PZC Langhout dieper in de problemen eend- Van hobby werk maken Concurrentie kost kwaliteit Technologie mat mens af Beursadviezen gorilla Wijken apekool te zijn Aandeelhouders Arcelor nu positiever over bod Mittal Steel Jouroperator verliest geding over schuld Marktplaats wijzigt tarieven m V i Nederland in trek bij buitenlanders Nationaal handelsoverschot stijgt Mogelijk verdere renteverhoging Vliegveld bij Kobe wordt verliesgevend jedactie: 0113-315649 #ww-Pzc-ni ï-maii:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: nrd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; to ws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 16 februari 2006 DEN HAAG - Peter Langhout moet bijna 350.000 euro jtalen aan de Europee- ithe"Verzekeringen. Dat heeft ferechtbank in Den Haag giste- so beslist in kort geding. De rechter liet in haar oordeel reewegen dat de in problemen ^kerende Alphense reisorgani- stie heeft erkend een betalings- iÉerstand te hebben bij de ver- akeraar. De schuld zou echter ;r zijn dan het geëiste be ft^ Lening Dj-Europeesche Verzekeringen Langhout vorige week voor de rechter om ongeveer i euro terug te krijgen, irag moet binnen 24 uur jp de rekening van de Europee- scheworden gestort. De schuld bestaat uit verzeke- DDIELOORD - Internetbedrijf Marktpiaats.nl schrapt de regel dat consumenten moeten beta len voor een advertentie als hun product 200 euro of meer waard is. De veilingsite maakt voortaan eenonderscheid tussen typische Mumentenproducten en meer Supermarkten met sluiting bedreigd 2.4 mnze redactie economie ringspremies die reizigers wel hebben betaald, maar die door de reisorganisator nooit zijn af gedragen aan de Europeesche, en uit een vorig jaar afgesloten lening van 200.000 euro. Toen de Europeesche half december het vertrouwen in Langhout op zegde en de relatie beëindigde, stopte de afbetaling van de le ning. Hierop stapte de verzeke raar naar de rechter. Directeur en naamgever Peter Langhout kondigde gisteren aan dat hij hoger beroep aante kent tegen de uitspraak van de rechter. „Wij vinden de claim van de Europeesche verzekerin gen niet terecht. Sterker nog, wij hebben een tegenvordering van ongeveer 500.000 euro bij hen neergelegd." De onderneming wei'kt al enige tijd aan een doorstart. Die zou binnen enkele dagen rond moe ten komen. „We kunnen dan weer gewoon door met het be- i-nonze redactie economie duurzame goederen, zoals wo ningen en auto's. Advertenties voor de eerstgenoemde catego rie zijn gratis en voor de duurde re goederen moet worden be taald. Voor bijvoorbeeld vakan tiehuizen, banen en auto's geldt voortaan een prijs van 6 of 25 eu ro, afhankelijk van de rubriek, pagina 25 gouden handel op internetsites drijf en onze 107 werknemers houden we in dienst", aldus Langhout. Aan cle doorstart wordt gewerkt door een groep investeerders on der leiding van beheersmaat- schappij Kalis de Groot. De touroperator zal verder gaan on der de naam Benga. De website van Langhout is inmiddels al be reikbaar via www.benga.nl. De investeerders nemen echter niet de schulden mëe. „Dat zal Peter Langhout zelf regelen door mid del van schuldsanering." Busbedrijf Het faillissement van het aange kochte busbedrijf De Mol Peli kaan heeft zwaar gedrukt op het eigen vermogen van Peter Langhout Reizen. Daarom heeft de Stichting Garantiefonds Rei zen (SGR) begin januari het lid maatschap geschrapt. Tot een faillissement van Lang hout zal het volgens Kalis de Groot niet komen. „We vernach ten dat de naam Peter Langhout Reizen blijft bestaan en dat het bedrijf deze maande weer aan sluit bij jie SGR. Werknemers en reizigers merken niets van de verandei'ingen. Peter Langhout Reizen behoort tot de bekendste namen in de Nederlandse reiswereld. Jaar lijks boeken ongeveer 150.000 Nederlanders vlieg-, auto- en busvakanties via de touropera tor. GPD!ANP