Irritatie over lijnbreuk Rilland PZC Sloegebied batterij van Nederland Fusie Zeeuwse havens en Gent onbespreekbaar Zwin College opent praktijklokaal voor zorgopleidingen Ammoniakwagon uit de rails Rijkswaterstaat, NS, ProRail en brandweer eisen verklaring van Tennet 17 Werkstraf na geweld in burenruzie Jongen krijgt klap in het gezicht Behandeling voor agressie nodig Inbreker krijgt 240 uur werkstraf bijeenkomsten wer nieuwe «■etWMO Inbraak in Axel dinsdag 14februari 2006 joprfmile Calon RILLAND - Verbazing alom en ook fikse irritatie over weer een lijnbreuk in het hoogspanning iet bij Rilland. Zondagavond brak door nog on- !de oorzaak de bovenste I van dat netwerk, de zoge de bliksemdraad. Die lijn' e voor een volledige strem ming van al het verkeer dat op at moment via de hals van Zuid-Beveland Zeeland in en jt wilde. Pas twee uur later jon via de Oude Rijksweg het autoverkeer weer voortgang vin- Zen. Om 3.00 uur mocht het ver seer weer over de A58 rijden en en uur later was ook treinver keer mogelijk. Rijkswaterstaat, de Nederland- te Spoorwegen, de brandweer a ProRail toonden zich giste- duidelijk geïrriteerd over de jweede stremming in nog geen weken. Eind november brak immers op precies dezelfde ook al eens zo'n bliksem- waardoor ook toen al het verkeer moest worden stilge- S. Hoen (NS) meldde dan ook dat zijn bedrijf op korte ter rain gaat praten met netbeheer- c?r Tennet. „Want voorkomen roet worden dat we nog eens derde keer geconfronteerd widen met een stremming al daar door zo'n breuk." de Feijter (Rijkswaterstaat Zeeland) liet eveneens horen dat Rijkswaterstaat Zeeland 'niet wrheugd is over weer een breuk'. Hij stelde dat Tennet serieus aan de slag moet met een onderzoek naar de iken en liet zelfs weten 'oangtezijn voor nog een herha- 5ng. Juristen De juristen van Prorail onder laken momenteel of ze Tennet aansprakelijk kunnen stellen voor de geleden schade. Brandweercommandant G. van Die (gemeente Reimerswaal) is eveneens bezorg want, meteoro logisch gezien was er zondaga vond niets bijzonders aan de band. „Een gewone winteravond. En toch ontstond er een lijnbreuk. Eind november ging het om ex treme weersomstandigheden, ijs- regen gecombineerd met een zeer hevige wind." Hij hoopt dan ook dat Tennet nu met een afdoende verklaring komt. En ervoor zorgt dat hij nimmer meer moet uitrukken voor zo'n zaak. Van Die is blij dat de breuk zondagavond plaats vond omdat rond dat tijd stip maar weinig mensen aan het verkeer deelnemen. Hij moet er niet aan denken dat zo'n lijn breuk plaats vindt tijdens de ochtendspits. Alleen al de econo mische schade door het opont houd van het verkeer kan dan enorm zijn, aldus de brandweer commandant. De Feijter toonde zich ook be zorgd over zo'n scenario. „Zo'n breuk kan enorme gevolgen heb ben." Tennet tastte gisteren nog in het duister over de oorzaak van de breuk. Het bedrijf was vorige week bezig met herstelwerken, naar aanleiding van de eerste breuk. Woordvoerder E. Schennink meldde dat er zondagavond, als gevolg van die werkzaamheden, wat materiaal nog aan de bewus te bliksemdraad hing zoals katrollen en haken. „In combina tie met ijs kan die draad daar door te zwaar zijn geworden." Ze benadrukte dat zo'n lijn breuk zeer uitzonderlijk is en dat haar bedrijf alles in het werk zal stellen om te voorko men dat zoiets ooit nog eens kan gebeuren. Om een nieuwe breuk daar bij Rilland te voorkomen gaat het bedrijf een nieuw type draad op hangen, aldus Schennink. Bij Rilland wordt de gebroken kabel hersteld. foto Willem Mieras MIDDELBURG - De geweldsmisdrijven waar de 54-jari- ge inwoner van Dinteloord gisteren in Middelburg voor te recht stond hadden