Burgh vreest herrie van windpark Boeren en de politiek moeten lef tonen Samenwerking moet anders voor beter eiland Cel voor gewelddadige Vlissinger Gedwongen opname veelpleegster Reeks delicten kost duo celstraf Hulst wil weldoeners weer eren Bewoners vragen op informatieavond om duidelijke cijfers nieuwe plannen geslaagd Woningen Scharendijke eindelijk in zicht Concert voor Sri Lanka Rommelmarkt Politieke agenda donderdag 16 februari 2006 MIDDELBURG - Een 23-jarige Vlissinger is gisteren door de politierechter voor een aantal geweldsmisdrijven veroordeeld tot 126 dagen gevangenissti-af, waai*van twee maanden voorwaardelijk. Voor het dragen van een mes ki-eeg hij vijftig euro boete. De celstraf heeft de man al in voorarrest uitgezeten. De Vlissinger heeft een fors strafblad met agressiedelic- ten. De verdachte heeft zich vorig jaar in Vlissingen op verschillende tijdstippen schuldig gemaakt aan bedreigin gen, wapenbezit en een mishandeling. Ook het spugen naar een agent werd in de strafmaat meegewogen. Het accent lag op het incident van 10 december, waar hij met een doorgeladen pistool op een groep mensen richtte. „Ik voelde me bedreigd, want ze probeerden mij te omsin gelen", was het verweer. Vast stond verder dat de Vlissinger 23 september een man mishandelde en dat hij 9 oktober een portier van een café met de dood bedreigde. Officier van justitie J. Valente eis te vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden vooi-waardelijk. De verdachte gaf zijn asociale gedrag toe, dat in samenhang moest worden gezien met zijn alco holprobleem. MIDDELBURG - Een 35-jai-ige vrouw uit Temeuzen moet zich laten opnemen in de Inrichting voor Stelselma tige Daders (ISD). Dat besliste gisteren de rechtbank in haar strafzaak. De ISD-maatregel wordt aan haar voor twee jaar opgelegd met dien vei'stande dat er na één jaar een evaluatie plaatsvindt. De veelpleegster is al jaren ver slaafd aan harddi-ugs. Daardoor pleegt ze aan de lopende band vermogensdelicten. De i-echtbank vond bewezen dat de vrouw vorig jaar juli een winkeldiefstal had gepleegd en in dezelfde periode een steen door de ruit van een auto had gegooid, die de bestuurster raakte. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelbui-g heeft giste ren een 27-jarige inwoner van Breskens voor het plegen van autokraken, diefstallen en heling veroordeeld tot 103 dagen celstraf, waarvan 58 dagen voorwaardelijk en 180 uur werkstraf. De man moet verder 24.402 euro schade vergoeding betalen aan de eigenaar van een Mercedes, die hij heeft gestolen. Zijn achttienjarige vriendin uit Bres kens kreeg voor haar betrokkenheid bij de vermogensde licten, gepleegd vorig jaar zomer in West-Zeeuws-Vlaan- deren, 83 dagen jeugddetentie, waarvan 38 dagen voor waardelijk en vijftig uur taakstraf opgelegd. Het duo had eerder ontkend voor de strafbare feiten verantwoordelijk te zijn geweest. HULST - De gemeente Hulst is weer op zoek naar bur gers die de Pelgrimstas verdienen. De Pelgrimstas is een bronzen ondei'scheiding alleen bedoeld voor inwoners van de gemeente die zich op bijzondere wijze hebben inge zet voor de plaatselijke gemeenschap. Ze hebben ideeën aangèdi'agen of hebben een 'tas' vol goede daden verricht, waar de gemeente of de inwoners van hebben geprofi- teerd. Het beeldje is bedoeld als schouderklop, een pluim op de hoed en is gemodelleerd naar Reynaert de Vos, die volgens het epos altijd op stap ging met zijn pelgrimstas. ^prPifit Kleemans DURGH-HAAMSTEDE - Ge luidsoverlast. Dat is waar een aantal inwoners van Burgh b3llg voor is als de huidige bvaalf