pagina 27 perspectief reisbureaus is slecht BARCELONA - Uitgeputte bezoekers van 3GSM World Congress in Barcelona rusten uit bij een stand. Deze beurs en conferentie, be doeld voor mensen die werkzaam zijn in de we reld van de mobiele telefonie, is nog tot en met vandaag te bezoeken. Het evenement werd sinds 1987 gehouden in Cannes. Vanaf dit jaar zal de beurs jaarlijks in het Spaanse Barcelona te zien zijn. foto Albert Gea/RTR pagina 24 wachten op grote sprong voorwaarts tan onze redactie economie DEN HAAG - „Wat ons betreft beursgorilla Jacko terug sar het oerwoud." Zo luidt de ranclusie van een onderzoek aar een van de meest spraak makende beleggingsanalisten ian de laatste tien jaar: een zil- ïerruggorilla uit de Berlijnse Zoo. Declaim dat deze gorilla als ac- ttóbelegger een veel beter ren- fenent haalt dan de meeste pro- fesionals is apekool, liet het on- fcoeksbureau Ms gisteren we- fi? publiceerde een rapport j^rin de portefeuille van -ïcko - inmiddels vexwangen tor een computerprogramma Afzijn willekeurige keuzes si- sfert - tegen het licht wordt gouden. De bedenkers van dit jËgingsproduct goochelen1 cijfers en stellen de resulta- frveel te zonnig voor, aldus S. „De gerapporteerde rende ren zijn zó spectaculair N, dat het wel heel uitzonder- I is dat daar een willekeurig jamengestelde portefeuille aan gjfondslag zou liggen." jèrzoeksbureau Iris, dat P voor de Rabobank en Ro- :«o, deelt zeven 'rode vlaggen' ®'aan Jacko. Dat is onder meer' ®dat het fonds weigert een vol- sdig overzicht van alle transac ts te geven, omdat het statis tisch onwaax'schijnlijk is dat een klein fonds als Sligro vijf jaar lang niet wordt geselec teerd en vlak voor een koers- spx'ong wel. Ook is de geclaimde aankoopkoers van Arcadis op 21 juni 2002 veel lager dan de laagste genoteer-de koers op die dag. Zo kan een kind de AEX-in- dex met gemiddeld 17 procent per jaar verslaan, aldus Iris. De bedenker van beursgorilla, imiddels een succesvolle inter netsite, toonde zich gisteren niet blij met de onderzoeksresul taten. „Ixïs rommelt zelf maar wat aan", reageerde J. Ber trams. „Iris weet niet dat wij kleine fondsen minder snel selec teren dan hoofdfondsen, zij ver gissen zich in de aarxkoopdatum van Arcadis en dat wij onze be- leggingshistox'ie niet aan derden sturen heeft te maken met con- tx'actverplichtingen die wij zijn aangegaan." Kinnesinne Eén kritiekpunt van Iris is vol gens Bertrams wel terecht. „Op onze website stond dat alle tien van onze hoofdfondsen beter presteerden dan de AEX. Dat is index'daad onjuist. Het waren er acht, twee presteerden iets min der." Volgens Bertrams heeft het kritisch rapport van Iris veel te maken met kinnesinne. „Het is natuurlijk nooit leuk als je beleggingsafdeling wordt ver slagen door een gorilla." GPD op eigen benen - door Inge Heuff SCHUDDEBEURS - Na 28 jaar het idee voor zich uit te hebben geschoven, moest het er nu toch maar van komen: Marion Schiffer uit Schudde- beurs is onlangs haar eigen bedrijf in 'home styling' voor huis en tuin begonnen. Een gedegen marktonder zoek ligt niet ten grondslag aan haar eigen onderneming, Schiffer Homestyling. De on dernemer houdt het meer op fingerspitzengefühl. „Er zul len ongetwijfeld andere zelf standigen zijn zonder winkel die klanten op dit gebied ad- viseren. Ik kan adviseren over de inrichting van een ge heel nieuw huis met tuin, als wel de passende aanschaf van alleen een bank of de gor dijnen. Een woninginrichting zaak werkt ook met advi- seux's, maar die gaan echt niet thuis kijken of die bank of gordijnen wel bij het interi eur passen." De ondernemer vinclt ook eigenlijk dat je al tijd kunt zien als een interi eurzaak een vertrek inxïcht. „Het wordt dan toch een soort toonzaal, verlengstuk JêjjBM. - MMS ■P« l Marion Schiffer vindt het spannend om met ogenschijnlijke nonchalance combinaties