Schoner water kost veel geld PZC B Sporen misdrijf blijven zichtbaar Loodsen en binnenschippers vinden elkaar na jaren klagen FNV eist bijscholing voor ménsen met bij standsuitkering 13 Stappers in Hulst aan tien regels gebonden Rekening komt grotendeels op bordje van de burger Wrevel over aanpak viering van het De Ruyterjaar Scholieren geveld door influenza B Tot 9 jaar cel voor drugssmokkel Tarieven Grevelingen omhoog Over d'n durpel in kerk Ellesdiek donderdag 16 februari 2006 ^rQhPila van Doorsselaer UULST - In het uitgaansleven van de gemeente Hulst gelden vanaf nu regels waar stappers ach aan dienen te houden. De Zeeuwse politie, het Open baar Ministerie, Hulster horeca ondernemers en de gemeente Hulst hebben gisteren een conve nant ondertekend. Zij zullen ie der op hun beurt erop toezien dat het stappen in Hulst gezellig en veilig is en blijft. Het uitgaanspubliek moet zich houden aan tien regels, die op een bord aan de gevel van de ca fés bevestigd zijn: 1Volg de aanwijzingen van het personeel; 2. Bij toegangscontro le moet u meewerken; 3. Geen wapens; 4. Geen drugs; 5. Geen ongewenste intimiteiten; 6. Geen racisme; 7. Geen agressie; 8. Geen hinderlijk gedrag; 9. Kleed u correct; 10. Glaswerk blijft binnen Volgens de Hulster burgemees ter J.F. Mulder is het al een tijd je bij vlagen onrustig in het nachtleven van Hulst. „We wil den daar al een tijd wat aan doen, maar de verantwoordelijk heden van betrokken partijen was een beetje onduidelijk. De gemeente, horeca, politie en het OM werkten een beetje langs el kaar heen, er zat wat ruis op de lijn. Met het convenant weten we nu wat we aan elkaar heb ben." Volgens Mulder is het belang rijk dat de horeca een lijn trekt. „Lastige klanten die in het ene café buiten zijn gezet, zouden ook niet meer welkom moeten zijn in de andere zaken. In ieder geval is het erg belangrijk dat al tijd aangifte wordt gedaan, zo dat de rotte appel die het voor de rest verprutst meteen aange pakt kan worden." De chef van het politiedistrict Zeeuws-Vlaanderen, J. Dale bout, beaamde dit. Officier van Justitie R. Jeuken, die namens het OM het convenant onderte kende, meent dat de politie de handen vol heeft aan vechtpar tijen en ander rumoer in het nachtleven: „Dat zijn ingewik kelde zaken. De daders verke ren vaak onder invloed, getui gen soms ook en het is dan ook nog eens donker. We kunnen be ter narigheid voorkomen en dat kan met het convenant. De Hulster horecaondernemers hopen dat met het convenant het uitgaansleven gezellig blijft en dat mensen met een veilig ge voel een pintje kunnen gaan pak ken. Het horecaconvenant zal over een halfjaar worden geëvalu eerd. Zo'n dertig horecaonderne mers hangen de komende dagen het bord met de uitgaansregels aan hun gevel. Mulder bevestig de gistermiddag het eerste bord, en wel boven de deur van café De Meerpaal aan de Vismarkt in Hulst. s rfnnr Rinus Antonisse fflËUWDORP - De eisen van de Europese Unie voor schoon wa- lergaan de Zeeuwse burger veel 2dd kosten. Dat uit zich onder nieer in hogere belastingen van «emeente en waterschap. In het stroomgebied van de Schelde (Zeeland en een randje West-Brabant) voldoet het op pervlaktewater nu nergens aan ie normen van de EU, zoals neergelegd in de kaderrichtlijn water. Ook het grondwater vol doet niet. in alle opzichten. Er- zijn dus veel maatregelen nodig en die zijn (peper)duur. De rekening komt op het bordje van de burger. Ook bedrijven zijn de klos en die proberen dat natuurlijk door te berekenen aan hun afnemers. Voor een sec torals de landbouw (via mest en bestrijdingsmiddelen de groot