PZC Home-Start begint bij de basis De zorg komt naar de mensen toe PZC Arnemuidse jongen bestraft wegens verzet tegen politie Handtekeningen voor behoud Arnemuids station overhandigd -11 Inmiddels tweehonderd gezinnen met jonge kinderen geholpen met advies en steun Dealer draait de cel in Maaltijden in De Zwaan Sloekreek bij Nieuwdorp verdient extra bescherming Gedwongen opname veelpleegster Hulst wil weldoeners weer eren Twee gewonden bij botsing Politieke agenda donderdag 16 februari 2006 fjnnrFHith Ramakers jUDDELBURG - Het is alsof de buurvrouw of -man op bezoek bunt. Zo ongeveer willen de vrij willigers van Home-Start Wal cheren getypeerd worden. De aanpak werpt zijn vruchten af. Vanaf 1999 heeft de instantie Uveelionderd gezinnen met kin deren ondersteund. „We blijven bij de basis. Onze vrijwilligers bieden een luisterend oor", zegt Vroegop, coördinator van Ho- -Start Walcheren. Iflome-S'tart Walcheren is een nderdeel van Humanitas en cordt ondersteund door de ge- jeenten Veere, Vlissingen en Middelburg. In Nederland heb ben ruim veertig gemeenten Ho- i-Start omarmd. Home-Start bestemd voor huishoudens [met tenminste een kind dat jon- is dan zes jaar. De filosofie [achter de organisatie is dat alle opvoeders wel eens een moeilij ke periode doormaken. „En als niet de buurvrouw hebt OOST-SOUBURG - In wijkcen- De Zwaan in Oost-Sou- burg wordt sinds deze week op dinsdag- en donderdagavond en woensdagmiddag gekookt voor mensen die het leuk vinden om te schuiven voor een geza menlijke maaltijd. Het menu be slaat uit een hoofdgerecht, een /oorgerecht en een dessert. De naaltijd kost 5,60 euro. Gehan dicapten en 65-plussers krijgen vijftien eurocent korting. Be langstellenden moeten.zich ui terlijk één dag van tevoren opge- Advertentie Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com waar je binnen kunt lopen of geen familie in de buurt hebt, dan kan het zijn dat wij kunnen helpen", zegt mede-coördinator, H. de Deckere. Home-Start werkt met vrijwilli gers, die onder andere door de twee coördinatoren worden be geleid. Vrijwilligers moeten ervaring hebben met de opvoeding van kinderen. Ze ondergaan eerst een training voordat ze een ge zin toegewezen krijgen. En tij dens het begeleidingstraject kunnen ze terugvallen op de coördinatoren. Levenservaring Vrijwilligster N. Bergsma krijgt veel voldoening van haar werk. Vrijwilligers bezoeken een gezin meestal een dagdeel per week. Gemiddeld wordt een gezin 13 maanden gevolgd. „Je bouwt een band op met het huishou den. Vrijwilligers kunnen hun ei gen levenservaring gebruiken om de ander weer op weg te hel pen", zegt Bergsma. Soms geeft het al een verlichting als een moeder hoort dat haar probleem met haar jongste niet uniek, maar universeel is. Vrijwilligers kunnen vaak zeggen, 'dat heb ik ook meegemaakt'. „Dan staat de moeder al niet meer alleen en kunnen vrijwilligers met haar meedenken." Hét consultatiebureau stuurt re gelmatig gezinnen door naar Ho me-Start. De coördinatoren be zoeken daarna de huishoudens en beoordelen of het een geschik te opdracht voor Home-Start is. „Wij maken niet schoon, we pas sen niet op, maar voor de rest doen we heel veel. We zijn echt die goeie buurvrouw en alles wat daar bij hoort. We zijn vrij williger en krijgen er niet voor betaald, maar ook voor het ge zin is Home-Start gratis", merkt Bergsma op. Daardoor ontstaat een gelijk waardige relatie. „Gezinnen be schouwen het als een cadeautje als iemand helemaal alleen voor hen langskomt", vult Vroegop aan. Opvoeders die steun van Home-Start willen krijgen, kun nen zich ook zelf aanmelden. „En als ze dan de stap genomen hebben om ons te bellen, dan zouden we ook direct actie wil len ondernemen", zegt De Deck- ere. „Maar helaas hebben we nu een wachtlijst van. vier a vijf ge zinnen. We hebben dertig