Niveauverschil breekt vrouwen op Achtervolgingsploeg ligt op koers PZC Dorfmeister zet kroon op carrière Miljonair pakt een gouden plak Timmer: ik leek wel op Bambi Kerstholt zoekt na uitschakeling de schuld bij zichzelf \4 n 17 Nederlandse schaatssters stranden in kwartfinale achtervolging Hedrick kan record al vergeten Duitsers skiën met Belgische petjes Rocca laat de super-G schieten Wind zorgt voor onderbreking Sucees broers Linger in tweezits Drukke avond voor Duitse doelman OQ donderdag 16 februari 2006 wPeter van der Hulst TURIJN - Het niveauverschil i de Nederlandse schaats je., heeft de achtervolgings- pïoeg gisteren opgebroken. Senate Groenewold hoefde niet naar een oorzaak te zoeken foor de nederlaag tegen Duits land in de kwartfinale. De team captain drong vooraf aan op ver vanging van Moniek Kleinsman. Het was Groenewold opgevallen dat de schaatsster uit Bentelo in de trainingen minder was. Ze sprak haar twijfels uit tegen- 0Ver 'bondscoach' Ab Krook. In een andere opstelling waren CCein de serie wellicht derde ge worden en dan rijd je tegen de nummer zes." De Nederlandse vrouwen - met ook Gretha Smit - werden vier de en troffen daardoor het ster ke Duitsland. „En wie verwacht nu dat Duitsland in de serie nog er rijdt dan wij?", verweer de Krook zich. „Moniek was maar dat heeft niets te naken met de uitslag van de kwartfinale." Is die kwartfinale werden ;man en Smit vervangen door keen Wüst en Paulien van Deutekom. Duitsland, dat met jd van 3 minuten en 1,52 len ruim twee tellen snel- lerwas dan Nederland (3.03,65), komt vandaag in de halve eind strijd uit tegen Rusland. Canada ontmoet Japan. De Nederlandse coach ontkende dat Groenewold aangedrongen zou hebben op vervanging van Kleinsman. „Ze heeft alleen ge zegd dat Moniek minder goed reed en daarop is besloten om haar minder kopwerk te laten doen. Feit is gewoon dat de tij den bepalen tegen wie je uit komt in de kwartfinale. We had den hier de sterkste kunnen zijn en nóg tegen Duitsland uit moe ten komen." Niet vrolijk Kleinsman treurde, nadat ze al eerder op de drie kilometer een Nederlandse startplaats voor de vijf kilometer had verspeeld. „Ik vind dit rot voor het team en voor mezelf. Gretha Smit zal er ondertussen niet vrolijk van worden. Zij mag op de vijf kilometer niet starten en zag gisteren een tweede me daillekans in rook opgaan. Maar ook zonder Kleinsman liep het in de kwartfinale niet lekker en was het Groenewold die éven een gaatje liet vallen. „We zijn niet op elkaar ingespeeld. Dat is niet zo vreemd, want tot vlak voor de Spelen wisten we niet welke vrouwen naar Turijn zouden gaan." GPD Ireen Wüst rijdt op kop, Renate Groenewold (midden) en Paulien van Deutekom volgen. De vrouwenploeg werd uitgeschakeld door Duits land. foto Olaf Kraak/ANP door Danny van den Broek TURIJN - Als een sneltrein die nooit last heeft van vertraging is de Nederlandse achtervol- fingsploeg gisteren de halve fi- nale van het olympisch toernooi ia Turijn binnen gedenderd. Rus land was geen partij en dieselde drie seconden na het trio Erben Wennemars, Carl Verhei- jen, Sven Kramer binnen: 3.44,65 om 3.47,49. In de halve finale van vandaag wacht de ploeg van Ab Krook zware klus. Tot groot ent- siasme van de tifosi klopte Italië in de kwartfinale titelkan- i&t Amerika, dat tot woede Chad Hedrick de derde man KC Boutiette in de laatste bocht zag afhaken. Die problemen - het tempo niet kunnen volgen - had Nederland geen moment. Ook niet in de eerste ronde, toen