WK-ticket is dichtbij voor Kalou opgewonden van PZC- Van Barneveld kiest voor uitdaging toverwoord voor Oudeman een contract voor ophef bij Lierse Gentenaar tekent drie jaar bij Ajax 21 Minister Verdonk moet aanvraag paspoort opnieuw bekijken TrOSt FHükt Ilict Hof van Cassatie schrapt boete Vandenbroucke duiven donderdag 16 februari 2006 ^pnn/e sportredactie DEN HAAG - De kans is groter B(«orden dat bondscoach Mar co van Basten Feyenoord-spits Salomon Kalou in juni kan in zetten tijdens het WK voetbal. De Raad van State heeft giste- reu minister Verdonk van vreem delingenzaken opgedragen bin nen zes weken de aanvraag van Kalou voor een Nederlands pas poort opnieuw te bekijken. Ver donk weigerde tot nu toe hem raet voorrang het Nederlander schap toe te kennen. Derechter vindt dat de minister jaar besluit om de voetballer at Ivoorkust geen Nederlands aaspoort te geven onvoldoende jeeft onderbouwd. In theorie ;<an de minister opnieuw met een afwijzing komen, maar dan moet ze wel met nieuwe argu menten komen. Verdonk heeft aangekondigd binnen een week een nieuw besluit te zullen ne- Imen. Het is de tweede keer dat een on afhankelijke rechter de argu menten van de minister van ta fel heeft geveegd. In december rong jaar wees de Rotterdamse rechtbank Verdonks weigering om Kalou versneld tot Nederlan der te naturaliseren ook al af. De Raad van State volgde die uitspraak gisteren. „De recht bank heeft terecht overwogen dat het besluit van Verdonk niet op een deugdelijke en kenbare motivering berust", aldus het vonnis. Duidelijkheid Volgens de advocaat van Kalou, Jelle Kroes, kan Verdonk nu bijna niet anders dan de Ivori- aan alsnog een Nederlands pas poort geven. „De minister is naar de Raad van State gestapt om duidelijkheid te krijgen. Die heeft ze nu. Ze kan het niet ma ken die uitspraak naast zich neerteleggen." Volgens de Tilburgse hoogleraar vreemdelingenrecht Anton van Kalmthout 'kan Verdonk niet anders dan haar verlies nemen'. „Als ze opnieuw met een nega- bef besluit komt, zal ze dat be ter moeten onderbouwen. De kans dat dat lukt is klein. Je mag wel aannemen dat ze inmid dels haar beste motivering wel heeft gegeven. Eerst in de corres pondentie met de advocaat van Kalou, daarna bij de rechter en uiteindelijk bij de Raad van Sta te. Dat verweer is telkens onvol doende gebleken." Bondscoach Van Basten liet in een korte verklaring weten blij te zijn voor Kalou. „Ik kijk er naar uit met hem te gaan wer ken." Met de uitspraak lijkt het einde in zicht te komen van de al an derhalf jaar durende pogingen van Kalou om Nederlander te worden. Minister Verdonk wees zijn verzoek tot twee keer toe af, onder meer omdat de Feyenoor- der onvoldoende ingeburgerd zou zijn. De bewindsvrouw leg de positieve adviezen van onder meer staatssecretaris Ross (sport) en haar eigen Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND) naast zich neer. Volgens Verdonk heeft ze die mogelijk heid, omdat ze als minister een eigen afweging mag maken. Vol gens de Raad van State is die be oordelingsruimte echter 'niet on begrensd'. PvdA-Kamerlid Jeroen Dijssel- bloem noemt de uitspraak 'goed nieuws'. „De minister moet zich aan haar eigen regels houden. Er is niet voor niets een speciale richtlijn om topsporters ver sneld het Nederlanderschap te geven." Volgens CDA'er Van Fessem be tekent de uitspraak dat Ver donk haar argumenten nog eens uiteen moet zetten. „Daar moet de Kamer zich niet mee be moeien. Dat is haar bevoegd heid." GPD door Gerrit Hertdriksen MANCHESTER - De geheim zinnige player seven, van wie de Professional Dart Corpora tion (PDC) al enkele dagen ge wag maakte om de aandacht te vestigen op de Premier League, is inderdaad Raymond van Bar neveld. De 38-jarige Hagenaar onthul de gisteren in Manchester zijn overstap van de British Darts Organisation (BDO), de bond waar hij groot werd, naar de concurrent. Geld was niet de belangrijkste motivatie voor de ze overstap. Bevrediging van de behoefte de beste darter ter wereld te worden - PDC-boeg- beeld Phil Taylor is dat voorals nog - was de drijfveer, plus de zucht naar meer topduels en meer publiciteit. De BDO biedt slechts vier grandslamtoer- nooien per jaar, met als hoogte punt de Lakeside, en ranking- evenementen waarvan de uit slag amper is terug te vinden. „De PDC is al jaren aan het uit breiden. Ze hebben in de Vere nigde Staten al voet aan de grond. Japan en China komen eraan en er is sprake van Zuid-Afrika. Veelvuldig spelen en regelmatig op televisie te zien zijn, dat is goed voor je sponsors maar uiteindelijk ook goed voor je ontwikkeling. De Holsten Premier League biedt elke week topdarts. Een paar dagen na de finale in mei be- Raymond Van Barneveld (rechts) zat gisteren tijdens de persconferentie naast Phil Taylor, de darter die als beste van de wereld wordt beschouwd en uitkomt voor de PDC. foto Phil Noble/Reuters gint in Nederland de Internatio nals Darts League. Beter voor bereid en in vorm kun je niet zijn", lichtte Van Barneveld toe. Topcompetitie Volgende week begint voor de viervoudig Lakeside-winnaar de Britse topcompetitie in Blackburn met een duel te gen Ronnie Baxter. „Het gaat om veertien legs 501. Ook al win je acht legs op rij dan nog speel je door en 7-7 is ook mo gelijk." Betaalzender Sport 1 brengt dat live, SBS6 een dag later in samenvatting. De confrontatie met landgenoot Ronald Scholten, met wie Van Barne veld de sport in Nederland po pulair maakte, staat begin maart op het programma. Uiteraard ziet hij ook al uit naar de tweestrijd met Taylor. Toch viel het afscheid van de BDO (en het Nederlands team) Van Barneveld zwaar. „Het was zeker geen gemakkelijke beslissing. Frimley Green zal altijd een plekje in mijn hart hebben. Maar ik kon niet langer leven met de situatie dat er een betere darter is dan ik. Dat is Phil nu. Ik wil op gelijke hoogte komen of in elk geval op mijn tachtigste kunnen zeg gen dat ik er echt alles aan heb gedaan." ANP van onze sportredactie LIER - Zo gewoon mogelijk trainen en verder geen gezeur. De inval bij twee spelers en de assistent-coach van Lierse SK, gistermorgen, zorgde niet voor overdreven opwinding. Daar was volgens de Nederlandse trai ner René Trost ook geen reden toe. De invallen bij tweede doelman Cliff Mardulier, verdediger Lau rent Fassotte en hulptrainer Pa trick Derman werden verwacht. De politie doorzocht de wonin gen en de drie werden meegeno men voor verhoor. Bovendien na men de speurders de computer van Derman mee. De invallen volgen op beschuldi gingen vorige week zondag in het Belgische televisie-program ma Panorama. Daar werd mel ding gemaakt van banden met de Chinese gokmafia. Hoewel ook andere clubs (Sint Truiden, Germinal Beerschot en La Lou- vière) beschuldigd werden in de GENT - Het Hof van Cassatie in Gent heeft gisteren bepaald dat Frank Vandenbroucke een boe te voor het bezit van dopingpro- ducten niet hoeft te betalen. De ex-wielrenner moest eerder van het Hof van Beroep 250.000 eu ro op tafel leggen. Vandenbroucke had ondermeer epo, groeihormonen, testoste