vrij willigers, maar dat is net niet voldoende voor het aanbod." Home-Start Walcheren houdt kantoor aan de Kinderdijk 12 in Middelburg. Tel: 0118-639311. Het laatste stukje van het oude Sloe moet van de Nieuwdorpse dorpsraad de erkenning Nationaal Landschap krijgen, foto Willem Mieras door Harmen van der Werf NIEUWDORP - De Sloekreek, het laatste stukje van het oude Sloe, verdient het bij het Natio naal Landschap Zak van Zuid- Beveland te worden getrokken, vindt de dorpsraad van Nieuw dorp^ Wie wel eens binnendoor van Nieuwdörp naar Arnemuiden of Nieuw- en Sint-Joosland heeft gereden, kent 'm, de Sloekreek. Het is een verstild water, te diep om in 1949 bij de inpoldering van de Quarlespolder te worden meegenomen. De Sloekreek bleef, althans een stukje ervan, waardoor een verrassend land schap met ook een aardige histo rische waarde -is overgebleven. Voor de dorpsraad van Nieuw dorp zijn dat redenen genoeg om te pleiten voor een echte er kenning van het gebied. En wel door het bij het Nationaal Land schap 'Zak van Zuid-Beveland' te trekken. De Sloekreek zat niet in de voorganger van het Nationaal Landschap, het Waar de Cultuurlandschap, maar dat beperkte zich toch veel meer tot de pure Zak van Zuid-Beve land. Het nieuwe Nationaal Land schap in ontwerp gaat. al verder, ook de vrij jonge Borsselepolder (1616) is erin opgenomen. 'Waar om dan ook niet- stukken polder rond Nieuwdorp en zeker de Sloekreek erbij halen?', vraagt de dorpsraad Nieuwdorp zich af. Het Walcherse platteland wordt ook grotendeels Natio naal Landschap. Dat kan mooi via de Sloekreek in verbinding komen met de Bevelandse even knie. De dorpsraad Nieuwdorp heeft de provincie gevraagd het Natio naal Landschap tot rond het ei gen dorp uit te breiden, waarbij de'bewonersorganisatie niet on der stoelen of banken steekt ook een financieel motief te hebben. Als Nieuwdorp en omgeving bui ten het Nationaal Landschap blijven, vreest de dorpsraad sub sidie mis te lopen voor allerlei projecten, zoals: het oorlogsmu seum Infatuate, de wijnmakerij van de familie Boonman, de meestoof bij het dorp, de speel tuin in het dorp en 'niet in de laatste plaats de Sloekreek'. De begrenzing van de Nationale Landschappen wordt juni door Provinciale Staten vastgesteld. „Die kan nog veranderen", rea geert provinciaal projectleider E: de Koning op het verzoek uit Nieuwdorp om de Sloekreek er bij te halen. Al plaatst hij de kanttekening dat de huidige be grenzing is aangegeven na over leg met 'de streek', met onder meer de gemeente Borsele. De Koning: „Het gaat om de argu menten." De Sloekreek is in het provincia le waterhuishoudingsplan 2001- -2006 al genoemd als te ontwik kelen brak natuurgebied. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel de gisteren een 36-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofd stad voor dealen in amfetamine tot 225 dagen gevangenis straf, waarvan 180 dagen voorwaardelijk en 240 uur werk straf. De man moet de winst die hij overhield aan het dealen, 1700 euro, terugbetalen aan de Staat. De Middelburger was vorig jaar met de handel in synthetische drugs begon nen omdat hij een gokverslaving had. MIDDELBURG - Een 35-jarige vrouw uit Terneuzen moet zich laten opnemen in de Inrichting voor Stelselma tige Daders (ISD). Dat besliste gisteren de rechtbank in haar strafzaak. De ISD-maatregel wordt aan haar voor twee jaar opge legd met dien verstande dat er na één jaar een evaluatie plaatsvindt. De veelpleegster is al jaren verslaafd aan harddrugs. Daardoor pleegt ze aan de lopende band vermogensdelic ten. De rechtbank vond bewezen dat de vrouw vorig jaar juli een winkeldiefstal had gepleegd en in dezelfde perio de een steen door de ruit van een auto had gegooid, die de bestuurster raakte. HULST - De gemeente Hulst is weer op zoek naar bur gers die de