se vervuiler) ligt dat overigens niet simpel en boeren vrezen het ergste. Gedeputeerde M. Kramer (Pv dA, natuur en water) waagt zich niet aan een schatting. Op de naag of het om pakweg hon derdeuro per jaar gaat of moge lijk méér, antwoordt hij ontwij kend, „Dat is afhankelijk van de maatregelen die nodig zijn en daarbij speelt een rol wat haal baarenbetaalbaar is." Kramer sprak gisteren in Nieuw- dorp op een bijeenkomst over de invoering van de kaderrichtlijn water in het stroomgebied van de Schelde. Hij kondigde aan doorRené Schrier van Heukelom gisteren in ieder geval V un dat een brief aan de 'chting Leerplanontwikkeling ^«deze kwestie te zullen stu- halverwege dit jaar met voorstel len te komen, uitgaande van: een beperkt pakket aan maat regelen, dat leidt tot circa 20 procent verbetering van de hui dige situatie; een fors pakket aan ingrepen, waardoor de vei'vuiling met on geveer 50 procent vermindert; een maximaal pakket, waar door het water kan voldoen aan de door de EU gewenste toe stand. Uit de drie modellen moet een keus gemaakt worden. Dan blijkt ook hoe diep de burger in de portemonnee moet tasten. De gedeputeerde wil de burgers bij de discussie betrekken. Nu spe len de voorbereidingen zich nog binnenskamers af in het regio naal bestuurlijk overleg Schel de. Kramer onderstreepte dat niet alleen de landbouw moet bloeden. Ook andere sectoren zijn aan de bak. Hij noemde de scheepvaart, het wegverkeer en de bouw. Gemeenten dienen hun waterbeheer (riolering, overstorten) op orde te brengen, water-schappen de rioolwaterzui vering. Voorrang krijgt het aanpakken, van zogenaamde verspreide ver vuilingsbronnen, zoals: uit- en afspoeling van mest en bestrij dingsmiddelen, uitlaatgassen van auto's, zink van dakgoten, koper van drinkwaterleidingen en aangroeiwerende verf van scheepsrompen. De gedeputeerde zag de Europe se kaderrichtlijn als een soort dwangbuis. „We hebben niet. zo veel ruimte om zijwegen in te slaan. De keuzemogelijkheden zijn beperkt. We moeten zo dicht mogelijk in de buurt ko men van het ideaalbeeld." Hij beklemtoonde dat de brak-zou te watersituatie in Zeeland toch wel een wereldje apart is, waar mee bij het vaststellen van nor men en doelstellingen rekening gehouden hoort te worden. Overigens gaat er nog enige tijd overheen voordat de financiële gevolgen merkbaar worden. Pas in 2015 zijn de normen van de kaderrichtlijn water van kracht. Als de kosten van maatregelen superhoog zijn, is uitstel moge lijk tot 2021 of 2027. In 2008 moet er een beheerplan voor het Scheldestroomgebied liggen. MIDDELBURG - In het Zeeuw se onderwijs is wrevel aan het ontstaan over de houding van ie Stichting Leerplanontwikke ling (SLO) in de voorbereidin gen voor de viering van het De Ruyterjaar. Als gevolg daarvan groeit binnen het Zeeuwse on derwijs de neiging om zich voor al te richten op (Zeeuwse) initia tieven van de Hogeschool Zee land en het onderwijsproject van de SLO te laten voor wat ibetis. wal het feit dat de SLO geen ((financiële) steun wil verlenen pandeplannen van1 de pabo van jde hogeschool, valt slecht. Het argument van de SLO is dat een deel van die activiteiten niet pas- bij de doelgroep van deze stichting. [Gedacht wordt dan onder meer |«an vieringen in ziekenhuizen bejaardenoorden gaarden horen niet tot de doel- zou de Stichting Leer planontwikkeling gezegd heb- Kn.In de praktijk bestaan deze neringen uit theater- of toneel stukjes die opgevoerd worden Kt en door pabo-studenten. Koppejan van de regionale richting consulaat Schelde- selta - bezig met de organisatie de activiteiten in Zeeland - riakte dat gistermiddag duide- in een vergadering van de Provinciale onderwijsraad voor De politie laat bij autosleepbedrijf Kuzee in Ritthem zien wat ze in huis heeft op het gebied van opsporingsmiddelen. foto Ruben Oreel vejan voegde er aan toe dat ®rke aspect van de Zeeuw- !Unitiatieven is, dat juist de scholen zo veel mogelijk ontlast worden dankzij de inzet van de po-studenten. Subsidie boor het verschil van inzicht, zo- [f Koppejan het noemde, dreigt ®HZ een subsidie van 25.000 jjri van de SLO mis te lopen, aar zette gedeputeerde G. van neukelom vraagtekens bij. Het «ndelijk project leunt ook voor "belangrijk deel op provincia- e Zeeuwse subsidie. Hij wilde °°g wel eens zien of die 25.000 ^ro inderdaad niet verstrekt ïordt. door Emile Calon MIDDELBURG - Verdachten la ten altijd sporen achter. Ook mensen die bij het plegen van een misdrijf handschoenen ge bruiken of na de daad met reini gingsmiddelen alles proberen weg te poetsen. Het is alleen de kunst om die sporen, zoals voet afdrukken, een haartje, een huidschilfer, een druppel bloed te vinden tussen al die andere sporen, aldus de Zeeuwse recher chechef W. Jeremiasse. Tijdens een driedaagse conferen tie in Middelburg spreken poli- tiespecialisten en wetenschap pers over het vinden van die spo ren, en dan met name bloedspat- sporen. Burgemeester K. Schou- wenaar heette gisteren in het stadhuis de 140 deelnemers aan die conferentie hartelijk wel kom en benadrukte tijdens een pauze het belang van met name bloedspatanalyse voor het poli tiewerk. Twee moorden, die de afgelopen jaren voor de nodige beroering zorgden in het Zeeuwse, zijn me de dankzij deze zeer specialisti sche onderzoeksmethode opge lost. Hij doelde op de moord in december 2002 op de weduwe Serné (Sint Philipsland) en twee jaar later op Peter Blok uit Reu- zenhoek. In het eerste geval kon de foren- sisch-technische recherche vast stellen dat de dader gewond was aan zijn hand. Dat gegeven speelde een cruciale rol bij het opsporen en berechten van de dader. Moordpartij In het tweede geval konden de daders zich nauwelijks nog iets herinneren van de moordpartij. Dankzij bloedspatanalyse slaag de de politie er toch in om duide lijk te maken wie die bewuste nacht wat had gedaan. Gisteren benadrukte ook procu reur-generaal D. Steenhuis in zijn openingswoord, het belang van bloedspatanalyse. Desge vraagd liet hij weten het zeer op prijs te stellen dat de Zeeuwse politie het initiatief heeft geno men om al die specialisten uit twintig landen bijeen te halen om er zo voor te zorgen dat de kennis breder wordt weggezet. De deelnemers hoorden gisteren de verschillende ins- en outs van ingewikkelde moordzaken waarbij bloedspatanalyse leidde tot het vinden van de daders. Uit de verhalen van de betrok ken rechercheurs blijkt dat zelfs voor het oog onzichtbare sporen met chemische en technische middelen toch zichtbaar kun nen worden gemaakt. Zelfs een broek vele malen wassen in een wasmachine is volgens Jeremias se niet voldoende om een bloed- spat echt te doen verdwijnen, zei hij tijdens een toelichting. „Wel voor het gewone oog, niet voor de middelen die wij heb ben." Witte pakken Dat bleek ook gisteravond. De politie liet bij autosleepbedrijf Kuzee in Ritthem zien wat de dienst allemaal in huis heeft op het gebied van opsporingsmetho den en -middelen. De politie be schikt daar over een eigen spe ciale loods om dna-sporen te tra ceren. Per jaar worden daar zo'n honderd auto's onderzocht, variërend van gestolen wagens tot auto's waarin een misdrijf is gepleegd. De medewerkers van Kuzee zijn speciaal