PZC Goes pakt huiselijk geweld aan Staphorst? Bijzonder leuk dorp! PZC Gemeente vreest herrie molenpark ,11 Consultatieteams basisonderwijs worden spin in het web agenda Sloekreek bij Nieuwdorp verdient extra bescherming Politieke agenda Reimerswaal Reeks delicten kost duo celstraf Gedwongen opname veelpleegster Verzet tegen politie bestraft Cel voor agressieve Vlissinger Cor Bakker in kerk Kortgene Vijfde aflevering van 2nd Influenz donderdag 16 februari 2006 ^nffrank Balkenende GOES-Goes gaat proberen hui slijk geweld tegen kinderen tannul tot twaalf jaar te voorko gen of te stoppen. In april be- nnleen half jaar durende proef, raarbij de bestaande consulta- lieteams voor het basisonder wijs worden belast met het aan- pakken van huiselijk geweld, je GGD Zeeland coördineert de «oef op verzoek van de gemeen- ItGoes. Jaarlijks komen er zo'n vijftig tinderen om door huiselijk ge weld. Dat is het topje van de ijs- terg. Naar schatting worden ro'n vijftig- tot tachtigduizend aderen jaarlijks mishandeld. Geweld hoeft niet alleen fysiek Ie zijn, kinderen kunnen ook ja renlang geestelijk worden mis handeld of verwaarloosd of sek sueel worden misbruikt. Goes maakt zich eerst sterk voor nul- tot twaalfjarigen. Vol- gens wethouder D. van Ewijk (GroenLinks, jeugd) was er on tdoende tijd en geld (het proef project kost 40.000 euro, de pro vincie betaalt mee) om de 12- tot 19-jarigen in de proef mee te men. ,De problematiek van die groep 3 ook anders en we denken pre- wntief de beste resultaten te ha- in door er op jonge leeftijd bij tezijn." Om een vangnet te span- flPü. heeft Goes langdurig ge sproken met scholen en allerlei Stellingen die met kinderen verken, zoals de kinderopvang, ceuterspeelzalen, maatschappe- ;jk werk, jeugdzorg en thuis- arg. Om die reden heeft het eren geduurd - in 2003 werden je eerste stappen gezet - voor- jat er daadwerkelijk een struc tuur kon worden ontwikkeld om ïoblemen rond huiselijk ge teld eerder te signaleren, aan te (Advertentie) Den Dekker uziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- denjzaterdags tot 12.00 uur ■REDACTIE iibevelanden/tholen onspark 28 Postbus31 «60 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl I Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt "obPaardekam Koende Vries (sport) barmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 Frnail: redactie@pzc.nl 'nternet 'ww.pzc.nl E'Hiail: web@pzc.nl pakken en er vervolgens boven op te blijven zitten. Die structuur is nodig om oude knelpunten op te lossen. Uit een enquête onder directie en leer krachten van scholen, leerling begeleiders in het voortgezet on derwijs, unitmanagers van peu terspeelzaal en wijkverpleegkun digen is gebleken dat de prak tijk weerbarstig is. Wachtlijsten voor vervolghulp zijn (soms) lang, hulpverleners koppelen te weinig terug, instanties weten niet altijd wie nu precies wie welk probleem moet oppakken, waardoor er behoefte bestaat aan samenwerking. Coach Inmiddels is voor alle betrokken instellingen, ook het onderwijs, een protocol beschikbaar waar in precies staat hoe te handelen als er een vermoeden van kinder mishandeling bestaat. Een aan wijzing of vermoeden moet wor den gemeld bij de consultatie teams voor het basisonderwijs. Zo'n team coördineert de hulp verlening en kan bijvoorbeeld een gezinscoach afsturen op een probleemgezin. De coach blijft de familie op de voet volgen. Volgens wethouder D. van Ewijk (GroenLinks, jeugd) zijn de consultatieteams ideaal voor deze taak. Ze bestaan uit des kundigen van verschillende in stanties en werken al in het ba sisonderwijs. Ze nemen leer krachten of begeleiders in een peuterspeelzaal een netelig pro bleem uit handen, want vaak zien die" wel dat er iets mis is met een kind, maar de ouders er op aanspreken blijft lastig. De kans op conflicten is niet denk beeldig. „Je loopt het risico dat ouders kinderen van school ha len, leerkrachten gaan ontwij ken