Pelgrimstas verdienen. De Pelgrimstas is een bronzen onderscheiding alleen bedoeld voor inwoners van de gemeente die zich op bijzondere wijze hebben inge zet voor de plaatselijke gemeenschap. Ze hebben ideeën aangedragen of hebben een 'tas' vol goede daden verricht, waar de gemeente of de inwoners van hebben geprofi teerd. Het beeldje is bedoeld als schouderklop, een pluim op de hoed en is gemodelleerd naar Reynaert de Vos, die vol gens het epos altijd op stap ging met zijn pelgrimstas. De Pelgrimstas werd in 2000 voor het eerst uitgereikt. Wie ie mand kent die in aanmerking komt voor de Pelgrimstas, kan dit, voorzien van een goede argumentatie, melden aan de Plulster burgemeester J.F. Mulder. ZIERIKZEE - Op de Rijksweg N59 even voor het Helle gatsplein is gisterochtend een ongeluk gebeurd waarbij twee vrouwen uit Rotterdam gewond zijn geraakt. Door de botsing was de weg in beide richtingen 2,5 uur af gesloten en werd het verkeer zo veel mogelijk omgeleid via de parallelweg. Het ongeluk gebeurde rond half elf toen de 49-jarige be stuurder samen met haar dochter van de snelweg A29 de richting Zierikzee insloeg. De vrouw kwam tot de ontdek king dat ze de verkeerde kant op reed en wilde omkeren op de tweebaansweg. Een achteropkomende auto, be stuurd door een 39-jarige man uit Vianen, zag dat te laat en kon haar niet meer ontwijken. Door de botsing kwam de auto van de Rotterdamse op z'n kant té liggen. De vrouw moest door de brandweer uit het wrak worden bevrijd. Ook de ambuhelikopter werd inge schakeld voor de eerste hulpverlening. Moeder en dochter zijn overgebracht naar het Erasmus Medisch Centrum. De man uit Vianen bleef ongedeerd. .20 februari jKOUDEKERKE - Immanuëlkerk, 15.30 [uur Themamiddag over de toekomst Ran het onderwijs op het platteland van fiValcheren. Debat met CDA-wethouder (W, van Tatenhove, een CDA-kamerlid 'en kandidaat-raadsleden; MIDDELBURG - Abdij, 13.00 uur: Voor ronde lagerhuisdebat; 21 februari DOMBURG - Café Tramzicht, 20.00 our: Politiek café"over Veerse economie mei lijsttrekkers en ondernemers. Spre- ta:W, van Tatenhove (CDA), J. Bostel- ear IPvdA/GroenLinks), P. Overmeen (WD), L, de Visser (SGP/CU) en L. Ha- melink-Menig (DTV); MIDDELBURG - Kantoor Waterschap, 19.30 uur: Uitzending NOS-actueel; 'Wé Brooklyn, 20.30 uur; Politiek café Poosevelt Academy; :23februari IMIDDELBURG - De Morgenster, 20.00 uur: Debat Stromenwijk 't'Zand; 24 februari MIDDELBURG - Desafinado, 16.30 uur; Politiek café; VLISSINGEN - De Concurrent, 17.00 ijji: politiek café met PvdA-voorzitter Michielvan Huiten. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; igs tot 12,00 uur Redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 D330 EB MIDDELBURG Iel: 0118-493000 Fax:0118-493009 ■'mail: redwalch@pzc.nl feits Sep (chef) Nadia Berkelder idith Ramakers 'dam van den Broek 5èlma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Tel: (0113)315500 fy: (0113)315669 |p§ij redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl door Elian van't Westeinde MIDDELBURG - Een gewone woonwijk met winkels, een apo theek, een fysiotherapeut en een steunpunt van Zorgstroom. Woonservicezones bieden Mid delburgse ouderen een mogelijk heid om langer zelfstandig te wonen in hun eigen omgeving. Wat vinden senioren daar zelf van? En telt wonen voor oude ren mee in hun overweging om voor een bepaalde politieke par tij te kiezen op 7 maart? H. Böing (83), Zorgcentrum Sint Willibrord: „Na de oorlog moest door hard werken alles opnieuw worden opgebouwd. Ik koos jarenlang voor dezelfde politieke partij. Maar toen ik van wethouder De Vries hoorde dat we de binnen stad uit moesten, werd ik obsti naat. Hij vertelde dat we buiten het centrum moesten gaan wo nen in een nieuw zorgcentrum met acht tot negen mensen bij elkaar. Zijn verhaal kwam hard