alles te maken met een slepende bu renruzie. De man woonde in Sint-Philipsland toen hij op 18 november 2004 met zijn auto inreed op een buurman en 7 december een buurvrouw met een hondenriem sloeg. De incidenten werden door politierechter F. van He- mert-Meeuwis gekwalificeerd als een mishandeling en een bedreiging. Zij veroordeelde verdachte voor beide fei ten tot vijftig uur werkstraf. De man ontkende te zijn in gereden op de buurtbewoner, maar een onafhankelijke gè- tuige had hem een paar keer met zijn auto in de richting van het slachtof fer zien rijden. Die had nog net opzij kun nen springen. In een reactie had hij de buitenspiegel eraf- geschopt. Bij het tweede incident kwam het tot een aanvaring tus sen verdachte en zijn buurvrouw. Hij gaf toe de vrouw met de hondenriem te hebben geslagen. Postbodes waren wel getuige van duw- en trekwerk tussen de buren. Ze troffen de vrouw bloedend op straat aan. Het slachtoffer werd met een hersenschudding en een hoofdwond af gevoerd naar het ziekenhuis. Officier van justitie M. Over- meer zag de incidenten als een poging toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Zij eiste 140 uur werkstraf. De man is na het laatste incident verhuisd naar Dinteloord, Hij verzekerde niet meer in Sint-Philipsland te komen. -In de strafmaat werd meegewogen dat verdachte nog nooit eerder voor geweld in aanraking met justitie is gekomen. MIDDELBURG - Een 14-jarige Middelburger is gister middag in de Sir Winston Churchilllaan in zijn woon plaats zonder reden in het gezicht geslagen. De jongen heeft aangifte gedaan van mishandeling. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 47-jarige inwoner van Heinkens- zand voor huiselijk geweld bij verstek tachtig uur werk straf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf o£h gelegd. De man heeft 17 december 2004 zijn vrouw cirda ruim twee uur geestelijk en lichamelijk mishandeld. Vol-! gens de reclassering is er een langdurige behandeling noodzakelijk om de man van zijn problemen af te helpen. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor het plegen van bedrijf sinbra- ken conform de eis veroordeeld tot 240 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De ver dachte was 22 april vorig jaar in zijn woonplaats samen met een man, die hij in het opvanghuis Het Witte Huis in Vlissingen had ontmoet, verantwoordelijk voor inbraken in vier bedrijfspanden aan de Edisonstraat. Daarbij werd apparatuur, een gsm, buitenlandse valuta en andere goe-r deren buit gemaakt. De Vlissinger is al sinds zijn vijftiende jaar verslaafd aan verdovende middelen, maar is nu bezig een goede invul ling aan zijn leven te geven. „Ik zal u het voordeel van de twijfel geven en geen gevangenisstraf eisen", zei officier van justitie M. Overmeer. Haar eis werd overgenomen door politierechter I. Woltring. OOSTBURG - Het Zwin College iOostburg reageert met het gis- geopende lokaal Zorg en Welzijn direct op de kritiek van wginstellingen. Die gaan leer- ÏDgen weer intern opleiden om- ial ze ontevreden zijn over het niveau van de gediplomeerden ie van de scholen komen. ziekenhuizen krijgen isrlmgen te veel theorie en te •einig praktijkonderwijs. Direc- toir K. Hoek maakte gisteren tóelijk dat deze stevige kri- niet opgaat voor zijn Zwin College. In het lokaal Zorg en ïelzijn van de Oostburgse scho- ^ktijk echter hand in hand. In ïl lokaal is onder meer een vol- vaardige kap- en schoonheids alon, inclusief wachtruimte. Cok oefenen de leerlingen hoe baby's moeten wassen en hoe seen bewoner van een verzor- fsgshuis in een bed moeten leg s'- Dat gebeurt uiteraard met typen. gen Sharon en Shirley toen druk bezig met het uitkle- lilfZtf 