of hen gaan bedreigen. Het is beter om dan een professional in te schakelen", zegt E. Raas, beleidsmedewerker welzijn van de gemeente Goes. Goes loopt met deze praktische aanpak voorop in de Ooster- schelderegio. Als de proef slaagt en een permanent vervolg krijgt, kunnen andere gemeen ten deze aanpak overnemen. \\STREEKACTIVITEITEN 1NSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: liorensoos; IEER HENDRIKSKIN DEREN Heer Irikhuis, 20.30 uur: Voorstelling Het r van Bernarda Alba door toneelver- «iging Heer Hendrik; REINKENSZAND - Bibliotheek, 14.15 nr Vertelmiddag door Ria Hoogeste- jsruit's-Heerenhoek; KAPELLE - Complex Groenewoud, Srambad, 9.00 - 10.00 uur: Sport en ïel 55-plussers; 515 -10.00 uur en 12.00 - 13.45 uur: wammen; EaVroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; EDO uur: Bijeenkomst veehouders boeren met arbeid; UiUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00 - 'J.COuur: Biljartcompetitie senioren; fombad Den Inkel, 13.00 - 14.00 uur: 'aar bewegen voor ouderen, 55 plus; SNT-ANNALAND - Wimpel, 20.00 r. Bingoavond hart- en vaatziekten, taelandsvrouwen; THOLEN - Visnet, 10.00 uur: Bijeen- voor ouderen, kerkenraad Gere- erde kerk; KMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, BOOuur: Soos; biljarten en kaarten; 1IBSEKE - Het Trefpunt, 13.00 -17.00 "Biljarten. Het laatste stukje van het oude Sloe moet van de Nieuwdorpse dorpsraad de erkenning Nationaal Landschap krijgen, foto Willem Mieras door Harmen van der Werf NIEUWDORP - De Sloekreek, het laatste stukje van het oude Sloe, verdient het bij het Natio naal Landschap Zak van Zuid- Beveland te worden getrokken, vindt de dorpsraad van Nieuw dorp. - Wie wel eens binnendoor van Nieuwdorp naar Amemuiden of Nieuw- en Sint-Joosland heeft gereden, kent 'm, de Sloekreek. Het is een verstild water, te diep om in -1949 bij de inpoldering van de Quarlespolder te wdrden meegenomen. De Sloekreek bleef, althans een stukje ervan, waardoor een verrassend land schap met ook een aardige histo rische waarde is overgebleven. Voor de dorpsraad van Nieuw dorp zijn dat redenen genoeg om te pleiten voor een echte er kenning van het gebied. En wel door het bij het Nationaal Land schap 'Zak van Zuid-Beveland' te trekken. De Sloekreek zat niet in de voorganger van het Nationaal Landschap, het Waar de Cultuurlandschap, maar dat beperkte zich toch veel meer tot de pure Zak van Zuid-Beve land. Het nieuwe Nationaal Land schap in ontwerp gaat al verder, ook de vrij jonge Borsselepolder (1616) is erin opgenomen. 'Waar om dan ook niet stukken polder rond Nieuwdorp en zeker de Sloekreek erbij halen?', vraagt de dorpsraad Nieuwdorp zich af. Het Walcherse platteland wordt ook grotendeels Natio naal Landschap. Dat kan mooi via de Sloekreek in verbinding komen met de Bevelandse even knie. De dorpsraad Nieuwdorp heeft de provincie gevraagd het Natio naal Landschap tot rond het ei gen dorp uit te breiden, waarbij de bewonersorganisatie niet on der stoelen of banken steekt ook een financieel motief te hebben. Als Nieuwdorp en omgeving bui ten het Nationaal Landschap blijven, vreest de dorpsraad sub sidie mis te lopen voor allerlei projecten, zoals: het oorlogsmu seum Infatuate, de wijnmakerij van de familie Boonman, de meestoof bij het dorp, de speel tuin in het dorp en 'niet in de laatste plaats de Sloekreek'. De begrenzing van de Nationale Landschappen wordt juni door Provinciale Staten vastgesteld. „Die kan nog veranderen", rea geert provinciaal projectleider E. de Koning op het verzoek uit Nieuwdorp om de Sloekreek er bij te halen. Al plaatst hij de kanttekening dat de huidige be grenzing is aangegeven na over leg met 'de streek', met onder meer de gemeente Borsele. De Koning: „Het gaat om de argu menten." De Sloekreek is in het provincia le waterhuishoudingsplan 2001- -2006 al genoemd als te ontwik kelen brak natuurgebied. door Rob Paardekam KRUIN IN GEN - Driekwart van het