Britse leger bang voor vergeldingsacties Irak EU brengt Litouwen intolerantie Verhofstadt beticht van gesjoemel VTM Franse gevangenissen zijn overvol en smerig PZC Eerste verdachte video-incident opgepakt Slachtoffers door explosie in Istanboel Oud-SS'er Engel (97) overleden Israël sluit deel Westoever af voor de Palestijnen India verbiedt sloop Clemenceau Oost-Timor wil geen compensatie Ingesneeuwde luchthavens New York weer open oppositieleider Kazachstan gedood Dode en gewonden bij verkiezingen Haïti Duitse stakingen breiden zich uit Onbekende opnamen Trenet op cd dinsdag 14 februari 2006 Fsther Gotink LONDEN - Het Britse leger in Ink is bang voor vergeldingsac- lics nu militairen weerloze Iraakse jongeren hebben ge schopt en geslagen, zoals is ont huld door de krant News of the World, en bevestigd met video beelden. Het voorval zou zich mee jaar geleden hebben voor gedaan in Basra. Eén man die mogelijk betrokken was bij de mishandeling is gearresteerd. Britse officieren reageerden ge schokt. Zij vrezen voor een ver slechtering van de toch al stroe ve relatie met de bevolking. Een woordvoerder van de Iraakse re gering verklaarde dat premier jaafari 'diep bezorgd' is over de en de Britse premier Blair heeftopgeroepen 'zij die verant woordelijk zijn onmiddellijk te straffen'. De video kwam in handen van News of the World, die er frag menten van afdrukte en de beel denvervolgens beschikbaar stel de aan televisiezenders. De Ara bische omroep Al Jazeera zond de video diverse malen uit. Te zijn een aantal militairen, die gevangenen stompen en trap pen. De video is voorzien van minachtend commentaar door de cameraman. Ongelukkig i De timing van deze beelden is [zeer ongelukkig", erkent een i officier. „Zij verschijnen jop een moment van extreme po- (Advertentie) ÏSTANBOEL - Bij een explosie een supermarkt in Istanboel zijn vijftien mensen gewond ge raakt. Twee van hen zijn er slecht aan toe. De explosie in de supermarkt Ki- ler in het Europese deel van Istanboel werd veroorzaakt dooreen bom. jDe verantwoordelijkheid voor nslag is via een e-mail op geëist door de Koerdische Bevrij- diflgshaviken (TAK), een radica- ie Koerdische groepering. Vonge week donderdag kwam ia een internetcafé in Istanboel een persoon om het leven bij een sie. Zestien mensen raak ten gewond bij die aanslag, die ook al werd opgeëist doorde TAK. ANP/RTR/DPA BERLIJN - Ex-nazi Friedrich Engel, ook bekend als de Beul un Genua, is op 97-jarige leef tijd overleden. De oud-SS-offi- eier stierf vorige week in Ham- Burg, aldus de Duitse justitie. Engel werd in juli 2002 veroor deeld tot zeven jaar cel wegens a]n betrokkenheid bij de execu tie van tientallen Italiaanse ge vangenen op 19 mei 1944 in Ge nua. In hoger beroep werd het proces evenwel in 2004 stopge- M.ANP/DPA litieke gevoeligheid sinds car toons van de profeet Moham med tot wereldwijde frictie heb ben geleid. In de videofragmen ten gaan onze militairen duide lijk te ver." Premier Blair verklaarde de zaak zeer serieus te nemen. Er is een diepgravend onderzoek inge steld. De eerste arrestatie volg de al snel. Het wordt gezien als een teken dat de Britse regering doortastend wil handelen om de reputatie van haar troepen te be schermen. Wie de opgepakte ver dachte is wordt geheim gehou den. Steun Blair benadrukte dat een 'over weldigende meerderheid' van de Britse troepen zich fatsoenlijk gedraagt en 'een geweldige taak vervult voor ons land en de rest van de wereld'. „Ze verdienen volledige steun voor hun rol in Irak." Ook de legertop haastte zich te zeggen dat geen sprake is van systematische mishande- ling. Een bondgenoot van de radicale sjiitische geestelijke leider Mo- qtada al Sadr waarschuwde voor massademonstraties in Bas- ra. De secretaris van de Britse moslimraad Iqbal Sacrani zei: „Incidenten als deze veroorza ken enorme schade aan onze po sitie in de moslimwereld en brengen Britse troepen die hun taken zorgvuldig uitvoeren in groot gevaar." GPD door Patrick Selbach JERUZALEM - Israël heeft geleidelijk en vrijwel onopge merkt ongeveer eenderde van het grondgebied van de bezet te Westelijke Jordaanoever af gesloten voor Palestijnen. Volgens het dagblad Ha'aretz gaat het om de Jordaanvallei en