'UDDELBURG - Belangenorga- ^tics in Zeeland die zich in kten voor mensen met een ver gelijke handicap en hun ver- ^envvoordigers houden drie in- onnatiebijeenkomsten over de "ft Maatschappelijke Onder ging (WMO). gebeurt op dinsdagavond 'februari bij Dethon aan de ®armanweg in Terneuzen van '9.00-22.00 uur. Ook in Middel- r§en Kapelle zijn bijeenkom- j; Meer informatie is te krij- ftó! fa sbichtiiig Het Klaver- J j bijeenkomsten in Zee- rijn een gezamenlijk initia ls van Federatie van Ouderver- ^'g'ngen in Zeeland waaron- en VOGG, Philadelphiasup- p. Helpende Handen en dit Jngskind; Stichting het Kla- blad; LFB Onderling Sterk; °?ramma Versterking Cliën- tapositie. den van een levensechte pop om die vervolgens in bed te leggen. „In het lokaal Zorg en Welzijn ligt de nadruk op de praktijk", zegt directeur Hoek. „Zo zijn elementen van thuiszorg, een kinderdagverblijf en een kap en schoonheidssalon aanwezig." Het nieuwe lokaal Zorg en Wel zijn is een belangrijk onderdeel van de vmbo-richting 'Zorg en Welzijn breed'. Naast dit lokaal zijn gisteren ook een aantal nieuwe lokalen geopend. De uitbreiding van het Zwin College was noodzakelijk omdat het aantal leerlingen van de school sneller stijgt dan in de prognoses was voorzien. De scholengemeenschap was ge bouwd voor 1060 leerlingen. Het Zwin College telt er momen teel rond de twaalfhonderd. E. Revoort, voorzitter van het schoolbestuur, deed gisteren een klemmend beroep op het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven afsgestudeerden van het Zwin College kansen te bieden door het scheppen van banen. „Zodat jongeren die elders gaan studeren, uiteindelijk toch weer terug komen. Een grotere aan dacht geldt uiteraard ook voor onze vmbo-leerlingen. Hand werk wordt soms nog steeds on dergewaardeerd. Ook de stage plekken liggen niet voor het op rapen. Met het lokaal Zorg en Welzijn hebben we een troef kaart in handen." Meer aandacht voor de vmbo- leerlingen is koren op de molen van wethouder L. Wille. „Onze focus was te eenzijdig gericht op de groep hoogopgeleiden die we terug naar Zeeuws-Vlaande ren willen halen. De groep vmbo-leerlingen blijft immers veelal in onze streek wonen en zoekt werk." Rolstoelen Een groep vmbo-leerlingen deed deze week onderzoek naar obstakels in Oostburg voor rol stoelgebruikers. Directeur Hoek en wethouder Wille maakten in de school kennis met obstakels voor rolstoelgebruikers zoals drempels en zwaar opendraaien de deuren. Beide bestuurders werden in een rolstoel naar het nieuwe lokaal gebracht voor de officiële opening. Wille knipte een lint door en reed vervolgens door een papieren deur. door Jeffrey Kutterink HEINKENSZAND - Noord-Ne derland wil Energy Valley zijn. Maar Zeeland wordt het, als al le plannen doorgaan. Nuon ziet in elk geval veel mogelijkheden in Zeeland voor de bouw van een centrale. Maar er zijn nog wel een paar problemen. Zeeland staat ineens in de schijnwerpers van de energiewe reld. Het Nederlandse Biox be gint binnenkort met de bouw van een bio-centrale (50 mega watt). Palmolie is de brandstof. Delta gaat de Sloecentrale (800 megawatt) bouwen. Staatssecre taris Van Geel sprak zich dit weekend uit voor een tweede kerncentrale in de provincie. En Nuon wil naast kolenoverslagbe- drijf Ovet een kolenvergassings- centrale bouwen (1200 mega watt). Drie locaties heeft Nuon op het oog: Vlissingen-Oost, de Eems- haven bij Delfzijl en de Maas vlakte in Rotterdam. De keuze is nog niet gemaakt, maar wel heeft Nuon haar plannen inge diend bij de provincie. En ze is begonnen met het geven van in formatie aan de omgeving. Zee land had gisteravond de eer. In Heinkenszand gaf Nuon de af trap voor