er een tijd neergezet moest wor den om de tegenstander in de kwartfinale te bepalen. Tegen de Noren opende Krook zoals aangekondigd met Carl Verhei- jen, Rintje Ritsma en Mark Tui- tert. De laatste twee kweten zich prima van hun taak: het tempo hoog houden en hun kop man sparen voor het echte werk dat nog moest komen. „Ik heb acht rondes niks hoeven te doen", complimenteerde Carl Verheijen zijn kompanen. „Rint je en Mark deden het kopwerk. Ik kon er lekker achter blijven hangen, zoals -debedoeling was." -Mét'3.48,02 zette Neder land de derde tijd neer. Een po- kerspel. „Derde, vierde of vijfde wilden we worden. Dan hadden we de meeste kans op een gunsti ge loting", legde Verheijen zijn kaarten op tafel. Het gokken is vanaf vandaag verleden tijd. „Nederland - Ita lië, dat is eigenlijk een finale", oordeelde de kopman. „Op dit moment zijn dat de twee sterk ste landen. Voor het eerst zullen we daarom volle bak moeten rij den. Met de sterkste opstelling. En dat is toch de ploeg van de kwartfinale." In de andere hal ve finale treffen Noorwegen en Canada elkaar. Ook sterke lan den, maar Verheijen weet dat de brede selectie de doorslag kan geven. „Daar ligt onze kracht. Kijk naar Amerika. Boutiette was de zwakke schakel. Toen die brak, was het over. Dat zal ons niet gebeuren. Ook al door de manier waarop we elkaar af lossen. Bij ons maken de twee op kop ruimte voor de nummer drie, die dan binnendoor aan de leiding komt. Lukt dat niet, om dat die even stuk zit, dan nemen we hem tussen ons in en gaan we verder. Zo spaar je elkaar." De enthousiaste van het stel was gisteren uiteraard Erben Wennemars. Met gebalde vuis ten en een woeste slag op de knuisten van Sven Kramer was hij over de finish gegleden. „We liggen op koers", riep hij tegen de Nederlandse pers die in de mixed zone op hem stond te wachten. „Ik rij morgen sowieso nog een keer. Maar misschien ook wel de finale. Iedereen heeft het maar over sparen, sparen, sparen. Er komt nog een 1000 meter. Er komt nog een 1500 me ter. Zelfs Shani Davis (de Ameri kaan schrapte de achtervolging uit zijn programma) loopt zich nu al te sparen. Maar denk even terug aan de wereldbeker in Salt Lake City. Daar reed hij in drie dagen bijna alle afstanden. En de laatste dag reed-ie de 1000 meter in 1.07. Wereldre cord! Sparen? Hou toch op. Dit is een nieuw onderdeel. Maar het levert wel goud op als je wint. En dat wil ik. Goud!" GPD TURIJN - De Amerikaan Chad Hedrick kan op de Olympi sche Spelen in Turijn zijn droom om het record van Eric Heiden te evenaren niet verwezenlijken. In de olympische ploegachtervolging werd het schaatsteam van de Verenig de Staten gisteravond in de kwartfinale uitgeschakeld door het thuisland Italië. Heiden won in 1980 vijfmaal goud op de Olympische Spe len in Lake Placid. Hedrick, die zaterdag olympisch kam pioen werd op de 5000 meter, kan maximaal vier keer goud winnen; hij start nog op de 1000,1500 en 10.000 me ter. Hedrick neemt het zijn landgenoot Shani Davis kwa lijk dat die zich niet beschikbaar heeft gesteld voor de ploegachtervolging. GPD DEN HAAG/FRANKFURT - De dertig Duitse deelne mers aan de ski wedstrijden tijdens de olympische spelen dragen petjes die niet getooid zijn met de Duitse, maar met de Belgische driekleur. Hoofdsponsor Adidas - toch echt een Duits bedrijf - heeft de atleten met de verkeerde petjes uitgerust. Met het schaamrood op de kaken moest een woordvoer der van Adidas gisteren toegeven dat de Duitsers, die deel nemen aan de biatlon