te bedenken, foto Mechteld Jansen Een eigen bedrijf beginnen is worstelend ■proberen boven te komen. In Op eigen benen vertellen ondernemers hoe zij die klus hebben geklaard. Vandaag Marion Schiffer van Schiffer Homestyling uit Schuddebeurs. van die winkel. Ik vind het juist spannend om met een ogenschijnlijke nonchalance combinaties te bedenken die een kamer of huis spannend en levend maken, die passen bij de bewoners." Een websi te, flyer en visitekaax-tjes moe ten bekendheid aan haar be drijfje geven maar zelf denkt Schiffer haar klanten te wer ven via mond-tot-mond-re- clame. De eerste heeft zich al aangediend. „Ik heb veel vriendinnen geholpen met verbouwingen omdat zij het niet meer zagen zitten of geen zicht hadden op de mo gelijkheden. In feite heb ik van mijn hobby mijn werk ge maakt. De afgelopen 21 jaar heb ik voor een projectont wikkelaar gewerkt die we reldwijd projecten heeft lo pen. Ik heb daar veel acquisi tie-ervaring opgedaan en in zichten ontwikkeld over in richtingen en verbouwingen die ik nu kan gebruiken. Ove rigens werk ik nog steeds voor dit bedrijf omdat ik dat veel te leuk vind." Schiffer heeft dan ook niet de intentie om door te groeien en perso neel aan te nemen. „Dit creë ren is wat ik eigenlijk mijn hele leven al leuk vind. De af gelopen jaren ben ik vooral met onderhouden van het be staande bezig geweest. En dus vond ik het tijd worden voor mijn eigen onderne ming. Over vijf jaar hoop ik -nog steeds volop bezig te zijn, want stilzitten kan ik niet." /oals een boer uit smerige mest fhoch weer kostelijke spruitjes kan ingroeien, zo heb ik uit een Mistre de ervaring alsnog een nuttig in- kunnen distilleren. Vorige keer Mik verteld dat ik voor een internet- Msluiting twee maanden van de ene competente hulpverlener naar de an- orewerd gestuurd. Wat de ene als op ging voor al mijn problemen aan- werd door de volgende als on- Wijk terzijde geschoven. Het heeft pet inzicht opgeleverd dat, deze arkt niet in staat is om kwaliteit te le uren. ^>de markt voor internetaansluitin- y erst zware concurrentie. De aan- tts bespringen je van alle reclame- ou (en met telefoontjes onder je mamaal) met prachtige aanbiedin- im Prijs is daarbij essentieel. Lage prijzen vragen lage kosten en dure dienstverle ning past daar niet bij. Klanten die contact zoeken worden ver wezen naar telefonische hulpdiensten. Die mogen niet te duur zijn. Om de gang van zaken te beheersen krijgt het personeel beperkte bevoegd heden en strikte instructies. Dat maakt het werk eenvoudig en houdt de lonen laag. Maar zulk werk trekt geen personeel aan dat hierin een loopbaan zoekt. Het takenpakket is weinig uitdagend. Perso neel identificeert zich niet met de baan, probeert niet zich te onderscheiden om zo vooruit te komen. Gevolg: het ver loop is hoog, de prikkel om gedegen vakkennis te ontwikkelen is laag. Het kan anders, maar dat is wel duur der. Je kunt personeel ruimere bevoegd heden geven, zodat ze een probleem van de klant kunnen overnemen en zelf een oplossing voor ze regelen, als een soort van consulent. „U wilt een inter netverbinding? Dat ga ik voor u rege len!" Dat vereist beter en breder opgeleid personeel dat ruimere bevoegdheden aankan. Zo'n baan is aantrekkelijker voor personeel dat meer uitdaging zoekt en minder snel wegloopt, maar dat kost ook wat. Met zo'n aanpak wordt het product duurder en dat komt niet goed uit in moordende prijsconcurrentie. Je zou kunnen denken dal een bedrijf zich hiermee kan onderscheiden. Ze kunnen dan adverteren met weliswaar hogere prijzen, maar ook betere kwaliteit van de dienstverlening. Daar zie ik echter niets van. Niemand heeft me aangeraden om leve rancier X te nemen vanwege zijn voor treffelijke hulpdienst. En dat is te ver klaren omdat die hulpdienst bij de keu ze zo'n geringe rol speelt. De kwaliteit van een hulpdienst kun je