aan. Voor het eerst in mijn le ven dacht ik: ik ga niet stem men, ze doen toch wat ze wil len, de heren. Later ben ik nog eens na gaan denken. Als je niet stemt, mag je ook geen commen taar leveren. Dus deze keer ga ik op een andere partij stem men. Het is belangrijk voor ouderen om in het centrum te wonen, want je komt niet meer zover. Tevreden Elke dag loop ik een uur door de stad, op plekken waar geen stoepjes zijn. Ik ben zeer tevre den hier. Wat moet ik met zo'n luxe kamer? De verzorging zegt wel eens dat je niet te veel op je kamer moet blijven. Elke dag is hier wat te doen, op maandag sjoelen, dinsdag de bingo, of woensdag met een bus op stap. Stel dat je buiten het centrum woont, dan moet je elke keer een taxi nemen om naar de bin go te gaan. Dat kan toch niet? Als je met een kleinere groep woont, ben je de gezelligheid kwijt. Hier zijn 72 kamers. On derling is weinig discussie over politiek. Bij de vorige verkiezin gen stemde ik altijd op dezelfde partij. Voor welke politieke par tij ik deze keer kies, wil ik niet vertellen:." J. Abrahamse (63), voorzitter Se niorenraad Middelburg: „In Middelburg is eenderde van de inwoners.55-plus. De Middel burgse gemeenteraad loopt in Zeeland voorop met zijn woon servicezones. De bedoeling daar van is dat senioren zo lang mo gelijk zelfstandig kunnen wo nen en dat de zorg naar de men sen toe gaat in plaats van an dersom. Het is een goed idee, maar ik wil wel opmerken dat de wethouder een beetje is door geschoten. Hij was van plan al le tehuizen te vervangen voor servicezones. Daar is de senio renraad tegen in het geweer ge komen. Sommige groepen men sen moeten beschermd blijven wonen. In een tehuis waar ze met anderen een kopje koffie kunnen drinken en waar ze mee kunnen doen aan activiteiten. Laat mensen him eigen keuze maken. Het idee van zelfstandig wonen in groepjes van 'tien, tussen ge zinnen en alleenwonenden, en de gedachte dat mensen uit de buurt dan de ouderen ophalen om naar het grand café te gaan, is mooi. Maar of het lukt? Parkstate is het eerste voor beeld van een woonservicezone. De kinderziektes, bijvoorbeeld toegankelijkheid voor rolstoe lers, kunnen dienen als voor beeld voor het nieuwbouwpro ject aan de Nassaulaan. Sint Willibrord zou worden ver plaatst van de binnenstad naar de Stromenwijk. Daar is nogal tegen geageerd. Nu komt er ver vanging van het tehuis, in het centrum van Middelburg. De eenheden zullen ruimer van op zet zijn, volgens de eisen die de overheid daaraan stelt. Betaalbaarheid van de nieuwe luxe appartementen is ook een zorg. Een grote groep kan zich zo'n appartement alleen veroor loven met huursubsidie en geld uit een speciaal potje dat de ge meente daarvoor beschikbaar heeft. Verder is het belangrijk dat se nioren zich veilig voelen in hun wijk. Dat je de straat op kan in je eigen wijk. Daarom pleit de seniorenraad voor seniorenwo ningen in de binnenstad. Ik vind het van belang dat de poli tiek daar naar luistert. Welke partij het beste is, daar kan ik niets over zeggen. De se niorenraad is niet politiek ge bonden." F. Vervaet (69), huurdersvereni ging woonservicezone Parksta te: „Zorgstroom is te weinig betrok ken geweest bij de bouw van Parkstate. De toiletpot is te hoog en de ruimte is te'klein 'voor beugels aan de muur. Men sen in een rolstoel of met een scootmobiel konden de deuren niet openen, maar dat is opge lost. We hebben een deur tussen de woon- en de slaapkamer la ten maken. Ik zou ook graag zien dat er een alarmknop in de appartementen komt. Fijn Eigenlijk woon ik hier wël fijn. Ik heb winkels binnen handbe reik en het Palet biedt activitei ten. Ik ben zelf niet afhankelijk van zorg, maar het is prettig om te weten dat je er makkelijk een beroep op kan doen. Zeker als je alleen bent. Je moet er hier wel voor waken dat je niet