delen van de oevers van de Dode Zee. Palestijnen mogen dit gebied niet langer of zeer beperkt betreden. Ha'aretz, dat zich baseert op onder anderen militaire bron nen, zegt dat Israël de oostelij ke séctor van de Westoever de facto 'volledig heeft afgesne den' van de rest van het bezet te gebied. Het dagblad stelt dat het Israëlische leger de af sluiting een 'veiligheidsmaat regel' noemt, zonder politieke motieven. Critici wijzen er evenwel op dat Israël, na de terugtrek king uit de Palestijnse Ga- zastrook, bezig is vooral de Jordaanvallei, die zich uit strekt tussen de Dode Zee en het Meer van Galilea, defini tief te annexeren. Het lands deel grenst aan Jordanië. Waarnemend premier Olmert zei vorige week dat in een eventueel vredesakkoord met de Palestijnen Israël zal be dingen dat de Jordaanvallei niet wordt afgestaan. Dat geldt ook voor grote joodse ne derzettingen op de Westoever en Oost-Jeruzalem. ANP NEW DELHI - Het voormalige Franse vliegdekschip Cle menceau mag voorlopig niet worden gesloopt op het strand van Alang in India. Dat hebben de hoogste Indiase rechters gisteren besloten. De rechters willen eerst meer informatie over de hoeveelheid giftige stoffen, vooral as best, die zich nog aan boord zou bevinden. Die informatie moet door een speciaal daarvoor te vormen groep deskun digen worden verschaft. Het schip ligt nu voor de kust van India, buiten de territoriale wateren. Verder namen de rechters een opmerkelijke beslissing: er mogen in India geen demonstraties tegen de mogelijke sloop worden gehouden en er is ook een verbod op opinië rende artikelen over de risico's van de sloop. GPD LISSABON - Oost-Timor gaat geen schadevergoeding ei sen van Indonesië voor wandaden die Indonesische mili tairen in de voormalige Portugese kolonie hebben be gaan. Dat heeft de Oost-Timorese premier Mari Alkatari giste ren, gezegd in een interview met de Portugese krant Dia- rio de Noticias. Alkatari zei dat de Oost-Timorese bevolking heeft gele den onder de Indonesische bezetting. Hij stelde dat de on afhankelijkheid de compensatie was. ANP/AFP Newyorkers banen zich een weg door de sneeuw. door Patrick Selbach en Robert Bloemen NEW YORK - De drie grote luchthavens in de Amerikaanse metropool New York zijn weer open. Wegens hevige sneeuwval lagen Kennedy Airport, Newark en La Guardia lam. Volgens Amerikaanse media zijn er evenwel nog altijd veel vertragingen en ook annulerin gen. Het gehele noordoosten van de Verenigde Staten had te kam pen met een zware sneeuw storm. In totaal veertien staten werd het openbare leven deels ontwricht. Door het winter weer, dat de dichtbevolkte kust streek van Washington tot Boston met een deken van sneeuw bedekte, moesten de au toriteiten vliegvelden sluiten en zaten meer dan 125.000 huishou dens tijdelijk zonder stroom. In de stad New York viel een re cord aan sneeuw. In Central Park werd een hoogte van 68,33 centimeter gemeten, waarmee het oude record van 67,06 centi meter van eind december 1947 werd gebroken. Burgemeester Michael Bloom berg van New York sprak op de televisie van een zeer gevaarlij - foto Keith Bedford/RTR ke, grote storm. Alleen al in de metropool waren duizenden ar beiders ingezet om straten schoon te vegen. Het was de eerste grote sneeuw storm die het noordoosten dit seizoen heeft getroffen. Tot nog toe was de winter in het gebied erg zacht. ANP van onze redactie buitenland VILNIUS - Toetreding tot de Eu ropese Unie heeft in Litouwen geleid tot minder tolerantie en meer hebzucht. Dat terwijl gere kend was op het afbouwen van vooroordelen, betere integratie van minderheden en toenemen de verdraagzaamheid. Onderzoek van het Maatschap pelijk instituut in Vilnius, de hoofdstad van Litouwen, heeft dat uitgewezen. De Litouwers staan steeds negatiever ten opzichte van andere eth- nische groepen en hun cultuur. Twintig procent van de burgers zegt nu geen buitenlander als buurman te willen. Gaat het om immigranten dan wijst 34 pro cent die als buren af. Zeventig procent wil niet naast een zigeu ner wonen. Kijkend naar religie wil 31 procent van de Litouwers niet in een wijk met joden wo nen. Meer dan de helft - 51 pro cent - wijst moslims als buurtge noten af. „Jammer genoeg hebben