Gouden handel op internetsites EDC Europe grossiert in kabels Afscheid stork PZC van beurs roept veel vragen op 25 Particulieren verdienen hun inkomen met de hand aan de muis Forse winststijging BNP Paribas AND plaatst onderhandse aandelen Stakingen drukken resultaat Total BHP Billiton boekt recordwinst Toeristen niet meer welkom op luchthaven van Rotterdam het bedrijf China levert aan Vodafone donderdag 16 februari 2006 joorAchiüePrick OEN HAAG - De handel via in- Itniet explodeert. Steeds meer particulieren zeggen hun baan open verdienen een volwaardig inkomen met de hand aan de Blljs, Nederland telt alleen al via internetsite eBay ongeveer I500 voltijds internethandel- aren. Drie portretjes. Postzegels Bambach (45) verhandelt _.n met zijn vrouw Jannie 5 vanuit Tienhoven (provin ce Utrecht) via eBay.nl wereld tijd postzegels. „Ik verdien gijn brood deels slapend, 's yachts loopt de verkoop aan jaê via mijn stek op eBay na- ijurlijk gewoon door. China, Ja pan, Taiwan. alles. Ik controleer i( binnengekomen bestellingen bij wijze van spreken in mijn py jama. En dat is lekker koffie drinken. We halen overigens üchtig procent van de omzet uit Amerika. Ik verkoop ook postze gelalbums en ik ben de helft en veel sneller dan de traditionele handel. Ik heb nu ongeveer 12.000 klanten en ik denk dit jaar door de 1 mil joen euro omzet heen te breken. Ik krijg weieens kritiek van de traditionele handelaren, die nog een winkel hebben. Hun zaakjes lopen terug. Maar ja, met die oude grijze mannetjescultuur, red je het niet meer. Laatst stop te er eentje mee. Die had een ver zameling uit het Midden-Oosten die hij hier niet kwijt kreeg. Ik heb alles gekocht en via het net had ik in no-time goud geld. Er is zoveel handel. „Wij krijgen per jaar circa 50.000 mailtjes en we doen er 25.000 de deur uit. Ik heb eens uitgerekend dat het er meer dan tien per uur zijn. Wij zien de screensaver alleen met kerst, 't is keihard werken." Laptops Philip Bruce (51) repareert en verhandelt met zijn Utrechtse in ternetbedrijf DSPS via markt- plaats.nl professionele laptops en pc's. „Ik had een klassieke handel in ouwe DS'en (klassiek model Citroën red.) en zocht een paar jaar geleden een onderdeel via internet. Toen zag ik hoe waanzinnig veel laptops er ver handeld werden., De DS-hype was een beetje over en ik ben in de laptops gestapt, online. We doen ook reparaties. Mensen sto ten koffie over het toestenbord of breken hun scherm. We kun nen de schade vaststellen en eventueel repareren. Ze komen uit het hele land, van Goes tot Maastricht. We richten ons voor al op de zakelijke markt. Veel bedrijven hebben graag dezelf de laptops voor hun werkne- Philip Bruce handelt veel in laptops. foto Bram Lammers/GPD mers. Als er wat kapot is, mer ken ze vaak dat de types die ze zoeken al niet meer worden gele verd door de gevestigde handel. Wij zorgen dat we die onderde len of laptops wel hebben. Men sen die hun adaptor kwijt zijn, kunnen ook vaak geën zelfde meer vinden. Wij hebben ze alle maal liggen." „We zijn nu met zijn achten, maar ik wil ook 's avonds dien sten aanbieden. Voor noodgeval len bijvoorbeeld. Ik zoek dus nog een paar ervaren lap top-monteurs. Die zijn erg schaars en vind je niet zo makke lijk via het net." Watersport Albert Halsema (41) uit Amster dam handelt via speurders.nl in watersport-artikelen. „Ik heb bijna mijn hele leven al een boot en die verhuur ik voor tripjes. In de winter zat ik ook een beetje in de handel van onderdelen en ik kwam er achter dat bijvoor beeld een buitenboordmotor via internet veel goedkoper was. Toen ben ik scheepsartikelen op die manier gaan inkopen. Ik poetste het wat op en hup, gooi de het weer