Steeds meer jongeren aan de slag PZC Apotheekhoudende huisarts gered Studenten ontwerpen Annie M.G. Schmidt Huis Zeeland manifesteert zich als batterij van het land Klein politiekorps moet creatief zijn 15 Water van het Haringvliet nog steeds zout kantal werklozen in januari drie procent hoger dan in december Ce/straffen van 2,5 en 1,5 jaar geëist voor overval Rilland Kwart klachten over te hard rijden Politie neemt runderen mee Legionella in koelwater Dow Tbs dreigt voor Axelaar bij nader inzien vrijdag 17 februari 2006 Frnst Jan Rozendaal jjN HAAG - Het zoutgehalte het Haringvliet is nog ,tetds hoog. Als dat zo blijft, hu de norm voor chloride in Itt drinkwater op Schou- „n-Duiveland en Goeree-Over- Ijkkee worden overschreden. Dat schrijft staatssecretaris Sehultz van Haegen in ant- woord op vragen van het Kamer lid Van der Staaij (SGP). Eind november zag het water bedrijf Evides zich genoodzaakt de inname uit het Haringvliet voor drinkwaterproductie stop te zetten, omdat het water te zout was. Enkele weken geleden heeft Evides de inname hervat, maar het zoutgehalte is volgens Sehultz nog steeds relatief hoog. De oorzaak van de verzilting was een voor de tijd van het jaar lage rivierafvoer van Rijn en Maas, gecombineerd met een ho ge waterstand op de Noordzee, vanwege een novemberstorm. Daardoor is zout water via de Nieuwe Waterweg, de Oude Maas, het Spui en de Dordtse Kil doorgedrongen tot in het Ha ringvliet en het Hollandsch Diep. De omvang van deze 'achter waartse verzilting' is uitzonder lijk, aldus Sehultz. De economi sche schade wordt door Evides geschat op enkele tienduizen den euro's. In 2008 worden de sluizen van het Haringvliet op een kier ge zet om het getij weer toe te la ten. Sehultz denkt niet dat de ri sico's voor de drinkwatervoor ziening daardoor worden ver groot, Het drinkwaterinname- punt bij Scheelhoek wordt naar het oosten verplaatst. En als het nodig is, wordt het Haringvliet zoet gespoeld en gaan de spui- sluizen dicht. Sehultz kan niet garanderen dat zich niet nog maals een achterwaartse verzil ting van deze omvang voordoet, maar ze denkt wel dat met de maatregelen van het Kierbesluit het zoutgehalte in dat geval eer der kan worden teruggebracht. jnnr.lnffrev Kutterink GOES - De werkloosheid in Zee land is vorig jaar gedaald met 2,1 procent. Maar dit jaar is slecht begonnen. Want een bo vengemiddeld aantal mensen kwam in januari zonder werk te zitten. Opvallend is wel dat er meer jongeren aan de slag zijn. Dat blijkt uit de cijfers van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). In januari waren 11.796 mensen zonder baan op zoek naar werk. In december waren dat er nog 11.453 (+343); een stij ging van 3 procent. Dat is ruim boven het landelijk gemiddelde van 1,7 procent (682.855 men sen), Samen met Zeeland noteer den alleen de noordelijke provin- aes slechtere cijfers dan lande lijk gemiddeld. Over het jaar bezien verandert bet beeld. De werkloosheid is vo rig jaar in Zeeland met 2,1 pro cent (252 mensen) gedaald, te gen 2,7 landelijk. Gemeenten waar de werkloosheid in 2005 toenam, zijn onder andere Rei- merswaal (+18 procent), Borsele (-12 procent) en Noord-Beve land (+4 procent). Minder mensen zaten vorig jaar zonder werk op Schouwen-Dui- veland (-11 procent), in Middel burg en Terneuzen (-7 procent), Goes (-4 procent) en Vlissingen (-1 procent). Spectaculair Wat in de cijfers vooral opvalt, is de daling van de jeugdwerk loosheid. In