Snelbus Goes-Gent te duur Het kan en moet beter in Sluis PZC Toerisme moet ontpoldering verzachten life 0n ipins Paarden met blote voeten blijven gezonder 15 Overleg schiet plan af agenda agenda College uitgenodigd in campers Hesjes voor schooljeugd Hulstenaar wil spoed achter sloop Auto botst tegen vangrail Fracties tegen nieuw dorpshuis in Kloosterzande SSlipPT dinsdag 14 februari 2006 (InnrFiiqène Verstraeten TERNEUZEN - De realisering ran een directe snelbusverbin- ding tussen Goes en Gent is nau welijks haalbaar. Dat is de con- diisie na overleg tussen de Vlaamse vervoersmaatschappij De Lijn, Connexxion en de Eure- iScheldemond. Eén dergelijke verbinding is een uitdrukkelijke wens van de pro vincie Zeeland. Een jaar of vier «deden is er echter al eens een zogenoemde quickscan uitge roerd, waaruit bleek dat op de ze verbinding de kosten niet op- tegen de baten. Als die verhouding nu na nieuw onder zoek beter zou blijken, dan zou Connexxion in overleg met De Lijn een dergelijke sneldienst kunnen opstarten. (let blijft echter zo dat men op moment inschat dat de situa- tieniet grondig anders is dan de quickscan vier, vijf jaar gele den. Ook toen was al uitgegaan van een situatie mét de Wester- jeheldetunnel. verbinding Goes-Gent be lt op dit moment al. Passa- 'S moeten echter twee keer overstappen, in Terneuzen en in Zelzate. In Zelzate wordt van busmaatschappij gewisseld. Wie van noord naar zuid reist, moet' half uur wachten. Busreizi- Dievegge gepakt - In een winkelpand in de fan Doornestraat in Goes werd niddag een zeventigjarige jrouwuit de gemeente Reimers- ivaal aangehouden voor winkel diefstal. Zij had twee pakken fri tuurvet en een doos bonbons ge- Dat kwam haar te staan op een bekeuring van 140 euro. AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: forty dansen; De Halle, 14.45 uur: loersbal; Trefpunt, 10.00 uur: Knutse- jÜNGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO Wlksdansen, zingen en biljarten; HEI- (AI\IT - 't Heike, 14.00 uur: Ouderen tangkoor; 19.00uur: Zangkoor; iOEK-De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar- jm, gymnastiek; iULST- De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar- iin,computeren; 10,30 uur: Volksdans; 19.30uur: Stijldansen, bijeenkomst SP; KOEWACHT - De Vlaschaard,13.45 /jf: Gymnastiek; 15.00 uur: Senioren 'toor; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve ijeenkomst; ISSENISSÉ - Hof ter Nesse, 19.30 uur: fetobic; SASVAN GENT -De Speye, 20.00 uur; Jaaivergadering Heemkundige Kring fevan Gent; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 «Computeren, bloemschikken; 13.30 Ouderenkoor, computeren;19.00 Belastingcursus; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 19.30 uur: Dansen; Buurt- Hoeve, 9.30 uur: Yoga;Dans- school Verberkmoes, 13.15 uur: Senior l teen; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur; 'touwen Hobbyclub; STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN 'Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 y'E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl •Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 4460 AA GOES leh (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail; internet "rivw. pzc.nl E-mail; web@pzc.nl gers in de andere richting zijn een kwartier wachttijd kwijt. Het verminderen van de wacht tijd op de bestaande verbinding, in Zelzate, is niet gemakkelijk, concludeert het overleg. Beide vervoersbedrijven stellen ver trek- en aankomsttijden van de verschillende buslijnen vooral op aan de hand van de vertrek en aankomsttijden van treinen op de treinstations. Daarnaast kan dan nog reke ning worden gehouden met het verkorten van de wachttijden bij een overstap van bus naar bus. „Men is dus gebonden aan de situaties bij respectievelijk de NS en de NMBS en de tijden waarop in Goes en Gent reizi gers arriveren en vertrekken", concludeert het overleg. Zowel De Lijn als Connexxion zeggen dat ze best dergelijke snelverbindingen willen realise ren, maar dat ze gebonden zijn aan de beschikbare budgetten. „In de opstartfase is ondersteu ning' mogelijk van overheidswe ge", aldus het