in de verkoop. Het prettige is dat ik het helemaal niet als werk zie. Ik ga lekker op de bank zitten, schuif mijn lap topje op schoot en rommel wat aan. Als 's morgens het zonnetje schijnt, weet ik dat ik een druk ke dag ga krijgen. Ze willen de boot huren, er is extra vraag naar watersportartikelen en ik zit nu ook in de zonnepanelen." „Via Speurders heb ik een cur sus gevolgd en nu ben ik 'Speur ders Professional'. Klanten we ten dat ze niet besodemieterd worden, want ik ben helemaal gescreend door speurders.nl. En ik werk nu ook makkelijker sa men met andere professionals. Als we leuke partijtjes voor een ander tegenkomen, dan tippen we even. Ik zit nu zo'n zes uur per dag achter het scherm. An der werk ben ik mee gestopt. Als je de uren uitrekent, is het slecht betaald, maar ik haal er een modaal inkomen mee bin nen en dat vind ik best."GPD Intemethandelaar Jaap Bambach verdient aan postzegels. ■■BB foto Harmen de Jong/GPD Albert Halsema handelt via het inernet in watersportartikelen. foto Harmen de Jong/GPD PARIJS - BNP Paribas, in marktwaarde de grootste bank van Frankrijk, heeft een goed kwartaal achter de rug. De bank zag zijn nettowinst met 23 procent stijgen van 1,09 miljard naar 1,34 miljard euro. Dat was een meevaller voor analisten, die van tevoren waren uitgegaan van een minder sterke winststijging. BNP Paribas verdiende meer geld met consumentenkre dieten, met name in de Verenigde Staten. Daarnaast was de divisie zakenbankieren succesvol. Er was sprake van een stijging van de inkomsten in derivaten (onder meer opties en futures). De totale omzet steeg in het vierde kwartaal met 18 procent naar 5,62 miljard euro. ANP ROTTERDAM - AND International Publishers heeft ruim 278.000 aandelen onderhands geplaatst bij enkele grootaandeelhouders. Dat heeft de softwareproducent gis teren bekendgemaakt. Naast de.aandelen zijn ook ruim 556.000 warrants uitge geven aan dezelfde aandeelhouders. De warrants geven de houder gedurende drie jaar het recht om aandelen AND te kopen tegen een prijs van 7,17 euro. De uitgifte prijs van de combinatie (1 aandeel plus 2 warrants) be draagt 7,67 euro. Door de totale transactie stijgt het aan tal uitstaande aandelen met 30 procent. Met deze aande- lenplaatsing versterkt AND het eigen vermogen met ruim 2 miljoen euro. Bij uitoefening van de warrants komt daar nog eens 4 miljoen euro bij. ANP PARIJS - Het Franse olieconcern Total heeft in het vierde kwartaal van vorig jaar een nettowinst geboekt van 2,34 miljard euro. Dat komt neer op een daling van 37 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Total profiteerde net als andere oliemaatschappijen van de stijgende olieprijzen. De winst werd echter gedrukt door een aantal stakingen. Een daarvan was in Frankrijk en duurde meer dan drie weken. Total ondervond ook hin der van het orkaangeweld in de Verenigde Staten. De deelname van Total in farmaceut Sanofi-Aventis zorgde een jaar geleden voor een eenmalige bate 153 miljoen eu ro. Maandag kwamen de omzetcijfers van Total al naar buiten. Het concern noteerde een omzetstijging van 18 procent naar een record van 39,9 miljard euro. Over het hele jaar bedroeg de omzet 143,2 miljard euro, wat neer komt op een stijging met 17 procent ten opzichte van 2004. De nettowinst over 2005 steeg met 31 procent naar 12,0 miljard euro. ANP MELBOURNE - Het Australische mijnbouwbedrijf BHP Billiton heeft in de eerste helft van het op 1 juli begonnen boekjaar een recordwinst geboekt van 4,36 miljard dol lar. Dat komt neer op een stijging van 48 procent ten opzichte van dezelfde periode in het voorgaande boekjaar. Het resultaat komt overeen met de verwachtingen. De mijnbouwbedrijven