Reimerswaalse college dat in 2002 begon aan een nieu we raadsperiode is inmiddels vervangen en de eens zo machti ge partij Bewoners Belangen Reimerswaal (BBR) werd opge doekt. Tel daar de fratsen van Leefbaar Reimerswaal-voor- man Marien Weststrate en het constante inhakken op met na me de SGP bij op en je komt tot de conclusie dat het de afgelo pen vier jaar niet saai is ge weest in Kruiningen. De verkiezingen van 2002 zorg den voor een kleine politieke aardverschuiving in Reimers waal. Waar de confessionelen het in de voorgaande periode het nog met negen tegen tien moesten afleggen tegen de niet-confessionelen, hadden ze daarna met dertien zetels een ruime meerderheid. Op sommi ge momenten was dat te mer ken. Toen beslist moest worden of de kermis in Hansweert ook op goede vrijdag en de daarop volgende zondag mocht draaien, bijvoorbeeld. Nee, zei den SGP, CDA en Christen- Unie. Of toen het over de slui- tinstijden van de horeca ging. De drie christelijke partijen von den dat cafés wel wat vroeger konden sluiten. De onderne mers en de niet-confessionele partijen waren er niet blij mee, maar je kunt het de christelijke partijen moeilijk verwijten dat ze him principes trouw blijven. Daarbij moet wel worden aange tekend dat de tegenstem van het CDA in de Hansweertse ker- miskwestie veel mensen is tegen gevallen. Wrevel De ovennacht van vooral de SGP en het CDA - zij hebben samen tien zetels en daarmee een meerderheid - wekte regel matig wrevel bij de andere par tijen. Onophoudelijk werden de twee christelijke fracties ervan beschuldigd alles vooraf te be kokstoven en de andere partijen niets te gunnen. Vooral bij de Donderdag 16 februari SINT-MAARTENSDIJK - Dorps huis Haestinge - 20.00 uur. De PvdATholen houdt een lijsttrek kersdebat over vrouwen en/in de politiek. Gedeputeerde M. Ie Roy leidt het debat in. Er zijn wat uurtjes aan besteed: wel of geen sporthal in Yerseke-West? Hij kwam er uiteindelijk niet. inmiddels niet meer bestaande partij Bewoners Belangen Rei merswaal (BBR) hadden ze er een handje van om te roepen dat de SGP veel te veel macht had en Reimerswaal daardoor een tweede Staphorst zou wor den. Nu leert een kijkje op de website van de gemeente Stap horst dat zo'n opmerking in fei te nergens op slaat. De SGP be zet daar zes van de zeventien stoeltjes in de raad, wat neer komt op 35,2 procent. De SGP in Reimerswaal komt met zeven van de negentien zetels uit op 36,8 procent. In Reimerswaal is de SGP dus al groter dan in Staphorst. De Reimerswaalse SGP'ers toonden zich verstan dig door met humor te reageren op al het geklaag. „Doe eens een dagje Staphorst", raadde één van hen eens aan. „U zult zien: het is een bijzonder leuk dorp." Rijen gesloten Het is trouwens lang niet altijd haat en nijd. Als Reimerswaal echt bedreigd werd - door bot sende schepen met gevaarlijke lading op de Westerschelde of de landelijke politiek die de kokkelvissers de nek om draait - worden de rijen gesloten en moties unaniem aangenomen. Grote verdeeldheid was er dan weer over het plan Yerseke- West. Moest daar nou wel of geen sporthal in worden opgeno men? Er zijn wat uurtjes aan ge wijd. Het resultaat: geen sport hal, maar een paar kleine gym zalen. Het onderwerp zorgde er wel voor dat de doorgaans slechtbezochte raadsvergade ring een keer veel volk trok. Luid roepend en gewapend met spandoeken stond sportmin- nend Yerseke de raadsleden op te wachten toen die een besluit gingen nemen. Nergens anders op de Bevelan- den zijn de afgelopen vier jaar zo veel collegeleden vertrokken als in Reimerswaal. Eerst gaf Martien van Overloop er de brui aan. Hij was uitgeblust. Toen ging burgemeester Ton Verbree met pensioen. Als klap op de vuurpijl stapte wethouder John Jansen vorig jaar plots op. Als reden voerde hij onder meer de door hem gevoelde druk op. De beschuldigende vinger ging meteen naar LR-voorman West strate, die toegaf het de wethou der niet gemakkelijk