ron, morfine en amfetamines in huis. Ze werden in februari 2002 bij een huiszoeking aan getroffen. Het Hof van Beroep beschouwde hem als drugs gebruiker en legde de geldstraf op. Het Hof van Cassatie acht dat standpunt onjuist en meent dat Vandenbroucke als sport man moet worden gezien. ANP/Belga uitzending, bleef de actie van de Belgische justitie gisteren be perkt tot Lierse. De naam van doelman Mardulier was ge noemd in de reportage van Pano rama, die van Fassotte en Der man zijn voor het eerst opgedo ken. „Na de tv-uitzending wist je dat vroeg of laat iets zou gebeuren", zegt Trost. „Het kwam dus niet helemaal als een verrassing. Trouwens bij Lierse schrikken ze toch al niet meer zo snel, want daar zijn ze wel iets ge wend de laatste jaren. Weet je, als je een rein geweten hebt hoef je je ook geen zorgen te maken. Dit is eigenlijk normaal in het kader van een onderzoek en dat betekent nu niet meteen dat je ook schuldig bent." De voormalige Roda JC'er, sinds begin november trainer in Lier, heeft ook weinig gemerkt aan zijn spelers op de training. „Na tuurlijk wordt er wel over gepraat, het zijn tenslotte toch collega's van je. Ik heb goede hoop dat we morgen weer gewoon onze gang kunnen gaan. Komend weekeinde spelen we tegen Charleroi en daar krijgen we niets cadeau. Dus eigenlijk kan ik al die ophef wel missen als kiespijn. We hebben de punten hard nodig, willen we van die laatste plaats af ko men." Opgewonden Lierse SK is momenteel hekken sluiter (16 punten uit 22 wed strijden) in de competitie, de achterstand op de naaste concur renten bedraagt drie punten. In november dook de naam van de club al op in geruchten over om gekochte wedstrijden en de Chi nese gokmafia. In december bleek dat de club grote financiële problemen heeft en dat Lierse mogelijk vol gend seizoen geen licentie meer krijgt van de Belgische voetbal bond. Geen wonder dat René Trost stelt: „We worden er niet meer opgewonden van, we zijn al een hele tijd het lijdend voor werp." GPD Inwoner Kapelle op twee fronten actiefin duivensport KAPELLE - We gaan even te- mgnaar zomer 1968. Klimatolo- een uitstekend zomertje. De 'blauwe' van Theo Oudeman uit Kapelle geeft de zomer van zijn 'baasje' nog meer glans. In amper veertien dagen tijd haalt bij (wee provinciale overwinnin gen binnen. wint hij Chateauroux en aact veertien dagen later is de ze tweejarige doffer, een zuivere Gerhards-duif, de snelste Zeeuwse duif op het concours ranuit Ruffec. Het nummer na bijna veertig jaar Mg uit zijn hoofd: de 66316072. gebeurde in zijn geboorte plaats Wemeldinge. Theo Oude- intussen 65 jaar, geniet er 3'jaar later nog steeds van. Het wren zijn eerste provinciale ze- twintig jaar nadat hij sa- met zijn, helaas vorig jaar overleden broer Henk in Wemel- je met de duivensport was «gonnen. De derde provinciale wist kwam er op 19 juli 1980. toen was hij via Goes al in Ka pelle neergestreken. vierde en voorlopig laatste provinciaal succes dateert van juni 1982. Ook toen werden fe duiven in Melun gelost. Niet verwonderlijk dat hij met wat «eemoed in de ogen te kennen geeft het jammer te vinden dat jlelun niet meer op de lijst van jfelossingstations voorkomt. Oudeman is in Zeeland bekende duivenmelker, Kaar geniet nog meer bekend- "'J ïls de man die op de centen de Afdeling Zeeland'96 ®oet letten. Hoewel hij dat met jMl plezier doet, beschouwt hij -t beoefenen van de dui- toch als zijn grootste robby. (on allemaal in 1948. s oom Piet Oudeman die Mt virus op hem en zijn broer overbracht. Het