getraind om met dat soort auto's om te gaan. Ze hebben dan ook altijd witte pakken bij zich, inclusief mond- maskers, om te voorkomen dat ze vreemde sporen aanbrengen, aldus Sander Lammers. De conferentiegangers uit lan den als IJsland, Finland, Grie kenland en Letland keken vol bewondering rond naar al het materiaal van de Zeeuwse poli tie. Vooral de 'op maat gemaak te' bestelbussen van de foren- sisch-technische recherche oog sten lof. Die auto's bevatten al het materiaal dat de recher cheurs nodig hebben voor hun onderzoek ter plaatse. Dus la den vol witte overalls, plastic zakjes, een koelkast, een water tankje en speciale kisten om de sporen in te bewaren. En tegelij kertijd lieten de rechercheurs stuk voor stuk horen dat ze hun werk fantastisch vinden. „Dat zoeken naar sporen, ze vinden, zodat we uiteindelijk weten wie de dader is, dat is fantastisch", aldus J. Beenhakker. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Eén grote ver zoening leek het gisteravond in de Nederlandse Loodsensocië- teit in Vlissingen. Loodsen en binnenschippers ontmoetten el kaar én keken elkaar recht in de ogen. Te snel varende zeesche pen zullen er blijven én klagers over en weer ook, maar één ding is zeker: het onderlinge begrip is flink gegroeid. Hoe lang weet niemand, maar al jaren en jaren duiken met name op de nieuwjaarsbijeenkomsten van schippersvereniging Schut- tevaer klachten op over de zee scheepvaart op de Westerschel- de. Zeeschepen maken te hoge snelheid. Loodsen zouderi te wei nig rekening houden met de bin nenvaart. Ongeveer een jaar geleden trok landelijk Sehuttevaer-directeur K. de Vries de stoute schoenen aan en nam contact op met het Nederlands Loodswezen. Het re sultaat van die toenadering was gisteravond te zien in Vlissin gen, een film gemaakt door een ploeg van Schuttevaer waarin al le partijen die met de Wester- schelde te maken hebben aan bod komen. Van een beleidsma ker van Rijkswaterstaat, een ver keersleider aan de wal, een groepschef van de waterpolitie tot en met - uiteraard - binnen schippers én Nederlandse en Vlaamse loodsen. De beelden spraken voor zich. Van een binnenvaartschip dat voor een sluizencomplex in Ant werpen 'nog net' voor een groot containerschip 'schiet'. Van een binnenvaartschip dat zo diep is geladen, dat het water over het gangboord loopt. En met een loods die zei geregeld moeilijk contact te kunnen krijgen met binnenschippers, waarop de schippers in de zaal hartelijk moesten lachen. Alsof zij onver antwoordelijk bezig zouden zijn en loodsen nooit. Zonder opsmuk De film getiteld Wester schelde, interactief gevaren gaf de werke lijkheid weer, zonder opsmuk, wat voorzitter G. van Rooij van het Nederlands Loodswezen in Vlissingen ertoe bracht Schutte vaer te bedanken. Het doel van de film is onderling begrip te kweken voor eikaars situatie en dat begint ermee elkaar de waar heid te zeggen. Sinds Schuttevaer en de loods- diensten op de Westerschelde el kaar hebben gevonden, gaat het al beter. De Vries van Schutte vaer vroeg de aanwezigen of ze dat merken in de praktijk. Aar zelend gingen zeven vingers de lucht in. Slechts één schipper stak zijn hand op, toen De Vries vroeg of het slechter is gewor den. Oftewel, de uitslag was ze ven tegen één. De grote meerder heid deed niet mee, wat meestal een gunstig teken is. Te verbeteren valt er altijd wel wat. Zo stelde een Vlaamse loods in de film voor al bij Bre men en Hamburg geldende re gels voor het niet te diep laden van binnenschepen in te voeren en het varen met open luiken on der slechte weersomstandighe den te verbieden. De