en de Noordse combinatie glijden met het Belgische zwart-goud-rood, in plaats van met het Duitse zwart-rood-goud. „We bieden onze verontschuldi gingen aan", aldus Jan Runau. De juiste mutsen worden op dit moment geproduceerd, maar zijn pas volgende week klaar. GPD/RTR SESTRIERE - De Italiaanse medaillehoop in het alpine skiën, Giorgio Rocca, heeft zich bij de Olympische Spelen afgemeld voor de super-G en de reuzenslalom. Rocca, die bij de openingsceremonie de olympische eed mocht afleg gen, concentreert zich volledig op zijn sterkste onderdeel, de slalom. Die wedstrijd staat op 25 februari gepland. ANP/AFP PRAGELATO - Een sterke wind heeft er gisteren voor ge zorgd dat de landen wedstrijd van de olympische noordse combinatie is onderbroken en met een dag is uitgesteld. De deelnemende mannen konden in Pragelato slechts een van de twee sprongen van de hoge schans maken. De opge komen wind ging niet snel genoeg liggen, waardoor de tweede sprong vanochtend moet worden ingehaald. De Duitse ploeg leidt na de eerste sprong. Alle deelne mers moeten een tweede keer van de hoge schans (120 me ter), waarna ze vanmiddag om 15.00 uur beginnen aan het tweede onderdeel, de 4x5 kilometer estafette skilo pen. DPA/ANP CESENA - De Oostenrijkse broers Andreas en Wolfgang Linger hebben gisteren bij het rodelen olympisch goud veroverd in de tweezits. Over twee runs eindigde het duo voor de Duitse combinatie André Florschiitz/Torsten Wustlich en het Italiaanse tweetal Gerhard Plankenstei- ner en Oswald Haselrieder. ANP door Roel Wiche SAN S1CARIO - Drie weken ge leden ontsnapte ze aan de dood, fleren barstte ze van levens lust. Michaela Dorfmeister, de meest gelauwerde skister van Oostenrijk, zette op de afdaling in San Sicario de kroon op haar farrière. Vlak voor haar pen- sioen greep 'Michi' de enige me daille die nog in haar rijke col lie ontbrak: olympisch goud. De 32-jarige favoriete brak in duizend stukken nadat ze de he- concurrentie met een superi eure race had verslagen. De emo te kwamen niet uit de lucht rallen. Eind januari kreeg ze de schrik van haar leven, toen ze tp de piste van Sankt Moritz negentig kilometer per uur I^en een verdwaalde idioot ■tegde te knallen. Met een kat- |e reactie en het omhoog van een ski voorkwam ze fen drama. Het bloedstollende moment hakte er diep in. „Bij 'gende race zag ik steeds ten vent voor me opdoemen. Maar juist op tijd heb ik afgere- Ited met die fata morgana. Ik Mdeze dag geen angst meer." Niettemin stond de tweevoudig wereldkampioeneklappertan dend aan de start. En niet voor niets. Acht jaar geleden, in Na- jano, glipte de mooiste medaille mor haar handen toen ze met ^dramatisch verschil (0,01 se- tonde) werd verslagen door de Afrikaanse Picabo Street, gistermiddag hoefde ze vrezen voor dat scenario. IDe andere sten-en van het Oos- 'onrijkse supertrio, Alexandra «eissnitzer en Renate Goetschl, «nden niet tippen aan de tijd Jn Dorfmeister. Alledrie had- ;5n,2e aangekondigd te stoppen pa de Spelen en alledrie hadden voorde afdaling in Sap Sica rio, nog nooit een olympische ti tel gewonnen. Ook de concurren tie uit het buitenland kwam te kort. De Kroatische ster Janica Kostelic, dit seizoen in wereld vorm, haakte vlak voor de start af omdat haar polsslag op hol sloeg. Anja Paerson, de konin gin van het Zweedse skiën, reik te niet verder dan het brons, ach ter de verrassende Zwitserse Martina Schild. Beide vedettes krijgen de kans op revanche op hun echte specialiteit, de sla lom. Met