hok bleef ,)"et ouderlijk huis in Wemel- 5%, ook nadat de gebroeders Meman na het huwelijk van """in 1962 als combinatie op- j in 1969 na zijn hu- Jel']k wat dichter bij zijn werk ais administrateur bij een Goese groothandel ging wonen. „In die e en tijdens mijn dienst plicht was mijn vader de grote j:eun en toeverlaat." Pas toen J m 1978 naar Kapelle kwam, verlieten zijn duiven Wemeldin ge en kwam er een hok in dat zelfde Kapelle. Oudeman zou tot 1996 de dui vensport bij de Deltavliegers in Wemeldinge trouw blijven, maar toen de zaak daar op zijn laatste benen liep stapte hij over naar OWTB Kapelle. Oudemans ras kwam tot stand nadat eerst oom Piet hem had bevoorraad van de toen bekende stal Gerhards uit Amstelveen. Later werd daar het duiven- bloed van wijlen Marien Pieter- sen uit Wemeldinge aan toege voegd. Deze bloedlijnen vormen nog steeds de basis van zijn hok. Het leverde hem een knap sei zoen 2005 op, met ondermeer de rayontitel op de vitesse en een tweede generaal bij de vereni ging, achter plaatsgenoot Rinus Hengsdijk Excuus In het rayon stond hij in zaal Apeldoorn in Oostdijk als derde op het generale podium achter alweer Rinus Hengsdijk en de onverslijtbare gebroeders Cle ment uit Krabbendijke. Dat was een goede prestatie, temeer om dat hij niet deelneemt aan de overnachtfond en daar dus geen punten kan pakken. „Ik wil dit zeker niet als excuus aanvoeren want niemand belet me om te 'overnachten", zegt Oudeman. In de vereniging sloot hij 2005 af met zeven overwinningen, in het rayon voerde hij twee keer de uitslagenlijst aan. Met name op de vitesse met de oude dui ven en de' natoer (ook tweede achter Hengsdijk) werden knap pe resultaten behaald. Het mooi ste weekend werd op 28 juli ge noteerd, toen hij in de vereni ging zowel met de oude als de jonge alles wat concurrent was, versloeg. Oudeman is bepaald geen eige naar van een megahok. Hij doet het met twintig weduwnaars en kweekt jaarlijks zo'n veertig jon gen. Tot vorig seizoen had hij nog een zestal kwekers, maar ook dat is verleden tijd. „Wat ik nu heb, moet het maar doen. Wat de contractverlen ging van de jonge duiven betreft dat gaat bij mij puur op presta tie. Wie als jonge duif minder dan vijftig procent in de prijzen vliegt, moet niet aan tafel ko men zitten om te tekenen. Iets wat bij mij wel typisch maar te gelijkertijd onverklaarbaar is, is Theo Oudeman: „We moeten er voor waken dat niet alleen de megahokken overblijven." foto Willem Mieras het feit dat ik al jaren om de paar jaar een rondje goede dof fers in de broedpan heb liggen. Dat geldt dan voor de oneven ja ren. Zo heb ik van 2003 een knap doffertje (kras witpen) overgehouden die duifkampioen van de vitesse in 2005 is gewor den. Ook diens zoon, de jaarling 210, vond uitstekend de weg naar huis." Oudeman speelt alle disciplines tot en met de dagfond, waarbij dit laatste onderdeel duidelijk zijn voorkeur heeft. „Dat duurt een keer langer dan drie minu ten. Ers is dus meer tijd om kof fie te drinken." Het speltype is de laatste jaren steevast het we duwschap met de doffers. Invaller Het penningmeesterschap kwam er in 1989 bij. Hij werd als invaller gevraagd om te hel pen met de kascontrole van de toenmalige Zeeuwse zaterdag vliegers. Als hoofd administra tie bij eerdergenoemde Goese groothandel, wist hij wel wat van cijfertjes. „Ik deed het schijnbaar zo goed dat ik, toen kort daarop de dienstdoende penningmeester het voor beke ken hield, werd gevraagd om de kas te gaan beheren. Er is onder tussen wel wat