niet van te voren peilen, zoals je het zit comfort van een auto kunt uitproberen. Je merkt het pas als je het nodig hebt. En je denkt het nauwelijks nodig te hebben, je denkt alleen aan het geïnstal leerde product, niet aan het installatie proces (al lijkt hier een kentering in te komen: ik hoor van steeds meer mensen die hun bestaande aansluiting niet dur ven te veranderen omdat ze de chaos vrezen). Een bedrijf kan zich niet profi leren met betere dienstverlening bij de installatie, want het prijst zich daar mee uit de markt. Concurrentie drijft bedrijven dus naar minimale dienstver lening. Wat nog zou kunnen is differentiatie. Een pakket waarbij je kunt kiezen tus sen volledige dienstverlening en gega randeerde installatie tegen een extra vergoeding, of een kaal pakket waarbij je zelf de schroevendraaier hanteert en ook zelf probeert KPN te temmen. Eigenlijk dacht ik dat ik het eerste had, toen mij een gratis monteur werd be loofd. Maar dat is kennelijk uitgehold tot een loze service. Gek genoeg is één dienst niet helemaal uitgebeend. Ik had een klacht inge diend bij KPN en werd opgebeld door iemand die de vrijheid had om mij fi nanciële compensatie te bieden en zelfs op eigen initiatief naam en telefoon nummer achterliet voor het geval ik nog meer problemen zou hebben. Het kan dus wel. Of stamde zijn afdeling uit de tijd dat PTT nog een openbaar nutsbedrijf was? Joop Hartog DEN HAAG - De belangstelling van buitenlandse onder nemingen om zich in Nedexdand te vestigen is voxig jaar aarxzienlijk toegenomen. Het Commissai'iaat Buitenland se Investex-ingen Nederland (CBIN) was in 2005 betrok ken bij 112 nieuwe investeringspi'ojecten van buitenland se bedrijven, tegenover 102 een jaar eerder. Het CBIN heeft tot taak Nederland als vestigingsland te bevorderen en te vooi'komen dat bedrijven neei'sti'ijken in landen die met ons concurreren. Bij de 112 nieuwe projec ten gaat het om een investeringsbedrag van in totaal 506 miljoen euro en het scheppen van 3121 nieuwe arbeids plaatsen. Bij de 102 projecten in 2004 ging het om 265 mil joen euro en 2500 arbeidsplaatsen. ANP VOORBURG - Het handelsoverschot van Nedei'land is vo rig jaar met 17 procent gestegen tot 32,2 miljax-d euro, door een recordwaarde van de expoi*t vanuit ons land. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gisteren heeft gepubliceerd. In 2004 bedroeg het overschot 27,4 miljard euro. De waarde van de uitvoer van goederen kwam terecht op een record van 281 miljard euro, 10 procent meer dan in 2004. De sterke stijging van de export was overigens niet te danken aan Nederlands fabrikaat, maar aan de zoge noemde wederuitvoer van goederen vanuit Nederland. Het gaat dan om goedex-en die via Nedex'land vei-voerd worden en daarbij tijdelijk in bezit komen van een Neder landse onderneming. ANP WASHINGTON - Een verdere renteverhoging in de Vex-e- nigde Staten is niet uitgesloten. De onlangs aangeti'eden president van de Amei'ikaanse centrale banken, Ben Bex*- nanke, verklaarde gisteren dat een verdere verhoging no dig kan zijn. De dreiging van meer inflatie blijft bestaan, ondanks de reeks van kleine renteverhogingen van de laatste anderhalf jaar. Wel zei hij dat het monetaire beleid een nieuw tijdperk in gaat, waarin gestage verhogingen niet langer nodig zijn. Bernanke sprak gisteren voor de financiële commissie van het Amex'ikaanse Huis van Afgevaardigden. Het was de eerste rede in zijn nieuwe functie. De inflatie kan in toom worden gehouden met hogere rente. Volgens Bernan ke kan de inflatie nog oplopen als gevolg van de hoge olie- px-ijzen. Bernanke liet gistex-en verder weten dat er ook kansen zijn dat de inflatie zal afnemen. Hij wees erop dat een daling van de huizenprijzen en een afname van de ac tiviteiten in de bouwnijverheid de consument ertoe kan brengen wat voorzichtiger te zijn met zijn