PZC Twaalf plannen huizen bouwput Waterschap Zeeuwse Eilanden verbetert controle afvalwaterstelsel Opluchting over aanleg scherm mmm Cel voor gewelddadige Vlissinger Boete voor mishandelingen Duo de cel in na reeks delicten Poeljeugd wint damstrijd Een streepje extra, twee woonplaatsen minder loningstraat waarschijnlijk betrokken bij bouwplan Digitale zwemles 0113-315649 -SPreda'c'i6 pzc. n I Sis 31» 4460 AA Goes Lnentie-exploitatie: z en Midden-Zeeland: 0113-315520; h ws-Vlaanderen: 0114-372770; Snaal: 020-4562500. donderdag 16 februari 2006 editie Walcheren Barney maakt overstap uvond vanaf 17.30 uur irasseriemenu iil net paprikasoep en runder- htoofpot ofgroentenstoof en 11 liramisu I|j-i2,soof€io,oo (vegetarisch) >eiveren:oii8 - 886 866 lip 18-0212.00 uur j-sentatie boek ood gun ons een noeder JI brevier voor veertig dagen ;io.a.ds.Jan Nauta >00-16.30 uur lean Francois sntoonstelling :ev'th. 15 onvoltooiden in foto Roeland Fossen GENIETEN OP GASTRONOMISCH NIVEAU... AAN de oevers van 'T veerse meer zeeuwse almanak Verstoppertje De Middelburgse vader liet zich door zijn twee kinderen overhalen om een potje ver stoppertje mee te spelen. Hij bood aan om als eerste te zoe- ken. j Hardop telde hij: „Eén, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, acht, negen, tien. Wie niet weg is... En voor hij de zin kon afma ken, hoorde hij vanachter de bank zijn driejarige dochter roepen: „is gebleven!" OU 3 Bewoners van de Oost-Souburgse Kromwegensingel halen opgelucht adem nu met de aanleg van het geluidsscherm langs de A58 begonnen is. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Het is nog even door bijten, maar dan is de herrie van het ver keer op de A58 een stuk minder en is ook de overlast van het werk aan de veelbe sproken geluidswand voorbij. Een deel van Oost-Souburg haalt opgelucht adem. „Straks moeten we nog wennen aan géén verkeerslawaai", grapt Paula Lenaerts van de nabijgelegen Kromwegensingel. Een aantal bewoners van de Oost-Sou burgse Kromwegensingel is de tel kwijt geraakt hoe lang er al op het geluids scherm wordt gewacht. Samantha den Hollander, Renate Hendrikse en Lenae rts zeggen dat ze 's nachts nog regelma tig wakker worden van het geluid van de motoren en auto's met sportuitlaten, die hard optrekken. „Als ik bij de buren naar de babyfoon luister, hoor ik wan neer er een vrachtwagen langskomt. Vooral in de slaapkamer heb je veel hin der van het verkeer", zegt Hendrikse. Eind mei is het werk. aan de geluidswe ring voltooid. Krap vijf meter achter de tuin van Den Hollander zal de wand wor den opgetrokken. „De gemeente heeft ongeveer tien jaar ge leden beloofd dat de geluidswand er snel zou komen. Dat er nu aan begonnen wordt, geeft mij het gevoel dat eindelijk het recht heeft gezegevierd. We hadden recht op de wal, want de geluidsnormen werden hier flink overschreden", vat Le naerts samen. Ze hebben niet overwogen om te verhui zen. „We wilden die wal en waren ervan overtuigd dat die er eens zou komen. Dit is een te leuk en gezellig buurtje om te verlaten." Gevaarlijke straat De buren zullen de komende tijd nog veel bij elkaar over de vloer komen. „De Kromwegensingel moet veiliger en rusti ger worden. Het is een gevaarlijke straat, met onoverzichtelijke gedeelte waar veel te hard gereden kan worden", vindt Den Hollander. „En zwaar sluipverkeer weet deze straat ook te vinden." RESERVEER Nil: ©RVKKERY -581326, WWW.VEERHUIS.NET (Advertentie) MIDDELBURG - Een 23-jarige Vlissinger is gisteren door politierechter G. van Unnik voor een aantal gewelds misdrijven veroordeeld tot 126 dagen gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Voor het dragen van een mes kreeg hij vijftig euro boete. De celstraf heeft de man al in voorarrest uitgezeten. De Vlissinger heeft een fors strafblad met agressiedelic ten. De verdachte heeft zich vorig jaar in Vlissingen op verschillende tijdstippen schuldig gemaakt aan bedreigin gen, wapenbezit en een mishandeling. Ook het spugen naar een agent werd in de strafmaat meegewogen. Het accent lag op het incident van 10 december, waar hij met een doorgeladen pistool op een groep mensen richtte. „Ik voelde me bedreigd, want ze probeerden mij te omsin gelen", was het verweer. Vast stond verder dat de Vlissinger 23 september een man mishandelde en dat hij 9 oktober een portier van een café met de dood bedreigde. Officier van Justitie J. Valente eis te vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De verdachte gaf zijn asociale gedrag toe, dat in samenhang moest worden gezien met zijn alco holprobleem. „U bent wel vaak op de verkeerde plaats", merkte de politierechter op. MIDDELBURG - Een veertigjarige vrouw uit Stuttgart (D) is gisteren voor mishandelingen en een bedreiging bij verstek veroordeeld tot zeshonderd euro boete en twee we ken voorwaardelijke gevangenisstraf. De incidenten speelden zich in mei 2004 in Tholen af en hadden te maken met stukgelopen relaties. Zo mishandelde Duitse op 2 mei in Tholen-stad een vrouw door haar met haar hoofd tegen het trottoir te slaan. Vier dagen later werd een andere vrouw door de verdachte fors toegetakeld. Ook had ze die dag een man bedreigd. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 27-jarige inwoner van Breskens voor het plegen van autokraken, diefstallen en heling veroordeeld tot 103 dagen celstraf, waarvan 58 dagen voorwaardelijk en 180 uur werkstraf. De man moet verder 24.402 euro schadevergoeding beta len aan de eigenaar van een Mercedes, die hij heeft gesto len. Zijn achttienjarige vriendin uit Breskens kreeg voor haar betrokkenheid bij de vermogensdelicten, gepleegd vorig jaar zomer in West-Zeeuws-Vlaanderen, 83 dagen jeugd detentie, waarvan 38 dagen voorwaardelijk en vijftig uur taakstraf opgelegd. Het duo had eerder ontkend voor de strafbare feiten verantwoordelijk te zijn geweest. Fietsendief GOES - In Goes heeft de politie gisternacht een 31-jarige Goese- :aar aangehouden voor diefstal ian een fiets. feed vier uur zagen agenten de tan op de Kreukelmarkt met meefietsen rijden. In eerste in- tantie beweerde hij dat de twee- defiets van hem was. Later gaf ij toe de fiets te hebben gesto- voor onderdelen. Hij werd verhoor weer in vrijheid ge- 's-HEER HENDRIKSKINDER EN - Het team van basisschool De Poeljeugd uit 's-Heer Hen drikskinderen heeft gisteren de Bevelandse voorronde van het schooldamtoernooi gewonnen. De Poeljeugd speelde een thuis wedstrijd, die was georgani seerd door de Goese Damclub. In het toernooi speelden twaalf teams van acht Zuid-Beveland- se basisscholen om de eerste twee plaatsen, die toegang ge ven tot de provinciale kampioen schappen op 15 maart. Dat toer nooi voor schoolteams wordt tra ditiegetrouw gehouden in het dorpshuis in 's-Gravenpolder. De provinciale dambond organi seert het. Plet team van de basis school Prinses Juliana uit 's-Gravenpolder werd tweede ■TjfNarlia Berkelder IüDDELBURG - Sint-Laurens 9 Kleverskerke zijn officieel woonplaatsen. Niet omdat leenmensen wonen, maar om- jil de officiële aanwijzing tot loonplaats erg duur is. yie gemeenten moeten binnen baan het Rijk doorgeven wei woonplaatsen ze binnen hun aizenhjebben en op welke ma- \s die plaatsen geschreven