veranderd. Nu steek ik daar toch wel een uur of vijftien per week in. Met een volledige baan en een gezin zou dat geen haalbare kaart meer zijn, maar op mijn 57ste mocht ik al in de vut. Dat kon in die tijd nog." De taak van penningmeester ver anderde zeker veel toen in 1996 de zaterdag- en zondagvliegerij samengingen. Oudeman noemt het tien jaar later „een moeiza me bevalling met als resultaat een gezond kind, al zie je van tijd tot tijd toch nog de bloed groepen boven komen drijven." Hij zag ook de sport met rasse schreden duurder worden en het ledental teruglopen. „We zijn 2006 begonnen met weer een te rugloop van zeventig leden. Waar en hoe die terugloop een halt toegeroepen kan worden, moet je mij niet vragen. Ik heb er geen oplossing voor. Wel weet ik dat er te weinig aanwas vanuit de jeugd komt, hoewel we in Zeeland veel mensen heb ben die daar veel energie in stop pen. Maar dat is een open deur. Wat het kostenaspect betreft denk ik alleen maar aan samen werking. Dat doen we al met de kuststrook, Noord- en Zuid-Hol land. Voor het derde jaar gaan we samen het vervoer en dus de lossingen verzorgen vanuit Mont de Marsan, St.Vincent en twee keer Bordeaux. Willen we in de toekomst het vervoer en dus de kosten in de hand hou den dan zal er nog meer samen gewerkt moeten worden. Ko mend seizoen wellicht ook al vanuit Argenton. Ook ligt er een verzoek bij het NPO om in secto ren te gaan vliegen. Wij komen dan in sector 1, wat dan de kust strook, Noord- en Zuid-Holland moet worden. We zullen in dat geval het vluchtprogramma op elkaar moeten afstemmen. De brandstofprijzen rijzen immers de pan uit en als we ergens geen grip op hebben is het wel op dit onderdeel." „De verenigingen zullen zich dan ook toleranter moeten op stellen ten opzichte van het afde lingsbestuur. Wij stellen immers de olieprijzen niet vast. Er zal, of men dat nu leuk vindt of niet, meer centraal moeten gebeuren. Een mandje duiven ophalen bij een vereniging is in de nabije toekomst niet meer haalbaar. Ik begrijp de emotie die dat los kan maken. Die emoties waren er ook in 1996 bij de fusie. Alles is nu na tien jaar toch redelijk op zijn pootjes terecht gekomen. De liefhebbers en hun bestuur ders zullen het gezonde ver stand moeten laten prevaleren, het boven het eigenbelang moe ten stellen. De financiële situatie van dit moment beschrijft hij als ge zond, maar hij voegt er gelijk aan toe dat alertheid geboden is. „Zo hebben de vele uitgestel de lossingen in 2005 ons veel geld gekost. Nu hebben we met onze vervoerder Geuze goede af spraken gemaakt. Lossingen die op de geplande dag nog voor 12 uur plaatsvinden kosten ons niets extra's meer. Na de mid dag gaat het extra geld kosten en overstaan naar andere dagen uiteraard nog meer. De chauf feurs moeten ook betaald wor den, dat moge duidelijk zijn." „De kosten voor het vervoer zul len in 2006 met 6,5 procent stij gen. Dat betekent dat de vracht prijzen per duif ook iets omhoog zullen moeten. Hoeveel is nog niet bekend. De begroting is nog niet gereed." Realist Wat betreft de toekomst van de sport is Oudeman geen optimist maar ook geen pessimist. „Noem me een realist. Het aan tal liefhebbers loopt terug, de ge middelde leeftijd stijgt en daar bij denk ik dat het verschijnsel megahokken de kleine liefheb ber meer kwaad dan goed doet. We moeten er voor waken dat niet alleen de megahokken over blijven." Die realist blijft ondanks alles plezier hebben in de sport en het besturen. „In de sport staat een provinciale zege op Orleans