Albino's in Afrika vergeten groep PvdA hoeft niet met de vut PZC Kwaliteitstaxi wapen tegen misstanden PZC Jan Terlouw pleit voor zonnecentrales Mikpunt van discriminatie door fabeltjes en onwetendheid donderdag 16 februari 2006 Terlouw bepleit de bouw van grote, zonthermische kracht energiecentrales in woestijn landen met veel zon. Spiegels op het woestijnoppervlak kun nen de zonnestralen concen treren, waardoor zeer hoge temperaturen ontstaan. Daar mee kan elektriciteit worden opgewekt zonder uitstoot van C02. „Van de zon wordt maar een tot twee procent gebruikt om levende organismen in stand te houden" ,legt Terlouw uit. „Maar liefst 98 procent van de zonnestralen gaat onver richter zake weer weg, Je hoeft maar een fractie, een duizendste, van de op aarde gestraalde zonne-energie te pakken en je hebt de schone energie clie Nederland nodig heeft." De benodigde technologie om de droom van Jan Terlouwen zijn GEZEN-collega's te ver wezenlijken is intussen be schikbaar. Het gaat om Con centrating Solar Power (CSP). In grote zogeheten zon thermische krachtcentrales worden zonnestralen met be hulp van spiegels op het woes- tijnoppervlak geconcen treerd. Met de dan ontstane hoge temperaturen wordt stoom gemaakt onder hoge druk. Deze stoom drijft - mei behulp van een turbine - weer een generator aan en die produceert vervolgens de elek triciteit. Goedkoop Terlouw: „CSP is drie maal zo goedkoop als zonne-ener gie uit zonnepanelen. Verder is het absoluut niet schadelijk voor het milieu. We moeten hier dus snel mee beginnen, want het kost wel ongeveer twintig jaar om dit goed te ontwikkelen. Bovendien: „Als staatssecreta ris Van Geel serieus over al ternatieven nadenkt, kan ik zijn kerncentrales veel beter pruimen." GPD door Hélène van Beek De zon is de enige oplos sing voor het energiete kort. Als er alleen nieuwe kerncentrales worden ge bouwd, blijft het energiepro bleem bestaan. Dat is de stellige overtuiging van Jan Terlouw, natuurkun dige en voormalig minister van Economische Zaken (D66). Terlouw is ook lid van de stichting GEZEN (Groot schalige Exploitatie van Zon ne-energie), een club van na tuurkundigen die het gebruik van zonne-energie wil bevor deren. „Als staatssecretaris Van Geel zegt dat hij kerncentra les wil bijbouwen, zal hij mij niet op zijn pad vinden als te genstander", zegt Terlouw. „Maar met kernenergie alleen redden we het niet. We moe ten op zoek naar alternatie ven. Het enige echte alterna tief is de zon. Die schijnt elke dag." CO.-uitstoot De bulk van de elektriciteit komt in Nederland momen teel uit verbranding van fos siele brandstoffen, zoals olie, kolen, gas. Daarbij komt kool zuurgas ofwel CO, vrij. Dooi de CO,- uitstoot warmt de aar de steeds meer op. Terlouw: „Verbranding van fossiele brandstoffen vind ik daarom gevaarlijker dan kernener gie." In de hele Europese Unie komt 33 procent van alle ener gie voor elektriciteitsproduc tie uit kerncentrales. In Ne derland is dat maar 4 pro cent. De komende 25 jaar zal de behoefte aan elektriciteit enorm toenemen. Alternatie ve bronnen als biomassa, zon nepanelen of wind leveren slechts een fractie van de be nodigde elektriciteit. „Alleen al om de groei bij te houden, moeten we meer kerncentra les bouwen", verklaart Ter louw. „Maar we kunnen ons beter op de zon richten." Voor m< zen.nl r informatie: www. gt In Afrika zijn talloze hulporgani saties actief. Alleen de witte Afrikanen, de albino's, komen er bekaaid vanaf. Zij vormen een vergeten groep, veelal verstoten door de maatschappij. door Nona Eveleens Hij is naar eigen