de publieke toelich ting. Potentie Gedeputeerde M. Ie Roy (PvdA, economie) leidde de avond en zag het al helemaal zitten: „Het Sloegebied heeft de potentie uit te groeien tot de batterij van Ne derland." Na een toelichting op de plan- door René Hoonhorst SLUISKIL - De ontsporing van een wagon met ammoniak net buiten het bedrijfsterrein van Yara in Sluiskil leidde gistermorgen vroeg niet tot gevaarlijke situaties. De wagon bleef over eind staan en kon in de voormiddag op de rails worden 'gekrikt'. De oorzaak van de ontsporing wordt gezocht in het niet goed doorschuiven van een wissel. Of de wisselwachter van dienst de wissel niet goed heeft doorgeschoven of dat de wissel door tech nische oorzaken niet goed functioneerde, was gisteren nog in onderzoek bij railbeheerder Pro Rail. Vanwege de lading met ammoniak waren politie en brandweer in eerste instantie aanwe zig. Brandweerlieden bleven tot de wagon weer op de rails stond. Maar volgens woordvoerder J. van Damme van Yara is er geen gevaar voor de volksgezondheid geweest. „De wagons voor ammoniak zijn zodanig geconstrueerd dat ze zelfs niet gaan lekken als ze omvallen. Maar al le veiligheidseisen worden natuurlijk in acht ge nomen." Het ongelukje gebeurde omstreeks kwart over zeven net buiten het terrein van Yara bij de Kruisweg in de Koegorspolder. De ontspoorde wagon staat daar nog op de rails. Onderzoek moet vandaag uitwijzen of het treinstel verder kan rijden of dat de wagon moet worden gere pareerd. Als herstel noodzakelijk is, moet de la ding ammoniak op het fabrieksterrein worden overgepompt in een andere wagon. foto Peter Nicolai nen door vertegenwoordigers van Nuon, stelden enkele tiental len mensen vragen. Wat vooral duidelijk werd is dat er nog veel onduidelijk is. Voor eind juli kiest Nuon een de finitieve locatie. De sterke pun ten van Zeeland zijn: makkelij ke aan- en afvoermogelijkhe- den, nabijheid van koelwater en het kolenoverslagbedrijf Ovet. Grote vraagtekens zijn er nog bij de aansluiting op het lan delijk hoogspanningsnetwerk, het afstaan van warmte aan na burige bedrijven en het koelwa ter. De Nuon-centrale zou pal naast de Sloecentrale van Delta ko men te staan. Beide moeten hun stroom kwijt aan het landelijk hoogspanningsnet. Volgens Del ta is de lijn vol als de Sloecentra le in bedrijf komt. Maar R. van Haperen van Nuon ziet dat an ders. „Tennet doet nu onder zoek naar de capaciteit van het netwerk en brengt problemen en oplossingen in kaart. Onze in formatie is dat het netwerk nog niet vol zit." Ondanks de nabijheid van de Westerschelde is koelwater een ander vraagstuk voor Nuon. Met het ministerie van Verkeer en Waterstaat bekijkt het ener giebedrijf de gevolgen van het lozen van warm water in de Wes terschelde. Warmtekrachtkoppe ling met bedrijven ligt nog niet voor de hand, omdat geen enkel bedrijf om warmte verlegen zit. De Nuon-centrale kost 1 mil jard euro en levert 75 directe ar beidsplaatsen op. Schoner Veel geluid zal die niet maken. Door geavanceerde techniek is de centrale veel schoner dan de huidige generatie. De Zeeuwse Milieufederatie wijst het plan niet af. Maar directeur T. van Mierlo sloeg alvast wel de piket palen. „We zullen vooral kri tisch zijn op de afvang en opslag van kooldioxide. Dat is een kan- telpu'nt om voor of tegen het plan te zijn." Gedeputeerde Le Roy zegt ach teraf desgevraagd dat Nuon wel kom is in Zeeland. „Ik treed niet in de keuze, maar Zeeland heeft Nuon veel te bieden. De kolen liggen op de stoep, koelwater en een aansluiting op het hoogspan ningsnet zijn in de buurt. Het uitbreiden of opwaarderen is een zaak van Tennet. De centra le van Nuon is een goed alterna tief voor een