beleven gouden tijden door de grote vraag naar grondstoffen, met name uit China. De prijzen van onder meer koper, aluminium en ijzer zijn door de grote vraag gestegen. BHP heeft al vijf keer. op rij mel ding kunnen maken van een recordwinst. ANP ROTTERDAM - Vakantiegan gers kunnen in de toekomst geen gebruik meer maken van Rotterdam Airport. Vakantie- diarters naar de costa's moeten uitwijken naar regionale vlieg- telden zoals Enschede en Gro- aingen, omdat Rotterdam Air- port een zakelijke luchthaven Gemeente Rotterdam en Schip- lol Group, eigenaar van Rotter dam Airport, willen dat het voormalige Zestienhoven in alleen nog zakelijk lucht verkeer verwerkt op 25 Europe se bestemmingen. Zakenvliegtui- n die nu nog' vanaf Schip- 1-Oost vertrekken, krijgen in de toekomst Rotterdam Airport lis thuishaven. weren van het vakan tieverkeer kan Rotterdam bin- de geluidsnormen blijven, luchtvaartmaatschappij s iransavia, dat Rotterdam als W& tweede thuishaven heeft, zal de le zomer al meerdere charter vluchten vanaf Enschede en Gro- tagen verzorgen. Daarnaast v°rdt ook Eindhoven een be- •sngnjk vliegveld voor toeris- Het enige waar wij ons zor- over maken is of we de pas tier nog wel volöp kunnen be nnen als Rotterdam wegvalt", sgt woordvoerster Petra Peijl ®Transavia. „In de omgeving pnEnschede of Groningen wo- minder mensen dan rond otterdam. En op Rotterdam Airport is het snel parkeren en ^checken. Maar we zullen onze ^bereidingen treffen, want gelukkig gaat dit niet van de Scopdeandere dag in." lp de regionale vliegvelden zul- geen problemen ontstaan - de groei van het aantal va- wntievluchten. Vanaf Enschede Vertrekken nu al veel charters Groningen is bezig met het verlengen van de landingsbaan, er grotere toestellen Jnnenstijgen en landen. al botterdam een zakelijke thaven wordt, lag al in de "IJ der verwachting. Het vlieg- F heeft zich vanaf eind jaren gentig tegen alle afspraken in 'Popt tot een toeristische laven. Het huidige ak- 3st5 Jvchtha bord tt tussen Schiphol Group en §®eente Rotterdam is al be- en met de provincie en mi- ft ®tenes. waardoor ook be- aar vanuit de politiek on- aarschijnlijk is. GPD door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Bij groothan del EDC Europe in Middelburg worden ze niet zenuwachtig van een order voor de levering van 1,5 miljoen scartkabels. Die lig gen immers op voorraad en kun nen direct worden geleverd. Net als 2500 andere artikelen. Tientallen miljoenen stekkers, pluggen en kabels liggen opge slagen in een magazijn aan de Ampèreweg. EDC Europe ver koopt de spullen aan importeurs en groothandels in Europa. En die leveren het bijvoorbeeld aan bouwmarkten of speciaalzaken. Ook levert het bedrijf aan de ei gen verkoop- en distributiecen tra in België,.Duitsland, Frank rijk, Spanje, Portugal, Roeme nië en Finland. „We werken met lokale vertegenwoordigers", ver telt financieel-directeur Walter Daalhuijzen. „Die spreken de taal, kennen de cultuur en de juiste mensen." EDC Europe is het Europese hoofdkantoor van de EDC Group. Die is producent en dis tributeur van kabels en elektro- nica-accessoires. De onderne ming koopt ze in bij verschillen de fabrieken. Twee zijn uiterma te belangrijk: ze staan in de om geving van het Chinese Sjang hai. EDC is verantwoordelijk voor 80 procent van hun omzet. „We hebben met beide fabrie ken een joint-venture gesloten. Dat neemt niet weg dat we in China een eigen inkoopkantoor hebben. Dat controleert de kwa liteit van de productie. Want de medewerkers van de fabriek zien bij wijze van spreken al leen dat de stekker glimt en het omhulsel wit is; in hun ogen een goede stekker. Het is zaak de kwaliteit streng in de gaten te houden. Bij