zeggen 'geen witte Afrikaan, geen blanke en ook geen boze geest'. „Ik ben gewoon een Keniaan die doceert aan een lerarenoplei ding", verklaart Michael Mwendwa (40) op een toon die geen tegenspraak duldt. Hij is albino; iemand die een gen mist dat de huid, het haar en de ogen van het pigment melanine voor ziet. Albino's vallen in gekleurd Afri ka extra op. Toch zijn ze weinig in het straatbeeld te zien. Hun kleurloze huid biedt geen enkele bescherming tegen zonnenstra- len. Bij hen vertoont een onbe dekte en onbeschermde huid bin nen de kortste keren brandbla ren. Binnen blijven of de scha duw opzoeken is daarom van le vensbelang. De meest voorko mende doodsooi'zaak bij albi no's is namelijk huidkanker. Albino's worden gediscrimi neerd, het gevolg van onwetend heid over de aandoening. „Man nen verlaten hun vrouwen om dat ze er van overtuigd zijn dat het niet hun kind is maar dat van een blanke. Ouders verber gen hun albinokroost in huis om dat dorpsgenoten beweren dat boze geesten in hun lijven hui zen. Onderwijzers denken dat ze dom zijn omdat de leerkrachten niet in gaten hebben dat albi no's meestal slechte ogen heb ben en soms ook hardhorend zijn", stelt Michael Mwendwa. Mwendwa, die Frans en drama doceert, had zo genoeg van alle onwetendheid dat hij een lijvig rapport over de albino's schreef. „Daarin heb ik cijfers gegeven, oplossingen aangedragen en fa beltjes ontkracht. De overheid, onderwijsinstellingen en hulpor ganisaties kunnen nu niet meer zeggen dat ze het niet wisten." Wangari (10) zit op een school Wangari (10) zit op een school voor blinden in de stad Thika in Kenia, zij een vergeten groep voor hulporganisaties. niet ver in Afrika. Er zijn slechts enkele uitzonderingen zoals Khalif Keita - de vermaar de zanger uit het westen van het continent - en John Makumbe, topman bij Transparency Inter national, de organisatie die we reldwijd strijdt tegen corruptie. „Internationale hulporganisa ties leveren van alles. Voedsel, tweedehands computers en kle ding, fietsen, pikhouwelen. Maar ze denken nooit aan de li ters zonblokkerende crèmes die wij nodig hebben", stelt Mwend wa. De crèmes zijn duur. In Ke nia, een land waar zo'n 40 pro cent van de bevolking moet rondkomen van minder dan een euro per dag, is het bescher mingsmiddel voor de meesten onbereikbaar. Zeker op het plat teland, waar het helemaal ner gens te koop is. Mwendwa ont wikkelt zich steeds meer tot een activist. Hij is zelfverzekerd en trekt zich er weinig van aan dat hij als albino opvalt. „Dat heb ik te danken aan mijn ouders." Van zijn zeven broers en zussen Zij is albino; in Afrika vormen foto's llona Eveleens/GPD zijn er nog drie albino. „Thuis werd nooit een onderscheid ge maakt. Wij albino's werden voorgetrokken noch achterge steld." Door zijn werk en zijn activitei ten voor de albino's heeft Mwendwa nauwelijks een privé- leven. „Mijn vriendin trapt ge lukkig af en toe op de rem. Het wordt ook de hoogste tijd dat ik met haar ga trouwen." Is ze ook albino? „Wat maakt het uit? Ze is lief. Maar goed, ze is prachtig bruin." GPD Docent Michael Mwendwa schreef een lijvig rapport waarin hij de fabels, misvattingen en vooroordelen over albino's ontkracht. voor blinden in de stad Thika. Op het schoolterrein begeleiden slechtzienden kinderen hun blin de klasgenoten. Af en toe vindt een botsing plaats die veelal wordt weggelachen door de be trokkenen. Van de 280 leerlin gen zijn er 23 albino. Witte aap Wangari is pienter. Daarom haalden haar ouders haar vorig jaar weg uit Thika en plaatsten haar op een gewone school. „Maar ik