vereenzaamt. De ma nier waarop de appartementen ten opzichte van elkaar liggen, nodigt niet uit tot burencontac- ten. Daarom hebben we in ja nuari een nieuwjaarsreceptie aan de overkant in het Palet ge houden. Om kennis te maken met elkaar. Bij mij telt huisvesting voor ouderen niet mee in de overwe ging om voor een bepaalde poli tieke partij te kiezen. De ge meenschap vergrijst en ach, de ene partij zal zich daar sterker voor maken dan de ander." Zorgcentrum Sint Willibrord zou oorspronkelijk van de binnenstad van Middelburg naar de Stromenwijk verhuizen. Na verzet is besloten in het centrum te blijven. foto Ruben Oreel door Aector Dooms MIDDELBURG - Een achttien jarige inwoner van Arnemuiden is gisteren in Middelburg voor mishandeling van een agente en verzet tegen de politie conform de eis veroordeeld tot honderd uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. Politierechter G. van Unnik sprak hem vrij van de mishande ling van een politieman, omdat niemand hem een klap had zien uitdelen. Aan een betrokken agente moet de Arnemuidenaar 350 euro smartengeld betalen. Op 22 januari dit jaar werd de jongen in Middelburg een café uitgezet. .Twee portiers hadden de lastige klant met de nodige moeite buit enge werkt. Agenten probeerden hem vervolgens in de boeien te slaan. De agressie ve jongeman stribbèlde flink te gen en liet zijn vuisten spreken. „Ik wilde geen handboeien om. Daar krijg ik het benauwd van", zei hij. Er moesten vier agenten aan te pas komen om de Arnemuidenaar, die wild om zich heen sloeg, in bedwang te houden. Van verzet wist hij zich niets meer te herinneren, omdat hij te dronken was. De politie rechter verwees naar de twintig flesjes bier en vier baccardi-eo- la die hij achter de kiezen had voordat h,ij opstandig werd. Volgens officier van justitie J. Valente komen dergelijke inci denten steeds vaker voor. „Jon geren gaan uit, laten zich vollo pen met drank en zoeken ruzie. Dit gedrag is buitengewoon ern stig." De officier vond alles be wezen, maar had wel hogere schadevergoedingen van de slachtoffers (elk 500 euro) ver wacht. „Het is nogal wat om door een snotneus in je gezicht te worden geslagen", verzeker de Valente, Advocaat W. Suijkerbuijk vond daarentegen dat de politie eèn groot incasseringsvermogen moet hebben. „Daar worden ze op getraind." De politierechter had begrip voor dit standpunt van de advocaat. „Maar het mis handelen van politie valt niet te accepteren", zei hij bij het toe kennen van de 350 euro smarten geld aan de agente. door Wendy van den Hurk ARNEMUIDEN - Iets meer dan zeventienhonderd zijn het er ge worden. Zoveel Arnemuidena- ren hebben hun handtekening gezet tegen de sluiting van hun station. Burgemeester Schouwe- naar neemt ze mee naar de NS. „En dan nu agendapunt zes: de sluiting van de stations", zo ver volgde J. Walhout de wijktafel, „waarvan Arnemuiden natuur lijk de belangrijkste is." Mevrouw Joosse-Joossens van de Primera-winkel in het dorp had een hele map handtekenin gen tegen het verdwijnen van de Arnemuidse opstapplaats verza meld en kon ze gisteravond ein delijk aan burgemeester Schou- wenaar overhandigen. „Het zijn er iets meer dan 1700 geworden. Dus ik denk dat de bevolking er wel achter staat." Die nam de map met open ar men over. Hij roemde haar 'se rieuze manier van aanpakken'. De burgemeester verwees naai de motie, die de gemeenteraad heeft aangenomen tegen de slui ting van het station, net zoals de provincie dat heeft gedaan en de gemeenteraden van Reimers- waal en Kapelle. „Met z'n viè- ren trekken we op naar de NS. Dat zal niet gemakkelijk zijn, maar we doen ons best." Maar die 1750 handtekeningen uit Krabbendijke, die een scho lier daar bijeen sprokkelde, en nu die 1700 uit Arnemuiden zijn toch maar mooi binnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11