de pro ductie van sommige artikelen gaat bijna nooit iets fout. Dan nemen we slechts steekproeven. Maar als het foutpercentage hoog is, testen we zo'n procuct vaker." Sterk is EDC op het gebied van accessoires voor audio, televisie, video en telefonie. „De produc ten op zich zijn niet zo veel geld waard, dus moeten we het heb ben van bulk." Elke dag komt er een container met artikelen in Middelburg aan. De containers worden aan gevoerd in de haven van Antwer pen en van daaruit per vracht wagen naar het hoofdkantoor Financieel-directeur Walter Daalhuijzen toont een deel van de 2500 accessoires van EDC Europe in Middelburg. foto Ruben Oreel gereden. Daar worden de pro ducten opgeslagen in het 6000 vierkante meter (ruim een voet balveld) grootte magazijn. „Elk artikel hebben we voor circa vier maanden op voorraad", zegt Daalhuijzen. „Dat is de tijd die nodig is om het te bestellen, te laten maken, de monsters te verschepen, te controleren en de daadwerkelijke productieop dracht geven. Alleen het versche pen kost al bijna een maand." De accessoires worden in China in dozen of zakken verpakt of op rollen (kabels) gewikkeld en op pallets in containers geladen. In toenemende mate willen de afnemers van EDC niet alleen dozen met losse stekkers. „Steeds meer vraag is er naar verpakte producten, want im porteurs en groothandels ver pakken steeds minder zelf." EDC wil dat werk niet zelf op zich nemen. Daalhuijzen: „We hebben uitgerekend hoeveel geld het kost om inpakmachines aan te schaffen. Tonnen. Dat idee hebben we snel laten varen. Ook het uitbesteden aan andere bedrijven of sociale werkplaat- Naam: EDC Europe Plaats: Middelburg Opgericht: 1985 Aantal medewerkers: 16 Omzet: 25 miljoen euro sen is duurder dan artikelen in China te laten verpakken. En dat terwijl de transportkosten toenemen. Want in een doos kun nen bijvoorbeeld duizenden con- nectoren. Maar zodra je elke connector apart in een mooi doosje stopt, kunnen er aanmer kelijk minder in een grote doos. Het volume neemt toe en dus stijgen de transportkosten. Toch is het dan nog altijd goedkoper om de artikelen in China te la ten inpakken en ze naar Neder land te laten verschepen dan om het zelf te doen." De concurren tie voor EDC is groot. Met name in het buitenland. Daarom is het bedrijf ook steeds op zoek naar nieuwe artikelen. Led-televisies „Een goed voorbeeld is de op komst van led-televisies. Daar op zitten verschillende nieuwe aansluitingen, zoals HDMI en DVI. Daarvoor moeten weer con- nectoren en kabels worden ge maakt. Ook is er vraag naar al lerlei nieuwe verloopstekkers. Zodra we weten dat dat soort producten uitkomen, gaan we op zoek naar de mogelijkheden om daar accessoires voor te ma ken." EDC heeft eep bewogen geschiedenis. In 1985 begon het bedrijf in Capelle aan den IJs- sel. In 1995 verhuisde de groot handel naar Bruinisse. „Puur vanwege de grondprijs", zegt Daalhuijzen. „We hebben nu eenmaal veel grond nodig. Maar bij de plan nen om uit te breiden stuitten we op problemen bij het toenma lig gemeentebestuur. Op weg naar een afspraak in Antwerpen reed directeur Gali ter hoogte van Middelburg langs een recla mebord van de gemeente waar op bedrijfsgrond werd aangebo den. Hij heeft direct de gemeen te gebeld en een week later zat hij om de tafel bij de notaris." EDC Europe is druk bezig met de uitbreiding van het Europese hoofdkantoor. De eerste paal is vorige week.vrijdag geslagen. Het nieuwe magazijn moet in mei in gebruik worden geno men. Ook dat is ruim een voet balveld groot. Dat betekent dat het pand twee keer zo groot wordt „Dat is onder andere no dig om de verpakte artikelen te kunnen opslaan. Maar er komen ook steeds meer