mocht al gauw weer te rug omdat ik heel veel werd ge plaagd", vertelt ze. Haar kleurlo ze vlechten zijn onder een hoed je weggestopt. Ondanks de hitte heeft ze zoveel mogelijk van haar huid bedekt met kleding. Ze vindt het vreselijk om voor mzungu (blanke) of witte aap te worden uitgescholden. „Vaak vergeeft mama de kinderen die dat roepen, maar soms verkoopt ze hen ook een tik". Er glijdt een tevreden glimlach over haar gezicht. Albino's schoppen het meestal 16 februari 1956 door Judith Katstra Wantoestanden in de Am sterdamse taxiwereld moe ten vanaf volgend jaar een stuk minder worden door de invoe ring van de kwaliteitstaxi. De geelgekleurde auto voldoet aan hoogstaande eisen, evenals de chauffeur die als een soort 'gast heer' de stad moet vertegen woordigen. Vanaf 2007 moeten er minstens driehonderd van deze kwaliteits taxi's door de stad rijden en in de toekomst zeker 1500, de helft van alle taxi's in Amsterdam. Dat is het streven van wethou der Van der Horst (Verkeer en Vervoer). Hij besprak zijn plan nen gisteren met diverse par tijen die zich bezighouden met de taxibranche. Volgens de wet houder is de prijs-kwaliteitver- houding momenteel veel te scheef. De kwaliteitstaxi moet, zoals het woord reeds zegt, een goede service bieden voor de prijs die nu ook al wordt gehan teerd. „De prijs is wettelijk 'be paald, maar iedereen hanteert nu het maximum. Voor deze taxi betaal je dus geen cent meer, maar je krijgt wel waar voor je geld." Van der Horst hoopt dat op deze manier de 'ge wone' taxi de prijzen naar bene den bijstelt. „Ze moeten wel, an ders gaat de kwaliteitstaxi er met de omzet vandoor." Het idee krijgt veel bijval. Volgens J. Sijmonsbergen, voorzitter van de brancheorganisatie voor taxi's in Amsterdam (Botam), hebben veel chauffeurs de be hoefte om de misstanden in de taxiwereld voorgoed een halt toe te roepen. „De goede jon gens willen al jaren iets om bij aan te haken. Dit is mede op ini tiatief van de branche zelf." Volgens hem is het haalbaar om de kwaliteitstaxi al in 2007 in te voeren. „Ik verwacht dat veel chauffeurs zich zullen aanslui ten." Voorrechten De kwaliteitschauffeurs krijgen een aantal belangrijke voorrech ten. „Alleen de kwaliteitstaxi mag straks gebruik maken van de vaste standplaatsen en de trambaan", aldus Van der Horst. De chauffeurs kunnen hun voertuig overigens niet zo maar geel - die kleur is gekozen wegens de kleur van de rijksbe groting - spuiten. „Ze moeten eerst een keuring ondergaan, die vervolgens elk jaar terug komt", legt Sijmonsbergen uit. Om te bereiken dat de kwali teitstaxi's op niveau blijven, zul len zogeheten mystery guests en inspecteurs erop toezien dat de chauffeurs zich aan de regels houden. De kwaliteitschauffeur moet niet alleen in het bezit zijn van de juiste papieren, maar ook een' representatieve auto hebben. „Ze mogen niet roken, de muziek moet niet te hard staan, ze moeten rustig rijden, in de zomer staat de airco aan, in de winter de kachel", ver woordt Van der Horst. „De chauffeur moet zowel Neder lands als Engels kunnen spre ken, de weg in de stad kennen, maar bijvoorbeeld ook de ope ningstijden van Madame Tus- saud's kennen" De Botam heeft aangegeven hiertoe cursussen te willen organiseren. ANP De PvdA bestond eind vorige week zestig jaar. In die zes decennia heeft de partij een belangrijke rol ge speeld op het politieke toneel. Dat zij tot het begin van de jaren tachtig de do minante politieke formatie zou zijn ge weest en als zodanig verantwoordelijk zou zijn voor alle ellende die de zoge naamde 'linkse kerk' in