Vries liet weten daar niet voor te voelen, want die eisen kosten schippers geld. Vakmanschap en goed zee manschap, daar draait het om, én het onderlinge begrip vooral vasthouden. De film gaat daarin een rol spelen. Die zal in oplei dingen worden vertoond. „En wat heel goed zal helpen", aldus De Vries, „is af en toe met el kaar meevaren. De praktijk zegt tenslotte alles." MIDDELBURG - Het influenza-B-virus is de boosdoener die ruim een week geleden zo veel leerlingen van de Mid delburgse scholengemeenschap Nehalennia ziek heeft ge maakt. Dat blijkt uit de keeluitstrijkjes die de GGD vori ge week bij tien zieke leerlingen van Nehalennia heeft af genomen. Zeven van de tien onderzochte scholieren ble ken besmet met influenza B. Dit griepvirus heeft volgens cle GGD ook andere leerlingen met vergelijkbare ziekte klachten getroffen. Bij de GGD hebben zich de afgelopen week meer scholen uit het voortgezet en basisonderwijs gemeld met opval lend veel ziekmeldingen. Ook is gebleken dat kinderen langer ziek zijn, dan eerst werd aangenomen. Omdat het afweersysteem van zo'n groot aantal kinderen het influen- za-B-virus niet heeft herkend, vermoedt cle GGD dat het gaat om een nieuwe variant. Volgens GGD-woordvoerder J. Vrij verandert het B-virus niet snel van samenstelling. „Daarom treft het nu vooral de pubers en hun broertjes of zusjes. Volwassenen hebben allemaal wel eens een B-vi rus gehad." Nader onderzoek van het virologisch labora torium van de Erasmus Universiteit in Rotterdam moet aantonen of het virus daadwerkelijk van samenstelling is veranderd. De resultaten daarvan worden op zijn vroegst eind volgende week verwacht. Influenza B komt alleen voor bij mensen voor en is milder is dan de het A-type dat een epidemie kan veroorzaken of kan samengaan met de gevreesde vogelgriep. ARNHEM - Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren straffen tussen de drie en negen jaar cel opgelegd aan be trokkenen bij een groot drugstransport op een Panamese sleepboot in 2003 in Vlissingen. Tegen de betrokkenen was tussen de zes en veertien jaar cel geëist. In augustus 2003 werd de sleepboot Otton met als bestemming Ant werpen wegens motorproblemen naar Vlissingen ge loodst. Aan boord werd enkele dagen later 4050 kilo cocaï ne aangetroffen. De 43-jarige hoofdverdachte uit Lely stad kreeg negen jaar cel opgelegd. Tegen hem was veer tien jaar cel geëist. Deze man zou volgens justitie een be langrijke schakel zijn in Europa voor dit internationale clrugsverkeer. De drugs vondst in 2003 was cle grootste ooit in Nederland. De rechtbank veroordeelde cle man eer der, na een eis van 16 jaar cel, tot een gevangenisstraf van 12 jaar. In maart 2005 heeft het gerechtshof in Den Haag een stuurman en negen bemanningsleden van de Otton veroor deeld tot straffen van vijf en zes jaar, nadat de rechtbank in Middelburg hen tot gevangenisstraffen van acht jaar had veroordeeld. De kapitein van het schip is door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot acht jaar cel. Hij ging destijds niet in hoger beroep bij het hof in Den Haag, de andere bemanningsleden eveneens niet. BOMMENEDE - De liggelden in het Grevelingenmeer gaan omhoog. De tarieven stijgen met een kleine 6 pro cent. Een seizoenkaart voor passanten gaat komend jaar 46 euro kosten. Bezitters van een vaste ligplaats in een van de havens gaan 35 euro per seizoen betalen en een weekkaart kost 12 euro. Iedereen die in het meer wil overnachten aan een van de steigers van het Natuur- en Recreatieschap de Gre velingen moet in het bezit zijn van een geldige ligkaart. door Martijn