overleg. „Echter in de exploitatie daaropvolgend zal de reiziger blijvend moeten zorgen voor voldoende inkom sten, wil een verbinding in stand kunnen blijven en niet ten koste van andere verbindingen blijven bestaan." Intensiever grensoverschrijdend openbaar vervoer is trouwens niet het gemakkelijkste onder werp om over te praten, vindt het overleg. De tarieven in Ne derland en België liggen ver uit elkaar, groeien nog steeds uit el kaar en de uitgangspunten zijn totaal anders. „In Nederland wordt het openbaar vervoer steeds meer uitgevoerd vanuit commerciële uitgangspunten, terwijl in Vlaanderen het juist meer vanuit een sociaal perspec tief is opgezet." Enkele cursisten oefenen het natuurlijk bekappen van echte paardehoeven. foto Peter Nicolai door Patricia de Ryck KOEWACHT - Paarden worden vaak afgemaakt, omdat ze voet- of beenproblemen hebben. Piet Loof uit Terneuzen is ervan overtuigd dat veel dieren niet bij de slager eindigen als ze geen hoefijzers meer dragen. Hij heeft zich jarenlang verdiept in paarden en cursussen gevolgd over onder meer natuurlijk be kappen. Die kennis brengt hij nu weer over op zijn eigen cur sisten. Loof vertelt dat paarden vroe ger ook niet beslagen werden. Daar begon men mee -in dé mid deleeuwen p-toëh men de paar den op stal begon te zetten. De paarden stonden toen in hun ei gen urine. De ijzers bescherm den de hoeven tegen de aantas ting door ammoniak, zodat het hoorn harder bleef. Nooit vroeg iemand zich af of die ijzers echt nodig waren, tot een Duitse dierenarts hier onder zoek naar deed. Naar aanleiding van dat onderzoek gingen de Amerikanen eens kijken naar de wilde paarden die over rotsen lo pen. „Ze hebben de mooiste hoe ven én zijn nog nooit bij een hoefsmid geweest. Dat kun je na bootsen door de hoeven natuur lijk te bekappen", aldus Loof. Volgens hem is natuurlijk bekap pen het beste voor het paard. „Nu kan het paard zijn voet vrij bewegen. Dat is goed voor de doorbloeding van het hele been. Veel paarden die op hoefijzers lopen, worden vroegtijdig afge maakt, omdat ze beenproble men hebben. Dat kun je voorko men als je je paard natuurlijk be kapt." Maar niet iedereen is het hier- ■mee eens. Zo komt er veel tegen stand uit de hoek van de hoefsmeden. Dat vindt Loof ook niet raar. „Ze doen het al jaren op deze manier. Als er dan bijde hante lui zeggen dat het beter kan, is dat niet prettig." Maar er komen ook hoefsmeden en dierenartsen, die vaak ook weinig van de methode afweten, naar de cursus die Loof geeft in Koewacht. De cursus natuurlijk bekappen wordt maar op drie plaatsen in de Benelux gegeven. Het is volgens Loof een groot succes. „We doen dit nu een paar jaar en behalen goede resul taten. Steeds meer mensen vol gen onze cursus en schakelen over. Eerst nemen de deelne mers thuis het materiaal, een boek en dvd door. Daarna ko men ze langs, 's Ochtends be spreken we de theorie, 's Mid dags gaan we aan het werk. Er zijn mensen die zeggen dat ze al leen komen kijken, maar 's mid dags zijn ze toch bezig. Het is na melijk niet zo moeilijk als je over het juiste gereedschap en de kennis beschikt", vertelt Loof enthousiast. Als je de hoefijzers weglaat en overschakelt op de natuurlijke manier, moet je de voeten van je paard regelmatig verzorgen. Vol gens Loof kost dat klusje je nog geen tien minuten. Paarden die natuurlijk bekapt zijn, kunnen volgens Loof net zo veel aan als paarden die besla gen zijn. Ook op het hoogste ni veau rijden wereldtoppers op paarden die niet beslagen zijn. Zo heeft Jag de Bellouet het we reldkampioenschap voor dra vers blootsvoets onlangs voor de tweede keer gewonnen. Loof verwacht dat in de toe komst steeds meer paardeneige- naren overschakelen op natuur lijk bekappen. Meer informatie over de cursus: www.hoefnatuurlijk.nl. Terugblik op de eerste drie jaar na de fusie van Sluis-Aardenburg en Oostburg door Raymond de Frel SLUIS - Het ging allesbehalve van harte, en dus was het drie jaar geleden moeilijk om te gelo ven dat het noodzakelijk kwaad ook voordelen kon opleveren. De gemeenten Sluis-Aarden burg en Oostburg stapten toen gedwongen in het huwelijks bootje, want van