de leeftijdscatego- ne tot 23 jaar daalde het aantal jongeren zonder werk met 29 procent. In Veere daalde het aan- MIDDELBURG - Officier van justitie L. Boogert, heeft giste ren bij de rechtbank in Middel burg tegen een 36-jarige man uit Deventer voor een geweldda dige overval op een echtpaar uit Rilland drie jaar gevangenis straf, waarvan zes maanden voonvaardelijk, geëist. Een 18-jarige man uit Bergen op Zoom hoorde als medepleger hvee jaar cel, waarvan zes maan den voonvaardelijk, tegen zich Op 5 september beroofden de twee verdachten het echtpaar op een carpoolplaats bij de Oes- 'erdam in Rilland. De 36-jarige verdachte was samen met zijn (kompaan naar de carpoolplaats (gereden. Daar eiste de voormali- 'ge inwoner van Westdorpe geld van het echtpaar. Naar later bleek, om cocaïne van te kopen. De verdachte sloeg de 79-jarige man en stak hem met een schroe vendraaier in zijn hand. De .78-jarige, invalide vrouw werd [uit de auto gesleurd en tegen de (grond gegooid. Vervolgens ging [de verdachte er met de auto van door. Eerder was zijn kompaan van de plaats van het incident weggereden. Onderweg werd de gestolen auto achtergelaten. De buit van de overval bedroeg Iwintig euro en een gsm. „De zucht naar geld en cocaïne heeft de levens van twee mensen, die 57 jaar levensvreugde hebben ge deeld, verwoest. Het effect is de- .sastreus geweest." Met deze (woorden refereerde de officier aan het overlijden van de vrouw ;0p9 oktober. „Hoewel sectie uit wees dat de dood niet een ge- v°lg is van haar verwondingen, werd ze na de overval depressief fn bedlegerig. Ze is nooit meer Échzelf geweest." Haar man vraagt nog steeds de gevolgen. •Mijn leven is verwoest," ver klaarde hij. De officier vorderde dat 1500 eu- smartengeld bij wijze van voorschot aan het slachtoffer wordt toegekend. ■ode eis tegen beide verdachten werden ook autokraken en een woninginbraak meegenomen. De jongste verdachte gaf toe in Sptember en oktober autokra ken in Terneuzen, Waarde, Ril- knd en Woensdrecht te hebben gepleegd. Van een woningin braak in Waarde gaven ze el- Kaarde schuld. H'tspraak op 1 maart. tal jeugdigen zonder baan spec taculair (-57 px-ocent). Maar ook andere gemeenten deden het niet slecht: Borsele (-44 pro cent), Noord-Beveland (-40 pro cent) en Kapelle (-39 procent). Ook in de Zeeuwse steden von den meer jongeren werk; De jeugdwerkeloosheid daalde in Vlissingen (-32 procent), Goes (-29 procent), Terneuzen (-27 procent) en Middelburg (-24 pro cent). De enige Zeeuwse gemeente die achterblijft is Reimerswaal. Daar sfeeg de jeugdwerkloos heid vorig jaar met 4 procent. Jongeren ouder dan 23 hadden vorig jaar minder geluk op de ar beidsmarkt. Want onder die ca tegorie daalde noch steeg de werkloosheid. De werkloosheid onder mensen tussen de 45 en de 64 jaar is vorig jaar hoog geble ven. Het Centraal Bureau voor de Statistiek presenteerde gisteren eveneens werkloosheidscijfers. De trend die het CBS signaleert, wijkt af Van die van het CWI. Het CBS constateert dat de werkloosheid in de afgelopen drie maanden is gedaald met 6,1 procent. Ook in januari zou het aantal mensen zonder baan afne men, aldus het CBS. „De verschillen tussen de cijfers van het CBS en het CWI ont staan doordat beide instanties verschillende definities hante ren", legt M. Wennekes van het CWI uit. Het CBS bevestigt dat. Het CBS rekent bepaalde groe pen niet mee, terwijl het CWI dat wel doet. De uit Goes afkomstige