Zorg voor minima kan beter Ouderen merken niets van WMO PZC Theater lonkt naar scholieren PZC Extra aandacht voor jeugd Hulst Hulst scoort matig Songfestival Rommelmarkt Aanpak Zuidzandseweg in 2007 Moord in vrolijke sfeer bij Thalia Boete voor gewelddadige vrouw SP wil terugkeer van fietspad Betaald parkeren Oostburg onder de loep Politieke agenda fcn Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst scoort met haar minimabeleid minder dan de gemeenten Goes ,n Sluis. Dat blijkt uit onder- wek door de FNV in 199 Neder landsegemeenten. Coordinator G. de Loos van de werkgroep uitkeringsgerechtig den en ouderen van de FNV in Hulst overhandigde het rapport sisterochtend aan wethouder F. vanDriessche. De Loos benadrukte dat de vakorganisatie het onderzoek met ziet als een wedstrijd over het minimabeleid dat de gemeen ten voeren. „We willen de ge meente er alleen maar handva ten mee aanreiken om hun be leid te verbeteren." GRAAUW - De carnavalsvereni ging van Graauw houdt zater dag het jaarlijkse songfestival. DJArnout zal het festival bege leiden. Het spektakel begint om 19.00 uur in het gemeenschaps huis. Eerst treden de kandida ten tot en met 12 jaar op. Na een korte pauze is dan de prijsuitrei king. waarna de Raad van Elf het podium bestijgt, gevolgd door het optreden van de deelne mers van 13 jaar en ouder. TERNEUZEN - Het Leger des Heils houdt zaterdag 25 februa ri een rommelmarkt in het ge bouw aan de Dijkstraat 90 in Temeuzen. De rommelmarkt be gint om 10.00 uur en duurt tot .ongeveer 16.00 uur. Wethouder Van Driessche vatte cle Lokale Monitor Werk en In komen 2006 ook als zodanig op. „Het is goed om verbeterpunten op tafel te leggen en die signa len in goed overleg met de cliën tenraad op de politieke agenda te zetten om te zorgen voor een beter beleid", zei hij. De FNV toetste het minimabe leid aan de hand van zes indica toren. Wat de totale uitgaven voor huishoudens met een laag inkomen betreft, scoort Hulst met 250 tot 500 euro gemiddeld. Het gemiddeld aantal dagen tus sen de aanvraag van een uitke ring en de beslissing daarop is zes weken, en daarmee verkeert de gemeente in de onderste re gionen. Hulst doet het daarentegen wel uitstekend op het gebied van de zogenoemde 'draaideurcliën ten'. Dat zijn mensen die de uit kering uitgaan maar binnen een jaar weer bij de sociale dienst aan moeten ldoppen. Een hoog percentage suggereert, dat het uitstroombeleid van een gemeen te weinig duurzaam is. Hulst valt echter in de categorie nul tot vijftien procent en presteert daarmee prima. Verbeteringen zijn wel mogelijk op twee andere terreinen. De ge meente schrijft mensen met een onvolledige AOW-uitkering niet aan om ze erop te wijzen dat de mogelijk recht hebben op aan vullende bijstand. En de gemeente past geen bij standskoppeling toe om minima zonder bijstand te attenderen op de mogelijkheid van kwijt schelding. Globaal genomen laat ook Ter- neuzen in Zeeland een mindere score zien. De gemeente Dord recht komt landelijk gezien het als beste uit de bus. Volgens programmeur Ingrid Neve groeit het aantal jongeren dat het theater bezoekt, mede dankzij de samenwerking met de scholen, ge staag. foto Peter Nicolai door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Schelde- theater in Terneuzen probeert de band met leerlingen van het voortgezet onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen aan te ha len. Dat gebeurt in nauw over leg met de scholen. In de pro grammering wordt nadrukke lijk rekening gehouden met de smaak van scholieren. Als extra lokkertje verstrekt het theater kortingen en voor speciale schoolvoorstellingen worden nauwelijks