oprechte lief de was nauwelijks sprake. Tel daar ook nog eens de invoering van een nieuw besturingssys teem (het dualisme) bij op en woord 'stroef' doemt op om de start van de nieuwe gemeente Sluis te karakteriseren. De drang van. Oostburgse en Sluise raadsleden om elkaar de loef af te steken met weetjes, speldenprikjes en gewoonteaf spraken uit 'hun' oude gemeen te is inmiddels verminderd, net als het geen absolute must meer lijkt om in het volgend college van burgemeester en wethou ders vertegenwoordigers uit bei de kampen te hebben. Zo werd bij het huidige college bewust CDA'er Leen Kamphuis betrok ken, om zo naast Rein Leent- faar, Leen Wille en Johan Pro voost ook iemand uit de Sluise gelederen op het pluche te heb ben. Die insteek is na de komen de verkiezingen overigens toch al een stuk lastiger te verwezen lijken. Immers, alleen Gemeen tebelangen heeft in oud-PvdA' er Jacky Boogaard een wethou derskandidaat met Sluise roots. De kandidaten van alle andere partijen zijn van Oostburgse komaf. Bovendien zijn er in het nieuwe college nog maar drie wethouderszetels te verdelen. Logischerwijs worstelden alle bestuurders en raadsleden de voorbije jaren met het dualis me. Het goed uitvoeren van iets nieuws kost nu eenmaal tijd en vraagt bij tijd en wijle om aan passingen. Twee jaar na de in voering van het dualisme, waar bij de raad beleidskaders vast stelt en de wethouders een uit voerende taak hebben, trapte een ruime meerderheid van de gemeenteraad op de rem. Nachtwerk Informatieve en reguliere raads vergaderingen liepen steevast uit op nachtwerk, omdat veel raadsleden door alle informatie en reglementen van orde in de war raakten. Op initiatief van Het sluiten van Euregiotuinen in Oostburg is een van de belangrijke beslissingen die de raad Sluis de afgelopen jaren heeft genomen. foto Peter Nicolai het CDA gingen de andere par tijen (met uitzondering van de PvdA) daarom akkoord met de herinvoering van raadscommis sies. Tijdwinst heeft dat echter niet opgeleverd. Nog steeds gaat het licht in het Sluise belfort tij dens raadsavonden vaak pas dik na middernacht uit. Dat moet anders, het kan veel beter, roepen alle partijen nu in koor. Net als drie jaar geleden wordt er unaniem gepleit voor een betere, open communicatie met de inwoners, waarmee de partijen eigenlijk aangeven dat zij hun beloftes van drie jaar ge leden op dit vlak niet hebben in gelost. Klopt, stelde Gemeente belangen-lijsttrekker William Gijsel een paar weken geleden. In de voorbije raadsperiode is van transparantie nog veel te weinig gebleken. Het kan en moet dus allemaal nog een stuk beter, maar dat "wil niet zeggen dat er de voor bije jaren helemaal niets is be werkstelligd. Neem de windmo lenkwestie in Hoofdplaat (geen nieuwe, reusachtige turbines, tot vreugde van veel inwoners), het besluit om in Oostburg de bouw van een nieuwe woonwijk Dinsdag 14 februari Terneuzen - Dow-boerderij -14.00 uur: Meet the Boss - voorzitter Gerard van Harten van de Raad van Bestuur van Dow Benelux debatteert met middelba re scholieren over de duurzaamheid van kunststoffen. Terneuzen - De Brouwzaele (voorma lig Philips-terrein) - 20.00 uur: lijsttrek kersdebat over economische onderwer pen in de gemeente Terneuzen. Organi satie: verschillende ondernemersvereni- VUoensdag 15 februari Terneuzen - Openbare bibliotheek - 10.00 uur: ouderenbonden - lijsttrekkers debat, vooral over zaken die senioren bezighouden. Terneuzen - Soos La Redoute (Ma dame Curiestraat) - 9.45 uur; Chris tenunie - vrouwenochtend, tijdens wel ke vrouwen van de Christenunie vertel len over hun politieke werk in Terneu- Sluis - Toversluis - 19.30 uur: Kamer van Koophandel en Middenstandsvere niging Sluis - lijsttrekkersdebat. Donderdag 16 februari Oostburg - Ledeltheater - 19.30 uur - BN/De Stem - lijsttrekkersdebat over re cente politieke verwikkelingen en ge wenste toekomstige ontwikkelingen in de gemeente Sluis. toe te staan om het Euregiotui- nen-debaele voorgoed achter zich te laten (overigens nadat het ambitieuze bouwplan Wa terburg in de prullenbak was be land) en last but not least; er kwam een einde aan een langs