moeten worden. Middelburg heeft ervoor gekozen om drie woonplaatsen aan te wijzen: Middelburg zelf, Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland. „Natuurlijk zijnSint-Laurens en Kleverskerke ook woonplaat sen", zegt burgemeester K. Schouwenaar. „We zijn er van uitgegaandat als we Sint-Laurens en Kleverskerke apart aanwijzen, we ze ook apart in de telefoongids moeten zetten. En dan zijn de kosten voor de gemeente aanzienlijk. Dan ben je er niet met enkele tienduizenden euro's." Nu staan de twee dorpen ook niet afzonderlijk vermeld in de gids. Kleverskerkse telefoon nummers zijn onder Arnemui den te vinden, de nummers van bewoners van Sint-Laurens staan bij Middelburg. „Eigen lijk verandert er niets", vindt Schouwenaar. „Als we uit wa ren gegaan van een blanco situa tie, hadden we misschien een an dere keuze gemaakt, maar dat is niet zo." Het Rijk wil dat gemeenten een register maken van alle adres sen en gebouwen. Het officieel aanwijzen van woonplaatsen is daar onderdeel van. Ook op andere gebieden worden dergelijke bestanden gemaakt. De bedoeling is dat de verschil lende overheden straks over be trouwbare gegevens beschikken en dat de bestanden makkelij ker uit te wisselen zijn. Nieuw- en Sint Joosland krijgt voortaan officieel een streepje. „En een hoofdletter uiteraard zegt Schouwenaar. „Net als Ar nemuiden." Nu staat Nieuw- en Sint Joos land nog streeploos in de tele foongids en op de plaatsnaam- borden. Taalkundig en histo risch is dat niet juist. De plaatsnaam is een samenvoe ging van Nieuwland en Sint Joosland. De kosten voor de toe voeging van het streepje blijven beperkt tot een paar honderd eu- (Advertentie) KRUININGEN - Ook zwemles gaat digitaal. Bij zwembad Den Inkel in Kruiningen hebben ze als eerste zwembad in Zeeland, een leerlingenvolgsysteem in el kaar gezet. Ouders, leerkrach ten en ook leerlingen zelf, kun nen hun vordering op de websi te www.zwembaddeninkel.nl bijhouden. Volgens initiatiefnemer van het systeem B. Visser van Den In kel, beantwoordt het aan een grote behoefte. jmr-Nadia Berkelder IüDDELBURG - Projectontwik- Dlaars hebben in totaal twaalf imanten gemaakt voor de huw van een appartementen- tomplex op de bouwput aan de Zuidsingel in Middelburg. Van- nond worden ze gepresenteerd. Bij de helft van de varianten die vorProverko en de Walcherse huw Unie (WBU) zijn ge raakt, wordt de Koningstraat (deels) opnieuw bebouwd. Een groot deel van de huizen in die straatis door de gemeente opge lucht na de ernstige verzakking ra maart vorig jaar. Een aan- al van de toenmalige bewoners ïoontnog in de straat. De WBU keft bij de meeste varianten «n supermarkt toegevoegd. Uitgangspunt bij het maken van c'eplannen zijn drie verschillen deparkeergarages: een grote ga rage die in de huidige bouwput past; een grote garage die met een laag doorloopt buiten de bouwput, onder de Koning straat en het braakliggend ter rein aan Achter het Hofplein; en een kleine garage die uit één daag bestaat. Het aantal parkeerplaatsen in de kelder onder de woningen va rieert in de verschillende plan nen van bijna honderd tot 340. In alle gevallen is een gedeelte van de parkeerkelder openbaar. Dat is nodig omdat anders de in vesteringen die al in de pu-t zijn gedaan, in één keer moeten wor den afgeboekt. De parkeergara ge zal in ieder geval voor een deel bestemd worden voor bewo ners van de woningen. Als één van de ontwikkelaars de op dracht krijgt, koopt de gemeen te de openbare plaatsen van ze terug. Als er een parkeergarage van twee of drie lagen wordt ge bouwd, moet de gemeente boven dien de kosten van