kleine windmolens op windpark Roggeplaat vervan gen worden door vier grote tur bines, Dat werd gisteravond dui delijk tijdens een informatie avond over het plan. Het windmolenpark op het voor malig werkeiland Neeltje Jans bestaat momenteel uit twaalf "andturbines. Met hun ashoogte van 35 meter zijn het tegenwoor dig relatief kleine windmolens. De nieuwe modellen zijn vele ho reren leveren veel meer vermo ren Exploitant Windpark Rog- 'eplaat wil de bestaande twaalf aêine vervangen door vier grote windturbines. De vier leveren netto ruim drie beer zoveel duurzame elektri citeit. De huidige twaalf turbi nes leveren 11 miljoen kilowat- aar per jaar. De geplande vier, 20 hield windparkdirecteur H. den Boon van Windpark Rog geplaat zijn gehoor voor, komen aan 34 miljoen kilowattuur per jaar, voldoende om 34.000 per sonen te voorzien van stroom Aan het Albeda College in Oude Tonge slaagden voor het examen boekhoud kundig medewerker en administra teur of commercieel medewerker banken en verzekeringen: Matting van den Boogert, Helen Phylip- «an, Hennie van Veen, Jolanda van teel (Stellendam), Steffen Broeders, Linda Dekker (Numansdorp), Stefan het jonk, Nely Melissant (Dirksland), Ro- nald Snaauw (Ooltgensplaat), Dennie .anDruningen (Stad aan 't Haringvliet), .Marieke Edel, Dennis Kluifhooft .OudBeijerland), Paul Elenbaas (Elle- meet). Evert Jan Geluk (Sint Philips- 'and). Mark Grinwis (Ouddorp), Mirelle van Houdt (Sint-Maartensdijk), Ellen Jasperse, Gert Ponse (Scherpenisse), Marieke de Jonge, Willemieke van der Schelde (Scharendijke), Linda Moeren- hout,Deborah Stello (Oude Tonge), Ma rieke Sluimers (Klaaswaal), Marcia van der Veer (Herkingen), Eline Verkaart (Zienkzee), Matthé van Zielst (Tholen), Jasper Slikkerveer (Mijnsherenland), Venneke Spindler (Ouwerkerk), Niels Volwerk(Sommelsdijk). voor huishoudelijk gebi'uik. De nieuwe windmolens zijn met een ashoogte van 80 meter stuk hoger dan de bestaande, de ro tor is met een diameter van 90 meter bijna drie keer zo groot als de rotor van de bestaande windmolens. Gegevens die de bezoekers van de infoi'matieavond voor kennis geving aannemen. Harde cijfers wilden ze horen over de geluids productie van de grote windtur bines. Den Boon kon alleen cij fers produceren die betrekking hebben op Burghsluis, Westerse- weg en Hoge Hilleweg, relatief dichtbij het windpark. En dat waren nou net niet de cijfers die inwoners van het verder van het windpark gelegen Burgh wilden hoi-en, zo bleek uit him reactie op het verhaal van Den Boon. In- sprekers G. Baars en P. Postema lieten weten bang te zijn dat het geluid van de veel hogere nieu we windturbines hen overlast gaat bezorgen. Baars: „Nu ho- ren we ze, en we zijn bang dat we er straks echt last van heb ben." De opmerking van Den Boon dat wie verder van de tur bines verwijderd is, er minder van zal horen, stelde hen aller minst gerust. Als dat al zo is, zo werd Den Boon voor de voeten geworpen, 'waarom worden hier en nu die cijfers dan niet ge noemd?' Dat de rotor van de grote turbi ne veel rustiger draait (maxi maal 19 omwentelingen per mi nuut tegen 43 omwentelingen per minuut voor de huidige windtui'bines) was in de visie van de critici evenmin een ga- rantie. Het rotorblad van de gro te turbine heeft een veel grote diameter en de uiteinden eiwan zullen derhalve toch meer snel heid hebben dan de kleinere ro torbladen van de bestaande windmolens en daarmee meer geluid produceren, vrezen zij. Stilleggen Den Boon reageerde op de kritiek vanuit de zaal met de opmerking dat als mocht blijken dat de nieuwe geluids