met stip genoteerd. Bestuurlijk vind ik het nog altijd een groot goed om de prijsuitreikingen op de kampioenendagen te mogen verzorgen. Dan zie je dat een grote kampioen vaak ook maar een mens is." door Jaap van Essen NIJMEGEN - Dennis Gente naar tekende gisteren, na een uitgebreide medische keuring, een driejarig contract bij Ajax. Hij is door de Amsterdammers aangetrokken als tweede doel man, achter Maarten Stekelen burg. Een jaar geleden was Gentenaar (30) de vaste doelman van NEC, met een transfervrije status. Be halve Borussia Dortmund meld de zich geen club. Nu is Gente naar bankzitter in Duitsland met een transfervrije status. De potentiële nieuwe werkgevers stonden de afgelopen weken in de rij. In Dortmund lag een uitstekend nieuw tweejarig contract op hem te wachten. In Nijmegen sprokkelden de investeerders in middels al zijn jaarsalaris bij el kaar en nog eens vier clubs trok ken aan Gentenaar. „Wonder baarlijk", zo vindt hij zelf ook. „Ik heb geen idee waarom het vorig jaar zo moeilijk was, ter wijl ik toch jaren achter elkaar in de basis stond van NEC. Ik snap ook niet waarom ze nu in eens allemaal Dennis Gentenaar wilden aantrekken. Maar ik ben wel blij met hoe de zaken zijn ge lopen. Vorig jaar duurde het heel erg lang. Nu weet ik ruim van tevoren waar ik aan toe ben." Dat hij uit alle opties voor Ajax koos, is natuurlijk niet zo vreemd. „Ik had ook best graag bij Dortmund willen blijven. NEC was ook serieus in de race, maar toen Ajax eenmaal echt se rieus werd. was de keuze snel ge maakt. Dit is mijn kans om ooit nog bij een Nederlandse topclub terecht te komen." Vorige week donderdag sprak Gentenaar met Ajax. Technisch directeur Martin van Geel en trainer Danny Blind waren dui delijk: ze wilden een ervaren doelman die als stand-in voor Stekelenburg kan fungeren. Niets meer en niets minder. Gen tenaar: „Ajax heeft eigenlijk het zelfde gezegd als Dortmund vo rig jaar. Ze willen me hebben als tweede man. Wat dat betreft is het voor mij precies hetzelfde als een jaar geleden." En natuur lijk past Gentenaar helemaal in het plaatje van het nieuwe Ajax: Dennis Gentenaar Nederlandse spelers die met bei de voeten op de grond staan. Gentenaar past naadloos in dat nieuwe Ajax, zoals ook de al eer der aangetrokken Olaf Linden- bergh, Klaas-Jan Huntelaar, Jaap Stam en Kenneth Perez. De pikorde in de Amsterdamse kleedkamer zal vanaf 3 juli, wanneer de eerste training is, wezenlijk anders zijn. Heerlijk Onderwijl heeft de Nijmegenaar Gentenaar geen seconde spijt van zijn overstap naar Dort mund vorig jaar. „Het was heer lijk om ergens helemaal fris bin nen te komen. Ik zat al vanaf mijn negende bij NEC, dan wordt het toch tijd voor iets nieuws. Ik heb dan nog wel geen seconde gespeeld, maar Dort mund is natuurlijk wel een ge weldige club. Het doet me ook goed dat ze me daar graag wil den houden. Ik heb de manager zondag op de hoogte gesteld dat ik waarschijnlijk naar Ajax zou gaan. Hij was oprecht teleurge steld. Ook NEC wilde me heel graag terughalen. Maar men had ook begrip voor mijn keuze. En tja, die andere clubs waren gewoon minder aantrekkelijk." De doelman blijft herhalen dat de pikorde van de Ajax-keepers komend seizoen vaststaat: 1. Ste kelenburg, 2. Gentenaar, 3. Ver meer. Gentenaar geeft geen krimp op vragen over kansen om Stekelenburg voorbij te ste ken. Hij moet echter ook weten dat Stekelenburg nog wel eens geblesseerd raakt. En Gente naar. die is nooit geblesseerd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21