tweede kerncentra le. Want daarmee zou ik niet zo blij zijn." door Wout Bareman SAS VAN GENT - Het ha venschap Zeeland Seaports gaat nauwer samenwerken met het Havenbedrijf van Gent. Maar meer dan dat zit er voorlopig niet in. De langgekoesterde wens van de Gentse havensche pen D. Termont om toe te wer ken naar een fusie, gaat niet in vervulling. Zeeland Seaports vindt de tijd daarvoor niet rijp. De Erasmus Universiteit Rotter dam en de Universiteit Gent ko men in het onderzoeksrapport weliswaar-tot de conclusie dat een verregaande integratie van de twee havenbedrijven pure winst zou zijn, maar tegelijker tijd wordt gewezen op een aan tal fikse belemmeringen. Eén van de belangrijkste hinder nissen vormt het samenwer kingsverband tussen de Zeeuw se havens en Rotterdam. In de gezamenlijke Exploitatie Maat schappij Schelde Maas (ESM) heeft het havenschap bijvoor beeld de braakliggende terrei nen op de Axelse Vlakte en in de belendende Autrichepolder inge bracht. Die grond kan alleen met instemming van Rotterdam worden uitgegeven. De oprich ting van een gezamenlijke 'grondontwikkelingsmaatschap- pij' met Gent is daardoor geen haalbare kaart en zo zijn er meer belemmeringen. Rondvaartboot Het eindrapport werd gisteren gepresenteerd op de rondvaart boot Stad Terneuzen, die pre cies op de grens bij Sas van Gent/Zelzate lag afgemeerd. Havenschepen Termont, die elf jaar ijverde voor een goed huwe lijk met de Zeeuwse havens, toonde zich uiterst teleurgesteld over het afketsen van de fusie plannen. „Apart blijven wij twee kleine spelers op de internationale markt; samen zouden we tot de top vijf van Europa behoren en zeker meetellen. Maar goed, we bergen de fusieplannen nu op en gaan kijken bij welke projecten we nauw kunnen samenwer ken." Havenschapsvoorzitter en gede puteerde M. le Roy somde ze kort op. Het gaat om zaken als de tunnel bij Sluiskil, de door trekking van het spoor van Axel- se Vlakte naar Zelzate, de bouw van een nieuwe sluis, maar ook de voortzetting van het project Ruimtelijke Ordening, Milieu en Economie (ROM-e) aan weerszij den van de grens en aandachts punten als de EU-regelgeving, veiligheid, tarieven voor de scheepvaart en de koppeling van gegevens. Le Roy: „Er zijn zóveel" zaken waarin we samen kunnén Op trekken, dat we op velerlei ge-; bied zonder meer tot daden kun nen overgaan." Ze gaf toe dat Rotterdam een hu welijk met Gent in de weg staat. Maar ze voelde er ook weer niet voor om, als er (na uitkomst van een lopend onderzoek) sprake is van een 'scheiding van tafel en bed' met Rotterdam, direct in! dé armen van Gent te' vallen. Le Roy: „Zodra we weer over een breed takenpakket beschikken, kunnen we veel meer dan de af gelopen tijd onze eigen koers va ren. Dat betekent dat er dan ook ruimte is voor andere en zelfs meerdere samenwerkingsver banden. Het havenschap heeft als organisatie een periode van rust en herbezinning nodig." Sympathie Termont stipte terloops aan dat hij in Zeeland een groeiende af keer van samenwerking met Rot terdam voelt en een grotere sym pathie voor samenwerking met Gent. Al voegde hij daar direct aan toe: „Een innige samenwer king tussen Zeeland Seaports ^n Gent zal in Den Haag en Brussel en in Antwerpen en Rotterdam niet bepaald met gejuich wor den ontvangen. Maar wat zou den wij ons daar van aantrekT ken, als het in het belang varf ons allebei is?!" AXEL - Uit een winkel op het Szydlowskiplein in Axel zijn bij een inbraak waarde aan parfum en cosmetica gestolen. De inbreker sloeg zijn slag in de nacht van zondag op maandag. Over de waarde van de buit kon de politie nog geen mededelin gen doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49