kosten in rekening gebracht. Het bezorgde het theater on langs een nominatie voor een zo genoemde CKV Topper Award, een onderscheiding voor thea ters, die zich extra moeite ge- troostën het theaterbezoek van scholieren te stimuleren. Pro grammeur Ingrid Neve toont zich gevleid met de nominatie voor de prijs, die overigens voor haar neus werd weggekaapt door Podium 't Beest in Goes. Neve over de aanpak van het Scheldetheater: ,,We onderhou den intensief contact met twee docenten culturele en kunstzin nige vorming van De Rede en het Zeldenrust-Steelant College over het organiseren van school voorstellingen voor de onder bouw en onze pogingen om het aanbod voor scholieren met het vak culturele en kunstzinnige vorming zo breed en zo toegan kelijk mogelijk te maken door al bij de boekingen met de impresa riaten kortingsprijzen af te spre ken." Met de leraren wordt bekeken welke voorstellingen daarvoor in aanmerking komen. Neve: „Uiteindelijk bepalen de leerlin gen hun keuze en reserveren zelfstandig. Dit seizoen hebben we de korting kunnen aanbie den voor meer dan dertig van de honderd voorstellingen. En we zien dat het werkt; de feedback vanuit de scholen en vooral van de leerlingen is erg positief. We denken op dit moment dan ook na over andere mogelijkheden om de leerlingen nog meer te be trekken bij de voorstellingen, zo als een meet greet met de ar tiesten." Volgens de programmeur groeit het aantal jongeren dat het thea ter bezoekt, mede dankzij de sa menwerking met de scholen, ge staag. Zeker een kwart van het pubhek is jonger dan 15 jaar. Probleem Bij de schoolvoorstellingen doet zich echter een probleem voor. Het blijkt steeds moeilijker om binnen de schoolbudgetten ge schikte voorstellingen te vin den. De twee voorgaande jaren lukte het nog een aantal aan sprekend^ voorstellingen te boe ken, maar het structurele finan ciële tekort zorgt ervoor dat ge schikte voorstellingen niet naar Terneuzen kunnen worden ge haald omdat ze te duur zijn. Ne ve: ,,We proberen ervoor te zor gen dat de leerlingen binnen drie jaar zowel dans, als cabaret als muziektheater of toneel te zien krijgen. Zo hebben we dans gezelschap Conny Jansen voor de brugklassen; de toneelvoor stelling Seks, liefde en andere ongemakken voor de tweede jaars en cabaretier Howard Komproe voor de derdejaars. Om het geldtekort op te vangen sponsort het Scheldetheater in de vorm van het gratis beschik baar stellen van de zaal en der gelijke. Ik begrijp van de docen ten én van andere theaters dat dat uniek is. We doen het om te voorkomen dat we één van de voorstellingen moeten schrap pen." Een oplossing is vooralsnog niet voorhanden. donderdag 16 februari 2006 zll CADZAND - De provincie Zeeland wil volgend jaar een eei'der geschrapte aanpassing van de Zuidzandseweg tus sen de rotonde Potjes en het dorp Cadzand alsnog uitvoe ren. De reconstructie van de Zuidzandseweg werd tweeën half jaar geleden wegens geldgebrek door het Bestuurlijk Overleg van het proefproject Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuws-Vlaanderen van de actiepuntenlijst ge haald. De fracties van WD/Gemeentebelangen, PvdA en CDA, de dorpsraad van Cadzand en de ondernemersvere niging maakten onlangs bezwaar tegen deze beslissing. Het smalle tegelfietspad en de ligging van een aantal hui zen, pal aan de Zuidzandseweg, ervaren zij als problema tisch. Ook de Sluise wethouder L. Wille (ook vertegen woordigd in het Bestuurlijk Overleg) maakte zich sterk voor aanpassingen om de veiligheid te vergroten. Gister ochtend voerde hij overleg' met gedeputeerde A. Poppel- aars van de provincie Zeeland. „We kunnen in het Duur