onze economische groei en cle steun vanuit de EU geen positieve ef fecten op de sociale, toestand van onze samenleving", aldus onderzoeker Dainius Puras. „Na de val van het communisme zeiden experts dat het ons tien jaar zou kosten de samenleving weer op te bouwen. Het blijkt al lemaal complexer. Het commu nisme heeft ernstige schade toe gebracht aan de relaties tussen mensen en de banden tussen bur gers en de Staat. De toetreding tot de EU heeft ons niet gehol pen in de richting van Europese normen en waarden. Wat we nu zien is dat wij alleen EU-geld wilden." Volgens de onderzoekers rich ten politici zich vooral op de macht van het geld en toenemen de welvaart. De belangen van in dividuele burgers worden veron- tachtzaamd. Die raken teleurge steld in de democratie, worden minder tolerant en hebben geen respect meer voor de rechten van medeburgers. Etnische en religieuze haat krijgen de boven hand. Van de Litouwers noemt nog maar 53 procent het van be lang kinderen tolerantie bij te brengen. De politici en de media doen vrijwel niets om de toestand te wijzigen. Politici spreken zich tor Patrick Selbach ÜLAnna Ferschtman WIT-AU-PRINCE - Honder- jers van de Haïtiaan- Presidentskandidaat Préval "in fisteren de straat opgegaan «n hun ongenoegen te uiten °?er het verloop van de verkie zen. n rond de VN-macht in "'hoofdstad Port-au-Prince meldden dat de VN-vredestroe- P^.op de menigte: hebben ge snoten in de buurt van het in ca» ern^i°nale vliegveld. Daarbij !°U ze^er een dode en veel iw; °ev/onden zijn gevallen, t* Uecommandant van de VN-troe- P.m heeft tegengesproken dat !)n manschappen op de beto- 8ers hebben geschoten. Wel vuurden de militairen in de lucht om de menigte uiteen te drijven. Waarnemend premier Latortue riep de bevolking gis teravond in een televisierede op de kalmte te bewaren. Na het tellen van de eerste stern- mén leek het erop dat Préval al in de eerste ronde de steun van meer dan 50 procent van de kie zers zou krijgen. Met zo'n score zou een tweede ronde op 19 maart overbodig worden. Met het vorderen van de telling be gint het er echter steeds meer op te lijken dat Préval de benodig de 50 procent niet haalt. Gister avond was 90 procent van de stemmen geteld en stond Préval op 48,8 procent. Woedende en gefrustreerde aan hangers van de presidentskandi daat gingen gisteren de straat op. In enkele wijken van Port-au-Prince staken zij auto banden in brand of wierpen zij barricades op. Een aantal beto gers verzamelde zich onder meer bij Hotel Montana in Port-au-Prince, waar de leden van de kiescommissie zitten. Veel aanhangers van Préval den ken dat met de verkiezingsuit slag wordt gesjoemeld. Zij wor den in die overtuiging gesterkt door enkele leden van de kies commissie, die repten van 'mani pulatie op grote schaal'. Préval geniet steun onder veel arme Haïtianen. ANP/EFE/AFP Een VN-pantserwagen neemt een brandende barricade in Port-au-Prince. foto Orlando Barria/EPA ALMATY - In Kazachstan is gisteren het lichaam van een vooraanstaande oppositieleider gevonden. Plet met kogels doorzeefde stoffelijk overschot van de 43-jarige Atynbek Sarsenbajoeli werd ontdekt langs een afgelegen weg. Sarsenbajoeli hoorde tot 2004 tot het kamp van cle Ka- zachse president Nazarbajev. Hij is minister, hoofd van de Kazachse Veiligheidsraad en ambassadeur in Moskou geweest. ANP/RTR/AFP BERLIJN - De protesten van werknemers in de Duitse pu blieke sector tegen de geplande verlenging van de werk tijd breiden zich uit. In acht Duitse deelstaten hebben mensen gisteren het werk neergelegd. Het is de grootste staking van gemeentepersoneel in veertien jaar. Aan de actie doen onder meer personeel van ziekenhuizen en kinderdagverblijven en vuilnismannen mee. Ook in Beieren, Noordrijn-Westfalen, Saksen, Nedersak- sen, Saarland, Hamburg en Rheinland-Pfalz wordt ge staakt. ANP/AFP PARIJS - De Franse afdeling van platenhuis Warner pre senteert deze week een cd met nooit eerder uitgegeven chansons geschreven, gecomponeerd en uitgevoerd door Charles Trenet (1913-2001). Zijn fans keken al jaren uit naar deze opnamen van de grote vernieuwer van het chanson, die een loopbaan van zestig jaar had en door al zijn jongere collega's als inspira tor