bouwkundestudent Huib Koman (midden) werkt met zijn team koortsachtig aan zijn ontwerp voor het Annie M.G. Schmidt Hu foto Ton Kastermans door Frank Balkenende ALMERE - Je wordt te Eindho ven in een bus geduwd, in Alme- re gedropt en vervolgens krijg je een haast onmogelijke op dracht: ontwerp in 24 uur het Annie M. G. Schmidt Huis. Het overkwam deze week de uit Goes afkomstige bouwkundestu dent Huib Koman van de TU Eindhoven. De studievereniging Cheops van de Technische Universiteit Eind hoven houdt elk jaar het project '24UP'. Bouwkundestudenten voeren in groepjes binnen een et maal een bijzondere opdracht uit. Tot de start blijft die ge heim. Het project ligt dit jaar in Almere. Vanwege de centrale lig ging wil de Stichting Annie M. G. Schmidt Huis'daar een the mahuis, theater en beeldenpax'k bouwen als een hommage aan de in Kapelle geboren en geto gen schrijfster, die in 1995 op 84-jarige leeftijd overleed. In 2008 moet het toeristische park in Almere Poort de deuren ope nen. De stichting beschikt al over een projectontwikkelaar en een architect, maar laat die laatste nu toevallig ook hoogleraar aan de Technisch Universiteit Eind hoven zijn en de cirkel is rond. „Dat is een reden waarom we de TU-studenten hebben uitgeno digd, toch is er meer. Met Annie M.G. Schmidt zijn drie genera ties opgegroeid, maar deze jon ge studenten kijken, denken wij, fris tegen zo'n opdracht aan. An nie heeft zelf ooit gezegd: 'Ik hoop dat er geen suf standbeeld voor me wordt opgericht'. Daar om moet het eên levendig, inno vatief cultuurhuis worden waar kinderen de baas zijn. Dat is ook de opdracht voor de studen ten", zegt projectleider Frits Fer- res van de stichting Fris is de 21-jaxïge bouwkunde student Huib Koman donderdag niet meer. Sinds woensdag één uur werkt hij aan een schets- plan en heeft daarvoor de hele nacht met zijn team doorge- peesd. „Gewoonlijk begin je met allerlei onderzoeken. In 24 uur iets ontwerpen is totaal anders. Het net als snelschaken, je doet het intuïtief." Huib vindt de opdracht interes sant, omdat je als ontwex*per door de ogen van een kind moet kijken. „Je moet je inleven in de fantasie van een kind én je laten inspix'eren door de omgeving. Je kunt dan twee benaderingen kie- door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Zeeland gaat zich nadrukkelijk in de kijker spelen als de 'batterij van Neder land'. Minister Brinkhorst krijgt op zeer korte termijn een uitnodiging van het provinciebe stuur om te zien welke mogelijk heden 'energy valley Zeeland' biedt. Gedeputeerde M. Le Roy (PvdA, economie) zei dat gistermiddag tijdens een bijeenkomst van de Maatschappij voor nijverheid en handel in hotel Ameville in Middelburg. Samen met gedepu teerde J. Suux'mond (WD, ener gie) nodigt ze de minister op heel korte termijn uit. „We zul len hem laten zien welke moge lijkheden er in Zeeland zijn op het gebied van energie." Het pi'ovinciebestuur reageei't daarmee op uitspraken van staatsseci'etax'is Van Geel dat er een nieuwe kerncentrale in Ne- dexiand moet woi'den gebouwd. Borsele wordt daarbij genoemd als logische vestigingsplaats. Ook het plan van Nuon om een energiecentrale mogelijk in het Sloegebied te bouwen speelt een rol. Dat initiatief komt naast de voornemens voor de bouw van een biocentrale door Biox en de Sloecentrale door Delta. Knelpunt voor de komst van de Nuon-centrale is de aansluiting op het landelijk elekti'iciteitsnet- werk, zegt Le Roy. Zodra