zaam Veilig-project geen nieuwe afspraken meer aan gaan, maar ik heb wel toegezegd dat we volgend jaar de situatie nog eens goed zullen bekijken", zegt Poppelaars. „Dat gaat dus volledig buiten het Duurzaam Veilig-prd- ject om, de aanpassingen aan de Zuidzandseweg komen volledig op het bordje van de provincie. BRESKENS - Toneelvereniging Thalia uit Breskens brengt dit jaar haar twintigste stuk op de planken. In dit stuk gebeuren er vreemde dingen, een aantal mensen wordt vermoord en bij de repetities ligt een revolver op ta fel. Ondanks deze moorden, is het een vrolijk spel met de titel De zaak van Shirley Holmes. Alles speelt zich af in een knus, klein hotel ergens in Nederland. Tessa en Co van Opheusden zijn de uitbaters. Beiden maken een huwe lijkscrisis door en ook de moeder van Tessa zorgt voor pro blemen. Niet alleen drinkt ze af en toe té veel, ze denkt ook een superspeurder te zijn, met de naam Shirley Hol mes. Voeg' hierbij een aantal duistere figuren en vreemde snoeshanen en het spel kan beginnen. Er gebeuren vrese lijke dingen, onder de hotelgasten is een gangsterliefj.e, Claudia, zij wordt achtervolgd door de boeven Lepe Joep, Appie ën Wisse. Andere gasten zijn een schrijfster en een rare rijkeluiszoon. Diverse hotelgasten worden vermoord, maar gelukkig krijgt de politie hulp van Shirley en wordt de zaak opgelost. Hoe, dat kan men zien tijdens de uitvoe ringen in De Uitkomst op 4, 10, 12 en 18 maart. Zondag 12 maart begint de voorstelling om 14 uur, alle andere uit voeringen om 20 uur. Beide zaterdagen is er bal na.Regis- seur Peter van Herk is tevreden over zijn spelers. „Het is een stuk met acht scènes", zegt hij. „Dat moet ook wel, an ders hebben we niet voldoende tijd om al die lijken van het toneel te slepen! MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een veertigjarige vrouw uit Stutt gart (D) voor mishandelingen en een bedi-eiging bij ver stek veroordeeld tot zeshonderd euro boete en twee we ken voorwaardelijke gevangenisstraf. De incidenten speel den zich in mei 2004 in Tholen af en hadden te maken met stukgelopen relaties. Zo mishandelde de Duitse op 2 méi een vrouw door haar met haar hoofd tegen het trottoir te slaan en vier dagen later werd een andere vrouw door ver dachte fors toegetakeld. Ook had ze die dag een man be dreigd. SAS VAN GENT - De afdeling Terneuzen van de Socialistische Partij heeft op beklemmende wijze aan wethouder en PvdA- lijsttrekker C. van Schaik laten weten dat het fietspad moet te rugkeren op het Bolwerk in Sas van Gent. Op verkiezingsaffiches van de PvdA zijn stickers aangebracht set de tekst 'fietspad terug' en Bolwerk SP'. Uit een buurton derzoek bleek volgens de SP dat er grote onvrede is over de ont stane verkeersonveiligheid na de herinrichting van het Bol werk in Sas van Gent. Volgens Van Limpt ontstaan levensge vaarlijke situaties. De SP hoopt met deze actie de wethouder te bewegen om zijn visie ten aan zien van het Bolwerk te herzien. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtem@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax; (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Raymond de Frel SLUIS - Het betaald parkeersys teem in de kern Oostburg moet opnieuw tegen het licht worden gehouden. Het gros van de poli tieke partijen in de gemeente Sluis vindt dat alleen daar waar schaarste is, geld voor een par keerplaats mag worden ge vraagd. In de Eenhoornstad werd vorig jaar betaald parkeren inge voerd, maar de gemeenteraad draaide dat besluit vorige maand deels terug. Daardoor hoeven bezoekers in de winter maanden onder meer op het Le- delplein geen geld meer in