de Koning GOES - Zeeuwse gemeenten bie den mensen in de bijstand te weinig scholing aan. Te vaak worden ze ingezet om alleen maar werk te doen waarin geen toekomst zit. Daardoor is een aanzienlijk deel al snel weer werkloos. Dat stelt vakbond FNV in de Lo kale Monitor Werk en Inkomen. Daarin toetst de vakcentrale hoe gemeenten omgaan met de Wet Werk en bijstand. Sinds die in 2004 van kracht werd, zijn ge meenten verantwoordelijk voor het inkomens- en werkgelegen heidsbeleid. De FNV keek onder meer naar het budget dat gemeenten beste den aan gezinnen met lage inko- mehs en naar de wachttijd tus sen de aanvraag van een uitke ring en de beslissing daarover. FNV-woordvoerder R. Spijker man steekt de magere resultaten niet alleen op de gemeenten. „Ook het Rijk is daar schuldig aan. Dat moet duidelijker zijn over de hoogte van de budgetten die de gemeenten krijgen. Nu weten die vaak niet 'waar ze aan toe zijn, waardoor ze niet dur ven te investeren en kiezen voor de makkelijkste weg." Waardoor, zo stelt het rapport, bijstandsgerechtigden vooral worden ingezet om zwerfafval op te ruimen of gordijnhaakjes te maken. Niet echt werk waar veel toekomstperspectief in zit. Relatief veel mensen die zulke banen krijgen, zijn binnen een jaar opnieuw werkloos. Scholing De FNV hoopt dat het Rijk ge meenten verplicht een bepaald deel van het budget voor scho ling te gebruiken. Spijkerman: „Ook moeten gemeenten beter samenwerken met bedrijven. Ze kunnen eisen dat die een be paald aantal bijstandsgerechtig den in dienst nemen. Bijvoor beeld in ruil voor subsidies." Aan het onderzoek deden twee honderd gemeenten mee. De tien deelnemende Zeeuwse ge meenten (Borsele, Vlissingen en Middelburg ontbreken) scoren in de middenmoot. H. van Weelden is voorzitter van de cliëntenraad van de ge meentelijke sociale dienst in Ter- neuzen. Hij vindt dat het reïnte- gratiebeleid in die plaats 'niet geweldig loopt'. „Als je ziet wel ke bedragen erin gestoken wor den, komt er veel te weinig uit. Toch valt de gemeente niet veel te verwijten, stelt hij. „Twee jaar geleden moesten gemeenten dit zelf gaan regelen. Dat was een enorme verandering. Nog steeds is Terneuzen aan het uit zoeken hoe het dit beleid het bes te kan uitvoeren. Wij proberen ze daarbij te helpen, onder meer door advies te geven." Persoonlijk De gemeente Goes springt er in Zeeland positief uit. Volgens de FNV kan Goes kan zich lan delijk meten met de besten. Volgens wethouder M. 't Hart (PvdA, sociale zaken) is dat te danken aan de persoonlijke be nadering waarmee de gemeente bijstandsgerechtigden tegemoet treedt. „We kijken bij iedereen wat het beste bij die persoon past: direct gaan werken of eerst scholing aanbieden. En voor mensen die niet zo snel aan de bak komen, regelen we vrij willigerswerk." Daarvoor heeft de gemeente af spraken gemaakt met bedrijven, uitzendbureau's en vrijwilligers- centrales. „Daardoor kunnen we voor bijna iedereen iets vin den wat hij of zij leuk vindt." Dat heeft wel zijn grenzen. „Sommigen lijken echt niet te willen werken", weet 't Hart. „Dan treden we harder op. Ge lukkig zijn dat uitzonderingen", aldus de wethouder. De monitor staat op internet: www.fnv.nl/lokaal. ELLEWOUTSDIJK - In het kerkje van Ellesdiek (Ellewouts- dijk) vindt zondag een oecumeni sche bijeenkomst plaats in Zuid-Bevelands dialect. De overdenking wordt gehou den door Bas Rentmeester uit het Brabantse Elshout. Het the ma is: Kom over d'n durpel! Wil ly Feijtel uit Goes verleent voca le medewerking. De bijeen komst begint op 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13