Nederland heeft veroorzaakt, zou echter een schro melijke overschatting zijn van haar macht en betekenis. Zij heeft het toneel immers altijd moeten delen met de con fessionele partijen en de WD. Die hoofdrolspelers zijn samen verantwoor delijk voor de maatschappelijke arran gementen die de nieuwe conservatieven zo verwerpelijk vinden. Bij haar ge boorte was de PvdA bepaald geen nieu we partij, zij was niets anders dan de Sociaal Democratische Arbeiderspartij (SDAP) in een moderne, naoorlogse jas, versterkt met een kleine links-liberale partij en een nog kleinere progressieve confessionele partij. Gezien haar fusie karakter vielen de verkiezingsuitslagen van 1946 bitter tegen, want de KVP werd de grootste partij. Hoewel de SDAP al lang haar ortho dox-socialistische beginselen hacfafge- zworen en had gekozen voor het refor misme, stond de PvdA in de late jaren veertig en de vroege jaren vijftig toch nog dicht bij traditionele opvattingen. In 1951 publiceerde de partij een rap port waarin werd gepleit voor de natio nalisering van alle sleutelindustrieën. Dergelijke ideeën raakten in de volgen de jaren op de achtergrond. Vanwege de aanhoudende economische groei, die uitbreiding van de sociale wetgeving mogelijk maakte, koos de PvdA voor een grondige vernieuwing van haar eco nomische opvattingen. Zij omarmde de opvattingen van de Engelse econoom Keynes die had gedemonstreerd dat de overheid met een macro-economisch in strumentarium kon zorgen voor even wichtige groei en volledige werkgele genheid. Die ideeën werden verwerkt in een wel zéér gematigd en modern be ginselprogramma dat in 1959 ondanks het gemor van nogal wat leden werd aangenomen. Toen de economie in de jaren zestig stormachtig doorgroeide, kwam de PvdA met de suggestie dat de collectieve sector niet mocht achterblij ven bij de welvaartsgroei. Het mocht niet zo zijn dat kinderen hun tanden poetsten met elektrische tandenbor stels en daarna naar verwaarloosde scholen gingen. Om duistere redenen was de elektrische tandenborstel voor de PvdA het symbool geworden van een geestloos materialisme. Hoewel de PvdA in de jaren zestig nauwelijks rege ringsverantwoordelijkheid droeg,zorg den de confessionele partijen en de WD voor een snelle expansie van de verzorgingsstaat. De verzorgingsstaat was in die jaren waarlijk een nationaal en zeker geen links project. Dat is er pas veel later van gemaakt, toen neoli berale ideeën de boventoon gingen voe ren. De PvdA zelf raakte in de late ja ren zestig door de opkomst van Nieuw Links ten prooi aan een verwarrend ra dicaliseringsproces, dat de partij ach teraf beschouwd louter narigheid heeft gebracht. Na een zeer langdurige en gecompli ceerde formatie werd in 1973 het kabi net-Den Uyl gevormd, dat wel eens is beschreven als het enige waarlijk link se kabinet dat Nederland ooit heeft ge had. Nu, zo was de gedachte, zou de Pv dA gaan oogsten, zouden de dromen van de jaren zestig geconcretiseerd wor den. Het viel allemaal bitter tegen. Het kabinet-Den Uyl kwam te laat, het her vormingstij was verlopen, de welvaarts groei stagneerde en Nederland is nu eenmaal helemaal geen links land. Meer dan een derde van de stemmen heeft de PvdA nooit gehaald. Na een grote verkiezingsoverwinning stelde de partij in de formatie van 1977 volko men onredelijke eisen, omdat zij kenne lijk was vergeten dat WD en CDA sa men een minimale meerderheid had den. De PvdA verdween mokkend maar zeer terecht in de oppositie. In de volgende jaren raakte de verzor gingsstaat financieel-economisch in zwaar weer. De verzorgingsstaat was