te hebben gemaakt. „Verbree hield hem altijd de hand boven het hoofd. De nieuwe burgemeester doet dat niet meer. Daarom komt hij in de problemen." Ook de partij Bewoners Belan gen Reimerswaal, die op haar hoogtepunt vijf zetels bezette, verdween uit de politiek na in terne strubbelingen. De grote vraag is nu wie daar van gaat profiteren. Het is te gemakke- luchtfot'o Willem Mieras lijk om te stellen dat dat Leef baar Reimerswaal wel zal zijn. Onder zijn eigen aanhangers is Weststrate dan wel heel popu lair, door de BBR en veel van haar aanhang wordt hij gehaat. Het kan nog spannend worden op 7 maart. Kernen: Kruiningen, Hans- weert, Yerseke, Oostdijk, Waar de, Krabbendijke, Rilland, Bath Inwoners: 21.019 Burgemeester: A. Huisman (2005, CDA) Wethouders: J. Bliek (SGP, ver trekt), J. de Kunder (CDA, sinds 2005), C. Knuit (PvdA, sinds 2003) Raadsleden: 19 in totaal: SGP 7, CDA 3, PvdA 2, Leefbaar Rei merswaal 2, ChristenUnie 2, WD 1, fractie Kortlever 1. Be woners Belangen Reimerswaal had 2 zetels, maar is opgeheven. Deelnemende partijen: alle zit tende partijen op de fractie Kortlever na, geen nieuwko mers. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 27-jarige inwoner van Breskens voor het plegen van autokraken, diefstallen en heling veroordeeld tot 103 dagen celstraf, waarvan 58 dagen voorwaardelijk en 180 uur werkstraf. De man moet verder 24.402 euro schade vergoeding betalen aan de eigenaar van een Mercedes, die hij heeft gestolen. Zijn achttienjarige vriendin uit Bres kens kreeg voor haar betrokkenheid bij de vermogensde licten, gepleegd vorig jaar zomer in West-Zeeuws-Vlaan deren, 83 dagen jeugddetentie, waarvan 38 dagen voor waardelijk en vijftig uur taakstraf opgelegd. MIDDELBURG - Een 35-jarige vrouw uit Terneuzen moet zich laten opnemen in de Inrichting voor Stelselma-* tige Daders (ISD). Dat besliste gisteren de rechtbank in haar strafzaak. De ISD-maatregel wordt aan haar voor twee jaar opgelegd met dien verstande dat er na één jaar een evaluatie plaatsvindt. De veelpleegster is al jaren ver slaafd aan harddrugs. Daardoor pleegt ze aan de lopende band vermogensdelicten. De rechtbank vond bewezen dat de vrouw vorig jaar juli een winkeldiefstal had gepleegd en in dezelfde periode een steen door de ruit van een auto had gegooid, die de bestuurster raakte. MIDDELBURG - Een achttienjarige inwoner van Ame muiden is gisteren in Middelburg voor mishandeling van een agente en verzet tegen de politie conform de eis ver oordeeld tot honderd uur werkstraf en twee weken voor- waardelijke gevangenisstraf. Politierechter G. van Unnik sprak hem vrij van de mishandeling van een politieman, omdat niemand hem een klap had zien uitdelen. Aan een betrokken agente moet de Arnemuidenaar 350 euro smar tengeld betalen. Op 22 januari dit jaar werd de jongen in Middelburg een café uitgezet. Twee portiers hadden de lastige klant met de nodige moeite buitengewerkt. Agen ten probeerden hem vervolgens in de boeien te slaan. De agressieve jongeman stribbelde flink tegen en liet zijn vuisten spreken. „Ik wilde geen handboeien om. Daar krijg ik het benauwd van", zei hij. Er moesten vier agen ten aan te pas komen om de Arnemuidenaar, die wild om zich heen sloeg, in bedwang te houden. Van verzet wist hij zich niets meer te herinneren, omdat hij te dronken was. De politierechter verwees naar de twintig flesjes bier en vier baccardi-cola die hij achter de kiezen had voordat hij opstandig werd. MIDDELBURG - Een 23-jarige Vlissinger is gisteren door de politierechter voor een aantal geweldsmisdrijven veroordeeld tot 126 dagen gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Voor het dragen van een mes kreeg hij vijftig euro boete. De celstraf heeft de man al in voorarrest uitgezeten.De Vlissinger heeft een fors straf blad met agressiedelicten. De verdachte heeft zich vorig jaar in Vlissingen op verschillende tijdstippen schuldig ge maakt aan bedreigingen, wapenbezit en een mishande ling. Ook het spugen naar een agent werd in de strafmaat meegewogen. Het accent lag op het incident van 10 decem ber, waar hij met een doorgeladen pistool op een groep mensen richtte. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Ge luidsoverlast. Dat is waar een aantal inwoners van Bnrgh bang voor is als de huidige twaalf kleine windmolens op windpark Roggeplaat vervan gen worden door vier grote tur bines. Dat werd gisteravond dui delijk tijdens een informatie avond over het plan. Het windmolenpark op het voor malig werkeiland Neeltje Jans bestaat momenteel uit twaalf windturbines. Met hun ashoogte van 35 meter zijn het tegenwoor dig relatief kleine windmolens. De nieuwe modellen zijn vele ho ger en leveren veel meer vermo gen. Exploitant Windpark Rog geplaat wil de bestaande twaalf kleine vervangen door vier grote windturbines. De vier leveren netto ruim drie keer zoveel duurzame elektrici teit. De huidige twaalf turbines leveren elf miljoen kilowattuur per jaar. De geplande vier, zo hield windparkdirecteur H. den Boon van Windpark Roggeplaat' zijn gehoor voor, komen aan 34 miljoen kilowattuur per jaar, voldoende om 34.000 personen te voorzien van stroom voor huishoudelijk gebruik. De nieuwe windmolens zijn met een ashoogte van tachtig meter stuk hoger dan de bestaande, de rotor is met een diameter van ne gentig meter bijna drie keer zo groot als de rotor van de be staande windmolens. Gegevens die de bezoekers van de informatieavond voor kennis geving aannemen. Harde cijfers wilden ze horen over de geluids productie van de grote windtur bines. Den Boon kon alleen cij fers produceren die betrekking KORTGENE - Pianist Cor Bak ker speelt zaterdag op Muzie- kortgene, een concertavond in de hervormde kerk in Kortgene. Aan het muzikale evenement doen verder de koninklijke fan fare Eendracht Maakt Macht, saxofoonkwintet Meetöreed en het zangduo Marjolein en André Boot mee. De kerk is vanaf 19.30 uur open, het concert be gint om 20.00 uur. hebben op Burghsluis, Westerse- weg en Hoge Hilleweg, relatief dichtbij het windpark. En dat waren nou net niet de cijfers die inwoners van het verder van het windpark gelegen Burgh wilden horen, zo bleek uit hun reactie op het verhaal van Den Boon. In sprekers G. Baars en P. Postema lieten weten bang te zijn dat het geluid van de veel hogere nieu we windturbines hen overlast gaat bezorgen. Baars: „Nu ho ren we ze, en we zijn bang dat we er straks last van hebben." Projectleider van de gemeente met betrekking tot het wind park S. Eland liet in aansluiting daarop weten dat er nog volop mogelijkheden zijn voor in spraak. Het bestemmingsplan moet worden aangepast om de vervanging van de twaalf kleine door vier grotere windturbines mogelijk te maken en ook dient er nog een vrijstellingsprocedu re te worden gevolgd. OVEZANDE - De talentenjacht voor jonge muzikanten en dan sers 2nd Influenz beleeft mor gen in jeugdsoos De Klomp in Ovezande de vijfde aflevering van dit seizoen. Twee Schouwse en twee Beve landse bands treden op. De twee uit Schouwen-Duiveland zijn: Girls of Moon (punkrock) en de band JOOP (cabarateske rock). De Zuid-Bevelandse deelnemers zijn: The Gag Reflex (mix van muziek en humor) en According to You (repertoire van metal-, rock- punkrock- en emo-invloe- den). Op het programma staan verder: een nieuwe streetdance groep en de Walcherse reggae- band The Uprights. 2ndlnfluenz is van 20.00 tot 23.00 uur. De entree is gratis en het vervoer naar en van Ovezan de ook. Om 19.00 uur vertrekt een bus van het NS-station Goes die over 's-Gravenpolder, Hoedekenskerke, Kwadendam- me, Baai-land, Oudelande. Elle- woutsdijk en Driewegen naar Ovezande rijdt. Ook gaat er een bus om 19.05 uur vanaf 's-Heer Abtskerke via Nisse, Heinkens- zand, Lewedorp, Nieuwdorp, 's-Heerenhoek en Borssele naar Ovezande. De terugreis is om 23.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31