uitgaven. Een kalme daling van de huizenprijzen acht hij waarschijnlij ker dan een scherpe prijsval. ANP van onze redactie economie ROTTERDAM - Het bod van 's werelds grootste staalfabrikant Mittal Steel op rivaal Arcelor is positief ontvangen door een groot deel van de Arcelor-aan- deelhouders. „We hebben zo'n 30 tot 40 procent van de aandeel houders gesproken. De reactie is positief, ze begrijpen de logica achter het bod", zei financieel directeur Aditya Mittal gisteren in een toelichting op de jaarcij fers. „Het is nóg te vroeg voor ze om aan te geven of ze op het bod ingaan." Mittal Steel maakte eind janua ri kenbaar de nummer twee op de staalmarkt Arcelor te willen inlijven. Mittal heeft 18,6 mil jard euro over voor Arcelor, deels in contanten en gedeelte lijk in aandelen. Na een eventue le overname houdt Mittal 51 px-o- cent van het fusiebedrijf in han den. Kenners verwachten dat Mittal Steel zal slagen in zijn overna mepoging, mits het contante deel van het bod wordt ver hoogd. Topman Lakshmi Mittal herhaalde gisteren echter dat hij niet overweegt het bod te ver hogen. Als het aan de staalmil- jardair ligt, is de overname in het twèede kwartaal beklonken. Het van meet af aan door Arce lor als vijandig bestempelde overnamebod zorgde de afgelo pen drie weken voor grote beroe ring in de staalindustxie, tot in de hoogste regeringskringen toe. Zo spraken de Franse en Luxemburgse regering, met een belang van 5,6 procent de groot ste individuele aandeelhouder in Arcelor, hun bezorgdheid uit over de wei'kgelegenheid in de Europese staalsector. De van oorsprong uit India af komstige Lakshmi Mittal staat bekend als een harde saneerder. De afgelopen weken herhaalde hij echter telkens weer dat de overnameplannen niet zijn inge geven door kostenbesparingen. Volgens hem vullen beide bedrij ven elkaar aan. Arcelor heeft van oudsher een sterke positie in Europa en Latijns-Amerika. Mittal Steel is na de overname vorig jaar van US International Steel Gx-oep voor 4,5 miljard dol lar, groot in Noord-Amex-ika, Midden-Europa en in toenemen de mate China. „Ik ben er van overtuigd dat de overname zal lukken in het licht van de ont wikkeling van de staalindus- tx-ie", aldus Mittal gisteren. Hij ziet de potentiële aanwinst als een logische stap in de samen- klonterende wereldstaalmax'kt. De ferme taal van regeringsfunc- tionax'issen die tegen het bod ageerden, is de laatste dagen wat geluwd. Na België heeft nu ook de Luxemburgse regering een zakenbank (JP Moi'gan) in de ax*m genomen om advies in te winnen. „Dat is een positief te ken", aldus Mittal. Mittal Steel boekte in het vierde kwartaal een nettowinst van 650 miljoen dollar, een ruime halvering ten opzichte van de zelfde periode liet jaar ervoor. Over geheel 2005 daalde de net towinst van 4,7 miljard dollar tot 3,37 miljard dollar. De om zet steeg het afgelopen kwartaal van 6,2 miljard naar ruim 7 mil jard dollar. ANP KOBE - Het nieuwe offshore vliegveld dat vandaag bij de Ja panse havenstad Kobe wordt ge opend, gaat een onzekere toe komst tegemoet. De belangstel ling bij luchtvaartmaatschappij en is zo gering dat het vliegveld verliesgevend wordt. Om uit de kosten te komen moe ten er jaarlijks minstens 3,4 mil joen passagiers het vliegveld ge bruiken. Volgens critici in Kobe is de luchthaven te duur: de ge meente stak er 2,3 miljard euro in. Kobe is de stad met de hoog ste schulden in Japan. Kobe moest de huurprijs voor fa ciliteiten op het vliegveld verla gen om ondernemers en lucht vaartmaatschappijen te trek ken. Vooralsnog gebruiken maar drie luchtvaartmaatschap pijen Kobe voor vluchten naar zeven andere steden. Het is aan gelegd op een kunstmatig eiland net buiten de haven. Een volau tomatische trein brengt passa giers in zestien minuten tussen de stad en de luchthaven. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23