productie van de nieuwe molens de geldende maxima over schrijden, de gemeente Wind park Roggeplaat kan gelasten de turbines, stil te zetten. „En daar kunt u mij op aanspre ken", mengde wethouder R. van der Wekken zich in de discussie. Projectleider van de gemeente met betrekking tot het wind park S. Eland liet in aansluiting daarop weten dat er nog volop mogelijkheden zijn voor in spraak. Het bestemmingsplan moet worden aangepast om de vervanging van de twaalf kleine door vier grotere windturbines mogelijk te maken en ook dient er nog een vi'ijstellingsprocedu- re te worden gevolgd. Over bei de procedures mogen burgers hun zegje doen. Een stuk loods en deze oude kerk zullen plaats moeten maken voordat de bouw van de nieuwe woningen ook echt kan beginnen. foto Mechteld Jansen door Melita Lanting- SCÏIARENDIJKE - Het ziet er naar uit dat de bouw van zestien woningen in Scharen dijke op redelijk korte termijn kan begin nen. De laatste fase van de bestemmingsplanpro cedures is gestart en als er geen bezwaren worden ingediend is de weg vrij om de bouwvergunning aan te vragen en te starten met bouwen. „Als het goed gaat zijn ze nog voor de zomer bezig", meldt wethouder R. van der Wekken met enige trots. Initiatiefnemer Louwerse vindt'het nog te vroeg om te juichen. „Als ik de afgelopen zes jaar terugkijk, herinner ik me nog een uitspraak van toenmalig wethouder Veel hoek. Die zei dat het in een half jaar moest lukken. We gaan nu het zevende jaar in. Maar ik moet zeggen: wethouder Van der Wekken heeft er de afgelopen anderhalf jaar hard aan getrokken." Aan de Dijkstraat in Schax-endijke zijn zes goedkope tussenwoningen gepland, vier hoekwoningen, vier vrijstaande en een blok je twee-ondei'-een-kap. Op de bouwlocatie staan nu nog een oude kerk en een stukje loods van bouwbedrijf Louwerse. Die moeten worden gesloopt. 1UWERKERK - In de Her- ;ld Hervormde Kerk in Nieu- [werkerk wordt vandaag een mu zikale en samenzangavond ge houden. Er zijn verschillende in strumenten te beluisteren, zoals hobo, orgel en luit. Tijdens de avond wordt gecollecteerd voor de wederopbouwprojecten in Sri Lanka. Het concert begint om 20.00 uur. TERNEUZEN - Het Leger des Heils houdt zaterdag 25 februa ri een rommelmarkt in het ge bouw aan de Dijkstraat 90 in Temeuzen. De rommelmarkt begint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer ""uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE I SCHOUWEN-DUIVELAND achtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 I E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans I AliPankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie j Stationspark 28 I Postbus 31 4460 AA goes j Tel: (0113)315500 Fax. (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet j www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Melita Lanting RENESSE - Het moest een 'benen op tafel-discussie' wor den, en dat is gelukt. De WD organiseerde gisteravond een bijeenkomst over de economi sche ontwikkelingen op Schouwen-Duiveland. Onder nemers, partijleden en verte genwoordigers van andere po litieke partijen mengden zich naar hartelust in de gesprek ken over hoe het anders en vooral beter kan op het ei land. De VVD heeft er voor geko zen om vier vertegenwoordi gers van verschillende secto ren te laten reageren op stel lingen. Daarna ging de club aanwezigen uiteen om in klei nere groepen aan tafel verder te discussiëren over de stellin gen. Zorgboerderij De agrarische ontwikkeling was een van de aangedragen discussiepunten 'Nieuwe eco nomische dragers zijn slechts een schijnoplossing', was