winnaar overblijft. De Amerikaan Seth Wescott, uit het land dat voorop loopt in al les wat met sneeuw, boots en planken te maken heeft, kroont zich na een modelfinale (twee valpartijen) tot eerste olym pisch kampioen. Ook hij heeft een historie van operaties (knie) achter de rug. Kick Daarmee kwam hij beter weg dan wereldkampioene Line Ost- vold. De 26-jarige Noorse crash- te twee jaar geleden bij een training in Chili en vond de dood. Toch piekert geen boarder erover om over te stappen op onderwatei-hockey. Wescott: „Je krijgt dezelfde kick als bij motorcross of autoraces. Dit nummer verdient het om olym pisch te zijn. Snowboarden wordt het hax*t en de ziel van de Spelen." door Alexander.van Eenennaam TURIJN - De Russische biatlete Olga Pileva, maandag nog win nares van olympisch zilver op de 15 kilometer, is betrapt op do ping. In haar urine werden spo ren van een verboden middel aangetroffen, meldde de Duitser Thomas Bach, vice-voorzitter van het IOC, gisteren. Het IOC heeft haar schuldig be vonden na de contra-expertise en een verhoor door de tucht- commissie van het IOC. Ze moet haar medaille inleveren en is van de Olympische Spelen in Tu rijn verwijderd. Na het uitspreken van de sanc tie voor de dertigjarige Pileva is de internationale biatlonfedera- tie gevraagd de uitslag van de 15 kilometer aan te passen. Dit zal zodanig gebeuren dat de Duitse Martina Glagow het zil ver krijgt. De Russin Albina Ats- jatova komt dan op het podium voor het brons. Zij werd maan dag vierde in de wedstrijd. Voetblessure Pileva heeft carfedon gebruikt, een in Rusland ontwikkeld pep middel dat een sporter meer uithoudingsvei'mogen bezorgt, evenals een verhoogde weer- foto Olivier Maire/EPA Lindsey Jacobellis, lid van het Amerikaanse vrouwenteam, heeft minder woorden nodig. „Het geeft me een vreselijk ge voel in mijn maag." Dat het nog veel sensationeler kan, was vorige maand te zien tijdens de X-Games in de Rócky Mountains. Bij de Olympische Spelen voor snowboarders vlo gen de heren crossers met z'n zessen tegelijk door de be sneeuwde achtbaan. Ze kunnen het allemaal nog navertellen, maar vanzelfsprekend zal dat nooit zijn. Boven staat altijd het Rode Kruis, beneden de ambu lance. Dieter Krassnig, het me disch wonder van Oosteirijk: „In oktober braken zeven man hun botten bij één cross. Ik denk niet dat er een sport is die gevaai'lijker is." GPD TURIJN - Topskiër Bode Miller houdt supporters en media ver antwoordelijk voor doping on der deelnemers aan de Winter spelen. „Wie niet sterk is wordt in een hoek gedrukt", aldus de Ameri kaan tijdens een interview in de Italiaanse krant La Gazzetta del- lo Sport. „Onder die druk ont staat het gebruik van stimu lerende' middelen. De atleet voelt zich daardoor namelijk ge dwongen om nummer één te worden." Miller wil de aandacht van fans en supporters echter niet mis sen. „Geld stinkt namelijk niet. Geld stelt me ook in staat om te reizen en veel eiwaringen op te doen." ANP moera stand tegen kou. Pileva,®! |j_ medicament zou hebben j bruikt om een voetblessure' [0'°dew genezen, meldde zich giste Msei morgen al af voor de 7,5 kilos j^jj ter sprint. Ze won vier jaar gij jjjnd; den in Salt Lake City goud ««dei de 10 kilometer achtervolg P™ en brons in de estafette (li km). toe i Ie Bobsleeër nd-Ni Het is het eerste dopingf „-Zwi van de Spelen van Turijn, offi eel het veertiende in twir edities van de Winterspelen.! „En; Braziliaanse bobsleeër Ara 2 do dos Santos moest eerdere j9-[ week Turijn wegens een pingoverti-eding weliswaar t L laten, maar hij had in janusi j?™ gezondigd. Dos Santos vast nog niet in actie geweest in: 1 rijn- Vier jaar geleden werden ma Lake City zeven personen. p| trapt. Onder hen waren vijfs lopers, een ijshockeyerenee: |(jon pineskiër. H.ooi In Turijn kregen eind va MOi week twaalf skilopers een verbod omdat de hemoglok KV( waarde in hun bloed teb tooi was. Het startverbod Wordti geven om gezondheidsredes ?,0ff aangezien een sporter met del MjOi lijke waarden risico loopt' elf van de twaalf skilopers' ssten deze week de waarde veer I 130 onder de kritieke grens gedai alleen de Wit-Rus Sergei Dotj bic, vitsj kreeg een vernieuwds| verbod. ANP 9.001 Wilei 9,131 9.301 CESANA PARIOL - De l«« trainingsdag voor de tweema bobs bij de 1 Winterspelen Arend Glas en Sybren Jan* p slecht bevallen. T, Na de goede runs op woens op de olympische piste in 0 na Pariol veldiepen deden» vierde afdaling minder spoedig. Met name de start tegen. Glas werkt vandaag- een trainingsrun. Morgen*! jaa| de wedstrijd. egeni Glas: „De wisselwerking w start verliep uitermate Het liep helemaal niet. A niet blij met deze runs. A'- naars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18