haar goldrush kreeg Dorf meister, de oudste winnares in de historie van het olympische skiën, heel Oostenrijk aan haar voeten. Het was deze Spelen pas de eerste gouden medaille voor de wereldmacht in de alpiene disciplines. Bovendien was het 26 jaar geleden dat een Oosten rijkse (Annemarie Moser-Proell) het koninginnenummer, de afda ling, had gewonnen. Twee ratten De gloriedag werd dan ook gre tig uitgesmeerd door de nationa le pers, die wel de nodige verha len over de nieuwe olympische kampioene te vertellen heeft. Zo reisde Dorfmeister jarenlang met een bizar gezelschap (twee ratten) door het wereldbekercir cuit. En fotografen waren gek op haar: de slagersdochter had altijd een andere kleurspoeling in de wilde haardos. Dorfmeister zet na dit seizoen een punt achter haar carrière. Ze leeft nu niet alleen intenser dan ooit, ze heeft ook het enige dat ze zich nog kon wensen. „De obsessie van die medaille was de enige reden dat ik door bleef skiën. Ik heb twee dagen niet ge slapen, zo groot was de druk. Maar ik heb de hele generatie jongeren verslagen. Ik voel nu intense trots." GPD van onze sportredactie SAUZE D'OULX - Skiër Dale Begg-Smith heeft Australië gis teren op de buckelpiste de der de gouden medaille bij de Win terspelen bezorgd. Met een to taal van 26,77 punten bleef de 21-jarige specialist op de frees tyle de Fin Mikko Ronkainen (26,62) voor. Het brons ging naar de Amerikaan Toby Da- wnson met 26,30 punten. De gouden plak betekende voor Begg-Smith opnieuw een hoogtepunt in zijn al letterlijk en figuurlijk rijke leven. Op slechts dertienjarige leeftijd mocht hij zich al miljonair noe men, dankzij een zeer succes vol internetbedrijf dat hij sa men met zijn broer Jason opzet te. AdsCPM Network heeft op dit moment een waarde van veertig miljoen dollar. Ondanks dit financiële succes had Begg-Smith ook alles over voor een geslaagde carrière op de piste. De geboren Canadees besloot de Australische natio naliteit aan te nemen omdat hij in eigen land geen kans had in de nationale selectie freesty le te komen. Begg-Smith plaatste zich in Sauxe d'Oulx als beste voor de finale en maakte daarin zijn favorieten- rol met onder meer een 'Black Flip Cross' en een draai van 720 graden waar. ANP van onze sportredactie TURIJN - Olaf Kolzig had het gisteravond druk. In het eerste duel dat hij met zijn ploeg tijdens de olympische winterspelen afwerkte, stond de Duitse ijshockeydoel- man tegen Tsjechië onder zware druk. Kolzig redde verschillende keren bekwaam, zoals op de foto op een inzet van Jan Bulis (links), maar kon niet voorkomen dat zijn land met 4-1 verloor. Canada boekte in dezelfde groep A in zijn eerste wedstrijd een overtuigende zege. De titelverdediger zegevierde met 7-2 over jgorPeter van der Hulst H-RIJN - Marianne Timmer jto slecht tegen onrecht. Een «gna haar diskwalificatie is ze ®arom nog steeds boos op de •tope starter Marcel Lesche 'anberg. Turner kon dinsdagavond laat aar moeilijk de slaap vatten. aOO meter draaide als een Tl voor haar ogen. Een waar- e °ze film. Over de tweede val- se start hoor je haar niet klagen. Ze stond niet stil. Maar die eer ste, die was toch goed? Beelden wezen uit dat haar Koreaanse te genstandster Seung-Yong Choi met haar arm bewoog. Timmer vindt het een dag later allemaal ver gezocht. „Als er wat mis mee was, moet je conse quent zijn. Dan moet je ook de andere schaatsers onder een ver grootglas leggen. Je kunt dan ie dereen een valse start geven, want niemand staat stil. Goed