de stelling. Tijdens de tafeldis cussie werd duidelijk dat er voldoende potentie is. Lege boerenbedrijven kunnen wor den omgevormd tot zorgboer derij. „Laten we ouderen naar de boerderij halen. Even tueel met verzorging." Een ander idee is het organise ren van schurentochten: ouders met kinderen langs de boerenbedi-ijven laten gaan om dingen te beleven. Ook de verdere ontwikkeling van streekproducten kwam aan bod Maar de discussie ging ver der. Over kwaliteitslabels voor mini-campings of over uitbreiding van glastuinbouw omdat het huidige areaal glas niet rendabel is. Samenwer king tussen ondernemers is daarbij absoluut noodzake lijk. „Dat blijft belangrijk. Het is misschien een inkop- per, maar het moet nog wel in gekopt worden", zegt H. Re- mijn, agrariër. Samenwerking tussen ver schillende clubs en onderne mers was aan een andere tafel ook een hot item. De discussie was een beetje in gezet. door W. van den Akker, voorzitter van de onderne- mersvereniging Burgh-Haam- stede. „Er zijn hier weinig ondernemers aanwezig en dat is typerend voor de onder nemers. Ze zitten allemaal hun eigen ding te doen." De eenheid ontbreekt, er zijn te veel verschillende clubs en el ke club vertegenwoordigd een eigen belang, was de te neur. De ondernemers kreeg ook een spiegel voorgehouden door recreatieondememer en horecaman L. van Vliet. „We moeten de hand in eigen boe zem steken. Het is wel heel ge makkelijk om altijd kritiek te geven, maar ik vind dat wij als ondernemers het allerbe labberdst doen. Ik geef ons zelf een cijfer vijf." Praten Van Vliet hekelde het gebrek aan ondernemerschap, het ge brek aan vernieuwing en het nalaten van praten met de in woners. „De bevolking heeft last van ons en we leggen niets uit." Het was opvallend dat - met een enkele uitzondering - de meeste aanwezigen de stel ling van Van Vliet wel kon den onderschrijven. Het wordt tijd om het onderne mersklimaat weer gezond te maken. (Advertentie) Den Dekker Muziek 11 wwvwde"ndekke rrnuziek.com DONDERDAG ZIERIKZEE - CDA staat tussen 9.00 en 15.00 uur op de weekmarkt in Zierïkzee. ZATERDAG ZIERIKZEE - Open dag gemeentehuis met politieke markt en discussie. Het ge meentehuis is open tussen 10.30 en 16.30 uur. Spreekbuis Huub Remijn voor Agrarisch Schouwen-Duiveland door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - „Ik lees vaak in rapporten en onder zoeken met betrekking tot het buitengebied waarin gemeld wordt dat het vanwege overpro ductie en mondialisering zo slecht gaat met de boeren en dat er daarom wat moet verande ren. Maar het is anders", zegt voorzitter H. Remijn van Agra risch Schouwen-Duiveland. Volgens hem zijn er op Schou wen-Duiveland echt wel boeren die de bakens willen verzetten door in te spelen op nieuwe markten, maar worden ze vaak ontmoedigd door een beperkend ruimtelijk beleid. Een agrarisch ondernemer anno 2006 dient in zijn optiek lef en creativiteit te hebben, zich af te vi'agen waar zijn bedrijf in 2016 staat en vanuit die visie de nodi ge stappen te zetten. „Maar ook als bestuurder zal je een visie moeten hebben over hoe deze ge meente er over tien jaar uitziet. Vervolgens zet je daar je piket paal en zorg je dat je er zo snel mogelijk komt." Volgens Remijn kun je best aan de boeren overlaten de ingre diënten voor een goede visie op het buitengebied te leveren. „Dat hebben we bijvoorbeeld ook al gedaan met onze in spraak op het Integraal Omge vingsplan en daarmee op het be stemmingsplan. Bij ons komt het er in grote lijnen op neer dat we oiidernemersruimte willen hebben op het platteland. Wij stimuleren onze