de Sloecentrale is gebouwd is 'de leiding vol'.. Technisch is het geen probleem een extra kabel te trekken van het Sloegebied naar Geertruidenberg. Maar dat kost veel geld. De vraag is vooi'- al wie de dure 380 kV leiding gaat betalen. Le Roy probeert de kabelbreu ken van de Tennet-hoogspan- ningsleidingen bij de discussie te betrekken. „We zouden van de nood een deugd kunnen ma ken. Want die kabels moeten toch worden vervangen." zen: je bouwt een egocentrisch, groot gebouw, dat van veire de aandacht trekt, óf je integreei't de gebouwen in de omgeving. Wij hebben voor het laatste ge kozen. We zitten in een bosland schap en hebben een golvend landschap ontworpen waarin de gebouwen als het ware zijn ver stopt in de heuveltjes. Ons con cept bevat verder boomhutten, waax'in kinderen op ontdek kingsreis kunnen gaan. Het wordt een speurtocht langs de vei'schillende ondei'delen van het pax'k." Het ontwex'p krijgt lof. maai' wint niet. De vakjury en de kin derjury, onder voorzitterschap van Annie's zoon Flip van Duin, kiezen eenduidig voor een ander ontwerp. „Dat team doet sterk een beroep op de zintuigen. De ze studenten hebben een bios coop met matrassen bedacht, zo dat je liggend naar een film kan kijken die op het plafond wordt gepx'ojecteerd. Een andere ruim te is pikkedonker. Daar kun je naar verhalen luisteren. Kinde ren vinden zoiets geweldig, het moet spannend zijn", zegt Van Duin, die het erfgoed van zijn moeder beheert en hoopt dat het park van de grond komt. Het winnende ontwerp wordt meegenomen in de definitieve opzet voor het Annie M.G. Schmidt Huis. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De apotheekhou dende huisartsen kunnen opge lucht ademhalen. Minister Hoo- gervorst (WD, Volksgezond heid, Welzijn en Sport) willigt de wens in van de Tweede Ka mer om het voortbestaan van de ze beroepsgroep op het platte land zeker te stellen. Hij twijfelt nog wel of hij ze wil toestaan eenvoudige bereidingen van me dicijnen zelf uit te voeren. De Tweede Kamer debatteei'de gistex'en over het voorstel voor een nieuwe Geneesmiddelen wet. Daarin heeft Hoogei'vorst weinig garanties opgenomen om het voortbestaan van de apo theekhoudende huisarts te ga randeren. Veel huisax*tsen be schouwen het voorstel van Hoo- gervorst als een uitsterfconstruc tie.' In Zeeland heeft tweederde van de huisax-tsen een apotheekvooi- ziening. Vaak maakt de apo theek kleine plattelandspx-aktij- ken rendabel. De Tweede Ka mer vreest daarom, dat met het vex'dwijnen van de apotheekhou dende huisarts ook veel huisart- senpx-aktijken op het platteland verdwijnen. In een door CDA, PvdA, SGP en CU ondertekend amendement stelt WD-Kamex'lid Schippex's voor dat elke huisai'ts die op meer dan dx'ieënhalve kilometer van een apotheek woont, medi cijnen mag verstrekken aan zijn patiënten. Hoogei'vorst kondigde gistex'en aan dat hij de Geneesmiddelen wet in die zin gaat aanpassen. Hij had wel moeite met het voor stel van Schippex's en CDA-Ka- mex'lid Buijs om apotheekhou dende huisax'tsen toe te staan eenvoudige geneesmiddelen (zalfjes bijvoorbeeld) zelf klaar te maken. Volgens de minister wordt dat dan niet altijd goed gedaan. Plij betoogde bovendien dat het nauwelijks nog voor komt. De apotheekhoudende huisart sen denken daar andex's over. Zij maken nog regelmatig een voudige recepten en willen niet dat hun patiënten daarvoor straks naar de dichtstbijzijnde apotheek moeten reizen. Het liefst maken ze