het herstel van de bouwput betalen (2,2 mil joen euro). Bovendien is al 5,5 miljoen in de put geïnvesteerd. Die kosten worden ook meegere kend. Uit nog vertrouwelijke rapporten over de toekomst van de parkeergarage blijkt dat een grote garage voor de gemeente in financieel opzicht het meest ongunstig is. Dat komt omdat de verwachte opbrengst niet op weegt tegen de investering. De garage zal een lage bezetting hebben, is de voorspelling van een adviesbureau. Ook een klei ne garage is overigens niet ren dabel. Nadat de gemeenteraad heeft besloten om te stoppen met de bouw van een theater aan de Zuidsingel, heeft de ge meente de twee ontwikkelaars gevraagd plannen te maken voor het bouwputterrein. Nu de raad heeft besloten om een refe rendum te houden over de loka- tie van het theater, is het onze ker geworden of één van de twee die opdracht ook krijgt. Vanavond worden de resultaten gepresenteerd van de onderzoe ken naar de parkeergarage aan de Zuidsingel en de bouw van een theater op de plaats van de huidige schouwburg aan het Mo lenwater. Bovendien presente ren de twee projectontwikke laars hun plannen. De bijeen komst is van 17.00 tot 22.30 urn- in de raadzaal van het stadskan toor. apparatuur te plaatsen en die aan te sluiten op computers, kan voortaan permanent beoor deeld worden of het afvalwater nog verwerkt kan worden. Dit staat in het plan van aanpak voor het zuiveringsbeheer van 2006 tot 2010 dat het algemeen bestuur van Zeeuwse Eilanden gisteravond heeft goedgekeurd. Het waterschap heeft de afgelo pen jaren veel geld geïnvesteerd in het renoveren van bestaande en het bouwen van nieuwe lei dingen en gemalen. Nu die klus vrijwel is geklaard, wordt de stap gezet naar een beter beheer van de transportstelsels voor af valwater. De periodieke controles die nu worden uitgevoerd, geven slechts een beperkt beeld van de capaciteit en de druk in de stel sels. „Het zijn momentopnames. Een halve dag later kan de situa tie weer anders zijn", zegt A. van Noorden van het schap. In de meeste leidingen en gema len zijn al meetinstrumenten aangebracht die aangeven hoe hoog het water staat of hoe de groot de druk is. Het schap gaat op veel meer plaatsen zulke in strumenten aanbrengen. Boven dien worden die aangesloten op computers, zodat permanent te volgen is hoe de afvoer van af valwater zich ontwikkelt, legt Van Noorden uit. „Dan is ook een doorlopende toetsing moge lijk en kunnen we sneller ingrij pen als dat nodig is." Dat kan noodzakelijk zijn als er extreem veel regen valt, waar door de leidingen en gemalen meer water moeten verwerken. Als de capaciteit onvoldoende is, of leidingen zijn vervuild, kan wateroverlast ontstaan. Door direct te kunnen zien waai de capaciteit eventueel onvol doende is, kan het waterschap sneller ingrijpen. Uit een vergelijkend onderzoek dat landelijk is uitgevoerd naar de betrouwbaarheid van de af voersystemen van de water schappen, blijkt dat Zeeuwse Ei landen het beter dan gemiddeld doet, zegt Van Noorden. „Maar dat betekent niet dat we nu kun nen gaan stilzitten. We hebben veel geld gestoken in de bouw van nieuwe gemalen en leidin gen. Er zijn nu voldoende afvoer systemen aanwezig. Maar ze moeten ook goed kunnen func tioneren. Het risico dat er iets niet goed gaat, willen we beper ken. Daarom gaan we de metin gen verbeteren." door Maurits Sep MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat intensie ver controleren of de persleidin gen en gemalen nog goed func tioneren. Nu gebeurt dat enkele keren per jaar. Door meer meet-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9