nieuwe artike len bij." door Ron Meershoek AMSTERDAM - Opnieuw dreigt een vooraanstaande Ne derlandse onderneming van de effectenbeurs in Amsterdam te verdwijnen. Het industriële con glomeraat Stork maakte dins dag onverwacht bekend de mo gelijkheid van een 'beursexit' se rieus te onderzoeken. Stork is een concern met een rij ke historie. De geschiedenis van het bedrijf voert terug tot 1827. Toen werd de Nederlandse Fa briek van Werktuigen en Spoor- wegmaterieel opgericht, kort weg Werkspoor geheten. Het bedrijf kan met, enige goede wil een icoon van de Nederland se industrie worden genoemd, dat zich met het oude Werk spoor als basis heeft ontwikkeld tot een producent met een brede scoop. Zo nam Stork, als zoda nig sinds 1954 genoteerd aan de Amsterdamse beurs, midden ja ren negentig de levensvatbare onderdelen over van de failliete vliegtuigbouwer Fokker. De mogelijke beursexit van Stork past in een trend die zich de laatste jaren manifesteert en waarbij Nederlandse bedrijven van naam en faam het Damrak de rug toekeren. Zo lijkt het schrappen van de beursnotering van informatieconcern VNU, de voormalige uitgever van bladen als Margriet en Libelle, nog slechts een kwestie van tijd. Het logistieke bedrijf Frans Maas staat op het punt te wor den overgenomen door een Deen se concurrent, waarna het van de beurs wordt gehaald. Aan de beursnotering van P&O Nedllo- yd kwam vorig jaar een einde, toen eveneens Denen de rederij opkochten. Twee jaar geleden verdween Vendex KBB, het moe derconcern van Hema en Vroom Dreesmann. Bij Frans Maas en P&O Nedllo- yd waren het branchegenoten die met het overnemen van het bedrijf het vertrek van de Am sterdamse beurs bezegelden. In de andere gevallen namen en ne men (in het geval van VNU) durfkapitalisten die rol op zich. De overeenkomst is dat het ini tiatief steeds bij de bieder lag. Stork onderscheidt zich daarin. De leiding van de onderneming zelf is de initiator van het onder zoek naar een beursexit. Stork denkt zich buiten de schijnwer pers beter te kunnen ontwikke len. Topman Sjoerd Vollebregt wees in dat verband op het ver anderde beursklimaat. Niet iedereen slikt die uitleg voor zoete koek. Bij het aantre den van Vollebregt drie jaar ge leden deed het aandeel 4 tot 5 euro. Inmiddels is de koers ver tienvoudigd. Analisten plaats ten vraagtekens bij de gewekte schijn van wijwilligheid. De sug gestie werd gedaan dat Stork on der dreiging van een vijandelij ke bod de vlucht naar voren maakt. Stork liet weten dat twee aan deelhouders, de investerings maatschappijen Centaurus en Paulson, die samen goed zijn voor een belang van meer dan 20 procent, een vertrek van de beurs steunen. Het Britse Cen taurus speelde eerder een asser tieve rol bij de overname van te- lecombedrijf Versatel, dat eind vorig jaar van de beurs ver dween, door het Zweedse Tele2. In dit geval probeerden de Brit ten samen met andere aandeel houders de overname tegen te houden, omdat ze het bod te laag vonden. ANP BARCELONA - Het Chinese technologiebedrijf Huawei heeft in Europa voet aan de grond ge kregen. Het Britse mobieletelefo niebedrijf Vodafone neemt de komende vijf jaar mobieltjes bij de Chinezen af die geschikt zijn voor nieuwe diensten, zoals snel internet en e-mail. Vodafone kondigde de overeen komst gisteren aan in Barcelo na. waar de 3GSM-beurs wordt gehouden. Hoeveel de opdracht Huawei oplevert, is niet bekend. De telefoons komen onder de Vodafone-naam in 21 landen op de markt. In september worden de eerste verwacht. Huawei be oogt een toppositie op de markt, die nu wordt nog gedomineerd door bedrijven als Nokia, Mo torola en Samsung. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25