werd geroemd. Je n'irai pas a Notre-Dame heet het al bum met elf chansons. De opnamen werden medio jaren negentig gemaakt toen de oude grootmeester van het Franse lied weer volop actief was. ANP niet uit, uit angst de gunst van de kiezer te verliezen. Zigeuners worden in de media bijvoor beeld altijd in verband gebracht met misdaad en drugshandel. Him woonwijken worden perma nent als 'getto' aangeduid. Minderheden Lithouwen heeft 3,4 miljoen in woners. Ruim 80 procent be schouwt zich etnisch Litouwer. Polen en Russen vormen de grootste minderheden. Daarna volgen Wit-Russen, Oekraïners, joden, Duitsers, Tartaren, Let ten en zigeuners. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Vlaamse libera len hadden een flinke vinger in de pap bij de oprichting van de commerciële televisiezender VTM. Ook de Belgische premier Verhofstadt stak geld in VTM. Met de opbrengst financierde hij zijn tweede huis in Toscane. Dat beweert journalist Guido van Liefferinge in zijn gisteren verschenen boek Glamour en glitter, geld en macht. Welkom in medialand. Volgens Van Lief feringe nam Verhofstadt, toen nog geen premier, bij de start van de zender in 1988 via de Deinze Investment Club (DIC) een belang in de VTM. Verhof stadt zou gebruik hebben ge maakt van een stroman, te we ten de topman van het bedrijf Vi- deohouse. Die zou later zijn be loond met de opdracht voor de audiovisuele uitrusting van het Internationaal Perscentrum (IPC) in Brussel. Begin 2003 haalde het Rekenhof nog zwaar uit naar de manier waarop de Regie der Gebouwen en de toenmalige minister (een partijgenoot van de premier), de aanbesteding voor het IPC had den afgehandeld. Volgens het Rekenhof had de regering met de gunning aan Videohouse de wet op de overheidsopdrachten omzeild. De woordvoerder van Verhof stadt ontkende gisteren dat de premier geld zou hebben geïn vesteerd in VTM. Wel zou hij de DIC mee hebben opgericht om 'belangstelling te genereren voor VTM'. Ook het verhaal dat hij met VTM-geld zijn buitenver blijf in Toscane financierde, klopt niet. „Die aankoop da teert van 14 juni 1993. Het ging om een bouwvallige hoeve waar- voor hij 24,5 miljoen lire of om gerekend 12.000 euro heeft be taald. Dat geld kwam voor een deel uit de verkoop van een wo ning in Gent", aldus de woord voerder gisteren. Wel zou de broer van Verhof stadt, Dirk, hebben geïnves teerd in DIC, net als Kamerlid en partijgenoot Geert Versnick, de toenmalige privé-secretaris van Verhofstadt. door Olivier van Beemen PARIJS - Frankrijk was in 1789 het eerste land met een verkla ring van de rechten van de mens en het ziet zichzelf nog al tijd als het land van de mensen rechten. Een rapport van de Raad van Europa komt tot een andere con clusie: het Franse immigratiebe leid is 'choquerend', de gevange nissen zijn smerig en te vol, de politie staat boven de wet en met de rechtsspraak is het zor gelijk gesteld. Het rapport van Europees Com missaris Gil-Robles (Mensen rechten) wordt morgen open baar, maar het lekte al uit. De Spanjaard toont zich kritisch over de plannen van minister Sarkozy van Binnenlandse Za ken. Die wil voortaan een selec tief beleid, waarbij Frankrijk immigranten toelaat die het no dig heeft voor vacatures. Asiel zoekers kunnen daar de dupe van worden, aldus het rapport. In september al zei Gil-Robles dat hij 'zijn hele leven lang, be halve misschien in Moldavië', nog nooit een slechter opvang centrum voor vreemdelingen had gezien dan dat onder het Pa leis van Justitie in Parijs. Ook sprak hij zijn diepe veront waardiging uit over een gevan genis die hij bezocht. „De men sen zitten zo op elkaar gepakt. Logisch dat ze hier buiten zinnen raken", zei hij. Al jaren zitten veel Franse gevangenis sen overvol. Toen Nederland de batteerde over de vraag of twee gevangenen in één cel mogen, zaten de gedetineerden in Frankrijk vaak al met zijn ach ten in één ruimte, dat zij soms nog moeten delen met ongedier te. De Franse autoriteiten reageer den laconiek. „De rechten van de verdediging in de rechtszaal zijn gewaarborgd, de gevange nissen kennen slechts een zeer geringe toename van gedetineer den en de smerige cellen wor den gerenoveerd." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5