is goed, daar moet je afblijven." Timmer kan achteraf niet zeg gen of ze op de 500 meter een médaille heeft laten liggen. „De tijden die hier werden gereden, haalde ik ook in Heerenveen. Kansloos was ik zeker niet. De diskwalificatie heeft mij hard geraakt. Daar ben je dan twee jaar voor bezig. Ik heb me op de fiets kapot gezweet, ben keer op keer de berg opgegaan en dan kun je gewoon naar huis. Dit was zo onterecht. Ik kan niet zo heel goed tegen onrecht." De sprintster praat zichzelf ook niet helemaal schoon. „Bij die tweede start stond ik niet lek ker. Ik kreeg de bibbers in mijn benen. Ik leek wel op Bambi. Ik had beter even kunnen gaan staan om opnieuw de starthou ding aan te nemen, maar dat is achteraf praten. Dat heeft geen zin." Timmer begrijpt het allemaal van onze sportredactie TURIJN - Voor shorttracker Niels Kerstholt zijn de Winter spelen voorbij. De 22-jarige Utrechter zocht daarvoor giste ren na zijn diskwalificatie in de heat van de 1000 meter de oor zaak bij zichzelf. „Ik had er ge woon sneller voorbij moeten gaan." Kerstholt, eerder elfde op de 1500 meter, snelde op het rechte stuk langs Mikhail Rajine. Het leek te lukken, maar de Rus gooi de op het laatste moment nog een handje tegen het achterste van de Nederlander. „Hij was er naar op zoek. Zo proberen som migen het te redden. Ik zou dat niet zo doen." Toch klaagde de olympisch de butant niet. „Ik was gewoon niet goed genoeg. Dat was de oorzaak van mijn uitschakeling. Het is mijn taak om er voor te zorgen dat ik niet afhankelijk ben van dit soort zaken. Ik moet gewoon nog beter worden." Zijn eerste Olympische Spelen beschouwt hij zeker niet als mis lukt. „Ik was hier om te laten zien dat ik het kan. Dat ik in staat ben heel hoog te eindigen. Ik denk dat ik in dat opzicht een goede stap heb gemaakt. Het had kunnen lukken, maar dan moet het wel meezitten. Dat zat het niet. Met iets meer ervaring was me waarschijnlijk meer ge lukt." Hij was de periode in Tu rijn vooral bezig met presteren. turijn 2006 Meer over de WINTERSPELEN op de PZC-site: www.pzc.nl Niet echt met de Spelen. „In ben hier niet om het mee te maken, maar ik ben bezig met beter wor den in mijn sport. Ik wil de we reldtop verslaan. Dit hier is een wedstrijd waarop dat kan. Maar op een wereldtitelstrijd kan dat net zo goed. Dat is het volgende wat ik wil gaan proberen." ANP het gastland Italië. De ploeg was pas 24 uur voor aanvang van het duel in Turijn gearri veerd. Eerder op de dag won Zweden, dat olym pisch kampioen werd in 1994, in groep B met 7-2 van Kazachstan. ANP/RTR foto Al Bello/RTR nog niet, vooral ook omdat ze geen verleden heeft met valse starts. Twee gevallen kan ze zich herinneren. Op haar veer tiende bij de junioren en vorig jaar tijdens de wereldbeker in het Chinese Harbin. „Maar die starter daar kwam uit China. Hij sprak geen woord Engels." „Ik laat me echter niet door dit soort akkefietjes uit het veld slaan", blikt Timmer vooruit op de 1000 meter. „Ik ben daar nu extra op gebrand." GPD PROGNOSE achtervolging mannen, vrouwen Donderdag 16 februari vanaf 17.00 uur Vrouwen: Canada Mannen: Nederland farina aaae Vrouwen: Duitsland pVrouwen: Rusland Mannen Noorwegen Mannen: Italië Wereldrecord: Olympisch record: Nationaal record: Baanrecord: Vrouwen 2400 meter Duitsland 2.56,04 Canada 3.01,24 Nederland 3.01,65 Canada 3.01,24 Mannen 3200 meter Canada 3.39,69 J Italië 3.43,64 Nederland 3.41,63 i Italië 3.43,64 S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43