de medicijnen zelf, omdat het onvoordelig is dat uit te besteden. MIDDELBURG - Bijna een kwart van de klachten die vo- i'ige maand bij het meldpunt verkeex-sonveilige situaties binnenkwamen, gingen over te hard rijden. Het meldpunt is begin deze maand verhuisd van het provinciehuis naar het watex'schapskantoor in Middelburg. Tevens is per 1 ja nuari een nieuwe pi'ojectleider aangesteld. Vanuit de nieu we behuizing worden de oude taken voortgezet. Er is ook een aantal nieuwe taken toegevoegd. Burgex-s kunnen ver- keex'sonveilige situaties melden. Het meldpunt registreert de situatiebeschrijving en helpt met het onderbouwen van de klacht. Door dezg gegevens krijgt de wegbeheer- der een duidelijk beeld van de situatie. Het meldpunt houdt vex'volgens ook in de gaten of er wat met de klacht wordt gedaan. De bex-eikbaarheid van het meldpunt blijft ongewijzigd, 24 uur per dag kunnen mensen een vex'keers- onveilige situatie melden op telefoonnummer 0800- 8375337, of per e-mail: meldpuntzeeland@3vo.nl KOUDEKERKE - Politie exx AID hebben gisteren 55 rxjn- deren in beslag genomen bij een bedrijf aan de Zwaan- weg in Koudekerke. Eerder deze maand wex'd het bedrijf al gecontx'oleei'd. De eigenaar kx-eeg toen een officiële waarschuwing, omdat hij zijn vee niet goed zou behande len. Er stonden onder meer veel te veel i'undex'en in een stal en deze hadden geen droge ligplaats. Ook hadden de diex'en die in een weiland liepen geen drinkwater tot hun beschikking. Het bedrijf voldeed daax-naast niet aan som mige gestelde milieu-eisen. Bij de hercontrole, gistex'en, bleek dat de eigenaar niets aan de situatie had veranderd. Daax'op werden de rundex-en meegenomen. TERNEUZEN - Voor de tweede keer in vijf maanden tijd is het koelwater van een aantal koeltorens van Dow Bene lux in Terneuzen besmet met de legionella-bactei'ie. Tij dens een routinecontx'ole werd deze week de bacterie in drie koeltorens aangetroffen. Meteen na de constatering zijn de medewex*kers van de betrokken fabrieken gewaar schuwd. Tot nu toe hebben zich geen medewerkers met ge zondheidsklachten gemeld. Om hierover meer zekerheid te krijgen, woi'dt contact opgenomen met medewerkers die de laatste weken in de nabijheid van de koeltorens hebben gewerkt. Een legionellabesmetting kan worden opgelopen als besmet water na verneveling wordt ingea demd. De oox'zaak.van de besmetting is niet bekend. Een ondei'zoek moet hierover begin volgende week uitsluitsel geven. Zeker is al wel dat de besmetting los staat van een besmetting, die vorig jaar oktober werd geconstateerd. MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Axel hangt een tbs-verpleging met voox-waarden boven het hoofd. Zijn stx-afzaak wex'd gisteren door de x-echtbank in Middel burg aangehouden. De reclassering moet eerst de tbs-voorwaax'den in een x-apport aangeven alvorens de of ficier van justitie zijn eis kan formuleren. De man wox'dt het in brand steken van een brommobiel, bedreiging en vex'nielingen verweten. Hij heeft een strafblad waarbij met name zijn alcoholgebruik een rol speelde. De psychia ter en de psycholoog hebben tbs met voorwaax'den geadvi seerd. De strafzaak werd tot 13 april aangehouden. Buijs en Schippers nemen een tussenpositie in. Zij willen dat de apotheekhoudende huisarts op kleine schaal zelf bereidin gen mag doen of dat hij de medi cijnen bij een apotheek kan afne men voor zijn patiënten. Die hoeven ze dan in ieder geval niet zelf van