leden toch voor al ondernemend te zijn en met goede ideeën te komen. En wij verwachten van de gemeente dat zij goede plannen van onder nemers koesteren en steunen", zegt de ASD-voorman. Hij vindt dat de gemeente de uit daging van ontwikkelingsplano logie moet aangaan. Dat wil zeg gen niet in eerste instantie uit gaan van de belemmeringen, maar kijken waar de mogelijkhe den liggen. „Het is tegenwoor- dig voor een bestuurder of amb tenaar niet zo moeilijk om met een dozijn rapporten van Euro pese, landelijke of provinciale komaf het ene na het andere plan af te schieten. Ook is het niet moeilijk om daarbovenop nog eens een dikke gemeentelij ke visie te maken waarin alle be- langenclubjes zoals bewoners- gi-oepen, Stad en Lande, Milieu Huub Remijn ijvert met ASD voor meer ruimte voor boeren. „Er zitten hier op het eiland veel ondernemende boeren die ook het beste voor hebben met het platteland. Geef ons de kans om het mooi te houden en nog mooier te maken." foto Mechteld Jansen federatie en dergelijke nog een aantal beperkingen formuleren. Wat je daarmee bereikt is volko men stilstand en stilstand is ach- teniitgang." Remijn wordt een beetje moe van de houding 'houden zoals het nu is' en 'het buitengebied is volkomen uniek dus niets toela ten daar'. Hij is van mening dat een gebied enkel kan floreren als er ook geld woi'dt verdiend. „Er zitten hier op het eiland veel ondernemende boeren die ook het beste voor hebben met het platteland. Geef ons de kans om het mooi te houden en nog mooier te maken", luidt zijn har tenkreet aan de politiek. Met het Integraal Omgevings plan in de hand ziet de ASD-voorzitter juist nu de uit daging voor gemeentebestuur ders, ambtenaren en de land bouw samen te werken naar een maar katten, want ik heb hoop voor de toekomst. Ik weet dat er veel goede bedoelingen zijn bij de huidige bestuurders en ook binnen het ambtenarenappa raat. Ik hoop dan ook van gan- sër harte dat er de komende tijd veel goede initiatieven op het platteland van Schouwen-Dui veland gerealiseerd mogen wor den", aldus Remijn. Tijdens het politiek debat met de agrai-ische sector deze week dragen alle lijsttrekkers de boe ren een warm hart toe. „Jullie zijn een belangrijke groep, want jullie beheren zeventig procent van het landschap", zegt C. van den Berge (SGP).LSD en CDA beloven 'positief meedenken' en ondei'kennen de noodzaak te voorkomen dat het platteland verpaupert. D66 promoot de ei gen website als rechtstreeks aan spreekpunt voor alle onderne mers. Volgens lijsttrekker A. Hij- genaar een uitstekend middel om invloed uit te oefenen op de lokale politiek. GroenLinks ziet evenals Alert! toekomst in de teelt voor biobrandstoffen. CU en VVD willen natuurlijk ook de creatieve agrariërs graag ter wille zijn, maar waarschuwen wel voor al te enthousiaste ver wachtingen van nieuwe initiatie ven. Bijvoorbeeld 'een theetuin die in de praktijk misschien geen dubbeltje oplevert'(WD). Bovendien: „Een theetuin met als buurman een afvalverwer kingsbedrijf, zouden elkaar bij ten. Dat bewaken wij een beet je", zegt J. van den Berge (CU). De PvdA wil matuurlijk ook meedenken met de boeren', maar moet eerlijkshalve vaststel len dat de speeh-uimte voor de lokale politiek minimaal is. leefbaar buitengebied waar geld verdiend kan worden. Volgens hem moet het met een stimule rende en meedenkende overheid samen met goede ondernemers in het buitengebied mogelijk zijn ondanks vele regeltjes toch allerlei initiatieven van de grond te krijgen. „Ik wil overigens niet alleen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35