lepende discussie over de (ver)bouw van een gemeente huis. Gebulder Na veel gezucht, gepuf, geklaag en gebulder van een op niets uit gelopen gelegenheidscoalitie ging een meerderheid van de raad akkoord met de verbou wing van het huidige gemeente huis voor een bedrag van 7,5 miljoen euro. Voor minder kon het echt niet, riep wethouder Leentfaar vanaf het eerste mo ment. Die rechtlijnigheid kwam hem een jaar later duur te staan. Leentfaar en zijn CD A-collega Kamphuis kregen het verwijt te weinig met hun achterban te communiceren. En dus werden zij door de chris ten-democraten genadeloos aan de kant geschoven. Want wie niet praten wil, die moet maar... Terwijl er in de aanloop naar de verkiezingen vrijwel binnen el ke Sluise partij wel sprake was van gedonder of gerollebol, had den de inwoners van Breskens oog voor een heel ander soort lawaai: het geronk van machi nes, die ervoor moeten zorgen dat het vissersdorp weer een hart krijgt. Eén van de grote projecten is daarmee zichtbaar in gang gezet. In koopstad Sluis zijn ze nog lang niet zover. Hal verwege vorig jaar presenteerde de initiatiefnemers van het Zwingeulproject Sluis aan Zee een herziene versie van hun bouwplannen, maar vanaf dat moment regeerde de stilte weer. Zwakke Schakels In Cadzand-Bad wordt op de valreep (vanavond om 19.30 uur in het sportcentrum) een toelichting gegeven op de her structureringsplannen voor de badplaats, waarin ruimte moet zijn voor nieuwe appartemen ten en winkels. En daarbij valt ongetwijfeld ook de naam van nog een ander ingrijpend pro ject: de Zwakke Schakels, ofwel de versterking van de zeewe ring tussen Cadzand en Bres kens. Landwaarts, zeewaarts... ook daarover is het laatste woord nog lang niet gezegd. TERNEUZEN - De Camper Club Nederland grijpt een toertocht door Oost-Zeeuws-Vlaanderen aan om 'open camper' te houden voor het Terneuzense gemeentebe stuur. Omdat de gemeente al twee jaar bezig is parkeer plaatsen voor camper aan te wijzen, wordt het hoog tijd dat de bestuurders zo'n voertuig eens van binnen bekij ken en kennis maken met de bezitters, meent de club. De club heeft raadslid C. Freeke (LCF) gevraagd een lans te breken voor de kampeerautobezitters. In schriftelijke vragen vraagt Freeke het college om hen eenmalig toe stemming te geven om vrijdag 24 maart te overnachten op het Keizer Karelplein in Sas van Gent. Vanaf 16.00 uur ar-, riveren de kampeerauto's en de andere dag zijn ze voor 10.00 uur vertrokken. Op zaterdag 25 maart bezoeken de camperbezitters Terneuzen en ze vragen daarvoor een par keerplek aan te wijzen waar een groot aantal auto's van ongeveer 12.00 tot 15.00 uur kan neerstrijken. Zelf vinden ze het Stadhuisplein wel wat. Het college wordt gevraagd kennis te komen maken met de kampeerautobezitters. WESTDORPE - Ondernemer L. de Bruijne van arbo- en veiligheidsbedrijf Arkwami in Westdorpe speelt in op het pleidooi van het Sluise kandidaat-raadslid F. Babijn vani de gelijknamige lijst om de schoolgaande jeugd van veilig heidshesjes te voorzien. De Bruijne is bereid een contai ner vol met deze hesjes over te laten komen uit het Mid den Oosten om ze tegen inkoopsprijs aan te bieden. In een container zitten immers zo'n twintigduizend hesjes. Ruim voldoende om alle Zeeuws-Vlaamse scholieren van dit kle dingstuk te voorzien. De Bruijne benadrukt dat hij geen binding heeft met welke politieke partij dan ook, maar handelt uit het oogpunt van algemeen belang. HULST - Hulstenaar G. Herrewegh overweegt stappen te ondernemen tegen de gemeente omdat die er veertien maanden na dato nog niet voor heeft gezorgd dat de afge brande woning naast zijn huis is afgebroken, Zowel bur gemeester J.F. Mulder als wethouder E. de Deckere zegt dat de gemeente er niettemin alles aan doet om de woning te laten slopen. Het huis aan de Zoutestraat 75 in Hulst ging december 2004 in de as, maar het pand staat er nog altijd. Herrewegh woont op nummer 77 en heeft de ge meente al herhaaldelijk gevraagd iets te doen aan de over last. Tot nu toe zonder resultaat. De burgemeester kon digt aan de zaak toch nog eens te willen bespreken bin nen het college van burgemeester en