ver te halen. Hoo- gexwoi'st sputterde tegen. Hij komt nog met een schriftelijk antwoord op het verzoek. Buijs twijfelt er niet aan dan de mogelijkheid in de Geneesmid delenwet zal wox'den opgeno men. „Dit voox'stel wordt in de Kamer bx'eed gesteund." door Emile Calon MIDDELBURG - Technische be wijzen nemen een steeds belang rijke plaats in bij het opsporen en veroordeeld krijgen van verdachten van zware misdrij ven, aldus korpschef F. Gouds waard. Om die reden is hij blij dat binnen het Zeeuwse korps flink wat kennis aanwezig is op het terrein van bloedspatanaly- se. Daarmee loopt het volgens hem voor op tal van andere korpsen in binnen- en buiten land, zo zei hij gisteren tijdens de tweede dag van het Middel burgse congres over bloedspat- analyse. Volgens de korpschef maken steeds meer vei'dachten gebruik van hun zwijgx'echt en blijkt dat getuigen ook lang niet altijd de juiste toedracht kunnen of wil len vex'tellen. Om die x-eden moet de politie het steeds meer hebben van technische bewij zen. Bijkomend voordeel, aldus divi siechef J. van Rooijen van de technische rechex-che, is dat tech nische bewijzen niet liegen. Hij heeft wel eens meegemaakt dat vier verschillende mensen een Vlissingse moord claimden ter wijl uit het vervolgonderzoek bleek dat een vijfde de daadwer kelijke dader was. Niet zo vreemd Volgens Goudswaard is het niet zo vreemd dat de Zeeuwse fox'en- sisch-technische recherche bin nen Nederland voorop loopt als het gaat om een specialisme als bloedspatanalyse. „Een klein korps moet cx-eatief zijn. We moeten proberen met onze be- pei'kte middelen een zo goed mo gelijk resultaat te halen." Tij dens zijn toespraak tot de geno digden, aan het begin van de ochtend, vertelde Goudswaard dat hij in het begin bloedspat analyse nogal vreemd vond. Hij veranderde op slag van mening toen bleek dat die methode tot succes kan leiden bij zeer com plexe onderzoeken. Tijdens de tweede dag vex'telden De Rockband The Drift uit Alkmaar treedt niet vanavond op in het Middel burgse café 't Schuttershof (PZC 16 fe bruari), maar zondagavond. congresgangers uit binnen- en buitenland over zeer specifieke onderzoeken. De Duitse Silke Brodbeck liet bijvoorbeeld zien dat elk lichaamsdeel specifieke bloedvlekken- en vegen geeft. Ook de beweging van de li chaamsdelen is aan die hand van zulke vlekken te reconstrue ren. Oud-Soubui'ger R. Spruit hoor de haar voordracht met bewon dering aan. Hij wex'kt momen teel als forensisch onderzoeker bij het politiekorps West- en Midden-Bx'abant en is specialist op het gebied van forensisch licht. Volgens hem is het moge lijk om met behulp van zulk licht oudere wonden en voor het oog niet zichtbare onderhuidse verwondingen op te sporen. Die methode kan van pas komen bij bijvoorbeeld het vei'oordeeld krijgen van mensen die lange tijd iemand mishandeld hebben. Via die methode is het ook moge lijk om DNA op te sporen bij mishandelde mensen. Onderzoeker M. Eversdijk van de politieacademie meldde de congresgangers dat het goed mo gelijk is om bloed, dat na een schot in de loop van een vuurwa pen is gespat, veilig te stellen. Het is volgens hem ook goed te doen om zowel het DNA van het bloed te bepalen als de afstand tussen de loop en slachtoffer. Die methode, 'in vijf minuten uitgevoerd', kan bijvoorbeeld helpen bij het vaststellen of ie mand zelfmoord heeft gepleegd of is vermoord. atde')a9et

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15