gebaseerd op economische groei bij praktisch volledige werkgelegenheid. De ruimhartige sociale uitkeringen wa ren bedoeld als tijdelijke inkomens steun voor relatief beperkte groepen. In de jaren zeventig was er nauwelijks groei en nam de werkloosheid sterk toe. Tegelijkertijd nam ook het aantal uitkeringsgerechtigden explosief toe. IJZEL - Na de ijzel, die de af gelopen week voor problemen zorgde op het spoor, baart nu de stuifsneeuw de NS kopzor gen. De sneeuw vriest vast, waardoor treinreizigers bij voorbeeld de deuren niet meer konden openen. Ook raakte de verwarming onklaar. Nog steeds leiden vastgevroren wis sels en beijzelde bovenleidin gen tot uitval van treinen. IJSSCHOTS - De boot van Zie- rikzee naar Katseveer heeft gis teren twee keer gevaren: 's morgens om zeven uur en 's middags om vier uur. Daar tussen was het varen onmoge lijk door het ijs in de Zand-' kreek. De veerboot Arma-Jaco- bapolder-Zijpe is op een ijs schots gevaren. WONDERAARDBEI - Ee Duitse kweker heeft een won- deraardbei gecreëerd: bloeit van lente tot herfst et kan twee meter hoog klimmen. De aardbei heet Sonja. NEGERHOOGLERAAR - Aan het Brooklyn College in Nes' York is dr John Franklin be noemd tot negerhoogleraar in de geschiedenis. Hij is de eer ste neger in een dergelijke^ functie. De zwarte taxi in Amsterdam krijgt er een geelgekleurde concurrent bij, de 'kwaliteitstaxi', waarvan de chauffeur aan strenge eisen moet voldoen. foto Koen van Weel/GPD Nu was sanering geboden. De keynesi aanse consensus had zijn langste tijd gehad en werd vervangen door een neo liberale receptuur die marktwerking, bezuiniging en privatisering voor schreef. Tegelijkertijd werd duidelijk dat er op vrij grote schaal misbruik werd gemaakt van de sociale voorzie ningen. Voor de. PvdA stortte de wereld in en zij beschikte niet zo gauw over coheren te ideeën waarmee deze crisis van alles dat haar dierbaar was te lijf kon wor den gegaan. Het is wellicht karakteris tiek dat het zeer radicale, in feite volko men idiote beginselprogramma van 1979 jarenlang bleef gehandhaafd. Te rug in de regering in Lubbers' derde ka binet gedroeg de PvdA zich aarzelend en onzeker. Kok had geluk met acht jaar onverwachte welvaart. Gezien de enorme populariteit van de verzorgingsstaat, die telkens weer" blijkt uit opinie-onderzoek, is er nu en in de toekomst wel degelijk een nuttig project voor de PvdA: de pragmatische renovatie van de verzorgingsstaat, zo danig dat die ook bestand is tegen de effecten van immigratie, mondialise ring en vergrijzing. Maarten van Rossem Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Qoes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand; 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voortel einde van de betaalperiode. PZC, tav lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoero overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentieweten- Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 n(d Business to Business/Onroerendg°« Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v /v.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden odcc" Uitgevenj Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern lm aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebfoinvw (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten ducten van de titels en do werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9eSc jcJi- de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij :e. Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot "A* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4