wethouders. De Deckere geeft aan dat het voor de gemeente niet eenvou dig is een oplossing aan te reiken. De Hulst zou bestuurs dwang toe kunnen passen om de sloop via de rechter af te dwingen, maar doet dat liever niet, omdat het vervolgens zeer de vraag is of de gemeente de kosten met succes kan verhalen op de eigenaar van het pand. ARNEMUIDEN - Op de A58 ter hoogte van Arnemuiden is gistermiddag rond kwart over twee een 62-jarige auto mobilist uit Gent met zijn auto tegen de vangrail gereden. De man verloor door nog onbekende oorzaak de controle over zijn voertuig en botste tegen de vangrail. Zowel de auto als de vangrail raakte beschadigd. door Harold de Puysseleijr HULST - De ontpoldering van de Hertogin Hedwigepolder na bij Nieuw-Namen mag niet tot gevolg hebben dat daar louter een natuurreservaat ontstaat. Toeristische projecten moeten aan het ontpolderingstraject worden gekoppeld. De beste garantie om dat proces in goede banen te leiden, is de eindverantwoordelijkheid over het gebied bij de gemeente leg gen. Dat stellen Groot Hulst en Groot Hontenisse in hun gecom bineerde programma voor de ge meenteraadsverkiezingen Beide partijen spreken zich uit als fervent tegenstander van ont- polderen, maar realiseren zich dat het besluit inmiddels op een hoger niveau is genomen. „Een groot offer wordt van onze gemeente verlangd, waartegen over naar onze mening voldoen de compensatie moet staan. Er moeten economische ontwikke lingen in gang worden gezet, die een positieve stimulans aan de gemeente geven. Wij denken on der meer aan de ontsluiting van Hulst richting België, uitbrei ding van bedrijfsterreinen en versterking van het toerisme in het noordoosten van de gemeen te." Groot Hulst en Groot Hontenis se spreken zich in hun verkie zingsprogramma ook uit over de toekomst van gemeenschapscen trum Den Dullaert. De partijen vinden het verantwoord om on derzoek te doen naar de bouw van een nieuwe multifunctione le culturele accommodatie in of in de nabijheid van de binnen stad van Hulst. Daarnaast vin den ze dat er een gedegen ver keerscirculatieplan voor de bin nenstad moet komen. Dat plan moet zeker ook aandacht schen ken aan de herinrichting van de Grote Markt, die net als vroeger weer ontmoetingsplaats moet zijn. De twee partijen zijn voorstan der van gratis parkeren op de bolwerken in het centrum voor het personeel van de winkels en de instellingen die in de binnen stad zijn gevestigd. Groot Hulst en Groot Hontenisse willen ver der in de komende zittingsperio de onder meer snel werk maken van de oplossing van verkeers problemen aan Rapenburg in Vo gelwaarde, de Van der Maelste- dewe, de Tivoliweg en de krui sing Zoutestraat/Koolstraat in Hulst. Ook willen ze vrachtwa genroutes uitzetten zodat alleen bestemmingsverkeer nog door dorpen en wijken rijdt. SINT-JANSTEEN - De meeste politieke partijen in de gemeen te Hulst zien niets in de bouw van een nieuw dorpshuis in Kloosterzande. Dat bleek gisteravond tijdens de verkiezingsavond die de horeca hield in café Lazarus in Sint-Jansteen. Discussieleider Hans Beaart vroeg de woordvoerders van de acht partijen die meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen in Hulst, om een uitspraak over het dorpshuis. In horecakringeh was volgens hem al danig over het onderwerp gesproken. In Kloosterzande zijn zeven horeca- exploitanten die samen 2500 vierkante meter zaalruimte tot hun beschikking hebben. Uit dat oogpunt bezien is een nieuw gemeenschapscentrum in het dorp, een wens van de dorps raad, niet nodig. De PvdA, Progressief Hulst, Al gemeen Belang en Groot Hulst lieten er geen twijfel over be staan. Zij zijn tegen de bouw van een dorpshuis. Ook de SP ziet de noodzaak ervan niet ifij als tenminste aangetoond is dat er geen behoefte aan is, liet lijst trekker G. van Unen weten. B. Pauwels (CDA), L. Reijns (WD) en L. Mangnus (Groot Hontenisse) lieten zich minder stellig uit. „Ik denk dat het pri ma gaat nu", zei Pauwels. Ook Reijns vond dat er op korte termijn zeker geen dorpshuis moet komen. Mangnus wilde de optie naar de toekomst open houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47