een parkeerautomaat te werpen. Ondernemer L. Verstraeten voel de de lijsttrekkers van de zeven West-Zeeuws-Vlaamse partijen gisteravond in speelpaleis Tover- sluis in Sluis aan de tand tijdens een debat, dat door de West-Zeeuws-Vlaamse onderne mersverenigingen en Kamer van Koophandel op poten was gezet. „Daar waar het slecht gaat, moet je helemaal geen parkeer- gelden vragen. Als het wel kan, moet je het zeker doen, maar in minder florerende plaatsen? Weg ermee!" C. Bolijn van Dorpsbelangen Toerisme kon daar niet hele maal mee leven. „In de zomer kan het in Oostburg best, maar voor eigen inwoners liever niet. Daarom zijn wij voor het invoe ren van blauwe zones, zodat on ze eigen mensen een bepaalde tijd gratis kunnen parkeren." Ook PvdA'er L. Wille had een bedenking. „We moeten niet denken dat door het afschaffen van betaald pai'keren het pro bleem in Oostburg helemaal is opgelost. Dat is veel te kort door de bocht." Afschuw P. Ton van de Ondernemersvere niging in Oostburg sprak ook zijn afschuw uit over het par keerbeleid. „Wij waren vanaf het begin tegen betaald parke ren, zijn blij met de gedeeltelij ke afschaffing, maar pleiten nu ook voor een andere regeling in de zomer. Bovendien vrezen we voor nieuwe problemen op het Veerhoekplein, als straks het ge meentehuis is verbouwd." Zijn collega C. Langenberg van de middenstandsvereniging in koopstad Sluis kon zich hele maal vinden in het afschaffen van betaald parkeren in Oost burg, al plaatste hij wel een kanttekening. „Ik pleit voor deelboetes. Ik vind de huidige 45 euro voor een parkeerovertre- ding pure diefstal. Daar kan een gezin een week van naar de bak ker! door Harold de Puysseleijr HULST - De politieke groepe ringen Groot Hontenisse en Groot Hulst vinden dat het ge meentebestuur van Hulst de ko mende vier jaar extra aandacht moet besteden aan jongeren van tien tot achttien jaar. Beide par tijen maken dat kenbaar in hun gezamenlijke actieprogramma voor de verkiezing van de nieu we gemeenteraad. Groot Hontenisse en Groot Hulst vinden dat het nodig is ac tiviteiten voor jongeren te orga niseren en meer ontmoetings plaatsen voor hen in te richten. Ze wijzen daarbij naar de jeugd- en tienersozen die al draaien in de gemeente. De ont moetingsplaatsen moeten vol gens Groot Hontenisse en Groot Hulst meer zijn dan een moge lijkheid voor jongeren om el kaar te ontmoeten en bij te pra ten. Ze moeten ook voorzien in activiteiten als tafeltennis, bas ketbal of skaten. De partijen pleiten tijdens hun verkiezingscampagne verder on der meer voor de inrichting van een Huis van de Zorg in de ge meente. Dit loket richt zich op de ver schillende maatschappelijke voorzieningen die straks onder de nieuwe Wet Maatschappelij ke Ondersteuning (WMO) ko men te vallen. Mensen met bij voorbeeld een beperking en ouderen moeten in het Huis van de Zorg terecht kunnen voor ad vies en het aanvragen van voor zieningen. Lijsttrekkers doen belofte tijdens verkiezingsforum door René van Stee TERNEUZEN - Ouderen en ge handicapten in Temeuzen zul len niets merken van de invoe ring van de Wet Maatschappelij ke Ondersteuning (WMO) op 1 januari 2007. Dat beloofden alle lijsttrekkers voor de raadsver kiezingen tijdens een verkie zingsforum dat gisterochtend in de bibliotheek van Terneuzen werd gehouden door de ouderen bonden. Met de WMO wil het kabinet de zorg voor ouderen en gehandi capten grotendeels in handen ge ven van gemeenten. Zij worden onder meer verantwoordelijk voor het budget voor huishoude lijke hulp dat nu nog is onderge bracht in de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten. Als ge volg van invoering van de WMO moet Terneuzen waarschijnlijk 150.000 euro inleveren. Maar zonder uitzondering deden de politici de toezegging dat dit geld wordt bijgepast. Eén loket „Van mijn part wordt dat drie ton als dat nodig mocht zijn" stelde P. Hamelink (SGP) ferm. A. van Waes (CDA), C. van Schaik (PvdA) en D. Oggel (ChristenUnie) zeiden veel te verwachten van efficiencywinst die onder meer moet worden be haald door de instelling van één loket voor allerlei hulpvragen en verzoeken en door het terug brengen van uitvoeringskosten. De suggestie van W. Broekhuy- sen (VVD) om ervoor te ijveren die anderhalve ton alsnog in Den Haag te halen, viel niet in goede aarde bij Van Schaik. „De WD heeft in de Tweede Ka mer juist tegen een motie ge stemd die hierover ging", voeg de hij Broekhuysen toe. Volgens C. Freeke (Lijst Cees Freeke) zit er nog een adder onder het gras, omdat de gemeenten het geld voor de WMO slechts drie jaar verplicht moeten besteden aan Donderdag 16 februari Oostburg - Ledeltheater - 19.30 uur - BN/De Stem - lijsttrekkersdebat over re cente politieke verwikkelingen en ge wenste toekomstige ontwikkelingen in de gemeente Sluis. Een bezoekster doet haar zegje tijdens het verkiezingsforum dat door de ouderenbonden werd gehouden. foto Peter Nicolai ouderen- en gehandicaptenbe leid. Het is volgens hem nog maar afwachten wat daarna ge beurt. Bijna vanzelfsprekend hoonden de lijsttrekkers de door de fo rumorganisatie ingebrachte stel ling weg dat ouderen door de po litiek in Terneuzen niet serieus worden genomen. Dat gold ook voor de stelling dat ouderen hun boontjes zelf wel kunnen dop pen en aanvullend beleid wegge gooid geld is. Onder meer het op één lijn bren gen van het ouderenbeleid in de nieuwe gemeente Terneuzen -met het ruimhartige beleid van Axel als uitgangspunt-, de in stelling van een seniorenraad en de werkzaamheden van senio renadviseurs werden in dit ver band aangehaald als positieve ontwikkelingen. Hoewel veel ouderen het prima zelf redden, vindt de politiek dat er een apart beleid voor die groep moet worden gevoerd. En dan met name voor senioren die het financieel zwaar hebben. „Het leveren van maatwerk is hierin cruciaal. De WMO biedt die mogelijkheden", vonden F. van Hulle (TOP-Gemeentebe- langen) en Broekhuysen. P. Clij- sen (GroenLinks) brak een lans voor zogenaamde bemoeizorg. „Dus hulp bieden voor het te laat is. Verder is er een beter lan delijk beleid nodig. Want wat we nu doen is te vergelijken met het stoppen van gaten in sok ken", aldus Clijsen. Uit de zaal bleek ook dat veel ouderen door de bomen het bos niet meer zien door ingewikkel de regelgeving. Daardoor haken zij bijvoorbeeld af bij de aan vraag voor hulpmiddelen of te ruggave van belastinggeld. De lijsttrekkers waren het er una niem over eens dat dit allemaal veel simpeler moet én kan. „Het voortdurend geven van góede voorlichting is in dit verband ook onontbeerlijk", aldus Van Waes. Volgens Van Schaik, tot 7 maart nog wethouder sociale zaken, doet de gemeente er alles aan, maar loopt zij tegen landelijk be leid aan. Hij vindt het schrij nend dat het gewoonweg ont breekt aan een fatsoenlijke ma nier om een aanvraag te doen. „De mensen moeten een onge looflijke papiermassa doorwer ken. Dat is wat wij willen af schaffen. Bij zaken zoals kwijt scheldingen is dit al gebeurd, maar dat kan ons een rechtma tigheidscontrole van het Rijk op leveren. Ik denk echter dat wij ons die ongehoorzaamheid kun nen permitteren, omdat gemeen ten ook een signaalfunctie naar Den Haag hebben." (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0VI3-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41